in de Tweede Kamer Overschotten off\N.V. wilde voor 1 april V.A.D. Dalende Brezjnjev in Siberië De te vangen vis-kwanta Een geval van duivelsuitdrijving koffieprijs? Thor Heyerdal steekt zijn vlot in brand Bierflesje met wijde opening Om de tanden van de jeugd Dót mug nu niet De auto's en de remmen Mensen dakloos door brand Redding nu 73 dagen AGENDA SLEUTELTJES 2 De boer is als nieuwselement in dc ee* De boer is als nieuwselement in de EEG helaas nog niet uit het beeld. Er is met het voortschrijden van de tyd in het kader van de gemeen schappelijke markt, een cruciaal punt bereikt, waarbij voor de toe komst een keus moet worden ge maakt. De EEG heeft in het verle den „leren leven" met grote land bouwoverschotten en met het oog cp de toekomst, is de vraag relevant of dat zo door moet gaan. Overschot ten immers kosten veel geld aan verzorging, opslag en afzet. Een alternatief zou kunnen zijn, sterke inkrimping van de landbouw- produktie, maar dit zal zonder twij fel een grote terugloop van de werk gelegenheid in de landbouw en vee teelt tot gevolg hebben. De EEG staat derhalve voor een moeilijke keus, waarbij de voorkeur vap de meeste landen, zoals het er thaps voorstaat, schijnt uit te gaan naar (dan maar) overschotten, teneinde een minimale beveiliging van de landbouwstand mogelijk te maken. Inkrimping van de landbouwpro ductie zou ook grote gevojlgen heb ben voor de verwerkende industrie van landbouwprodukten. Hierin werken in ons land rond 60.000 men sen en in dit opzicht blijkt wel hoe zeer er sprake is van maatschappe lijke vervlechtingen, waarvan men geen delen kan ontbinden, zonder het gehee) te schaden. Overigens is een forse stijging van de landbouwprijzen voor de kpmen- dc jaren niet te verwachten, daar in de race om prijzen en het accepter ren van landbouwoverschotten, als gezegd, de voorkeur wordt gegeven aan die overschotten. Er zal moeten worden gestreefd naar een subtiel evenwicht tussen prijs en produktie, want de landbouwprijzen zullen ook weer niet zo kunnen worden be perkt, dat dc lastige overschotten kunnen worden voorkomen. Nog eens dus: beter overschotten dan dy namiet onder de werkgelegenheid in de landbouw. Al eerder is hier opgemerkt dat de veelvormigheid van de landbouw in de verschillende EEG-landen, het bereiken van een evenwicht en van een voor ieder aanvaardbaar gemid delde zo moeilijk maakt. De land bouw en veeteelt zullen de komende jaren dus wel in beeld blijven. Ge zien de trieste prijzenontwikkeling dit jaar ten onzent is dat maar goed ook. Het is immers toch een absurde zaak dat er om in Zeeland te blij ven - voor de goede produkten van onze landbouw, geen redelijke prij zen worden betaald. Dat kan in de komende jaren zo niet door blijven gaan, of er vallen slachtoffers. MOSKOU, 3-4. De Russische pre sident en partijleider, Leonid I Brezjnjev, heeft maandag een be zoek gebracht aan pantsertroepèn dié zijn gestationeerd in het gebied rond de stad Tsjita in Oost-Siberië. Naast een inspectie van de troepen, voerde Brezjnjev ook besprekingen met commandanten van het betrok ken gebied over de gevechtsbereid heid van de militairen en de stand van zaken wat betrèft de opleiding. ZIERIKZEE. Eén foto van het gebeu ren In de Chr. Ger. Kerk rond. het aanbieden van een eerste plaat van Zingen in Zierikzee" aan Zeelands kommissaris dr. C. Boertien. Men ziet het koor „De Lof stem" aan het werk; op de voorgrond enkele leden van de K.H. „Kunst en Eer". