Halfvolle Koffiemelk é\G\é us C Funderingen van Sint Lievens Monsterkerk moeten zich nog onder Kerkplein bevinden □I Nieuwe kostuumopstelling wordt extra trekpleister Zeeuwse prijs voor G. A. de Kok 6. DE ZIERIKZEESCHE COURANT Proefopgravingen nodig fles 1000 gram nil Restauratie in museum SLUIERMUTS "W/077^ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 13 april 197R 131ste jaargang Nr. 22285 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee, Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bi) vooruitbetaling 23,90, per jaar 91.-. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag Advertentieprijs 35 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,40. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Nieuwe zaken open in Passage ZIERIKZEE, 11-4. Hut is waarschijnlijk dat onder het Kerkplein vóór de Grote Kerk in Zierikzee, nog fun deringen te vinden zijn van de middeleeuwse St. Lie vens Monsterkerk. Die overtuiging werd dinsdag avond uitgesproken door stadsarchi varis W. II. Kcikcs tijdens de eerste avond van de Gidsenkursus van de vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland. Golvend Na de brand van 1832, die de Sint Lievens Monsterkerk verwoestte is men, zo blijkt uit de stadsarchieven, erg ruw en oppervlakkig te werk ge gaan. Het opgaande muurwerk is grotendeels met buskruit omverge haald en de funderingen zijn niet zorgvuldig uitgegraven. Daarbij komt dat het terrein, waaronder die funderingen zich mccten bevinden, nog duidelijk gol vend is en ook dat is een sterke aan wijzing dat er nog resten te vinden zijn. Uit mededelingen van het echt paar Tessa en Ad Braatis bovendien Advertentie 159 gebleken, dat bij vochtig weer zich delen van de funderingen op 'het plein aftekenen door een duidelijke kleurschakering. Proefopgravingen De heer Keikes heeft bij verschil lende gelegenheden dit onderwerp al eens ter sprake gebracht. Daarbij is cok gebleken dat de provinciaal archeoloog ir. J. A. Trimpe Burger wel oren had naar deze veronder stelling. Hij is bereid mee te wer ken aan proefopgravingen, wanneer van gemeentewege voor enkele losse arbeidskrachten wordt gezorgd. Nu de Grote Kerk intussen is over gegaan naar de Stichting Oude Zeeuwse Kerken, die een restauratie beoogt en binnen afzienbare tijd met het conserveringswerk wil beginnen, lijkt het moment gunstig, zo meende de stadsarchivaris, om allereerst en kele proefsleuven in het Kerkplein te graven. Daarna kan dan worden vastgesteld of een meer uitgebreide Qpgu,.\:yg zinvei zal zijn. Kursus. De leiding van de gidsenkursus van Stad en Lande van Schouwen- Duiveland is in handen van sekreta- ris P. Jonker. Een groot aantal lief hebbers iheef.t zich voor deze kursus opgegeven die vorige week werd in geleid met een kennismakingsavond. De eerste les werd, zoals gemeld, dinsdagavond gegeven door de heer Keikes in het Huis van Nassau. Vol gende week woensdag zal dr. mr. H. P. Schaap de tweede kursusavond voor zijn rekening nemen en dan zal de heer Jonker beginnen met de explikatie van de route. Mr. W. P. Martens vertelt dinsdagavond '25 april iets over de interieurs van een aantal Zierikzeese gebouwen en aan de heer J. J. Doeswijk zal gevraagd worden cm een en ander over het groen in Zierikzee toe te lichten. De heer Ad Braat zal op een zaterdag ochtend een rondwandeling door Zierikzee verzorgen en op èen vrij dagmiddag wordt hel stadhuis be keken. De kursus zal vermoede lijk met een slotavond worden af gerond. Geschiedenis Deze eerste avond hield de heer Keikes zijn inleiding over de ge schiedenis van Zierikzee met behulp' van dia's, die door de gemeente Zie rikzee beschikbaar werden gesteld. Eveneens van gemeentewege weid de adspirant-gidsen aan het eind van de bijeenkomst enkele folders en een stadsplattegrond overhandigd. Op het grondgebied van Zierikzee bevinden zich evenveel historische monumenten als in de binnenstad van Delft. De heer Kcikcs moest zich dinsdagavond dan ook beperken tot een greep uit die monumenten en een globale indruk van alle beziens waardigheden en de verschillende routes die belangstellenden door de stad kunnen afleggen. AMERSFOORT. Met een grote meerderheid heeft de Raad van Ker ken in Nederland zich woensdag uit gesproken voor stopzetting van in-»., vesteringen door het Nederlandse be drijfsleven in Zuid-Afrika. DEN HAAG. In verband met ern stige voedseltekorten in Boven-Volta, Guinee-Bissau en Mali, heeft de Ne derlandse regering beslöten deze drie Afrikaanse landen extra voedselhulp te verstrekken. MIDDELBURG. 