MAATSCHAPPELIJKE DIENSTVERLENING KREEG RIANTE NIEUWE HUISVESTING Patiëntenschip „Prins Willem Alexander" bracht weer bezoek aan Zierikzee J#MËS GBIBUB „James Grieve" zaterdag in Dorpshuis te Ellemeet VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD! bezorger te ELLEMEET RIJKSARCHIEF VIERT MET EXPOSITIE BRUIKLEEN ZEELANDIA ILLUSTRATA' 3 Open Dag- op 4 april ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE STREEKNIEUWS Iets fraais te zien te Middelburg ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE - Vrijdag 31 maart 1978 Nr. 22278 ZIERIKZEE, 30-3. De federatie voor maatschappelijke dienstverlening voor Noord-Zeeland is voorlopig uit de ruimteproblemen. Sinds enkele weken is het kan toor riant gevestigd aan het Havenplein 24 en volgen de week mag het publiek tijdens een „Open Dag" op 4 april kijken hoe goed. Advertentie Wij zoeken een stevige knaap van een jaar of j zeventien, in bezit van fiets of bromfiets, als Sollicitaties: schriftelijk, moncfeling of telefonisch aan het kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode (t.a.v. de heer J J. v. Loon, Jannewekken 11, Zierikzee. Telef. (01110) 2255, na kantoortijd (01119) 660. Reden tot vreugde deze nieuwe huisvesting, want nog niet zo lang geleden zat de federatie met de han den in het haar. Na jarenlang een optie te hebben gehad op een per ceel grond tegenover Borrendamme en een kant en klare bouwtekening, weigerde subsidie-gever CRM toe stemming voor de nieuwbouw. Van die zijde werd echter wel ge- konstateerd, dat de i-uimte in het voormalige kantoor van het Ar beidsbureau aan de Nieuwe Boo- gerdstraat' toch echt aan de te krap pe kant was en zo werd wel toe stemming gegeven om een al be staand ander gebouw te gaan zoe ken. Dat lukte, nadat bekend werd dat notaris Van Eek ging vei'huizen naar het voormalige Amro-kantoor. Er mocht een summiere verbouwing worden gepleegd en verder mocht een en ander voor de inrichting wor den aangeschaft. Voordelen „Alles bij elkaar", zo vertelt di- rekteur J. H. Stoutjesdijk tijdens een perskonfei'entie donderdagmid dag, „is deze verbouwing de helft goedkoper dan nieuwbouw". Een voordeel is bovendien dat het kan toor aan het Havenplein centraal gevestigd is. Een nadeel is weer, dat er nu geen ruimte is om kantoren als die van de stichting Jeugd of de stichting Samenlevingsopbouw in te huisvesten. In de nieuwbouw was daar wel rekening mee gehouden, omdat beide stichtingen x-aakvlak- ELLEMEET, 31-3. In het Dorps huis in Ellemeet treedt zaterdag avond de Enschcdese jazz-rockfor- matie James Grieve op. James Grieve 'gooide in het verle den al hoge ogen als jazz en jazz- rock formatie. De komst van twee rook georiënteerde gitaristen, in september 1977. bracht sterke muzi kale veranderingen met zich mee. Repertoire Het huidige repertoire is vrijwel geheel van eigen hand en bevat nu zowel jazz-, rock- als funkelemen- ten. Bovendien wordt er naast de ken. hebben met het werk van de fe deratie. Dringen Zes jaar geleden al zocht de pro testantse stichting voor maatschap pelijk werk naar een eigen kantoor. Dat lukte niet één, twee, di'ie en dat had tot gevolg, dat de Stichting ver deeld gehuisvest bleef in het kan toor van de Gereformeerde Stichting aan het Jannewekken en van de Hei-vormde Stichting aan het Ha venpark. In beide gevallen betrof het slechts een enkele kamer. Een jaar later lukte het om aan de Nieu we Boogerdstraat het voormalige Arbeidsbureau te huren. Aanvanke lijk slechts voor drie jaai-, omdat het toen al duidelijk werd dat de ruim te te klein zou worden. In 1975 kwam de caritasvereniging bij de stichting, die toen van protestants interkei'kelijk werd en bleef groeien. Het aantal medewerkers bi'eidde van acht uit tot 23 mensen. „Dat werd di-ingen", vertelt de heer Stoutjes dijk. Hij wil daai-bij echter wel