Britse minister Owen schoot fel uit tegen Russen en Cubanen Miljoenenfraude in de bouw Niet al te somber over vaderlandse ekonomie Verdachte in vergiftigingszaak in Overijsselse Rijssen Meisje beet slang dood 2 De toestand in Afrika AGENDA LONDEN, 6-1'. De ambassadeur van Ethiopië in Lon den, Ato Avalev Wolde-Giorgis, heelt donderdag zijn woede geventileerd over een toespraak van de Britse minister van buitenlandse zaken David Owen waarin deze een aanval deed op de Russische en Cubaanse in terventie in de Hoorn van Afrika. De ambassadeur sprak van „een belediging voor de eer en de waardigheid van het Ethiopische volk". De opmerkingen van de Britse bewindsman, woensdagavond tgdens een diner gedaan, leidden tot een felle diplomatieke ruzie en het demonstratieve opstappen van de Ehiopisehe diplomaat. David Owen zei dat het ernstige komplicaties voor Afrika zal hebben als Cuba betrokken raakt bij de strijd in Rhodesië, Namibië of Eri trea. Hij stelde Moskou verantwoor delijk vcor de oorlog in Et-hiopie's Ogaden-woestijn en zei dat Cubaan se troepen betrekken raken bij de strijd in Eritrea, de noordelijke pro vincie van Ethiopië. De Ethiopische ambassadeur ver- telde het persbureau Reuter don derdag dat bij de uitlatingen van Owen zag als ..een belediging voor de e :r en de waardigheid vanhet Ethiopische volk en zijn revolutie en dat er daarom voor mij geen an dere wijze was mijn grote woede over zijn opmerkingen te uiiten dan de manier waarop ik dat deed. De Russische ambassadeur Niikolai Loenkov, die bij de gehele toespraak aanwezig bleef, vertelde verslagge vers dat het een „volledige ver draaiing was van de toestand in Afrika" en de Cubaanse ambassa deur Jet ge Bolanos gaf te kennen dat hij de minister wilde ontmoeten om hem „de juiste feiten onder ogen te brengen". Ayalev zei clal hij ti'j- dei<s een recente ontmoeting, met Owen had begrepen dat de Britse positie er een was van „niet-inmen- ging in de intern Ethiopische zaken, eerbiediging van de Ethiopische een heid en territoriale integriteit, en veroordeling van de Somalische in vasie (in de Ogaden)". Èritr rea Maar tijdens het banket van gis teren, zo voegde hij er aan tce, „re fereerde de minister van buitenland se zaken aan hét Eritrese probleem alsof het een bevrijdingsbeweging was zoals in Rihodesië en hij ging verder en stelde het. souvereine recht van Ethiopië ter. discussie om hulp in wat vcor verm dan ook van vriendschappelijke landen te ver werven - in dit geval van Guba en de Sovjet-Unie". LONDEN. Elaine Page (26), gaat met ingang van eind juni in het Londen- se Edward theater de planken op als Evita Peron. In de gelijknamige musical vertolkt zij de rol van de vrouw van de Argeyitijnse diktator Juan Peron. Eerder trad Elaine op in Jesus Christ Superstaren Billy", terwijl zij ook in de aller eerste „Haïr"-musical meespeelde. MOSKOU. Leonid Brezjnjev, se- kretaris-generaal van de Sovjetrus- sische kommunistische partij en president van de Sovjet-Unie, die donderdag i n Wladiwodstok aan kwam, heeft daar gewezen op de ernstige tekortkomingen in de eko- nomische situatie in het Verre Oos ten van de Sovjet-Unie. LAATSTE NIEUWS ROTTERDAM, 7-4. De recherche van de Economische Controledienst (ECD) heeft de afgelopen veertien dagen in samenwerking met de Rot terdamse politie een einde gemaakt aan een miljoenenfraude in de bouwwereld. Er werden zes onder aannemers gearresteerd, die de staat voor ongeveer zes miljoen gulden hebben benadeeld. Dit door het niet afdragen van sociale premies en be lastingen. De ECD verwacht binnen kort nog meer arrestaties te zullen verrichten. Zij acht het waarschijn lijk dat de fraude nog omvangrijker zal zijn dan nu bekend is. SCHOU WEN-DU IV EL AND. Soms komt het Schouwse land in zijn eenvoud als pretentieloos over op de beschoxiwer. De landschaps-in- grediënten" zijn simpel, zoals hier onder Zonnemaire. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Mening investeringsbank DEN HAAG, 6-4. De ervaringen van de Nationale Investeringsbank wijzen niet op een toeneming van de investeringsbereidheid van het bedrijfsleven in Nederland. Dit heeft mr. P. C. Maas, president- direkteur van de Nationale Investe ringsbank N.V., donderdag tijdens een perconferentie gezegd. Overigens is mr. Maas van oordeel, dat Neder- land het er het afgelopen jaar nog niet zo slecht heeft.a^e^r.acht in vergelijking metvele:andere igeïn&uX L strialiseerde landen. Het lijdt geen twijfel', 'dat 'de eko-' nomische struktuur van ons landde wensen over laat, maar'de direktie" van de Nationale Investeringsbank is. toch van mening, dat er 'voor het.' ogenblik geen aanleiding bestaat 'tot te grote somberheid, wel voor een DEN HAAG. Hot kabinet zal voor 31 mei aanstaande een defimiitiove beslissing moeten nemen over de aottien F-16 'opties die het vorige kabinet in mei 1975 heeft genomen. RIJSSEN, 6-4. De gemeentepoli tie te Nijverdal en de rijkspolitie van Rijssen hebben momenteel een vergiftigingsaffaire in de Overijssel se plaats Rijssen in onderzoek. Daarbij wordt de 40-jarige me vrouw D. K. ervan verdacht haar 19-jarige dochter en haar moeder sedert geruime tijd met Thalicum (rattengif) vergiftigd te hebben. De vrouw, die onlangs is aange houden, is inmiddels overgebracht naar het huis van bewaring in de Bijlmer te Amsterdam. Ze is reeds Verwachting tot zaterdagavond: Droog weer gematigdheid w'at betreft de pers- pektieven. Lichtpunten zijn dat dé inflatie in 1978 waarschijnlijk verder zal worden teruggedrukt en dat Ne derland voor wat betreft de stijging van de loonkosten niet langer kop loper is. NEW DELHI,India, 6-4. In Ya- vatmal in de Indiase staat Madhya Pradesh heeft een meisje van twee jaar een zwarte cobra doodgebeten. Voor de ogen van haar ouders had het meisje de slang in de tuin ge grepen en instinktief gebeten toen het dier zich langzaam in de rich ting van haar gezicht had bewogen. „Sonal" werd naar het ziekenhuis gebracht, maar ze kon er gauw weer gezond en wel uit ontslagen, worden. voorgeleid aan de officier van justi tie in Almelo die de zaak behandelt, mr. Van Riemsdijk. Aanleiding tot de vergiftiging is, volgens de Zwolse districtsrecherche, het feit dat de dochter van de ver dachte omgang had met een jongen van een andere geloofsovertuiging. De beide vergiftigde 'vrouwen werden nadat zij met klachten over misselijkheid, braakneigingen en haaruitval bij de huisarts waren ge weest direct doorgestuurd naar een ziekenhuis in Almelo. Droog weer met wolkenvelden, maar vooral in het midden en zuiden eerst nog vrij zonnig; zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen, mi nimumtemperaturen van circa 3 gra den in het noorden tot om het vries punt in het zuiden; maximumtempe raturen ongeveer 10 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 7. Min.-temperatuur: omstreeks 5 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 10 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegevep waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 8 april. Zon op 7.00, onder 20.25 Maan op 7.13, onder 21.31 9 april. Zon op 7.58, onder 20.27 Maan op 7.59, onder 22.38 10 april. Zon op 6.56, onder 20.28 Maan op 8.31,,onder 23.40 Nieuwe maan: 7 april (17.15) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 8 april 4.51 17.19 10.23 22.31 9 april 5.29 17.53 11.02 23.11 10 april 6.02 18.26 11.41 23.48 Springtij: 9 april. HET WEEKOVERZICHT NDE BILT, 7-4. Het K.N.M.I. deelt mee: Voor zaterdag worden wolken velden verwacht, maar het blijft nog droog en de komende nacht zal het minder koud zijn. Een krachtig hogedrukgebied met het centrum boven Schotland zorgde de afgelopen dagen voor zonnig maar schraal weer. Donderdag breidde dit hoge drukgebied zich tot over Midden- Europa uit, waardoor de luchtdruk- verschillen in onze omgeving klei ner werden en nam de noordooste lijke wind geleidelijk in kracht af. Hierdoor kon de afgelopen nacht bij heldere hemel de temperatuur flink dalen en werden op veel plaatsen minimumtemperaturen gemeten van twee tot drie graden beneden het vriespunt. Inmiddels is de depres sie-activiteit boven het noordelijk deel van de oceaan toegenomen, waardoor het hogedrukgebied be langrijk in betekenis gaat afnemen. Het gevolg is, dat bij ons de aan voer uit het noorden gaat komen. Via de Noordzee wordt dan minder droge lucht aangevoerd waarin wolkenvelden voorkomen. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zondag 8 en zaterdag 9 april 1978 Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor dokter Van Geer, dokter Vis ser en dokter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringende gevallen zaterdag morgen 11.00 uur. Dokter J. Stenger, Haamstede telefoon (01115) 1861, neemt waar voor dokter Bruel en dokter Flach. De weekenddienst gaat in op vrijdagmiddag 18.00 uur en duurt tot maandagmorgen 8.00 uur. Tijdens de weekend dienst is er bij de dienstdoen de arts spreekuur voor spoed gevallen op zaterdag en zon dag van 11.30 tot 12.00 uur en van 16.30 tot 17.00 uur. Dokter H. Speelman, Oosterland telefoon (01114) 1280, neemt waar voor dokter Rachard en dokter Buitendijk. Tandarts J. J. Bakker, Oude Haven 6. Zierikzee, Tel. 01110-3016, Spoedgevallen uusiuitend op spreekuur, zaterdag- en zon dagmiddag van 17.00-17.30 uur. Zuster T. de Ronde, Schoolstraat 20, Bruinisse. Tel. (01113) 1729, b.g.g. (01113) 1425; neemt waar voor geheel Schouwen. Zuster v. d. Haven, Haamstede, tel. (01115) 1423, neemt waar voor geheel Schouwen. Zierikzee Werkgroep „In 't zelfde schuitje" be reikbaar in het weekend, tel. 01110- 4997. Vrijdag 7 april Renesse Bowlingcentrum 20.00-22.00 uur bowling Bond voor opzichzelfstaan- den Nieuwerkerk Vergaderlokaal Gerei'. Gem., 19.30 uur, jaarvergadering SGP studiever eniging. Zaterdag 8 april Zierikzee Concertzaal, Grote Balletuitvoering balletschool mevr. Kramer, 16.00 uur Bioscoop „De Concer.tzaal, 20.00 uur The bridge on the river Kvvai. Burgh-Haainste Ophalen oud papier zending vanaf 9.00 uur. Renesse Bowling-centrum. Bowlingavond P.J.Z. 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede 20.00 uur Dansen en praten Bond voor opzichzelf- slaanden. Dreischor Zuidelijk 4, rommelmarkt P.J.Z., 8.00 uur. Ouwerkerk Parkeerterrein „Vier Bannen 14.00 uur exkursie Krekengebicd Natuur- en Vogelwacht. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis", 19.00 uur, Disko- avond. Zondag 9 april Zierikzee Bioscoop „De Concertzaal, 14.00 uur Winnetou keert terug; 20.00 uur The bridge on the river Kwai. Burgh-Haamstede-Zierikzee Trimfïetstocht Sportpark Van Zuijen 9.00 uur. Station Zierikzee 9.45 uur. Male (B.) Kaisteel Malle, 15.30 uur, Zeeuws- Belgisch concertuitwisselin gspro- gramma. Maandag 10 april Haamstede Gemeentehuis, raadsvergadering 19.30 uur. Dinsdag 11 april Zierikzee Bussstation, 13.00 uur, vertrek Plat- telandsvrouwen naai; mpse^im Boy- mahs. Vrouwencafé in: „De Witte Raaf" vanaf 20.00 uur. Kerkwerve Zaal Chr. Ger. Kerk, 19.30 uur, Koor repetitie. ',-r V: r*v DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee tel. (01110) 2180, heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.30 uur en van 10.30-17.30 uur. Op zondagen van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcentrum Noord- en Midden-Zeeland tel. (01100) 14444. Donderdag 20 april Zierikzee Huis van Nassau. Fraktievergade- ring V.V.D. 20.00 uur. Woensdag 26 apiil Zierikzee Zeeuwse Herbergh, 20.00 uur lezing „Leesbaaiheid van verhalende kin derboeken", Ned. Bond van Platte landsvrouwen. Donderdag 27 april Zierikzee Havenplein 24 Rechtswinkel 19.00- 20.00 uur. Serooskerke Dorpshuis, jaarfeest vrouwenvereni ging „Debora". Zaterdag 29 april Zierikzee R.K. Kertt, 20.30 uur, uitvoering Zierikzees Kamerkoor. Dinsdag 9 mei Zierikzee Copnpliastichting. Kreatieve dag Rheumafonds, 14.00-16.00 uur. Woensdag 17 mei Zierikzee Concertzaal, vergadering afdeling Zeeland VNG, 10.30 uur. Woensdag 12 april Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw 14.30 uur Bejaardenmiddag NCVB Haamstede Rekreatiezaal Geref. kerk 19.45 uur Vrouwenraad lezing de heer J. Ph. P. Stenger. Donderdag 13 april Zierikzee Havenplein 24, rechtswinkel 19.00- 20.00 uur. Zonnemaire café Bommenede, klaverjaswedstrij- den. 20.00 uur. Bruinisse Ned. Hervormd Verenigingsgebouw, gemeenteavond over „Steun aan Israël" 19.30 uur. Vrijdag 14 april Zierikzee Concertzaal Kombi-concert „Kunst en Eer" - Oratoriumvereniging. 