Amnesty International op de bres voor rechten van de mens Bejaarden Kerkwerve gaan voor veertigste keer op reis STREEKNIEUWS Grote meervormige bouwaktiviteit in Oosterland Oranjevereniging Ouwerkerk presenteert programma Jaarfeest C.N.V.-afdeling der Hout- en Bouwbond Als ze graag kip met hun vingers eten, komen ze best uit de voeten met kuikenpoot jes. Een keer per maand schrijven ZIERÏKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 20 april 1973 Nr. 22289 9 HAAMSTEDE, 17-4. „Je kunt niet alles lezen. Die martelingen, dat is zo vreselijk. Je moet er op een ge geven ogenblik gewoon mee ophouden. Dat Argenti- nië-rapport bijvoorbeeld. Dat heb ik niet kunnen le zen. Dat is té erg". Dagje Ardennen KERKWERVE, 19-4. Ook dit jaar zullen de bejaarden van. Kerkwerve in de gelegenheid worden, gesteld om deel te nemen aan de jaarlijkse reis die spe ciaal voor hen wordt georganiseerd. Dit is dus geen reisje wat uitgaat van de bejaardensoos; iedereen kan mee. Zegt mevrouw E. C. v. Dalsen-v. d. Graaf. Lid van de werkgroep die in Westerschouwen de schrijfavon- den organiseert van Amnesty Inter national. De afdelig Westerschouwen van AI zoals de wereldwijde organisatie kortheidshalve wordt aangeduid, is nog niet zo oud. In september vorig jaar werd de groep opgericht en sindsdien is er al zo het een en an der georganiseerd. De Zuid-Afrika- aktie bijvoorbeeld. Of de maande lijkse schrijf avonden in de Gerefor meerde Kerk in Haamstede. Pennen Zoals maandagavond. Het is er erg rustig. Later op de avond dringen de geluiden door van de in de nabijge legen zaal oefenende volksdansgroep. Daarnaast ijverig pennende mensen. Die probéren iets te doen om het lijden van anderen, waar dan ook in de wereld, wat te verzachten. Be leefde brieven aan regeringsfunk- tionarissen, waarin wordt gevraagd de rechten van de mens te eerbiedi gen en ten onrechte gevangen ge houden mensen vrij te laten. Of het helpt? Vorig jaar zijn 1538, door AI geadopeerde, gevangenen vrijgelaten. In ieder geval wordt door brievenschrijverij duidelijk dat er ergens op de wereld mensen zijn, die zich het lot van een ander aan trekken. En dat wil wel eens helpen. Aan het thuisfront lukt het dan mis schien om dat machteloze gevoel van niets te kunnen doen wat op te luch ten. Teksten Mevrcuw A. K. W. den Boer- Steenland is het andere lid van de schijfgroep. Zij vermenigvuldigt de teksten, die door een onderwijzer in Souburg worden vertaald. In het Engels. Frans, Duits, Spaans, Rus sisch of wat voor taal dan ook. Ge makshalve worden die teksten meestal overgenomen. Soms zet de gene, die schrijft er iets persoonlijks bij. Of verandert de tekst wanneer hij of zij de taal machtig is. Genoemde drie worden gebouwd voor rekening van de heren Melieste (no. 11). Tuinman (no. 13) en Goettsch (no. 15). Nummer 7 is de bungalow van de heer A. Bal, die eveneens, on der auspiciën van genoemd bouwbe drijf. onder eigen beheer wordt ge bouwd en dezer dagen onder de pan nen zal komen. Verder staat van de bungalow Leuvenstraat 5 dc garage overeind. De/.e is voor rekening van de heer Wandel uit Nicuwerkcrk en verrijst eveneens onder eigen beheer. Zestien woningen Vervolgens zijn aan de westzijde van de Leuvenstraat enige weken ge leden een zestiental woningwetwo ningen gereed gekomen, gebouwd door het Bouwbedrijf van De Hartog en Zn.. Zierikzee 