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) AMSTERDAM, 3-4. De Federatie [Nederlandse Vak beweging (FNV) is teleurgesteld over liet fep dat bet kabinet niet vóór 1 april, in tegenstelling tot hetgeen in de regeringsnota stond, bij de Tweede Kamer bet wetsontwerp Vermogeiisaanwasdeling beeft ingediend. Formeel weten we nog niets, zo zei Wim Kok, voorzitter van dc FNV, maandag op een perskonfere.ntie van cïc vakcentrale, maar aan de hand van door de ministers hier en daar gedane mededelingen hebben we iets aan elkaar kunnen knopen. DEN HAAG, 3-4. Minister Van der Stee (landbouw en visserij) heeft de hoeveelheden zeevis vastgesteld die onze vissers in 1978 in bepaalde ge bieden maximaal mogen vangen. Dc regeling met betrekking tot tong en schol werd reeds eerder bekend ge maakt! De thans dcor de minister geno men maatregelen, waarever overleg is gepleegd met het visserijbedrijfs leven, zijn overeenkomstig de voor stellen van de Europese Commissie. De belangrijkste maatregelen voor hari'i g behelzen een vangverbod in het Skagerrak, bet Kattegat, de Somt en Belt, 'het Engels Kanaal, het Bristol Kanaal, de wateren ten zui den van Ierland en - vooralsnog - in de Noordzee. Een uitzondering wordt gemaakt voor de 'bijvangst. Bij de visserij op sprct mag maxi maal 10 procent baring werden bij- gevangen, bij de visserij cp andere soorten maximaal 5 procent. Vanaf een nog nader bekend te maken tijdstip mogen onze vissers in de wateren ten westen van Schotland (Hebriden) 3000 ton, in de Ierse Zee 715 ton en in de wateren ten westen van Ierland 400Q ton haring vangen. DEN HAAG, 4-4. Er komt binnen kort een bierflesje met een wijde halsopening op de markt, dat moet apelleren aan de smaak van „de jonge konsument". Het nieuwe fles je kan in een handomdraai worden geopend en dan meteen als drink glas worden gebruikt, aldus de Vereenigde Nederlands glasfabrie ken. Het wijdmondse flesje verscheen al in 1970 op de Amerikaanse markt. Later volgden Europese landen en nu gaat een glasfabriek in Schie dam een eigen versie maken. Rechtszaak in Beieren ASCHAFFENBURG, Beieren, 3-4. De 23-jarige studente Anneliese Mi chel is volgens de exorcist- geestelij ke Ernst Alt (40) een „zoendood" gestorven. Zij heeft bewust geboet voor uit het ambt gezette katholieke priesers, voor Duitsland, voor politi ci en vooral voor de Duitse jeugd, aldus de parochiepriester Alt uit Klingenbcrg die met de priester Wil helm Renz (67) en de ouders van de studente in Aschaffenburg terecht staat op beschuldiging van dood door schuld. Het meisje overleed nadat men langdurig bad gepoogd „de duivel bij baar uit te bannen". Op 1 juli 1976 sitierf Anneliese Miohel aan „zeer sterke vermagering". Sinds 1969 leed zij aan vallende ziekte Vanaf 1973 leidde deze kwaal tot neerslachtige buien en het waan beeld dat zij door de duivel bezeten zou zijn. In de tenlastelegging wordt gesteld dat „met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid de dcod van de studente tot een week voor haar 'overlijden door medisch ingrijpen had kunnen werden vóór- kómen". Alt verklaarde maandag dat hij er vast van overtuigd was en is dait de studente dcor de duivel bezeten was. Zo had het meisje „nadat zij was aangesproken in een vreemde taal die zij niet kende, juist gereageerd en de diefstal van hosties uit een kerk voorzien". De ouders hadden ingestemd met ■het uitdrijven van de duivel bij het meisje dat steeds beslister elk voed sel ging weigeren. Wat betreft hel koJlektieve fonds zei de F.N.V.-voorzitter, dat het voor de F.N.V. onaanvaardbaar zou zijn als de gelden daar anders in worden gestort dan in vermogenstitels, dus niet kontant. Met deze vermogensti tels breng je het fundamentele recht van de arbeiders tot uiting - en dat is essentieel in de VAD - net zoals de kapitaalverschaffer dal recht heeft. Volgens de F.N.V. wordt het steeds, duidelijker dat het kabinet binnen het wetsontwerp streeft naar een ontkoppeling. De F.N.V.