C: „Zeelandbrug" bracht bijna vier ton meer op dan werd verwacht Fiat op voorstellen tot vermin dering landbouwoverschotten Olie terug op Franse kust Meer werklozen kiezen voor omscholing Veel fosfaat in de Rijn TOM DE ZIERIKZEESCHE COURANT Minder fietsers A.L.G. Noordwelle Europees Parlement Heeft U nog een goed BANKSTEL maar... bent U er toch een beetje op uitgekeken... RUIL het dan IN bii en bepaal meteen uw nieuwe keus. 1^0 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ■-« ZEEL Vrijdag 14 april 197B 134ste jaargang Nr. 22286 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1089) REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee, Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 23,90, per jaar 91,-. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 35 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,40 Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B T W. in dit nummer: Zomertivoiidvoelbal aan orde op vergadering laswerk, schilderwerk, kontrole en smeren is de brug in totaal 31 keer open geweest en op 116 dagen werd de brug niet geopend in verband met mist, storm of geen aanbod. In totaal maakten 2.420 schepen ge bruik van de doorgang door de Zee- landbrug. ZIERIKZEE, 14-4. De Zeelaiulbrug heelt in 1977 bij na vier ton meer opgebraelit clan was geraamd: f 7.430.961,95, terwijl f 7.064.000,— was voorzien. Dat betekent dat ten opzichte van vorig jaar 6,2 procent meer tolgeld binnen kwam, oftewel f 435.562,35. Dat is te lezen in het jaarverslag over 1977 van de NV Provinciale Brug Maatschappij. De meeste meer opbrengst kwam van automobilisten. Die telden in 1977 samen f 6.025.055 neer, terwijl gerekend was op f 5.664.000,Mensen op de fiets be taalden f 52.638,aan tolgeld. Dat was het jaar daar voor nog f 54.718,zodat waarschijnlijk het slechte weer invloed heeft gehad. Er gingen minder mensen met de bus mee dan was verwacht. Ze betaal den samen f 202.383,45; de raming was f 207.500,In 1976 betaalden passagiers van autobussen f 200.629,10 aan tolgeld. Aan lichte vrachtauto's werd f 654.857,50 ver diend; aan zware vrachtauto's I 14.536,—. Afgeschreven Tegenover al die meeropbrengst staat ook een verhoging van de per soneelskosten met f 170.000,maar alles bij elkaar kon toch f 719.000, worden bijgeschreven. Uit herziene prognoses voor de exploitatie van de brug blijkt dat de brug in de tweede helft van de tachtiger jaren zal zijn afgeschreven. In 1977 zijn bijna 167.000 meer motorvoertuigen de brug gepasseerd dan in 1976 en dat betekent een toe name van 7,8 procent. In cijfers uitgedrukt 2.290.842 mo torvoertuigen in 1977 tegenover 2.124.218 in 1976. De opbrengst steeg met 6.2 procent; het verkeer met 7.8 procent. Dat houdt in dat meer dan voor heen, gebruik is gemaakt van de tien rittenkaart. Seizoengevoelig Het verkeer over de Zeelandbrug is sterk seizoengevoelig. Er bestaan zeer grote verschillen tussen de ver- keerintensiteiten tijdens de zomer en wintermaanden. Dit geldt in het bijzonder voor de personenauto's en in mindere mate voor de vracht auto's. In de wintermaanden is het op werkdagen drukker dan op weekeinddagen. Sinds de openstelling van de Zee landbrug is de samenstelling van het verkeer in geringe mate gewij zigd. In 1966 bedroeg het aantal per sonenauto's ongeveer 92 procent. In 1977 bedraagt dit percentage 88,8. Het vrachtautoverkeer bedraagt 10.4 procent van het totale motor- voerluigenverkeer. Ongelukken In 1977 zijn op de hoofdrijbaan van het gedeelte van de Zeeland- brug tussen de landhoofden in totaal zeven verkeersongevallen gebeurd. Op het fietspad gebeurden drie on gelukken. Voor werkzaamheden, als Werkzaamheden Rondom een aantal pijlers werden hoofdzakelijk verdiepingen gekon- stateerd tot maximaal 2.90 meter by pijler 51. Voorzover rondom de pij lers een bodembescherming is aan gebracht kwamen de verdiepingen aan de rand daarvan