Om nieuw werk en minder werklozen in het onderwijs KLEINE SCHOLEN Prinselijk paar naar Nieuw-Zeeland Nieuwe president Israël Koffie weer goedkoper? Ambassadeur: „Ik ben ambassadeur, geen postbode Spaanse eilanden te koop Vluchtelingen verhongerd Weer opdracht voor maken van nieuwe Zeeland-film Rijnwater moet schoner Navo- ontwapenings- voorstellen Het zuurstof gehalte van de Rijn Bank en politiek „mag dat?" De vervanging- van de Neptune „De Ridder" weer aktief Om verandering ontwikkelingshulp Vermoorde man in kast gestopt AGENDA Als Ue originaliteit het wint, zoals die manifest werd in het denken van de onderwys-innovatiekommissie, ontstaat er waarschijnlijk een betere toekomstmogelijkheid voor de kleine scholen, het bestaan waarvan in tie regio Schouwen-Duiveland niet on bekend is. Op een voorlichtingsavond te Zie- rikzee, is gesproken over de moge lijkheid, dat de kleine scholen objek- ten werden voor experimenten, het geen in de praktijk neerkomt op een andere, dan een louter getalsmatige benadering van het probleem, want een probleem is het uiteraard. Voor deze experimenten wordt sterk het accent gelegd by het on derwijs zelf, dus niet louter mecha nische voorstellen en maatregelen van bovenaf, maar een aanpak van de kwestie aan de basis. Zoveel werd duidelijk dat de mi nister nog warm moet worden ge maakt voor de plannen van de inno vatiekommissie. In de aanpak nieu we stijl zal niet alleen het onderwijs op zich worden betrokken, maar ook de leefgemeenschap - in casu de (kleine) dorpen - die immers alles te maken hebben met goed onder wijs en met de voortzetting daar van. Zuiver wat het onderwijs betreft, heeft de kommissie voornoemd, ook indikaties voor een nieuwe regeling. Zo wordt gedacht aan de mogelijk heid van twee-klassige schooltjes, met een groepsgewijze spreiding van leerlingen naar leeftijd. Het gege ven moet ook worden bekeken tegen de achtergrond van de komende en verder gaande integratie basisonder- wijs-kleuteronderwijs. Gebruik zal verder kunnen worden gemaakt van ervaringen, opgedaan bij en met an dere onderwijssystemen. Punt is ook een kombinatie van les uren. daar middel van bustransport, van en naar verschillende scho len. Uit alles blijkt dat het stramien kleine scholen, zich toch leent voor allerlei differentiaties, voor nieuwe ideeën en dat is heel wat anders dan te zeggen: hier ligt de grens waar beneden een kleine school niet meer mag bestaan. Tenslotte zij opgemerkt dat het „schoolprobleem" in een kleine kern, onderdeel is van een veel groter, meeromvattend Pro bleem, dat alles te maken heeft met de leefbaarheid. De kwestie moet derhalve ge-integreerd bezien wor den en hopelijk ontstaat daardoor een marge, die het geheel wat meer uitzicht biedt voor nu en straks. DEN HAAG, 19-4. Prinses Beatrix en prins Claus zullen van 26 mei tot en met 5 juni en van 6 juni tot 13 juni officiële bezoeken brengen aan respectievelijk Australië en Nieuw- Zeeland. Dit gebeurt op uitnodiging van de beide x-egeringen. Prinses Beatrix is het tweede lid van het Nederlandse koninklijk huis dat Australië en Nieuw-Zeeland be zoekt. Prins Bernhard bezocht beide landen in februari 1973 officieel. De kroonprinses en haar echtgenoot zul len er onder andere kennismaken met Nederlandse emigranten. JERUZALEM, 19-4. Het Israëli sche parlement, heeft woensdag in Jeiixzalem