Openbaarheid van bestuur Nederland en de Antillen GIFTIG GAS GIT ZEE VERGT EEN MENSENLEVEN Hoge Oostduitser in hel Westen Koreaanse Boeing in Sovjet-Unie geland Bioscoop De Cqnciertjcaal Zierikzee vertoont Toestand in Brazilië De woninggroen AGENDA DE MANTEL DE TricSPYfrlHSi ÜKc&tfc GRAS Reeds enkele jaren staat de open baarheid van bestuur ter diskussic en meer dan dat. Onder de vorige rege ring is zelfs een ontwerp van wet (1975) ingediend inzake deze open baarheid, maar de „algemene klacht" is thans dat het ontwerp teveel is toegesneden op het doen en laten der Rijksoverheid, terwijl met name pro vincie en gemeentc(n) toch ook in du praktijk met dit probleem worden gekonfronteerd. Intussen vraagt men zich: is het een probleem. Mogelijk moet men t.a.v. die omstreden open baarheid ook enige nuchterheid en voorzichtigheid in acht nemen. Er bestaan b.v. geen cijfers over het landelijk (provinciaal, gemeente lijk) bezoek van ge-interesseerde burgers, aan (raads); vergaderingen. Neemt men globaal de situatie in de regio tot maatstaf, dan is doorgaans die belangstelling niet overweldi gend. Inkalkuleren zou men móeten de - zeker nog geringere - belangstel ling voor kommissievergaderingen. Het gaat hierbij niet om de open baarheid zelf als thema van gesprek, maar om het effekt in de praktijk. De kwestie intussen is ter sprake gekomen op de Vereniging van Voor lichters van Provincie en Gemeente, gehouden in Den Haag, waar werd gepleit voor aanpassingen van bepa lingen in de wet O.B. (openbaar be stuur) door provincie en gemeenle(n), zodat het effekt van de landelijke wet zo groot mogelijk zou kunnen worden. Het landelijk wetsontwerp moet de Eerste Kamer nog passeren en het is dus de vraag, hoe het alle maal in de praktijk gaat uitpakken. Wellicht is een pleidooi voor een zekere bewegingsmargc voor de la gere bestuursorganen, ten aanzien van de openbaarheid in de praktijk, zinnig. Landelijk immers liggen de zaken soms wat gemakkelijker en wat minder „intiem" dan bij provin cie en gemeente. In het kader van de demokratisering van de samenle ving, is een wet O.B. een zinnige zaak, maar men kan zijn hart vast hcuden, als over alles met alles en iedereen gepraat moet worden en als (alweer) alles moet worden bekeken, uitgelegd, verwoord, verklaard. Op dit punt is er al enige ervaring met een vergelijkbaar demokratiserings- proces, b.v. aan de universiteiten, waar soms het echte wetenschappe lijke werk in de knel dreigt te ko men, om,dat er aan de basis overloos werdt gepraat, toegelicht en „in spraak" een apart vak dreigt te wor den. Een foute konkiussie zou zijn: dus maar niet, maar er moet wel een duidelijk geprofileerde modus zijn voor de lagere bestuursorganen, om de wet te hanteren en te interprete ren. De typische eigen struktuur van die lagere bestuursorganen, vordert zulks. WILLEMSTAD, 20-4. Het drie- hoeksgesprek tussen Nederland, de centrale Antilliaanse overheid en Aruba over het Arubaanse streven naar aparte onafhankelijkheid is donderdagmiddag in Willemstad op Curacao geëindigd. Op voorstel van de koninkrijksregering komt er een werkgroep, die alle, in de toekomst mogelijke, betrekkingen moet onder zoeken tussen de zes Nederlands-An- tilliaanse eilanden ondei-ling, tussen de afzonderlijke eilanden en Neder land en tussen de zes eilanden als eenheid en Nederland. HILVERSUM. De komende drie. weken zullen, indien alle onderhan delingen tot een goed resultaat lei den, vyf nationale en internationale voetbalwedstrijden door de NOS-tc- Icvisie worden uitgezonden. PORTO ALEGRE, 