-voorkeur gaat uit naar: in één wetsontwerp de individuele overwinst regelen, op basis waarvan bepaalde bedrijven een deel van de overwinst aan de werknemers van het eigen bedrijf uitkeren en waarvan dc kosten kun»- nen worden gedeklareerd aan ons al len (fiscaal aftrekbaar), aldus Kok. In een ander wetsontwerp zullen dan de zaken rond het kollektieve fonds worden geregeld. Dit kollektieve fonds zal moeten werden gevoed door een heffing bo venop de vennootschapsbelasting die de bedrijven moeten betalen. „Hoe dat moet is ons onbekend", zo zei Kok. Minister Albeda heeft volgens hem gesproken over de mo gelijkheid van een progressief oplo pende toeslag. Het individuele deel Over het individuele deel merkte Kok op dat voor de F.N.V. nog steeds geldt „gelijke monniken, gelijke kap pen". Een sterkere uitbreiding van dit individuele deel zal bij de F.N.V. op de grootst mogelijke weerstand stuiten, zo waarschuwde Kok het ka binet. De mogelijkheid om de kosten fiscaal af te trekken, brengt de ani mo bij de- F.N.V. voor de VAD hele maal tot nul terug, zo zei Kok. UTRECHT, 3-4. De Verenigipg van Nederlandse Ziekenfondsen is erg gelukkig met de uitspraak van staatssecretaris Veder-Smit (volks gezondheid) dat de tandheelkundige verzorging van de jeugd haar zeer ter harte gaat. VNZ-secretaris A. H. Slotboom dringt in verband hiermee in het blad „inzet" van de vereniging nog maals aan op het snel opnemen van fluoride-applicatie in het zieken fondspakket. Het opbrengen van fluoride op tanden en kiezen wordt beschouwd als een alternatief, voor de - door het parlement verworpendrinkwatér- fluoridering. Als deze methode eens per half jaar wordt toegepast, kan ongeveer 50 a 60 procent van het ef fect worden bereikt dat fluoridering van het water zóu hebben gehad. DEN HAAG, 3-4. Werkloze jongeren mogen zieke of oude re mensen niet helpen door bij voorbeeld de vuilnisbak naar beneden en weer naar boven te brengen. Dit kan worden omschreven als „produktieve, dus mei geld waardeerbare ar beid". Het feit dat zij hier geen enkele vergoeding voor krij gen, staat los hiervan./ Dit is naar voren gekomen na een bezoek van Haagse raadsleden aan een stadswijk. Bewoners hadden toen ge vraagd of de gemeente aan werkloze jongeren een straat kon toewijzen om dergelijke werkjes op te knappen. B. en w. hebben nu laten weten, dat zij zo'n aktiviteit „niet kunnen bevorderen". De werklozen zouden kunnen worden ge straft met verlies of verminde ring van. hun uitkering. Wel hebben b. en w. van Den Haag meegedeeld dat een rapport van de Sociale Verzekerings raad in behandeling is waarin wordt voorgesteld pro-deo-ar- beid toe te staan. DJIBOUTI, 3-4. De Noorse zee vaarder Thor Heyerdahl heeft zijn vlot „Tigris" in brand gestoken uit protest tegen de oorlogen die in in dc Hoorn van Afrika worden gevoerd. De 63-jarige professor Heyerdahl arriveerde vorige week woensdag na een gevaarlijke toéht van tien weken van het zuiden van Ii-ak, via de Per zische Golf en over de Indische Oce aan bij de kust van Djibouti, waar hij en zijn tien medeopvarenden van diverse nationaliteiten de „Tigris" in brand staken. Met zijn tocht wilde Heyerdahl bewijzen dat de oude Su- meriers van Mesopotamie met een vaartuig als de „Tigris" naar India en Afrika waren gevaren. In Djibouti verklaarde Heyerdahl maandag dat hij zijn vaartuig in brand had gestoken -omdat de bur- gei-oorlog in de Ethiopische provincie Eritrea hem had belet de Eritrese haven Massawa aan te doen. Hij zei een telegram te hebben gezonden naar de secretaris-generaal der Ver enigde Naties om tegen de oorlogen in de Hoorn van Afrika te proteste ren en tegen de overbewapening van de landen in dit gebied. DEN HAAG, 3-4. Tijdens remmen- tests die de ANWB op 29, 30 en 31 maart in Apeldoorn heeft gehouden bleek van 31 procent van de geteste auto's de remwerking onvoldoende te zijn. Zestien procent van de automobilis ten moest de ANWB wegens andere mankementen aan het remsysteem adviseren de auto naar de garage te brengen. Dc ANWB heeft de tests uitgevoerd op de remmentestbank van de Technomobiel die zij sinds 20 maart in gebruik heeft. EINDHOVEN, 3-4. Elf leden van de familie Ramsoedit zijn dakloos na een brand maandagmiddag in hun woning aan de Theodoor van Thuldenstraat in Eindhovem Dc be nedenverdieping brandde geheel uit en op dc bovenverdieping ontstond rook- en waterschade. Dc totale schade wordt geraamd op 45.000 gulden. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. De brand is vermoedelijk ontstaan door een lekkende gasmeter in de kelder. Het gas ontplofte nadat het in aanraking was gekomen met een waakvlam van een kachel in de huiskamer. BUENOS AIRES, 3-4. Het Griek se vrachtschip „Master Slefano" heeft maandug in het zuiden van dc Atlantische Oceaan twee Italiaan, zeilers opgepikt die 73 dagen op een vlot hadden rondgedreven. De Italianen waren begin januari met hun jochl „Surprise" uit Mar del Plata vertrokken. Op 2U januari kreeg men geen radiokontakl meer met hen. De geredden hebben ver- verteld dat hun schip 19 januari na ccn botsing mei ren liOui was ge zonken AMSTERDAM, 3-4. Op het ogen blik doet zich een dalende tendens voor op lie kol'fiemarkt. Als zich geen kaJamiteilcn, zoals vorsischade, bij de oogsten voordoen in de ko mende maandep, dan zal deze ten dens zich voortzetten. Mede gezien de grote konkurrentie in Nederland, is een volgende verla ging van de konsumentenprijs voor koffie „niet ver weg", zo meende de raad van bestuur van Ahold N.V., op een perskonl'erentie ter toelichting van het jaarverslag. Een verlaging van de koffieprijs met 53 cent per pakje van 250 gram, waarover dc laatste tijd geruchten gaan, vond het bestuur van Ahold aan de hoge kant. „Met de helft van dit bedrag is de situatie beter ge dekt", zo werd gezegd. Werkgroep „In 't zelfde schuitje" be reikbaar in het weekend, tel. 01110- 4997. Dinsdag 4 april Zierikzee Havenplein 24. „Open Huis", Fede ratie Maatschappelijke Dienstverle ning 15.00 tot 20.00 uur. Renesse Bowlingeentrum 20.00-22.00 uur bowling Bond voor opzichzelfstaan- den. Kerkwerve Verendgóngsgebouw, 14.30 uur, be- jaardensoos. Bruinisse Hervormd Verenigingsgebouw jaar vergadering vrouwenvereniging „Helpt Elkander" 18.00 uur. Woensdag 5- april Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw ver gadering Hervormde Vrouwengroep „Wees een zegen" 20.00 uur. Kerkzaal. Geref. Vrouwenvereni ging. 20.00 uur. Donderdag 6 april Zaterdag 8 april Zierikzee Concertzaal, Grote Balletuitvoering balletschool mevr. Kramer, 16.00 uur Bowlingavond Bowling-centrum. P.J.Z. 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede 20.00 uur Dansen en praten Bond voor opzichzelf- staanden. Dreischor Zuiddijk 4, rommelmarkt PJZ. 20.00 Parkeerterrein „Vier Bannen". 14.00 uur exkursie Krekengebied Natuur- cn Vogelwacht. Zondag 9 april Burgh-Haamstedc-Zicrikzce Trimfielstocht Sportpark Van Zuijen 9.00 uur. Station Zierikzee 9.45 uur. Maandag 10 april Haamstede raadsvergadering Gemeentehuis, 19.30 uur. Dinsdag 11 april Zierikzee Bussstation, 13.00 uur, vertrek Plat telandsvrouwen naar museum Boy mans. Woensdag 12 april Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw 14.311 uur Bejaardenmiddag NCVB Haamstede Hckreaticzaal Geref. kerk 19.45 uur Vrouwenraad lezing de heer ,J. Ph. P. Stengel*. Donderdag 13 april Zierikzee Havenplein 24, rechtswinkel 19.00- 20.00 uur. Zonnemaire café Bommcncdc, klavcrjaswedstrij- den. 20.00 uur. Vrijdag 14 april Zierikzee Concertzaal Kombi-concerl „Kunst en Eer' - Gratoriunivereniging. 