DE ONTVOERDE DIREKTEURSDOCHTER DE OORLOG TEGEN DE ITALIAANSE STAAT >Htang% GESCHEIDEN VROUWEN, WEDUWEN EN VROUWEN ZONDER KINDEREN BLIK DOOR HET WERELD Blauwe jeans onze omzet uw voordeel Inkomsten vakantiewerk jeugd Amro Privérekening ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 28 maart 1978 Nr. 22276 7 Hel ontvoeren van ex-premier Moro heeft de Italianen geïnspi reerd tot een voor dat land zeldza me eensgezindheid. Ondersteund door een proteststaking van allure kwam vlot een regering-Andreotti aan het gezag die duidelijk aankon digde op de bres te gaan staan voor wet en orde. Iets wat ook de kom munistische instemming kreeg doordat de CPI dit vierde kabinet- Andreotti niet slechts stilzwijgend „gedoogde" maar aktief steunde. De sfeer waarin dit alles gebeurde werd verwoord door Ugo la Malfa, een Republikein maar wel 'een vriend van Moro, die de ontvoering zag als een oorlogsverklaring, met als re gelrechte opzet de grondslagen van de Italiaanse demokratie te vernie tigen. Waarop passend gereageèrd moest worden. Een oorlogsverklaring is hét, daarover laten ook de Rode Briga des geen twijfel bestaan. Alleen, ze voeren die oorlog eigenlijk al sinds 1969 toen in Milaan een gruwelijke bomaanslag werd gepleegd op de Piazza Fontana. Sindsdien is er het een en andér gebeurd waarbij de Staat lang niet altijd overtuigend heeft kunnen aantonen dat ze in staat is haar eigen instituten onbe lemmerd te kunnen laten werken. Dat is hier ook aan de orde. Het „losgeld" voor Morro is voorname lijk de vrijlating van alle 49 aange klaagden in een Turyns proces, vooral van Renato Curcio, de aan voerder. Om dat proces is al het een en ander te doen geweestzoals het vermoorden van de procureur-gene raal, de deken van de orde van ad vocaten en een politie-o ff icier die het onderzoek in eerste instantie had geleidVervolgens werden dé burgers uit wie een jury samenge steld moest worden zodanig bedreigd dat het proces al verscheidene ma len uitgesteld moest worden omdat er nog geen jury was. De Rode Bri gades hebben kennelijk dit proces uitgekozen als het terrein voor een vernietigende veldslag tegen de staat - zij stellen dat de staat niet tegen hun zin de rechtzaak kan voeren, de taak van Andreotti is te tonen dat ze dit wel kan Wie kijkt naar de voorgaande re geringen en de wankele parlemen taire basis van waaruit die kon opereren kan pessimistisch zijn of het Andreotti ditmaal wel zal luk ken. Dat voor het eerst een krachtig algemeen gevoelen dat hij moet sla gen ook leeft bij de kommunistén is daarvoor nog geen garantie. Er is zelfs een zeer goede mogelijkheid dat door de kommunistische st&un aan de regering dc terreur nog een beetje erger wordt. Vaag compromis Niet alleen voor de Rode Brigades maar ook voor velen in de partij is deze te burgerlijk geworden, heeft zé haar revolutionair ela-n verloren door zo aan te sturen op medever antwoordelijkheid voor het bewind, samen met burgerlijke partijen als de christen-democraten. Dat bete kent dat een regering waarvoor de kommunistén mede verantwoorde lijkheid dragen extra belaagd wordt door linkse groeperingen en Na tuurlijk ook door die van ultra rechts die evenmin rich ontzien terreur te plegen. Wat nog meer kan bijdragen tot pessimisme of Het Italiaanse demo- kratische systeem een oorlog met Rode Brigades kan doorstaan is de voorgeschiedenis bij de moeizame formatie. Aanvankelijk was één belangrijk punt waarop de mede werking van andere partijen - ook de kommunistische - kon afsprin gen, de vraag of het politiemensen toegestaan kon worden rich aan te sluiten bij de grote vakbonden. Na de ontvoering is algemeen genoegen