VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD! Als u niet zo gauw weet wat u moet eten, dan zijn kuikenleverties een heerlijk idee. ZONNEMAIRSE BIJ DE RIJKSPOLITIE IN DE RANDSTAD stuur tijdens de surveillances, want De opbouw werker voor Sehouwen- Duiveland Alternatief reisboek van postgiro 14 Vrouw onder mannen STREEKNIEUWS makelaarskantoor tamboer b.v. Een Van Gogl) beschadigd bezorger fe N00RDWELLE 4 eerst moet z.ij haar rijbewijs nog ha len. Maar dat wil niet zeggen dat ze e; in het Ambachtse niet voor vol wordt aangezien. Iedereen kent haar daar inmiddels. Als wachtmeester Mandemaker, al spreekt niémand baar nog met haar rang aan. Het is nog even wennen aan de enige' 'poli tievrouw in de streek. De jeugdige agente Liesbeth Mandemaker. ZONNEMAIRE, 5-4. „De meeste mensen denken dat je een kenau moet zijn om als vrouw by de politie te komen. Ze verwachten een bepaald type, een nors persoon. Je ziet de mensen vaak verbaasd kijken, omdat ze zich vergist hebben". De woorden van Liesbeth Mandemaker uit Zonnemaire in dagblad „De Dortenaar" van 3 april. Drie maanden geleden kwam de 19*jarige Liesbeth, na een loting on der de gegadigden, bij de groep Hen- druk Ido Ambacht van de Rijkspo litie. Ze heeft zich kontraktueel ver plicht daar vier jaar te blijyen. Na die tijd mag zij naar andere politie- funkties solliciteren. Tot dan zal de blondine met de sterke arm in ieder geval een opleiding volgen voor de Mobiele Eenheidi een politie-onder- deel dat bij allerlei moeilijke situ aties wordt ingezet. En ze hoeft 'er niet op te rekenen dat zij, vrouw zijnde, ontzien zal worden, want, zegt ze: „ik moet alles doen wat mijn mannelijke kollega's doen. Ik zou het ook niet anders willen". Rijbewijs Voorlopig zit de wachtmeester uit Zonnemaire nog niet achter het Z1ERIKZEE Ontspanningsavond Mevrouw Nel v. d. Bruinhorst en mevrouw Corrie Kort hebben woensdagavond een optreden ver zorgd voor de bewoners van de rust huizen „Ons Huis" en „Irene". Me vrouw v; d. Bruinhorst deklameer- de onder meer gedichten van Nel Benschop, Annie M. G. Schmidt en Joop Volkeri. Mevrouw Kort zorgde voor een vrolijke noot met gitaarbe- geleiding. Na een geslaagde avond werden de dames verrast met een bloemetje, aangeboden door de-heer W. Cashoek en mevrouw De Kok. Op verzoek van een van de bewo ners werd de avond besloten met. het zingen van „Ik hem mijn hart in Zierikzee verloren". ZONNEMAIRE Ontspatiningsmiddag Zaterdagmiddag 1 april gaven de gezamenlijke verenigingen van Zonnemaire een uitvoering voor de bejaarden van Noordgouwe, Drei- schor, Brouwershaven, Kerkwérve en Zonnemaire in de zaal van Café Bommenede, die geheel bezet was. De heer Goemans verwelkomde alle aanwezigen en hij toonde zich bij zonder verheugd, dat zovelen aan de uitnodiging gevolg hadden gegeven. Hierna trad de boerenkapel „De- Gruttepikkers" - voor het voetlicht met een vlot en vrolijk programma dat bijzonder in de smaak viel. Na dit optreden volgde het blij spel in twee bedrijven „De Trek pleister" dat gezien het applaus van het publiek, zeer gewaardeerd werd. In de pauze tussen het eerste en tweede bedrijf werd een verloting gehouden. In zijn slotwoord dankte de heer Goemans allen, die hebben meege- \verkt om deze middag te doen sla gen. Hij wenste allen een wel thuis. Mevrouw Slabbekoorn