Raad Westerschouwen oneens met huidige bouwplan voor uitbreiding Schouwsche Roer Drumband „Vier Bannen": met nieuw systeem meer presteren Transkei breekt met Zuid-Afrika DE ZIERIKZEESCHE COURANT Repetities in Nieuwerkerk Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Die een zot trouwt om zijn kot, verliest het kot en houdt de zot. A. Porters REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Janne- wekken 11, 4301 HH Z/erikzee, Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 23,90, per jaar 91,-. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 35 cent per losse mm. „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,40 Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B T W. tn dit nummer: Zevibelmet neus op visserij problemen ZIERIKZEESCHE Dinsdag 11 april 1978 134ste jaargang Nr. 22284 NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1*89) TJNTATA, 10-4. Transkei heeft maandag de diplomatieke betrek kingen verbroken met Zuid-Afrika, het enige land waarmee de ander half jaar geleden onafhankelijk ge worden Bantoestan diplomatieke be trekkingen onderhield. De breuk is ontstaan door een ge schil over territoriale aanspraken van Transkei, en over de burgerschaps- rechten van de leden van de Xhosa- stam die niet in Transkei maar in Zuidafrika wonen. Aanleiding is een nieuwe Zuidaf- rikaanse wet, waarin het gebied Oost-Griqualand, grenzend aan Transkei, wordt overgedragen aan dè provincie Natal. van de familie Lodewijk, later door de opbrengsten van oud papier en donateurs. „Want", vindt de heer Lo dewijk, „stel je voor dat de zaak op geheven wordt. Dan zit ik met een schuur vol oud roest". Prestaties Aan opheffen denkt zijn echtgenote nog lang niet. En dat ze over uithou dingsvermogen beschikt, bewees ze in het verleden al vele malen met inmiddels beroemd geworden wan delprestaties. Meer dan vijfentwintig keer de Vierdaagse in Nijmegen, vele malen de tweedaagse in Zwitserland en de Avondvierdaagse in Zierikzee is dan natuurlijk een makje. Vijftien jaar „Vier Bannen". „Er kwamen er bij en gingen er uit". Er is een glorietijd geweest met twee trompetters er bij. Ze zijn nog steeds welkom. Maar waar haal je ze? Zo groot is Nieuwerkerk niet en nieuw bloed uit de omringende dorpen is niet te verwachten. Die hebben hun eigen muziekverenigingen en drum bands. Filosoferend over uitbreiding: majo rettes er bij zou ook leuk zijn. Maar of ze te vinden zijn? Blijven proberen Voorlopig houden ze het maar bij drummen en daar is nog heel wat in te leren. Op maandagavonden tijdens de Repetities en verder zorgt mevr. N. Tierie-Terriet voor de leésen. „Nieuwelingen", zo vertelt Jannie Westerbeke, „moeten eerst Ieren mar cheren". Ze mogen tijdens het laat ste half uur van de repetitie mee- trommelen op een tafel in de hoek. Maatgevoel is belangrijk en marche ren en roffelen tegelijk valt niet mee. Dat blijkt al meieen maandagavond. Jannie Westerbeke is niet flauw. De fluit is willig en de leden weten wat die fluit betekent. Steeds opnieuw blijven proberen, nel zo lang tot het lukt. En dan is het tien voor acht. De drumband moet naar huis. Trommels mee en de pas aangeschafte blokjes om een extra reliëf aan het gebodene te geven. Een paukenist, een over- slagtromspeler, vier diepe trombe- spelers en tien marstrommelaars. Van de zomer laten ze zich weer in fraai rood-wit uniformen zien in Nieuwerkerk en verder op Sinter klaasdag, tijdens de Winkelweek en op Koninginnedag. En natuurlijk tij dens de Avondvierdaagse in Zierik zee. Omdat het bloed kruipt waar het niet gaan kan ZIERIKZEE. Het tweede team van de Schaakvereniging Zierikzee, werd kampioen in zijn ajdeling. Men zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) HAAMSTEDE, 10-4. De raad van Westerseliouwen is het met het kollege van B en W eens, dat geen appar tementen volgens de huidige bouwaanvragen gebouwd mogen worden hij de „Schouwsche Boer". Daarmee schaarde de raadsleden zich ook achter het advies van de kommissie voor beroepschriften. Ma- vob b.v., die de appartementen bij het horecabedrijf wil gaan bouwen, was bij deze kommissie in beroep gegaan, nadat het kollegè van b. en w. de bouwvergunning had gewei gerd. Twijfels Alleen de beer L. Tieleman, frak- tievoorzitter van de PCF was het met eens met die opvatting. Hij zou dan ook later tegenstemmen. Hoewel hij al eerder had laten