Raad Middenschouwen stemt in met verhuur van jachthavens aan de watersportvereniging N<tangièr In nacht van zaterdag op zondag klok een uur vooruit „KOOPKRACHT' DOET FELLE AANVAL OP CAMPINGTARIEVEN Voor bijna f 461.000. Kamperen straks luxe? Verruiming prijsmarges Blauwe jeans onze omzet uw voordeel De zomertijd AGENDA Advertentie SGHAREND1JKE, 30-3. Pe raad van Middenschouweii heeft tijdens de vergadering donderdagavond besloten om de nieuwe jachthaven en de haven Kloosternol aan de watersportvereniging Seharendijke te verhuren voor een totaal bedag van f 460.9-10,— voor het eerste jaar. Voon&itter, burgemeester E. Bae- rends, wees er daarbij op dat alle kosten van de havens in de huur- som worden verdiskonteerd, zodat de havens de bewoners van de ge meente niets kosten. De raadsleden hadden toch nog enkele vragen over de haven- Zo wilde de heer L. C. Hart we ten, waarom do trai^erhelliing in de jachthaven buiten de verhuur is ge laten. De oorzaak daarvan is, dat de invordering van. gelden, voor het ge bruik daarvan, tey eel personeels- kosten met zich meèbx^ngen. In de toekomst wordt wellicht teruggeko men op dit punt. Drain VALKENSWAARD. De inclustriè- bnoden van het NVV en het NKV en de ondernemingsraad van het Phi- lipsbedrijf EIcona in Völkenswaóvd. zijn bevreesd dat de onderneming deze vestiging in de nabije toekomst zal sluiten. Dat is op een perskonfe- rentie in Volkenswaard door vak bondsvertegenwoordigers meege deeld. keiaar kunnen worden overgedra gen. De aanleg van de jachthaven meet worden 'gezien als ondersteu ning van de totale rekreatieve ont wikkeling in de gemeente. De raad besloot hierna zonder hoofdelijke stemming tot verhuur van de ha vens aan de watersportvereniging Seharendijke. Sfi'èèlsplaii De heer L. den Boer merkte op dat de jachthaven wel kosten met zich meebrengt vcor één van de in woners. De fa. Van Dongen onder vindt, door verbreking van de auto route langs de Flattedijk, schade. De heer Den Boer pleitte verder voor een draaicirkel aan het eind van de doodlopende weg voorbij het bedrijf van de ia. Van Dongen. De voorzit ter was het met hem eens, dat niet te ontkennen valt, dat de inkomsten uit de benzineverkoop door de fa. Van Dongen minder zullen zijn, nu de doorlopende route verbroken is. Daarover is cok, al gedislcussieerd bij de vaststelling van het bestem mingsplan. „jachthaven Seharendij ke". Daarom is er naar gestreefd om de fa. Van Dongen bij het gebeu ren van de jachthaven te betrekken. Dat is gelukt. De jachtwerf Zaad- noordijk te Heerenveen, die op het haventerrein gaat' bouwen, heeft op dit punt afspraken gemaakt met de fa. Van Dongen. Burgemeester en wethouders zullen verder overwegen om een draaicirkel te maken aan het einde van de doodlopende weg. Geen winst De heer C. J. van Burg wilde hier na nog weten, waarom de gelden voor winterberging op de wal, niet door de watersportvereniging wor den. geïnd. De voorzitter deelde mee, dat dit via het bedrijf Zaadnoordijk zal gaan gebeuren. De heer L. den Boer had wel enige bedenkingen tegen de .bepaling in de huurover eenkomst, dat door de gemeente met de exploitatie van de havens geen winst zal worden behaald. De ge meente mooht volgens hem wel eni ge winst behalen. De voorzitter wees er op, dat reeds eerder afgesproken is, dat alle kosten van de havens in het huurbedrag zullen worden op genomen. Ook is besloten, dat de jachthaven niet in handen van een projectontwikkelingsmaatschap pij zal worden -gegeven. Wanneer de gemeente wel winst met de exploi tatie zou gaan behalen zou de haven even goed aan een projectontwik- Moet vos haasje zijn DEN HAAG, 30-3. Is het nu wel zo noodzakelijk dat op de vos wordt gejaagd om honds