Fragment van grafsteen Levinus Lemnius op binnen plaats van stadhuis STREEKNIEUWS Belangrijk jaar voor de V rou wenadvieskommissie *1 DE INBRENG IN HET EXPERIMENTELE BELEID KLEINE KERNEN REGIO Vondsten bij restauratie Nobelpoort Aanwinst voor Zierikzee kombineren weer mode r Iloltf iijode Automobilisten van Nederland wel wijs? bent U LANDI DEN HARTOG AUTO LOUIS GOEDBLOED Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vtydag 7 april 1978 Nr. 22282 3 Advertentie ZIERIKZEE, 7-4. Op de binnenplaats van liet stadhuis te Zierikzee wordt op het ogenblik een fragment van de grafzerk van de uit Zierikzee afkomstige genees heer Levinus Lemnius opgericht. Op de binnenplaats achter het stad huis in Zierikzee wordt een fragment geplaatst van de grafsteen van de N 'bekende Zierikzeese geneesheer Le vinus Lemnius. Hier is de heer Struik, werknemer van de gemeehte, daar rriee fïézïg'., (FotoZierikzeesche Nieuwsbode) Een gelukkige samenloop van om standigheden is dat deze maand stadsgenoot C. v. d. Hoorn gaat pro moveren op een studie over deze ge leerde. Afdekplaat Nadat jarenlang naar een ge schikte plaats is gezocht en 'talloze plaatsen zijn overwogen, is de steen nu, na de nodige lotgevallen, gear riveerd op het binnenplaatsje achter het Zierikzeese stadhuis. Het interessante fragment heeft lange tijd gediend als afdekplaat op een waterput bij de Grote Kerk. Het zag er een paar jaar geleden niet naar uit dat de steen voor het nage slacht bewaard zou kunnen blijven. In brokstukken Nadat hij geruime tijd veilig was opgeslagen achter het Burgerwees huis, werd hij overgebracht naar de gelijkvloerse ruimte in de „Dikke Toren" in afwachting van een defi nitieve plaatsing. In de zomer van 1976 werd het stuk natuursteen ech ter op een ongelukkige wijze door een jeugdige toerist omvergeworpen en viel het in brokstukken uiteen. Goed herstel Het herstel leek aanvankelijk erg moeilijk, maar steenhouwerij' Tim merman is ér toch in geslaagd om het op zeer deskundige en verant woorde wijze tot een geheel samen- te voegen. Binnenkort zal deze curieuze her innering aan een belangrijk Zierik- zees burger uit de eerste helft van de zestiende eeuw weer door be langstellenden kunnen worden be zichtigd. De steen heeft aanvankelijk in de Sint Lievensmonsterkerk gelegen, waar de Zierikzeese geleerde begra ven lag. Na de brand in de kerk is zijn grafsteen, evenals véle andere op een andere plaats terecht geko men. ZIERIKZEE Fraktievergadering VVD Op donderdag 20 april, wordt in-het Huis van. Nassau een openbare frak tievergadering gehouden van de VVD-afdeling Zierikzee. Voor tijd: zie agenda. Opening Droptiek Op donderdag 13 april openen Bet ty en Machiel Capelle hun „Drop tiek" aan „De Passage", Appelmarkt 15 te Zierikzee. Nieuwe slagerij In „De Passage" te Zierikzee ope nen Riet en Louis Oudmayer, woens- Blijkens jaaroverzicht In het jaarverslag over 1977 van de Vrouwenadvieskommissie voor de Woningbouw op Schouwen-Dur- veland staat te lezen, dat inzake de volgende projekten door de kommis sie advies is uitgebracht: De premie-woningen in het uit breidingsplan Pcortambacht in Zie rikzee; Woningbouw Schouwen-Dui- veland (waarmee architektenburo Leo de Jonge u:t Rotterdam gemoeid was); de ree vatic van 13 woningen aan de Molenstraat in Zierikzee en de „zorgweningen" bij bejaardente huis „In 't Opper" in Bruinisse. Voorts meldt het verslag de aan wezigheid van de kommissie bij de overdracht van 44 woningen „in de beschutte sfeer" aan de bewoners er van; „Beter Wonen" is als een dei- eersten begonnen aan de bouw van dit soort woningen. Dc vrouwen waren - ook op uitno diging van „Beter Wenen" - even eens aanwezig bij de opening van het stadsvernieuwingsgebied Haven kwartier door staatssekretaris Schaefer van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Dit gebeuren vond plaats op 10 maart vorig jaar. dag 12 april a.s. de geheel nieuwe sla gerij, ondergebracht in het pand Ap- pëlmarkt-23. -- Exkursie Leden van. de vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland kunnen ..op zaterdag 27 mei mee óp exkursie naar de stad Leuven. De groep gaat per autobus vanaf het Kraanplein te Zierikzee en aller eerst zal worden gepauzeerd in res taurant „Veilinghal" te Kampen hout. In Leuven zal het Groot Bagijn- hof worden bezocht, en de barokke St. Michielskerk aan de Namense- straat. Het diner wordt gebruikt