Wat kan het midden- en klein bedrijf in 1978 verwachten? Steun voor aanpassing woning gehandikapten Margarine duurder Brood duurder De V.A.D. Midden-Oosten plan Carter SS,- Gruwelijke vernielingen in huishoudschool te Born 2 Het Rijn-Schelde- Verolme-concern Waarschuwing aan vakbeweging Woonwagenkampen Tariefverhoging apothekers AGENDA Bioscoop De Concertzaal Zierikzee vertoont VeOrote Verrassing van 1378! DE MANTEL DER LIEFDE THE SPY WHO LOVEQME DEN HAAG, 17-4. Voor het midden- en kleinbedrijf kan voor 1978 enige verbetering in de inkomensont wikkeling voor zelfstandigen worden verwacht. Dit meldt bet Ekonomisch Instituut voor bet Midden- en Kleinbedrijf (EIM) in een rapport over 1977 en 1978. ROTTERDAM. 17-4. Hel Rijn- Schelde-Verolme-coneern verwacht, als de wereldkonjunkluur en met name de zorgelijke situatie in Euro pa niet tot een nog verdere ver slechtering leiden van de afzetmo gelijkheden en de kostenontwikke ling, dat de al genomen en nog te nemen maatregelen voor RSV in de loop van 1978 tot een herstel van de rentabiliteit kunnen leiden. De be doeling is dat het concern in 1979 weer geheel rendabel kan werken, zo wordt in het jaarverslag gezegd. Het geeft erin een beelcj van de verwachtingen over de gang van za ken in deze sektor en een voorlopig verslag over 1977, mede gebaseerd op het onlangs gepubliceerde Centraal Ekonomisch Plan 1978. Het EIM schat dat in de detailhan del de winst nog enigszins terug loopt, In de nijverheid neemt daar entegen de winstgevendheid een wei nig toe. Uit hel EIM-rapport blijkt dat het inkomen van een zelfstandige in het midden- en kleinbedrijf een verbe tering' zal vertonen, niet alleen no minaal maar ook reëel. „Indièn met name de loonontwikkeling de veron derstelde stijging in 1978 niet te bo ven gaat, zal de stijging van het zo genaamd nominaal overige inkomen per zelfstandige in 1978 acht en een half procent bedragen tegen elf pro cent in 1977. Het reëel beschikbaar inkomen van een zelfstandige is in 1977 toegenomen met, twee a twee en een half procent". Voor 1978 ver wacht het EIM oen toeneming met twee en een half a drie procent. Verschillen ,,De onderscheiden sektoren geven uiteraard verschillen te zien", zo stelt het EIM. ,.Bij het vervoer is, mede onder invloed van de herstrukture- ring van de cao van het binnenlands goederenvervoer over de weg, in 1977 zelfs een negatieve inkomensontwik keling opgetreden. In de detailhandel zal het nominaal inkomen per zelf standige in 1978 achterblijven bij dal in de overige sektoren in het mid den- en kleinbedrijf", aldus het EIM. Er ligt nog een triest feit op tafel in Nederland; er zjjn duizend woon wagenplaatsen te kort en dit leidt tot allerlei spanningen. Recentelyk kreeg de stad Eindhoven daar mee te maken, waar een heel leger politie mannen op de woonwagenbewoners werd afgestuurd. Men moet alle mo tieven ter plekke kennen en de om standigheden, om te kunnen konklu- deren of die geweldsprestatie nodig was. Terzake z\jn al vragen in de Kamer gesteld. Vast staat wel dat de ontwikkeling in negatieve zin al te ver is voortgewoekerd, als zo'n dras tische maatregel wordt genomen. In ieder geval is zulk optreden niet be- vordelijk voor de driehoeksverstand houding: overheid, burgerij, woon wagenbewoners. De laatste immers behoren helaas nog alt\jd tot de „oütcats" van de sa- menlevïngJ Niet alleen immers is er een akuut tekort van duizend plaat sen maar andere 1200. plaatsen zyn zo miserabel, dat ze feitelijk mens onterend genoemd kunnen worden. De verantwoordelijkheid voor de zorg aan woonwagenkampen te be steden is sterk komen te liggen bü de lagere overheid, nadat een experi ment met veel grotere, geconcen treerde kampen, als mislukt moet worden beschouwd. Schoüwcn-Duiveland is ten op zichte van het onderwerpelyke pro bleem niet „brandvrij" gebleven, ge zien de gebeurtenissen