dolheid (rabies) te voorko men? De stichting Kritisch Faunabeheer vindt het hoog tijd dat men zich hierin eens ernstig verdiept en hoopt 8 april op een symposium in Arnhem hierop een antwoord te krijgen. De vos. mag in Nederland het hele jaar door geschoten worden. De overheid stelt voor elke geschoten vos zelfs een premie van vijftien gul den beschikbaar. De boer ziel de vos als een bedreiging om dat h\j wel eens een kip steelt en de vos is voor de jager een konkurrent, omdat het dier hel heeft voorzien op het jachtwild. Volgens de stichting zijn wildbiologen daarentegen van mening dat de vos in het Ne derlandse landschap thuis hoort en een belangrijke funktie heeft in het natuurlijk evenwicht. Voorts zou jacht op de vos niet de goede me thods zijn om rabies te voor komen, omdat opengevallen plekken weer worden ingeno men door vossen Uit Duits land, die ook met hondsdol heid besmet kunnen zijn. De beswaren van de gemeente Middenschouwen zijn voor een deel wel en een deel niét opgenomen in het pre-advies van GSk bij de her ziening van het streekplan Schou- wen-Duiveland, zo deelde de voor zitter de raadsleden mee aan het be gin van de vergadering. De heer C. J. van Burg haakte hierop in met de konstatering dat 4e aanzet van de kleine kernen niet wordt afgewezen. Hij had de in druk gekregen, dat het provinciaal bestuur op dit punt tcch wel een andere richting uit wil. De bezwa ren tegen aanleg van de rekrea- tieverdeelweg zijn niet overgeno men. De heer Van Burg was van mening, dat men bij het provinciaal bestuur niet helemaal op de hoogte is van de bezwaren tegen deze re- kreatieverdeelweg. Een bepaalde groepering uit de staten zal trach ten verandering in de situatie te krijgen. De voorzitter sprak de wens uit, dat de bezwaren tegen de rekreatie- verdeehveg alsnog zullen worden overgenomen. Wat de leefbaarheid van de kleine kernen betreft hoopte hij, dat de tijd zal leren, dat uitvoe ring - zoals opgenomen in de nota bcwoningspatroqn qn de herziening van het streekplan Schouwen-Dui- veland - niet realiseerbaar is. Bibliotheek De raad besloot zonder hoofdelijke stemming tot het vaststellen van éen plan voor de openbare bibliotheek voorziening in de gemeente Midden schouwen. Daar via de bibliobus in de kern Kerkwerve over 1976 9.079 boeken zijn uitgeleend, zal de tijd, dat de bibliobus in deze kern verblijft wekelijks met een half uur worden verlengd- Op verzoek van de staatssekretaris van binnenlandse z,aken besloot de raad tot wijziging van de verorde ning op heffing en invordering van rechten voor de ontsmetting van vee wagens. BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE vertoont a.s. zaterdag 1 april Een bankroof op klaarlichte dag4 uur later juichte het publiek. 8 uur later was 't op TV. 12 uur later was alles voorbij, 't Is waar gebeurd!! beurde op middag» PfraroMfMBBfiCS A WAM t? CCf.W.CAlCf6 COM WW Aanvang 8 uur zaal open half 8. Toegang 12 jaar. (Alle plaatsen I 6,50) Volgende week: „THE BRIDGE ON THE RIVER KWAI" v? DEN HAAG, 30-3. Kamperen dreigt een luxe hobby te worden. Dit schrijft Koopkracht, maandblad van het Koiisumentenkoiitakt na een onderzoek naar cam pingtarieven in Nederland. In drie jaar tijd zijn kampeertarie- ven met 25 procent gestegen. Een sei zoenplaats voor een caravan kost ge middeld 823 gulden. De vraag naar vaste staanplaatsen op campings is sterk toegenomen, aldus Koopkracht. Het aanbod van kampeerterreinen is nauwelijks gestegen. De positie van de campinghouder is hiermee nog vei'der versterkt. Aan een ver betering van de positie van de kampeerder wordt desondanks in de aankomende kampeerwet weinig gedaan, aldus het blad van Konsu- mentenkontakt. Volgens Koopkracht heeft