Tiendelige televisie-serie: „Vernieuwd geloven" STREEKNIEUWS Inzameling Vrije Universiteit voor politieke vluchtelingen Dieren moeten anders „tafelen" ERIC DE NOORMAN INGEZONDEN STUKKEN Dalende varkensprijzen [V.V.D. wil (laat) gin kwis 6 DEN HAAG. Op diens afscheidsbijeenkomst drukte kardinaal Alfrink (r.), de hand van bisschop Bettazzi, die hem opvolgt'als president van de katho lieke vredesbeweging Pax Christi. KERKNIEUWS HILVERSUM, 13-4. Dc NCRV be gint 20 april met een reeks van tien televisie-uitzendingen over „ver nieuwd geloven", verzorgd door de bekende radio- en televisiepredikant A. C. D. van den Bosch uit Ginneken. In de NCRV-gids zegt ds. Van den Bosch: „Vcor velen is het christelijk geloof vandaag de dag gewoon ge worden let een end uitgewoond, ver waarloosd huis, waar de regen door het lekke dak sijp.elt. Het zegt ze niets meer. Ze; haken af. De kérken worden leger en leger, het christen dom is bezig een randverschijnsel te worden een foLklc istische beziens waardigheid, een dun vernisje". Daarom is volgens ds. Van den Bosch een vernieuwing van de oude waar heden hard nodig', zodat men uitein.- delijk weer terecht komt op het ver trouwen in God als de zin van het bestaan. KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 11.00 uur en 19.00 uur ds. K. Schaap, 9.30 uur ds. J. B. Assendorp. Kerkwerve: 11.00 uur ds. W. Kolkert. Seroosker- ke: 11.00 uur ds. B. Baks. Burgh: 10.00 uur da. A. A. van Leeuwen. Haamstede: 10.00 uur en 19.00 uur ds. H. Smits. Renesse: 9.30 uur ds. L. de Wit. Noerdwelle: 11.00 uur ds. L. de Wit. Scharendyke: 9.30 uur ds. W. J. Kolkert. Brouwershaven: 11.00 uur ds. D. T. Los, Rotterdam, 12.15 uur zondagsschool. Zonnemaire: 9.30 uur ds. Seeleman, 11.00 uur zondags school. Noordgouwe: 9.30 uur ds. D. T. Los, Rotterdam. Dreischor: 11.00 uur ds. Seeleman, 17.00 uur zondags school kleinen, 19.00 uur groten. Ouwerkerk: 10.00 uur ds. v. d. Veer, Den Haag. Nieuwer kerk: gez. dienst met Ger. kerk, 17.00 uur ds. P. J. Moet, Bruinisse Oosterland: 10.00 uur ds. R. H. M. de Jonge, Bruinisse, 18.00 uur eenv. heer M. J. Geuze, 10.00 uur jeugdkapel, Voorkerk. Sir- jansland: 10.00 uur ds. J. de Vreugd, Bodegraven, 18.30 uur ds. Ch. v. d. Valk. Bruinisse: 10.00 uur de heer Jac Kooij, Dordrecht, 17.00 uur ds. R. H. M. de Jonge. Lutherse Kerk Zierikzee: geen dienst Palestina en de staat Israël Geachte dames en heren, Helaas voelen wij ons verplicht ons met de volgende ernstige zaak tot u te wenden. De vertegenwoordigers van de Joodse gemeenschap in Nederland hebben vastgesteld, dat het Palesti na Komitee de laatste tijd zeer in tensief poogt zijn politieke idealen, veelal geïllustreerd met films, op scholen onder de aandacht te bren gen. Het beginselprogramma van het Palestina Komitee (zie de publika- ties van het Komitee zelf) gaat uit van een onvoorwaardelijke steun aan „dé Palestijnse Revolutie". Een revolutie, die er volgens het Komi tee toe moet leiden, dat „het Zionis tische staatsbestel" vervangen wordt. Met deze stellingnnme wordt het Joodse volk het recht op een eigen staat ontzegd. Herhaaldelijk hebben wij vastge steld, dat het Palestina Komitee voor het Joodse volk andere maat staven hanteert dan voor andere volkeren. Zo blijken alle andere vol keren in de wereld recht op zelfbe schikking te hebben, behalve het Joodse volk. Dit alles wijst op een diskrimincfende houding ten op zichte van de Joden. Ook ten op zichte van de Joden in Nederland. De films die het Palestina Komi tee aanbiedt om zijn denkbeelden te verduidelijken zijn vaak feitelijk onjuist en zetten nogal eens