kwijt dat de tot stand koming van de fede ratie voor maatschappelijke dienst verlening door de fusie met het welzijnsoi'gaan Tholen„ geen konse- kwenties heeft gehad voor de kan toorbezetting in Ziei'ikzee. Elf kantoorruimtes De fedei-atie is nu eigenaar van het gebouw aan het Havenplein. De exploitatiekosten worden echter voor honderd procent door CRM vergoed. cude instrumentale nummers nu ook met zang gewerkt. Wat de mu ziek betreft: het solisisoh werk van giarisit en blazer speelt een belang rijke rol, terwijl het geheel geba seerd is op gemakkelijk in het ge hoor liggende thema's. Avondvullend De ïuggegraat van James Grieve wordt gevormd door een swingende ritmesektie (funky). Hierdoor wordt met behulp van een functioneel P.A.-systeem, een stevig geluid ge- kreëerd. Met deze ingrediënten ver zorgt James Grieve een avondvul lend programma. Een van de elf kantoorruimtes waarover de Federatie Maatschap pelijke Dienstverlening nu aan hel Havenplein de beschikking heeft. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Om een indïkatie te geven van de meerruimte;' aan de Nieuwe Boo gerdstraat waren slechts zes bureau^ ruimtes, aan het Havenplein zijn er in totaal elf. Bovendien kan de fede ratie nu eindelijk beschikken over enkele spreekkamers en dat.is met name voor de afdeling maatschappe lijk werk een hele verbetering. De afdeling bejaardenleiding zat voor heen in de kelder aan de Nieuwe Boogei-dstraat, nu hebben de leid sters de beschikking over een px-ach- tige zaal op de bovenverdieping. Al de ruimte bij elkaai-, fraaie kantoren waarin de histoi-ie van het gebouw zoveel mogelijk bewaard is, is geen overbodige luxe. De heer Stoutjesdijk: „Er komen steeds meer nevenaktiviteiten zoals de rechts winkel, de groep van op zichzelf- staanden. In hetzelfde Schuitje enz. waar we zijdelings mee te maken hebben. De vergaderruimte, bene den met openslaande deuren naar de tuin, is verder ook nodig voor eigen vergaderingen en besprekingen van de federatiè, die naast alle andere aktiviteiten, goed is voor 315.000 uren per jaar, waarin hulp woi-dt verleend aan gezinnen en bejaai-den. Bezuiniging Van die 315.000 uren moeten er nu echtex*, door een vakatui-estop, 60.000 bezuinigd worden en dat betekent geen geringe pi-oblematiek. Het be tekent kortweg gezegd dat in be paalde gevallen bejaarden eei-der aan een vei-zorgingstehuis toe zijn, dan wanneer ze voldoende thuishulp zouden kunnen krijgen, of dat men sen langer in een ziekenhuis moeten blijven omdat er geen gezinsverzor ging is. „Je kunt vaak niet helpen wanneer lx et nodig is of je moet voor noodgevallen weer van een ander uren weghalen". Ook wat het aantal maatschappelijk werkers betreft komt de federatie in moeilijkheden. Van de acht, vijf op Schouwen-Dui- veland, dx-ie op Tholen, zijn er-op dit ogenblikken nog maar vier ovex-. „Ik hoop dat we binnenkort twee vaka- tux*es kunnen vervullen", zegt de heer Stoutjesdijk. „De bezuiniging werkt echter nog steeds door". De voortreffelijk gebleken lees - kombinatie - mogelijk heid van veel regio-nieuws en advertenties, is op Schou- wen-Duiveland altijd win ner gebleken. De ZIERIK ZEESCHE NIEUWSBODE voorziet hierin met gebruik making van een logische, maar toch vrij geraffineerde formule. Daardoor komen en lezers, én adverteeiders aan hun trekken. Dat moest - in bescheidenheid - eens ge zegd worden. Zodoende is een abonnement nooit weg! ZIERIKZEE Bijeenkomst C.P.B. afd. Schouwen-Duiveland Recentclyk hield dc C.P.B. afde ling Schouwen-Duiveland de maan delijkse bijeenkomst in het Neder lands Hervormd Verenigingsgebouw. Presidente mevrouw C. M. Boot- Dieleman opende de avond op ge bruikelijke wijze en gal' vervolgens het woord aan de heer Van Mourik, die deze avond het één en ander zou vertellen en laten zien betrekkend hebbend'op het