12-4. Als waarde ring voor zijn vele verdiensten voor het kulturele en maatschappelijke leven in Zeeland, hebben gedepu teerde staten de Zeeuwse prys voor kunsten en wetenschappen woensdag toegekend aan de heer G. A. de Kok (53) uit Middelburg. Hij is momenteelhoofdredakteur van de Provinciale Zeeuwse Courant Vanaf 1 juni aanstaande is hij aan gesteld als 'licofdredakteur 'bij de Haagse Courant. Gedeputeerde staten vinden, dat de heer De Kok in een periode van dertig jaar in belangrijke mate mede vorm heeft gegeven aan het kultu rele en maatschappelijk beeld van Zeeland. Zowel binnen de provincie als ver daarbuiten heeft, hij gewerkt aan de voorlichting en opinievor ming over Zeeland. Hij heeft onder andere boekjes uitgegeven over de ze provincie. De commissaris der koningin, dr. C. Bcertien, zal de Zeeuwse prijs maandag- 8 mea in Middelburg uit reiken. ZIERIKZEE, 12-4. Als op 1 mei hel gemeentemuseum zijn deuren weer opent voor het publiek, is de afdeling kostuums uitgebreid met een kostuumkamer. Deze is te vinden in een oud vertrek, dat op aandrang van de lieer W. II. Keikes, archivaris en konservator, werd gerestaureerd en geïsoleerd. op en weer Iepen weten. „Afbreken, schoonmaken, onderhouden en weer helemaal opnieuw opstellen, 'heerlijk werk vind' ik het." Kompositie De drie dames erin het kabinet lemen de laatste hantl aan een opstelting. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Aldus ontstond de zogenoemde „Tegelkamer", waar - door de droge en warme atmosfeer - een kostuum- opstelLing kon worden gerealiseerd rond het thema moeder en kind. Het decor waaraan het vertrek zijn naam ontleent, wordt gevormd door sicrtegels die veertig jaar gele den uit een boerderij in Dreischor werden gehaald. Bovendien bevindt zich in het vertrek een schouw. De (egen deze .achtergrond geplaatste „moeder- en kindopstelling" betreft een voorbeeld' van dc (op een pop geplaatste) Scliouw.se rouwdracht. bestaande uit de typische blauwe Schouwse japon, de Schouwse rouw- muts met rouwbellcn en de bijbeho rende sieraden. Het kostuum dateert uit de tijd van rond 1800. Voorts valt naast een wieg met kind, meubels en gebruiksvoorwerpen, zoals oud speelgoed,een popje in de zondagse Schouwse dradht te bewonderen, ei gendom, van de echtgenote van de konservator. Motivatie ..Het kabinet dat we hadden werd te vol en ik vond het zonde dat zo'n mooie kamer onbenut bleef," zo ver woordt konservator Keikes zijn mo tivatie om op de restauratic van het vertrek dat nu de „Tegclkamer" heet. aan te dringen. En zijn vrouw die ook zeer aktief is in het kabinet, laat meteen weten dat zij het decor van de nieuwe kostuum-kamer nog een stuk leuker vindt dan dat van het eerste vertrek onder de hanebal- ken. „Wc hebben dus nu twee eenhe den." vervolgt dc konservator. „dc opstelling moeder cn kind en dc op stelling met diverse drachten, meu bilair en voorwerpen uit de t(jd waarin dc kostuums gedragen wer den, dus het eerste kabinet". „Daarin bevinden zich drie pop pen met vrouwelijke dracht en een pop met de komplete Schouwse mannendracht. We hebben zodoende ook de Walcherse dracht en een pop met authentiek Thools kostuum, geheel met broches, kussenbellen cn dc lange spelden. Die authenticiteit hebben wij overigens met name te danken aan een schenking van dc familie Heulc uit Burgh-PIaamstede. Nieuw voor Zierikzee „Wat er de laatste jaren van de grond is gekomen en wat dus gere sulteerd heeft in