vertolkte de dank van de bejaarden voor de ze gezellige en goed geslaagde ont spanningsmiddag. DUIVELAND Burgerlijke stand over maart Geboren 1. Arentje Martina, d.v. Jucobus van der Have, en van Margrethu Johanna van Moort (Oosterland)3. Nelis Johannes, z.v. Gerardus Mol. en van Martha van Lagen (Nieu wer kerk) geboren te Goes; 10. San dra, d.v. Jan Ram, en van Marijke de Nooij( Oosterland); 27. Mélanie Maria Esmeralda, d.v. Wenzél Brehm, on win Maria Josepha Ro- meijn (Nicuwerkcrk) geboren te Delft; 30 Jannette Helena Danielle, d.v. Gijsbert van der Laan, en van Tcuntjc van der Wende (Ooster land). Gehuwd 17. Hendrik Johannes van Don gen, 26 jr. (Zierikzee) en Kittie Nel lie Daleböüt, 21 jr. (Nieuwerkerk)", 31. Jacob ten- Brinke, 22 jrl (Nieu- werkerk) en - Lourina van Klinken, 19 jr. (Óuwerkèrk). Overleden 2. Neeltje Johanna. Berman, 61 jr... echtgenote van Vredenrijk Geluk (Nieuwerkerk) overleden te Zierik zee;. 20. Adriana Lauriria Tak, 75 jr. (Oostei'land) overleden te Zierikzee. NIEUWERKERK Jaarvergadering Studievereniging SGP De Staatkundig Gereformeerde Studievereniging Schouwen eii Dui- veland houdt vrijdagavond 7 april de jaarvergadering in het vérgader- lokaal van de Gereformeerde Ge meente aan de Molenstraat in Nieu- werkeik. Tijdens deze vergadering zal de heer J. van Klinkert uit Nieu- werkerk spreken over „De krant en de journalisten". Hij zal belichten hoe een dagblad tot stand komt. welke rol de dagbladen spelpn en hoe groot de invloed is van de journalisten. Spreker zal zijn onder werp met dia's toelichten. Verder zal de bestuursverkiezing werden gehouden. Aftredend zijn de heren L. A. Brouwer en S. C. Coo- mans. Zowel sekretaris als penning meester zullen het jaarverslag voor lezen. Disko-avond in dorpshuis Op zaterdag 8 april zal in de grote zaal van „Ons Dorpshuis" te Nieu werkerk. weer een disko-avond ge houden worden. In overleg en in sa menwerking met de Verenigingsraad zal voortaan iedere zes weken op za terdagavond een dergelijke disko- avond worden geboden. Vermeld zij reeds dal de dan eerst volgende zal zijn op 2!) april a.s.. juist vóór het koninginnefecst. OOSTERLAND Afdeling Duiveiand Plattelandsvrouwenbond Op dinsdag' 18 april werdt in de „Ocsferhof' te Oosterland, een bij eenkomst gehouden van de afdeling Duiveiand van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. De bijeen komst woi'dt verzorgd door het Bu reau Voorlichting Merkartikelen. In_ treduktie op deze avond is toege staan. BRUINISSE Burgerlijke stand over maart Geboren 7. Jacob Cornells Jan, z.v. C. van der Have en D. Moerland; 12. Adriaan Leendert, z.v. K. van Koo- ten en D. A. Wiebrens (Dirksland): 16. Miranda, d.v. J. van Duivendijk en L. M. Feijtel (Dirksland). Gehuwd 10. Buijs, Adrianus (Bruinissc) en Campfens, Maria Antonia Femia (Oostflakkee)17. Boer, Cornells''Jo hannes (Bruinisse) en Spitters, Joke (Bruinisse). Overleden 1. Bal, Hendrik (Utrecht), 68 jr. e.v. M. van Duivendijk; 2. Okkerse, Adriana (Zierikzee) 73 jr. w.v. D. Hoogerwerf: 10. Van den Berge. Dingeman, 94 jr.; 15 Van der Zande. Willem Marinus, (Middelharnis) 88 jr. e.v. L. van der Reest; 19. Van den Berge, Marcelis, 88 jr. w.v. C. A. Hanse. Gemeente-avond Hervormde Kerk Op donderdag 13 april wordt in het Ned. Hervormd verenigingsgebouw een gemeente-avond gehouden, uit