Dies de Jonge maakte wandobjekt in de werkplaats in Brouwershaven Kollektieve regeling Schouwen- Duiveland auteursrechten S.G.P.-studievereniging praatte over „krant en journalisten" STREEKNIEUWS Voor Hoogheemraadschap Edam Amro Privérèkening KQ) ZIEKIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag lü april 1978 Nr. 22283 3 Aanrijding Zaterdagmiddag reed mevrouw M. A. B. uit Zierikzee over de Calland- weg en juist toen zij de Fokkerstraat in wilde rijden werd zij links aan gereden door een motorrijder uit De venter. F. H. genaamd. De motorrij der en duo-passagier werden naar het Zweeds Rode Kruis Ziekenhuis vervoerd, doch konden dit na behan deling weer verlaten. De auto werd zwaar, de motor licht beschadigd. HAAMSTEDE Bejaardenmiddag Mechanische muziek ZIERIKZEE. 7-4. Er komt waar schijnlijk een kollektieve regeling inzake het op Schouwen-Duiveland langs mechanische weg reproduce ren van onder auteursrechten val lende muziek. Du Stichting Jeugd Schouwen- Duiveland is namelijk in onderhan deling met de inspekteur-Zeeland van het BUMA (buro voor bescher ming uitvoerende muziekauteursj om niet meer alle verenigingen, clubs, sozen enz., die hun avondjes met grammofoon- of eassette-muziek opluisteren. afzonderlijk aan te hoeven slaan. Die onderhandeling, die in het kader jeugdzaken plaats vindt, is aangegaan naar aanleiding van het feit dat onlangs een aantal gelegenheden een aanslag ontving. Als er zo n regeling komt is er een korting van twintig procent mo gelijk. Teneinde die te kunnen reali seren zullen alle betrokken gelegen heden, die hier onder wensen te val len, naar buiten moeten treden. Be kend moet bijvoorbeeld zijn hoe de frekwenlie ligt van het aantal te houden avonden in een bepaalde periode, de aard van samenkomst (de aard van kommercie) en de (hoe veelheid) muziek die gereprodu ceerd wordt. Het BUMA kent diverse tarieven aan de hand waarvan tot heffing kan worden overgegaan. Zo zijn er een amusementstarief, een horeca- tarief en een tarief-achtergrondmu- ziek. Publiek eigendom De bescherming van de rechten van de auteur strekt, gerekend naai de datum van kompositie en publi- katie. tot een periode van vijftig jaar. Daarna vervallen de rechten en wordt de muziek publiek eigen dom. of kunnen die door een ander dan de komponist „toegeëigend' worden. Aangezien de BUMA inzage heeft in de gemeentelijsten van verenigin gen en openbare gelegenheden moet er niet op gerekend worden dat men muziek „buiten de huiskamer" kan afspelen zonder een aanslag te krij gen, al wil dat niet zeggen dat men er altijd een krijgt. Maar dat is puur afhankelijk van de auteursrechten - beschermers. Zangavond in de Ger. Kerk Donderdagavond werd in het kerk gebouw van de Gereformeerde kerk te Niewerkerk een zangavond gehou den. Medewerkenden waren: chris telijk gemengde zangvereniging „Eén Naam is onze Hope" te Nieuwerkerk en het jeugd- en kinderkoor „Zingt nu de Heer" uit Middclharnis; alle koren zongen o.l.v. de heer P. H. Wes sels uit Middelharnis. De koorbege leiding was van Paul Kieviet; trom pet Ries Wessels. De algemene lei ding berustte bij de heren P. H. Wes sels en J. C. Wessels (vader en zoon). Een openingswoord werd gesproken door de heer J. van Sluis, voorzitter van dc chr. gemengde zangvereni ging- Hoewel de zang van koor, jeugd- en kinderkoor hoofdzaak was, vond er ook veel samenzang plaats. Van daar dat ook de samenzang van een aantal psalmen en gezangen tot een geslaagd programma-onderdeel werd. Als nummers in het algemene ge deelte van de avond, die we als bij zonder geslaagd willen aanmerken, gelden ,,'t Kostbaar kruis" en „Wat zijn de goede nachten". De aanwezigen hebben ongetwij feld een goede avond meegemaakt. Jammer dat niet meer mensen deze avond hebben bezocht OOSTERLAND Ouderavond in het Kraaienesl Op woensdag 12 april houdt de Stichting Peuterspeelzaal „Hel Kraaienest" de