Bordes van gebouw Cornelia- stichting gesierd met fraai bas-reliëf Muziekverenigingen gaven geslaagd kombi-concert in Concertzaal te Zierikzee Afsluiting eeuwfeest DE ZIERIKZEESCHE COURANT GELD NODIG Kunst en Eer en Oratoriumvereniging REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee, Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 23,90, per jaar 91,-. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 35 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,40. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: O pening jeugd-zeilseizoen Br'haven aan het buitengebeuren, gingen in de kleuterschool de sprekers van start ZIERIKZEESCHE Maandag 17 april 1978 134ste jaargang Nr. 22287 NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1P89) ZIERIKZEE. 14-4. In een sfeer getekend door „room se blijheid, gereformeerde strengheid en hervormde tevredenheid" werd vrijdagmiddag het deksel ge plaatst op de feestvreugdepot, naar aanleiding van het 100-jarig bestaan van de Corneliastiehting. De typering van de oecumenische melange, die typisch gaat worden voor de organieke opzet van de struktuur der Cornelia-stichting, is van de voorzitter van de Werkgroep 100 jaar Cornelia, de heer L. S. P. van Velthoven. Konkreet gebeuren van de dag was de onthulling van een fraai, aan het bordes van het huis aangebracht re liëf van de kunstenaar Ad Braat, die in zijn verbluffend fraai kunstwerk, de mensen in het „Liefdehuis" (per soneel en bewoners), heeft willen ty peren, met de differentiatie van jong en oud, religieuze en leek, enfin een kompilatie, die artistieke funktiona- liteit uitstraalt, als dit begrip al be staat. Als vertegenwoordigers van de mensen „achtèr de muren van het huis", hanteerde een viertal fiks de schaar, om de beletselen te verwijde ren, die tot dan het kunstwerk aan het oog onttrokken van de zeer ve len, die bij gelegenheid van deze slot manifestatie naar het Havenpark waren getogen. De knippers op het bordes waren: mevr. W. J. van Putten-van Nieu- wenhuyzen. namens de bewoonsters, Zr. Richtilde, namens de zusters Franciscanessen, de heer M. den Boer, namens de (mannelijke) bewo ners en mej. G. B. Vane, namens het verplegend personeel. Overdracht Toen tot. verbazing der beschou wers het kunstwerk zichtbaar was geworden, bood de voorzitter van de werkgroep het reliëf over aan de Provinciaal Overste der Zusters Franciscanessen, zr Virgini v. d. Zan den, die met een kort woord dankte voor de overdracht, haar spraakwa ter - evenals verschillende anderen - sparend voor een nadien gehouden bijeenkomst in de voormalige kleu terschool aan de Mosselstraat. Tevoren, echter wareu de gelegen heids-knippers door de voorzitter, staande voor het forum van het pu bliek bedacht met fraaie siermos- seltjes in de vorm van broche, ket ting of speld. Terwijl het stedelijk draaiorgel nog een instrumentaal staartje breidde „In het niets" De heer Van Velthoven stipuleerde dat de „werkgroep" na deze plech tigheid in het niets gaat verdwijnen: het werk zit er op. Hij herinnerde aan het grootse ok- tober-gebeuren, een viering met twee recepties, die altijd in de herinne ring zullen blijven. Hij typeerde het verworven kunst werk als zeer bijzonder; het symbo liseert behalve de goede onderlinge kontakten, begrip, troost, vriend schap vooral de „helpende hand" uitgestoken naar de mensen, die hulp behoeven. Het reliëf in drie delen, kwam tot stand na lange gesprekken met do maker. Er steekt ook een element in van „uitstralende tevredenheid" en het mist zeker niet het bekende vleugje Brabantse humor. „Als het passanten een glimlach zal ontlok ken, is dat mooi meegenomen", aldus de voorzitter, die vond dat ten aan zien van het kunstwerk, aan de ver wachtingen meer dan vol'd'aan is. Geschenken „Nu echter is het beeld niet meer van ons; de werkgroep draagt het over aan zuster Virgini. Nogmaals werd die overdracht met een weder zijdse handdruk bezegeld, waarna mevr. Braat, bedacht werd met een fraaie ruiker met vaas, als dank vee de fijne kontakten thuis bij de be sprekingen over het aan te brengen kunstwerk. Het kwam tot stand, dank zij vele grote en' kleine giften. De gemeente schonk een