in het (wat verdere) verleden. De overheid heeft met spijt gekonstateerd - keerzijde van de medaille - dat het vaak ont moedigend is grote bedragen te ste ken in het opmonteren van woonwa genkampjes, omdat zij toch weer spoedig ten prooi worden aan ver waarlozing en vernieling. De oorzaak is dat men met het woonwagenpro bleem in een vicieuse cirkel zit; het tekort aan kampen, het zich „oüt cats" voelen en de slechte verhou dingen met de maatschappij, of dich ter bij nog, de omgeving van de kampen, werkt bij de woonwagen bewoners frustrerend en daar komt allerlei onaangenaams uit voort. De spreiding van de woonwagens naar kleinere kampen, houdt impli ciet in een gespreid kontakt met ge meentelijke overheden en met de be volking. Meer mensen worden - door het andere c.r.m.- beleid ter zake - gekonfronteerd met zowel de afsto telijkheden van slechts verzorgde kampjes en met de misère op zich, die vaak in dergelijke kampen heerst Te hopen valt op een minimum-kon- takt tussen overheid en woonwagen bewoners, waardoor er toch iets te recht kan komen van onderlinge af spraken. De overheid doet zijn best in de verzorgende sfeer; de woon wagenbewoners doen dit op het punt van het beheer. Zonder deze mini male afspraak zal het met woonwa genbewoners nooit echt iets kunnen worden en blijven kampjes als een soort wezensvreemd brok onordelijk heid bestaan, ergens aan de flanken van stad of dorpj ver van wat wij de geordende maatscTiappy plegen te noemen. DEN HAAG, 17-4. De Bond van Nederlandse Margarinefabrikanten deelt mede dat als gevolg van stij ging van de grondstoffenprijzen van olieën en vetten op de wereldmarkt en die van overige kosten, margari nefabrikanten hun fabrieksprijzen met ingang van maandag 17 april fnet negen cent per kilogram marga rine zullen verhogen. Halvarine zal vijf cent per kilogram duurder wor den. De verhoging van de fabrieksprijs wérkt „afhankelijk van de winkel voorraden, zoals altijd met enige vertraging door in de winkelprijzen. Zoals gebruikelijk heeft over deze prijsverhoging overleg plaats gevon den met het ministerie van economi sche zaken. DEN HAAG, 17-4. De minimum prijs voor een brood van achthon derd gram gaat dinsdag drie cent Omhoog. Dat is het gevolg van prijs verhoging van '2,4 cent per achthon derd gram die broodproducenten de handelaren met ingang van maan dag in rekening mogen brengen. De Nederlandse Bakkerijstichting en het ministerie van ekonomische za ken hebben tot die verhoging over eenstemming bereikt. DEN HAAG, 17-4, Minister Van Adrdenne (economische zaken) en Staatssecretaris mevrouw Veder- Smit (volksgezondheid en milieuhy giëne) hebben Ier bevordering der pharmacie (K.N.M.P.J besloten aan apothekers een verhoging van 2,5 pet toe te staan op de vergoedingen voor de gcncesmiddelenverstrekklng aan particuliere patiënten. LEEUWARDEN, 17-4. De minister van sociale zaken, Albeda, heeft op een spreekbeurt, maandag in Leeu warden, de vakbeweging gewaar schuwd niet te sterk te polariseren en haar verweten bij het recente overleg over de zware metaal een onjuiste voorstelling van zaken te hebben gegeven. „Die onjuiste voorstelling, die nog steeds niet is rechtgezet, verhindert een vruchtbaar overleg. En nieuw overleg over de herstrukturering van bedrijfstakken in nood is strikt nood zakelijk", aldus Albeda. Vakantie aan Noordpool TORONTO, 17-4. Vijfender tig Amerikanen zijn vertrok ken voor de eerste toeristi sche tocht naar de Noordpool. Zij zullen een week op de Noordpool verblijven. De toóht wordt gemaakt met drie tweemotorige vliegtuigen. Een ander vliegtuig zal vooruit vliegen om brandstof achter te laten op het ijs. HILVERSUM. „Het is een totaal andere zaak geworden. Ik zie niets meer van onze VAD terug. Het is een stukje extra loon. Van gelijkge- rechtigheid tussen de faktoren kapi taal en arbeid is geen sprake meer." Aldus oud-minister van sociale za ken Boersma maandagavond in Va- ravisie over de plannen van de re gering Van Agt t.a.v. de vermogens- aanwasdéiing. UTRECHT. 