vervaardigen van snacks en borrelhapjes. Onder zijn handen groeiden di verse heerlijke schotels die dooi zijn assistente kunstig wei-den versierd en opgediend. Na de pauze werd een diaserie vertoond over vlees en vleeswaren. Hierna werden dooi de hec-r Van Mourik verschillende bor relhapjes bereid, waaraan de gast vrouw niet zoveel werk heeft. Deze kunnen ook van te voren klaar ge maakt worden en op het moment zelf kan de afwerking geschieden. Als dank voor de interessante uit eenzetting kreeg de heei- Van Mou rik een enveloppe met inhoud en een fles wijn aangeboden, zijn assistente kreeg voor haar hulp een attentie aangeboden. Hierna deelde mevrouw Boot me de, dat dinsdag 25 april de volgende vergadering van de C.P.B. plaats zal vinden. Deze bijeenkomst zal door Amnesty International verzorgd worden. Ook zal tijdens deze avond een bestuursverkiezing plaatsvinden. De presidente besloot de avond met het lezen van een gedicht van Nel Benschop. Ouderavond Nutskleuterschool Vorige week werd in de Nutskleu- tei-school een ouderavond belegd. Na het huishoudelijk gedeelte hield de heer H. Lindhout een inleiding over speelgoed voor kleuters. Hij wees er op dat de oudei-s het speelgoed voor hun kind teveel zien als een cadeau. Hij was echter van mening dat het gezien moet wox-den als een bijdx-age aan de ontwikkeling van het kind. „De eenvoudige stukken speelgoed zijn het xneest in trek bij onze kleu- tei's" aldus de heer Lindhout. Hij il- lustreex-de zijn adviezen met diverse meegebrachte artikelen. Hoofdleid-- ster mevrouw Speelman dankte de heer Lindhout voor zijn interessante betoog. Hiei'na maakten de oudex-s samen een paasschilderij, zoals ook de kindex-en gedaan hadden. Opening restaurant Het Chinees Indisch ï-estaui-ant" China-Gai-den zal op dinsdag 4 april worden geopend. Zoals ver- Een expositie om te vieren dat hei Rijksai-chief deze histoi-isch-topo- gx-afische atlas, waarvan in den lan de slechts drie tegenhangers be staan, van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen in bruikleen heeft gekregen. Tevens een hex-nieuwde kennismaking voor het publiek met, zoals de inrichtei-s van de expositie zelf zeggen „deze schier onuitputtelijke bi*on voor de geschiedenis van Zeeland". Hereniging De bruikleen betekent niet alleen een gx-otere toegankelijkheid voor dat publiek, maar tevens de hereni ging van de atlas met de getekende kaarten, die tot 1914 deel uitmaak ten van de kollektie, maar daai-na al aan het Rijksax-chief in bruikleen werden gegeven. De charmante po pulair-wetenschapeplijk ingerichte tentoonstelling beslaat één zaal van het ai*chief, is net niet te gi-oot voor mensen met spataderen en museum- vex-moeidheid en smaakt duidelijk naar méér. Welnu, dat komt goed uit, want het Rijksarchief hoopt, dat wanneer ZIERIKZEE, 29-3. Kapitein H. Koudenburg loodste woensdag jl. het schip van de Nationale Stichting Va rende Rekreatie voor zieken en ver pleegden, het m.s. „Prins Willem Alexander" voor de eerste maal dit seizoen de haven van Zierikzee bin nen. Aan boord bevonden zich vijftig bewonex-s van het psycho-gex-iatrisch centrum van de Willem Ax-nts Hoeve in Den Dolder. Het Rode Ki"uis Zie- meld is dit restaurant een nieuw ondex-deel van hotel Van Oppen, dat voortaan wordt geëxploiteerd dooi de familie Yuén. Vergadering Vrouwengroep De Hei-vormde Vx-ouwengroep „Wees een zegen" vex-gadert op woensdag 5 april in het. Hei'v.ormd Vex-enigingsgebouw te Ziei-ikzee. over ruim een jaar de verzameling door vastlegging op foto's van 13 by 18 voor 100 procent toegankelijk is, alle belangstellenden op de studie zaal van het archief in het Abdij - complex naar hartelust uit deze rij ke bron komen putten. Totaal zijn er maar liefst zo'n 10.000 afbeeldin gen in deze atlas. „Hoewel belangstellenden niet zullen worden tegengehouden, zullen