„Je hebt als vrouwen een aantal dingen gemeen en dat praat gemakkelijker' SVOWK IN SLECHTE FINANCIËLE SITUATIE TIJDIGE UITVOERING WEGWERKZAAMHEDEN TE SIRJANSLAND LEERLINGEN VAN ,,'T STAEPEL'OF BRACHTEN REVUE IN DORPSHUIS 5 Vrouwencafé Zierikzee STKEEKNIEUWS Gemeenteraad Duiveland Schoolfeestje Renesse Algemene ledenvergadering 4 .99 (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 28-3. „Mannen hebben altijd hun speci fieke ontmoetingsplaatsen gehad, waarom wij dan niet? Het is nu eenmaal zo dat je je als vrouw alleen in een café vaak niet op je gemak voelt. Hier kom je als jezelf binnen en de meesten vinden het gezellig". Aan het woord Marianne en An neke. Dinsdagavond in café-restau rant De Witte Raaf in Zierikzee, dat één keer in de twee weken gesloten is voor mannen. Want dan is het vrouwencafé. Vrouwen aan 'kleine tafeltjes in groepjes bij elkaar. Aan de leestafel vooraan in het café zit een grotere groep. Jong en oud. Er wordt gele zen, gepraat. Lektuur is er volop cp de speciale lektuurtafel. Bij de trap is een standje opgesteld. Met mede delingen en affiches. En een pano rama die als opschrift heeft: „Wat willen mannen werkelijk". De dames hebben, er een sticker opgeplakt: „Wanneer een meisje „nee" zegt, bedoelt ze nee!" Logisch. Tijd dat we wat terugzeggen, vinden ze. Iets voor jezelf Het vrouwencafé heeft niets met politiek, maar alles met feminisme te maken. „Natuurlijk, wanneer je wat voor vrouwen doet ben je fe ministisch bezig", meent Anneke. Wat is feminisme eigenlijk. „Je be wust worden als vrouw", denkt Ma rianne. „V rouwenbeweging". Ze merken vaak dat dat woord een bedreiging inhoudt voor veel man nen. „Waarom? Het is geen afzetten tegen mannen, maar iets voor jezelf willen hebben. Je hebt als vrouwen nu eenmaal een aantal dingen ge meen en dat praat gemakkelijker". Anneke, Marianne, Anna en zo nog een paar vrouwen, begonnen op 31 januari dit jaar hun vrouwencafé dat al van het begin af aan een dave rend sukses is. Daarvóór zaten ze sa men in een vrouwenpraatgroep, waar ze na een paar jaar samen praten het gevoel kregen dat ze ver der moesten gaan. Er meer vrouwen bij moesten betrekken. Verder praten „Wij vinden niet dat vrouwen al leen thuis horen. Huisje, tuintje, keukentje, man, gezin. Het is wel veel, maar niet alles. Vrouwen vin den het fijn om met elkaar te pra- ten over allerlei onderwerpen, die verder gaan dan dat eigen, kringetje. Met dc buurvrouw tijdens het kof- fie-uurtje kom je vaak niet verder dan de kinderen en de was. Mis schien ook wel omdat je bang bent, dat problemen waar je mee zit, doorverteld zullen worden. Hier is dat anders. De sfeer is ont spannen. Je leert allemaal leuke mensen kennen. De drempel om bin nen te komen ligt lager dan hij een gewoon café. Hier komen vrouwen, die .nooit alleen naar een café zou den duiVen gaan". Er hij horen Het publiek in het vrouwencafé is erg gemêleerd. Er komen ingezete nen van Schouwen-Duiveland, „au tochtonen", maar ook vrouwen d'ie nog maar even hier wonen. „Gek is dat", peinst een van hen, „wanneer je pas hier woont en je gaat de supermarkt binnen, dan ontmoet je honderden vrouwen, zon der een woord met hen te durven wisselen. Voor mijn gevoel is ieder een dan nog wat voorzichtig. Hier heb je dat niet. Hier gaat het veel gemakkelijker. Je hoort er meteen bij- Dat vonden, oük die twee meisjes die. per .ongeluk binnenkwamen en teen maar meteen, de hele avond bleven. Of -ciat Engelse meisje dat helemaal! verrukt was van de sfeer. „Bij ons kennen we zoiets niet". Vrcuwencafé's zijn in. Overal in het land schieten ze als paddestoelen uit de grond. In Zierikzee misschien wat later dan in de grote steden. „De