ANDERE ZIERIKZEESE GENEESHEER VAN FAAM: DR. JAN MAQUET VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD! bezorger te N00RDWELLE Geslaagde trimfietstocht over Schouwen-Duiveland Filevorming door sneeuwval Minder pilgebruik ERIC DE NOORMAN TYPISCHE HISTORISCHE ZEEUWSE ZAKEN IN „ZEELAND MAGAZINE" Man na Lemnius INGEZONDEN STUKKEN Als een man boodschappen doet, wil hij nog wel eens thuiskomen met kip. 5 Advertentie ZIERIKZEE - Een grote naam in het Zierilszee van tie achttiende eeuw was die van dr. Jan Maquet, De figuur van tlr. Maquet past in de rij van belangrijkste genees kundigen die Zierikzee heeft voortgebracht. Niet minder dan 42 jaar oefende h\j hier zjjn gcneekundige praktijk uit. Dr. Maquet was een hooggeacht en zeer bekend man, aan wie vele be- stuursfunkties werden toevertrouwd, zoals raad, schepen, thesaurier, bur gemeester (verschillende malen), terwijl hij ook op kerkelijk terrein aktief was. Men kan spreken van een cumu latie van funkties, die geredelijk de vraag opwerpen, hoe één man die alle kon vervullen, temeer als men bij de genoemde aktiviteiten ver meldt het niet onbelangrijke schrij verswerk van dr. Maquet en diens dichterlijk bezig zijn. Voetballen in Argentinië De laatste tijd neemt de publici teit rond het tournooi om het we reldkampioenschap voetballen toe. Vele bijzonderheden en wetenswaar digheden worden gemeld en er wordt uiteraard gehoopt dat het Ne derlands elftal kampioen wordt. Toch zijn er in Nederland ook nogal wat mensen die er anders over den ken; die vinden dat het wereldkam pioenschap geboycot moet worden. (Neerlands Hoop is daar een spre kend voorbeeld van). Deze mensen baseren hun aktie o.a. op van Am nesty International verkregen ma teriaal. Daarom wordt bij dergelijke akties de naam van Amnesty Inter national nogal eens gebruikt, al dan niet foutief. Amnesty heeft zich niet uitgesproken vóór een boycot, het wijst slechts op de schendingen van de mensenrechten, waar ook ter we reld. Amnesty vindt dat iedereen en elke organisatie zelf zijn houding moet bepalen en daaruit de sonse- quenties trekken. Amnesty wil wel ieder de nodige informatie verschaf fen en heeft daar o.a. voor: het vorig jaar door haar gepubliceerde rapport over de schendingen van de mensen rechten in Argentinië plus de aan vullende brochure „Argentinië 1978" met daarin de laatste ontwikkelin gen. Omdat Argentinië op het ogenblik in het middelpunt van de internatio nale belangstelling staat wil Amnes ty daar op inspelen en voert deze maanden een aktie tegen het schen den van de mensenrechten in Argen tinië onder het motto: „Argentinië 1978: Land in Staat van Beleg". Het is duidelijk dat de huidige mi litaire leiders in Argentinië de naam in hét buitenland wat willen oppoet sen. Ze hebben een Amerikaans reklame- buro ingeschakeld voor een groot scheepse propaganda-campagne. Echter, sinds op 24 maart 1976 de dictatoriale militaire junta onder leiding van Jorge Videla de macht overnam bestaat er geen burgerlijke en politieke vrijheid meer, met alle gevolgen van dien. Amnesty maakt zich met name zorgen over: het gro te aantal verdwijningen, 15 tot 20.000 mensen; het grote aantal po litieke gevangenen, minstens 8.000 mensen; het systematisch gebruik van martelingen; de politieke moor den. Daarom eist Amnesty Internatio nal van de Argentijnse junta dat het alle politieke gevangenen vrijlaat, dat het lijsten met namen publiceert van gevangenen en vermiste perso nen, dat martelingen, politieke moor den en executies worden stopgezet, dat het een onafhankelijke commis sie toelaat die de naleving van de Universele Verklaring van de Rech ten van de Mens gaat onderzoeken. Aan de KNVB is het standpunt van Amnesty International t.a.v. de wereldkampioenschappen voetbal meegedeeld. Daarbij zijn een vijftal suggesties gedaan om in positieve zin invloed aan te wenden. Bij Am nesty is i.v.m. de aktie het een en ander aan informatie- en akticma- teriaal te krijgen. (Hiervoor kunt u zich ook met ondergetekende in ver binding stellen). Namens de