Slachtoffer van achtervolging: „Daar klopt helemaal niets van" Klein raadsel rond gevonden bootje Burghsluis deurloo Werkende jeugd is boos over nieuwe winkelsluitingswet Afdeling Noordwelle e.o. Plattelandsvrouwen te Ellemeet Verkeerszaken voor kantonrechter Behandeling W.I.R. is uitgesteld De koopsom polissen Geld voor peuterzalen De ultra- centrifugezaak Voorlezen in vliegtuigen ZIERIKZEE, 13-4. „Dat verhaal klopt helemaal niet. Dat is maar wat de officier heeft gelicht uit een heel proces van gebeurtenissen. Kijk de politic rapporten er maar op na. Bovendien had ik twee getuigen in de auto zitten, te weten T. R. en T. B. uit Haamstede". De woorden van C. T. J. v. L. uit Burgh-Haamstcde, afgelopen donderdag voor de kantonrechter te Zierikzec. Ten laste werd hem gelegd op 24 juli van het vorig jaar op de Vroon- weg nabij Haamstede zodanig te hebben gemanouvreerd, dat een ach ter hem rijdende personenauto moest uitwijken naar de rechterkant van de weg, daardoor het leven in ge vaar brengend van zich aldaar be vindende voetgangers. (Foto: Zierikzeesehe Nieuwsbode) touren van de auto vielen. Boven dien had hij spoorverbreders aange bracht en het loopvlak van zijn rech- terachterband was afgesleten. De officier wees er op dat als je een le vende ziel voor'je auto met zulke uitsteeksels krijgt, die ziel niet lang meer levend is. De verdachte kon het daar mee eens zijn en was zo tevre den met de eis dat hij al bijna de deur achter zich gesloten had toen de rechter nog vonnis moest wijzen. omstandigheid dan ook niet toege staan, vond ook de kantonrechter en vonniste conform de eis. Dure hulp De zaak van A. F. S. in Ooster hout was een vorige keer aangehou den, omdat hij niet ter zitting was verschenen. Deze keer was hij er wel om nadere informatie te geven. S. stond terecht, omdat hij op Rijks weg 18 bij Zierikzee was gestopt. Naar de verbalisant meende, om een lifter in te laten stappen. S. ver telde het donderdagmiddag wat ge nuanceerder. Hij had langs de weg iemand zien staan die zijn arm in een haltteken omhoog hield. Daar aan had hij de konklusie verbonden, dat die persoon wellicht hulp no dig had. Hij was gestopt, maar toen bleek hij inderdaad met een lifter te doen te hebben. S. had om een schikking gevraagd, maar hij was nogal geschrokken van het bedrag: f 150,De officier was het met hem eens. dat f 150,„niet misse lijk" is. „Maar wanneer je op een autoweg rijdt, moet je er van op aan kunnen dat er helemaal geen objekt op de weg is of iets wat de aandacht trekt of afleidt". Dat is de reden, dat de boete voor een derge lijke overtreding nogal aan de hoge kant is. In dit geval wilde hij zijn eis echter wat matigen f 100,of twee dagen. S. vond f 100,ook nogal veel. De kantomrechter, die aannam dat S. slachtoffer was ge worden van zijn eigen goede bedoe lingen, maakte er f 75,of twee dagen van en daar legde S. zich bij neer. F 40 of 1 dag kreeg H. J. v. cl. M. uit Haamstede omdat de ver lichting aan de linker voorkant van haar auto niet in orde was. „We til len aan de linkerkant iets zwaarder, omdat tegenliggers de auto dan voor een motorfiets kunnen houden", al dus de officier die hetzelfde bedrag had geëist. Inhalen M. L. B. uit Den BOsoh reed vorig jaar in augustus o|> Rijksweg 18 toen hij na een fnhaalmanouvre ontdekte, dat een wagen achter hem, krachtig afremde en tegen bermpalen tot stilstand kwam. B. reed terug om te kijken wat er aan de hand was en kwam tot de ont- dekknig dat hij zelf waarschijnlijk de oorzaak van het ongeluk was ge-,, weest, al bestreedt hij dat voor