in restaurant „La Fourmi" aan de Grote Markt. Voor de middaguren staat een bezoek aan het stadhuis en de St. Pieterskerk op het program ma. De leden van de vereniging mo gen één introducee meenemen. Stad en Lande De vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland zal op vrijdag avond 21 april in de foyer van res taurant Mondragon een ledenverge- dering houden. Op de agenda staat onder meer, naast de jaar- en finan ciële verslagen, de bestuursverkie zing. Daarbij zijn de heren ir. J. L. van Sloten en L. J. Zondag aftre dend en herkiesbaar. Na de pauze zal de heer J. G. van Heek, direkteur van de welstandskommissie vereni ging dorpt, stad en land te Rotter dam, een inleiding houden over: Welstandstoezicht. Advertentie Wat is de kollektie rokken, bloesjes en blazers dit keer verras send veelzijdig. Voor ieders gading: sportief, speels, stijl vol, praktisch en romantisch. Welkom. Dam 19 Zierikzee Niet boos worden: We bedoelen het goed. We willen alleen dat u even luistert naar 'n kort verhaal over goedkope LPG kontra dure benzine. Spitst uw oren allen. LPG is al 'n winstgevende zaak wanneer u meer dan 15.000 km per jaar rijdt: Namelijk f 700.-. Bij 20.000 km is de besparing t.o.v. benzine al f 1000.- en bij 40.000 km zelfs f 2000.-. Ja, extra kosten zoals wegenbelasting, 't ietsje meerverbruik en de jaarlijkse afschrijving meege rekend. Een en ander hangt wel af van de installatie die u kiest. Welnu, Landi den Hartog maakt bedrijfszekere in stallaties die ontwikkeld zijn in nauwe samenwerking met TNO terwijl 250 dealers elke dag voor u klaar staan om de installatie snel en vakkundig in te bouwen. Nog niet wijs genoeg? Wie wijs is schakelt over van benzine op LPG Vraag dan vandaag nog 'n op-maat-gesneden kosten- kalkulatie aan voor uw auto. Postbus 2, 3737 ZJ Groenekan Telefoon: (030) 76 02 04 Off. Landi den Hartog-dealer: Zierikzee - Telefoon (01110) 4951 DREISCHÖR „Tènnis"-aktie s.v. „Dreischor" Door dc sportvereniging „Drei schor" is een aktie gestart met het doel te komen tot een tennisafdeling, naast de bestaande voetbal- en korf balafdeling. Er bestaal, vooral van de kant van de bejaarden nogal wat animo voor sportieve rekreatie en met name de tennissport, zo is het bestuur van de vereniging gebleken. Er zijn al zesentwintig aanmeldin gen binnengekomen bij verdere uit breiding van het aantal gegadigden zal aan de gemeente Brouwershaven gevraagd worden, welke de voor waarden zijn om tot aanleg van een tennisbaan door de gemeente over te gaan. Aanmelding bij de sekretaris van de vereniging: telefoon (01112)- 509. OUWERKERK Kollekte Hartstichting De kollekte voor de Hartstichting heeft in Ouwerkerk de som van f 355,opgebracht. Oud papier Zaterdag aanstaande haalt SVO- WK weer oud papier op. Gebundeld gereed zetten wordt zeer op prijs gesteld. ZIERIKZEE, 7-4. „Gaarne zijn wij bereid uw stichting te ondersteunen bij haar inbreng in het experimentele beleid kleine kernen Schouwen-Duiveland" Dat liet de Zeeuwse Jeugdraad in een brief van 9 maart aan de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland weten. In een op dezelfde datum aan B. en W. van Schouwen-Duiveland gericht schrijven noemt de Zeeuwse Jeugdraad deze inbreng „onmisbaar". Voorzitter van de Stichting Jeugd de heer H. Asma, vond dit een er- kennig van zijn stichting, zo zei de ze donderdag tijdens een openbare bestuursvergadering in „Mondra gon". In verband met 't experiment klei- he kernen werd in de pèrsoon van jeugdwerkleiding van de stichting, Gabri de Groot, ook reeds een oriënterend gesprek gevoerd met de nieuwe opbouwwerker Dick Does- wijk. ve, Nieuwerkerk, Ouwerkerk. Brui- nisse en Poortambacht. De Stichting vindt namelyk dat binnen de Samenlevingsopbouw Schouwen-Duiveland een vanzelf sprekende plaats voor de jeugd be hoort te zijn ingeruimd. Een belangrijk punt op de agenda was de taakomschrijving, tijdsplan ning en samenstelling van enkele bestuurswerkgroepen, zoals de werkgroep vakantie-aktiviteiten. Vorig jaar was mevrouw Berre- voets met gebleken sukses in dit ka der werkzaam geweest in Kerkwer- Veel animo Er bleek toen veel animo bij de bevolking voor de door de stichting georganiseerde aktiviteiten te be staan. De stichting besloot daarom te bekijken of zij haar werkzaamheden op dit gebied naar andere kernen kon uit breiden. Besloten werd dat mevrouw Berrevoets en de heer Asma, samen