met grote meerderheid van stemmen de sociaal-democrati sche afgevaardigde Yitzhak Navon tot nieuwe president van Israël ge kozen. In een geheime stemming kreeg de 57-jarige Naven 86 stem men bij 23 onthoudingen. Hij was de enige kandidaat. Navon, wiens ambtstermijn op 29 mei ingaat, is de vijfde president van Israël"en de eerste sefardische jood op die post. Sefardische Joden zijn van Spaans- Portugese afstamming en zij vor men intussen de grootste bevolkings groep. DEN HAAG, 19-4. Hol is mogelijk voor dó komende I woo jaren rónd tienduizend nieuwe arbóidsjjlaiitsen in het onderwijs te scheppen, terwijl daarnaast de werkloosheid met ongeveer 3.500 leerkrachten ver mindert. De overheid dient dan de maatre gelen te nemen die de Nederlandse Federatie van Onderwijsvakorgani saties (NFO) minister Pais van on derwijs en wetenschappen woensdag heeft voorgesteld. UTRECHT, 19-4. Gezien alle tot nu toe beschikbare (gegevens lijkt hel waarschijnlijk dat de prijzen, voor koffie op de wereldmarkt in de ko mende twee jaar eens daling van 20 ix 25 pet. te zien zullen geven -ten opzichte van het prijspeil aan het begin van 1978. De konsumerutenprijs zal zich op dezelfde manier ontwik kelen, mits zich geen onverwachte ontwikkelingen zoals vorstschade of oorlogshandelingen in de produce rende landen voox-doen. Bestrijding Voorts bepleit de NFO de gelden voor werkloosheidibestrijding, dje nu vrijwel uitsluitend in het vrije be drijfsleven worden aangewend, ook voor de sektor onderwijs te bestem- Russen in de Residentie DEN HAAG, 19-4. „Ik ben ambas sadeur, geen postbode. U weet toch het adres van de ambassade?" Zo reageerde de Sovjet-ambassa deur in Nederland R. A. I. Romanov, op het verzoek van. het PvdA-Twee de-Kamerlid Jaap van. der Doef, te bevorderen dat een brief die Tweede Kamervoorzitter Anne Vondeling ruim een jaar geleden aan de voor zitter van de Opperste Sovjet heeft geschreven, eindelijk wordt beant woord. Ambassadeur Romanov was woens dagmiddag aanwezig bij een gesprek tussen leden van de kamerkommissie voor 'buitenlandse zaken en de Rus sische parlementaire delegatie die sinds maandag een bezoek aan Ne derland brengt. Dit bezoek is een antwoord' op de reis die Nederlandse parlementariërs eind 1976 naar de Sovjet-Unie hebben gemaakt. Tijdens dit 'bezoek werd van Rus sische zijde gesuggereerd dat de Ne derlandse parlementariërs per brief inlichtingen zouden vragen over za ken die hen nauw aan het hart la- MADRID, 19-4. In Madrid zullen op 15 juni twee eilandjes voor de Spaanse noordoostkust wox'den ge veild. Het .gaat om het eiland van Port- Lligat van drie ihektare en het na bijgelegen Farnera, die ter hoogte van Cadaques voor de kust van de provincie Gerona ligt. Het geheel moet cix'ca 30 miljoen peseta (xniim f 900.000) opbrengen. NIEUW DELHI, 20-4. Circa 150 vluchtelingen uit Bangla E)esj zijn in de Indiase deelstaat West-Bengalen van honger of aan een ingewands aandoening gestorven, zo is woens dag door een lid van de Indiase Ja- nata-pax-tij (aan de macht zijnde) meegedeeld. Enige ouder vluchtelin gen hadden de hand aan zichzelf ge slagen en anderen hadden zelfmoord pogingen ondernomen omdat zij geen eten voor hun kinderen hadden. De vluchtelingen hadden Bangla Desj verlaten voor de onafhankelijkheids oorlog van 1971. Onverschillig heid beloond KLOTEN. Zwitserland 