's-Grovendeel en Resultaten Die brieven gaan over een bepaal de figuur. En over die persoon wor den dan maandelijks over de hele wereld minstens 20.000 brieven ge schreven. In iets minder dan de 'helft van de gevallen, zo is te lezen in: „Wordt vervolgd", het maandblad van A.I., was een opmerkelijke ver betering waar te nemen in de be handeling' van de gevangenen, en kele maaden nadat men met de aktde begonnen was. In kritieke gevallen mochten de gewetensgevangenen be zoek ontvangen van familie. Zij wer den naar,|>etere-gevan'genissen over gebracht ^en kregen medische, ver zorging. Wat nog belangrijker was: hun zaak werd herzien. Zij kregen vermindering van straf en werden vrijgelaten. Naam er onder Je hoeft geen speciale opleiding te hebben om mee te d'oen aan de schrijf avonden van A.I. Je hoeft al leen de tekst over te schrijven en je naam er onder te zetten. „Jammer", vindt mevrouw Van Dalsen, „dat er niet nog meer be langstelling voor is." Hoewel het zaaltje van 'de gereformeerde kerk maandagavond weer helemaal vol zat - er gaan gemiddeld zo'n zestig brieven op de post na zo'n avond' - blijkt toch dat veel mensen de drem pel niet durven nemen en mee gaan Werkgroep Wie meer over het werk van Amnesty International wil weten kan om inlichtin gen vragen bij de sekretares- se van de werkgroep in Wes terschouwen: mevrouw Nelly Geene, Irenestraat 38 in Haam stede, telefoon (01115) 1931. Er bestaan ook plannen om in Zierikzee een schrijfgroep te vormen. Daarover hopen we binnenkort meer inlichtingen te verstrekken. allemaal bewoond. Ook de twaalf koopwoningen, die een de zuidkant van de Dokter Schutterstraat ge bouwd werden door de fa. Ligtenclag uit Sint Philipsland zijn bewoond. Aan de/.e straat is ook het Bouwbe drijf L.'W. Boogert B.V. begonnen met de bouw van een viertal wonin gen, grenzende aan het pand van de heer D. Morks. Hiermee is dan ook deze zijde van de Dr. Schutterstraat vol. Vervolgens is nog een groot aan tal woningen in het bestemmingsnlan in aanbouw, o.m. aan do Koren bloemstraat en aan de noordkant van de Dr. Schutterstraat. Al met al een grote bouwaktiviteit in Oosterland waardoor he or naar uitziet dat de beschikbare bouwgrond spoedig uit verkocht zal zijn. Een keer in de maand schrijven in Haamstede Om te proberen iets te doen aan onrechtvaardigheid. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) schrijven. De werkgroep in Wester schouwen staaf open voor iedereen. De pratij'k bewijst, dat veel mensen uit de buurtgemeenten de reis naar Haamstede toch te ver vinden. „Daarom zou het fijn zijn", peinst mevrouw Van Dalsen, „wanneer er bijvoorbeeld in Zierikzee ook een werkgroep zou zijn". Je kunt je afvragen of het nodig is om dergelijke schrijf avonden te houden. Het is ook denkbeeldig, dat ieder voor zich er thuis iets aan doet. Net zoals bij kaartenakties bij voorbeeld. De praktijk heeft echter bewezen, vertelt mevrouw Den Boer, dat het er thuis niet zo van komt. „Je neemt het je wel voor, maar dan blijf het toch weer liggen". Ze zijn 'heit er allebei over eens, dat het toch goed is dat er nu ten minste wat gebeurt. „We Willen zonder meer voor de rechten van de mens opkomen. Waar ook in de we reld". Amnesty International heeft dan ook niets met politiek te maken'. Overal op de wereld wordt gepro beerd1 om de goede ïformatde't'e krij gen van wat er