„Lager beroepsonderwijs een vorm van algemeen onderwijs" Sneeuw in noord-Italië Teruglopend geboortecijfer in Bondsrepubliek N.D.S.M. toch dicht? Geen bezuiniging op stads vernieuwing Stijgende tolopbrengsten Zeelandbrug Enorme brand in Lelystad Militair schiet zich door het hoofd Uit de onderwijswereld Twee doden door kolendamp Lieverdjes hielden huis in scholen AGENDA DROP UTRECHT, 13-4. Lager beroepsonderwijs dient een vorm van algemeen onderwijs te zijn, zonder een te sterk theoretisch karakter. De kinderen moeten hun mogelijkheden op praktische wijze in dit onderwijs tot ontplooiing kunnen brengen. De werkelijke beroepsopleiding moet dan op zestienjarige leeftijd beginnen in afzonderlijke instituten die daartoe zijn ingericht. BOLZANO, 13-4. Een uit Noord- Europa afkomstige koudegolf heeft donderdag voor veel sneeuw in de Italiaanse Alpen gezorgd waardoor zich grootscheepse verkeersopsop- pingen voordeden. Zware vrachtau to's die niet uitgerust waren voor de sneeuwval, vormden een zeven: kilo meter lange file aan de Italiaanse kant van de Brennerpas op weg naar Oostenrijk. Geslipte vrachtwagens blokkeerden in Tarvisio de hoofd weg Venetië-Wenen waar in 24 uur tijd 60 centimeter sneeuw viel. BONN, 13-4. Eens waren-drie din gen het belangrijkste in het leven van de Westduitse vrouwkerk, keuken en 'kinderen. Maar de plaats die. kinderen innemen wordt steeds kleiner. Het. geboortecijfer in West- Duitsland loopt aanzienlijk terug. Als dit zo blijft, zullen er over 50 jaar nog maar 40 miljoen Westduit sers zijn, tegenover 50 miljoen nu. Regeringsfunktionarissen zijn bang dat de fondsen voor de ouderdoms pensioenen, die al zo zijn aangetast;- nog verder zullen opdrogen daar steeds minder mensen eraan zullen bijdragen. Vele scholen moeten mis schien sluiten wegens gebrek aan leerlingen. ROTTERDAM, 13-4. D$ voorzitter van de raad van bëstuyr van het Rijn-Schelde-Verolme concern, ir. A. Stikker, ziet tot nu toe geen argu menten om af te wijken van de plan nen om de NDSM-wérf in Amster dam (1600 man personeel) te sluiten. Volgens hem is concentratie van de grote scheepsbouw eh off-shore in het Waterweggebied dé minst onge lukkige oplossing ter vérmindering van de scheepsnieuwbouwcapaciteit in Nederland. Stikker, die ook de ge spreksleider is van de werfgroep 1 (grote werven) in de beleidscommis sie scheepsbouw, zei dit donderdag middag in Rotterdam tijdens een toe lichting op het jaarverslag van RSV. niLVERSUM, 13-4. „Er zal beslist niet worden bezuinigd op de stads vernieuwingen. We zullen het beleid voortzetten of iets meer dan dat. Ik vraag me af of verhalen over bezui nigingen op stadsvernieuwing niet worden gehouden om politiek in te spelen op de angsten in de buurten. Dat sprookje zal niet opgaan". Dit zei minister Beclaerts van Blokland van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening donderdag in het NOS-tv-programma „Formule 3 plus", waarin hij vragen uit het pu bliek beantwoordde. Hg gaf toe dat ook volkshuisvesting moet bekijken waar het best kan worden bezuinigd, maar de stadsvernieuwing zal daar niet onder lijden. Ook zegde hij toe dat de zogenaamde gewenningssubsi- die aan mensen die van oude ngar nieuwe wijken moeten verhuizen nitet omlaag zullen gaan. „Leden van de vorige regering willen ons dat in de schoenen schuiven, maar ook dat is onjuist". De bewindsman kondigde aan dat hij er naar zal streven meer bevoegd heden aan de gemeenten te geven, zodat minder vertragingen zullen ont9taa» bjj de stadsvernieuwing. Wel voorziet minister Beclaerts spanningen met sommige gemeenten omdat een sterke groei bü stadsver* - nieuwingsprojekten er niet inzit. De minister is er voor de gemeen ten een voorkeursrecht tc geven bij het aankopen van panden in oude wijken. Hij streeft naar een