de. kantonrechter. De inhalende auto was, zo beweerde de verbalisant, al aan het inhalen toen B. zelf ook aan een dergelijke manouvre begon en dat bleek de oorzaak van het onge luk te zijn. De officier, kennelijk niet onder de indruk van de verde diging van B., die aanvoerde dat de wagen waarschijnlijk in zijn „dode hoek" had gezeten, eiste f 200,of vier dagen. „U hebt te maken met wat achter u rijdt. U hebt zich in dit geval niet voldoende over tuigd, dat u aan de inhaalmanouvre kon beginnen zonder ander verkeer in gevaar te brengen. De kanton rechter was dat met de officier eens en vonniste coform de eis. Verzachting F 30,voor een parkeerovertreding vond J. M. uit Kerkwerve „een hoogsonrechtvaardige zaak" en dat was de reden dat hij naar de zitting was gekomen. Hij was er te laat ach tergekomen dat de boete bij direkt betalen, maar f 15,bedraagt. De officier wees hem erop dat f 30, de normale boete is, maar dat f 15, wordt berekend, omdat dan een hoop rompslomp wordt bespaard aan de rechtbank. „Misschien is het een verzachting voor uw geest dat die boete al jarenlang f 30,is en niet mee is gegaan met de geldontwaar ding". M. had maar even geparkeerd bij de bank en nergens een andere plaats kunnen vinden. Om hem er aan te laten wennen dat Zierikzee, BURGHSLUIS,, 13-3. Zoals eerder gemeld, werd in het begin van de week door kapitein H. P. v. 't Slot van het zecvis-sportvaartuig „An dromeda" een plastic bootje van ca. 3 meter lengte geborgen. Er zat niemand in en alle kente kens ontbraken. Merkwaardig was het wel dat in de bodem 3 gaatjes geboord waren met de kennelijke ELLEMEET, 11-4. De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afd. Noordwclle en omstreken hield een bijeenkomst in het dorpshuis van El lemeet. De vice-presidente mevr. Doorne- kamp-Rommerts' verwelkomde de kleine 30 aanwezigeh, in het bijzon der de spreekster de. lerai'es hand vaardigheid, mevr. Femieke Veen- man. Nadat het huishoudelijk gedeelte van de avond was afgewerkt vertel de mevr. Veenman op zeer boeiende wijze over haar reis door Noord en Zuid-Amerika. Gedurende een jaar had de spreekster op alle mogelijke manieren, voor een deel ook liftend, door deze landen gereisd. Tijdens haar reis had zij een bijzondere be langstelling voor de klederdrachten en handvaardigheid in de door haar bezochte streken. Hiervan toonde zij de aanwezigen een groot aantal voor beelden. Na de pauze gaf zij via een evenals andere steden, een steeds moeilijker plaats wordt om in te parkeren maakte de kantonrechter van de boete f 25, Verbreilers J. A. de M. uit Nieuwerkerk had volkomen te goeder trouw spoor ver- breders onder zijn wagen aange bracht om de wegligging te verbete ren. De set was hem door zijn dealer geleverd en ook een kontrole of zes zeven van de rijkspolitie bracht hem nooit moeilijkheden. In Zierikzee kreeg hij er echter een proces-ver- baal voor omdat de zaak toch tech nisch niet in orde was. De officier wees hem erop dat er nog geen dooi de fabrikant erkende spoorverbre ders in de handel zijn. Omdat M. echter te goeder trouw was geweest eiste hij f 150,waarvan f 100, voorwaardelijk en in beslag name van de verbreders. De kantonrechter sloot zich daarbij aan. WARSCHAU. De Poolse politie heeft in Radom drie dissidente arbei ders gearresteerd. Dit is donderdag bekendgemaakt door het comité voor sociale zelfverdediging. Een van de arbeiders werkt mee aan een onder gronds weekblad. UTRECHT. 