aan tol haat dragende gevoelens jegens de Joden. Met name de film Kfar Kas- sem heeft reeds enkele malen in het verleden tot anti-Semitische uitla tingen gelèid bij opgewonden kij kers. De Israëlische samenleving wordt in deze film voorgesteld als feodaal met nazistische trekken. U zult met ons eens zijn, dat een dergelijke voorlichting, juist in een tijd dat ook in Nederland weer al lerlei anti-serrtitische tendenzen te bespeuren vallen, behoort te worden afgewezen. Hoogachtend, Overleggroep Samenwerkende Joodse Organisaties: Nederlands Is- raclietisch Kerkgenootschap: Portu gees Israclietisch Kerkgenootschap; Verbond van Liberaal Religieuze Joden; Nederlandse Zionisten Bond. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 uur -ds. Eikelboom, 18.30 uur ds. Ax;ensman, Kamperland Haamstede: 10.00 uur ds. M. J. Kop- pe, 19.00 uur ds. Eikelboom. Scharen- dijke: 10.00 uur en 14.30 uur ds. Ha gen, Portugaal. Brouwershaven: 10.00 uur ds. Spoelstra. Zonnemaire: 15.00 uur ds. M. J. Koppe. Nieuwer- kerk: 10.00 uur ds. J. A. G. Delhaas, Scharendijke (gez. dienst met Herv. kerk). Bruinisse 10.00 uur ds. P. J. Moet, 17.00 uur ds. H. Leysen, Rot terdam. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 9:30 uur leesdienst, 18.30 uur ds. Urban. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10.00 uur en 18.00 uur d$. C. A. den Hertog. Kerkwerve: 10.00 uur en 18.00 uur leesdienst. Haam stede: 10.00 uur leesdienst, 15.00 uur ds. J. A. Compagner. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10.00 uur en 15.00 uur leesdienst. Nieuwer kerk: 10.00 uur leesdienst, 15.00 uur ds. G. Mouw, Tholen. Oosterland: 10.00 uur ds. G. Mouw, Tholen, 14.30 uur leesdienst en 18.30 uur ds. G. Mouw. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10.00 uur en 18.00 uur leesdiensten. Nieuwerkerk: 9.45 uur en 15.30 uur leesdiensten. Bruinisse: 10.00 uur en 15.00 uur leesdiensten. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 14.30 en 18.30 uur leesdienst Bruinisse: 10.00 uur en 15.00 uur leesdienst. Remonstrants Ger. Gemeente Sommelsdijk: 10.00 uur mevr. da. T. Elders-Mayer. Leger des Hells Zierikzee: 10.00 uur dienst; 12.00 uur zondagsschool. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: zaterdag 19.00 uur; zon dag 10.00 uur. Haamstede: zondag 10.00 uur. Jehova's Getuigen Zierikzee: zondag 10.00 uur open bare lezing, 11.00 uur Wachttoren bespreking. Donderdag: Theokrati- sche school 19.30-20.30 uur, dienst- vergadering 20.30-21.30 uur. Pinkstergemeente Zierikzee: De diensten zijn.op zon? dagen om 10.00 uur en op woensdag avonden om 20.00 uur. OOSTERLAND Kollekte Hartstichting Onder leiding van mevr. Klaassen- Meijer werd weer gekollekteerd ten bate van de Hartstichting" Nederland door mevr. R. Bal-Rotte, mevr. J. Dorst-Struijk, mevr. W. de Haan van der Have, mevr. M. Steenpoorte- van der Havo. mevr. Van de Zande- Dckker. Jeanet Dalebout, Els van dor Have. Lcnie van der Hulle, Jeanet Ista, Jeanet van dor Werf en Arie van dor Maas. De opbrengst was de mooie som van f 771,34, waarvoor dankwoorden aan de milde geefsters en gevers en niet minder aan dé lei ding on de kolloktanten. SIRJANSLAND Kollekte Hartstichting De door de Hartstichting gehouden kollekte in Sirjansland bracht 1' 316,50 op en niet, zoals in onze krant van donderdag stond vermeld f 516,50. BRUINISSE „Zeskampvereniging" Opgericht is te Bruinisse, een „Zes kampvereniging", aangezien Bruinis se regelmatig meedoet met dez^ vorm van vrije tijdsbesteding. Het bestuur bestaat uit de volgende heren en dame: C. G. C. Hekman, J. Kramer, F. J. Mous, J. J. Douwes