ze vooi-lopig nog niet aan gemoe- digd worden de stukken die nog in dozen zitten, te komen bekijken. Zo lang die niet in plastic hoezen zit ten, wox-den ze beslist beschadigd; er slijt altijd wel iets. Als alles klaar is krijgt men eei-st de foto's voor zich en dan kan men de stukken aanwij zen, die men in het echt wil zien", legt ï-ijksarchivaris P. Schei-ft uit. Tri boekvorin? Men overweegt ovex-igens ook een toekomstige mogelijkheid om de Zeelandia Illustrata in boekvorm uit te gaan geven. De heer Scherft heeft do expositie samen met zijn medewei-ker Pieter Dielemaa samengesteld als een klei- rikzee, afdeling Jeugdzaken en Re kreatie stond als vanouds weer borg voor een prima ontvangst van het patiëntenschip met zijn opvarenden. Het amuseiTientsprogx-amma bestond uit vrolijke muziek op de kade van het draaioi-gel „Alanti" van de fa milie M. A. Gieskes. Een welkoms- gvoet namens het Rode Kruis werd gesproken door de heer J. K. Joppe. Vrolijke liedjes Ook het verdex-e avondprogramma bestond uit veel muziek en zang. Mevi-ouw C. Kort-van Meurs en de heer J. H. Blom presenteerden sket ches en liedjes van vi-oeger en nu. In de pauze wex-d aan de gasten aan boox-d een attentie aangeboden door het Rode Kx*uis van Zierikzee. Het pi-ogi-amma werd afgerond met een vx-olijk concert door de muziekver eniging „Con Amore" uit Noord- gouwe onder leiding van de heer D. Viergever. De „Prins Willem Alexan der-" zette donderdag de reis vooi-t naar Willemstad en hierna ging het naar Tiel en Utrecht. ne doorsnee, wa'ai-in de hele provin cie en alle in de kollektie vei-tegen- wooi-digde periodes tot hun recht ko men. De Zeelandia omvat kaarten en plattegronden, topografische prenten pox-ti-etten en personalia. Ook zijn er op de expositie vier kolderieke aquarelletjes, die laten zien hoe een fantast uit de 18e eeuw zich de verdronken dorpen van het Land van Reymerswael twee eeuwen eerder dacht. Een immer succes verzekei'd on- derdeel is natuux-lijk de x-eeks an sichten uit de laatste 100 jaar (de atlas heeft er totaal ongeveer dui zend: de eerste tram-i-it in Aax-den- burg, de tram van Schouwen, de feestelijke opening van de lokale stoomspooi-weg op Zuid-Beveland („Vertrek van den feestti'ein uit Goes, 18 mei, 1927"), een hondenwa gen en de eex-ste veerboten van de Westerschelde en Zijpe. Voor de scheephobbyïst zijn ex- technische afbeeldingen en doorsne den anno 1820 van de veei-boot, die ooit over het Sloe zeilde lussen Wal cheren en Zuid-Beveland. In een vi trine met portretten van de Zeeuwse zeeheld Michiel de Ruyter ligt ook een historisch belangwekkende schets die een toeschouwer te land in 1666 maakte van de voor „Beste- vaex*" fatale slag tegen de Engelsen: „Vertooninghe van de Staten-Gene- rale vloot met de Engelsche vloot op den 5 en 6 aug. 1666 van den Middel- bui-gschen Thooi-n". Het is een pot- loodkx-abbel door D. de Blieck met situaties om 12 uur de eex-ste en 6, 14 en 15 uur de andere dag. Eén der illustrataringrijderij in Zeeland in lang vervlogen tijden. In de mand van links naar rechts Ron da Costa. 12-snarigc gitaar, syn thesizer, zang: Derkjan van der Leest, dwarsfluit, altsa.r; Loek Stolwijk, gitaar, Johannes Ezendam, slagwerk, zang. MIDDELBURG, 30-3. „Zeelandia Illustrata; dat is het graafschap van Zeelant in zijn steden, dorpen, dersel- ver gebouwen, kloosters, adelijke huizen, sloten, lusthoeven afgebeeld in tekeningen en printen, niet deszelfs oudheden ensovoort". Dat is de oorspronkelijke, typisch 18e-eeuwse wijdlopige titel van wat nu kortweg „De Zeelandia Illustrata" heet, een nieke kollektie Zeeuwse archief stukken, waarvan een klein representatief deel tot en met 15 april in het Rijksarchief aan de St. Pieterstraat 38 te Middelburg tentoongesteld wordt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 3