Bond voor opzichzelfstaanden voorziet in een behoefte Burgemeester T. C. Hekman opende de nieuwe zeilschool in jachthaven 't lange uus </rv C De regering en het R.M.S.-streven Akties in de scheepsbouw? De jachthavens DE ZIERIKZEESCHE COURANT Kontakten maken suksesformule In omgebouwde klipper WAT 1EQT 0t BILT NIEUWSBODE Dinsdag 4 april 1978 134ste jaargang Nr. 22280 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek .Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee, Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 23,90, per jaar 91,-. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 35 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,40. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. tn dit nummer: Presentatie A.S.V. Brouwershaven ZIERIKZEE, 1-4. Druppelsgewijs komen ze binnen. Zaterdagmiddag in hotel Van Oppen. Het veertien daags koffie-uiirtje van de Bond voor opzichzelfstaan den ondervindt duidelijk konkurrcntie van het heer lijke lenteweer. Toch wordt het nog gezellig. De mensen die komen, vinden er wat ze zoeken. Gezelligheid, kontakt met anderen, even uit het eigen kringetje zijn. Het is een eenvoudige formule, maar een suksesvolle, zo is gebleken. Breng een aantal op Zichzelfstaanden bij elkaar en dan blijkt het vanzelf te rollen. Er groeien allerlei aktivi- teiten en ook buiten de bond om worr den gezamenlijk gezellige middagen en avonden georganiseerd. Eerste stap De bond vcor opzichzelfstaanden werd eind vorig jaar geboren uit een initiatief van mevrouw H. van 't Veer en mevrouw J. van An-del. Ze voelden wel voor een klub van men sen, die zender partner door het le ven gaan en voor wie kontakten met anderen die in dezelfde situatie ver keren vaak zo verschrikkelijk be langrijk kunnen zijn. De eerste stap van de beide dames was een bezoek aan dominee Assen dorp cm te informeren of er op Schouwen-Duiveland voldoende al leenstaande mensen wonen om een bond te kunnen beginnen. Daarna werd de federatie voor maatschap pelijke dienstverlening ingeschakeld en zo kwam cok mevrouw Bal bij het groepje, evenals mevrouw M. van der Spek. De groep werd nog uitge breid met de heer L. Henneveld en zc had de bond in oprichting al vast een bestuur. Meteen sukses Er kwamen /vergaderingen, er werden advertenties gezet en cp 17 december werd de eerste open mid dag gehouden. Dat was meteen een sukses. Met 47 belangstellenden was de opkemst boven verwachting goed. Mevrouw Bal: „We 'hebben versteld gestaan, toen we ontdekten hoe groot de behoefte is aan een dergelijke bond". Op vrijdag 13 januari startte de bend officieel met een bijeenkomst in café Bcmmenede in Zonnemaire, waar nu regelmatig - bijna iedere wee'k - gezellige dansavonden wor den gehouden. Om de veertien dagen kunnen de leden van de bond naar het koffieuurtje cp zaterdagmiddag in hotel Van Oppen. Verder zijn er dan bowlingavonden in Renesse, is Burgemeester T. C. Hekman van Bruinisse kwam namens het ge meentebestuur feliciteren met de opening van de zeilschool. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) er een diskussiegroep onder leiding van mevrouw Van der Spek en een kreatieve groep. Op tweede paasdag organiseerde de bond een gezellig paasetentje en ook de kinderen van de leden waren daarbij welkom. Voor hen werd speciaal een eierloop- estafette gehouden. Algemeen De bond is algemeen en dat wil zeggen dat iedereen, mits alleen staand, lid kan worden, ongeacht leeftijd, godsdienst of politieke rich ting. De leeftijden van de leden va riëren op het. ogenblik van 27 tot 82 jaar. Wie interesse heeft mag twee keer komen kijken om de sfeer te proeven en het lidmaatschap kost f 35,per jaar, wat dan wel inhoudt dat geen entreegelden meer behoe ven te worden betaald. Doelstelling Doelstelling van de bond? „Men sen uit hun isolement halen., Gezel ligheid bieden", zegt mevrouw Van Andel. „We wisten dat een groot aantal mensen gewoon de deur niet meer uitkwam. Dat vooral de week einden een probleem waren. Nu zie je mensen gewoon opfleuren". Ander