en mevr. C. van den Berg-Pape. Baggeren gemeentehaven Nadat enige weken geleden de po gingen om de gemeéntehaven te Bruinisse uit 'te baggeren, dcor mid del van. een mini bagertoestel, is de firma van Oord thans met groter materiaal gekomen, een grote op een schip gemonteerde dragline, annex modderbak. Bij de lage waterstanden van vo rige week was goed te zien, hoe noodzakelijk het karwei: was, om de koppen van de scheepszaten weg te baggeren. Eerste paal zorgwoningen Op vrijdag 21 april zal vanwege de Chr. Woningbouwvereniging Scho.u- wen-Duiveland, de eerste paai wor- dengeslagen voor de nieuw te bou wen 32 zorgwoningen. De handeling wordt verricht dcor de heer J. van den Berge, voorzitter van de Stich ting Protestantse Bejaardenzorg „Duiveland" te Bruinisse, op ver zoek waarvan de stichting dit wo- ningkomplex bouwt. De b|j de ge beurtenissen betrokkenen, treffen el kaar van tevoren in hetb ejaarden- liuis „In 't Opper". Kruiden voor kinderen MANILLA, 13-4. Honder den scholen op de Filippijnen gaan geneeskruiden kweken om de gezondheid en het dieet van de kinderen te ver beteren. Dit is meegedeeld door de Amerikaanse hulp organisatie „Care", die van de vereiste geldmiddelen (17 mil joen dollar per jaar) een deel voor haar rekening zal ne men. Care schat dat driekwart van de nog niet leerplichtige kinderen aan een of andere vorm van ondervoeding lijdt. Flitsen uit het buitenland SEATTLE. Het Amerikaanse vlieg- tuigconcern Boeiing heeft bekendge maakt, dat het binnenkort met het „stilste straalvliegtuig uit de ge schiedenis" op de markt komt. WEST-BERLIJN. De voorzitter van de Europese Commissie. Roy Jenkins, is van mening dat de Ame rikaanse dollar als internationaal be taalmiddel heeft afgedaan. In een bijeenkomst van de Westberljjnse kamer van koophandel zei h(j don derdag dat de dollar moet worden vervangen door een nieuwe, krachti ge internationale geldcenheid. AMSTERDAM, 13-4. De Vr|jc Uni versiteit in Amsterdam houdt ter ge legenheid van haar eeuwfeest in 1980 een inzamelingsaktic onder stu denten en personeel voor de opvang van politieke vluchtelingen aan de universiteit;. De publiciteit voor deze aktic onder de VU-bevolking (12.000 studenten en 3000 man personeel) start deze week, aldus een woord voerder van de universiteit. De universiteit streeft er naar i miljoen gulden bijeen te brengen. Daarvoor is nodig, dat elk V.U-lid twintig cent afdraagt van elke hón derd gulden die hij of zij verdient. De aktie wordt gevoerd onder het motto: honderd jaar VU het ant woord aan u. Met het ingezamelde geld willen dé VU studenten en docenten uit. landen waar Volgens, de normen van de PARIJS. De lancering door het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart NASA van de Europese satelliet voor t,excommunicaties, de OTS-2, is wegens, technische moei lijkheden uitgesteld tot 4 mei. WASHINGTON. President Carter en president Ceausesco hebben don derdag de besprekingen van twee- dagen afgerond. In een gemeen schappelijke verklarihg beloven ze de economische banden te versterken en te streven naar ontspanning in Europa en de hele wereld. TEL AVIV. Israël 'heeft zich don derdag ontevreden getoond over de snelheid waarmee de V.N.