20-1. l)e wolk giftig gas, dit; voop de k'jsl van zuidelijk Brazilië uit zee opstjjgt, lieej'l een eerste menselijke slachtoffer geëist. Een 30-jurigc arbeider die zes dagen geleden in het ziekenhuis werd opge nomen met klachten over misselijkheid en hoofdpijn, is dinsdag overleden in Santa Vitoria de Palmar, niet ver van de greiis met Uruguay. Advertentie Nog drie mensen, onder wie een 13-jarig meisje, liggen in liet zieken huis met dezelfde klachten. De cor- zaak van de gaswolk is nog niet af doende vastgesteld. Velen nemen echter aan dat zij afkomstig is van opengescheurde vaten chemicaliën. In 1971 zonk in het betreffende ge bied een vrachtschip dat Hiermee was geladen. De Braziliaanse autoriteiten reageerden destijds niet op waar schuwingen van de eigenaar van de chemicaliën, Dow Chemical, dat de vaten gevaar zouden kunnen ople veren. Chemische reaklie Vandaar dat plaatselijke l'unküo-- narissen nu ook /.eggen dal de ooi zaak waarschijnlijk gezocht moet worden in een chemische reaktic van organische stoffen in de zee. Een an dere theorie is dat de wolk is veroor zaakt door pesticiden die twee maan den geleden in zee terechtkwamen toen het schip waarmee ze vervoerd werden, zonk. BONN, 21-4. Prof. Wolfgang Seif- fert (51), vriend en raadgever van het Oostduitse staatshoofd Erich Ho- necker, heeft volgens het Westduitse blad Bildzeitung besloten in het wes ten te blijven. Hij kreeg in februari toestemming zijn land te verlaten omdat de Oost duitse overheid een schandaal vrees de, aldus Bildzeitung. De Oostduitse geheime dienst verdacht van mede werking aan een in januari opgesteld manifest, waarin de pairtij werd ge kritiseerd. Het document, gepubli ceerd in hët Westduitse tijdschrift Der Spiegel, zou het werk zijn van Oostduitse partijfunktionarissen/ die* scherpe kritiek hadden op hoge par tijleiders' en aandrongen op een" breuk met de Sowjet-Unie en vrije verkiezingen binnen een herenigd Duitsland. LAATSTE NÏEUNVS ANCHORAGE, 21-1. Een Boeing' 707 van Zuid-Korea wordt boven het Canadese poolgebied vermist. Er be vinden zich 113 mensen aan boord. 97 passagiers en 16 bemanningsleden. Volgens een woordvoerder in To kio van de Zuidkoreaanse luchtvaart maatschappij heeft Washington aan Zuid-Korea meegedeeld. Dat de Boeing is gedwongen op Russisch grondgebied te landen. Iemand van het Pentagon zei eer der, dat van vijandig optreden door de Russen niets was gebleken, maar dat het toestel bij de landing mis schien wel assistentie van Russische vliegtuigen had gekregen. Dc Zuidkoreaanse woordvoerder zei ook, dat alle 97 passagiers onge deerd zijn volgens het bericht uit Washington. Het toestel was door Russische jagers tot landen gedwon gen om nog onbekende reden. Feit is in ieder geval dat inmiddels al honderden dieren het leven heb ben gelaten als gevolg van het gas. Zeehonden kruipen verdwaasd en bloedend uit neus en mond het strand op. waar zij korte tijd' latei- sterven. Ook paaiden, honden, koeien en vissen hebben door de wolk het loodje gelegd. DEN HAAG, 20-4, De Tweede Ka merkommissie vóór volkshuisvesting en ruimtelijke ordening gaat op don derdag 15 juni met staatssckretaris Brokx van volkshuisvesting praten over de terugval bij de wonihgpi'o- duktic. Hiertoe is' donderdag bésflo- tcn. Het verzoek om het mondeling uvcrleg was gedaan dooi- het kamér- lid Scholten (CDA). - WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 22 en zondag 23 april 1978 Dokter J. B. Visser, Zierikzee, tel. (01110) 3965 neemt Waar voor dokter Bontkes, dokter Van Geer en