bedrag en de kerken; verder allerlei parochia le instellingen en natuurlijk parti- kulieren. Toen de centjes binnen waren - zo bleek - bleef toch het gironum mer van de werkgroep nog open en dat leverde zoveel op, dat de direk- trice van het huis Zr. Assunta van .Paradijs, op het toneel kon worden geroepen om een monsterpak te openen. Lint en papier werden zorgvuldig door haar verwijderd, waarna een kleuren-t.v. tevoorschijn kwam, die een. plaatsje za] vinden op de tweede verdieping van de Cornelia. Dagje uit Nog waren - zo bleek alweer - niet alle centjes op. Het restbedrag was in een enveloppe gestopt en werd be stemd voor een fijn dagje uit, voor de vijf zusters-religieuzen, die straks het huis voorgoed gaan verlaten. Bloemen waren er verder voor de echtgenote van de heer J. Hoekstra, leraar L.T.S., die de artistieke toe dek- en wervingsschilden ontwierp die het huis sierden bij de viering van het eeuwfeest. Tussen drankjes en hapjes door klaterde applaus voor deze explosie van verrassingen. Dankwoorden Dank werd gebracht aan de kon- gragatie, aan de direktie van het huis, dat volop vertrouwen had in de werkgroep en hem de vrijheid van handelen liet. .(Vervolg pag. 3) ZIERIKZEE. Een plechtigheid van allure vormde vrijdag de onthulling van een reliëf aan het bordes van de 100-jarige Corneliastiehting, als af sluiting van de eeuwfeestviering, die zijn hoogtepunt vond in oktober 1977. Men ziet de onthullers van het reliëf hier op een rij. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Beter een leger van herten, aangevoerd door een leeuw, dan een leger van leeuwen, aangevoerd door een hert. A. de Vigny 's Morgens gebeld 's Avonds geld Vraag vrijblijvend uw mogelijkheden Financieringskantoor M. Geense BRUINISSE Dr. De Kockstraat 28 Telefoon (01113) 1619 De harmonie bracht hierna „Fin- landia", het bekende symphonische gedicht van Jean Sibelius en bewees daarbij heel wat meer te kunnen dan zo tijdens „straatoptredens" blijkt. Lekker in het_ gehoor lagen achtereenvolgens de zesde Slavische dans'van Antonin Dvorak, de Stage Coach (postkoets) van Eric Winstone en de Castell Coch, een mars van T. J. Powell. Kunst en Eer besloot dit soïo-optreden.voor de pauze met het overbekende jazz-achtige „In the Mood" van Joe Garland, waarna een deel van het orkest optrad met de oratoriumvereniging in het genoem de „Sanctus". Akoestiek Na de pauze was het de beurt aan de winnaars van de wisselbeker van het Onderlinge Solislenconcours. Jan Terpstra en Anne Terpstra jr. speelden Fanfare festival voor twee trompetten van Juriaan Andriessen. „Een ererondje" volgens de presen tatrice. De ortaroriumvereniging, begeleid door pianiste mevrouw H. G. J. de Regt-de Rijke, die ook deze avond weer prima werk leverde, zong vervolgens „Lascia ch'io pianga',, het prachtige lied van de Vrijheid uit „Rinaldo" van Georg F. Handel. Zoals gezegd ontbrak de goede akoestiek. Het King All Glo- rius hierna van G. M. Vail maakte opnieuw weer indruk op het publiek. De solo-partij werd deze keer ver tolkt door de dirigente. Het. lied van de lente: „Komm, holder Lenz" uit het oratorium „Die Jahreszeiten" van Joseph Hayd leek een terechte vraag in dit seizoen, waarna de vereniging met De Spijs- kaaii; van Carl. Zöllner een profane, humoristische noot aan het bijzon der geslaagde optreden toevoegde. Klarinetist P. Duson en pianiste me vrouw De Regt oogsten bewondering hierna in de Fantasie voor clarinet en piano van H. Escudé, waarna va der en zoon E. A. en A. E. de Looff met begeleiding van de pianiste res- pektievelijk op fluit en bariton een ontroerende serenade van W. Titl vertolkte. Het Happy End van dit bijzondere concert, waarin werkelijk „voor elk wat wils" te horen was, bestond uit de mars „Happy End" van A. Kappert. Waarna er een ver diend applaus voor de verenigingen en bloemen voor Riet van der Dun- gen, mevrouw De Regt en de diri genten mevrouw Van Asch en de heren Dë Looff en Struyk waren. Nogmaals, jammer dat er niet meer publiek was. Met een dcrgclyk optreden van eigen bodem is toch het minste wat de verenigingen ver dienen een volle zaal met publiek, dat begrijpt wat er voor nodig is om een dergelijk programma te bren gen. I. v. L. Advertentie Verwachting tot dinsdagavond: Plaatselijk nachtvorst In de nacht en ochtend weinig wind en plaatselijk mist; hier en daar nachtvorst en minimumtemperaturen om het vriespunt; overdag perioden met zon en tot de avond op de meeste plaatsen droog; maximumtemperatu ren omsteeks 9 graden; zwakke tot matige zuidelijke wind. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 7. Min.-temperaturenomstreeks 2 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 10 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 18 april. Zon op 6.38, onder 20.42 Maan op 16.30, onder 4.35 Volle maan: 23 april (6.11) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 18 april 12.42 6.14 18.56 Doodtij: 17 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 17-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Voor dinsdag wordt overwe gend droog weer met nu en dan zon en iets hogere temperaturen ver wacht. Een hegedrukgebied breidde zich gedurende het weekeinde van de oceaan tot ever de Britse eilan den uit.. Het zorgde bij ons voor een aanhouden van de vrij koude noor delijke stroming, waarin het vooral zaterdag zonnig en vrijwel overal droog was. Een kleine storing in de bovenlucht veroorzaakte zondag een verhoging van de buiena'ktivitovt, waarbij de meeste neerslag dn hel oosten van ons land viel. Langs een front, dat de scheiding vormt tussen koude lucht in het noorden en zachtere lucht in het zui den, trok in de loop van zondag een golfvormige storing van IJsland naar het noorden van de Noordzee, ver wacht wordt, dat deze storing naar Denemarken zal afbuigen, daarbij kan in het noorden van ons land mo gelijk vannacht plaatselijk wat re gen vallen. Mevrouw M. van Asch-Faas diri geert „Kunst en Eer" en de Zierik zeesche Oratoriumvereniging bij het eerste optreden van beide ver enigingen gezamenlijk vrijdagavond in de Concertzaal. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 14-4. Ondanks de respektabele leeftijd, drie springlevende vitale muziekverenigingen". Zo vatte presentatrice mevrouw M. G. J. van der Dungen hel vrijdagavond samen aan liet begin van het koinbi- koncert van de koninklijke harmonie „Kunst en Eer", de drumhand en de Zierikzeesche Oratorium Vereni ging. Ze zei daarmee geen woord teveel. Alle drie de verenigingen lieten in de Zierikzeesche Concertzaal horen, dat er in Zierikzee nog volop ent housiasme bestaat voor het muzikaal gebeuren. En dat dat enhousiasme met oefening iets kan baren dat „kunst" heet. Wat Kunst en Eer betreft: dit 148 jaar oude gezelschap deed onder lei ding van dirigent E. A. de Looff haar naam alle eer aan. Enkele malen werd het optreden van de harmonie begeleid door de drumband onder leiding van de heer A. Struyk. Die drumband is een kwart eeuw oud en gaat met de uitstekende prestaties die vrijdagavond geleverd werden, een hoopvolle toekomst tegemoet. Ontroerend De Zierikzeesche Oratoriumver eniging (33 jaar) onder leiding van mevrouw M. van Asch-Faas liet vrijdag een aantal al eerder in de Willibrorduskerk gezongen werken horen. Jammer dat de akoestiek van de Concertzaal er niet aan meewerkt om de vele nuances die dit koor bezit tot zijn recht te laten komen. Onge twijfeld had in een andere omgeving ook het „Sanctus" dat samen met de harmonie onder leiding van me vrouw Van Asch werd gebracht nog beter geklonken. Vrijdagavond kwam het niettemin tot een ontroe rend samenspel van dit werk van Franz Schubert, waarmee het tot een van de hoogtepunten van dit concert werd. Het is nooit eerder ge beurd dat de oratoriumvereniging samen met de harmonie optrad en wat mij betreft, mag het vaker zo. Welkom Het programma werd geopend met de Saint Triphon mars van Arthur Nev. waarin drumband en harmonie zich aan de redelijke bezette zaal presenteerden. Riet van der Dungen die deze avond een deskundige char mante presentatrice bleek, leidde na een welkomstwoord, de Gammati- que van Gerard H. Bocdijn in. De Koninklijke Harmonie bleek in staat met dit „knap stukje muziek", waar in de toonladder basis was voor een virtuose kompositie, het publiek tot enthousiasme te brengen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1