19-4. De onverschilligheid van kliënten en employe's van een bank in Kloten bij Zurich heeft zozeer op de zenuwen van een adspirant-bankrover gewerkt dat deze er de voor keur aan gaf de benen te ne men. De man was in de middag met een revolver zwaaiend en roepend „dit is een overval" de bank binnengestormd. Maar tegen alle verwachting in reageerden de kliënten niet en zetten de employe's ge woon hun werk voort waarop de bandiet zonder meer ziju blezen pakte. MIDDELBURG, 1.9-4. De Zeeuwse cineast Jaap Wolterbcck zal de nieu we Zeelandfilm regisseren, die het provinciaal bcstjuur van Zeeland door Cine-ccntrum in Hilversum wil laten maken. De film zal 130.000 gulden gaan kosten. Op de provinciale begroting voor 1978 is de eerste helft van. dit bedreg cpgevoerd en de tweede 65.000 gulden zal op dc begroting van 1979 worden geplaatst. Dc film krijgt als thema de plaats, funkfie en betekenis van het monu ment van de Zeeuwse samenleving. Het gaat niet om een monumenten film. maar om de wijze waarop het monument funktioneert. De film zal hooguit dertig minuten duren. Als adviseurs voor de Zeeland- film zullen optreden de heren M. P. de Bruin, hoofd van het Dckumcn- taüe-cenlrum Zeeuws-Deltagebied, G. A. de Kok. journalist en adviseur bij de vorige Zeolnndfilms en pro fessor dr. C. A. Swigchom. hoogle raar kunstgeschiedenis aan de Vrije Universiteit. men. Verder wordt matiging in loon- c'sen beracht om ai beidsplaatsen in stand te houden cf uit te breiden. Tenslotte dier.t dc voorrang voor het onderwijs 'in het beleid te worden heisteld. Daarbij mag niet werden vergeten dat investeringen in on derwijs altijd zijn ïendement ople vert, aldus hel NFO-ai'beidsplaat- senplan. Deze maatregelen zijn de eerste uit het plan dat de NFO heeft opge steld. In totaal brengen de maatre gelen van het plan voor langere ter mijn ongeveer 70.000 nieuwe ar beidsplaatsen met zich en dringen zij de werkloosheid daarnaast met 14.000 terug. Over de financiering wordt opge merkt, dat .bij ongewijzigd beleid een gigantisch bedrag automatisch van c ndervvijsbegroting naar de schatkist terugvLoeit. Fr zullen namelijk min der kinderen zijn zodat er 50.000 ar beidsplaatsen moeten veivallen. Dit bespaarde geld dient te werden ge bruikt voor verbetering van het on derwijs vindt dc NFÓ. Werden de arbeidsplaatsen niet gehandhaafd dan staat de overheid voor een gi gantische verhoging van de uitgaven voor werkeloosheidsuitkeringen. gen, zoals het 'lot van dissidenten en dé kwestie' van. de rechten van de mens. Oorvijg van sjeik LOS ANGELES, Californië, 19-4. Een hotelbediende in Los Angeles eist van een Saoedi- Arabische sjeik twee miljoen dollar smartegeld voor de oor vijg die hij in dienstbetrek king van hem had gekregen. Het incident had vorige week plaats in Hotel Century Plaza. De 34-jarige bediende Mario Rivas kreeg een klap van de 51-jarige sjeik Mo hammed Al-Fassi, die boos geworden was omdat hij naar zijn zin te lang had moeten wachten op de mand fruit die hij bij zijn Suite bezorgd had willen hebben. GENEVE. Binnen drie uur nadat de Sowjet - ondpr secretaris-generaal van de Verenigde Naties had meege deeld zijn baan op te geven en in Amerika te willen bleven, hadden agenten van de KGB zqn zoon Gri- gor A. Sjevtsjenko weggehaald uit Zwitserland en op transport gezet naar de Sowjet-Unie. Dit is woensdag