gebeurd aan marte lingen en terreur en als het kan Springt A.I. dan in de bres. „Je kimt er van op aan dat de informatie goed is; dat de gegevens kloppen", zegt mevrouw Van Dailsen. Realities Om mee te doen aan die schrijf- avonden hoef je geen lid .te zijn van Amnesty. Iedereen die schrijft be taalt alleen zijn eigen postzegels. Di- rekte reafcties komen er nooit en dat wordt ook niet verwacht. Door nie mand van degenen die er aan het werk zijn. Alleen het bericht dat ie mand vrijgelaten wordt waarvoor geschreven is, geeft veel voldoening. Het 19 een druppel op een gloeiende plaat, maar het is in ieder geval' iets. Mevrouw Van Dalsen: „Wanneer je in die krantjes leest wat er alle maal voor toestanden zijn! Dat men sen die niets hebben gedaan, soms jarenlang worden, vastgehouden in erbarmelijke omstandigheden. Of zelfs kinderen. Een meisje van der tien in Indonesië bijvoorbeeld. Daar hebben we ook voor geschreven. Me vrouw Den Boer: „Je weet tegen woordig meer dan vroeger. Daarom wil je ook proberen er iets aan te doen". Terreur Het loopt tegen negenen. Een aan tal is klaar met de brieven va.n deze avond. Aan de autoriteiten in Ame rika, China en Soedan. Een Russische vertaLing is er niet bij voor een in genieur in de Sowjet-Unie. Dus die vervalt. Wel een ontwerp voor een brief aan de regering van Argentinië. Informatie voor de Argentinië- aktie ligt klaar. Wie weggaat zet nog even een handtekening onder een petitie waarin om betere omstandig heden en maatregelen tegen de ter reur wordt gevraagd. Wie weet of het helpt? Nodig en nuttig is het in ieder geval wel. ZIERIKZEE Concertzaal Bioscoop Net als Kuifje en Suske en Wiske blijft James Bond immer jong om zijn vele avonturen te kunnen bele ven. Deze keer is dat in „The spy who loved me". Maar goed, een man is net zo jong als hij zich voelt, zullen we maar denken, dus daar gaan we nog een keer. De Britse en de Russische geheime dienst worden ingeschakeld, als van elk van beide landen een onder zeeër, geladen met atoomkoppen ver dwijnt. Op een kunstmatig eiland, dat naar believen ook onder de zee spiegel kan zakken, bedankt Karl Stromberg, een schatrijke reder, de twee geleerden die een systeem heb ben uitgevonden om duikboten onder water op te sporen. Er blijkt echter een copie gemaakt te zijn van de mi crofilm waar dit systeem opstaat. De ze copie wordt aan de grote mogend heden te koop aangeboden. De schul dige is Strombergs assistente. Strom berg geeft zijn assistent Jaws op dracht de copie van de microfilm te rug te vinden. Engeland stuurt 007, James Bond en Ruslands agent XXX, de mooie Anya Amasova. Ook zij weten van de microfilm en gaan er achter aan. Het spoor leidt naar Cairo. Dat is het begin van een avontuurlijke reis door het Middellandse zeegebied die Roger Moore in zijn zoveelste Bond-film moet afleggen; al dan niet vergezeld door de traditionele „beauty"; in de ze film Barbara Bach als Anya Ama sova. Het is onnodig te vertellen dat Bond, na de meest hachelijke en fan tastische avonturen te hebben be leefd, de zaak weer tot een goed ein de brengt en zijn tegenspeelster in de armensluit. Zo zit dat. Maar het is allemaal weer reuze spannend, als je ervan houdt. Mecrfilms Het zomerseizoen is weer aange broken en dat is aan de programme ring van de Concertzaal-bioscoop weer goed te merken: niet alleen meer voorstellingen