met de jeugdwerklei der, „de boer op zouden gaan om een en ander te trachten te verko pen." Begonnen zal worden de be nodigde informatie voor de betrok kenen te verzorgen. Het bestuur van de Stichting Jeungd Schouwen-Duiveland werd unaniem herkozen. De vakature van lid namens de Plattelandsjongercn Zuid - afdeling Schouwen-Duiveland werd ingenomen door de heer L. J. van Gastel. BROUWERSHAVEN Burgerlijke stand over maart Overleden 22. Maria E. Hage, e.v. Verwest, 26 jr., overleden te Zierikzee; 28. Ma- rinus de Bruine, 75 jr. BRUINISSE Hond bijt konijn dood Twee loslopende honden hebben woensdagmiddag een konijn uit een hok weten te halen en dit doodgebe ten. Het konijn was eigendom van de fam. Van G. uit Bruinisse. De hon den waren op Bruinisse onbekend en zodoende weet men niet wie de eige naar is. (Vervolg van pag. 1) helpoort. Wel is hier en daar de poort met zogenaamd „vals werk" zoveel mogelijk opgelapt. „Die plekken ha len we er zoveel mogelijk uit. Maar als gevolg van de financiën moeten we ze ook wel eens laten zitten". Luikje- Een leukere ontdekking was dat aan de stadszijde van de poort tussen twee lagen metselwerk in een ori gineel luikje zat. „Dan ben je klaar". Ook de gotische spilsboogjes werden daar teruggevonden, van een kon- struktie die vari jongere datum is, dan de originele kruiskozijnen uit de beginjaren van de poort, vermoede lijk het eerste kwart van de veer tiende eeuw. Die zijn echter niet meer terug te halen. „Ook die ingre pen van latere datum zijn een monu ment op zich", vindt de heer Goede- geburen en architekt ir. B. V. v. d. Bei-gh.uit Rotterdam is dat ongetwij feld met hem eens. Fabels De spitsen van de Nobelpoort heb ben acht en zestien kanten. Volgens de overlevering, zo blijkt ook.uit de boeken van dr. J. J. Westendorp Boerma en prof. dr. C. A. van Swig- hem op het stadsarchief van Zierik zee, hebben de adelijke joffers Anna en Maria Nobel 'de bouw bekostigd. Historisch is dat echter nooit bewe zen en ook de heer Goedegeburen ge looft daar niet zo in. Fabels die ver halen dat een van de joffers ge bocheld zou zijn geweest en dat daar om de spits krom staat, wijst hij van de hand. Die acht en zestien kanten zijn een speelsigheidje van de archi tekt geweest, meent hij en dat krom ti-ekken is heel verklaarbaar. „Het is- 's zomers gloeiend heet onder de kap en wanneer er dan een plensbui valt is er niets meer wat niet trekt". Uitgezakt In de poort is nogal wat ruimte. Die werd vroeger gebruikt door de wacht, de stedelijke schutterij en om landlopers in te sluiten. Naast de to ren zijn ondermeer twee zijvertrek ken met een open haard. Boven de doorgang bevinden zich twee zalen van negen meter in het vierkant en een zolderverdieping. Wat er mee gaat gebeuren is nog niet bekend. Wel is bekend dat waarschijnlijk de sluitmuur tussen de toren aan de landszijde van die vertrekken er eens tussen uitgezakt is. Die muur is tenminste niet mefer origineel. Vermoedelijk heeft dat gebeuren zich in de vorige eeuw afgespeeld. De funktie van de poort is sinds dien heel wat veranderd. De deuren zijn er nog; het sluithek wordt niet meer geplaats, dat is niet meer no dig. Hoe het ook zij, de 35 meter hoge Nobelpoort kan, na deze degelijke restauratie, nog heel lang het sil houet van Zierikzee blijven verle vendigen. Aan de oostkant van het hoofdge bouw zijn de sporen teruggevonden van de aansluiting van de iveermuur die Zierikzee in vroeger tijden om sloot. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Foto Een mens kan zich vergissen en zo kon het gebeuren dat de foto die gisteren op onze voorpagina prijkte, geen pand aan de Hoge Molenstraat liet zien, maar een voormalig koets huisje aan de Paardestraat. Het is er niet minder mooi om. HAAMSTEDE Geslaagd Aan de Rijksuniversiteit le Gro ningen slaagde onze plaatsgenoot de heer E. J. G. Roskott voor het tand art sexamen. BURGH Ooievaar op de ijsbaan Gistermiddag werd een ooievaar gesignaleerd in en bij het water van de ijsbaan te Burgh. De beziens waardigheid is echter niet lang op zijn plaats gebleven. Na een korte „fouragering" is hij in gezelschap van andere watervogels weer opge trokken. Vorig jaar streek ook een ooie vaar neer in Burgh. Het betrof toen helemaal een unicum: de zeldzame zwarte ooievaar die toen landde kwam verscheidene malen terug.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 3