genomen met een vaag compromis. Wat overigens niet wegneemt dat het wemelt van de instanties die de strijd tegen de Rode Brigades moe ten voeren, van de gemeentepolitie tot de onder Rome vallende carabi nieri plus tal van speciale groepen die onder allerlei ministeries of provinciale overheden vallen. Hech te samenwerking is van deze verde digers der grondivet nooit een ken merk geweest en of ie allemaal vrij waren van korruptie is ook een vraag die niet resoluut met ja kan worden beantwoord. In verscheide ne gevallen is werk toegeschreven aan terroristen waarbij het vermoe den is gerezen dat de eigenlijke be drijvers te zoeken waren bij deze speciale vervolgingsgroepen. Als de Rode Brigades ernaar snakken de instituten van de staat zo kapot te maken dat een rode re volutie eindelijk op de puinhopen van de staat een nieuwe maatschap pij kan opbouwen, zo is er rechts - binnen en buiten het staatsapparaat - ook nog veel animo om de demo kratie zodanig te verminken dat een sterke man een dïktatuur ttöl tucht kan invoeren. Of op zo'n slagveld de Italiaanse demokratie rich kan handhaven is iets wat dé buiten wacht rustig mag betWyfelen. An derzijds wijzen de Italianen erop dat ze eigenlijk al dertig jaar dé bedreigingen hebben weerstaan en waarom zou dat dan de volgende dertig jaar ook niet lukken. En in derdaad hebben optimisten ook wèl eens gelijk. Advettentie Mol 7 Zierikiee DEN HAAG, 25-3. inkomsten uit vakantiewerk door kinderen wor den vrijgesteld van eigen ihkomsten die bepalend zijn vóór het recht op kinderbijslag. De vrijstelling gèldt alleen wanneer de inkomsten uit va kantiewerk het bedrag van een maand minimumloon (1673,10 gul den) niet overschrijden. Wanneet dat wel hét geval is wordt het meer dere gerekend als inkomsten van het kind. Een en ander heeft het ministerie van sociale zaken dondër- dag meegedeeld. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Staatssecretaris Noo- teboom van financiën "heeft de Twee de Kamer een historisch overzicht betreffende de koopsompolissen toe gezonden. Het overzicht is opgesteld op verzoek van de commissie koop sompolissen. UTRECHT, 23-3Van dc geschei den vrouwen, weduwen en vrouwen zonder jonge kinderen gaan er van oudsher meer buitenshuis werken dan van dc overige vrouwen en het zijn juist deze kategorieën, die in dc nabije toekomst het sterkst zullen groeien. Dit is becijferd door dc heer A. C. Kuijsten. wetenschappelijk mede werker van de afdeling planologie en demografie van de universiteit in Amsterdam. In opdracht van het ministerie van sociale /.aken heeft hij op het Nederlands interuniversi tair demografisch instituut (NIDI) samen met de heer R. Ch. Baas ge- Werkt aart een model om het aantal volledige en onvolledige gezinnen naar kindertal en leeftijd van de kinderen in de periode 1975 tot cn met 1989 te berekenen. Dit projekt moet de basts vormen voor progno ses van sociale zaken van de tc ver wachten arbeidsmarktparticipatie van gehuwde vrouwen en vrouwen die getrouwd zijn geweest. Onvolledige gezinnen De heer Kuijsten heeft in het bul letin van het NIDI enkele uitkom sten van zijn onderzoek gepubliceerd Daaruit blijkt, dat het aantal ge huwde vrouwen van 15 tot en met 49 jaar in de periode 1975-1989 met 11,7 procent zal stijgen tot 2.491.400. Maar in dezelfde leeftijdscategorie zal het aantal vrouwelijke hoofden van onvolledige gezinnen (weduwen cn gescheiden vrouwen) veel sterker toenemen cn wel met 116,5 procent tot 229.000 In de leeftijdsgroepen tussen dc 15 en 30 jaar zal het aantal gehuwde vrouwen afnemen, maar het aantal gehuwde vrouwen tussen de 30 en 45 zal duidelijk stijgen. Dat is