13-4. De KWJ. bewe ging voor werkende jongeren, is verontwaardigd over de nieuwe win kelsluitingswet die op 1 november ingaat. Volgens dc KIVJ wordt met de invoering dc klok voor het win kelpersoneel teruggedraaid en krijgt het geen werkverbetcring, maar ont staat een aanzienlijke verslechtering. In dc nieuwe wet zijn de gemeen ten ontheven van de beoordeling of zij een wekelijkse koopavond nodig achten. Zij mogen alleen nog volgens dc KWJ bepalen op welke avond er een koopavond komt. „Door deze wet bedoeling 'het te doen zinken, doch doordat het van dik zwaar plastic verva-ardigde scheepje een dubbele bodem ihad, ging het zinken niet door en bleef het oranje gekleurde bootje drijven, waarna het opge merkt werd door kap. Van 't Slot. De Rijkspolitie te water zal uit moeten vinden wat achter deze gateriboor- derij zit en wie de eventuele eige naar is, (of was). prachtige diaserie, waarin vele faaie natuuropnames, een duidelijk beeld van haar reis. Maandag 17 april komt de afd. op nieuw bijeen. In het dorpshuis van Renesse zal dokter J. L. Flach een praatje houden over het gebruik en misbruik van medicijnen. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 14-4. De behandeling van de ontwerp-wet investeringsre kening (WIR), oorspronkelijk vastge steld op 25 en 26 april aanstaande, is uitgesteld tot 9, 10 en 11 mei. Dit uitstel van het plenair debat in de Tweede Kamer is een gevolg van een zeer omvangrijk eindverslag van de kamerkommissie, waarop de rege ring nog moet antwoorden. De oor spronkelijk genoemde data van be handeling (25 en 26 april) zullen nu gebruikt worden voor nader monde ling overleg tussen de kamerkom missie en de ministers van ekonomi- sche zaken, sociale zaken en finan ciën en de staatssecretaris van finan ciën over de technische merites van het ingediende voorstel. DEN HAAG, 13-4. Secretaris mr. Andree Wiltens van de commissie koopsompolissen zei desgevraagd geen vrijheid te hebben de naam te noemen van de verzekeringsmaat- maatschappij die om principiële re denen weigert informatie te ver schaffen. De naam van de betreffen de maatschappij komt. zo zei hij ver der, wel in het eindverslag van dc commissie te staan. Dat eindverslag verwacht mr. An dree Wiltens nu in mei. De verzeke ringsmaatschappijen is gevraagd de gegevens voor 28 april aan dc com missie toe te zenden. Aanvankelijk had de commissie gehoopt voor Po sen eindverslag te kunnen uitbren gen. Het heeft echter geruime lijd geduurd voordal van alle betrokken politici de machtigingen waren ont vangen. is de gemeentelijke inspraak, wat betreft dit punt, onmogelijk ge maakt". Volgens de KWJ is anderhalf jaar geleden een onderzoek toegezegd naar de wijze waarop er met de rechten van het winkelpersoneel wordt „gesold". Dit onderzoek is nog steeds niet gestart. „Toch is de wet aangenomen cn wordt in praktijk gebracht. Een grof schandaal", zo stelt de beweging voor werkende jongeren. „Het meeste winkelperso neel zal, indien zij ai op de hoogte is. kunnen fluiten naar hun compen satie in vrije tijd of geld". WESTERSCHOUWEN. Dc sneeuw is weg, maar dit was de week (zo vreemd, laat al in april) wel, de week van de sneeuw. Het moet in de her innering blijven, o.m. mei deze folo van een besneeuwde boomgaard aan de Hogezoom. Overigens blijkt in 1950 nog later (26 april), een derge lijk pak sneeuw te zijn gevallen, maar wie weet dal nog? (Foto: Zierikzeesehe Nieuwsbode) DEN HAAG. 13-4. Het eerste kwartaal van dit jaar heeft het Ko- niging Julianafonds (KJF) voor de bevordering van maatschappelijk werk en maatschappelijk opbouw werk o-m. f 195.200 toegekend in de leesten en inrichting van 67 peuter speelzalen, verspreid ever geheel