"Z A eme Geen oplossing van probleem door nota bewoningspatroon „Stad en Lande" brandt los tegen het bestemmingsplan Kaaskenswater Heineken c SCHERPERE K0NTR0LE OP ALK0H0L IN VERKEER ,n^£eelM; DE ZIERIKZEESCHE COURANT Burgemeester E. Baerends over kleine scholen Stijgend dodental Nieuw ontwerp-plan nodig Krat t/*% ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 20 april 1970 134stc jaargang Nr. 2228Ü WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes. zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee, Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 23,90, per jaar 91,-. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag Advertentieprijs 35 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,40. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B T W. IN DIT NUMMER: Het booreiland voor de Schouivse kast iti - .5 ZIERIKZEE, 18-4. „Wanneer liet onderwijsvraagstuk alleen met nieuwbouw opgevangen moet worden, zou den veel mooie kleine kernen onherstelbaar beselia- digd worden. Anderzijds ben ik er van overtuigd, dat het leven onder het regime van de nota bewoningspatroon en de uitwerking, geen enkele maar dan ook geen en kele bijdrage levert aan het instandhouden van het onderwijs in de kleine kernen". Aldus burgemeester E. Baerends van Middensehouwen, in zijn kwali teit als bestuurslid van de Vereni ging voor Nederlandse Gemeenten, dinsdagavond in Mondragon in Zie rikzee. De VNG heeft in samenwer king met de provinciale onderwijs- kommissie - in het bijzonder de werkgroep kleuter- en lager onder wijs - een reeks voorlichtingsavonden georganiseerd over de problematiek van de kleine en kleiner wordende scholen. De eerste werd dinsdag in Zierikzee gehouden en bijgewoond door een groot aantal schoolbesturen, schoolleiders, personeel van scholen en vertegenwoordigers van gemeen tebesturen. Betutteling De heer Baerends lier er geen twij fel over bestaan dat hij allerminst gelukkig is met de nota bewonings patroon. Hoewel in deze nota wordt gezegd, dat de kleine kernen een sti mulans nodig hebben door middel van enige groei, blijkt dat er op neer te komen dat Serooskerke 1,2 inwo ners per jaar en Ellemeet 1,5 inwo ners per jaar mag groeien. „Het zou lachwekkend zijn, als deze betutte ling niet zo in triest was". De heer Baerends zei er zich wel van bewust te zijn dat ook zonder deze nota het probleem van de kleine scholen niet alleen door woningbouw opgelost kan worden. „Deze nota en de uitwerking er van is echter te pietluttig en geeft de gemeentebesturen te weinig bewe gingsvrijheid". Onheil Het vraagstuk van de kleine scho len vormt op Schouwen-Duiveland een levensgroot probleem. Dc heer Baerends: „Alleen af op Schouwen-Duiveland wordt een ne gental scholen met sluiting bedreigd. Als er niets wordt ondernomen zul len de dorpen Ellemeet, Noordgouwe, Noordwelle, Ouwerkerk, Sirjansland en Serooskerke over enkele jaren geen onderwijsvoorziening hebben". Redenen voor de problematiek zijn te vinden in de gezinsverdunning en de normen die zijn vermeld in de nieuwe wet basisonderwijs, die op stapel staat. De heer Baerends zei echter te hopen dat het onheil voor komen kan worden wanneer in de dorpen, in de gemeenten en over de gemeentegrenzen heen studie wordt gemaakt van wat er te wachten staat en wanneer daarvoor maatregelen worden genomen. Niet zo somber Overigens bleek dinsdagavond, dat de situatie niet zo somber is als hij er uitziet. In het ontwerp van wet is de norm voor opheffing van scholen in plaatsen beneden 50.000 inwoners 75 leerlingen. .Wanneer deze norm werkelijk wet zal worden, betekent dit een ramp voor de kleine scholen en de kleine kernen". Hoopvol De innovatie-kommissie voor het basisonderwijs, die de minister van onderwijs adviseert, heeft echter in het achtste advies aan de minister voor een drastische verlaging van die norm gepleit en dat vond spreker erg hoopvol. Het ICB pleit onder meer voor handhaving - als zelfstandige school - van de tweemansschool voor 4-12 jarigen met tenminste 