29.00 Zonnemaire Café Bommenede 2U.00 uur Dansen en piaten Bond voor opzichzelf- staanden. Zaterdag 15 april Zierikzee Hotel Van Oppen 15.00 uur Koffie- uurtje Bond voor opzichzell'staan- den. Dinsdag 18 april Goes Prins van Oranje, Provinciale bloemschik wedstrijd Plattelands vrouwen. Woensdag 19 april Goes „De Prins van Oranje". Afd. Zeeland Ned. Bond. van Plattelandsvrouwen, 10.30 uur. „De Graai' van Haamstede". Afd. Westerschouwen Ned. Ver. v. Huis vrouwen. Lezing: „Mondige patient". Woensdag 26 april Zierikzee Zeeuwse Herbeigh, 20.00 uur lezing „Leeébaaiheid van verhalende kin derboeken", Ned. Bend van Platte landsvrouwen. Donderdag 27 april Zierikzee Havenplein 24 Rechtswinkel 19.00- 20.00 uur. Serccskerkc Dorpshuis, jaarfeest vrouwenvereni ging „Debora". Zaterdag 29 april Zierikzee R.K. Ke'ik, 20.30 uur, uitvoering Zierikzees Kamerkoor. Woensdag 17 mei Zierikzee Concertzaal, vergadering afdeling Zeeland VNG, 10.30 uur. (omo) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Landbouwcentrum 13.30 uur, Stu diemiddag agrarische kommissie NBvP. Mondragon, openbare bestuursver gadering Stichting Jeugd Schouwen- Duiveland 19.30 uur. Nieuwer kerk Gereformeerde kerk, 19.30 uur, zang uitvoering Chr. Gem. Zangvereniging en Kinder- en Jeugdkoor uit Middel- harnis. Bruinisse Ned. Hervormd Verenigingsgebouw „Phiiatelica", vergadering, ruil- avond, junioren 19.00 uur, senoren 20.00 uur. Vrijdag 7 april Renesse Bowlingcentrum 20.00-22.00 uur bowling Bond voor opzichzelfstaan- den Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 2227 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 Mevrouw was een dagje bij vrien den en over een lollige bloes, droeg zij het scherp gesneden jasje van een zwart mantelpakje en dat stond best goed. Nu kwam zelfs de zon 's mid dags nog even door de ramen piepen: wel niet zo uitbundig, maar toch waarneembaar en voelbaar en daar om deed mevrouw het jasje uit tij dens de maaltijd. De heer des huizes had zich onmerkbaar gehaast om hel jasje netjes in de gang op de kapstok te hangen. Veel later in de middag was alweer het afscheidsuur en mevrouw schiet in haar jasje: steekt met'een routine- gebaar de handen in de zak om haar autosleuteltjes te pakken, want die steekt ze daar altijd losjes in weg, maar laten die sleuteltjes nou mooi weg wezen en voorlopig wegblijven. Dat is altijd een schrik. „Heb je ze niet?" enfin wij allemaal accep tabele en absurde plekjes opgenoemd waar ze zouden kunnen zijn. Tasjes werden omgekieperd om te kijken en te zoeken, bureaux werden ge schoond, want je kunt nooit weten; er werd in andere zakken gevoeld, maar allemaal niks. De kinderen werden naar het par keerterrein gestuurd. „Ga eens kijken voor mama of de sleuteltjes niet op de auto zitten of nog gekker in het dashboard steken". De jeugd vliegt uit, kijkt en komt met een negatief verhaal terug. „Heb je ook goed op de grond bij hel portier gekeken". Jeugd weer weg en goed kijken op de grond bij het portier, maar alweer foute boel. Geen sleuteltjes. „Nou dan ga ik maar lopen" beslis te mevrouw. Haar vriendin: „maar neem. toch ons wagentje: dan rij je alvast naar huis met de kinderen en brengt de auto later maar terug. Wij brengen jou dan weer wel naar huis". „Maar dat is tóch allemaal te gek" zei mevrouw. „Niks hoor, ik red me wel'. Juist op dat ogenblik, keek ze opzij van dc revers van haar jasje en zag een uitdagende pochet naar huiten piepen, die zij nimmer had bezeten en die ook nimmer in het zakje opzij van dc revers was gestopt. „Ongelofelijk" sprak mevrouw en barstte in een onstuimig gelach uit. terwijl ze het jasje uittrok en niet zonder sierlijkheid even over dc leuning van dc stoel drappeerde. Om precies te zijn en te voldoen aan dc honger naar informatie, zij gezegd dat ze het jasje van de heer des huizes zo juist had afgelegd. Dat leek er als twee druppels water op; ook zwart weet u wel, maar wel zon. der autosleuteltjes, want die heeft hij altijd aan een soort sleutelbos in zijn broekzak. Daar ging ze dus op weg naar haar vehikel. „Dag mevrouw, dag lieverd, kom nog eens terug maar trek je eigen kleren aan of kom anders per paard. Dal is weer eens wat anders rn misschien nóg leuker! SCH1 F.REI LA NDM AN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 2