doel: elkaar helpen. En dat kan op heel wat manieren. Leden, die overigens uit heel Schouwen- Duiveland komen, worden, walmeer er vervoersproblemen zijn, tegen een geringe vergoeding gehaald en gebracht. Een ander streven is om zieke leden te gaan bezoeken, om een lclusjesklub van mannen te vor men. omdat voor heel wat vrouwen kleine reparatiewerkjes neig wel eens een probleem zijn, cm elkaar te helpen ook bij de opvang van kin deren. Ook wordt vanuit de bond wel geregeld dat er oppas is wan neer leden naar een bijeenkomst wil len. Enthousiasme Eigenlijk i9 de doelstelling onbe perkt, afhankelijk van het enthou siasme van de leden. Dat enthousias me is er zeker. Er zijn 'leuke kontak ten gegroeid. Nieuwkomers worden spontaan opgevangen. ,,Maar", zegt mevrouw Bal, „we zijn geen huwe lijksmarkt". Ze is blij met de bond. De initiatieven blijven nog steeds komen. Binnenkort zal waarschijn lijk het eerste klubblad van de pers rollen. „We willen in de toekomst ook iets voor een-oudergezinnen met kinderen gaan doen". Blij met de bond is ook de heer Van Vessem. Hij is 74 en woont in het rusthuis „Irene" en omdat hij vroeger gevaren heeft, en erg van kontakten maken houdt, kan hij zijn hart ophalen bij de bond. „Ik mag ook graag een potje klaverjassen", vertelt hij. De avonden van de bond woont 'hij echter niet bij. „Dat wordit me te laat". Gezelligheid De heei' Van. der Welle is al even enthousiast. „Je leert mensen ken^. nen, je hc-ort erbij, er is gezelligheid? Dat is it. Je bent er eens uit en dat is vooral fijn voor mensen, die an ders nooit in een café komen". Adrie (ze wil 'haar achternaam lie ver niet in de krant) is het met hem eens. Ze zoekt naar mensen waar ze wat 'aan heeft en zo wil er ook wel eens een goed gesprek ontstaan. Ieder heeft zo zijn eigen motieven. Maar het belangrijkste is toch: we ten dat je er eens uit kunt, kunt praten en dat er mensen zijn die met je meeleven. En dat lukt wonderwel. DEN HAAG, 3-4. De Nederlandse regering heeft zich in haar nota over het Molukse probleem te makkelijk afgemaakt van de vraag of het RMS- streven rechtmatig is. Dit heeft de stichting Iccan, die opbouwwerk doet onder Molultkers, maandag vcor de bijzondere kamer- komméssie aangevoerd. Volgens voorzitter Brüsewitz van 'het Iccan had het de regering ook „gesierd" als zij in de nota had verdisconteerd dat er in de icop der jaren een reek9 psychologische blunders is begaan. „Van beiuchte mededeling over het ontslag uit mil'taire dienst tot de reakties van overheidspersonen na reizen door Indonesië", aldus Brüsewitz. „De Molukkers moesten wel' de indruk krijgen dat ze niet voor vol aangezien, worden". Om basis De Iccan-voorzitter is van mening d'at de regeringsnota had moeten be ginnen met dit aan te stippen. „Dat had een basis kunnen scheppen, vcor overleg over een te voeren beleid", Direkteur Hartman van het Iccan miste in de nota een paragraaf over de uitvoering van het sociaal cultu- BRUINISSE, 31-3. Burgemeester T. C. Hekman en zijn echtgenote hehben vrijdag de eerste schreden ge zet aan boord van de zeilschool „Aqua vitesse" in Brui- De school is gevestigd op een om gebouwde klipper die in de jacht haven Aquadelta ligt. Ook wethou der M. J. v. d. Velde nam vrijdag middag namens het gemeentebe stuur een kijkje op de boot. Burgemeester Hekman zei bijzon der gelukkig te zijn met deze vesti ging en wenste de eigenaars Cicilia Baljon en Clemens Schretlen veel succes. „In het pakket voorzieningen ontbrak nog steeds een zeilschool te Bruinisse", zei hij. Gunstige ligging „Bruinisse is voor zeilers een zeer gunstig gelegen plaats: men kan er alle kanten op". De heer Hekman noemde onder andere de mogelijk heid om naar zee te gaan, de Greve- lingen op en Holland in. Bruinisse is ook gunstig gelegen voor wat betreft de zeilschool. De belangrijke persoon achter de schermen die veel gedaan heeft om deze zeilschool van de grond te krij gen, noemde de heer Hekman Aart de Zeeuw uit Bruinisse. Hij zei zeer blij te zijn, dat Bru ook bij deze ves tiging