weten tegen de „verstening" rond De Torenhoeve te zijn, 'had hij nu toch zijn twijfels. Zijn persoonlijke mening was daarbij geënt op het inzicht, dat een be stemmingsplan - vastgesteld door de raad - niet meer mag werden te ruggedraaid. Gebeurt dat wel, dan zal men ook de konsekwenties moe ten aanvaarden en de daarvoor ge- eiste schadevergoeding betalen. In het verleden had de heer Tie leman met de opmerking „gaan wij niet te ver met deze appartementen- bouw en bestaat er nog wel binding met de horeca", willen ^illustreren dat 'hij geen voorstander is van ver stening, maar dat bij het besturen van een gemeente zowel natuur en landschap als de rechten van de bur ger moeten worden beschermd. Mogelijkheden Toezeggingen Het woord „gewekte verwachtin gen". zoals zo dikwijls gebruikt wordt, speelde vcor hem hierbij geen enkele rol. Het kollege heeft echter duidelijke toezeggingen gedaan, die nog eens gesteund worden, door een schriftelijke bevestiging aan mevr. Meulenberg. De raad heeft 'zich 'la ter door kritiek van diverse groepen en het kollege van gedeputeerde staten, beraden over de interpreta tie van appartemenenbouw en dit raadsstandpunt gehanteerd vcor het weigeren van de bouwvergunning aan Mavob. Dit heeft o.a. d.e voor zitter van de beroepskommissie aan geveerd en ook de verdediger van Mavob, mr. De Savorin Lobman, die in zijn verdediging zelfs zegt, dat b. en w. bij de weigering van de bouw vergunning, deze nieuwe zienswijze van de raad. niet eens hebben ken baar gemaakt. Goede weg Bij de heer Tieleman rezen er grote twijfels, of men met op een derge lijke manier van besturen, wel op de goedé weg is. „De kommissie heeft", aldus de heer Tieleman, „zonder dat er over verkregen rechten is gepraat, eens luidend een advies aan de raad uit gebracht om de bouwvergunning niet te verlenen. Daarmee zou de raad uitspreken, dat b. en w. onjuist zouden hebben gehandeld, gezien het raadsstandpunt." De kommissie De jongste is acht, de oudste - zo als gezegd - vijfenzestig jaar. Een ge mêleerd gezelschap, dat cigenlpk best wel wat uitbreiding zou mogen heb ben. Alhoewel, „je bebt geen grote klub nodig om goed te kunnen slaan" vindt mevrouw Lodewijk. Uit wandelkluh Ze is dol op haar drumband, die nu al Weer vijftien jaar geleden ont stond uit de door haar opgerichte wandelklub. Er is een lijd geweest dat de Nieuwerkerkse wandelvere niging negentig leden had. En het was leuk, vonden ze, wanneer er dan een paar trommelaars voorop zouden lopen om het marstempo aan te ge ven. Van het een kwam het ander en uiteindelijk kwam het er op neer dat het wandelen in kombinatie werd ge bracht met tromgeroffel. Zo werd „Vier Bannen" geboren. Aanvanke lijk gefinancierd uit de huishoudpot had volgens de mening van de heer Tieleman ook een ander advies kunnen geven, een advies, wat ge- ent is op de waarde van een door de raad vastgesteld bestemmingsplan, met inachtneming van de onder handelingsperiode en procedure. Botweg Toen de Mavob bv, of zijn voor ganger, zich destijds tot het kollege van b. en w. wendde, heeft het kol lege duidelijk volgens het bestem mingsplan en de bestemmingsplan voorschriften de maatschappij ge wezen cp de uitbreidingsmogelijk heden van het horeca-bedrijf. De kommissie ruimtelijke ordening, zo wel als de raad, hebben duidelijk een waarschuwend geluid laten ho ren. Wijzig het bestemmingsplan ep laat de welsitandskommissie nauw lettend toenzien op de vormgeving en het doel van dit gebouw in de toekomst. Volgens de verdediger van Mavob, is het zelfs zover geweest, dat er een afspraak was omtrent de datum van aanvang van de bouw. „Tot zo.ver is er geen enkel verwijt aan het kollege van b. en w.", aldus de heer Tieleman. Drumhand „Vier Bannennieuwe koers (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Verwachting tot woensdagavond: Koud weer met buien Wisselend bewolkt met enkele re gen-, hagel- of sneeuwbuien; matige tot vrij krachtige wind tussen west en noodrwest; minimumtemperatu ren van nul tot min drie graden; maximumtemperaturen omstreeks 5 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 8. Min.