dokter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringende gevallen zaterdag morgen 11.00 uur. Dokter J. L. Flach, Hogezoom 186, Renesse. Tel. (01116) 1280. neemt waar dokter Bruel en dokter Stenger. De weekenddienst gaat in op vrijdagmiddag 18.00 uur en duurt tot maandagmorgen 8.00 uur. Tijdens de weekend dienst is er bij de dienstdoen de arts spreekuur voor spoed gevallen op zaterdag en zon dag van 11.30 tot 12.00 uur en van 16.30 tot 17.00 uur. Dokter F. Buitendijk, Bruinisse tel. (01113) 1280, neemt waar voor dokter Richard en dok ter Speelman. Tandarts P. A. J. Briiynzeel, Kamc- mclkvaart 2, Zierikzee, tel. 01110-2693. Spoedgevallen uiisiuitènd op spreekuur, zaterdag- en zon dagmiddag van 17.00-17.30 uur. Zuster C. P. v. d. Berg, Bergstraat 1, Bruinisse. Telefoon (01113) 1828, heeft dienst' voor Duivel land en Bruinisse. 1 Zuster Adriaanse, Dreischor, tele foon (01112) 341, heeft dienst voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee lel. (01110) 2180, heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondagen van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcentrum Noord- en Midden-Zeeland tel. (01100) 14444. Zierikzee Werkgroep „In 't zelfde schuitje" be reikbaar in het-weekend, tel. 01110- 4997. Vrijdag 21 april Zierikzee Mondragon, ledenvergadering Stad en Lande, 19.30 uur. „Dc Speeldoos", 19.30-21.30 uur: in leveren kleding voor kinderkleding- beurs. Muzick-/film- dlnscjag 25 20.00 uur PeOrote Vemtssttii vmii rssMa maf WiHeke van Ammelrooij Henk Molenberg Ronnie Bierman Rijk de Gooyer Sytvia de Leur e.v.a. I Tuschinski Film Distribution BV Een LUT0N Filmproduktle vrijdag 21 aprij 20.00 uur zateidag 22 april - 20.00 uur zondag 23 april - 14.00 uur zondag 23 april - JfcÖ.Óo uur BOND'S NIEUWSTE Hiaert R.G.ocóuif Presenteert ROGERM00RE als lanflemming's J&MES BOND oor: regie: ft#!s Gilbert hei Ba. toé Bach en Curt Jurgens als "SiromBerg,;1 P'odukllti Albert R'BioccoIi' ftjna'vislon IWIWttau y «o,, Toegang 16 jaar Toegang 12 jaar Alle zitplaatsen 6,50 Maandag 24 april Zierikzee Vierschaar; tentoonstelling van teke ningen, gemaakt naar aanleiding van de boomplantdag door I.o.-leerlin- gen; geopend tijdens kantooruren. Raadszaal stadhuis, 20.00 uur, verga dering geijieèniteraad Renesse Dorpshuis; informatie-avond sportie- 've-rekreatiè van dé Zeeuwse Sport raad voor Westerschouwen 20.00 uur. Scharcndyke Gemeentehuis; informatie-avond sportieve rekreatie van de Zeeuwse Sportraad voor "Middenschouwen; 18.45 uur. Dinsdag 25 april Zierikzee Vierschaar; tentoonstelling-van teke ningen, gemaakt naar aanleiding van tie boomplantdag dooi- I.o.-leerlin gen; geopend tijdens'kantooruren. Herv. Ver. gebouw, bijeenkomst CPB Zierikzee, 19.30 uur. Concertzaal-bioscoop; ,De mantel, der liefdé; 20.00 uur. Noordwellc Dorpshuis, bejaardensoos, 14.30 uur. Oosterland „Oosterhof"; inforrriati'e-avond spor tieve I n-ékreat'ie van de Zeeuwse Sportraad'voor Duiveland';-20.30 uur. Zonnemairc Café Bömmenede: Bond van opzieh- zelfsta'anderi; Open avpnd, 20.00 uur. Stoofpolder. Snelschaakwedstrijden Schouwen-Duiveland: 19.30 uur. DEN IIOSCII. Den liosrh kinim in tl. l„, ziekenhuis/klooster bezetten. Hun eisen tut a an de voorbijgangers duidelijk gemaakt. Jeugdsoos „Brogum" avond, 20.00 uur Concertzaal-bioscoop; „The spy who loved me"; 20.00 uur. Scharcndijke ..De Futmect", 20.00 uur. Afd. V.V.V. Scharend ij ke e.o. Zonnemairc Café-restaurant ..Bömmenede", 20.00 uur, Bond voor Opziohzelf Staanden. Zaterdag 22 april ..De Speeldoos", 10.00-12.00 uur: ver koop kleding, voorjaarskinderkle- Concertzaal-bioscoop; „The spy who loved me"; 20.00 uur. Zonnemairc Zuidweg, 9.00 uur. start oud papier. Ouwcrkcrk Kreek. 