stiellc behandeling van het betreffende wetsontwerp van de vorige régerhuj. Drs. G. H. J. Blom heeft dit don derdag in Utrecht betoogd op de al gemene jaarvergadering van de ka tholieke bond van besturen van scholen voor beroepsonderwijs. De heer Blom is secretaris-penning meester van het schoolbestuur van de Noordbrabantse Christelijke Boe renbond (NCB). Er is geen schoolbe stuur in ons land dat meer scholen voor lager en middelbaar beroeps onderwijs beheert. Het LBO De heer Blom bepleitte verstevi ging van de positie van het lager be roepsonderwijs (LBO). Daarvoor zul len nieuwe wegen moeten worden ingeslagen, meende hij. Noodzakelijk achtte hij dat op korte termijn drie stuurgroepen worden ingesteld: voor onderlinge afstemming van eindexamens LBO en MAVO, voor verbreding van het vak algemene technieken en de onderlinge samen hang van onderdelen van dit vak, en voor veralgemening van de boven- AMSTERDAM, 12-4. Als gevolg van koolmonoxydevergiftiging zijn in Amsterdam twee mannen om het leven gekomen. Hun stoffelijke over schotten werden woensdagmiddag in een woning aan het Frederik Hen drikplantsoen aangetroffen. De slachtoffers zijn. de 34-jarige bewo ner J. N.- en diens 37-jarige vriend J. V., die bij hem op bezoek was. Zij moeten reeds in het afgelopen week einde zijn overleden. Volgens de x-e- cherche ontstond de koolmonoxyde door de geyser tijdens het laten vol lopen van het bad. bouw van het LBO in de zin van af- studeei'diferentiaties. Ex* moet volgens de heer Blom plaats blijven voor al die onderdelen en vakken waaruit het tegenwoor dige LBO in zijn geheel is opge bouwd. De wijze waarop het LBO funktio- neert in het aanbieden van onder wijs moet toekomst blijven hebben. Hij stelde voorts dat alles, dus ook de middenschool, zijn tijd nodig heeft. Een noodzakelijke voorwaax*dc noemde hij het dat deelintegraties van onderwijstypen aan algehele in tegratie voox*ai' gaan. Dit te vex-ge- ten maakt de discussie over de mid denschool tot „elitaire laboratorium- babbel", aldus de heer Blom. DORDRECHT, 13-4. Zes jongens in leeftijd variërend van acht tot twaalf jaar, zijn in Dordrecht aangehouden wegens vernielingen in twee scholen en in kantines en bouwketen. Ge schat wordt dat zij in totaal een schade van tegen de 100.000 gulden hebben aangericht, waarvan zeker 60.000 gulden in de Dordfse mythyl- school voor gehandikapte kinderen. In deze school werd onder meer met een bx'andslang zo'n ravage aange richt-, dat. de andere dag geen on- derwijs kon worden gegeven. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND HILVERSUM. Minister Gardeniers van CRM heeft donderdag in Hilver sum het nieuwe, hoofdgebouw van de NOS geopend. Het. gebouw, dat al sinds medio maax-t in gebruik is, is gesitueerd op het omi'oepkwartiei'. - UTRECHT. De vakbonden starten volgende week met de Centx-ale Sui ker Maatschappij (CSM) ondex-han- delingen over de overneming door CSM van Honing in Utrecht (230 man). (Vervolg van pag. 1) onverdedigde pijlers deden zich de vex*diiepdngen voor over de gehele bodemoppervlakte waarin de pijlers geplaatst zijn. De inklemming van de pijlers is overigens niet noemens waard afgenomen. In het overige brugtracé werd voorma mei ijk aan- zanding waargenomen, tot een ma ximum van 1.90 meter bij de pijlers 9 en 10. Beschermen Over het algemeen karx worden gesteld, dat de peiluitkomsten niet ongunstig waren. Bij de pijlers 49, 50 en 51 moeten de ontwikkelingen echter nauwlettend1 in het oog ge houden wox-den. Wanneer de huidige tendens zich vcortzet, zullen hier in de toekomst beschermende maatre gelen niet achterwege 'kunnen blij ven. In 1977 hoefden echter geen mm DEN HAAG. Omdat er ten aanzien van de regering-plannen met het betaald voetbal zeer veel vragen le ven wil de vaste kommissie