-temperaturen: omstreeks 1 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 8 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 12 april. Zon op 6.51, onder 20.32 Maan op 9.46, onder 1.00 13 april. Zon op 6.49, onder 20.33 Maan op 10.31, onder 1.31 Eerste kwartier: 15 april (15.56) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 12 april 7.10 19.27 12.51 0.24 13 april 7.40 19.57 1.05 13.34 Doodtij: 17 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 11-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Tussen een hogedrukgebied paboven het midden van de oceaan en een langerekt gebied met lage ba rometerstanden boven west en noord, stroomt zeer koude van de poolstre ken afkomstige lucht zuidwaarts. Het front, dat de scheiding vormt tussen deze koude lucht en warmere lucht boven midden- en oost-Europa, lag vannacht boven ons land. In dit front ontwikkelde zich een kleine storing, die vooral in het westen, midden en noorden van ons land langdurige sneeuwval bracht, waardoor de tem peratuur daar tot nul graden kon zakken. Dit storingsgebied trekt naar het oosten weg. maar de aanvoer van koude en onstabiele lucht zal ook woensdag nog voortduren. We mogen dan enkele hagel- of sneeuwbuien verwachten, afgewisseld door opkla ringen. Op plaatsen waar het van nacht opklaart, zou het mogelijk licht kunnen vriezen. Een botweg weigeren van een bouwvergunning enkel met de moti vering, dat de raad nu een ande"re interpretatie toekent aan het woord horeca uitbreiding, zou inderdaad, zoals de heer Lobman, opmerkt in strijd kunnen zijn met de algemene beginselen van behoorlijk bestuur. Op zijn minst had, volgens de heer Tieleman, toch de deur open moeten blijven staan voor verdere onder handelingen. Een veroordeling van het gevoerde beleid, op hoger ni veau, had de heer Tieleman vei'kie- selijker geleken, na alle toezeggin gen aan de Mavob, dan het verlie zen van een procedure met boven genoemde Mij. en de financiële kon sekwenties daaraan verbonden. De heèr Tieleman kwam tot de eindkonklusie, dat de beroepskom missie voor een heel moeilijke taak is geplaatst, mede gezien de door b. en w. gevoerde onderhandelingen, die bijna afgerond waren. De kommissie heeft zich teveel la ten leiden door de veranderde ixxter- pretatie van horeca uitbreiding en te weinig omgezien naar het bestem mingsplan en de heel ver gevorder de voorbesprekingen waaraan de nieuwe eigenaar rechten ontleent. Hij was het met het botweg weige ren van de bouwvergunning niet eens, gezien de voorgeschiedenis. De heer Tieleman deed een be roep op de mederaadsleden, dit ad vies niet zo maar over te nemen, maar te trachten in goed ovei'leg met Mavob tot een oplossing te ko men. „Wil g.s. dan alsnog onze bouw vergunning nietig verklaren dan hebben wij ons korrekt gedragen te genover onze burger," aldus de heer Tieleman. Meningen De heer M. J. Krijnse Locker #v-VVD) wüs het eens met. de mening dat op het terrein gebouwd mag worden, maar verklaarde uitdruk kelijk het door het kollege ingeno men standpunt te delen. De heer J. Lustig (PvdA), naast raadslid ook voorzitter van de kom missie voor de beroepschriften, bracht naar voren dat de kommissie niets anders heeft gedaan, en heeft te doen, dan nagaan of het kollege van b. en w. in deze juist heeft ge handeld. (Vervolg pag. 3) NIEUWERKERK, 10-4. Ze ziet er uit of ze voor lopig nog niet opgeeft. Fier rechtop in een spijkerrok met kwieke splitten. Mevrouw J. M. Lodewijk-De Witte, 65 jaar en de ziel van drumband „Vier Bannen" in Nieuwerkerk. Een drumband die nou niet zo heel vaak aan de weg timmert cn daarom de publiciteit ook niet gauw bereikt. Maar die elke week met veel enthou siasme repeteert. Dat enthousiasme wordt op maandagavonden tussen ze ven en acht uur duizendvoudig weer kaatst door de muren van het Dorps huis. En het is nog lang niet gedoofd als er plaats gemaakt moet worden voor de muziekvereniging, die daar aan volgend de wekelijkse repetitie avond houdt. Nieuwe koers Drumband „Vier Bannen" gaat een nieuwe koers inslaan. De achttien leden maakten maandagavond voor het eerst kennis met een nieuw sys teem dat door tambour-maïtre Jan nie Westerbeke werd gepresenteerd. Het ziet er wat ingewikkeld uit op het eerste gezicht, maar de verwach ting is dat hel op den duur zp een voudig blijkt, dat nieuwe marsen goed thuis gerepeteerd kunnen woe den.. En dan komt er heel wat meer schot in het repertoire van de drum band, dat tot nu toe met een uurtje per week niet al te hard kon groeien. Deelname aan concoursen komt nu dichterbij. w

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1