de mi nister van ekonomische zaken te weinig greep op kampeerprijzen. Vooral bij het berekenen van bijko mende kosten hebben campinghou ders in de praktijk vrij spel. Veel campinghouders hebben subsidie gekregen voor het aanbrengen van riolering. Of de kampeerexploitan- ten deze verbeteringen daarna niet ook aan de konsumenten heeft door berekend is volgens het blad niet voldoende gekontroleerd. Vaste prijsvoorschriften Koopkracht pleit daarom voor vaste prijsvoorschriften voor1 de doorberekening van sanitaire voor zieningen e.d. De verschillende soorten campings zouden ingedeeld naar type en grootte aan maximum tarieven gebonden moeten worden, zo schrijft het blad verder. Van de toenemende vraag naar kampeer plaatsen en het gelijkblijvende aan bod dreigen vooral de lage inko mensgroepen de dupe te worden, al dus Koopkracht. Om een uitkering CRISC1UMA, 30-3. Om een uitke ring van een verzekeringsmaat schappij te krijgen heeft een zaken man in Crisciuma, een plaats gele gen in de Braziliaanse staat Santa Catarina, zijn bedrijf opgeblazen met als resultaat negen doden en tien zwaargewonden. Hei bedrijj van de handelaar stond naast een pand waar de slachtoffers van de explosie in hun slaap werden ver rast. DEN HAAG, 30-3. Minister Van Aardenne (ekonomische zaken) heeft donderdag een beschikking afgekondigd die vóór de detailhan del in konfektie-bovenkleding een verruiming van de prijsmarges toe staat met 1 procent van de inkoop prijs. De beschikking, die gebaseerd is op het algemene prijsbeleid voor de handel, werd afgekondigd met het oog op het aflopen van de prijzen- beschikking voor de bovenkleding- sektor van 1977. Advertentie Zierikzee DEN HAAG. 30-3. De invoering van ile zomertijd in de nacht van zaterdag 1 april op zondag 2 april zal waarschijnlijk evenals in 1977 vrijwel geruisloos ver lopen. Zondagochtend om twee uur wordt de klok een uur vooruitgezet, het is dan een uur later. De zomertijd eindigt dit jaar in de nacht van 30 september op i oktober, wanneer om drie uur 's nachts de klok een uur achteruit gaat. Tegelijk met Nederland gaat in België, Luxemburg en Frankrijk de klok om. verde de zomertijd 7 eqn elektri- Het komitc zomertijd van het mi- ntfterie van binnenlandse zaken verwacht geen noemenswaardige problemen bij 'het overschakelen op de nieuwe tijd: „de ervaring van vo rig jaar heeft geleerd dat de mensen erg.snel wennen aan het een uur la ter leven". De belangrijkste reden vcor het invoeren van de zomertijd was de energiebesparing door het langer kunnen benutten van daglicht. Volgens de samenwerkende dek- triciteitsprnduktiebcdrüvcn (SEP) le- citeitsbcsparing vgn 1 tot 1,5 procent op. In geld uitgedrukt kemt dal op ruim tien miljoen gulden neer. Pe SEP verwacht ook vcor 1978 een dergelijke besparing van het elektriciteitsverbruik. Volgens een enquête van het NIPO (Nederlands Instituut voor Publieke Opinie) was in 1977 72 procent van de Nederlanders erg posjief over de zomertijd, slechts tiep procent was cr minder over to sproken. De Nederlandse Spoorwegen ver wachten evenmin grote problemen bij de omschakeling: „uiteraard zul len de forensen in het Nederlands- Duitse grensgebied rekening moeten houden met het tijdsverschil van een uur. Maar daar zijn vorig jaar ook geen problemen bij opgetreden". West-Duitsland doet evenals vorig jaar niet mee aan de zomertijd. Agrarische sektor De agrarische sektor blijft bezwaar hebben tegen de zomertijd, al is de kritiek minder sterk dan voor de invoering ervan. De kritiek richt zich daar mei n,ame cp de mindere uren zon-waar vafi de boei en kunnen pro fiteren. Vcoral het bezwaar dat zij bij 't melken van 't vee vast moe ten houden aan het normale dag ritme van de dieren, hanteert do agrarische sektor als argument. De rekreatieve sektor blijft het meest gebaat bij de zomertijd. Door dat hef langer licht is kunnen re- kreanten langer builen konsumeren, hoewel door do slechte zomer vorig jaar die voordelen aanzienlijk min der uitgebruft werden dan ver wacht. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 1 en zondag 2 april 1978 Dokter J. B. Visser, Zierikzee, tel. (01110) 3965 neemt waar voor doktor Bontkes, dokter Van Geer en dokter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringende gevallen zaterdag morgen 11.00 uur. Dokter J. L. Flach, Hogezoom 186, Renesse. Tel. (01116) 1280. neemt waar dokter Bruel en dokter Stenger. De weekenddienst gaat in op vrijdagmiddag 18.00 uur en duurt tot maandagmorgen 8.00 uqr. Tijdens de weekend dienst is er bij de dienstdoen de arts spreekuur voor spoed gevallen op zaterdag en zon dag van 11.30 tot 12.00 uur £n van 16.30 tot 17.00 uur. Dokter F. Buitendijk, Bruinisse tel. (01113) 1280, neemt waar voor dokter Richard en dok ter Speelman. Tandarts G. M. Poldermans, Post- straat 35, Zierikzee, Tel. 01110- 2380, neemt waar voor Schou- wen-Duiveland. Spoedgevallen uusiuitènd op spreekuur, zaterdag- en zon dagmiddag van 17.00-17.30 uur. Zuster Du Croo, Kloosterweg 30, Haamstede, tel. 01115-1535 neemt waar voor Duiveland en Bruinisse. Zr. W. C. Steutel, Haamstede, telef. (01115) 1226, neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts M. K. Buth, Hoogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254), heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondagen van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel vdor noodgevallen alarmcentrum Noord- en Midden-Zeeland tel. (01100) 14444. Dinsdag 4 april Zierikzee Havenplein 24. „Open Huis", Fede ratie Maatschappelijke Dienstverle ning 15.00 tot 20.00 uur. Renesse Bowlingcentrum 20.00-22.00 uur bowling Bond voor bpzichzelfstaan- den. Woensdag S april Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw ver gadering Hervormde Vrouwengroep „Wees een zegen" 20.00 uur. Kerkzaal. Geref. Vrouwenvereni ging. 20.00 uur. Donderdag 6 april Goes Landbouwcentrum 13.30 uur, Stu diemiddag agrarische kommissie NBvP. Mondragon. openbare bestuursver gadering Stichting Jeugd Schouwen- Duiveland 19.30 uur. Nieuwerkerk Gereformeerde kerk, 19.30 uur, zang uitvoering Chr. Gem. Zangvereniging en Kinder- en Jeugdkoor uit Middel- harnis, Vrijdag 7 april Renesse Bowlingcentrum 20.00-22.00 uur bowling Bond voor opzichzelfstaan- den Zaterdag april Zierikzee Concertzaal, Grote Balletuitvoering balletschool mevr. Kramer, 16.00 uur Zonnemaire Café Bommenede 20.00 uur Dansen en praten Bond voor opzichzelf- staanden. Ouwerkerk Parkeerterrein „Vier Bannen", 14.00 uur exkursie Krekengebied Natuur- en Vogelwacht. Maandag 10 april Haamstede Gemeentehuis, raadsvergadering 19.30 uur. Dinsdag 11 april Zierikzee Bussstation., 13.00 uur, vertrek Plat telandsvrouwen naar museum Boy mans. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 2227 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 REIJS Werkgroep „In 't zelfde schuitje" be reikbaar in het weekend, tel. 01110- 4997. Vrijdag 31 maart Zierikzee Chr. Ger. Kerk 19.30-21.00 uur zang- dienst en uitreiking plaat „Zingen in Zierikzee" aan kommissaris C. Boer- tien. Qosterland ,,Oo9terhof", 19.15 uur, uitvoering „Oosterlands Fanfare". Bruinisse Dorpshuis, 19.30 uur, gekombineerde ledenvergadering CNV. Middelburg Provinciehuis, vergadering kommis sie voor de financiën, 16.00 uur. Zaterdag 1 april Zierikzee „De Lichtboei" 20.00 uur Koffiebar „Youth for Christ". Ellemeet Dorpshuis, optreden James Grieve 21.00 uur. Ring 13.50 uur vertrek