-troepen in zuid-Libanon gestationeerd worden. Verenigde Naties mensenrechten! worden geschonden, de mogelijkheid! bieden aan de Vrije Universiteit te] studeren, c.q. doceren. De VU wordt] daarbij geholpen door hel University 1 Assistence Fund (UAF). De inzamelingsactie aan de VU is in de eerste plaats een interne aan gelegenheid, maar dat sluit giften v'n buiten de uiversitaire gemeenschap niet uit, aldus de VÜ-wcordvoerder De VU-inzameüngsactie is overigens slechts één van de vele activiteiten die aan de universiteit ter gelegen heid van, het eeuwfeest ondernomen. RIJSWIJK (Z.H.), 13-4. De prijs dié de Nederlandse varkenshouders voor hun dieren ontvangen is de af gelopen vier weken met tien tot vijf tien cent per kilo gedaald en hét ziet er naar uit .dat de bodem thans, is be reikt. Drs. L. Flink, secretaris van het produktschap voor vee en vlees, heèft dit vertéld in dè bestuursver gadering. De oorzaak van deze prijs daling wordt meer gedocht bij stag nerende afzet dan bij een grote druk van het aanbod, hoewel de aanvoer ook in West-Duitsland merkbaar is geworden. De uitvoer naar Frank rijk stagneert doordat de voor dat land als invoersubsidie werkende monetair compenserende bedx-agen verlaagd zijn. ÈZIERIKZEE. Plaatje van het I Kraanplein in de twintiger jaren. De boterhandel Van den Broek was Ifoexi boekhandel (later Boekhandel ËVan den Broek): de naast gelegen Islijterij was een bakkerij (Potappel). DEN HAAG, 13-4. De VVD heeft aangeboden op fe treden in een eventueel vervolg van de speciale 1 mei-aflevering van de Vara-tele- visiekwis „Twee vcor twaalf" van Joop Koopman. Daax'bij wil de WD uitkomen tegen de winnaars van de strijd tussen PvdA (Den Uyl en van Kemenade) en hét C.DA (Boersma en Van Houwelingen). Als kandida ten heeft de 'liberale- partij gesteld: minister Van. Aard enne van econo mische zakèn en miister Pais van cderwijs en wetenschappen, aldus heeft een woordvoerder van dc VVD meegedeeld. Voor 30 jaar LANDBOUW EN VEETEELT DEN HAAG, 13-4. De veevoederin dustrie azl de bakens moeten verzet ten. Waar tot nu toe voeder werd ge produceerd dat zo snel mogelijk door de dieren moest kunnen worden ver orberd, zal voortaan de klemtoon moeten liggen op voeder dat zeer veel tijd vraagt om te worden opge nomen. Dr. G. van Putten, onderzoeker naar het diergedrag bij het'instituut voor veeteeltkundig onderzoek „Schoonoord" te Zeist, zei dit don derdag op de jaarvergadering van de Vereniging van Nederlandse mengvoederfabrikanten in Den Haag, ivaar een diskussie werd ge houden over het welzijn der dieren. Door dat veel konsumptietijd vra gende voerkrijgen de dieren iets te doen en dit kan volgens dr. Van Putten in belangrijke mate bijdra ge aan het bevorderen van hun wel zijn. Enige eerste maar aarzelende stappen in deze richting zijn reeds gedaan. Het moet volgens dr. Van Putten zo langzamerhand duidelijk zijn geworden dat de bezwaren van de konsument tegen de huidige vormen van intensieve veehouderij mis schien wel „primitief" zijn, maar geenszins een gril. Het ivordt tijd dat de veehouderij uit de loopgra ven komt en in plaats van zich te verdedigen een aktief offensief be leid gaat voeren. Een beleid, afge- stemd op de gerechtvaardigde wen sen vayi de konsument, te realiseren door doelmatige samenwerking met andere geïnteresseerde landen. De veehouders hebben volgens dr. Van Putten wel recht op degelijk vergelijkend onderzoek naar het welzijn van dieren in verschillende houderijsystemen, waarbij de eko- nomlsche kant van het probleem in de vergelijking niet mag ontbreken. ADVERTENTIE. Wij ontvingen drie-pits kookstellen a f 9,75 bij be horende standaards a 1,09. OUWERKERK. De riolering aan de Zuid-Achterweg is thans grondig verbeterd. Aangebracht is een be tonnen wand, waarin draineerbuizen welke zullen uitmonden ih een af- voergoot. Deze moet evenwel alsnog worden gemonteerd. Voorts ivordt de Achterweg voorzien van een verhard wegdek. ZIERIKZEE. Aanstaande