jaarlijkse #ouder- avond in het dorpshuis „Oosterhof". Op het programma staan het jaar verslag door de sekretaresse en het financieel verslag door de penning- meesteresse, de bestuursverkiezing en de film „Speelruimte" van Jan Vrijman plus een diskussie daarover. Aftredend en 'herkiesbaar als be stuursleden zijn de dames Elmen- dorp, Neele en Vermaas. BRUINISSE Aanrijding Op de hoek Nieuwstraat-Margriet- straat bemerkte de Duitser N. H. uit Mittenaar-Offenbach, die achteruit uit de Mai-grietstraat reed, te laat de auto van de Rotterdammer J. K. op. die vanuit de Nieuwstraat kwam. Beide auto's werden beschadigd. Geen persoonlijk letsel. Woensdagmiddag kwam de bejaar- densociëteit Haamstede bijeen in de grote zaal van het Rusthuis Duin oord. Als gasten waren de leden van de sociëteit uit Burgh aanwezig om de onderlinge band wat te verstevi gen. Na de koffie draaide dc heer Z. Roseboom uit Renesse de film: „25 jaar Koningin Juliana". In de pauze was er opnieuw koffie met cake. ge volgd door een filmpje over het hu welijk van prinses Beatrix en Prins 'Claus. Beide films vonden een aan dachtig publiek en de middag werd b.eslotèn met het zingen van het Wil helmus. Dc heer Roseboom kreeg als dank een bockenbon aangeboden. Geslaagd Vrijdag promoveerde de in Haamstede geboren en in Thurso. Schotland, woonachtige mevrouw E. J. Hughes-Muynck aan de Erasmus Universiteit tct meester in tie rech ten. SCHUDDEBEÜRS Gastronomische dieven Dit week-end legden enkele inbre- t kers weer een visite af aan de zo merwoning van. de heer W. L. uil Aken. De gastronomische kriminelen in het klein, die het afgelopen half jaar al driemaal eerder de woning op lekkernijen hadden doorzocht, forceerden hot kelderraampjc om zich deze keer te goed te doen aan chocolade, bier. wijn en cassis. Ver der werd door de Duitse bewoners van dc woning aan dc Donkereweg niets vermist. NIEUWERKERK Botsing op kruispunt Zaterdagavond rond zeven uur vond op het kruispunt Kerkring- Poststraat een flinke aanrijding plaats tussen twee personenauto's. Vanaf de Kerkring-Ncord kwam me vrouw C. H.-H. cn wilde de Post- straat in rijden. Tegelijkertijd kwam H. G. uit de Burg. Van Veenslraat cm via de Kerkring de Schoolstraat in te slaan. Ech botsing kon niet voorkomen worden. Beide wagens werden zwaar beschadigd; persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. De politie stelde een nader on derzoek in. ■'Advertentie Gehoord bij de Amro Bank. (9) O <3 c Zegnu heb ik toch dc lste prijs in cm schoonheidsivedstrijd gezvonnen. Kan 't geld nu ook op m'n Amro Privcrckminggestort zvordm? Natuurlijk mevrouw. Even uw rekeningnummer opgeven cn 't komt in orde. Kan ik als Amro Privérckeiiihg- houder nu ook gemakkelijk een reisverzekering afsluiten? Ja, hoor. Dat maken we ook voor u in orde. (bij de Amro Bank staan ze altijd voor u klaar i. RENESSE Ledenvergadering Ruitervereniging Zaterdag 15 april houdt de ruiter vereniging Renesse de ledenvergade ring in cafetaria „De Orisant" te Re- nesse. Op deze vergadering zal goed keuring worden gevraagd voor de begroting én de geplande evenemen ten voor 1978. Ook zullen de statuten ter goedkeuring worden voorgelegd. Verder zal verslag worden uitge bracht door de sekretaresse en de penningmeesters. Het bestuur zal worden teruggebracht van 9 naar 7 leden. Na afloop van het officiële ge-' deelte zullen er films en dia's worden vertoond die gemaakt zijn bij ver schillende evenementen van de ver eniging. Eenzijdig ongeluk Zaterdagmorgen om acht uur reed B. J. uit Zierikzee door onbekende oorzaak tegen een boom. De auto werd aan de voorzijde geheel ver nield. J. bleef ongedeerd. Bowlingavond De Plattelands Jongeren Zuid or ganiseerden zaterdagavond 8 april voor de léden, een bowlingavond in bowlingcentrum „Renesse" aan de Hogezoom te - Renesse. De gezellige ontspanningsavond werd door ruim vijfentwintig jongeren uit