werk groep Westerschouwen van Amnesty International, Ad Slager, Margriet straat 13, Haamstede. Tel. 01115-1639 (tijdens kantooruren). Door cle komende promotie van drs. C. van Hoorn te Zie rikzee, werd de vraag evident naar andere Zlerikzeese pro minenten in het verleden. Vandaar hier het verhaal van een andere grote geneeskun dige uit deze stad, die echter later leefde dan Lemnius. Het gaat om de 18e eeuwse ge neesheer dr. Jan Maquet. Enkele jaartallen over de figuur, waarover het hier handelt: van 1763 tot 1765 was dr. Maquet in funktie als kerkmeester; de betrekking van stads-geneesheer bekleedde hij van 1775 tot 1790. Verder moeten worden genoemd: het rentmeesterschap der geestelijke goederen in Schouwen en in Duiveland, de funktie van over- deken van het Kleermakersgilde, landrechter van Schouwen, kraarn- meester, regent van het Armekin- derhuis, ontvanger der huisschatting, bij elkaar een onvoorstelbaar grote hoeveelheid werk met zich bren gend, waarbij als „verklaring" alleen kon worden aangetekend, dat dr. Maquet vrijgezel was. Hij werd ge boren in 1731 en stierf op 3 decem ber 1798 in de leeftijd van 67 jaar. Op 10 december werd zijn stoffelijk overschot door veertien dragers ten grave gebracht in een graf onder het hoge koor van de St. Lievensmon- sterkerk. Geboren te Brouwershaven Dr. Maquet was geen Zierikzeeë- naar van geboorte Zijn grootvader werd in La Rochelle geboren, maar week in 1685 uit Frankrijk en ves tigde zich als koopman te Middel burg, waar hij huwde met Johanna Coorne. Uit dit huwelijk werd in 1701 geboren Jan Maquet. Deze Jan Maquet was predikant te Eikerzee van 1728-1731. In deze gemeente huwde hij de van Brouwershaven afkomstige Dana Pluijmpot. Ds. Jan Maquet werd later naar Domburg beroepen, welk beroep hij aannam. Hij was ol in deze plaats toen zijn echtgenote bij familie te Brouwers haven een zoon ter wereld bracht. De boreling was de latere dr. Jan Maquet, waarover het in dit artikel gaat. De baby werd door zijn vader in de kerk van Brouwershaven ge doopt. Reeds op 1 april 1733 wérd Jan Maquet als poorter van Zierik zee ingeschreven. Dit was geen ongewone figuur, maar een gebruikelijke, want heel jonge kinderen werden tot poorter van een stad ingeschreven, om later - wanneer zij eventueel tot bestüurs- betrekkingen zouden worden geroe pen - de voor het poorterschap ver eiste termijn reeds achter de rug hadden. Na de Latijnse school doorlopen te hebben werd Jan Maquet op 14 sep tember 1751 ingeschreven als student in de medicijnen aan de universiteit te Leiden en - na succesvolle studie - op 23 april 1756 bevorderd tot doc tor op een proefschrift getiteld: „De vitiïs vasorum continehtium". WIELRIJDEN Waarschijnlijk had het wat vroe ge uur en het wat mistige weer nog een aantal trimmers wat afgeschrikt, maar voor de deelnemers, waai-on-" der een drietal dames vormde die geen enkel beletsel om de tocht in een vlot tempo te voltooien. Te 9.00 uur werd op het sportpark Van Zuijen te Burgh met de rit ge start waarna te 9.45 bij het passeren van Zierikzee zich nog een aantal trimmers aansloten. Even na half elf arriveerden de trimmers te Bruinis- se waar de koffie werd genuttigd. Met de wind in de rug ging het hier na op de Westhoek aan, waarmee om 12.20 uur, na een afstand van ruim 90 km te hebben afgelegd, weer op het sportpark Van Zuijen arriveerde. Op de gehele tocht viel één lek bandje te noteren wat voor de betrokkene geen enkel probleem opleverde, daar in de meerijdende materiaal wagen reserve wielen met banden aanwezig waren. Onder het gebruik van een verfrissing werd in de kantine van de sport vereniging DFS Advertentie Wij zoeken een stevige knaap van een jaar of zeventien, in bezit van fiets of bromfiets, als Sollicitaties: schriftelijk, mondeling of telefonsch aan het kantoor van de Zerikzeesche Nieuwsbode (t.a.v. de heer J. v. Loon, Jannewekken 11, Zierikzee. Telef. (01110) 2255. na kantoortijd (01119) 660. 