tweede feministische golf heeft Zee land nog maar net. bereikt!", lacht Anneke. Aktiviteiten Vanuit het vrouwencafé worden, zo is de bedoeling, weer allerlei an dere aktiviteiten georganiseerd, al staat het gezellig samenzijn voorop. Enkele weken geleden werd éen avond over menstruatie gehouden. „Dan krijg je weer heel ander pu bliek dan normaal. We willen door die diskussie-avonden ook wa,t meer kontakten gaan leggen". Verder zal er een zanggroep worden gevormd en gaat een groep vrouwen volgende maand op bezoek in het Vrouwen huis in Rotterdam. Op donderdag 20 april. Wie mee wil kan bellen naar nummer 01112-500. Ook staat er weer een vrouwen praatgroep op stapel. In zo'n praat groep worden allerlei onderwerpen bij de kop gepakt en 'kun je ook je eigen problemen kwijt. Slolavond Bij al die aktiviteiten - die met een slotavond waarvoor het Vrouwen- kabaret gevraagd wordt, dit seizoen worden afgesloten - blijft de indivi duele café-bezoekster belangrijk. De organisatrices zoeken naar en praten over mogelijkheden om iedere bin nenkomende direkft op haar gemak te stellen. Ook worden allerlei mo gelijkheden om nog' betere kontakten te leggen overwogen. In ieder geval1 gaan ze door op de angeslagerb weg. Twee keer in de maand op dinsdagavonden. MEUVVERKEUK Verkeersteken kapot gereden Op de kruising Rijksweg 18-Slolp- weg reed dinsdagmorgen, om 7.45 uur een automobilist een verlicht verkeersteken kapot. De bestuurder reed door, maar werd later - via ooggetuigen - verklaringen - door de Rijkspolitie achterhaald. Het bleek N. K. H. te Kerkwerve te zijn, bestuurder van een vrachtauto. Spelmiddag Zaterdagmiddag zal in de grote zaal van „Ons Dorpshuis" een spel- m'ddag worden gehouden door de Nieuwerkerkse Verenigingsraad. Om half di'ie zijn de 'kleintjes van vijf tot acht jaar aan de beurt en later (vanaf Vier uur) wordt de spelmid dag' gehouden voor 'kinderen van 9 tot en met 12 jaar. OOSTERLAND Uitvoering muziekvereniging Vrijdagavond 31 maart a.s. hoopt de muziekvereniging: „Oosterlands Fanfare" een uitvoering te houden in het dorpshuis „Oosterhof" aan de Sint Joostdijk. Deze uitvoering wordt gehouden ter bestrijding van de onkosten van het komende mu ziekfestival in Oosterland, deze zo- zomer. Eerst komt het muziekprogramma aan bod na de opening door de voor zitter, de heer A. Meerman. Dan speelt het fanfarekorps onder diri gent Capelle, in samenwerking met de drumband de „Our Director" mars. De drumband staat onder lei ding van de heer J. van Putten. Ver volgens laat de jeugdkapel zich ho ren onder leiding'van de heer J. Knuist en de adspirant-leden onder leiding van dirigent Jac. Cap'elle. Verder'speelt het fanfarekorps onder leiding van de dirigent een 11-tal muzieknummers. Na dit muzikaal intermezzo volgt een pauze, waarin de traditionele verloting. Na deze pauze komt de toneelgroep van de Vereniging voor Openbaar Onder wijs op de planken met een komedie in drie bedrijven, getiteld: „Zo'n heerlijk huisje buiten". Hier werken een vijftal dames en vier heren aan mee. Zo wordt dus het hele pro gramma verzorgd door eigen dorps genoten. De regie van het stuk is in handen van de heer A. G. Hollander. De avond is voor ieder toegankelijk tegen een zekere prijs, zowel voor donateurs als voor andere belang stellenden. Opbrengst kollekte In de maand maart werd weer ge- kollekteerd ten bate van de Mbuma- zending. Onder leiding van de heer D. I. van de Velde door Annie en Ellie Bakker, Chris van der Hulle, Rianne van der Maas, Tineke en Edie Meerman en Jannie Steenpoor- te. De opbrengst der busjes was in genoemde maand f 228,90, waarvoor veel dank aan gevers, geefsters, lei ding en kollektanten. Ophalen