Staten van Zeeland gaan beslissen over het wegvak van Scharendijke naar Renesse A* fe:Vy Nieuw soort verzaai-instailatie voor mosselvaartuigen Examens operatie-assistent: anesthesie en chirurgie Nieuw - te Bru gebouwd - mosselschip in de vaart Schotse reparatie- en verbouwings order voor Maaskant B.V. INVENTARISATIE VAN OPBOUWORGAAN WESTERSCHOUWEN DOET HET MEEST AAN VORMINGS- EN ONTWIKKELINGSWERK V oorbereidingskrediet nodig STREEKNIEUWS ZIERUvZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 13 april 1978 Nr. 2285 vr'Jï.' 1 - V s# NOORDWElLE MIDDELBURG, 13-4. Provinciale staten van Zeeland zullen in de vergadering van 26 mei een beslissing moeten nemen over liet wegvak Scharendijke-Renesse, zoals dat in liet sekundaire wegenplan voor 1978 is opgenomen. 3 Gaan de staten akkoord met het voorstel van g-s. dan dient een voor bereidingskrediet van f 940.000 be schikbaar te worden gesteld. Fietsroute Zoals eerder gemeld, heeft pro vinciale waterstaat een nota opge steld over dit weggedeelte tulssen de Dammenweg' en de Kooymans- weg. Er waren voor dit weggedeelte een aantal tracé's -mogelijk. I-n de nota wordt gekönkludeerd dat voor dit wegvak verkeerstechnisch, land schappelijk en landbouwkundig het best gekozen kan worden voor het meest noordelijke tracé. Daarbij wordt tevens aanbevolen om een fietsroute te maken van Ellemeet naar Schai-endijke. Overleg ?0e provinciale waterstaatsdienst heeft ever deze nota overleg ge pleegd met de gemeenten Wester- schouwen en Middenschouwen, het Landbouwschap, de provinciale pla nologische dienst, het waterschap Schouwen-Duiveland en de dienst voor de landinrichting. Bijna una niem is in dit overleg de voorkeur uitgesproken voor het in de nota aanbevolen meest noordelijke tracé. Hiera is de. nota in handen gesteld var. de subkommissie voor de ge meentelijke bestemmingsplannen met het verzoek een standpunt ken baar te maken. Ook deze subkom missie heeft geen bezwaren en is het bovendien eens met de aanbevolen fietsroute. Het aanbevolen tracé Het schip, de „YE 56", dat werd gebouwd in Zaandam, werd door de Bruse firma voorzien van een 320 pk Cummins dieselmotor met Masun- koppeüdng. Bovendien werd er een Cummings hulpmotor ingebouwd van 170 pk. Waterlossing Het bijzondere van dit nieuwe schip bestaat allereerst uit de mo gelijkheid tot „a.g.-waferlossiftg" met behulp van ondermeer een K.S.B. Jet-pomp. Dat betekent dat BRUINISSE, 10-4. De firma Maas kant en Zonen tc Bruinisse-Stellen- dam ontving dezer dagen een niet onbelangrijke onderhouds. en vcr- bcuwingsorder uit Schotland, van een zevental Schotse viskotters. Drie schepen moeten met zes me ter worden verlengd en voorzien van z.g. Shelter dekken, namelijk de Ju lia van Alexander West, de Cumula ria van A. Rithzie en de Floriteit stemt ook overeen met de onjtwerp- herziening van het streekplan Schouwen-Duiveland. Geen hoorzitting Hierna heeft ook de vaste 'kommis sie van advies en bijstand voor de waterstaat zich ten gunste van het plan uitgesproken. G.S. van Zeeland merken in hun pré-advies op, dal het houden van een hoorzitting ach terwege is gelaten^ omdat in eerste stadium voor deze wegverbinding al een openbare hoorzitting werd ge- Het Instituut Gezondheidszorg - Opleidingen „I.G.O.", te Vlissingen nam dit examen in Zierikzee af in het kader van een sedert de jaren 1975/1976 gerealiseerde samenwer king tussen I.G.O. en de Zeeuwse Ziekenhuizen in het algemeen, en I.G.O. én het Zweedse Rode Kruis binnen een uur 1500 ten mossels door middel van waterdruk overboord kan werden gezet. Voorts kan er ge vist woi-den met een hydraulisch aangedreven Maaskant-lier en een viertrommelige uit'klaplier, terwijl de besturing plaatsvind door middel van