van c.r.m. vóór 1 mei een plenair kamerdebat aan deze problematiek wijden. AMERSFOORT. Het comité „steun leraren Soweto" heeft na een opi*oep om een dag loon te geven voor een leraarsgezin in Soweto (Zuid-Afrika) al driehonderdduizend gulden over gemaakt. gekregen. DEN HAAG. Het Inspraakorgaan Welzijn Molukkei*s (I.W.M.) heeft steile de indruk dat minister Garde niers van c.r.m. een eind wil maken a an het voortbestaan van dit advies lichaam. De minister komt de toe zeggingen niet na die haar voorgan ger .Van Doorn heeft gedaan. DEN HAAG. De gekozen leden van de Ondernemingsraad bij de scheeps werf NDSM (RSV) in Amsterdam willen dat een deel van de nieuw- bouwafdeling van de NDSM-werf open blijft. Volgens de huidige plan nen van de x*egering zou de nieuw- bouwal'deling van de NDSM hele maal dicht moeten, waarbij bijna 1400 arbeidsplaatsen op de tocht zouden komen te staan en gedwon gen ontslag onvermijdelijk zou zijn. LAATSTE NIEUWS DEN HAAG. Het partijbestuur van de ARP heeft besloten reeds thans de voorbereidingen te starten voor de herdenking van het honderdjarig bestaan op 3 april van het volgend jaar. Om te vcoi'komen, dat de eeuw feestviering misverstanden in het CDA zal opiGcpen. is het de bedoe ling soberheid te betrachten. aanvullende weiken ter bescherming van de bcdem te worden aange bracht. De dwarskrachtdeuvels blij ken aan slijtage onderhevig te raken en in de loop van 1977 zijn daarom opmetóngen verricht om tof een re- visieulan te komen. Schade Het wegverkeer veroorzaakte in 1977 zes séhaderijdingen aan leu ningen en verkeersinstallaties. Per soonlijke ongelukken deden zich daarbij niet voor. Bij het jaarlijkse duikeronderzoek naar de 'toestand van de zinkerbui zen is 'gebleken dat het vertikale zuid-oostelijke zinkergedeelte zich in minder goede staat bevindt dan de ovex'ige elementen. Wanneer een volgend onderzoek, dit jaar, een verdere achteruitgang aantoont zul len maatregelen tot vernieuwing, of consolidering moeten worden over wogen. LELYSTAD, 14-4. Een grote brand in het winkelcentrum „De Gordiaan" in Lelystad heeft dondei'dagnacht voor miljoenen guldens schade aan gericht. Rond half vijf hebben de gezamen lijke brandweerkorpsen uit Flevo land de brand in het winkelcentrum „De Gox'diaan" bedwongen. Behalve de supermax*kt annex meubelshow room zijn vijftien winkels door het vuur verwoest. Door de gunstige windrichting is een deel van het win kelcentrum dat nog in aanbouw is voor het vuur gespaard gebleven. Wel is als gevolg van de brand een deel van de stroomvoorziening in Le- leystad uitgevallen. In tegenstelling tot eerdere bei'ichten hebben geen brandweerkorpsen van buiten de Flevopolder deel genomen aan het bluswerk. EINDHOVEN, 13-4. De 19-jarige ï-eserve-korporaal L. Pergens uit Jabeek (L.) heeft zichzelf woensdag-' avond op de vliegbasis Eindhoven per ongeluk door het hoofd gescho ten. Hij is aan de verwondingen overdeden. Dat is vrijdagmorgen be kend geworden. Het ongeluk gebeurde i,n een wachtlokaal terwijl het slachtoffer zijn wapen, een pistool, laadde. De i korporaal stond op het punt samen met enkele anderen een patrouille rond het vliegveld te gaan maken. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 15 en zondag 16 april Dokter A. W. van Geer, Zierikzee tel. (01110) 2080, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Visser en dokter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringende gevallen zaterdag morgen 11.00 uur. Dokier L. A. M. Bretel, Brouwers haven, tel. (01119) 280, neemt waar voor dokter Flach en dokter Stenger. De weekenddienst gaat in op vrijdagmiddag 18.00 uur en duurt tot maandagmorgen 8.00 uur. Tijdens de weekend dienst is er bij de dienstdoen de arts spreekuur voor spoed gevallen op zaterdag en zon dag van 11.30 tot 