oud papier Zaterdag 1 april a.s. hoopt het zendingskomité van de Zending der Ger. Gemeenten alhier weer oud pa pier op te halen bij de ingezetenen. Ongeveer negen uur gaat men van start met tractor en wagen en men wordt beleefd verzocht zo mogelijk het oud papier gebundeld aan straat of trottoir gereed te leggen, hetgeen een vlotte afvoer bevordert. BRU1N1SSE Waterdrukpomp ontvreemd Uit de hydrofoorruimte bij zwem bui ,,'t Aquarium" in het re'kreatie gebied van Wilma is tussen 20 en 23 maart een waterdrukpomp ter waarde van elf honderd en tachtig gulden ontvreemd. De daders ver schaften zich toegang door e^n toe gangshek open te breken. De rijks politie stelt in samenwerking met technische recherche een onderzoek Paasmiddag bejaardensoos De bejaardensoos onderleiding van mevr. P. IJzelenberg-OIree kwam vorige week bijeen in het Neder lands Hervormd verenigingsgebouw voor het houden van de Paasmiddag. De ruim vijftig aanwezigen werden welkom geheten door de waarne mend presidente mevr. Verspoor- Stoel omdat de presidente verhin derd was en pas later arriveerde. Voor de pauze werden de gebruike lijke spelletjes gedaan met prijsjes die nu bestonden uit eieren. De kof fiepauze werd wat vervroegd in ver band met de Paasdeclamatorium en de verschillende gedichten die dooi de leden werden gedaan. Tussen door werden ook nog verschillende liederen gezongen. Het paasdeel liet niet alleen wat van de opgestane Heiland zien, maar ook het ouder worden van de mens dat gepaard gaat met het afnemen van de krach ten en het toenemen van de hulpbe hoevendheid. De aanwezigen vonden het een prachtige uiteenzetting. Met het zingen van „Dankt, dankt nu al len God" werddeze bijeenkomst beëindigd. Schoorsteenbrand Zaterdagavond omstreeks tien uur werd de vrijwillige brandweer van Bruinisse gealarmeerd' voor een ■schoorsteenbrand 'bij de familie F. in de Van Hertsbekes-traat. De brand weer behoefde enkel de schoorsteen te vegen om de brand meester te worden. De schade bleef beperkt tot wat roetaanslaig lm de woonkamer. De brand is waarschijnlijk veroor zaakt door oververhitting van de kachel. SPORT MOTORSPORT Cross-succes De motorcrosser Jaap Verton uit Haamstede, die deelnam aan de op 2e Paasdag in Vlissingen gehouden nationale crosswedstrijden, behaalde een uitstekende 7e plaats. De wed strijden werden georganiseerd dooi de M. C. „De Uitlaat" te Vlissingen. Jaap Verton nam deel in de 250 cc en bereed een Yamaha. DUIVELAND, 24-3. Ten aanzien van de wegwerkzaam heden le Sirjansland, werd op de jongste vergadering van de gemeenteraad, onder voorzitterschap van bur gemeester J. D. de Kam, gewezen op de noodzakelijk heid dat bedoelde werkzaamheden worden uitgevoerd. Een en ander zal moeten plaatshebben vóór de aanvang van de seizoens werkzaamheden van de zich aldaar bevindende bedryven van de firma Neele en Van Wavercn i.e., vóór eind juni. Nu de persleiding van het centraal riooolwaterzuivcringssystccm voor Sirjansland gereed gekomen is, kan ook de rioollciding voor de camping aan dc Zandweg en t.b.v. bel nieuwe bestemmingsplan aan de Bredeweg, aange legd worden. Gemeentewerken raamde dc totale kosten van dit objekt op f 121.935,—. In de aanbiedingsbrief in de ge meentebegroting 1978 staat bij de lijst van nog uit te voeren kapitaals- werken een bedrag van f 33.500, vermeld voor riolerings aanleg aan de Zandweg in Sirjansland. Dit is in werkelijkheid ook het uiteindelijk bedrag wat ten laste van de gemeen te blijft. Dit werk bestaat uit drie delen: 1. Rioolleiding vanaf de cam pings langs de Zandweg naar de Bredeweg, kosten f 66.450,Deze kosten komen voor rekening van de zich aldaar bevindende campings en zijn in de vierde begrotingswijziging als ontvangsten geraamd. 