betrokken is. Instriikteiirs Aart de Zeeuw is aangesteld als hoofdinstrukteur en zal met nog een aantal instrukteurs de zeillessen voor zijn rekening nemen. Verder zal er een instrukteur komen voor het geven van windsurflessen en de heer Clemens zal samen met Aart les geven voor het type catamaran. Wedstrijdzeilen zal gegeven worden in de Javelins, door de heer Clemens die een internationale zeilervaring heeft. De verzorging van de leerlin gen en de maaltijden is voor Cicilia Baljon. die een ruime hotelervaring heeft. (Vervolg pag. 3) rele deel van de regeringsnota. „De plaatselijke stichtingen kunnen dat niet aan, ze zij,n onderbemand. Er zou een coördinerend orgaan voor de beleidsuitvoering moeten komen" te genover de coördinerende beleids- voorbereidende interdepartementale commissie", aldus Hartman, die zei de coördinatie op overheidsniveau te waarderen. AMSTERDAM, 3-4. Als de rege ring bjj de besprekingen met de in dustriebonden dinsdag niet bereid big kt mee te werken de werkgele genheid in de scheepsbouw te be houden kan zij op ajitie rekenen. Op de scheepsbouwbedrijven in de hoofdstad zoals ADM, NDSM en Verschure, liggen, de aktieplannen al klaar. Deze geslaagde bijeenkomst kan als een schot voor de boeg wor den beschouwd. Dit zei D. Vissers, distriktshoofd van de industriebond NVV maandagmiddag aan het slot van de manifestatie voor het behoud van de werkgelegenheid in de scheepsbouw op het Mosveld in Amsterdam-noord DE BILT, 3-4. Grontmijj N.V. be weegt zich ongeveer 30 pet van haar totale activiteiten op het gebied van de recreatie. Vorig jaar zijn bijvoor beeld vier jachthavens gereedgeko men terwijl er nog 10 a 12 in voor bereiding zijn. Hoewel voorlopig nog veel interesse voor nieuwe projecten bestaat wordt toch verwacht dat „met een jaar of vyf" het verzadi gingspunt voor jachthavens in Ne derland zal zijn bereikt, zo heeft het bestuur bij de presentatie van het jaarverslag meegedeeld. Advertentie Éjj binnenhuisadviseurs havenpark 28/zierikzee 01110-3727 Zaterdagmiddag om de veertien da gen: koffieuurtje van de bond van op zichzelfstaanden in hotel Van Oppen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Aan een huis moet iets ont breken, waarvan het gemis niet zwaar wordt gevoeld, maar waar met genoegen naar wordt verlangd. Pestallozi v Verwachting tot woensdagavond: Aanhoudend vrij koud Droog weer; eerst veel bewolking, later ook perioden met zon, vooral in het noorden van het land; matige tot krachtige noordoostelijke wind; minimumtemperaturen omstreeks 3 graden, maximumtemperaturen van ongeveer 7 graden in het Wadden gebied tot circa 10 graden elders. Voor donderdag Aantal uren zon: 3 tot 13 Min.'temperaturen: omstreeks 3 gr Max." temperaturen: omstreeks 10 gr Kans op een droge periode van min stens 12 uur; 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 5 april. Zon op 7.07, onder 20.20 Maan op 6.10, onder 17.58 6 april. Zon op 7.05. onder 20.22 Maan op 6.37, onder 19.11 Nieuwe maan: 7 april (17.15) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laag water 5 april 2.26 15.04 8.13 20.38 6 april 3.21 15.56 9.00 21.16 Springtij: 9 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 4-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied boven het zeegebied tussen IJsland en Noor wegen is het afgelopen etmaal nog wat in kracht toegenomen. Dinsdag bevond zich boven Scan dinavië nog een uitloper van dit hoog. die in betekenis afnemend naar Rusland is weggetrokken. Het hoge drukgebied verplaatst zich langzaam zuidwaarts en zal via de Britse ei landen in verbinding komen met een hogedrukgebied nabij de Azoren. Daar de luchtdruk laag blijft bo ven zuideuropa en de Middellandse Zee. handhaaft zich boven onze om geving een vrij krachtige noordooste lijke stroming. Met deze stroming wordt vrij kou de lucht aangevoerd, waarin wolken velden voorkomen, maar het ziet er naar uit. dat de lucht geleidelijk iets droger gaat worden, waardoor de kans op zon toeneemt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1