voor. Bij de (Vervolg pag. 3) BREST, 13-4. Door de harde noord westen wind js een deel van de aan vankelijk naar zee afgedreven olie va,n de supertanker Amoco Cadiz op de Bretose kust geslagen, over een afstand van 100 km. Het is een deel van de kust, in het westen en hoord- westen van Bretagne, dat eerder van olie is gezuiverd. UITDEUKEN SPUITEN VINYLDAKEN aan alle merken automobielen Telefoon (01116) 1245 X DEN HAAG, 13-4. In maart heeft zich een forse toeneming voorgedaan van het aantal personen, ten behoeve waarvan arbeidsvoorzieningsmaalrc- gelen worden toegepast, aldus het ministerie van sociale zaken in liet maandelijkse overzicht van de ar beidsmarkt. Vooral de aantallen personen, die een door het ministerie gesubsidieer de scholing volgen of werkzaam zijn op aanvullende werken en werken in hel kader van extra werkgelegen heidsprogramma's vertoonden een stijging. Volgens de laatste gegevens werden eind maart ten behoeve van ca. 52.980 personen arbeidsvoorzie ningsmaatregelen toegepast. Daarvan DEN HAAG. De Europese Ge meenschappen willen een groei van 4,5 procent van het bruto nationale predukt bereiken in de periode van juli van dit jaar tot juli volgend jaar. Dit moet als een streefcijfer worden gezien, aldus minister van buitenlandse zaken Van der Klaauw donderdag in de Tweede Kamer. volgden ca. 34.470 personen een subsidieerde opleiding of ca. 2.500 meer dan eind februari. ROTTERDAM, 13-4. De Rijnkom missie Waterleidingbedrijven is ver onrust over de nog steeds toenemen de belasting van de Rijn met fosfa ten. Omdat deze stof de algengroei, vooral in stilstaand water zoals het IJsselmeer, sterk bevordert,, is het de hoogte tijd, dat hier krachtige inter nationaal gecoördineerde maatx-ege- len worden getroffen. De kommissie acht het van groot belang, dat Ne derland voorgaat in het defosfatei-en van al het stedelijk afvalwater. Hier van zal stellig een stimulerende in vloed uitgaan op andei*e Rij no ver staten om eenzelfde maati*egel te treffen. BRUINISSE. Dit fraaie (zwarte schuur) boerderijtje behoort tot de waardevolle bezittingen van Brui- nisse. Het boerderijtje „Den ouwen diek" oogt hier als typisch over blijfsel uit vroegere agrarische ja ren. Dit nummer bestaat uil 16 pagina's LUXEMBURG, 13-4. Hel Europese parlement is don derdag in Luxemburg akkoord gegaan met voorstellen van de Europese Kommissie die ten doel hebben de overschotten van boter, melkpoeder en rundvlees in ile Europese Gemeenschap te verminderen. De premies voor het niet in de handel brengen van melk en het omscha kelen van melk- op slachtvee zouden, met name voor kleine boeren, moeten worden verhoogd. De beperking van de regeling waarbfj een premie wordt verleend voor het niet in de handel brengen van melk (nl. dat deze regeling slechts betrekking heeft op ten hoogste 120.000 kilo per jaar) dient te verval len. ZIERIKZEE. In december van dit jaar zijn ze 25 jaar oud: de linden aan het Havenpark in Zierikzee, geplant na de ramp. Ze zijn uitgegroeid van jong goed tot eerbiedwaardige bomen, dié de stad iets hebben teruggegeven van de vroegere luister die het vele groen er bracht. Hoewel hier en daar beweerd wordt, dat de bomen door de Zierikzeese plantsoenendienst zouden Worden „gekandelaberd", blijven ze. zo verzekerde ons liet hoofd van de dienst, de heer J. J. Doesw'gk, in de huidige staat. Het „kandelaberen" of kandelarenbetekent, dat de bomen in de vorm van een kandelaar worden bijgesnoeid en dal was vooral gebruikelijk in de achttiende eeuw. Nu blijven ze zoals ze zijn en dat is bijzonder fraai. Overigens heeft de Plantsoenen dienst nog wel het een en ander aan de bomen te doen. Ze worden regelmatig op beschadigingen en aantastingen gekontroleerd. En omdat het zandpakket rond de bodem verdicht, moeten om de paar jaar lichtgaten worden geboord, waarin ook gekoncentreerde mest bij de bomen wordt