2. Riool leiding langs de BredeWeg.' Kosten ongeveer f 25.140,welke ten laste van het bestemmingsplan Sirjans land komen. 3. Aanleg van een over- stortleiding in de Zandweg, waar- Een echt Roodkapje MOSKOU, 29-3. Een meisje in Azerbeidzjan, de driejarige Mechriban, blijkt een nacht met een wolvin doorgebracht te hebben. Het dorp Dsjejrantsjel was in rep en roer toen zij ver dwenen was. Pas de volgende morgen werd zij in een kloof gevon den. „Mamma, daar was een hond die in mij 1i .gezicht lik te", zei ze. Bij onderzoek werden wol- vensporen gevonden die naar de schuilplaats i>an een grote wolvin leidden. van de kosten geraamd worden op f 33.345,welke kosten geheel ten laste van de gemeente komen. De raad werd gevraagd een krediet van f 124.935,te verlenen. Aan de orde kwam verder de vast stelling van de vierde wijziging van de gemeentebegroting 1978. Deze werd goedgekeurd. De gemeentere keningen over de dienstjaren 1979 en 1975 zijn gereed gekomen en door het verifikatiebureau gekontroleerd. Het kollege bood de beide rekenin gen aan de raad aan. Door de finan ciële kommissie moet zij nog onder zocht worden waarna zij in de eerst volgende vergadering van de raad voorlopig kunnen worden vastge steld. In hoofdzaal vormt dit volgens de raadsvoorzitter louter een forma liteit. De rondvraag In de rondvraag informeerde mevr. A. F. van der Zande-Vleugels Schutter (VVD) naar de mogelijk heid borden te plaatsen op het nieu we sportveld in Nieuwerkerk, om het euvel tegen te gaan dat men hier voortdurend met honden over heen loopt, wat het nieuwe veld niet ten goede komt. Zij vroeg of dit tegen gaan kan worden. De voorzitter zal dit met de politie onderzoeken, en er aan meewerken dat er borden ge plaatst zullen worden. De heer Hil- lebrand (PvdA) heeft gezien dat het dak van de woning van de familie Kaaijsteker in zijn woonplaats Ou- werkerk nog steeds niet is gerepa reerd ofschoon hier al lang opdracht voor is gegeven. Wethouder van Openbare' Werken A. L. Bakker (PvdA) leefde in de veronderstelling daï'dif'delft* al Jóng" dichtgemaakt was. Hij zal er opnieuw' werk van maken dat dit werk spoedig klaar zal komen. Hierna sluiting van deze vergadering, waarop de heien Ro- meijn en Stouten afwezig waren. RENESSE, 24-3. De openbare basisschool ,,'t Staepel'of" organiseerde een geslaagde revue-avond in het dorpshuis. Het programma, dat bekeken werd door ruim 200 belangstellenden, werd verzorgd door de leerlingen van de derde en vierde klas van de school. De voorzitter van de Ouderkom missie, de heer Joh. Janse opende de avond. Hij toonde zich verheugd over de grote belangstelling en zag daarin het bewijs dat men in Renes se erg geïnteresseerd is in hetgeen de kinderen op 't Staepel'of" doen. Verder wees hij de aanwezigen op de tentoonstelling die in de boven zaal van het dorpshuis was inge richt.. Naast werk van de kinderen waren de winnende werkstukken van de onlangs gehouden PZEM- wedstrijd op het thema energiebe- wustzijn uitgestald. Bij deze win nende werkstukken was natuurlijk ook het drieluik van de vijfde en zesde klas van 't Staepel'of, waar mee de leerlingen een eerste plaats en een geheel verzorgde schoolreis wonnen. Vervolgens verkochten een aantal leerlingen van de school pro gramma's ter bestrijding van de on kosten. De opbrengst van deze ver koop bedroeg f 155, Het pz-ogramma voor de pauze werd geheel verzorgd door de leer lingen van de derde klas. Zij brach ten een leuk gevarieerd programma met, zang, toneel en dansjes. Na de pauze speelden enkele vierde klas- sers de sketch „Paspoort" van Ben Heuer naar een idee van Tsjechow. In