een gevolg van de veranderde leeftijds- struktuur van de Nederlandse be volking: Het doorwerken van 4e ..geboortegolf' van vlak na de oor log en het dalende aantal geboorten sinds het midden van de zestiger ja ren. Dc verschillen zijn echter voor oen deel ook het gevolg van veran deringen in het patroon van huwe lijkssluiting. huwelijksontbinding en hertrouwen. ROTTERDAM. De directie van Smit heeft 'het personeel va,n Smit Internationale Havendienst (SIH) en Smit Vos laten weten dat een even tueel samengaan van belde sleep diensten geen onvrijwillige ontsla gen tot gevolg zullen hebben en dat bestaande functies niet zullen wor den aangetast. ENSCHEDE. De officiële bouw is begonnen van een nieuwe Oscillo- scupenfabriek van Philips in En schede. De nieuwbouw, die in de zo mer van 1979 in gebruik wordt geno men en een Investering vergt van circa tien miljoen gulden, dient ter vervanging van de al bestaande, maar verouderde fabriek in Ensche de. UTRECHT. De Raad van Middel baar en Hoger Personeel betreurt het in' oen uitgegeven verklaring dat de regering met n-ame de saneringsplan nen voor de scheepsbouw niet eerst aan de bedrijfscommissie scheeps bouw heeft voorgelegd. EINDHOVEN. De Eindhoven se ge meentepolitie heeft een jeugdbende van zes man aangehouden. De kna pen, in de leeftijd variërend' van 15 tot 17 jaar, hebben ruim honderd inbraken cn diefstallen 'békend. Van de buit ter waarde van 100.000 gul den is slechts een deel teruggèvon- den. SLUISKIL. De besturen van Vier ZeeuwVlaumse ziekenhuizen uit Ter- neuzen, Sluiskil, Huist en O astburg, hebben donderdagavond an het Eïi- sabetihziekenhuis te Sluiskil de sa menwerkende statuten ondeitekend. In een overkoepelende stichting wil len déze ziekenhuizén hun kraèhtén gaan bundelen. DEN H,AAG Met ingang van 1 april 1978 zal in werking treden het op voordracht van de minister van landbouw en visserij, de minister van economische zaken, als medé de staatssecretaris van volksgezond heid en milieuhigiene vastgestelde landbouwkwaliteitsbesluit Bacoh. „Flitsen" uit het buitenland NEW YORK. Sinds hun oprichting hebben de vredeskorpsen van de Verenigde Naties, bestaande uit „Blauwhelmen" en militaire waar nemers, 517 officieren en manschap pen verloren, aldus een statistiek die dondèrdag in New York beschikbaar Was. PARIJS. Na de socialistische leider Frahéois Mitterrand heeft ook de Franse comrrïunfstehleider Georges Marchais de uitnodiging van presi dent Giscard d'Estaing voor een ge sprek aanvaardt. Dit is door hét se cretariaat van de communistische partij meegedeeld. WASHINGTON. In Amerika is op hoog niveau een ohderzoèk gaande naar de, vraag of Israël mêt het ge- bi-uik van Amerikaanse wapens bij dé iiival in Libanon ëen Amerikaan se wet overtreedt. WASHINGTON. De Amerikaanse senaat heeft met 62 tegen. 10 sterri- men een Wetsontwerp goedgekeurd èn naar het Witte Huis tér tekening gezonden,-dat aan werkgevers ver biedt personeel met 65 jaar mét pen sioen té sturén als het wil en kan blijven werken, .MÖSKOU. Dé ip ongenade geval len Sowjetrussische premier Nikita Chroetsjtsjov Wiens naam wérd ge schrapt uit officiële naslagwerken na zijn val in 1Ö64, is mét een paar re gels en één fotootje teruggekeerd, in de jongste uitgave van de Gtole Sowjét Encyclopedie. SINGAPORE. Eed Vietnamese mi litaire vlieger èn een kapitein in op leiding, die twee dagen geleden met een oude DC-3 naar Singapore vlo gen, zijn naar Washington vertrok ken, zo is van ambtelijke zijde mee gedeeld. JOHANNESBURG. De Zuidafri- kaanse regering heeft een aantal zwarte tegenstanders van haar beleid vrijgelaten. Onder hen zijn-de zwarte leiders