gaande van de kerkeraad der Her vormde Gemeente. Voor deze avond is de Zeeuwse werkgroep „Steun aan Israël" uitgenodigd. Belangstellenden kunnen de Israë lische artikelen komen bekijken, die uitgestald worden in een stand ver zorgd door mej. Alewijnse en mevr. De Koning-Hage. Deze gevarieerde gebruiksvoorwerpen, wandversierin gen, geschriften over Israël, enz., woi'den verkocht ten bate van het Joods Nationaal Fonds. Ook in de koffiepauze is er een verkoping. De heer L. Plieger uit Vlissingen zal spreken over „Jeruzalem, de toe komende stad" en de plaats van deze stad binnen het Joodse geloofsleven. Daarop aansluitend zal een diaserie worden vertoond over hetzelfde on derwerp, met onder meer beelden van de Heilige Stad tijdens de viering van het 25-jarig bestaan van de staat Is raël. Er is gelegenheid tot diskussie; ook over de huidige problematiek in het Midden-Oosten. Alle belangstellenden zijn hartelijk welkom. Ooievaar bij reigers VOORSCHOTEN5-4. In een reigerkolonie bij de ge meente Voorschoten is een ooievaar sinds drie dagen op zoek naar een nest. Het is voor het eerst dat een ooie vaar zich in de veertig jaar oude kolonie tracht te neste len. De ooievaar vliegt van nest tot nest zonder zich te storen aan de reigersdie de vreemde vogel schijnen te ak- septeren. Niet alle nesten zijn door de reigers bezet zodat de ooievaar op verscheidene er van kan landen om een uit eindelijke keuze te maken om zich te vestigen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND W AGËNIEf.Ö EN. U rinemonslers van drieduizend Amerikaanse boeren en hun familieleden zullen binnen kort aan de Landbouwhogeschool in Wagcningen op vergiftiging worden onderzocht. Dal is een uitvloeisel van verschillende deskundige bemoeie nissen die de vakgroep toxicologie van dc L.H. reeds heeft gehad mot desastreuze gevolgen van ccn mi lieuramp in dc Amerikaanse staal Michigan. ROTTERDAM. De Rotterdamse politie had woensdagavond nog geen spoor gevonden van het 19-jarige in de Maasstad wonende Turkse meis je. dat woensdagmorgen rond zeven uur door drie jonge landgenoten in een witte personenauto werd ont voerd. EDE. Woensdagmiddag is in het Edcse zwembad De Peppel de 16- jarigc Marokkaanse Hassan Aha- runch uit Ede verdronken. De jon gen was met. een vriend naar het zwembad gekomen, maar was /.elf de zwemkunst niet machtig. AMSTERDAM. De Nederlandse aannemingsmaatschappij Difco In ternational heeft woensdag een groot agrarisch projekt overgedra gen aan dc Iraakse regering. Het projekt, dat op dertig kilomeier ten zuiden van de hoofdstad Bagdad- ligt, beslaat een oppervlakte van ongeveer 2000 ha. SCHIPHOL. Binnen twee maan den zal Nederland een algemene bi laterale raamovereenkomst met de V.S. sluiten waardoor de Nederland se wapenindustrie in de naaste toe komst gemakkelijker op de .sterk beschermde Amerikaanse markt kan gaan 'opereren. RIJSWIJK. Het totale verbruik van zulvciprodukt'en in de E.E.G. is de laatste tien jaar licht gestegen. Vooral het verbruik van kaas steeg in dé negen lidstaten. G roots fe fpjjifjllffih'f! KOREN HAGEN, 5-4 In het Deen se Tinna is 'onlangs „de grootste windmolen ter wereld" gaan proef draaien. De proefnemingen begöh- nen nadat de overheid toestemming had verleend. De windmolen bestaat uit een to ren van 53 meter hoog waarop drie