heel Schouwen-Duiveland bezocht. Men wist zich met het bowlen uitstekend te vermaken. NOORD'WELLE/ÈLLEMEET RENESSE Plattelandsvrouwen Noordwelle e.o. De afdeling Noordwelle e.o. van de Nederlandse Bond voor Plattelands vrouwen organiseert deze maand twee avonden. Op 11 april verzorgt F. Veenman. lerares handvaardigheid, een reis verslag. Zij reisde per auto door Noord-Amerika en per openbaar ver voer door Centraal- en Midden-Afri- ka. De avond wordt gehouden in het dorpshuis te Ellemeet- Op 17 april houdt dokter Flach een lezing over gebruik en misbruik van medicijnen. De avond die ook toe gankelijk is voor andere vrouwen groepen wordt gehouden in het dorpshuis te Renesse. BROUWERSHAVEN Kollekte „Kinderzorg" Voor „Kinderzorg" werd in de maand maart gekollekteerd door de volgende jongedames: Nicole Jonker f 17,35; Anneke de Oude f 12,20; Ka rin Slager f 22,50; Ina v. d. Weele f 39,21; Jaquelies v. d .Weele f 31,45; Monique Zoeter f 28,65. NIEUWERKERK. 7-4. Dc heer J. van Klinken, journalist van het Re formatorisch Dagblad, sprak vrijdag avond voor dc studievereniging van dc SGP over „De krant cn dc jour nalisten". De vergadering werd ge houden in dez aal van dc Gorcf'. Ge meente te Nieuwerkerk cn werd ge leid door voorzitter, de heer Isn. dc Waal uit Oostcrland. Hij sprak een openingswoord naar aanleiding van Handelingen 4. De heer Van Klinken benadrukte hierna, dal er bij een krant een strakke scheiding behoort tc zijn tussen rcdaklic en direktie. Een di- rcktic leidt dc financiële kant van het bedrijf; een rcdaktic behoort daarentegen onafhankelijk lo zijn. De inleider wees er op. dat het ge zicht van de krant wordt bepaald door de achtergrondpagina's en de kommenlaren. Hij laakte het feit. dat grote ochtendbladen soms met flinke koppen komen, die echter niet de belangrijkste ontwikkeling van het moment Weergeven. Spreker zet te vraagtekens bij de „verwildering", die zich op dat terrein voordoet. Een goede journalist dient een neus voor hot nieuws te hebben cn snel tc zijn. Primeurs zijn voor de krant erg be langrijk. Het moet echter geen „smeuïg" verhaal worden Ledental Uit hel jaarverslag van de sekre- BROUWERSHAVEN. 10-4. In de werkplaats van Van der Velde in Brouwershaveu, is de beeldend kunste naar Dies de Jonge (29) op hel ogenblik de laatste hand aan liet leggen aan een wandobjekt voor het Hoog heemraadschap in Edam. De spektakulaire houtsknlp- tuur komt in de kommissiekamer van het nieuwe ge meentehuis. Dies de Jonge, die regelmatig in zijn geboorteplaats Brouwershaven aan het werk is, kreeg de opdracht via de Stichting Kunst en Bedrijf in Amsterdam. Hij probeerde zijn ontwerp zoveel mogelijk aan te passen aan de archi- tektuur van het gebouw dat een open greenen houten kapkonstruk- tie heeft. De wandskulptuur is eveneens van greenen gemaakt en verbeeldt een stuk dam waarboven een hamer een inslaande beweging maakt. Herkenbaar Herkenbaar werk, dat is het stre ven van Dies de Jonge en hij lijkt daar ook deze keer in te zijn ge slaagd. Het materiaal blijft onbe werkt. Het hout moet door de lijd dezelfde kleur krijgen als het hout in de bekapping van het gebouw. „Ik werk altijd figuratief. Ik ben altijd met dingen bezig", vertelt hij in zijn werkplaats, waar hij door de firma Van der Velde werd geholpen met het schaaf en zaagwerk van de grote stukken. „Zo'n ontwerp moet je ook vaktechnisch goed uitvoeren, anders wordt het niks". Boekje Hout en gereedschap zijn de din gen waar Dies de Jonge nogal mee bezig is. Zowel in y.ijn grafieken als in zijn houtsculptures. Binnenkort zal er een boekje verschijnen mot ei sen van zijn hand. Over handen ge sproken. Die nemen op dit ogenblik ook een belangrijke plaats in. „Ik ben bezig met een handenprojekt en maak een heel stel etsen met aller lei handen, oude en jonge. Ik léén handen, zou je kunnen zeggen". Het boek zal zijn werk van de laatste vier