Ne derland. In totaal werd voor 206 pro- jekten f 2.234.628 bestemd. DEN HAAG, 13-4. De Tweede Ka mer hééft donderdagmiddag beslo ten een interplellatie toe te staan van Leo Jansen (PPR) over het Ne derlandse vetorecht in de Utra-cen- trifugezaak. Jansen wil minister van buitenlandse zaken Van der Klaauw ondervragen over zijn uitspraak in de bij het Ultra-centrifuge-debat eerder dit jaar, dat Nederland in het consortium met de Bondsrepubliek en Engeland een vetorecht heeft ten aanzien van de levering door net consortium van verrijkt uranium aan Brazilië en zijn uitspraak van afgelopen weekeinde dat Nederland dit vetorecht niet meer heeft. Jansen wilde zijn interpellatie zo spoedig mogelijk, liefst volgende week, hou den. SCHIPHOL, 13-4. KLM-passagiers worden sinds kort op mtercontinen- tale vluchten bij wijze van proef voorgelezen. Behalve kijken naar een speelfilm of luisteren naar stereo- muziek 'kunnen de luchtreizigers nu ook op 10 kilometer hoogte via de koptelefoon luisteren naar vier korte verhalen, voorgelezen door profes sionele vertellers. Elk verhaal duurt acht minuten. Ze worden afgewis seld met muziek. De verhalen (;'n hot Engels en. dn de Nederlandse taal) zijn afokmstig van uitgeversmaat schappij Readers Digest Het Beste. De KLM neemt de voorleesproef voor een half jaar. Bevalt het de maatschappij dan worden de verha len geregeld vernieuwd, aldus een mededeling van de KLM. Advertentie Rel nieuwe intermeubel woon magazine 1978 is uit. Gratis verkrijgbaar Tevens een woonplanmap voor uw interieurplannen. meelstraat 31 zierikzee Achtervolgd „Wij werden achtervolgd" zo stel de de verdachte. „Een vriend van mij was behoorlijk in elkaar gesla gen door die mensen; wij zijn inge stapt, weggereden en er kwamen vijf of zes auto's achter ons aan. Daarin zaten mensen die een stevige slok op hadden en die bekend staan als stevige vechtersbazen. Het zijn goede bekenden van de politie, want die heeft ze maar wat vaak moeten oppakken; gaat u dat maar na. Ik ken ze ook, want ik werk zelf in de horeca, ik wist wat ik van ze kon verwachten," zo betoogde van L. krachtig. We reden op de rijksweg, omdat we naar het politiebureau op weg waren om bescherming te krijgen. Daar ben ik midden op gaan rijden om ze te beletten me te passeren. Mijn achterligger reed met zes kop lampen aan om te verblinden. Twee wagens zijn zelf het fietspad opge gaan om me toch in te halen. Dat lukte niet door die voetgangers. „U staat te recht voor de manou- vres die u gepleegd hebt, niet voor de achtervolging", hield de rechter verdachte voor. „Ik ben niet gaan manouvreren: ik heb wel twee wa gens gepasseerd tijdens de rit op de middenstrook". „Ik vind niets in de verklaring - behalve die ene keer - dat u op weg was naar het politieburo. In de ver klaring van uw medepassagier vind ik wel dat u besloot naar het buro te rijden, nadat uw achterliggers op het fietspad terecht waren gekomen." Gesneden Ook vond de rechter in de verkla ring van de achterligger-achtervol ger A. W. B. ondermeer: „ik werd in de kant van de weg gesneden reed daarom 't fietspad op". B. was overigens niet op komen dagen, het geen van L. genoeg zeggend vond. „Ik heb niet gesneden. Als hij van de1 weg is geraakt, is dat zijn eigen schuld", verklaarde van L. met vuur. „Ik heb zo gereden als ik reed om ons niet allemaal in het ziekenhuis terecht te laten komen". De rechter besloot de zaak maar voor onbepaalde tijd aan te houden om A. W. B. en andere betrokkenen te horen. Van L. wilde tenslotte nog wel even kwijt dat hij alles bij el kaar