17-4. Het kabinet is dicht bjj een oplossing van de pro blemen met het collectieve deel van de Vermogensaanwasdeling (VAD). Inmiddels is het kabinet rond met het wetsvoorstel waarin de VAD- uitkeringen aan individuele werk nemers wordt vastgesteld. Binnen het kabiet wordt momenteel een drachtig gesleuteld aan het wets voorstel waarin het gezamenlijk deel dat alle werknemers collectief ten goede komt, wordt geregeld. Dat zei minister Albeda van socia le zaken zaterdag in Utrecht op het congres van de Unie BLHP (Beamb ten, Leidinggevend en Hoger Perso neel). LAATSTE NIEUWS CAIRO, 18-4. Uit het gevolg van de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Cyrus Vance, is dinsdag vernomen dat president Jim my Carter spoedig een nieuw initia tief zal nemen voor het doorbreken van de impasse in de vredesonder handelingen in het Midden-Oosten. Volgens de entourage van minis ter Vance heeft men niets nieuws aangetroffen in de jongste Israëli sche vredesvoorstellen, waarin wordt gepleit voor blijvend joods bestuur op de westelijke Jordaanoever en in de strook van Gaza. President Carter overweegt reeds geruime tijd een nieuwe stap in het Midden-Oosten, maar hij is nogal in beslaggenomen door het Panamaka naal-overleg en het Salt-overleg in zake beperking Van do strategische bewapening. „Zodra het debat over het Pana makanaal voorbij is", verktaarde een hoge Amerikaanse regeringswoord voerder, „zal president Carter een rede houden die. in feite, een Ame rikaans initiatief inzake het Midden- Oosten zal zijn". Het zal eraan vasthouden dat Re solutie 242 van de Veiligheidsraad toepasbaar is op alle fronten - de Egyptische Sinai. de Syrische hoogte van Golan, dc westelijke Jordaan oever van Jordanië en de strook van Gn/.a. DEN HAAG, 17-4. Tydens een perskonferentie heeft staatssckrcfa- Brokx een toelichting gegeven op de beschikking geldelijke steun huis vesting gehandikapten en verklaard, dat by de tot dusver voor gehandi kapten géldéndc regelingen het volks huisvestingsbelang voorop stond. Bij de nieuwe regeling staat de woning van de gehandicapte cen traal. Bovendien geldt de regeling voor alle gehandicapten en niet al leen voor hen die tussen de 18 en 65 jaar oud zijn. BORN 17-4. In de R.K. Huishoud school aan de Kasteelweg in het Limburgse Born hebben onbekenden voor tonnen schade aangericht. De ravage is zo groot dat de school min stens een week buiten bedryf gesteld moet worden, zo verklaarde de groepscommandant van de rükspo- litie in Born maandag, nadat hij de schade in ogenschouw had genomen. De vandalen moeten in het ge bouw zijn binnengedrongen in de nacht van zondag op maandag. De direkteur van de school is zondag avond nog in het gebouw geweest. Toen was alles nog in takt. Hij en de politie beschrijven de vernielingen als vandalisme van de ergste soort. In de begroting 1978 is voor de 2-e- geling reeds een bedrag van 28,5 miljoen uitgetrokken op de begro ting van volkshuisvesting. -Daar naast staat op de begroting van so ciale zaken voor dezelfde regeling nog eens een bedrag van Zestien miljoen vermeld. Voor de jaren 1979 -1983 komt, ei" jaarlijks een bedrag op de begroting volkshuisvesting, dat varieert van 30 tot 46,5 miljoen gulden, op de begroting sociale za ken voor dezelfde jaren bedragen variërend van 17 tot 19 miljoen. Alle aanwezige Wasmachines, haaimachines.en verdere apparatuur zijn vernield. Kranen, gas-, water en elektriciteitsleidingen zijn uit de muren gerukt. Alle voorraden le vensmiddelen voor de kooklessen zijn tegen de wanden stukgegooid. De plafonds zijn met boter besmeurd gordijnen zijn aan flarden gescheurd en diverse lokalen zijn' onder water gelopen. Lesroosters en ander mate riaal van de administratie zijn totaal vernield, evenals alle bloemen, tele foontoestellen en kasten.Bovendien is een geldbedrag gestolen en moge lijk ook een bandrecorder. Óp de schoolborden waren hakenkruisen aangebracht en het opschrift „Jack the Ripper". Zierikzee Werkgroep „In 't zelfde schuitje" be reikbaar in het weekend, tel. 01110- 4997. Dinsdag 18 april Goes Prins van Oranje, Provinciale bloemsehikwedstrijd Plattelands vrouwen. Zierikzee VrouwenkonlakLdag PvdA te Axel. Vertrek bus: station, 8.00 uur v.m. R.K.