24 leerlingen. De éénmansbasisschool voor 4-12 ja rigen (dus na de integratie van kleu ter en lager onderwijs) wordt afge wezen, of tenminste dubieus ge noemd. Wel zal het bestaansrecht van een school van situatie tot situa tie moeten worden bekeken, wanneer 54 BEL er zich spanningen voordoen met be trekking tot het leerlingenaantal. Diskussiepuul Dit laatste bleek uit de woorden van drs. W. Ovaa, lid van de provin ciale onderwijscommissie, voorzitter van de provinciale werkgroep kleu ter en lager onderwijs en medewer ker van de Stichting Zeeland. De vraag of kleine scholen moeten worden opgeheven of in stand gehou den is een diskussiepunt van recente datum, zo betoogde hij. De achtergronden daarvan zijn de enorme daling van het geboortecijfer (in Zeeland van 120 kinderen per 1000 gehuwde vrouwen in 1972 naar 95 in 1975) en de toekomstige integra tie van kleuter- en lager onderwijs. AI in de nota van de kleine scholen, die de provincies Friesland, Gronin gen, Drente en Zeeland gezamenlijk hebben gemaakt, wordt een warm pleidooi gehouden voor het bestaans recht van de kleine school. Als voor naamste argumenten worden daar voor aangevoerd dat hoe jonger de kinderen zijn, hoe groter de nood zaak is van de direkte bereikbaar heid van de school, dat de vanzelf sprekendheid van de klassikale school met het leerstofgebonden jaarklassensysteem is verdwenen en de kleine school daarom erg nuttig en goed kan funktioneren, dat er vanuit kleine scholen minder hoeft worden doorverwezen naar het bui tengewoon onderwijs en dat de nade len van een konsentratie de lange reistijden zijn voor jonge; kinderen naar een vreemd dorp of een vreem de buurt. Moeilijkheid Andere punten zijn: de moeilijk heid om te moeten overblijven tussen de schooltijden in een minder ver trouwde omgeving; het verdwijnen van de betrokkenheid van ouders bij het schoolgebeuren; de mogelijkheid, dat de school een ontmoetingsplaats is voor een dorp of buurt verdwijnt (Vervolg pag. 3) t - AMSTERDAM, 19-4. Dc naleving" van de alkoholwetgeving zai ver scherpt gekontrolcerd worden. Deze aankondiging heeft minister Tuijnman van verkeer en waterstaat woensdag in Amsterdam gedaan, to:en hij het door ANWB en SWOV georganiseerde „naldonaal veilig heidscongres" opende en daarbij de cnigéva'llencij'fers over 1977 bekend maakte. De voorlopige cijfers van 1977 zit ten flink hoven de cijfers van 1976, vooral ook wat de gewonden betreft, aldus de (minister. Men telde 2560 deden tegen 2432 dn 1976 en 64.900 tegen 62.304 het jaar ervoor. Deze voorlopige cijfers zullen naar ver wachting niet veel afwijken, van de definitieve. „Uit alles 'blijkt, dat we aktie moeten nemen om de winst van de vooihije jaren te 'konsolide ren en op andere terreinen vooruit gang te hoeken". Het terrein, waar de situatie weer onrustbarend verslechtert, is de ru briek alcdhol en verkeer. Het aantal doden bij ongevallen, waarbij alco hol werd geconstateerd, dat in 1975 tot 262 was gedaald, is in 1977 weer gestegen tot 390, een even hoog cij fer als'in 1974. Het gewondencijfer in deze rubriek, 6660, is thans an derhalf maal zo hoog als in 1975. ZIERIKZEE, 19-4. Het ontwerp van het bestemmings plan „Kaaskenswater" ligt ter visie en naar aanleiding hiervan zijn bij bel bestuur van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland enkele bezwaren ge rezen tegen de opzet van dit plan. BROUWERSHAVEN. Een klopper, is een klopper, is een klopper en dient om zich kenbaar te maken. Toch is de eigenaar van deze voortreffelijke klop per in de Smalstad, enigermate in twijfel of de funktionaliteit bij iedereen bekend is. Hij loste het simpel op. met het woord ..bel" er bij. (Foto: Zierikzcesche Nieuwsbode) Genezen wordt op dc waarde van het Kaaskenswater uit historisch, kulturecl en na tuur wetenschappelijk oogpunt. In 1575 gaf Arend van Dorp, kom- mandant van Zierikzee, bevel de sluis in de Leverdijk te openen om het achterland van Schouwen onder water te zetten. Zulks geschiedde tij dens het beleg van de stad door Mon