zaterdag avond zal minister W. Drees in de Concertzaal voor het district Schou- wen-Duiveland van de Partij van de Arbeid spreken over het onderwerp Hel regeringsbeleid en de Partij van de Arbeid. NOORDWELLE. Als bijzonder ge val kan worden gemeld, dat bij de landbouwer C. S. alhier dezer dagen een schaap vier lammeren ter we reld bracht, welke kleine kudde fier en vrolijk rond de moeder dartelt. ZIERIKZEE. Op het Havenplein, vlak bij de paal met het merkteken, dat hier geparkeerd mag worden is een kiosk verrezen, door het NIWIN- comité daar geplaatst, waar men tijdschriften en boeken voor onze jongens in de tropen kan deponeren. OUWERKERK. Nu het gazon op het dorp in orde is gemaakt en voor zoveel nodig opnieuw is ingezaaid, kan een dringend beroep op de ou ders hun kroost terecht te willen wij zen, dat er nu niet meer over deze plaatsen gelopen mag worden volko men gerechtvaardigd heten. ZIERIKZEE. De Vereniging voor Vreemdelingenverkeer heeft na haar reconstructie een nieuwe folder uit gegeven die op ruime schaal, vooral buiten het eiland zal worden ver spreid ten einde de aandacht van hei reizend publiek op stad en eiland te vestigen. ADVERTENTIE. Onze kousen munten uit door smaak en kwaliteit. Zijden dameskousen vanaf f 1,35 tot f 4,25. KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Helmond: G. A. Schoonheim, Rijperkcrk, die dit be roep heeft aangenomen; te Ermelo: P. Vrocgindewcij, Workum. Gerefoi-meerde Kerken Beroepen te Siddeburen: H. J. J. Witte, Alteveér; te Borger: D. J. de Lange, Boven-Hardinxveld. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Hoofddorp: A. Moer kerken, Nieuw-Beijerland; te Em- meloord: H. Hofman, Rottordam- Zuid. UTRECHT. Het bestuur van hel Nationaal Jeugd Fonds heeft ter ge legenheid van zijn 10-jarig bestaan de zogenaamde Jantje Betonprijs toegekend aan mevrouw prof. W. J. Bladergroen uil Groningen. Dc prijs is bestemd voor personen of instel lingen die zich in de afgelopen jaren op een bijzondere wijze hebben inge zet voor het gewone en gezonde kind in ons land. Het loon der hebzucht 9. Allen zijn het er over eens dat ze geen betere plaats konden treffen. Daar het maken van een goede, zeewaardige boot echter niet in enkele dagen is bekeken, moet er allereerst voor een degelijk onderkomen worden gezorgd. Eric is van mening dat dit het beste op de hoge, vooruitstekende landtong kan gebeuren. „We hebben daar een goed uitzicht over de hele omgeving en geen last van het water. Nahcnnh is het met hem eens. Hoewel zij geen vrees voor Masoi's krijgers hoeven te hebben, raadt hij de Noorman toch aan een palissade om het bouwwerk te ma ken. „Dat is goed", knikt Eric dadelijk, „al was hel maar als afweer tegen beren of andere wilde dieren Hij voelt er evenwel niets voor zijn bivak op te slaan in zo'n armelijke hut van olmenbast, als waarin de bewoners van dit land leven. Hot z.al een stevige Noorse blokhut worden! Eric geeft daartoe opdracht aan zijn belde Noren, Toke en Lars, cn op hun aanwijzingen beginnen de Keltische krijgers met het omkappen van bomen. Met grote belangstelling kijken Nahenah en zijn mannen naar de voor hen vreemde ma nier van bouwen. Ook zij moeten echter aan de slag. Er moet voedsel komen cn met enke len van zijn krijgers trekt Nahenah ter jacht. Als Eric bezig is met Cendrach dc beste plaats te besproken om het schip tc bouwen, komt een der bronskleurige krijgers op hem toe. „Nahenah zegt, gij broeder komen", hijgt de man. ..Op halve dagreis van hier in een kreek ligt grote geribbelde kano"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 6