een stuurmachine met automati sche piloot, eveneens vervaardigd door de firma Maaskant. De firma Maaskant en Zonen kreeg eind vorig jaar deze opdracht onder voorwaarde dat de beide sche pen voor de mosselzaadkampagne van 1978 in de vaart moesten zijn. van de firma John West allen uil Gardenstown. De Julian en de Cu mularia zijn resp. 2 jaar cn vier jaar geleden naar Schotland door Maas kant geleverd, de Floriteit is geen Maaskant schip maar is elders ge bouwd cn gereed gemaakt. Voor een grote service beurt kwamen naar Stellendam, de Heritage, de Silver Sea, de Crista 1 Sea en de Comrade, die resp. Malleig en Frazerburg als thuishaven hebben. Het meest noordelijke tracé voor de verbinding Renesse-Scharendijke waaraan de voorkeur wordt gege ven. houden. Het toen 'ter diskussie staande .tracé week slechts iets af van het thans aanbevolen tracé. Krediet Wanneer provinciale staten het voorstel aanvaarden, wordt het tracé cp korte termijn vastgesteld. Ook zal aan het gemeentebestuur van Wesiterschouwen worden gevraagd deze weg op te nemen in de betref fende bestemmingsplannen. Belang hebbenden zullen dan in de gelegen heid worden gesteld cm ev.ejntuele bezwaren in te dienen. Om het plan voor te kunnen laten bereiden dooi de provinciale waterstaatsdiepst, is een krediet van ongeveer f 940.000 nodig. ziekenhuis te Zierikzee in het bij zonder. Bij de uitreiking van de diploma's memoreerde zr. Kortleve, adjunct- direktrice van het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis, hoe het oplei- dingsgebeuren zich in goede harmo nie tussen de docenten, verbonden aan het ziekenhuis, en staf en di- rektie van I.G.O. had ontwikkeld. De heer Schats, direkteur van I.G.O., reikte de diploma's uit en sprak zijn vreugde uit over de goe de resultaten die de kandidaten hadden weten te bereiken. Hjj onderstreepte het provinciale karakter van de operatie-assisten tenopleiding en zag een rechtstreeks verband tussen deze succesvolle af sluiting en de zeer plezierige werk sfeer waarin I.G.O. en de Zeeuwse ziekenhuizen in de oplcidingskom- missie samenwerken. Hij sprak vooral zijn dank uit aan de heer Ten Wolde en dr. Kollo, die met de medewerkers van o.m. de operatie-afdeling van hel. Zweedse Rode Kruis ziekenhuis gestalte heb ben gegeven aan de anesthesie-op- leiding. De heer Kerckhoffs, die met de heer Chitoe de Nationale Zieken huisraad vertegenwoordigde, lcom- plimenteerde I.G.O.docenten en kandidaten met het zeer goede ni veau dat bereikt was en wenste de Zeeuwse Operatie-Assistenten-Op - leiding veel sukses toe bij dc voort zetting van deze aktiviteiten. Chirurgie Te Vlissingen werden examens afgenomen voor de differentiatie chirurgie van dc Zeeuwse opleiding voor operatie-assistenten. Van het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis, slaagden voor dit examen, de heren A. A. J. Kostermans en H. van der Neut. Eerste zwaluw Werknemers van Staatsbosbeheer hebben op dinsdag 11 april bij de schuur van Staatsbosbeheer op Tho- len de eerste zwalmv van dit jaar gezien. Het beest zal midden in de sneeuw. Want een zwaluw maakt nog geen zomer Kontaktdag P.v.d.A.-vrouwen in Axel Op dinsdag 18 april, houden de P.v.d.A.-vrouwen van het gewest Zeeland hun jaarlijkse kontaktdag in de Halle in Axel. Hel Dordtso ge meenteraadslid en ex-kamerlid'Wij- nie Giphart houdt 's morgens een inleiding over Vrouwen in de ge meenteraad". 