15 SCHOUWEN-DUIVELAND, 9-4. Door ruim dertig trimmers werd zondag morgen deelgenomen aan de fietstrimtocht over Schouwen-Duiveland waar bij de Schouwen-Duiveland route van de ANWB werd gevolgd. nog wat nagepraat over deze tocht. Andere tochten •- De heer L. Déy vestigde hierbij nog de aandacht op de binnenkort te houden tochten zoals de Midóen- Zeelandtocht, met start te Goes, de Dammentocht en dé elfstedentocht op 2e pinksterdag. Besloten, werd binnenkort een tocht te houden over de Grevelingendam en de Brouwers- dam waarna getracht zal worden tot oprichting van een vereniging op Schouwen-Duiveland te komen. Ook ligt het in de bedoeling zowel te Burgh-Haamstede als ie Renesse tij 7 dens het seizoen een aantal tochten te organiseren. De heer Dey bracht de sportvere niging DFS dank voor de gastvrije ontvangst in haar kantine. Uit han den van de heer M. Dijkman mocht iedere deelnemer een medaille in ontvangst nemen met het opschrift „Schouwen-Duiveland route 9-4- 78". DRIEBERGEN, 10-4. De sneeuw- vafl dinsdagmorgen in het westen van het land heeft geleid tot forse file vorming. Maar afgezien van wat kleine aanrijdingen, hebben zich geen ongelukken voorgedaan, aldus de verkeerscentrale van de rijkspo litie in Driebergen. Vooral op de gebruikelijke knel punten ontstonden files die wat lan ger waren dan op normale spitsuren. De rijkspolitie heeft de indruk dat het merendeel van de automobilisten hun snelheid aanpaste aan het ver minderde zicht. LONDEN, 10-4. Steeds meer vrou wen met een academische opleiding inGróot-Brittannië staan sceptisch tegenover de pil ter voorkoming van zwangerschap. Het instituut voor so ciaal onderzoek in de gezondheids zorg in Londen zegt dat het aantal pilgebruiksters onder jonge vrouwen mét een. universitaire opleiding te rugloopt, terwijl over de totale be volking gezien er een einde komt aan de, aanvankelijk snelle, stijging van het gebruik. Geen gevonden voorwerpenmeer ROME, 10-4. Vakantiegangers in Italië zullen op de spoorwegstations voortaan vergeefs vragen naar de, afdeling „gevonden voorwerpen". De Italiaanse staatsspoorwegen hebben „gevonden voorwerpen" een dezer dagen,af geschaft. Het dagblad „La Stampa" in Tu rijn berichtte dat het grootste deel van dé gevonden voorwerpen die op de afdelingen werden afgegeven, nooit werden opgevraagd. De kosten van het in stand houden van „gevon den vöoriverpeii" meende men daar om te künnen uitsparen, De~ plaats van de spoorwegen is volgens La Stampa ingenomen door boef jes, die élke trein na het binnen lopen stelselmatig uitkammen op achtergelaten voorwerpen en deze dan naar. een .„centrale verzamel plaats" brengen Flitsen uit het buitenland LONDEN. De voor april -verrassen de dir'ekt van de pool aangevoerde koude met sneeuwval die zich dins dag ook in ons land deed gevoelen, maar vooral in Noord-Ierland en Schotland, zal een aantal dagen aanhouden, zo meenden Engelse weervoorspellcrs. BRUSSEL. 'Het Nederlandse be drijf Hoogovens IJmuiden B.V. krijgt vHn dé Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal leningen voor een bèdragvan 114 miljoen gulden. Daartoe is besloten dcor de Euro pese Commissie, het „dagelijks be stuur" van de Europese Gemeen schappen. Het besluit is maandag in Brussel bekend gemaakt. JAKARTA. De Indonesische re gering hebftm aanüag' laten, weten dat de studenten die owrden vastge houden wegens verzet eegen de her verkiezing. van president Suharto vorige maand volgens.de wet dienen te werden berecht. De zaken' tegen hen zullen niet worden geseponeerd en zij zulen niet owrden vrijgelaten. Het loon der hebzucht BONN. Regeringsleiders en staats hoofden van zeven westerse indu- striela nden: houden 16 en 17 juli een economische topconferentie an Bonn, zo is maandag bekend gemaakt. WASHINGTON. Cyrus Vance, mi nister van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten, heeft maandag meegedeeld dat er met de Sowjet- Unie overeenstemming is bereikt volgende maand onderhandelingen te beginnen over een verdrag dat de ontwikkeling van wapens om sa Icl- licten te vernietigen verbiedt. HONG KONG. Amnesty Interna tional, de organisatie voor de rech ten van de mens, heeft maandag be kendgemaakt, dat een journalist in Singapore ruim veertien jaar in de gevangenis heeft doorgebracht zon der proces en zonder dat tegen hem beschuldigingen zijn ingebracht. ROME. Kurt Waldheim, secretaris generaal van de V.N., heeft de rijke landen van de wereld opgeroepen hun .bijdragè aan de internationale Voedselreserves op te voeren tot mistens 500.000 ton per jaar. De hui dige bijdragen liggen op 245.000 ton. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Het leven voor het gemiddeld werknemersgezin is van midden februari tot midden maart 0,3 procent duurder geworden, zo heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek berekend. APELDOORN. Het valt niet te verwachten dat de nieuwe staatsse cretaris van' c.i'.m., Wallis de Vries, ingrijpende wijzigingen zal aanbren gen in de plannen van de oud-c.r.m.- minister Van Doorn met betrekking tot de reconstructie van dé tuinen achter het paleis Het Loo in Apel doorn. DEN HAAG. Maandag 17 april gaan in, Almelo de spades in de grond voor de uitbreiding van de ultra-centrifuge fabriek. Men begint dan aan het bouwrijp maken van het 'terrein voor de nieuwbouw die de venrijfcingsfaibriek in 1983 een capa citeit moet geven van zeshonderd ton per jaar. DEN HAAG. De definitieve en on geclausuleerde beslissing over de uitbreiding van de UCN-fabriek te Almelo as nog steeds niet genomen. Dit heeft premier Van Agt maandag avond gezegd op de perskonferentie a afloop va de maadagmiddagverga- derig van de ministerraad. Deze raad kwam bijeen; omdat de wekelijkse vergadering vorige we^k vrijdag niet doorging. DEN HAAG. Er komt voorlopig geen minimufn-lcoh voor de arbeid die gevangenen verrichten in de ge vangenis. Dat as maandag gebleken bij; de openbare vergadering van de vaste tweede kamerccmmssie voor justitie. ALMELO. Prinses Margriet heefi con werkbezoek gebracht aan Twen- Ie. Ze bezocht een aantal medische instellingen en verrichte enkele of ficiële handelingen. DEN HAAG. De PTT gaat een praktijkproef nemen met een nieuw tckstcommunicatiesysteem, waarbij het publiek informatie uit gegevens banken 'kan opvragen en laten weer geven op het beeldscherm van een aangepast W-toestel. UTRECHT. Bij het grootwinkelbe drijf V. en D. worden jaarlijks onge veer 15.000 mensen betrapt op win keldiefstal. De waarde van hot ge- stolene ligt op gemiddeld veertig gulden. MARKTBERICHTEN De Eierveilingen BARNEVELD, 10-4. Aanvoer 1.925.450 stuks (volgens veilinglijst 383.400 stuks), stemming kalm. Prij zen per 100 stuks: eieren van 55-56 gram f 12,98; 60-61 gram f 14,50 en 65-66 gram f 15,25. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 10-4. Op de paarden markt in Utrecht zijn maandag 389 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor: Luxe paarden f 2450-f 3500; werkpaarden 1' 1475-f 2435; oude paarden f 1425- f 2375; 3-jarige paarden f 1300- f 2200; 2-jarige paarden f 1025- f 1800; hitten f 725-f 1250; veulens f 550-f 1150: ponies f 200-f 550. Prijzen per kg geslacht gewicht: Oude slachtpaarden f 4,70-f 5,50; jonge slachtpaarden f 4,55-f 5,35. De handel was voor jonge slacht paarden lustig, oude slachtpaarden redelijk, ponies traag, overige paar den kalm. Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 10-4. Prijzen excl. b.t.w., vastgesteld per 100 kg af be drijf op auto volgens kwaliteitseisen binnenland c.q. export. Klei-aardap- pëlen binnenland: bintje 35-55 mm los verladen f 12,00-13,50; bintje 50 mm opw. los verladen f 16,00-18,00; bintje 55 mm opw. f 17,00-18,50; Ire ne 35 mm opw. f 17,00-20.00. Zandaardappelen binnenland: bin tje 35 mm opw. f 9,00-11.00. Klei-aardappelen export: bintje 35-50 mm los verladen f 11,00-13.00, bintje 50 mm opw. los verladen f 16,00-18,00. Zandaardappelen export: bintje 35 mm opw. f 9,00-11,00. Voeraardappelen f 4,50-6,50. Stem ming binnenland en export vast. KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Overdinkel: J. H. Boerlijst, Koudum. Bedankt voor Nieuwleusen (toez.): J. Kortleve, Driebergen. Gereformeerde Kerken Beroepen te Leidschendam: F. P. van Stam, Koudekerke (Zld.); te Honselersdijk: H. E. Bijleveld, IJlst (FId.). Aangenomen naar Delft (studen tenpredikant): P. Wijbenga, Velp. Gei-eformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Enschede-ZW: J. Slotman, Dalfsen (2e beroep). Bedankt voor Rotterdam-Delfsha- ven: D. Berghuis, Delfzijl. Christelijke Gereformeerde Kerken Bedankt voor Maassluis: R. Kok, Eemdijk; voor Culemboi'g: B. Bijle veld, Bussum. Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor Hoogvliet: A. Hoo- gerland, Krabbendijke; voor Beek bergen: drs. A. Vergunst, Veen. Boeken en brochures „Van Zeeuwse ponen, flora's en nog wat andere zaken uit vervlogen tyden. Een vreemde titel? Ik geef u niet geheel ongelijk. Een poon is een vis, een flora is een bock met een opsomming van planten. Een poon is volgens een goed woordenboek echter ook een vaartuig cn een flora is een roerbeeld in de vorm van een vrouw. En daar gaat het hier over". 7. Mas ol heeft enkele van zijn krijgers uit gezocht en wendt zich tot Eric. „Dc bleke krijgers mogen mij volgen. Masoi zal hen bij de grote stroom brengen". Svein is intussen weer van de narigheid brknrrwh en zonder vérrtero rnoollljkhprion be geven allen zich op weg. Na enige dagen dringt het geluid van stromend water af en toe van verre tot hen door. Het duurt ook niet lang meer of ze staan aan dc oever van een brede rivier met vele stroomversnellingen. In woeste vnjrrt bruist het voter hen voorbij. Masoi wijst over het water. „Daar ginds is het dorp van Masoi en zijn krijgers. Wij zul en naar de overzijde gaan". „Moeten wc daar over?" roept Svein. met ccn bedenkelijk gezicht naar de kolkende wa termassa kijkend. Zo begint J. Becht in het laatste lijk verschenen Zeeland Magazine zijn verhandeling over Zeeuwse vaartuigen die wel historisch zijn, maar die nicl meer bestaan. Dc Frie zen hebben wel zo'n eigen, wonder lijk, folkloristisch scheepstypc: dat wat met hot sluitje-zeilen altijd zo uitbundig btwenderd wordt. En in Zandvcort hebben ze nog „bommen". Noord-Bevel a nU Een soortgelijk artikel in het ma gazine is ..De Schcldc-oever van Npord-Beveland. langs nollen, kupen cn verdronken land", een artikel van J. P. van den Broeckc, waaruit do volgende inleiding. „Bij vc'cl Zeeuwen en zeker voor nict-Zccuwen zullen do begrippen ..nolion en kupen" wellicht vreemd in de oren klinken. Verdronken land is een omschrijving die men nog wel kan volgen, maar wat is een nol cn wat een kupc? Hun betekenis houdt ten nauwste vei band met dc aanvallen van de zee op het land cn de pogingen van do menser cm zich daarlcgen te ver weren. h'. zijn de lidtekens die het land uit deze strijd heeft overgehou den. Het woordenboek der Zeeuwse diaJcktcn geeft voor deze woorden de volgende verklaring. Kupe bete kent temd, liggend tussen' irilaagdijk en node door dijkval of doorbraak bedreigde zeewering. Uit de kupe werd klei voor de inlaagdijk gegra ven. Betekenis Hel woord nol komt in het be treffende woordenboek niet voor. evenmin als het woord „bout", dal in andere delen van Zeeland dezelf de betekenis beeft. Het waren dijk- gcdcclten die overbleven nadat de waterkering van oen polder geheel of gedeeltelijk was verdronken. Voor dc rckrcanl Dc auteur wil met dit artikel do rekreant, die deze elementen in hel Zeeuwse landschap waarschijnlijk met grote vanzelfsprekendheid aan vaardt als zijnde een natuurlijk on- d ei-dcc] daarvan, enig inzicht geven in wat zich in de loop der eeuwen in dit verband aan de Noord-Bcve- landse Schelde-oevcr heeft afge speeld. Vele tekeningen en foto's geven de lezer een indruk waarover het in de tekst gaat. Naast deze hoofdartikelen kan men in dit maartnummer van het Zeeland Magazine ondermeer lezen óver een grammofoonplaat met Zeeuwse „brass" (kopermuziek), pro blemen rond het bthcer van viswa ter. informatie voor toekomstige ruimwatervaarders (boot. motcr. u:t- rtrting) cn het museum Planlin-Mo- rchts in Antwerpen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 5