vleugels zijn geplaatst die elk 27 meter lung en 4,5 ton zwaar zijn. Oorspronkelijk werd het vermogen van de molen geschal óp twee me gawatt muur de jóngste schattingen komen aanzienlijk hoger uit. Als alles volgens de berekeningen verloopt, zal de mölen 120 eenge zinswoningen van stroom kunnen voorzien. Overigens 'gebruikt hei gemiddelde Deense gezin meer stroom dan hel Nederlandse. De molen is ontwórpen en ge bouwd door vrijwilligers, clie als beloning gratis onderdak en voeding kregen. (Vervolg van pag. 1) Inventarisatie De plannen voor een Stichting Sa menlevingsopbouw op Schouwen- Duiveland dateren al uit 1973 toen een studiékcmrnissie begon met het onderzoek naar de mogelijkheden voor een dergelijke stichting. Deze kommissie werd samengesteld üit zes vertegenwoordigers van de ge meentebesturen en zes vertegen woordigers uit de part'ikulaere sek- tor. In januari 1974 kwam de kommis sie met een rapport, dat werd sa mengesteld' door de S'tichting Zee land en waarin een inventarisatie werd gegeven van de maatschappe lijke problemen die op Sdhouwen- Duiveland om een oplossing vragen. De opbouwwerker krijgt met een breed terrein te maken: problemen op het gebied van onderwijs, vor mingswerk, jeugdwerk, bejaarden zorg, vrijwilligerswerk, rekreatie en stagnerende woonkernen werden gesignaleerd. De bevolking kon door middel van hoorzittingen wensen kenbaar ma ken en daaruit bleek dat die positief stond tegenover een stichting sa men! evi n gsopbouw Bestuur In mei 1974 bood de studiekom- missie een rapport aan aan de zes gemeentebesturen, die allen in prin cipe 'beslaten om een opbouwstich- ting op te richten en te subsidiëren. Pas eind 1977 echter reageerde het ministerie van c.r.m. positief op een subsidieaanvrage en kon de stich ting een' feit worden. Het dagelijks bestuur bestaat het eerste jaar uit voorzitter drs. P. Vis. sekretaris de heer J. A. v. d. Broeke en als pen ningmeester fungeert burgemeester H. P. Everwijn van Westerschouwen. De bedoeling is dat een bestuur wordt samengesteld, waarin de ver schillende maatschappelijke sektoren zoveel mogelijk vertegenwoordigd zijn. Advertentie kantoor: lindenlaan 3 middelharnis tel. 01870-3477" privé: 0 1870-3816 I. tamboer jr. makelaar onroerende goederen bemiddeling bij aan-. en verkoop taxaties beheer assurantiën hypo.theken AMSTERDAM. 5-4. Een 31-jarige man heeft woensdagmiddag in het Amsterdams Stedelijk Museum met oen stanley-mcs een schilderij van Van Gogh beschadigd. Vfe\ gaat om het dchk „La Berceuse" (Madame Röulin). dat Van Gogh in 1889 Schil derde. De zic-h kunstenaar nócfnen- de vernieler is kort na zijn daad door de politie aangehouden. Een woordvoerder van het mu seum. noemde de beschadiging aan hel schilderij (92.5 x 73.5 cm) vrij groot. Dc kunstenaar, die nog geen verklaring g'af voor zijn daad. heeft hét doek op drie* plaatsen doorge sneden. KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Nieuwerkerk aan dc IJssel: D. van den Berg, Ede; te Wa- geningen (toez.): J. Kievit. Windes- heim. Benoemd tot hulppredikant bij de Ned. Herv. Evangelisatie te Vrie- zenveen: de hèer J. D. Heikamp, Driedorp. Gereformeerde Kerken Beroepen te Utrecht-West en te Hilversum: C. W. Kempenaar, Drachten. Bedankt voor Zwijndrecht-Groole Lindt: J. S. Ridderbos, Goes. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Aangenomen naar Meppel: J. Kla- mer, Zaandam. Bedankt voor, Hattem: H. de Vries, Drogeham. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Rotterdam-Zuid: J. A. Compagner, Biezelinge. Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor Rilland-Bath/Waar- de: A. Hofman, Scheveningen. Gereformeerde Gemeente Oosterland Maandag 10 april, 19.30 uur, ds. J. van Vliet, Aagtekerke. (Bediening Heilige Doop en voorbereiding voor het H.A.). Hervormde Gemeente Oosterland De heer H. Schipaanboord, kan didaat tot de .Heilige "Dienst te Utrecht, d'ie dooi- de Hervormde Ge meente alhier 'wérd 'beroepen in "de vakajfcürèv die ontstaan is dool" hel vertrek van- ds'. M. C. van' dér' Meer naar Sassenheim. heeft 'voor dit' be roep bedankt'.' Onze vroegere dorpsgenoot ds. M. H. Boógert,'predikant van'de Néd. Hen- 'Gemeente té Ii'eiden hééft voor het op'hem uitgebrachte beroep als predikantvan.de'- Hérvorth'dc .Ge meente te Ommèn. bedankt. Schip inejt chrjsfelijkje toeken BREMEN, 5-4. Op 1 juni vertrekt uit dc haivén van gremien een cruise - schip waarvan dê epvarèhden g'cen zonnebaden op hét '-oóg hebben- maar de verkoop ,';guté 'Bücber-'füV alle". „Eén goed boek voor' iedereen" "is de haam van. één religieuze 'üütgevé- rij en de drijvende bibliotheek is van haar. De .hels wordt georgani seerd door de'internationale organi satie van kerkelijke'jopgeren „Ope ratie Mobilisatie". De 'bestemmig, van de „Doülos", Grieks voor. .'.dienstknecht", II' Ziiid- Amerika. Daar.zal de bemanning Van 160 mannén, VTCilwen én kkiderën uit twintig landen proberen christe lijke boeken- te verkopen. Gereformeerde Synode achter bestrijdingsfonds racisme LUNTEREN, 5-4. De Gereformeer de synode staat in meerderheid ach ter het speciale fonds tot bestrijding van het racisme (P.C.R.) van de We reldraad va« Kerken, De synode maakte het besluit van de synode van 1976 (de aanbeveling voor dit fonds op té schorten) onge daan. 53 afgevaardigden stemden voor, 12 tegen énidrie '.onthielden zich van stem.' De meerderheid va de synode 'is ervan overtuigd dat met het fonds geen gewapend verzet wordt ge steund. De vorige synode vond dat nog een groot .vraagpunt Met de P.C.R.hebben zich vier achtereenvolgende synodes bezig ge- - houden.' - - - - Van de boekenplank Verantwoord plan De Stichting heeft nog geen pro gramma samengesteld van de werk zaamheden van dc heer Doeswijk. „Dat is pas mogelijk na beëindiging van het onderzoek dat door de 'heer Doeswijk wordt verricht naar de be hoeftes die cr bestaan bij de bevol king". Wanneer dc kaderwet welzijn van 'kracht wordt zal SChouwcn-Dui- veland gaan streven naar een regio naal wetzijnsplan vcor drie jaar, zo doelde burgemeester Evcrwijrr mee tijdens de persicon Eerent ie. Les daar van wordt vei wacht dat ook het ex periment voor de kleine kernen bij zal dragen tct een verantwoord plan voor de Stichting Samenlevingsop bouw. Dc Stichting Samenlevingsopbouw wordt gesubsidieerd door rijk en ge meentes samen. Indien nodig zullen projektcn gerealiseerd worden door gebruik te maken van subsidierege lingen van rijk en in sommige geval len ook van dc provincie. Burgemeester H. P. Everwijn te kent daarbij aan dat hot werk van de stichting niet alleen een kwestie vormt van materiële ondersteuning. „Ook de vraag: welke manco's zijn