's Middags speelt de toneelgroep „Proloog" een stuk spe ciaal voor vrouwen, getiteld „Vrou wen, als het aan ons ligt". ZIERIKZEE Philatelica De afdeling Schouwen-Duiveland van Philatelica vergadert op maan dag 17 april in het Huis van Nassau in Zierikzee. Op de agenda staat en- der meer een veiling en de bekend making van de Ladderquiz '77-'78. Dc heer M. W. Slabber uit Goes zal tijdens deze vergadering zijn uitge breide handel in Nederlandse zegels laten zien. De eerstvolgende bijeen komst van Philatelica is vastgesteld op 22 mei. Efficiensy-show Op dinsdag 18 april wordt in „Mondriigon" een efficiency-s'now gehouden( georganiseerd door het bedrijf Aspa te Dordrecht. Op deze dag wordt informatie verstrekt over o.m. kopieermachines, randappara tuur, tekstautomaten, rekenmachi nes, kommunikatie-apparatuur e.d. Botsing op Zeelandbrug Tijdens zware sneeuwval wilde J. B., als bestuurder van een vracht auto uit Capelle a/d IJssel een op de Zeelandbrug stilstaande auto inha len, juist op het moment dat van de andere kant een personenauto na derde, bestuurd door W.B. uit Vlis singen. Er ontstond een frontale botsing waarbij materiële schade ontstond, persoonlijk letsel deed zich niet voor. Dat is een van de konklusies uit het inventariserend onderzoek dat het provinciaal opbouworgaan Zee land heeft gedaan van het vormings- en ontwikkelingswerk in Zeeland. Op Schouwen-Duiveland heeft de gemeente Westerschouwen verhou dingsgewijs de meeste organisaties op het gebied van dit werk. Mid denschouwen en Bruinisse deden niet mee aan het onderzoek omdat er of geen aktiviteiten plaats hadden in het onderzoekjaar 1975 of omdat zij niet reageerden. Realities Het opbouworgaan heeft een groot aantal verenigingen en instanties aangeschreven voor deze enquête. Het onderzoek had betrekking op het jaar 1975, maar omdat een deel van de aktiviteiten de volgende ja ren zou worden herhaald, is het niet aannemelijk dat de aktiviteiten in 1976, 1977 en 1978 een totaal ander beeld zullen vertonen. Van de in to taal zevenhonderd organisaties, reageerde 45 procent op de enquête. SCHOUWEN-DUIVELAND. Dc re gio deelde in de laat-wintersc kuren van de prille lente en kreeg een tril pak te verwerken. Deze schapen te ZIEIUKZEE-BRUINISSE. 12-4. De Stichting Ontwikkeling*- en Sane ringsfonds voor de Visserij heeft be sloten een bijdrage te verstrekken voor de aanschaf van een door de heer ir. Westbroek Texel ontworpen verzaai installatie voor mosselvaar tuigen van 20u/u van de kosten van aanschaf van een dergelijke instal latie met een maximum van f 25.000, Inzameling Dierenbescherming De werkgroep Schouwen-Duive land van de Nederlandse Vereniging lot bescherming van dieren is nog steeds bezig met het inzamelen van goed. De bedoeling is om deze spul len aan de man te brengen op mar ten zoals op koninginnedag en de toeristendagen. Wie wat heeft, kan dit op onderstaande adressen bezor gen of even melden. In het laatste geval wordt het opgehaald. H. J. Dorreman, Varremarkt 4, Zierikzee, tel. 3433, mevr. I. Lucas, Weth. de Boerstr. U, Brouwershaven, mevr. A. v. Nieuwenhuize-v. Goslinga, Frederikstr. 17, Sex-ooskerke, tel. 01117-483. Bijeenkomst Vrouwengroep De Hervonnde Vrouwengroep „Wees een zegen" houdt op donder dag 20 april een vergadering in het Hervormd Verenigingsgebouw te Zierikzee. Voor tijd: zie agenda. Aanrijding Een personenauto bestuurd door dhr. D.P.S. uit Zierikzee, rijdende' over de Haringvlietstraat richting Vlakestraat, Verleende gistermiddag geen voorrang aan de van rechts over de Krabstraat naderende auto, bestuurd door mevr. J.B.R. even eens uit Zierikzee. Bij de botsing ontstond alleen materiële schade. Vanuit Schouwen-Duiveland rea geerden in totaal vijftien organisa ties. Vorming „onderbedeeld" Uit het onderzoek bleek, dat voor al gemeenten en regio's met verhou dingsgewijs en weinig instellingen en weinig deelnemersuren in eer ste instantie aandacht vragen voor betere planning en koördinatie van aktiviteiten. Hoewel het onderzoeks terrein vormings- en ontwikkelings