15.00-16.00 uur, Surldemon- st ra tics. Zondag 23 april Concertzaal-bioscoop; „The spy who loved me 14.00 uur en 20.00 uur. Dorpshuis; informatie-avond sportie ve rekreatie van de Zeeuwse Sport- raad;T8:45 uur. Woensdag 26 aplril Zierikzee Vierschaar; tentoonstelling van teke ningen, gemaakt naar aanleiding van tie boomplantdag door I.o.-leerlin- gen; geopend tijdens kantporuren. Zeeuwse Herbergh, 20.00 uur lezing „Leesbaai heul van verhalende kin derboeken", Ned. Bond van Platte landsvrouwen. Gereformeerde kerk, 19.00-19.30 uur, Interkerkelij ke Vesperdienst. Herv. Verenigingsgebouw, UW-ont- spdnningsavönd' voür bejaarden. „De Zeeuwsche kehberghe"; 'Lezing over kinderboeken, 20.00 uur. Ellcmcct Vertrek bejaardenrcis, dorpshuis 13.15 uur. Scharend ij ke Vertrék bêjaardenreis. Bcthlehem- plein 13.20 uur. Kerkwervc Vertrek bejaardenreis. ,13.30 uur. Donderdag 27 april Zierikzee Vierschaar; tentoonstelling van teke ningen, gemaakt naai* aanleiding van dc boomplantdag door l.o.-leerlin- gen; geopend'tijdens kantooruren. Havenplfein 24 Rechtswinkel 19.00- 20.00 uur* Restaurant Huis van Nassau; infor matie-avond sportieve rekreatie van de Zeeuwse Sportraad; 20.30 uur. Renesse Kantine S.V. Renesse, ledenvergade ring S.y. Renesse,'20.00 uuf Brouwershaven Restaurant HingeJberg: informatie avond sportieve rekreatie vart de Zeéuwse Sportraad; 18^45 öuri Zaterdag 29 april Zierikzee Vierschaar;, tentoonstelling van teke ningen, gemaakt naar aanleiding van de boomplantdag door I.o.-leerlin- gen; geopend tijdens kantooruren. Hotel Van Oppen; Bond van opzich- zelfstaanden, koffie-uurtje, 15.00 u. R.K. Kenk, 20.30 uur, uitvoering Zierikzees Kamerkooa-. Renesse Terrein tegenover camping „Eureka". Kringcöftcgürs „Sctiouwsé Ruiters". 11.00 uur v.m. Noordgouwc-Schuddebcurs Ophalen spullen rommelmarkt. Van af 9.00. uur. Zondag 30 april Zierikzee Vierschaar; tentoonstelling van teke ningen, gemaakt naar aanleiding van de boomplantdag door I.o.-leerlin- gen; geopend tijdens kantooruren. Haamstede ifeugdsbos „Big S", 20.00 uur. Film avond. Vrijdag 5 mei Zonnemairc 6aie"Bommencde; Bond van opzich- zélfstaanden, open 'avond; 20.00 uur. Dinsdag 2 mei Middelburg Provinciale griffie, vergadering vas te kommissie van advies en bijstand voor de waterstaat, 16.30 uur. Haandag 8 mei Haamstede Gemeentehuis, raadsvergadering 19.30 uur. Dinsdag 9 mei Zierikzee Corneliastichting. Kreatieve dag Rheumafopds, 14.00-16.00 uur. Huis van Nassau, Sport raads verga dering. 20.00 uur. Renesse Bowling; Bond van opzichzelfstaun- den; 19.30 Aiur. Vrijdag 12 mei ZirrHuce' Bar .Miróbelle''. „The Hew Stork Jazzbartd''. 20.00 uur. Zonnemairc Café pommenede; Bond van opzich- zolfslaanden, open avond; 20.00 uur. Zaterdag 13 mei Zierikzee Hotel Van Oppen; Bond van opzich- zelf'staanden, koffie-uurtje; 15.00 uur. Woensdag 17 mei Zierikzee Concertzaal, vergadering afdeling Zeeland VNG, 10.30 uur. Middelburg Provinciehuis, vergadering slaten kommissie onderwijs, kuituur enz. 16.30 uur. Dinsdag mei Middelburg Provinciehuis, vergadering kommis sie ruimtelijke ordening, 15.30 uur. 19 mei Concertzaal: Optreden popgroep „Lu cifer", 20.00 uur. Maandag 22 mei Zierikzee Huis van Nassau, bijeenkomst Phi- laitelica, 20.00 uur. Dinsdag 25 mei Zierikzee Restaurant-café „De Witte Raaf": Vrouwencafé, diskussie-avond. The ma: „Ouder worden"; 20.00 uur. Zonnemaire Verenigingsgebouw, 13.30 uur, haak- kursus voor beginners. Sefooskerke Dorpshuis, jaarfeest vrouwenvereni ging „Debora". Zonnemairc Café Bömmenede; klaverjaswedstrijd 2Ö.