12.00 uur en van 16.30 lot 17.00 uur. Dokter M. M. van den Berg, Nieu- werkerk, tel. (01114) 1310, neemt waar voor dokter Buy- tendijk en dokter Speelman. Tandarts D. H. de Kup, Vroonweg 4, Haamstede, telefoon 01115-1359 neemt geheel waar voor Schou- wen-Duiveland. Spoedgevallen unsiuitend op spreekuur, zatei*dag- en zon dagmiddag van 17.00-17.30 uur. Zuster A. C. v. d. Velde, Oosterland, Weelstraat 16, tel (01114) 2050, neemt waar voor Bruinisse en Duiveland. Zuster Werkman, Vloedstraat 1 Kerkwerve, tel. 01110-2309 neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts M. K. ButU, Hoogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254), heeft dienst voor Schouwen- Duivelnnd. APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.30 uur cn van 16.30-17.30 uur. Op zondagen van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18 30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcentrum Noord- en Midden-Zeeland tol. (01100) 14144. Wex*kgx*oep „In 't zelfde schuitje" be reikbaar in het weekend, tel. 01110- 4997. Vrijdag 14 april Zierikzee Concertzaal Kombi-concert „Kunst en Eer" - Oraloriumvereniging. 20.00 uur. Jeugdsoos „Brogum": Muziek-Tilm- avond, 20.00 uur. Zonnemairc Café Bommenede, Bond voor op zichzelfstaanden, bingo en spellen- avond. Zaterdag 15 april Zierikzee Hotel Van Oppen 15.00 uur Koffie- uurtje Bond voor opzichzelfstaan- den. Concertzaal, 20.00 uur, ZVU - To neelgroep Theater, Renessc Cafetaria „De Orisant": Ledenver gadering Ruitervereniging, 20.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn, 16.00 uui\ opening van he.t jeugdzeilseizoen van de Wa tersportvereniging. Nieuwerkerk Groene Kruisgebouw, verkoop Wel fare-artikelen, vanaf 14.00 uur. Zondag 16 april Zierikzee Bioscoop „De Concertzaal, 20.00 uur Are you being served? (Wordt u al geholpen?). Maandag 17 april Zierikzee Huis van Nassau, bijeenkomst Phi- latelica, 20.00 uur. Haamstede Gereformeerde Kerk, 19.30 uur „Schrijfavond" Amnesty Internatio nal. Renesse Dorpshuis.' Afd. Noord welle e.o. Plattelandsvrouwen. 20.00 uur. Bruinisse Sportterrein Feijenoord-Bi*use Boys 18.30 uur*. Dinsdag 18 april Goes Px'ins va-n. Oranje,. Provinciale bloemschikwedstrijd Plattelands vrouwen. Zierikzee Vrouwenkontaktdag PvdA te Axel. Vertrek bus: station, 8.00 uur v.m. R.K.-centrum Mosselstraat, kon takt- avond UW, 19.30 uur. Verenigingsgebouw, 14.30 uur*, be- jaardensoos. Brouwershaven Tonnenmagazijn. 20.00 uur, Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Br o u wersh a ven „Oostenhof", 19.30 uur, afd. Duive land Plattelandsvrouwenbond. Woensdag 19 april Goes „De Px'ins van Oranje". Afd. Zeeland Ned. Bond. van Plattelandsvi'ouwen 10.30 uur. Zierikzee Huis van Nassau, 19.30 uur, gidsen- kursus Stad en Lande. Schouwse Herberghe. 20.00 uur, le zing Plattelandsvrouwen. Haamstede „De Graaf van Haamstede". Afd. Westerschouwen Ned. Ver. v. Huis vrouwen. Lezing: „Mondige patiënt". Rekx'eatiezaal Gerefoi-meei'de kerk; stx-eekvergadering met lezing; 19.30 uur*. Kerkwerve Verti'ek Vx-ouwenbond naar Haam stede vanaf Ver. gebouw 19.15 uur. Dreischor Dorpshuis, 20.00 uur voorlichtings avond over gemeente politiek voor Plattelandsvrouwen Noordgouwe e.o. Donderdag 20 april Zierikzee Huis van Nassau, 19.30 uur, jaarver gadering NVV. Huis van Nassau. Frnkf ie vergade ring V.V.D. 20.00 uur. Hervormd Verenigingsgebouw, 20.00 uur, bijeenkomst herv. vrouwen groep „Wees een zegen". Vrijdag 21 april Zierikzee Mondx-agon, ledenvergadering Stad en Lande, 19.30 uur. Jeugdsoos „Brogum"; Muziek-'film- nvopd, 20.00 uur Woensdag 26 april Zierikzee Zeeuwse Hcrbergh, 20.00 uur lezing „Leesbaaiheid van verhalende kin derboeken", Ned. Bond van Platte landsvrouwen. Donderdag 27 april Zierikzee Serooskerke Dorpshuis, jaarfeest vrouwenvereni ging „Debora". Zaterdag 29 april Zierikzee R.K. Kerk, 20.30 uur, uitvoering Zierikzees Kamerkoor. Dinsdag 2 mei Middelburg Provinciale griffie, vergadering vas te kommissie van advies en bijstand voor de waterstaat, 16.30 uur. Dinsdag 9 mei Zierikzee Cox-neliastichting. Kreatieve dag Rheumafonds, 14.00-16.00 uur. Vrijdag 12 mei Zierikzee Bar „Mirabelle". The Stork Jazz band". 