werk bestrijkt, is het onderdeel vor ming „onderbedeeld". Bovendien is een vrij groot deel van het ontwik kelingswerk ontspanning en rekre- atie. Ook het aantal deelnemers is betrekkelijk gering en er wordt door slechts een klein aantal organisaties samengewerkt op het gebied van het aanbod van programma's Het is de bedoeling, dat de inventarisatie zal dienen als startpunt van een lokale of regionale diskussie bij de voorbe reiding van een lokaal of regionaal edukatief plan. Daarbij kan de vraag gesteld worden: welke elementen ontbreken waar zijn de doblures, Schuddebeurs, mischien zelfs iets intelligenter dan andere schajten. snapten er toch niets van cn stonden - mei hun lammetjes - voorlopig of- Het betreft hier een z.g. wateiios- sing, een installatie waarbij mei waterdruk een vracht mosselen kan worden gelost en waardoor voorko men wordt dat de schelpen worden gekwetst, zoals bij het lossen op de gebruikelijke oude manier wel voor kwam. Verdere inlichtingen geeft het genoemde Fonds, dat in Den Haag is gevestigd. Lezing van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen in kringverband Woensdag 26 april zal in kringver band van de Nederlandse Platte landsvrouwen, in de Zeeuwse Her- bei'ghe een lezing door de heer Zon dervan gehouden worden over het onderwerp, de leesbaarheid van ver halende kinderboeken. Voor tijd zie agenda. Aanrijding tussen electro-car en automobiel Heden morgen (donderdag) om 8.20 uur reed een elektro-car van de gemeente bestuui'd door A. N. te Zierikzee door de Beddeweeg. Deze wilde linksaf de Klokstraat inslaan, maar verleende geen voorrang aan een automobiel bestuurd door A. R. te Breda. Er ontstond lichte mate riële schade. SIRJANSLAND Kollekte De door de Hart-Stichting gehou den kollekte in Sirjansland bracht het lieve sommetje van f 516,50 op. wat is het aanbod in naburige ge meenten? enz. W eslerschou wen aktief De 202 oi'ganisaties die reageer den, organiseei-den in totaal 923.ak tiviteiten met 390 deelnemers uren per duizend inwoners. De vrouwen organisaties organiseerden de mees te aktiviteiten, 52 procent van het totaal. Op Schouwen-Duiveland werden door de vijftien instellingen, die de enquête instuurden 73 akti viteiten georganiseerd met 179 deel nemersuren per duizend inwoners. Westei-schouwen organiseerde de meeste aktiviteiten: 48 tegenover Zierikzee en Brouwershaven 12. Het aantal instellingen per duizend in woners bedraagt op Schouwen-Dui veland 2,6, voor zover bekend. Geen verandering De meeste genoemde onderwerpen zijn bij de enquête, naast interne za ken, maatschappelijk gerichte onder werpen, kreativiteit, x-ekreatie en re ligie c.q. levensbeschouwing. Bij on geveer de helft van de aktiviteiten bestaan de deelnemers enkel uil vrouwen en bij 29,1 proeent zijn de deelnemei-s afkomstig uit de ge meente waar de ox-ganisatie is ge vestigd. Ongeveer een derde van de organisaties verwacht in de toe komst geen verandering in het vor mings- en ontwikkelingswerk. wachtend in de witte wereld. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Zweedse Rode Kruisziekenhuis ZIERIKZEE. april. Met enkele andere in Zeeuwse ziekenhuizen werkenden, slaagde voor het examen operatie-assistent, differentiatie anesthesie, de heer M. J. den Haan, werkzaam in het Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis BRUINISSE, 12-4. De firma P. Maaskant en Zonen uit Bruinisse leverde de afgelopen week een van de twee door haar te leveren ultra efficiënte mosselschepen aan de Gebroeders Hollestelle te Yerseke af. ZIERIKZEE, 13-4. Zeeland komt er wat betreft het vormings- en ontwikkelingswerk bekaaid af in verge lijking mét de provincie Utrecht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 3