twee miljoen kilometers onder de banden had gehad, waarvan zeer vele op hoge snelheid waren afge legd en dat hij zijn achtervolgers ge makkelijk total-loss had kunnen rij den, als hij had gewild. Hij scheen het van zichzelf prijzenswaardig te vinden, dat hij dat niet had gedaan. De rechter vond het zeer verstandig. Koplampen A. M. uit O. werd veroordeeld tot f 125,omdat hij op vier september vorig jaar in Zierikzee gesnapt was met gevaarlijke uitsteeksels aan zijn auto, te weten een metalen buis met vier koplampen die buiten de kon- ZIERIKZEE. Beeld van het inte rieur van de nieuwe Kostuumkamer, die behoort tot de aanvullende ver worvenheden van het Zierikzees ge meentemuseum. Ingehaald B. M. F. uit G. stond voor de rech ter, omdat hij op 15 augustus jl. op provinciale weg 7 links had inge haald zonder zich ervan te verge wissen dat dit ook werkelijk kon, met als gevolg dat hij met personen auto met aanhangwagen in botsing was gekomen. F. vond dat hij zich wel had vergewist en meende dat de wagen waarmee hij in botsing was gekomen er helemaal niet kon zijn. Deze moest, voor hij F. passeerde al eens gepasseerd hebben op een stuk weg waar een inhaalverbod geldt. F. verklaarde het „verschrikkelijk" te vinden als die ander er gladjes van af zou komen en hij dus voor die an der zou moeten betalen. F. kreeg toch zijn veroordeling al viel die wat minder streng uit, door dat inhaal verbod; „al garandeert een inhaal verbod nog niet, dat er dan ook wer kelijk niemand passeert", was des officiers waarschuwing. Ongeldig Op 9 december had A. de J. uit N. bij Schuddebeurs zonder geldig rij bewijs gereden. Voorts was de wa gen niet verzekerd en de remmen deugden ook al niet. Maar wat nog erger was: De J. was net twee we ken tevoren wegens hetzelfde delikt veroordeeld. Dat koste hem toen drie honderd gulden. Die veroorde ling had de neiging van de verdachte om in een auto te stappen niet kun nen onderdrukken. Op de brommer reed hij naar zijn elders verstopte wagen, reed een stuk, verborg zijn voertuig weer en bromde terug naar huis. Zelfs bij zijn aanhouding had hij deze procedure nog trachten voort te zetten, want ide politie had hem eerst op moeten sporen. De heren achter de groene tafel voelden zich genegeerd en verdachte kreeg f 700,een week voorwaar delijk met een proeftijd van twee Ijaar en verbeurdverklaring van de 'auto. De J. had enkel kunnen zeggen het „lomp" te vinden, wat hij had gedaan. Zonder rijbewijs Honderdvijfenzeventig gulden of vier dagen, vonniste kantonrechter mr. C. H. Brinkman tegen D. J. B. uit Soesterberg die in Bruinisse zonder rijbewijs had gereden. Daar hielp niets aan. Noch de argumen ten van B., die zei te hebben willen oefenen voor zijn rij-examen, noch die van zijn vader die ter zitting was verschenen om verzachtende omstandigheden aan te voeren. B. had zijn rijbewijs nog steeds niet, maar zelfs als hij dat had gehaald intussen zou dat niet in de straf maat hebben gescheeld. De officier hield zich aan de met het openbaar ministerie afgesproken boete en eis te f 175,—. De vader van B. voerde aan, dat zijn zoon met toestemming op zon dagmorgen op een rustige weg was gaan oefenen. Dat er geen sprake was van joyriding, of het maken van ongeluken en dat de verbalisant •had gepraat over een schikking, die ongeveer f 100,zou bedragen. „Een ouderwetse verbalisant", meende de officier. „Dat Jbedrag gold tien jaar geleden en het is intussen meege gaan met de geldontwaarding". Rij den zonder rijbewijs is in wat voor

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 4