gezegd in westelijke diplomatieke kringen in Geneve. WENEN, 19-4. In een poging de impasse te doorbreken in de onder handelingen met het Warschau-pact over wederzijdse en evenwichtige troepenvei*mindering in centraal Eu ropa, heeft de NAVO woensdag in Wenen nieuwe voorstellen gedaan. Volgens deze voorstellen zou de Sowjet-Unie 1700 tanks en 69.000 man troepen moeten terugtx-ekken uit Oost-Duitsland, Tsjecho-Slowa- kije of Polen, in plaats van een vol ledig tankleger uit Oost-Duitsland, zoals het westelijk bondgenootschap aanvankelijk verlangde. Daar tegenover zou de NAVO o.m. 1,000 taktischc kernwapens uit Euro pa weghalen. De Tweede Kamer >piak dinsdag j.l. over de Rijnverdragen c-n de ver vuiling van hot Rijnwater. Hel Land bouwschap zend voor deze behande ling een .telegram met ds volgende inhoud: „In verband met behande ling Wetsontwerp ter uitvoering Rijnverdragen vestigt het Land bouwschap nog eens aandacht op gx*ote belangen van vervuiling Rijn water". DUISBURG, 20-4. Het zuurstof gehalte van de Rijn moet van 0,5 op drie milligram per liter worden ge bracht. Dit zegt px'of. Klaus Witasch in Duisbui'g, na een ondex'zoek van twee jaar in opdx-acht van de West- duitse deelstaat Noox'drijn-Westfalen. Volgens prof. Witasch is het niet langer een utopie de zuurstofarme Rijn „lucht te geven". Hij voorziet dat het binnen niet al te lange tijd mogelijk is, via scheepsschroeven en nauwe buizen, zuurstof door het op- gewoelde water te „roeren". Dit zal leiden tot een aanzienlijke zuivering van de rivier. ARNHEM, 19-4. In de Oostgelder se plaats Steenderen is' enige deining ontstaan over de terugtx-eding van twee kandidaat-x*aadsleden. Eexi employé van de plaatselijke Rabobank kreeg van zijn direktie te horen dat het niet zo verstandig was aktief deel te nemen aan dé politiek. Dit kandidaat-raadslid voor de Par tij van de Arbeid, nummer twee op de lijst en verkiesbaar, trok zich te rug. Daarna meldde zijn vrouw zich aan, maar ook toen „verzocht" de Rabobank-direktie van een kandi datuur af te zien. DEN HAAG, 19-4. Minister Schol ten van defensie vindt dat bij de ver vanging van de Neptune - lange af standspatrouillevliegtuigen defensie- overwegingen voorop moeten staan Daax-naast wil hij x-ekening houden met overwegingen als compensatie- orders en industx-iepolitiek. Tot voor kort was er nog nauwelijks een beeld te krijgen over compensatie- orders voor de Engelse en de Franse kandidaat. De regering is echter, al dus minister Scholten, in snel tempo bezig daai'over klaarheid te krijgen. GORINCHEM, 19-4. Mr. L. R. J. Ridder van Rappard, die 32 jaar lang burgemeester van Gorinchem is ge weest, wil weer een plaats onder de zon in de gemeentepolitiek in die plaats. Bij de komende gemeenteraadsver kiezingen is hij lijsttrekker voor de partij „Stadsbelang", die verder uit voornamelijk DS '70 aanhangex-s be staat. DS '70 opereert ook nu in de gemeentei'aad van Gorinchem onder de naam „Stadsbelang". Dinsdag was de laatste dag van de kandidaatstel ling. ROTTERDAM. 