-centrum Mosselstraat, konlakt- avond UW, 19.30 uur. Foyer „Mondragon"; vergadering Vereniging van Nederlandse Ge meenten-afdeling Zeeland, over de problematiek van de kleine scholen op Schouwen-Duiveland, 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw, 14.30 uur, be- jaardensoos. Consistorie Hcrv. kerk, 19.30 uur, ge meenteavond. Brouwershaven Tonnenmagazijn, 20.00 uur, Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Brouwershaven. Oosterland „Oosterhof", 19.30 uur, afd. Duive- land Plat/tel andsvrouwenbond. Bruinisse Herv. Ver. gebouw Hervormde Vrou wenvereniging 19.30 uur. Woensdag 19 april Goes „De Prins van Oranje". Afd. Zeeland Ned. Bond. van Plattelandsvrouwen 10.30 uur. Zierikzee Garage van Oeveren, 19.00 uur, ver trek (tiaar NCVB streekvergadering, Bcrrendamme 19.05 uur. Huis vart Nassau, 19.30 uur, gidsen- kursus Stad en Lande. Schouwse Herberghe, 20.00 uur, le zing Plattelandsvrouwen. Huis van Nassau, 20.00 uur, openbare fractievergadering PvdA. Haamstede „De Graaf van Haamstede". Afd. Westerschouwen Ned. Ver. v. Huis vrouwen. Lezing„Mondige patiënt" 19.30 uur. Geref. kerk, 19.30 uur, streekverga dering N.C.V.B. Kerkwerve Vertrek Vrouwenbond naar Haam stede vanaf Ver. gebouw 19.15 uur. Dreischor Dorpshuis, 20.00 uur voorlichtings avond' over gebeente, politiek voor Plattelandsvrouwen Noordgouwe e'.ó. Donderdag 20 april Zierikzee - Huis van Nassau, 19.30 uur, jaarver gadering NVV. Huis van Nassau. Fraktievergade- ring V.V.D. 20.00 uur. Hervormd Verenigingsgebouw, 20.00 uur, bijeenkomst herv. vrouwen groep „Wees een zegen". Kerkwerve Nieuwe gymnastiekzaal, 14.00 uur, Eerste steenlegging. Oosterland Oosterhof, 13.30 uur, bejaardensoos. Vrijdag 21 april Zierikzee Mondragon, ledenvergadering Stad en Lande, 19.30 uur. „De Speeldoos", 19.30-21.30 uur: in leveren kleding voor kinderkleding- beurs. Jeugdsoos „Brogum": Muziek-/film- avond, 20.00 uur Zaterdag 22 april Zierikzee ,.Dc Speeldoos", 10.00-12.00 uur: ver koop kleding, voorjaarskinderkle- Ouwerkcrk Kreek, 15.00-16.00 uur, Surf demon straties. Maandag 24 april Zierikzee Raadszaal stadhuis, 20.00 uur, verga dering gemeenteraad. Dinsdag 25 april Zierikzee Herv. Ver. gebouw, bijeenkomst CPB Zierikzee, 19.30 uur. Woensdag 26 april Zierikzee Zeeuwse Herbergh, 20.00 uur lezing „Leesbaaiheid van verhalende kin derboeken", Ned. Bond van Platte landsvrouwen. Donderdag 27 april Zierikzee Havenplein 24 Rechtswinkel 19.00- 20.00 uur. Renesse Kantine S.V. Renesse, ledenvergade ring S.V. Renesse, 20.00 uur Scrooskcrkc Dorpshuis, jaarfeest vrouwenvereni ging „Debora". Vrijdag 28 april Zonncinaire Café Bommenede: Bond van opzich- zelfstaandcn; Open avond. 20.00 uur. Zaterdag 29 april Zierikzee Hotel Van Oppen; Bond van opzich- zolfslnandcn, koffic-uurljc, 15.00 n. R.K. Kenk, 20.30 uur, uitvoering Zierikzees Knrrierkonr. Dinsdag 2 mei Middelburg Provinciale griffie, vergadering vas te kommissie van advies en bijstand voor de waterstaat, 16.30 uur. Maandag 8 mei Haamstede Gemeentehuis, raadsvergadering 19.30 uur. Dinsdag 9 mei Zierikzee Corneliastichting. Krealieve dag Rheumafonds, 14.00-16.00 uur. Vrijdag 12 mei Zierikzee Bar „Mirabelle". „The New Stork Jazzband". 