per week, maar ook meer films. De tweede film die deze week ver toond is „De mantel der liefde" van de Nederlandse cineast Adriaan Dit- voorst een werkstuk dat het nodige stof heeft doen opwaaien. Begrijpe lijk als men weet dat het thema de Tien Geboden geldt. Daarbij speelt bijvoorbeeld Willeke van Ammelrooy de rol van Maria. Een kombinatie van gegevens die voor vele vaderlan ders veelzeggend genoeg is om al bij voorbaat verontwaardiging ten toon te spreiden. Maar van Ditvoorst projekteert bovendien de Tien Geboden op de dagelijkse praktijk van onze samen leving een werkwijze, die - ook in dit geval - gemakkelijk in een kontro- versiele aanpak resulteert. Mozes en Christus verschijnen temidden van geestelijken, ambtenaren, een abor teur, een lichte dame en zelfmoorde naars. Elk gebod wordt in een apart ver haal uitgewerkt, zodat de film tame lijk fragmentarisch is uitgevallen. Het trefwoord is „zwarte humor". Prijzen in verband mei boomplantdag Op maandag 24 april om 11.30 uur zullen door de burgemeester ds prij zen worden uitgereikt aan leerlingen van de hoogste klassen in verband met de onlangs gehouden boomplant dag. Daarop aansluitend wordt een tentoonstelling geopend van tekenin gen die tijdens de aktie door leerlin gen uit de hoogste klassen van het lager onderwijs werden gemaakt. Vijf prijswinnaartjes zijn hierbij aan wezig. De tekeningen zullen tot en met Koninginnedag in de Vierschaar te bezichtigen zijn. ZIERIKZEE OUWERKERK Zeilkursus De Watersportvereniging „Zierik zee" zal weer een zeilkursus organi seren. De lessen worden gegeven op de kreken van Ouwerkerk bij De Vier Bannen. De kursus is bedoeld voor jongens en meisjes van 12 t/m 18 jaar en de lessen beginnen op maandag 1 mei. Kunnen zwemmen is vereist. Kontaktadres: P. Schneiders, Eendrachtstraat 6, Zierikzee, telef. 01110-4719. HAAMSTEDE Polygoon op de vuurtoren Ten behoeve van het filmjournaal in de Nederlandse bioscopen, maak te Polygoon Journaal uit Haarlem een reportage over de Kustwacht bij de Zeeuwse stromen. Een deel hier van gebeurde op de uitkijk post bo venop de vuurtoren van Haamstede. NOORDGOUWE Rommelmarkt voor muziekvereniging Op een nader te bepalen datum wordt in Noordgouwe een rommel markt gehouden t.b.v. de muziekver eniging „Con Amore". Dit korps heeft namelijk nieuwe uniformen nodig. Op zaterdag 29 april aanstaan de wordt een rommelophaalaktie ge houden in Noordgouwe en Schudde- beurs. Vriendelijk wordt verzocht om de spullen die hiervoor in aanmer king komen gereed te zetten. Even tueel kan er vóór deze datum „rom mel" worden opgehaald. Kontakt adres: tel. 01112-585 of 342. Hopen- lijk draagt ieder een steentje bij om de leden van het korps een nieuw kostuum te kunnen verschaffen. Zie ook agenda. OUWERKERK Kursus Culturele Vereniging In samenwerking met de „Stich ting Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande" organiseert de Culture le Vereniging een kursus „Kleine karweitjes in huis". Deze bestaat uit zes lessen op de maandagen 8 mei, 22 mei, 29 mei, 5 juni, 12 juni cn 19 juni. Lerares is mevr. Neelen. Aantal deelnemers 12 tot 15. Kontaktadres: mevr. Harinck-Sies, Noorsestraat 12* Ouwerkerk. OOSTERLAND Bungalows betrokken Een tweetal pasgebouwde bunga lows, beide gebouwd door het Bouw en Aannemingsbebedrijf Capelle- Stouten alhier, in samenwerking met timmerbedrijf