Nthato Motlana, Leonard Mo- sala en de journalist Aggrey Klaaste. NAIROBI. In de beginfase van de safariralley die donderdag in Nairobi (Kenia) van start is gegaan heeft zich een ernstig ongeluk voorgedaan. Collinge en Levitan twee coureurs uit Kenia vlogen met hun auto uit de bocht en ramden een tegenligger. Vier inzittenden van deze wagen werden gedood. Poolse ivereldzeilster WARSCHAU, 22-3. Een Poolse zeilster is er na bijna 2 jaar in geslaagd om als eerste vrouw alleen rond de wereld te zeilen. Dit is dinsdag mee gedeeld door het Poolse pers bureau PAP. De 41-jarige Krystyna Chojnowska-Liskicwicz, een scheepsbouwkundige, vol tooide haar reis om de wereld aan boord van het 9,5 meter lange jacht Marurekop twee dagen na in twee jaar, aldus PAP. Daarmee was zij eerder dan de Britse Naomi James en de Franse Brigitte Oudry, die op het ogenblik eveneens aan een solo-zeil- tochl rond de wereld bezig zijn. Mevrouw Liskieu"»cs wordt over drie a vier weken in Las Palmos verwacht. Zij vertelde het persbueau over de radio, dat er tijden zijn geweest, waarin zij aan het slagen van de onderneming twijfelde. Geruime tijd werd zij ver mist, maar na een maand kreeg een Pools station op de f Zuidpool weer koniakt met f haar. J Wat biedt de BEELDBUIS WOENSDAG 29 MAART NED. I: Het middagprogramma is vandaag weer voor jong en oud. Dat ook ouderdom relatief is toont de titel van het programma over ouden van dagen Wat heet oud? Voorts een aflevering uit de teken filmserie Maja de by waarin de kleine Maja een oorwurm en de re gen. leert kennen. Boris en Bram gana daarna met hun luchtbus weer vreemde avonturen tegemoet. De avond geeft een opvallend program ma beeld hetgeen te wijten is aan de verkiezingen voor de provincia le staten. Na de rubriek Van ge west tot gewest beginnen de verkie- ringresultaten binnen te komen. Tussen de uitslagen door kunnen beelden verwacht worden van de vanavond gespeelde halve finales voor de Europa Cup 1 en II en voor de EUFA Cup. NED. II: Het IKON brengt een programma van Anthony Frangakis, getiteld Het licht. Het is een filmpje over het jongetje Adonis in een Grieks dorpje, die graag degene zou willen zijn die tijdens de jaarlijkse paasviering in de dorpskerk, als eerste de kaars mag aansteken, want dal kan zijn familie een jaar lang geluk brengen. Na Kenmerk en Sliding Socutera volgt anderhalf uur amusement met de musikal The king and I met Deborah Kerr en Yui Bruyner in de hoofdrollen. De film, die later is herhaald in de vorm van een televisieserie getiteld dé Koning van Siam, was een van de grote suksessen van Oscar Ham- merstèin en niet in het minst het opmerkelijke hoofd van Yul Bryn- ner die toen zich voor het eerst kaalhoofdig vertoonde. Na a/loop van deze musical volgt nog een trekking van de Algemene loterij Nederland. WOENSDAG 29 MAART NED. I: 15.00 Teleac; 15.30 Wat heet oud?; 16.10 Maja, de bij16.35 De luchtbus; 18.25 Sesamstraat; 18.55 Nieuws; 19.05 Van gewest tot gewest; 19.45 De verkiezingen van de provinciale staten; 01.00 Jour naal. NED. II: 18.15 Teleac; 18.45 Toe ristische tips; 18.55 Nieuws; 19.05 Het licht; 19.30 Kenmerk; 20.00 Journaal; 20.25 Socutera; 20.30 The King and I; 22.50 Algemene loterij Nederland; 22.55 Journaal. Zondag 2 april, 19.15 uur, Nederland I: All you need Muziek uit de jaren zeventig met natuurlijk een optreden van David Bowie. DONDERDAG 30 MAART NED. I: Na een uitzending van de Politieke partijen waarin de Partij van de Arbeid aan bod komt, volgt een aflevering uit. de serie Love boat. In deze aflevering maken, vooral vier mannen niet bepaald de prettigste bootreis van hun leven: de eerste is de kapitein