Arts drs. C. van Hoorn te Zierikzee promoveert aan de V.U. te Amsterdam N.A.M. boort naar gas en onder de Schouwse kust olie 't lange uus Geen resultaat van besprekingen in Cairo Proefschrift over Lemnius DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vervolg op eerder onderzoek Heeft Unog een goed BANKSTEL maar... bent U er toch een beetje op uitgekeken... RUIL het dan IN Mmkflen bepaal meteen uw nieuwe keus. Kansje voor chauffeurs Terugdraaien kilometertellers tijUC ZIERIKZEESCHE Vrijdag 31 maart 1978 134ste jaargang Nr. 22278 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek ..Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 23.90, per jaar 91,-. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 35 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,40. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Verhuur jachthaven Schar endijke Advertentie |Êül binnenhuisadviseurs havenpark 28/zierikzee 01110-3727 NIEUWSBODE wetenschappen. W" Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Wat de mensen U geven moet f betaald: met wat gij hebt of j) wat gij zijt. Börne WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1W59) Verwachting tot zaterdagavond: Veel bewolking In het algemeen veel bewolking met mogelijk wat regenin de nacht plaatselijk mist; matige tot vrij krachtige zuidoostelijke wind; mini mumtemperaturen omstreeks 3 gra den; maximumtemperaturen onge veer 11 graden. Voor zondag Aantal uren zon0 tot 7 Min. temperaturen: omstreeks 4 gr Max. temperaturen: omstreeks 11 gr Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 1 april. Zon op 6.16, onder 19.13 Maan op 2.48, onder 12.04 2 april. Zon op 7.13, onder 20.15 Maan op 4.42, onder 14.16 3 april. Zon op 7.11. onder 20.16 Maan op 5.09, onder 15.29 Laatste kwartier: 31 maart (16.11) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 1 april 8.45 21.16 2.14 14.48 2 april 11.06 23.44 4.32 17.11 3 april 12.41 5.56 18.44 Doodtij: 2 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 31-3. Het KNMI deelt mede: Het weer bij ons blijft wissel vallig. De luchtdruk boven geheel West-Europa is niet alleen laag, maar daarnaast ook nog grillig ver deeld. Vrijdagmorgen bevond zich een depressiekem enkele honderden kilometers ten westen van Ierland met een bijbehorende regenzone, die langzaam in onze richting trok. Zaterdag zal de regenzone dicht bij ons land liggen. Twee andere de pressiekernen, waarvan de ene zich nu boven Noord-Polen en de andere zich boven de Ligurische Zee bevind waren vergezeld van een regenzone, die zich uitstrekte van Zuid-Frank rijk tot Noord-Duitsland. Hierdoor kwamen de maximumtemperaturen donderdag in Midden-Frankrijk niet boven tien graden uit, maar in de zuidelijke stroming boven Zuid- Duitsland, Oostenrijk, Tsjechoslowa- kije en Polen, die er ook een ge volg van was liepen de maxima op vele plaatsen op tot 20 graden. ZIERIKZEE, 30-3. De rustend Zierikzeese arts, de heer C. M. van Hoorn, hoopt op vrijdag 28 april te pro moveren tot doctor in de geneeskunde, aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, op een akademiscli proef schrift gewijd aan de 16e eenwse Zeeuwse geneesheer, Levinus Lemnius (1505-1568). De promovendus zal zyn proefschrift, op gezag van de rektor magnifikus dr. D. M. Schenkevcld, hoogleraar in de fakulteit der letteren, in het open baar verdedigen op de genoemde datum, in het hoofdgebouw der universiteit. Promotor is prof. dr. G. A. Lindeboom en co-referent prof. dr. A. M. Luycn- dijk-Elshout. Het proefschrift van drs. Van Hoorn, :'s een lijvig