Ö0 uur. Bruinisse Gemeentehuis, 19.30 uur, Raadsver gadering. Vrijdag 28 april Zierikzee Vierschaar; tentoonstelling van teke ningen, gemaakt naar aanleiding van de boomplantdag door i.o.-leerlin- gen; geopend tijdens kantooruren. Kerkwerve Chr. Nat. school: Oprichtingsverga dering tafeltennisvereniging, 20.00 (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 2227 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 Er beslaat gras, dat sterk belopen moet worden, wil het tot goede was dom komen.. De mededeling houdt meer in, dan alleen maar een we tenschappelijk nieuwtje, want voor Zierikzee biedt dit soort gras onge kende mogelijkheden. In de zomer maanden immers verandert het stadscentrum - met name het Ha venpark - in een soort camping plaats, waar een deel van vakantie houdend en luierend Nederland op ligt uitgestrekt of zich beweegt, spe lend dan wel wandelend. Hele volksstammen zijn veront rust over dit verschijnsel, want be halve het kwalijke aanzicht van de zich van in vet gebakken aardappel schijfjes, bedienende landslieden van elders, is de vrees wijd ver spreid, dut. de gazons, zouden ver worden tot kale Sahel-vlakten. Die vrees is weggenomen door de stede lijke Plantsoenendienst, die heeft gerept van het wondergras, dat - zo nemen wij aan - op een goed mo ment aan de grond in het stadscen trum zal worden toevertrouwd. Een zorg minder straks derhalve, maai de keet schoppende landslieden van elders, mitsgaders hun kroost, doen wel verwijlen (alweer) naar een vroeger, waarin het Havenpark keu rig was omgeven met een krullerige omheining. Die omheining was toen echt geen invitatie er overheen te slappen, maar werd door jong en oud geres- pekleerd. Hel gras was het gras en dat werd ontzien. Eens in een over moedige bui, stapte een scholier toch over het (krullerig) hekje. Hij be vond rich op het gras en plukte een bloempje af, of liever twee. Op dal zelfde moment dook een vertegen- woordiger op van de H. Herman daad, toen nog niet verpakt in een lichtkleurige bus met reflekterendc strepen, maar gewoon in fysieke verschijning. Hel was of deze straatdiender uit de grond omhoog was gekomen. Ineens stond hij daar, groot, gewapend, dreigend. Het bonboekje kwam te voor schijn en dc gazon-bcstappendc scholier werd „er op geslingerd". Het liep falikant af met die bon, want in het hartje van de krisisjaren („kê je nagaan"), werden het twee boetes van zeven en een halve gul den. Samen f 15. Daar ik zelf vrij wel de gehele dag moest gieren om het onthutste gezicht van de gazon- beloper, riep die kwaad „één boit is voor jou, wan ik wilde jc ook een bloempje geven". Dat was eerlijk en korrekt. Samen uit, samen thuis. Gedeelde bonnen, zijn halve bonnen. Wekenlang Was derhalve schraalhans keukenmeester, teneinde te voldoen aan.hetgeen het ministerie van justitie ons oplegde. Lange tijd. heeft dc gazonstappcr zgn euveldaad nog óp zijn strafblad gehad (diefstal van gemeentelijk eigendom), maar later is dat blijk baar toch geschrapt. Enfin, hoe dit alles zij, men kan zich mijn gemoedsgesteldheid voor stellen als vreemde landslieden hun ijdelc spelen bedrijven op oris (aller) gazon. Maar dc angel in hel achter lijf Van dit stekend fnsekt is verwij derddoor - als gezegd - de mede deling van de Plantsoenendienst. Er kómt.-gras wan fop juist veel gelopen uibel wórden. Wijshrid vifii Salbtno moet ddiirachtcf stékrn! SCIHE I^ILAN PAIA N

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 2