de sketch kwamen verschillende leuke typetjes voor die de kinderen op aardige wijze gestalte wisten te geven. Volksliedjes Een intermezzo tussen de optre dende kinderen vormde het hoofd der school de heer J. H. Blom en de onderwijzeres vqn de eerste klas mej. K. K. G. v. d. Kuyl. Zij brach ten enkele oude volksliedjes ten ge hore. De vierde klas besloot het pro gramma met het toneelstukje „De koning en zijn aardbeiteen" van Bob Janssen. De door de dames van de oudercommissie in fraaie costuums gestoken kinderen brachten het er uitstekend af en oogsten veel succes met hun optreden. Aan het eind van de avond wer den alle medewerkende kinderen en het onderwijzend personeel door de heer Joh. Janse op het podium ge haald om een hartelijk applaus in ontvangst te nemen. Een bijzonder woord van dank had de heer Janse voor mevr. Krijnse Locker die ge zorgd had voor het schminken van de kinderen. Zij mocht als blijk van waardering daarvoor een boeket bloemen in ontvangst nemen. Een van de vele geslaagde scenes uit het optreden van de derde klas leerlingen van de openbare basis school ,,'t Staepel'of" te Renesse. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) OUWERKERK. 24-3. Vrijdagavond jl. werd in café „Vijverberg" dc voorjaarsvergadering gehouden van SVOWK onder voorzitterschap van dc heer A. dc Jonge. Een onderwerp dat op deze bijeenkomst veel aan dacht kreeg, was de bijzonder on gunstige financiële situatie, waarin dc vereniging zich sinds enige tijd bevindt. Eér» van de maatregelen, waartoe werd besloten om in de slechte fi nanciële positie een verandering te brengen, was hot instellen van een lotto naar aanleiding van het reser ve-getal, dat elke zondagavond op de televisie wordt getrokken in dc Landelijke lotto. Bij de ingekomen stukken bevond r'.oh oen aankondiging van een boek over het Wereldkampioenschap 1978 dat bij de sekretaris de heer J. C. Bakker besteld kan worden. Verder kwamen twee mededelingen binnen betreffende het zaalvoetbal en ccn uitnodiging jeugdvoetbal (selektie- teams voor Zeeland). Besloten, werd de notulen voortaan niet meer voor le lezen, maar elk lid een exemplaar thuis te sturen. Bestuursverkiezing Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende en herkiesbare leden mevrouw C. Brouwer-Kuyper en de heer P. J. v. d. Werf bij aick'lamatfe herkozen. In de plaats van de heer E. G. P. Tüttc. die zich cm beleids- redenen niet meer herkiesbaar stel de. werd als nieuw bestuurslid de heer B. Neele gekozen. De resultatenrekening en de be groting voor 1878 van de penning meester werden door de kaskom- missie akkoord bevonden. Tijdens deze vergadering kwam men tot het besluit diverse mensen verantwoor delijk te stellen voor het beheer van de materialen. De trainingsavonden worden de laatste weken slecht bezocht, liet bestuur hoopt dat hierin spoedig verandering zal komen. Men besloot ccn rondschrijven te sturen aan alle senioren met dc vraag hoeveel be lang wordt gehecht aan ccn begelei der en hoeveel interesse men heeft in trainingsavonden. Aan de hand van dc antwoorden hierop zal het be stuur een konklusic trekken. Met de muziekvereniging „Nieuw Leven", zal nader overleg worden gepleegd over een deze zomer - op 21 en 22 juli - te houden rommel markt en bazar. Op zaterdag 3 juni aanstaande zal een wandeltocht wor den gehouden. Het bestuur deelde verder mede dat de kalkwagen een dringende op knapbeurt nodig heeft. Tenslotte werd verteld dat de plannen tot op richting van een senioren koifbal twaalftal in ver gevorderd stadium verkeren. Belangstellenden kunnen zich door middel van een inteken lijst opgeven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 5