dit kabinet is toch we) nieuw voor Zierikzee. Want hoe wel het Gemeentemuseum al 50 jaar bestaat hebben vorige beheerders het niet gewaagd om aan kcstuum- cpstellingen te beginnen. Er werden wel delen van kostuums geëxpo seerd. maar dan gewoon als objek- ten in de vitrine. Dat komt ook om dat je voor dit werk vrouwen nodig hebt die de tijd hebben voor verstel werk en cuderhoud, dat soort din gen," zo vertelt de heer Keikes. „Het is bijzonder arbeidsintensief Die vrouwen heeft het kabinet dus in de personen van mevrouw A. Hoekman-Jumelet. die alleilci be zigheden van algemene aard op zich neemt, mevrouw T. van de Bijl-Pan nekoe k, door wie de sieraden worden opgeknapt en mevrouw M. Keikes- Bakker die de kostuums verzorgt. Tussen sleden, paardcbellcn. meu belstukken en schilderijen staan zij ender de hancbalken van het oor spronkelijke kabinet een nieuwe op stelling in orde te maken. „Ontzettend leuk werk." laat me vrouw Keikes ons tijdens het haastig Er zijn drie Zeeuwse drach ten met een sluiermuts. Dal zijn naast de Schouwse ook de Thoolse en de Duivelandse. Deze sluierinutsen zijn - in tegenstelling tot de Walcherse kaphoeden die meer met de Vlaamse hoofddeksels gemeen hebben - verwant aan de hoofddracht van de Zuid- Hollandse eilanden; in het bijzonder met die van Flak- kee. Zij worden echter steeds zeldzamer en daardoor moei- Igkcr te krijgen. Vooral in Zierikzee ver dween de authentieke dracht vrjj snel. onder invloed van de liberale, weinig traditio nele sfeer die cr heerste. Dat maakt dat kostuumdelcn van de Schouwse dracht met hel jaar moeilijker te krijgen Zijn. Alleen al hierom is de „Te gelkamer" van het gemeente museum een bezienswaardig heid. Onder het Kerkplein zijn naar alle waarschijnlijkheid nog de resten te vinden van de funderingen van de middeleeuwse St. Lievens Monster kerk die in 1832 door brand verlo ren ging. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Zelf gevonden bewijsgronden J overtuigen meerdan die op- i komen in de geest van ande- ren. Platen „Nu hebben we dus, alles op pop pen?" zo valt de heer Keikes weer in. „En waar we 'het meest op let ten is de kompositie van het geheel. We houden dus niet zo zeer vast aan het idee van de „stijlkamer". (En in derdaad: De moeder van de opstel- Eng in de Tegelkamer" zit in rouw kostuum). We hebben ook geen puur Schouwse opstelling. Jc zou kunnen zeggen dat de Schouwse opstelling omlijst wordt door dc Thoolse cn Walcherse figuren. Dat biedt gelegenheid tot verge lijken; het 'kabinet geeft voorbeel den van de enorme gesdiarkeerd- (Vervolg pag. 4) Verwachting tot vrijdagavond: Tijdelijk regen Eerst veel bewolking met regen of natte sneeuw, later vooral in het noorden opklaringen; zwakke tot matige veranderlijke wind; mini mumtemperaturen omstreeks 3, maximumtemperaturen circa 8 gra den. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tol 7 uur. Min.-temperatuur: omstreeks 3 gr. Max.-temperaluur: omstreeks 9 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 14 april. Zon op 6.47. onder 20.35 Maan op 12.26, onder 2.18 Eerste kwartier: 15 april (15.56) HOOG- EN LAAGWATER Laagwater 1.54 14.23 14 april Doodtij Hoogwater 8.14 20.33 17 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 13-4. Het K.N.M.I. dcell mede; Een depressie koerst van hel zuiden van IJsland via de Britse ei landen in zuidoostelijke richting. Donderdagmorgen lag het centrum tussen Ierland en Schotland. Deze storing neemt in aktiviteit toe cn het ziet er naar uit dal deze zich vrijdag dicht bij ons land zal bevin den en naar Noord-oost-Frankrijk wegtrekt. Het bij behorende neerslaggebicd zal donderdagavond het kustgebied bereiken en in de loop van vrijdag overtrekken. In het temperatuur verloop komt weinig verandering. In Zuid-Italic lagen in de nacht van woensdag op donderdag de tempe raturen plaatselijk op 20 graden. Met een zuidelijke stroming werd daar warme lucht vanuit dc Sahara aangevoerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1