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede 20.00 uur Dansen en praten Bond voor opzichzelf- staanden. Zaterdag 15 april Zierikzee Hotel Van Oppen 15.00 uur Koffie- uurtje Bond voor opzichzelfstaan- den. Bioscoop „De Concertzaal, 20.00 uur Are you being served? (Wordt u al geholpen?). Zondag 16 april Zierikzee Bioscoop „Do Concer.tzaal, 20.00 uur Are you being served? (Wordt u al geholpen?). Dinsdag 18 april Goes Prins van Oranje, Provinciale bloemschik wedsf rijd Pla 11 elands vrouwen. Oosterland „Oosterhof", 19.30 uur, afd. Duivc- land Plattelandsvrouwenbond. Woensdag 19 april Goes „De Prins van Oranje". Afd. Zeeland Ned. Bond. van Plattelandsvrouwen. 10.30 uur. Haamstede „De Graaf van Haamstede". Afd. Westerschouwen Ned. Ver. v. Huis vrouwen. Lezing: „Mondige patiënt". (OHIO) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na Half zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 2227 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 Patiënt De man was uit een ziekenhuis in het oosten des lands naar Rotterdam vertranspor teer d, waar wel vier wit- gejaste chirurgen riepen, dat de ope ratie ginds roei aardig loas gepro beerd, maar helaas niet zo geslaagd. Een mens, is een metis, is een mens nietwaar en soms gaat er (helaas) wat fout en - nog eens helaas - dit maal nogal erg. De hoogbejaarde man kwam - overigens met eerbied gezegd - als een vaatdoek, binnen. In zijn binnenst ingewand zat het alle maal voor honderd procent verkeerd en de verpleegsters snel in de weer met bloed en plasjes en prikken hier en prikken daar, enfin de hele medi sche santekraam. Ieder ogenblik kwamen doktoren aan het bed. Ze fluisterden: mis schien wel Latijn, want chirurgen hebben geleerd onder elkaar zo bin nensmonds te mompelen, dat de leek het niet verstaan kan of ze gebruiken zoveel Latijnse woorden, dat de leek het ook niet verstaan kan. Het uur van de operatie naderde snel en de patiënt bleef wel drie kwart dag weg. Het was op slag zo wel het zorgenkind als het parade paard van de afdeling, want dat de cliirurgijnen meer met hem hadden uitgehaald dan nagels knippen was zonneklaar. De man steunde en zuchtte de da- gen en (vooral) de nachten door. Ter wijl iedereen dacht, dat het niet zo briljant ging, glimlachten 's morgens de doktoren flauwtjes tegen elkaar als zij de ronde deden. Opa bleek na melijk van gewapend beton gemaakt en kwam langzaam, heel langzaam weer bij uit zijn diepe staat van ont reddering. Na 14 dagen riep hij de eerste woorden door de zaal, namelijk - welk een ontnuchtering dat hij last had van het leeslampje van de over buurman. „Doet dat uut" schreeuwde hij met een stem, die niemand ver moed had te behoren bij een man, die zojuist nog op het randje van le ven en dood had gelopen. „Nou, nou" riep de wat cynische man aan de overkant, „zullen we vragen of de zuster je een spuitje geeft opa?", maar het lichtje ging uit. Na dit incident was verdere kom- munikaüe onmogelijk, behalve mei de zusters die af- en aandraafden om de man te verzorgen. Vooral zijn luond, want de doktoren hadden met een rapier zijn hele onderkant open gelegd. Maar de wond genas. Vraag niet hoe: de verzorging ging dag en nacht door en de verpleegsters had den het er wat moeilijk mee, vooral de hoofdzuster die alle ongemakken van de patiënt op haar smetteloze jasschort kreeg, iveck in, week uit. Maar ze zou er grandioos voor worden bedacht, want toen de chi rurg het verlossende woord had ge sproken: „u mag naar huis", veran derde de man en werd een en al vriendelijkheid. Hij smoesde met de hoofdzuster. „Ik heb iets voor u hoor" en de hele zaal de zuster plagen: „nu dat xvordt een gouden horloge". Spoedig brak het „uur U" aan en daar kwamen de kado's: één aangebroken pak „Ap pelsientje" van het huis, want Alme lo was te ver voor dc familie om veel op bezoek te komen, Vier verschrom pelde mandarijnen en twee sinaasap pelen, ook ran. het huis. „Eet maar lekker op" zei de man en van opper ste verbazing lagen alle patiënten daarna een uur bewusteloos op bed. Alleen de zuster glimlachte en was vriendelijk: fijn dat u naar huis mag en dank u wel hoor". De schal. Even later kwam het hulpje. Die mikte dc spullen vaardig in de afval bak. ..Dag opa en doe de groeten in oostelijk Nederland", riepen we in koor! SCHIEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 2