zelf, ge plaagd door zijn oude vader, de tweede is een man die als de dood is voor honden, de derde en de vierde zijn het slachtoffer van drie brutale dames. Daarna de quiz twee voor twaalf, gevolgd door de vierde edi tie van op zoek. Dit keer is de dienstweigeraar uit 1917 uiteraard met 's Neerlands bekendste weige- Advertenlie Gehoord bij de Amro Bank. (4) Kan ik als Amro Privcrekating- houder nu ook mei mijn Eurocheques geld opnemeh bij andere banken? Zeker. Dat kan in Nederland en ook nog in een aantal andere landen Weel u, ik krijg dil jaargeld van.de belasting terug. Kan ik 't geld nu ook op m'n Amro Prïvêrekcning laten storten? Ja hoorTrouwens, leuk zo'n meevaller hè? (bij de Amro Bank staan ze altijd voor u klaar raar Kees Vellekoop aan de beurt. Hel NOS-gedeelte van de avond wordt geheel in beslag genomen door het diskussieprogramma Frontaal. Hei thema is cle bio-industrie moest verboden worden. Voor en tegen van dit delicate onderwerp wordt bepleit door D. Coppes, respektievelijk melk veehouder A. van Leeuwen. NED. II: Paddinglon neemt de riskante taak op zich meneer Curry bij hel golfen te helpen. Uiteraard loopt alles fout, tot Paddington het zelf eens probeert. In de negende aflevering van de serie De ver schoppeling staat Paul op het punt zijn moeder weer te zien. Maar na een lange voorbereiding krijgt hij ie horen clat hij terug moet naar de Sociale Bijstand, omdat een Duitse sabotage aktie op handen is. Ver volgens de Dik Voormekaar Show gevolgd door de Superkoppelkwis oftewel de Tedshow, waarin drie dames en zes heren van hun geza menlijke talenten gebruik moeten maken om de prijzen in de wacht te slepen. Daarna de Family Bellamy ivaarin Rose de schrik van haar le ven krijgt, wanneer ze de schapen- beor Gegpry Wilmont opeens in de. bus ziel zitten. Later doet hij een aanzoek, maar Hudson steekt er een stokje voor op ongepaste wijze. On dertussen botert het tussen Hazel en Lady Prudence slecht. Na afloop hiervan nog de programma's Hier en Nu gevolgd door Ander nieuws vandaag. DONDERDAG 30 MAART NED. I: 18.45 De fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 Politieke partij en; 19.15 Love boat; 20.05 2 voor 12; 20.45 Op zoek; 21.35 Journaal; 21.50 Frontaal; 22.50 Journaal. NED. II: 18.45 Paspoort; 18.55 Nieuws; 19.05 Paddington19.10 De verschoppeling; 19.35 De dik voor mekaar show; 20.00 Journaal; 20.25 Ted show; 21.35 Dc familie Bella my; 22.25 Hier en nu; 23.05 Ander nieuws vandaag; 23.20 Journaal. door G. FRANSSEN De man kijkt haar verbaasd aan. „Hoe bedoel je? Hoe kun jij dat weten?" „Meneer Van Hal verdingen heeft opgebeld, in de loop van deze mor gen. Vannacht zijn er twee arresta ties verricht: twee personeelsleden vanj Pharmolin. Hij zei, dat je je verdere onderzoek wel kunt stop pen, want de beide arrestanten zijn waarschijnlijk ook de ontvoerders van die dochter." Er komt een ongelovige blik in de ogen van de man, als hij eindelijk zijn vrouw loslaat en een paar stap pen achteruit doet. „Bedoel je, dat dat Dc vrouw knikt. „Wat ze verder precies op hun geweten hebben, heeft hij niet verteld. Enkel, dat er vannacht twee personeelsleden zijn gearresteerd en dat er mogelijk nog meer arrestaties zullen volgen. Voor meneer Van Halverdingen staat het vast, dat dc ontvoerders van zijn dochter nu achter slot en grendel zitten." Hoofdstuk 11 Het nieuws staat nog niet in de zaterdagkranten, maar het is wel via de radionieuwsdienst verspreid. Beckers kijkt naar het televisiejour naal van acht uur, maar men vond het blijkbaar niet zo belangrijk als de rassenrellen in Zuid-Afrika cn dc schietpartijen in dc Libanon. Via via hoort hij