naar Zonne maire gezamenlijke bejaardensoos. Brouwershaven Tonnenmagazijn 20.00 uur Feest avond A.S.V. „Brouwershaven". Zonnemaire Café Bommenede, 14.30 uur uitvoe ring gezamenlijke verenigingen. Hotel Van Oppen 15.00 uur koffie- uurtje Bond voor op ziehzelfstaan- den. Maandag 3 april Middelburg Provinciehuis, kommissie voor eko nomische aangelegenheden, 16.30 uur. Zierikzee Herv. verenigingsgebouw. Voorlich tingsbijeenkomst Afdeling Schouwen Plattelandsvrouwenbond, 20.00 uur. Een stukjeschrijven over de be. roemde 16e eeuwse arts Levinus, is feitelijk een soort verkapte beledi ging van deze bijzondere figuur. Een stukje, wat is nu een stukje. Een stadgenoot wijdde aan de beroemde geneesheer een pil van een boek van maar liefst 343 bladzijden en van zo'n inspanning en wetenschappelijke prestatie, is een stukjesschrijver ge ruime tijd finaal ondersteboven. Hoe is het mogelijk zo'n boek! Lemnius geeft intussen - via dit boek - een hint in de richting van citaten, want daar staat uiteraard heel wat in te lezen en uit alle be werkingen, citaten en kommentaren rijst het beeld op van een vroeger- eeuwse geweldenaar naar de geest, die in zijn tijd al heel veel wist, maar nog niet raken kon natuurlijk aan de essentie van de moderne ge neeskunde en natuurkunde. „De ziel, ofschoon niet lichame lijk, noch tastbaar, is toch aan ge voelens onderhevig door storingen en uitingen in het lichaam. Ziekten beïnvloeden wederzijds geest en li chaam. Daar de mens bestaat uil ziel en lichaam, dienen we voor beide goed te zorgen. De ziel is het voornaamste: het lichaam is de wo ning ervoor. We gebruiken het be vel van de ziel en de dienst van het lichaam. Daarom moeten we zorg vuldig zijn voor beide". Sprekend over de onsterfelijkheid van de ziel en de opstanding zegt hij, dat God bij de schepping van de mens naar zijn beeld, hiermede de hele mens bedoelde, ziel en lichaam. Er is verschil tusen ziel en lichaam als tussen zon en maan. De maan krijgt het licht v>an de zon als een spiegel, maar volgt haar eigen koers, zonder de hulp van de zon. Zo verschaft de ziel krachten aan het lichaam en toch is het lichaam niet zonder eigen ingeboren vermo gens en natuurlijke krachten." Er zijn talrijke facetten aan het leven in Lemnius tijd, waarover hij schrijft, zoals b.v. over de „weerels" of korenwormen, die de tarwe in grnanopslagplaatsen aantasten „en die ontstaan in het voorjaar als de maan vol is". Raapzaad helpt volgens Lemnius. In de volksmond heet dat „naveel", dat geen sterke geur heeft, doch dat toch onaange naam is voor de parasieten, die ook gedood kunnen worden door pekel (salgusa), waarin uien gekookt zijn. Een ander „hoofdstuk" - voeten- wassen. Voeten wassen is niet goed in het begin van een koortsige ziek te en mag zeker niet worden toege past bij aandoeningen boven het middenrif". Hij veronderstelt dat de veelvoudigste en belangrijkste oor zaak van verschillende koortsen ontstaat uit het bederf van opge hoogde soorten gele en zwarte gal. Lemnius was medicus en zijn sto) gaat dus vaak over „erge dingen", zoals de pest: „kinderen, zwangeren, priesters, eenzamen en mensen niet een zittende levenswijze tvorden het eerst door de pest en andere volks ziekten aangetast". Dc geleerde was niet zo fel op aderlaten: in die t\jd moet zijn af wijkende visie revolutionair zijn geweest: „in tijden van pest, moet men wel bedenken 1>U het aderlaten dat dit gew'oonlifk niet goed is bij deze ziekte". Enfin, men kan wel aan het citeren blijven. Lemnius was een vroege reus op het "blak van de vaderlandse wetenschap. Door „het boek" komt h ij - na vier eeuwen - heel dicht ons.' SCIII Eft El LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 2