gebracht. Die mest hst langzaam op en kan een paar jaar mee. Verder worden de bomen regel matig verzorgd en moet er ook iets worden gedaan aan de bestrijding van luis. Linden hebben, door die luis. de gewoonte om te gaan druipen, en dat heeft een gladmakend effekt op dc wegen. (Foto: Zierik/.eesche Nieuwsbode) Voorts zou de subsidie voor school- melk moeten worden verhoogd 33.34, een bedrag van 140 miljoen gulden beschikbaar mceten komen cm de afzet van goedkope beier te bevor deren, en de interventie (het opko pen, door de Gemeenschap, indien de prijs onder een bepaald limiet daalt) voor magere melkpoeder van 1 oktober tot in beginsel 31 maart 1979 moeten worden geschorst. De subsidie vcor rundvlees zou gedurende een bepaalde periode moeten werden beperkt, en de mar ge waarbinnen de commissie, het ..dagelijks bestuur'' van de Gemeen schap. het bedrag vaststelt om het mengen van melkpoeder door vee voeder aan te moedigen, zou inoctcn worden verhoogd. Aardappcl meel fabrieken Aardappelmeelfabrieken, die mo menteel met economische moeilijk heden hebben 1e 'kampen, zouden een premie van ruim 23 gulden pet ton geproduceerd zetmeel moeien ontvangen. De minimumprijs die de ze fabrikanten de aardappeltelers belalen zou met twee procent moe ten worden verhoogd. Nanacns de Liberale fractie had het Eerste Kamerlid Ir. .Tan Baas het verhogen van de premies voor hei niet in de handel brengen van melk en omschakeling op slachtvee „noodvei'banden" genoemd, „die naet langer dan strikt noodzakelijk moe ten worden gehandhaafd". Het Tweede Kamerlid Teun Tol man vatte de wat hij ncemde ..aan tasting van het interventiebeleid" voor melkpoeder zo hoog op. dat hij en zijn christendemocratische frac tiegenoten tegen de voorstellen stemden. De voornamelijk Fi'unse Gaullisten, die eveneens tegen stem den, 'kondigden aan een motie van waantrouwen tegen de Europese Com- misie te zullen indienen „als deze nogmaals dc beginselen van het ge meenschappelijk landbouwbeleid aantast". Advertentie U bent van harte welkom. NIEUWERKERK. RIJKSWEG 26. TEL 01114-1268 OUDOOR»» MASSAMARKT TEL 01878-1280 Plicht zonder meer is erg dor; men moet er hartstocht in leggen. Octave Feuillet Verwachting tot zaterdagavond: Nachtvorst Perioden met zon en plaatselijk een bui; koude nacht met minimumtemp- ratui*en ongeveer min 1 graad; maxi- mumtempei-atui-en circa 8 gi-aden; meest matige noordwestelijke wind. Voor zondag Aantal uren zon: 1 tot 8 Min. temperaturen: omstreeks 4 gr Max. temperatui'en: omsti'eeks 12 gr Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de tempei'aturen geldl voor zondag een maige van 3 graden ï'ond de opgegeven waarden ZON- EN MAANSTANDEN 15 april. Zon op 6.45, onder 20.37 Maan op 13.15, onder 2.58 16 april. Zon op 6.43, onder 20.39 Maan op 14.17, onder 3.34 17 april. Zon op 6.41, onder 20.40 Maan op 15.22, onder 4.06 Eerste kwartier: 15 april (15.56) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwatcr 15 april 9.01 21.22 2.45 15.13 16 april 10.00 22.28 3.43 16.15 17 april 11.14 23.52 4.51 17.32 Doodtij: 17 april HET WEEROVERZICHT DE BILT. 14-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Achter een depressie, die via Engeland naar de omgeving van Pa rijs trok, stroomde nog iets koudere lucht over onze omgeving uit. De de pressie zal zich het komende etmaal naar Italië verplaatsen en in het Al pengebied opnieuw veel sneeuw brengen. Onder invloed van een rug van ho ge luchtdruk zal cr in de nacht van vrijdag op zaterdag weinig wind zijn en kan de temperatuur gemakkelijk onder het vriespunt dalen. Zaterdag zullen cr flinke zonnige perioden voorkomen en dankzij dc rug van hoge luchtdruk het aantal buien be perkt blijven. In geheel West-Europa is hot koud. Bijzonder onaangenaam zal het in het Rhonedal worden door het invallen van de beruchte mistral.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1