l'ils Eerste taak opbouwwerker: zien waaraan behoefte bestaat Opbouwwerker Geen subsidie voor de Turkse arbeidersvereniging BESLISSINGEN OVER DE LANDBOUW PRIJZEN NOG (LANG) NIET GENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT meeneemprijs NU Winnende „Flyer" in Maasstad Voor Stichting Samenlevingsopbouw Boom vermoord E.E.G.-raad landbouwministers </s« C /évw ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 6 april 1978 134ste jaargang Nr. 22281 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1899) aan het voeren is. Advertentie ISUPERl 12 flesjes 0,3 liter, 395 ROTTERDAM. 4-4. Het Neder landse jacht „Flyer", winnaar in de Whitbread-zeilrace om de wereld, is dinsdagmiddag in de Veerhaven in Rotterdam aangekomen. Begeleid door onder meer sche pen van de rivierpolitie en de ha vendienst meerde het jacht aan bij de steiger van de Koninklijke roei-- en zeilvereniging „De Maas", waar de Marinierskapel voor een muzi kaal welkom zorgde. Op de kade rond de Veerhaven volgden honder den belangstellenden de aankomst. Ook prins Bernhard bracht een be zoek aan het schip. Na een huldi gingsprogramma in het gebouw van de roei- en zeilvereniging zullen schipper Conny van Rietschoten en zijn bemanning dinsdagavond ont vangen worden door het gemeente bestuur van Rotterdam. REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee, Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 23,90, per jaar 91,-. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag Advertentieprijs 35 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,40 Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B T W in dit nummer: De akkerbouw in zuidwest-Nederland Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Een bezieling - zelfs één die dwaalt - is beter dan vol- strekte nuchterheid. Wallis Advertentie t Wilt u betere t kaassoorten kopen ti t dan naar i VAN LOON l toelopen! I i Iedere vrijdagmorgen op het Kerkplein te BRUINISSE. 1 Deze week als rcklamc: J J Bij aankoop van kaas J roomboter f 1,90 J ZOETERMEER, 5-4. Een forse es doorn die aan de Hobbemalaan in Zoetermeer stond, is onlangs dood gegaan. Onderzoek heeft uitgewezen, dat kwaadwilligen de boom vermoe delijk hebben vermoord door hem vergif toe te dienen. De gemeente heeft de boom vervangen door een soortgenoot de opengevallen plaats te laten innemen. Verwachting tot vrijdagavond: Nachtvorst Droog weer met zonnige perioden, maar voornamelijk in het noorden ook wolkenvelden; matige tot krach tige noordoostelijke wind; op uitge breide schaal nachtvorst met mini mumtemperaturen omstreeks min 2 graden, maximum temperaturen om streeks 8 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 3 tot 9. Min.-temperatuur: omstreeks 3 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 10 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 7 april. Zon op 7.03, onder 20.23 Maan op 7.04, onder 20.22 Nieuwe maan: 7 april (17.15) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 7 april 4.07 16.39 9.43 21.52 Springtij: 9 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 6-4. Het K.N.M.I. deelt mede: De kern van een omvangrijk hogedrukgebied boven Schotland trekt het komende etmaal langzaam wat naar het zuiden en neemt daar bij iets in betekenis af. Dit wordt veroorzaakt door een depressie, die donderdagmorgen ten noorden van Noorwegen aankwam en vandaar zuidoostwaarts koerst. Het bijbeho rend frontensysteem trekt over Skandinavië naar het zuiden, maar zal het weer bij ons nauwelijks kunnen beïnvloeden. Wel zullen vrijdag enkele wolkenvelden via de Noordzee ons land binnendrijven, maar het blijft droog. De komende nacht zal het echter nog helder zijn en daar er minder wind verwacht wordt, zal het op veel plaatsen tot nachtvorst komen. Boven het Mid- dellandsezeegebied staat het weer al enige dagen onder invloed van la gedrukgebieden. Met name in Italië en de zuidelijke Alpen komt dan ook veel bewolking voor, waaruit plaatselijk regen valt. Ock over maatregelen om voor Ne derland een onvoldoende prijsverho ging te kompenscrcn wilde h(j te genover de pers nog geen gedachten loslaten, nu hij daarover nog onder handse gesprekken met