Expositie over informatie overdracht in de bibliotheek Groene Weegje Te weinig leerkrachten aan de muziekschool te Zierikzee Trein ontspoord: drie gewonden De wet op de ondernemings raden De kogel die Trip doodde LEVI'S DE ZIERIKZEESCHE COURANT Aandacht voor de blinde Nood bij muziekverenigingen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 18 april 1978 Nr. 22288 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889} REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Janne- wekken 11, 4301 NH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 23,90, per jaar 91,-. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 35 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,40. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B T W. dit nummerNVV-voorzitter over Smit. Bolnes ZIERIKZEE, 18-4. Het Kontaktorgaan voor Muziek verenigingen op Schouwen-Duiveland maakt zieli on gerust over de opleiding van leerlingen via de muziek school. Die opleiding verloopt veel te traag omdat een veel te klein aantal leer lingen kan worden geplaatst. Voor klein koper is het aantal leerlingen maar met drie gestegen, vanwege het beperkt aantal leerkrachten in 1977. Het aantal leerling rietblazers is in dat jaar gestegen met vyftien nadat één korps drie jaar op plaatsing heeft moeten wachten. BARNEVELD, 17-4. Minister Wie gel (binnenlandse zaken) heeft maan dagavond in Barneveld een herzie ning aangekondigd van de wet op de ondernemingsraden. In schijn tot meer zeggenschap lei dende, doch door hun ingewikkeld heid eerder beperkende bepalingen zullen worden verhelderd, zo zei hij. De minister deelde verder mee, dat de „aanzienlijk verbeterde" kinder bijslag-plannen van het kabinet-Den Uyl een rechtsvaardiger regeling be tekenen, waarbij de sterkste schou ders op redelijke wijze de zwaarste lasten zullen dragen. Hij omschreef de nieuwe VAD-plannen als realis tische voorstellen, waarin rekening wordt gehouden met wat de werkne mers zelf willen, met hun eigen ver antwoordelijkheid en met de positie van het bedrijfsleven. ASSEN. De kogel die uit het stof felijk overschot van de heer J. Trip is verwijderd, is afkomstig uit een wapen dat door de Zuidmolukkers tijdens de gijzeling in het Provincie huis in Assen is gebruikt. Aldus is vastgesteld door het gerechtelijk la boratorium in Rijswijk. Dat werd meegedeeld door hoofdinspecteur H. Patberg, van de gemeentepolitie in Assen. ZIERIKZEE. De bestrating van de Melkmarkt wordt momenteel duch tig onderhanden genomen en krijgt - in vergelijking met voorheen - een „ander gezicht". Deels wordt het wegdek straks gevormd door oude klinkers en deels door looppaden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Gedeputeerde A. L. van Geesber- gen, die in 1977 bij een vergadering van het Kontaktorgaan aanwezig was, heeft toegezed voor het komen de kursusjaar zijn best te doen om verhoging van het aantal leerkrach ten voor Schouwen-Duiveland aan de muziekschool gerealiseerd te krij gen. Hij zei daarbij echter ook, dat dit niet eenvoudig zal zijn, maar hij gaf toe dat het gebrek aan leei'krachten op Schouwen-Duiveland er niet om liegt. Leerlingen opgeven Tijdens de jongste vergadering van het kontaktorgaan voor muziekvere nigingen op Schouwen-Duiveland wees de voorzitter alle verenigingen erop, dat zij voor 29 april aanstaande hun leerlingen moeten opgeven aan de Zeeuwse Muziekschool in Zierik zee. Nadat de verenigingen van de Muziekschool het aantal toe- of af wijzingen hebben ontvangen, moe ten zij dat doorgeven aan het Kon taktorgaan. Het Kontaktorgaan zal dan weer kontakt op gaan nemen met gedeputeerde Van Geesbergen, indic-\ nodjg. Muziekmiddag Met algemene stemmen werd een bestuursvoorstel aangenomen om bij muzikale medewerking voor com merciële doeleinden het minimum bedrag te verhogen naar f 325, Besloten werd ook om