boekwerk over de medicus, naar wiens leven, leer en opvattingen de belangstelling van de promovendus reeds vele jaren uitgaat, gezien jaren vulilen.de stu die en research en gezien ook de in 1968 in het Zierikzeese stadhuis ge houden tentoonstelling, bij gelegen heid van het 400ste sterfjaar van Lemnius. Initiatiefnemer van deze expositie was de heer Van Hoorn, die thans in zijn proefschrift getui genis aflegt van een brede en vrijwel allesomvattende 'kennis omtrent de beroemde arts en natuur^historicus Voorwoord In een voorwoord geeft drs. Van Hoorn een treffende motivatie, die <Jhé<A't geleid Mot het onderzoek,i dat to zijn proefschrif heef geleid. Wiilen dr. .T. J. Westendnrp-Boer- ma herinnerde tegenover de promo vendus oo.t aan een. uitspraak van Lemnius over een verband tussen een overstroming door de zee en het plotseling 'beëindigen van een pest epidemie. Een synchroon verschijnsel - maar op miniemer schaal - deed zich voor na de stormvloed van 1953, die een einde maakte aan het optreden van de huisvlo. Deze abrupte absentie werd een nieuwe impuls om zich met Lemnius bezig te houden. Voornaamste boek van Lemnius handelt over de ver borgen wonderen der natuur en dit boek werd uitgangspunt van de stu die, aangevuld met kommentaren en Zeeuwse archiefstukken. Belangrijk studiemateriaal was er ook van de Zweed, professor Hult. BRVINISSE. Tijdens een receptie in het Dorpshuis nam burgemeester Hekman donderdagmiddag afscheid van opperwachtmeester/(jostkom- mandant van de Rijkspolitie de heer Chr. Tol en zijn echtgenote. De heer Tol is per 1 april benoemd lot waarnemend groepskommandant in Hardinxveld. Op de afscheidsrecep tie komen wij nog nader terug. (Foto: Zierikzeesehe Nieuwsbode) De eerder genoemde bronnen en laatstegenoemde studie resulteerden dn een verhandeling van de promo vendus, gepubliceerd door het Kon. Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen. te Middelburg. Deze ver handeling is basis geworden voor een veel bredere uitwerking van de stcf. waarvan dan het proefschrift het eindresultaat is. Verhandeling Belangrijk - maar moeilijk - punt was daarbij de grote hoeveelheid materiaal, die Lennius heeft nagela ten. zó te ordenen, dat de stof toe gankelijk 'kon worden voor de tegen woordige lezer. Gebruik werd .ge maakt van de originele geschriften en van Engelse, Franse en Duitse vertalingen. In het hier geciteerde voorwoord, brengt drs. Van Hoorn, dank- aan de Rijksuniversiteit te Grondingen, aan zijn promotor en de co-referente, aan zijn echtgenote, die sterk stimulerend werkte op de voltooiing van het proefschrift en talrijke andere personen en institu ten, die bij de totstandkoming be hulpzaam waren, als het Genoot- Drs, Van Hoor WÉ ,.de Provinciale bibliotheek van Zeeland te Middel burg, onder leiding van rar. \V. D. de Bruine, verdient grote waardering voor haar ijver en geduld bij de op sporing en toezending van vele bronnen. Onder vele anderen noemt hij verder archivaris W. H. K eik es te Zierikzee, talrijke musea en biblio theken in binnen- en 'buitenland en partiikuliere geleerden, w.o. verschil lende Belgische. Stellingen Bij het proefschrift behoort een dertiental stellingen, waarvan elf be trekking hebben op de medische we tenschap. De laatste stelling is een interessante „vrije': „Het traditione le handenklappend applaus na een ontroerend concert, is in wezen een flagrante wanklank, een storend au tomatisme, dat 'helaas ook aan kerk- concerten een ontwijdende invloed dreigt te geven". Het proefschrift, dat de promoven dus opdroeg aan zijn vrouw en'kin deren, kwam tot stand, dank zij de steun van de Jan Dekker Stichting en de dr. Ludgerddne Bouwman Stichting. Het werd gedrukt bij J. Duerinck-Kraohten b.v. ,te Klooster - zande. (Foto: Zierikzeesehe Nieuwsbode) WASHINGTON. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Cy rus Vance, gaat de volgende maand met zijn Russische collega Andrei Gromyko praten om te proberen de impasse bij de besprekingen over de beperking van de strategische bewa pening (Salt) te doorbreken en de weg te effenen voor een topconferen tie tussen president Carter en pre sident Brezjnjev. CAIRO, 30-3. Besprekingen van dc Israëlische minister van defensie, Ezer Weizman, in Cairo hebben don derdag niet geleid tot een doorbreken WESTERSCHOUWEIN, 30-3. Op zes kilometer afstaml van de Schouwse kust, tussen de iiiarkatiepuiiten van de vuurtorens, respektievelijk van Haamstede en Oud dorp, is door de Ned. Aardolie Maatschappij het boor eiland „Transoecan I" verschenen, kennelijk op zoek naar olie en/of gas. Het stationeren van dit booreiland, is een vervolg op in vorige jaren ge houden seismografischc onderzoek methoden voor het bepalen van de eventuele aanwezigheid van gas en/of olie. De „Transocean I" is een op vier polen rustend booreiland, dat ter plekke is neergezet op de onderwa ter gelegen zandbank „De Kous". Aan boord bevinden zich 30 man personeel. Het eiland wordt bevoor raad door de „supply"-schepen Smit Lloyd 15 en!6. Bij helder weer kan men de „Transocean I" aan de hori zon zien liggen, maar schepen ko men er doorgaans niet langs, of het zou - in uitzonderingsgevallen - dc reddingsboot moeten zijn. Advertentie U bent van harte welkom. \Mmmm van dc impasse in het Egyptiscb-Is- raëlische overleg over een vredesre geling. „Er is geen voortgang gemaakt ten aanzien van de gemeenschappelijke zaak en de toestand blijft ongewij zigd", zo verklaarde een woordvoer der van president Anwar Sadat, na dat deze twee uur met Weizman van gedachten had gewisseld. De Egyptische woordvoerder sprak berichten uit Israël tegen, als. zou het overleg met de Israëlische minister een hervatting betekenenvan de rechtstreekse Egyptisch-Israëlische politieke en utilitaire onderhandelin gen, die resp. half januari en begin februari werden afgebroken. „Het werk, van de gemeenschappelijke po litieke en militaire cdmmissies zal pas worden hervat als er een basis'is gevonden om het overleg weer op gang te brengen", aldus de woord voerder van Sadat. DEN HAAG, 30-3. Wanneer maan dag 3 april de ruim 150.000 Neder landse chauffeurs in het goederen vervoer en alle buschauffeurs ach ter het stuur gaan zitten zijn zij ver lost van het door deskundigen on werkbaar genoemde rijtijdenbesluit van 1971. Per 1 april treedt een nieuwe regeling in die de chauffeurs een vijfdaagse werkweek garandeert en het uitzicht biedt op een dienst- tijdmaximum van elf uur. Het betreft een overgangsregeling tot 1 januari 1979, dan wordt een nieuw rijtijdenbesluit van kracht met een maximum van tien uur. DEN HAAG. 30-3. Tienduizenden kilometertellers van tweedehands auto's worden teruggedraaid. Tot die conclusie komt Koopkracht, maand blad van het KonsumcnlCnkontakt na ccn grootscheeps onderzoek. Bij 97 garages onderzocht het blad of de kilometerstand van de aangeboden tweedehands auto's klopten met de werkelijk gereden afstanden. Bij 7 garages werden auto's aangetroffen, waarvan dc kilometerstand aanwijs baar was teruggedraaid. 5 procertt van de onderzochte wagens had een teruggedraaide kilometerteller. f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1