19-4. De politiek van de ontwikkelingshulp moet worden gewijzigd. De hulp, die de westerse wereld aan de derde we reldlanden verstxekt, komt voor het grootste gedeelte terecht in Afrika en Latijns-Amerika. De landen in Azic worden stiefmoederlijk bedeeld, ter wijl zij in de xxaaste toekomst een veel groter probleem vormen dan de overige ontwikkelingslanden. De rijke landen zullen hurx aandacht meer op Azic moeten richten om te voorkomen, dat de wei*eld straks met onvoorstelbare problemen te kam pen krijgt. Deze noodkreet, uitte dc Neder landse missionaris Cornelio Lager- wey tijdens een expositie van lede ren artikelen uit de PhiJipijnen. die van 17 tct 27 april in het Hilton Ho tel In Rotterdam wordt gehouden. Lr on ivelij ke pi loten HOUSTON. Texas, 30-4. Een zwarte en ri/j blanlze i ronieën heb ben een kont ralcl getekend als pi loot met de luchtvaartonderneming „Texas International Airlines", die opereert in het zuid-westen van de Verenigde Staten en in Mexico. Een woordvoerder van het bedrijf heeft verklaard, dat dit de eerste vrouwen zijn, die voor de maat schappij zullen vliegen maar niet de laatste. „Wij zullen onze pilote?/ aanwerven op grond van hun be kwaamheden, ongeacht hun kunne", aldus de woordvoerder. ROTTERDAM. 19-4. In een wo ning aan de .Joost van Geelstraat in Rotterdam is woensdag het stoffelijk owrsehot aangetroffen van een man, die door messteken om het leven is gebx-acht. Hel lijk was in een deken gevold en in een kast gestopt. De identiteit is onbekend. Zierikier Wei'kgroep ,.In 't zelfde schuitje" be reikbaar in het weekend, (el. 01110- 4997. Donderdag 20 april Zicrikzee Huis van Nassau, 19.30 uur, jaarver gadering NVV. Pluis van Nassau. Fraktievergade- ring V.V.D. 20.00 uur. Hervormd Vereqigkxgsgebbuw,20.00 uur, bijeenkomst herv. vrouwen groep „Wees een zegen". Concertzaal-bioscoop; „De mantel der liefdé'; 20.00 uur. Kerkwerve Nieuwe gymnastiekzaal, 14.00 uur. Eerste steenlegging. Oosterlaxid Oosterhof, 13.30 uux% bejaardensoos. Vrijdag 21 april Zierikzee Mondragon, ledenvergadering Stad en Lande, 19.30 uur. „De Speeldoos", 19.30-21.30 uur: in leveren kleding voor kinderkleding- beurs. Jeugdsoos „Brogum": Muziek-/film- avond, 20.00 uur Concertzaal-bioscoop; „The spy who loved me"; 20.00 uur. Scharendijlte „De Putmeet", 20.00 uur. Afd. V.V.V. Scharendijke e.o. Zonnemaire Cafe-restaurant „Bommenede", 20.00 uur, Bond voor Opziohzelf Staanden. Zaterdag 22 april Zierikzee „De Speeldoos", 10.00-12.00 uur: ver koop kleding, voorjaarskinderkle- Concer-tzaal-bioscoop; „The spy who loved me"; 20.00 uur. Zonnemaire Zuidweg, 9.00 uur, start cud papier. Ouwerkerk Kreek, 15.00-16.00 uur, Surfdemon- straties. Zondag 23 april Zierikzee Concertzaal-bioscoop; „The spy who loved me"; 14.00 uur en 20.00 uur. Maandag 24 april Zierikzee Vierschaar; tentoonstelling van teke ningen, gemaakt naar aanleiding van de boomplantdag door I.o.-leerlin- gen; geopend tijdens kantoorux*en. Raadszaal stadhuis, 20.00 uur, verga dering gemeenteraad. Rencsse Dorpshuis; informatie-avond sportie- ve-rekx-eatie van de Zeeuwse Sport raad voor Westex-schouwen 20.00 uur. Scharendijke Gemeentehuis; informatie-avond sportieve rekreatie van de Zeeuwse Sportraad voor Middenschouwen; 18.45 uur. Dinsdag 25 april Zierikzee Vierschaar; tentoonstelling van teke ningen, gemaakt naar aanleiding van de boomplantdag door I.o.-Ieerlin- gen; geopend tijdens kantooruren. Herv. Ver. gebouw, bijeenkomst CPB Zierikzee, 19.30 uur. Concertzaal-bioscoop; .De mantel der liefde; 20.00 uur. Oosterland „Oosterhof"; informatie-avond spor tieve i'ekreatie van de Zeeuwse Sportraad voor Duivcland; 20.30 uur. Bruinisse Dorpshuis; informatie-avond sportie ve rekreatie van de Zeeuwse Sport raad; 18.45 uur. Woensdag 26 april Zierikzee Vierschaar; tentoonstelling van teke ningen, gemaakt na ar aanleiding van de boomplantdag door I.o.