zo'n beetje de inhoud van hel radionieuws: twee em ploye's. die al enige tijd zo'n beetje op de korrel werden genomen, zijn vrijdagnacht van hun bed gelicht, gearresteerd en overgebracht naar het hoofdbureau van politie. Ze worden er beiden van verdacht fa brieksgeheimen. voornamelijk be staande uit chemische formules ge fotografeerd te hebben en doorver kocht aan een konkurrerend bedrijf in een ander land. Er werd niet bij gezegd, dat het een Oost-Europees land betrof, maar dat wordt stil zwijgend aangenomen. Over het feit, dat beide arrestanten ook ver dacht worden de hand gehad te hebben in de ontvoering van dc dochter van Van Halverdingen, wordt niets gemeld. Waarschijnlijk wil men dit buiten do pers houden, begrijpt Beckers. Diezelfde zaterdagavond bell Bec kers naar de villa in Tcfclingen en ook zondags enkele malen, maar hij kan Van Hal verdingen niet aan de lijn krijgen. Of hij is er niet of hij is in gesprek. In dc loop van de zon dag gaat Beckers naar het hoofd bureau en probeert daar bijzonder heden los te peuteren over de gear resteerde werknemers van Pharmo lin. Men kent Beckers natuurlijk als oud-kollega en is vriendelijk legen hem, maar hij komt niets te weten. Dc hele affaire is nog in het eerste stadium van onderzoek. Wc weten trouwens niet eens, wie het nieuws over de arrestatie doorgegeven heeft aan Hilversum of het ANP. want het lag in de bedoeling een eb ander de eerste dagen geheim tc houden om het onderzoek niet te bemoeilijken. Het enige, wat men hem nog wil zeggen is. dat er huis zoekingen zijn verricht n de wonin gen van de arrestanten, maar of dit resultaten heeft opgeleverd, laat men in het midden. Pas maandagsmorgens krijgt Bec kers Van Halverdingen aan dc lijn. Dc man is kennelijk verbaasd. „Heeft uw vrouw u dan niet verteld, dat dc zaak van dc ontvoerders op gelost is? Natuurlijk kunt u uw re kening indienen, dat spreekt van zelf, maar verder onderzoek is na tuurlijk niet moer nodig, meneer Beckers. Het is vooral te danken aan de oplettendheid van onze eigen bedrijfspoltie. dat we achter deze vorm van bedrijfssponage gekomen zijn. U mag nu wel weten, dat wc al geruime tijd een vermoeden van een lek hadden en we kregen zeker heid op de dag, dat ons nieuwe la boratorium werd geopend en iedere genodigde dc afdelingen mochten bezoeken. Over bijzonderheden kan ik me vanzelfsprekend niet uitlaten, dat zult u als oud-politieman wel kunnen begrijpen, nietwaar?" „Eén vraag nog. meneer: hebben de arrestanten bekend uw dochter ontvoerd tc hebben?" „Nee. ze ontkennen hardnekkig, maar dal is natuurlijk al het minste, wat ze kunnen doen." „Er was, volgens uw dochter, ook nog een vrouw betrokken weet u wel?" „Zeker, maar die zal ook wel wor den gevonden, daar twijfel ik niet aan. De recherche in onze stad is vrijwel onafggebroken bezig met de verhoren. Ze vallen wel een keer door de mand. meneer Beckers, lel u op mijn woorden. Dat duurt geen weck." „Ik help '1 u wensen, meneer Van Halverdingen, maar ik ben daar nog net zo zeker van." „Hoezo? Wat bedoelt u daarmee? Wat hebt u dan ontdekt tijdens uw onderzoek?" „Geen bedrijfsspionagc, als u dat soms denkt. Maar wat doet dat er nog toe? U wilt verder geen gebruik maken van mijn diensten, dus zal ik u mijn rekening zenden. Mis sehen wit u een rapport over het geen ik ontdekt heb?" „Wat kunt u dan ontdekt hebben, meneer Beckers?" De vraag wordt met ingehouden ongeduld uitgespro ken. dat voelt de man aan dc andere kant van de lijn. „Waarschijnlijk bent u een verkeerd spoor gevolgd, maar dni neem ik u helemaal niet kwalijk." (wordt vervolgd) I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 7