L. M. Meerman en verdere onderaannemers, zijn dezer dagen door de eigenaars betrokken. Dc eerste staat aan de Molenweg naast de korenmolen, en is betrokken Een bijzonderheid is dat dit jaar zo'n reis voor de veertigste keer wordt georganiseerd. Veertig jaar geleden, in 1938, kwam de burge meester die toen in Kerkwerve stond met het initiatief om met de bejaa- den een reisje te maken. Dit deed hij als eerste van het toenmalige eiland. Dit jaar zal de reis de bejaarden brengen naar de Belgische Ardennen. Via St. Niklaas en Oudenarde zal worden gereden. Daar wordt koffie gedronken en de middagmaaltijd ge nuttigd. 's Avonds gaat men in Ho- gerheide dineren en keert men via Willemstad naar huis terug. Een speciaal welkomstwoord had de voorzitter voor bondsbestuurder Zuidema, die nog enkele jaren hier distriktsbestuurder is geweest. Sek- yetaris Nieuwkoop van de afdeling bracht uitvoerig verslag uit van het afgelopen afdelingsjaar, waarin hij het overlijden memoreerde van de heer M. C. Geluk. Het ledenbestand veranderde in 1977. Vijf nieuwe le den werden aan dit bestand toege voegd, hetgeen daardoor groeide tot 79. door de familie Jan Beije M. M.Z.z. voordien wonende aan de Lange Ach terweg. De andere bungalow maakt deel uit van de 13, die gebouwd wor den aan de oostzijde van de Leuven straat in het bestemmingsplan Oos terland en waarin de familie B. J. Matthee zijn intrek heeft genomen. Laatstgenoemde woonde tot voor kort aan de Sint Joostdijk in het pand no 14. Hierin is men thans be zig van bouwbedrijf L. W. Boogert om ook het woonhuis in te richten tot zaak in electronische en aanver wante artikelen. Tijdens de verbou wing van dit pand heeft de zaak Matthee een tijdelijk' onderkomen gevonden in het pand van de heer Timmer aan de St. Joostdijk 4, zo lang de verbouwing duurt. - Jonge merels 1 i1 HAAMSTEDE, 19-4. Bij de J woning van de heer J. Kloet J i' aan de Weststraat bevindt J 1zich een oud merelnest, dat 5 - echter m et jong leven is be- r 11 dacht. Vier flinke nieuwe bo- J 1relingen bevolken thans het nest. Elders in de regio zullen J 1 ook wel jonge merels zijn, maar Haamstede staat in ie- J f der geval ook genoteerd in de J merel-geboorteregister 1978. J Feest op de „1ste" OUWERKERK, 19-4. In café-Vij verberg heeft de Oranjevereniging „Prinses Beatrix" de jaarvergadering gehouden onder leiding van de voor zitter, de heer M. K. Romein. Het jaarverslag van de secretaris, de heer J. S. Koppert wordt vastge steld. Mej. Kuin deed verslag van de rekening. De commissie zegt, dat die er keurig uitziet en adviseert na con trole tot goedkeuring, hetgeen ge schiedt. Rekening houdend met „pe cuniae oboediunt omnia" wordt ver volgens het pnogi-amma voor het aan staande Oranjefeest vastgesteld als vogt: Zaterdag 29 april: 7 uur rondgang met muziek; 8 uur Oranjebal in het dorpshuis met rad van avontuur. Omdat een band te duur is. zal er een disco met aangepaste muziek ko- „Con Amore" In Kerkwerve zal het muziekkorps uit Noordgouwe („Con Amore") de bejaarden verwelkomen. Het wordt dus weer een echte ouderwetse reis en hopelijk doen er veel bejaarden aan mee. De datum waarop de be- jaardenreis wordt gehouden is wat later dan gewoonlijk, nl, 20 juli. Toch kan al worden ingeschreven en wel bij: mevrouw Boot, Verseputseweg, tel. 01110-2496. Het organiserend ko- mité hoopt dat er meer bejaarden