20.00 uur. Woensdag 17 mei Zierikzee Concertzaal, vergadering afdeling Zeeland VNG, 10.30 uur. Middelburg Provinciehuis, vergadering staten- kommissie onderwijs, kuituur enz. 16.30 uur. Dinsdag 16 mei Middelburg Provinciehuis, vergadering kommis sie ruimtelijke ordening, 15.30 uur. Vrijdag 19 mei Zierikzee Concertzaal: Optreden popgroep „Lu cifer", 20.00 uur. Maandag 22 mei Zierikzee Huis van Nassau, bijeenkomst Phi- Ta.telica, 20.00 uur. (OHIO) 2255 ZSERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 2227 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 BOS Even wat meldingen uit het bos. Het Schuddebeurse bos wel te ver staan. Niet het oude bos van „Hees- terlust", want daar mag een gewoon - overigens niet krimineel mens - helaas niet meer in komen. Waar schijnlijk omdat „de jeugd(welke jeugd dan ook) er vroeger nogal eens in te keer ging, vooral in de herfst als de kastanjes aan het rij pen raar en. Het gaat „dus" nu even over een nog veel jonger bos van „Mon Plai- sir", welk buiten er intussen maar kaaltje en armetierig bij staat. Hoe zal dat gaan worden in de toekomst? Van week tot iveek intussen ziet men in het bos de lente zich baan breken., vokaal ge-accentueerd door een fantastisch vogeltje, met een uiterst pluriform samengesteld keel- geluidje. Ik houd het op een fiüs, maar je kunt je in het kleine grut gruwelijk vergissen en het kan dus ook wel een andere kleine zanger zijn. Resten van het fluitekruid van vorig jaar zijn, in sommige delen van het bos, nog te zien en jammer, maar dat is niet mooi. De stelen im mers verharden en worden geel en dor. Gelukkig is er alweer de opmars van het verse kruid. Hele stukken ondergrond zijn bevlogen met het diepste groen, dal waarschijnlijk op aarde bestaat. Wat bolgewasjes (druifjes) zijn in opkomst; de sleu telbloem begint er aan te denken, wat te gaan doen, het speenkruid piekt geel en fel langs de vochtige bermen. Dan staat er een onbekend struikje in bloei te komen. Heeft een vogel hel er ooit gebracht of is hel toch mensenwerk? Hel is een super-mini-meidoorntje, zo lijkt hel wel, maar dan veel geraffineerder samengesteld en fijntjes van bloem. Intussen blijkt Staatsbosbeheer heel drastisch door hel bos te zijv „tièengerausd" en dal is - om ver stikking te voorkomen - maar goed ook. Dc flanken hebben nu meer lucht gekregen en er is ruimte om uit te lopen voor alles ivat maar uit lopen wil. De eilfeopslag heeft nog een. deel van zijn verdorde, herfst bladeren bewaard, maar dat ivordt door nieuwe scheuten straks wel weggeduwd. Er zijn twee naald- woudlaantjes. Het ene kent oudere bomen, waaronder maar weinig licht doordringt en dat is goed te zien: alles dor en doods. Het andere is van jongere datum, fraai „opge schoond", prachtig van kleur en sfeer. In hel hartje van hel bos is er nog een vijvertje, maar dat vangt kennelijk niet veel rockt. Het oogi nog niet, omdat de bermen nog vrij kaal zijn. Komt nog. hopen wc. He lemaal hel einde zijn natuurlijk de populieren, langs de Schouwse dijk. vanaf de bosrand zo duidelijk te be wonderen. Ze spiegelen zich traag in hel - overigens niet zo heldere - water van de vaart en stil dal het daar is, onwerkelijk, bijn. Dij elkaar geen groot bos, maar de kinderhand van een nétuurminnendc is op Schouwen-Duiveland. nu eenmaal gauw gevuld. SC11 f FR El LA ND MA N Advertentie donderdag 20 april - 20.00 uur dinsdag 25 april - 20.00 uur Willeke van Ammelrooij Henk Molenberg Ronnie Bierman Rijk de Gooyer SytviadeLeur e.v.a. T Tuschinski Film Distribution BV Een LUT0N Filmproduktie vrijdag 21 april - 20.00 uur zaterdag 22 april - 20.00 uur zondag 23 april - 14.00 uur zondag 23 april - 20.00 uur BOND'S NIEUWSTE BOND'SBESTE.' ,v.\v Aluèd R.ffroCMli Presenteert- ROGER M00RE ;ai$ lan Ftófn'mfag;a v' JAMES BÓND 007*" Bcgir tVwii Gtótii' tn.CurJJwèernA'^.ffmbera" Projldklït Sltwrt IIR; wtyi f$foootl Toegang 16 jaar Toegang 12 jaar Alle zitplaatsen 6,50 Vandalen aan het werk

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 2