jaar laten zien. Het voorwoord werd geschreven door Cees van dei- Geer. „Wie het werk van Dies de Jonge kent of leert kennen zal keer op keer getroffen zijn door de vin dingrijkheid waarmee hij het gege ven: hout en het gereedschap dat no dig is om hout te bewerken, han teert", zo schrijft hij onder meer. Exposities De beeldend kunstenaar uit Brou wershaven, zoon van de kosteres van de Nicolaaskerk, kan, zoals men dat noemt, zichzelf bedruipen. Hij verkoopt zijn werk via galerie We tering in Amsterdam en galerie Nou- velles Images in Den Haag en sinds hij vijf jaar geleden in grafiek, teke nen, schilderen enz. afstudeerde aan de akademie voor Beeldende Kun sten in Rotterdam, heeft hij al een groot aantal exposities gehouden. Op het programma slaat nu een tentoonstelling, die op 5 mei in Ham burg wordt geopend, op uitnodiging van de Deutsche Kunstverein in het kader, van de uitwisseling Lussen Rotterdamse en Hamburgse kunste naars. In september exposeert hij op uit nodiging van het bureau Beeldende Kunst Buitenland klein grafiek in Boedapest. Twee jaar geleden' trok Dies de Jonge de aandacht omdat hij in de Nicolaaskerk een enorme houten wandsculptuur maaktq, die is ver kocht aan Galerie-Nou velles Images in Den Haag en vorig jaar heeft hij ondermeer geëxposeerd op de Dutch Art Fair 1977 in Amsterdam, waar hij nogal wat werk verkocht. Dies de Jonge legt de laatste hand aan cle wandsculptuur, die hij in de werkplaats van de firma Van der Velde in Brouwershaven in een week tijd heeft gemaakt. Hij is hier met een stuk glas bezig om de doffe plek ken uit het hout te halen. „Om het leven erin te brengenzoals hij zelf zegt. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) De in Rotterdam woonachtige kun stenaar maakt zijn grote objekten meestal in Brouwershaven, waar hij een huisje heeft in de Noorddijk- straat. Provinciale jaarvergadering plattelandsvrouwen Op woensdag 19 april houdt de af deling van de Nederlandse Bond voor Plattelandsvrouwen de provinciale jaarvergadering 1978. Plaats van sa menkomst is „De Prins van Oranje" te Goes. Op het programma staan onder meer: het jaarverslag 1977, het fi nancieel verslag 1977 en de provin ciale bestuursverkiezing. Voorts zal er een korte inleiding worden ge houden over het. onderwerp: „Platte landsvrouwen in Kenia", door me vrouw F. E. Waalkens-Sijtema Poll. Zij woonde het ACWWjkongres bij, dat van 11 tot en met 21 oktober in Nairobi werd gehouden. 's Middags wordt een satirisch to neelstuk voor het voetlicht gebracht, getiteld: „Spiegeltje, spiegeltje aan de wand"; over progressiviteit en pseudo-progressiviteit ZIERIKZEE Diefstal kruiwagen Van één der bewoners van het Kraanplein, werd een kruiwagen ge stolen. De maquette van hel ontwerp voor het wandobjekt dat in het nieuwe ge bouw van het hoogheemraadschap in Edam zal komen. Dies de Jonge probeerde zijn ontwerp aan te passen aan de architektuur van prof. ir. Dijkstra. taris, de heer S. vatl Klinken, bleek dat het ledental is gestegen tot 49. Verder kwam naar voren, dut vaak blijkt, dat mensen uit eigen kring, het bestaan van dc vereniging niet of nauwelijks kennen. Er werd in het afgelopen seizoen acht keer ver gaderd. Het gemiddeld aantal be zoekers bedroeg 24. Tijdens deze bij eenkomsten werden onderwerpen van verschillende aard behandeld door onder meer sprekers van naam Zoals dr. ir. J. Blauwendraad, Jac. Dankers en drs. H. A. Hofman. In het voorjaar van 1977 werd in samenwerking met dc S.G.P.-kies vereniging van Zierikzee een forum vergadering belegd. Deze geslaagde bijeenkomst werd door ongeveer vijftien personen bezocht. Dc sckre- taris merkte verder op. dat er e' genlijk meer gebruik gemaakt moeten worden van de bibJ1' In het jaarverslag pleitte"' taris tenslotte voor hf* met dc bestuderip^*" len die gegrond „Alleen van1 ben wc p'

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 3