de muziek middag, die door Oosterlands Fan fare op 13 mei wordt gehouden, bij ongunstig weer te verplaatsen naar dorpshuis „Oosterhof". Op één na, zullen alle muziekkorp sen van Schouwen-Duiveland aan deze muziekmiddag mee doen. De muziekverenigingen op Schou wen-Duiveland willen nog meer ak- tiviteiten. Zo bestaan er plannen om in 1979 een Play Inn te houden voor alle HAFABra (harmonie, fanfare en brassband) muzikanten. Ook wil men in 1979 weer een eilandelijk so listenconcours en een muziekmiddag gaan houden. Leraai- waldhoorn De muziekschool moet nog een be slissing nemen over de aanstelling van een leraar waldhoorn. De leraar is beschikbaar en de heer J. W. F. Loubert, voorzitter van Kunst en Eer heeft hierover een gesprek ge had met de muziekschool-direktie. Deze leraar wil ook de leerlingen althoorn en corhoorn onder zijn hoe de nemen. Het vereiste minimum aantal leerlingen is er ook, zo deelde de heer Loubert mee. Tijdens deze vergadering was on der meer ook de voorzitter van de KNF-Zeeuwse Bond, de heer Schout, aanwezig. Hij wees op het nut van een onderling kontakt voor de regio mede in verband met de behandelde- zaken, die snel om een oplossing vragen. Het bestuur van de Zeeuwse Bond zal bekijken of er wellicht meer aktiviteiten in de regio gehou den kunnen worden, dan tot nu toe het geval was. HOEK VAN HOLLAND, 17-4. Door een waarschijnlijk niet goed werkende wissel is gistermiddag rond twee uur in Hoek van Holland een trein ontspoord. Als gevolg daarvan kantelde een van de treinstellen. In dat deel zaten twaalf passagiers, waarvan er twee met ernstig hersenletsel naar "net Rotterdamse Dijkzigt ziekenhuis moesten worden gebracht. Een derde gewonde, kon na behandeling naar huis. Nieu we kansen Het werkloosheidspercentage onder blinden is relatief erg hoog. Dertig procent van hen heeft geen werk. Door nieuwe hulpmiddelen echter kunnen blinden in be roepen gaan werken, die tot voor kort ontoegankelijk voor hen waren. Zo maakt de op- tacon", een apparaat waarmee geschreven letters voelbaar worden, de gehandicapte tot een volledig korrespondent en een „sprekende rekenmachi ne" tot. een volwaardig bank- employee. Sinds Louis Braille - zelf op jeug dige leeftijd blind geraakt - honderd vijftig jaar geleden het blindenschrift uitvond, zijn er door onze vele tech nische verworvenheden, heel wat vormen van informatie-overdracht fen behoeve van blinden en slecht zienden ontwikkeld De expositie, die tol .9 mei geopend is, kan daar een indruk van geven. Bijzonder materiaal Tc zien zijn. naast een braille-ma- chinc. er-n diaserie over aanmaak ert distributie van braille- en gespro ken lektuur en verder opvallende iken als een kruiswoordpuzzel in braille, een exemplaar van het Duit se tijdschrift „Der Stern" en de acht banden beslaande brailleversie daar van bladmuziek van Bartok en Cho- p.n in braille, een „reliëf-tekenmap. waarmee de blinde kan voelen wat hij tekent en landkaarten eveneens in braille. Ook de moderne mecha nische hulpmiddelen zijn in de ver zameling vertegenwoordigd. Het voorste deel van de boemel- trein zou ontspoord zijn voorbij een wissel waar onderhoudswerk werd uitgevoerd. Het treinverkeer tussen Hoek van Holland en Rotterdam had sinds het ongeluk vertraging. Maandagavond was treinverkeer over een spoor mogelijk. De Neder landse Spoorwegen zijn vanmorgen begonnen met het weer in de rails trekken van het omgevallen trein- deel. lektuur, zoals op de band ingespro ken romans, tijdschriften, vakbladen en studieboeken. Daarnaast wordt ook gezorgd voor mensen die voor kortere tijd niet kunnen lezen, zoals slachtoffers van ongelukken. „Onder onze zorg voor slecht-zien- den vallen ook mensen die wegens hun hoge leeftijd geen letters meer kunnen onderscheiden en bijvoor beeld rheumapatiënten die geen boek meer kunnen vasthouden. Zulke mensen