-leerlin- gen; geopend tijdens kantooruren. Zeeuwse Hevbergh, 20.00 uur lezing „Leesbaaiheid van verhalende kin derboeken", Ned. Bond van Platte landsvrouwen. Donderdag 27 april Zierikzee Vierschaar; tentoonstelling van teke ningen. gemaakt naar aanleiding van de boomplantdag door I.o.-leerlin- gen; geopend tijdens kantooruren. Havenplein 24 Rechtswinkel 19.00- 20.00 uur. Restaurant Huis van Nassau; infor matie-avond sportieve rekreatie van de Zeeuwse Sportraad: 20.30 uur. Renesse Kantine S.V. Renesse, ledenvergade ring S.V. Renesse, 20.00 uur Serooskerke Dorpshuis, jaarfeest vrouwenvereni ging „Debora". Brouwershaven Restaurant Ringelberg; informatie avond sportieve rekreatie van de Zeeuwse Sportraad; 18.45 uur. Bruinisse Gemeentehuis, 19,30 uur, Raadsver gadering. Vrijdag 28 april Zierikzee Vierschaar; tentoonstelling van teke ningen, gemaakt naar aanleiding van de boomplantdag door I.o.-leerlin- gen; geopend tijdens kantooruren. Zonnemaire Café Bommenede: Bond van opzich- zelfstaanden; Open avond, 20.00 uur. Zaterdag 29 april Zierikzee Vierschaar; tentoonstelling van teke ningen, gemaakt naar aanleiding van de boomplantdag door I.o.-leerlin gen; geopend tijdens kantooruren. Hotel Van Oppen; Bond van opzich- zelfstaanden, koffie-uurtje, 15.00 u. R,K. Kek, 20.30 uur, uitvoering Zierikzees Kamerkoor. Noordgouwe-Schuddebeui's Ophalen spullen x-ornmelmai-kt. Van af 9.00 uur. Zondag 30 april Zierikzee Vierschaar; tentoonstelling van teke ningen, gemaakt naar aanleiding van de boomplantdag door I.o.-leerlin- gen; geopend tijdens kantoorureh'.' Haamstede Jeugdsoos „Big S", 20.00 uur. Film avond. Vrijdag 5 mei Zonnemaire Café Bommenede; Bond van opzich- zelfslaanden, open avond; 20.00 uur. Dinsdag 2 mei Middelburg Provinciale griffie, vergadering vas te kommissie van advies en bijstand voor de waterstaat, 16.30 uur. Maartdag 8 mei Haamstede Gemeentehuis, 19.30 uui\ raadsvergadering Dinsdag 9 mei Zierikzee Corneliastichting. Kreatieve dag Rheumafonds, 14.00-16.00 uur. Bowling; Bond van opzïchzelfstaan- den; 19.30 uux\ Vrijdag 12 mei Zierikzee Bar „Mirabelle". „The New Stork Jazzband". 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede; Bond van opzich- zelfstaanden, open avond; 20.00 uur. Zaterdag 13 mei Zierikzee Hotel Van Oppen; Bond van opzich- zelfstaanden, koffie-uurtje; 15.00 uur. Woensdag 17 mei Zierikzee Concei'tzaal, vergadering afdeling Zeeland VNG, 10.30 uur. Middelburg Provinciehuis, vei-gadering staten- kommissie onderwijs, kuituur enz. 16.30 uur. Dinsdag 16 mei Middelburg Px-ovinciehuis, vergadering kommis sie ruimtelijke ordening, 15.30 uur. Vrijdag 19 mei Zierikzee Concertzaal Optreden popgroep „Lu cifer", 20.00 uur. Maandag 22 mei Zierikzee Huis van Nassau, bijeenkomst Phi- latelica, 20.00 uur. Dinsdag 25 mei Zierikzee Restaurant-café „De Witte Raaf": Vrouwencafé, diskussie-avond. The ma: „Ouder worden"; 20.00 uur. Zonnemaire Verenigingsgebouw. 13.30 uur. haak- kursus voor beginners. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na Half zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 2227 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 2