dragon in 1575. Deze inundatie even wel liep uit de hand en de zichtbare overblijfselen van deze belangrijke gebeurtenis, zijn het Kaaskenswater en de Ronde Weel. Ontdekking Een ontdekking in het Kaaskens water werd gedaan door de bekende Zierikzeese arts Job Bastei", die een slakje vond, dat in het Kaaskenswa ter zijn typelokaliteit heeft. Het Rijksinstituut voor Natuurbeheer wijdde aan dit fenomeen in 1977 een rapport. Het Kaaskenswater behoeft dan ook dc nodige bescherming, waarnaar terecht gewezen wordt in het ont werpplan. Het verbaast evenwel Stad en Lan de. dat in het ontwerp-plan een grote bebouwingsdichtheid wordt aangege ven en dat de bouw in de onmiddel lijke nabijheid van het water wordt toegelaten. Kwalijk dempen Helemaal onbegrijpelijk vindt het bestuur, dat al een begin is gemaakt met het dempen van een deel van het Kaaskengwater. Op „welhaast onopvallende wijze", wordt niette min regelmatig puin, overtollige grond en snoeihout aan de zuidoost kant van het water gedeponeerd. Stad en Lande verder: dc geplande bebouwing aan dc oostkant en voor al aan dc zuidkant kan uit een oog punt van landschappelijke waarde onze instemming niet hebben. De bebouwing van de ijsbaan kan ook geen genade vinden in dc ogen van het bestuur. Geen bezwaar /ou bestaan tegen een kleinschalige be bouwing aan de noordzijde van het Kaaskenswater. mits de bebouwings- grenzen ruim uit de oever van het waardevolle watergebied blijven. Bezwaar wordt verder gemaakt le gen bebouwing ten oosten van het ziekenhuis, waar dc mogelijkheid wordt gelaten te bouwen in drie woonlagen voor bijzonder woondoel- einden. Een dergelijke grootschalig heid naast het toch al dominerende ziekenhuis wordt niet verantwoord geacht. Aangedrongen wordt derhalve op wijziging van het bestaande plan Kaaskenswater en by een nieuwe op zet rekening te houden met aangege ven bezwaren. Bovendien dient het dempen van het Kaaskenswater ge durende de planprocedure geheel te worden stop gezet. Advertentie 24 flesjes bier 0.3 liter, mits afgehaald J4£S ur W I ZONNEMAIRE. De zon behoeft zich maar even te laten zien en Schou wen-Duiveland is rijp voor een groot aantal fraaie landschappen, die gratis mogen worden bezichtigd. Wie het schiereiland wat intensiever „doel", ontdekt talrijke fraaie plek jes, zoals deze scène onder Zonne- maire. (Foto: Zierikzcesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De poëzie is de vlinder op de bloem der wereld. Menzel t Verwachting tot vrijdagavond: Iets lagere temperaturen Vannacht plaatselijk regen, morgen af en toe zon maar ook een lokale bui; zwakke tot matige wind, draai end naar westelijke richtingen; mi nimumtemperaturen ongeveer 7, ma ximumtemperaturen circa 13 graden. Voor zaterdag 'Aantal uren zon: 4 tot 14 Min. temperaturen: omstreeks 8 gr Max. temperatui-en: omstreeks 17 gr Kans op een droge periode van min stens 12 uur; 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 21 april-. Zon op 6.32, onder 20.47 Maan op 18.52, onder 5.52 Volle maan: 23 april (6.11) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 21 april 3.00 15.33 8.42 20.57 Springtij: 25 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 20-4. Het K.N.M.I. deelt mee: Vrijdag worden zonnige perio den maar ook een enkele bui ver wacht. Een frontensysteem van een depressie bij Schotland, dat zich don derdagmorgen van Noord-Ierland via Wales en West-Frankrijk naar de Pyreneeën uitstrekte, veroorzaakte in West-Frankrijk op vrij uitgebreide schaal regen. Het front dringt lang zaam naar onze omgeving op, maar boet tegelijkertijd belangrijk in bete kenis in. Omdat de lucht die ons land binnenvloeit vochtiger wordt, zal in de nacht plaatselijk mist kunnen ont staan. Een nieuw frontensysteem trekt van de oceaan naar het oosten en zal zaterdag de Britse eilanden dichtgenaderd zijn. Aan de voorzijde ervan bouwt zich een rug van hoge luchtdruk op die het weer in onze omgeving in gunstige zin kan gaan beïnvloeden. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1