andere mi nisters en met de raadsvoorzitter van sociale zaken. Hij heeft dat za terdag gezegd in een radio-uitzen ding van TROS-aktua. Het kabinet Van Agt komt binnenkort met een gewijzigd wetsvoorstel van de ver- mogensaanwasdeling (VAD). ZIERIKZEE, 4-4. Sinds 1 april heeft Schouwen-Duive- land een opbouwwerker in de persoon van de heer Diek Doeswijk. Daarmee kan de Stichting Samenlevingsop bouw Schouwen-Duivland, die op 25 november 1977 werd opgericht, nu gaan funktioneren. „Het doel van de Stichting is om in gezamenlijk overleg tussen over heid en partikulier initiatief het welzijn en de zelfwerkzaamheid van de bevolking van Schouvven-Duive- land te bevorderen." Met deze infor matie stelde drs. P. Vis, voorzitter van de stichting, de nieuwe opbouw werker voor tijdens een perskonfe- rentie dinsdag in het stadhuis van Zierikzee. Het is zeker cle bedoeling dat de bevolking van Schouwen-Duiveland zelf gaat meewerken. De opbouw- sbichiting zal niet zelf met kant en klare oplossingen kernen, maar ini tiatieven gaan stimuleren. Vooral maatschappelijke en kulturele voor zieningen zijn belangrijke gebieden u t het werkterrein van de opbouw werker. Verkenning In eerste instantie zal de heer Doeswijk nagaan welke behoeften en tekorten er zijn. Zijn eerste werk periode zal daarom uit verkenning en onderzoek bestaan. Hijzal zich daarbij vooral gaan oriënteren op bij voorbeeld bej aardenvra agsf ukken, rekreatievcorzieningen, de koörddna- tie van dienstverlening, woningbouw en vestigingsbeleid. Verder zal hij zich gaan verdiepen in de vraag of een regionale kulturele raad voor Schouwen-Duiveland ujodig is, of de instelling van dorpsraden wenselijk is en hoe nieuwkomers in de be staande gemeenschap kunnen wor den geïntegreerd. Sociaal planner Een ander terrein is de problema tiek van de kleine kernen. Zoals be kend zal Schouwen-Duiveland ex- ZIERIKZEE. Eén van de koetshuis jes aan de Hoge Molenstraat. Over blijfsel uit de bloeiperiode van het Zierikzeese regentenpatriciaat rond de achttiende eeuw. De monumen tale regentenhuizen aan Havenplein, Havenpark enz. hadden achterlangs koetshuisjes met ruimte voor paar den, rijtuigen en bovenin voor hooi- opslag. In het verleden - en dat is een landelijk verschijnsel - is vaak te grote prioriteit verleend aan het restaureren van indrukwekkende gebouwen en monumentale behui zingen. Het is een gelukkige wen ding dat nu ook het kleine woon huis aandacht krijgt en herkend wordt als een onmisbaar element dat evenveel waard is. Ook gebou wen als dergelijke koetshuizen krij gen steeds meer aandacht en het is te hopen dat ook dit exemplaar nog eens gerestaureerd xcordt. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) perimenfeergebied worden in het kader van de bijzondere regeling welzijnsbeleid. Dat 'betekent dat ruim een miljoen gulden door het rijk beschikbaar wordt gesteld om de leefbaarheid van de kleine kernen te beverderen. Dat betekent ook, dat naast de 'heer Doenwijk nog een so ciaal planner zal worden aangetrok ken, die zich daar speciaal mee zal gaan bezig houden. De sociaal planner zal slechts voor een periode van drie tot vier jaar op Schouwen-Duiveland werkzaam zijn. Zijn' taak zal 'het in eerste instantie eveneens zijn om .te onderzoeken waar de moeste behoefte aan is. Voorwaarde voor de rijkssubsidie was dat Schouwen-Duiveland een Stichting Samenlevingsopbouw had met een eigen opbouw werker. Alleen op die manier is de garantie aanwezig dat hetgeen bin nen het experiment tot stand is ge bracht, ook kan worden voortgezet. Kantoor De heer Doeswijk zal voorlopig zijn kantoorruimte krijgen in het gemeentehuis van Westerschouwen. De bedoeling is dat 'hij in de toe komst naar Zierikzee verhuist, waar nog naar een geschikte ruimte wordt gezocht. De sociaal planner, die zal worden aangetrokken zodra c.r.m. daarvoor groen licht geeft, zal even eens zijn kantoor in Zierikzee bij de Stichting Samenlevingsopbouw krij gen. (Vervolg pag. 4) Dick Doeswijk de nieuwe opbouw werker is dertig jaar, vader van twee kinderen en sinds enkele dagen woonachtig in Zierikzee. Hij woon de voor zijn komst naar ons schier eiland in het Overijsselse Raalte, waar