meedoen dan de laatste jaren het ge val was. Het is zeker de moeite waard. Sekretariaat Aan het bestuur werden twee leden toegevoegd t.w. de heren H. Bouw man en H. Nieuwkoop. Laatstge noemde nam het sekretariaat op zich. De penningmeester de heer W. de Bil bracht het financieel verslag. Na uitgebracht rapport door de kaskom- missie werd hij gedéchargeerd. De kaskommissie bestond uit de heren C. Heyboer en J. J. v. Nieuwenhuij- zen. De bij de verslaggeving betrok kenen, ontvingen een dankwoord. Bij de bestuursverkiezing werden geko zen, de heren A. van Dienst en P. A. van Mourik: laatstgenoemde i.p.v. de heer L. C. Schults, die zich niet meer herkiesbaar stelde. Gouden insigne In een toespraak toonde .hoofdbe stuurder Zuidema zich dankbaar voor hetgeen te Zierikzee is bereikt in de loop der jaren. Het betekent niet dat bond en afdeling (en) op hun lauweren kunnen gaan rusten. Uit zyn handen ontving hierna de heer C. Heijboer het gouden bondsin- signe, in verband met diens 25-jarig lidmaatschap van het C.N.V. De voorzitter bedacht daarop mevr. Heijboer met een fraaie plant. Onder leiding van de heer H. de Vlieger werd hierna bingo gespeeld, waar voor een aantal fraaie prijzen be schikbaar waren gesteld. Gehuldigd werd tussentijds de heer De Vlieger, die al dertig jaar op, de penningen past. Na enkele lollige herinneringen te hebben opgehaald, overhandigde hij de jubilerende penningmeester een blijvende attentie. Mevr. De Vlie ger mocht eveneens een plant in ont vangst nemen. Zijnertijds dankte de penningmeester voor de hulde, de lof delend met zijn echtgenote van wie hij veel steun heeft ontvangen. De voorzitter sloot daarop laat al - de gezellige feestavond. De aanwezi ge dames mochten nog een kleine verrassing in ontvangst nemen. men, dit is aanmerkelijk goedkoper. Er is een kleine entrée. Maandag 1 mei: 1 uur optocht van versierde fietsen, wagens, groepen, verklede personen enz. met mede werking van de muziekvereniging „Nieuw Leven". Opstelling bij het parkeerplein sportveld. Er zijn prij zen beschikbaar, 3 juryleden zullen beoordelen; 3 uur Poppentheater „Parcival" uit Nieuw- en St. Joos- land, leeftijdsgroepen 3 tot 13 jaar, in het Dorpshuis; half 7: damesvoetbal; half 8: veteranenvoetbal. De inwoners worden verzocht, de vlaggen uit te steken. Gehoopt wordt op een geslaagd feest en dat Pluvius niet zal tegenwerken. Tenslotte kreeg de heer W. Bolijn gelegenheid, zijn film te vertonen van voorgaande Oranjefeesten. Ieder had grote be wondering voor dit aantrekkelijk programma. Advertentie Grond spoedig- op OOSTERLAND, 19-4. Aan de oostzijde van de Leuvenstraat, in het bestem mingsplan Oosterland, is thans het Bouwbedrijf Jan P. Boogert begonnen met de bouw van een drietal bungalows, die deel uitmaken van de 13 die hier op één rij gaan verrijzen. Enkel inwoners van dc gemeente Duiveland zijn in dc gelegenheid gesteld hiervoor een perceel bouwgrond te kopen. ZIERIKZEE, 17-4. In het hervormd verenigingsgebouw vierde de afdeling van de Hout- en Bouwbond C.N.V. een jaarfeest, dat stond voor het 46-jarig bestaan van de afdeling. De bijeenkomst stond onder leiding van de voorzit ter, de heer A. v. d. Berg, die de noodzaak van de christelijke vakbeweging onderstreepte, vooral met het oog op de heersende werkloosheid. 16

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 9