20.00 uur. Woensdag 17 mei Zierikzee Concertzaal, vergadering afdeling Zeèland VNG. 10.30 uur. Middelburg Provinciehuis, vergadering staten- kommissie onderwijs, kuituur enz. 16.30 uur. Vrijdag 19 mei Zierikzee ConcertzaalOptreden popgroep „Lu cifer'", 20.00 uur. Maandag 22 mei Zierikzee Huis van Nassau, bijeenkomst Phi- latelïca, 20.00 uur. Dinsdag 25 mei Zcnnemaire Verenigingsgebouw, 13.30 uur, haak- kursus voor beginners. (OHIO) 2255 ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zet Redaktie (01110) 4669, (01110) 2227 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 Havenplcin 24 Rechts 20.00 uur. inkel 19.00- De opening z>an een „droptiek" te Zierikzee heeft mij andermaal de ogen wijd geopend, voor de snelle wijze, waarop wereld en mensheid veranderen. De „droptiek" immers gezien in historich perspeklief, voert onmid dellijk terug in de tijd, toen de we kelijkse snoepcent er nog was en er keus bestond tussen drie soorten drop: veterdrop plat, veterdrop rond en zoute drop. Mijn duidelijke affekties gingen in die zoete tijd uit naar de zoute drop, onverminderd in de gestalte van een ruit,'als deze wiskundige vorm iets zeggen mag in dit ver band. Een ruil is - zeg maar - een scheef getrokken vierkant. In die vorm manifesteerde zich de zoute drop aan de zuigminnende jeugd van voor de oorlog. Voor een juist begrip diene even wel, dat de ruitvormige zoute drop niet voor een cent, maar voor een vierduitsstuk te koop wasIn het Zeeuws heettp dit geldstuk: „een kluute". De herinnering aan dit woord zal nooit worden uitgewist, want er was eens een Duivelandse reparateur, die allerlei kleine klus jes opknapte voor kinderen, o.m. fietsen, die dan vriendelijk zei: „o betael ma mi un kluute". Hoewel de „kluute" de cent ver te boven ging in waarde .was de 2'!s cent toch nog een overzichtelijke investering. Daar het aanvankelijk wekelijks inkomen uit één (snoep)-cent be- stond, gingen aan de aanschaf van een zoute drop twee weken vasten vooraf, tenzij men wilde putten uit de reserve, die bestemd was voor St. Nicolaas- of jaardagsgeschenken. Dal ivas wel geen vetpot, maar gaf toch voldoende budgetair soulaas, om tot een versnelde zoute-dropaan- schaf te kunnen besluiten. In bepaald opzicht was er dus ook al sprake van een dropprobleem en hieraan viel te denken bij de opening van de droptiek, waar tot verbazing der beschouwers, 50 (vijftig) dropsoorten te pronk lagen, maar uiteraard niet voor een cent of voor een „kluutje". Vijftig dropsoortenvrienden, geest en maag zijn te klein om dil begrip te kunnen omvatten en de kwantitatieve diversiteit te kun nen veriverken. Daar ook oud-Hollands snoepgoed zich had neergevlijd naast de drop- soorten, zou er iets rooi: le zeggen zijn de nieuwe dropzaak: „In den souten drop" te noemen. Maar dit ligt allemaol op het gevaarlijk ter rein van reklame en public relation en daar wil ik mij niet op begeven. Het gaat er nu eerst om te wen nen aan 5 x 10 dropsoorten; ik be doel existentieel, als gegeven, als antwoord in een kwis: „hoeveel dropsoorten bestaan er?" Vijftig dus, maar die drie van heel lang geleden blyren toch het dierbaarst in de herinnering: veter drop (plat) met langwerpige inker- ringen, veterdrop (rond) en dan zoute drop. Ach dat tv are arme tij den (maar drie dropsoorten), maar ze hadden iels of lijkt het maar 20 SCH1EREIL ANDMAN i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 2