hij de ervaring opdeed, die hem naar Schouwen heeft gebracht in verband met zijn werk voor de Stichting Samenlevingsopbouw. Onder Raalte resorteren vijf kerk dorpen en deze zes plaatsjes hebben een gezamenlijk inwonertal van 23.000 inwoners; Raalte zelf telt telt 16.000 zielen. Doeswijk heeft zich in deze regio vooral bezigge houden met het onderzoeken van de problematiek van de kleine kernen en het veelal in samenwerking met de inwoners, maken van sociale kaarten. Na hier drie jaar mee be zig te zijn geweest heeft de als kul- tureel werker begonnen, nieuwbak ken Zeeuw, gewerkt in het kader van de inspraak-situatie op het plat teland, evenals aan een inventarisa tie van behoeftes binnen het eduka- tief welzijnsplan. Voorts zat hij in jeugd-, kultureel-, bejaarden- en op bouwwerk. Dick Doeswijk vangt zijn werk in Zierikzee aan met zich - uiteraard - uitvoerig te oriënteren, dat wil onder meer zeggen: „Kennismaken met di verse instellingen, met het bestuurs- leven. ook. en met. allerlei mensen-, die hier op tal van terreinen wer ken; gewoon kijken waar men mee bezig is". En: „Nagaan welke de be hoeften erbij de bevolking zijn, voor zover die binnen het kader van zijn werkzaamheden vallen". Hij zal verder voorbereidend werk doen voor het kleine kernen-experiment tot de sociaal-planner in dienst treedt. De heer D. Doeswijk, opbouwwerker van de Stichting Samenlevingsopbouw Schouwen-Duiveland. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Besluit van minister AMSTERDAM, 6-5. Minister De Koning van ontwikkelingssamenwer king heeft geweigerd subsidie te ge ven aan de Turkse arbeidersvereni ging in ons land. Als reden geeft de minister op, LUXEMBURG, 5-4. De EEG-raad van landbouwminis ters is woensdagnamiddag na twee dagen vergaderen uiteengegaan zonder dat er beslissingen over de nieuwe landbouwprijzen zijn genomen, iets wat trouwens ook niemand verwacht had. De prijsvoorstellen gaan nu, zoals gebruikelijk wanneer men het niet eens geworden is, terug naar het speciale landbouwkomité van de gemeenschap, een lot dat ze delen met allerlei andere voorstellen, zoals die betreffende en kele nieuwe marktordeningen en betreffende structuurmaatregelen voor het MiddcIIandsc-zeegebied. Minister Van der St.ee 'blijft bij zijn pessimistische verwachting, dat er deze maand nog wel niets van de prijsvaststelling zal komen (op 24 april komen de landbouwministers weer 'bijeen, maar de aand'adhit zal d'an verdeeld zijn over de ook al zo moeilijke visserij problemen en de landbouwprijzen). De Deense raads voorzitter Dalsager ziet het deze maand met de prijzen cok nog niet gebeuren. De twee procent Minister Van der Stee bleef wei geren te vertellen, wat hij zich nu precies voorstelt als alternatief voor de door hem onvoldoende prijsver hoging met twee procent, zoals de Europese Commissie voorstelde. dat de Turkse arbeidersvereniging zich zou richten tegen het buiten lands beleid van Nederland jegens Turkije en tegen de Turkse regering zelf. De Turkse arbeidersvereniging (HTIB) heeft inmiddels minister De Koning gevraagd op zijn beslissing terug te komen. De HTIB had bij ontwikkelings samenwerking om subsidie ge vraagd, omdat de vereniging niet in aanmerking komt voor subsidie van het ministerie van c.r.m. Het werk van buitenlandse arbeiders komt slechts voor subsidie van c.r.m. in aanmerking, indien het op lokaal niveau gebeurt. Landelijke aktiviteiten, zoals die van de HTIB, worden volgens de Turkse arbei dersvereniging niet door c.r.m. ge subsidieerd. De HTIB (Holanda Turkiyeli Isciler Birligi) stelt zich als doel de Turkse arbeiders in ons land bewust te maken van hun politieke en so-< ciaal-ekonomische situatie. De HTIB is een demokratische vereni ging, die voorlichting geeft over de ontwikkelingen in Turkije en daar over, in bepaalde situaties, stand punten bepaalt, aldus de arbeiders vereniging. HILVERSUM. De vakbeweging moet het beheer krijgen over het collectieve deel van de vermogens- aanwasdeling. De overheid kan btf dat beheer betrokken worden, voor de werkgevers ligt dat niet zo voor de hand. Dat vindt minister Albeda

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1