er fhet betrekking tct een goede maatschappelijke opbouw van ons eiland speelt daarbij een rol. Die manco's zullen we met z'n allen moeten opsporen". „Daarbij is het belangrijk dat niet. alleen projektcn worden gemititcerd, maar dat ook bestaande situaties worden onder steund en gestimuleerd", voegt voor zitter Vis daaraan toe. T3ij dat alles is echter de belang rijkste vraag: wat wil de bevolking9 Een enigszins lijvig en toch luchtig boek met tips en adviezen voor met vakantie gaande jongeren, dat is het „Reisboek" dat onlangs werd uitge bracht door de postgiro en rijkspost spaarbank. Een boek dat informeert over vrijwel alle landen waar met een girobetaalkaart geld kan wor den opgenomen. De verschillende manieren van reizen; „ongewone" vakanties, zoals „nuttige" (musea, monumenten) va kanties. natuur-vakanties en liftend reizen worden erin besproken. Om trent de wirwar rond formaliteiten worden tips gegeven en op vragen als: hoe bestel je een voordelige vliegticket?, waar moet je op letten bij het boeken via een reisburo?. welke plaatsen kun je afgaande op de inhoud van je portemonnee, het beste boeken?, welke toeristische at tracties kun je het beste overslaan? enz. enz. worden zo goed cn zo hel der mogelijk beantwoord. Adresjes Bovendien is deze ruim driehon derd bladzijden tellende uitgave ge lardeerd met lijsten met leuke adresjes, toffe kroegjes, ludieke win keltjes, internationale verkeersburo's en allerlei prijzen en tarieven. Ook voor het uilgaan cn vakantie houden in enkele Nederlandse steden zijn hoofdstukjes uitgetrokken. Aardig is ook het hoofdstuk „Met dc kommcr- cic in zee", dat informatie over veie reisburo's geeft. Alles wordt in korte hoofdstukken. onderverdeeld in paragrafen. over zichtelijk behandeld; het 'geheel wordt nóg verteerbaarder door de vele illustraties. Het „Reisboek""is op alle postkan-', toren a raison van f 3,50 verkrijg baar. Het Kleine Loo, .tijdschrift voor, land- ~eo'tuinbouw. - komt deze maand uit met een extra nummer dat geheel gewijd is a'an mc'st cn bemest mg. Het is een bundeling van een aantal artikeltjes die in- de af gelopen j-aavgang reeds verschenen zijn. Leerkrachten die aandacht aan dit onderwerp willen besleden kunnen beschikken over gratis exemplaren door een kaartje te sturen haar Ant woordnummer 1726 in Den Haag. Suiker cn zoetwaren Onder auspiciën van het Voprlich- timgs-Instituut voor de Suiikeiver werkende Industrie (VISI) verscheen onlangs het rapport: Suiker en zoet waren - Ran vermindering van kon- sumptie wezenlijk bijdragen tot hel verminderen van tandbederf (ca ries)? Hierin wordt onder andere aandacht besteed aan de oorzaak van caries, dc faktor voedsel in het landbederf, een aantal earicsthcorie- en en dc vraag in hoeverre bet zin beeft dc suikerkonsumptie 'te vér- minderen. In totaal hooft dc VISI zes rapporten samengesteld. Alle zijn op aanvraag "kosteloos verkrijg baar bij: VTSL Wibautstraal 12 in Amsterdam. - Advertentie Wij zoeken een stevige knaap van een jaar of zeventien, in bezit van fiets of bromfiets, als Sollicitalies: schriftelijk, mondeling of telefonsch san hef kantoor van de Zerikzeesche Nieuwsbode (f.a.v. de heer J. v. Loon, Jannewekken 11, Zierikzee. Telel. (01110) 2255. na kantoortijd (01119) 660.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 4