zijn vaak enorm geholpen met banden of cassettes". Gratis lid „Blinden en slecht-zienden kunnen gratis lid worden van een blinden bibliotheek", vervolgt de heer Bor- don. „Gesproken lektuur is namelijk - door een service van de PTT - portvrij. Er zijn dus hoegenaamd geen kosten aan verbonden. Men kan „überhaupt" altijd over informatie beschikken, omdat dit wordt gere kend tot de primaire levensbehoef ten. In de Wet op de Arbeidsonge schiktheid is een artikel opgenomen aangaande zaken ter verbetering van de levensomstandigheden. Via de so ciale dienst of het GAK kan men de kosten vergoed krijgen die het aan schaffen van informatie met zich meebrengt". MOGADISCIO. Tweehonderd „vijandelijke soldaten" en „huurlin gen" zijn gedood en vele gewond bij gevechten afgelopen week met guer rillastrijders van het bevrijdings front van Somalië-ABO (de FLSA) in de Ethiopische provincie Bale. Dit is maandag meegedeeld in een bulle tin van de „vrijheidsstrijders van Somalië. Advertentie The best there is ZIERIKZEE, 18-4. Vanaf vandaag is in de bibliotheek aan bet Groene weegje een kleine expositie te bezoe ken rond het thema „informatie-overdracht ten be hoeve van de blinde en sleclit-ziende". liet expositie-materiaal, dat in vele steden te zien is geweest of nog te zien zal zyn, werd verzameld door de verenigde Blindenbibliotheken (lid van de Vereniging Het Nederlandse Blindenwezen) en het Nederlands Bibliotheek Lektuur-Centrum uit Den Haag. Dit naar aanleiding van het internationale Braille-jaar en op verzoek van de Provinciale Bibliotheek Centrale. Natuurlijk bij: Gesproken lektuur „Er zijn 21 000 blinden cn ernstig slechtzienden in ons land. waarvan slechts 4.500 het brailleschrift kun nen lezen", zo vertelt de heer Bor- don van het Nederlands Blindenwe zen. „De rest van die 21.000 wordt geholpen met zogenaamde gesproken ZIERIKZEE. „Dit is een nieuw type bus van de Rijkspolitie, die één der oxide, blauwe bussen vervangt. De nieuweling is in wit uitgevoerd en voorzien van reflekterende strepen. In plaats van het bekende zwaailicht, is de bus uitgerust met een brede lichtbak. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Verwachting tot woensdagavond: Half tot zwaar bewolkt Half tot zwaar bewolkt met voorna melijk in het zuiden van het land plaatselijk enige regen; matige tot vrij krachtige zuidoostelijke wind; minimumtemperaturen van 4 graden in het zuidwesten tot nul graden in het noordoosten; maximumtempera turen ongeveer 12 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 8. Min.-temperatuur: omstreeks 6 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 14 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 19 april. Zon op 6.36, onder 20.43 Maan op 17.39, onder 5.01 20 april. Zon op 6.34. onder 20.45 Maan op 18.52, onder 5.26 Volle maan: 23 april (6.11) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 19 april 1.16 13.54 7.20 19.52 20 april 2.12 14.46 8.04 20.26 Springtij: 25 april. HET WEEROVERZICIIT DE BILT, 18-4. Woensdag zal het half tot zwaar bewolkt zijn, met voornamelijk in het zuiden van ons land plaatselijk wat regen. Het cen trum van een gebied met hoge baro meterstanden trok het afgelopen et maal van de Engelse oostkust naar het Alpengebied. Hierdoor draaide de wind bij ons naar richtingen tus sen zuid en zuidoost. De afgelopen nacht was er weinig wind cn voor al in het midden cn oosten van het land kon de temperatuur weer tot enkele graden beneden het vriespunt dalen. Het frontensysteem van een de pressie nabij de zuidpunt van Groen land naderde inmiddels Ierland, zuid- wcst-Engeland en het westen van Frankrijk. Het veroorzaakte vooral in Ierland langdurig regen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's De kunst begint waar het kunnen van velen, ophoudt. A. O. Weber 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1