Krediet voor aanleg rioolleiding voor Sirjansland-campings Speelgoedhuis Verhage wordt op dezelfde voet voortgezet Kleuterschool „De Woelwaters" hield geslaagde ouderavond Ook te Renesse viel de paasdrukte tegen STREEKNIEUWS Gemeenteraad Duiveland Nieuwe eigenaar H. Lindhout ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 28 maart 1978 Nr. 22276 3 toneelstuk: „Spiegeltje, spiegeltje aan de wand" van mevrouw Wieke Moulier te Hilversum, opgevoerd. Afd. Schouwen Plattelandsvrouwenbond De afdeling Schouwen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen houdt op maandag 3 april een voorlichtings bijeenkomst in het hervormd vereni gingsgebouw. De bijeenkomst wordt verzorgd door het Produktschap voor Groenten, en Fruit. Aan de orde ko men de volgende vragen: waarom is het gebruik van groenten en fruit zo belangrijk. Eten we er genoeg van en wat doen we met de exotische vruch ten, bijzondere groenten en tuinkrui den? ZIERIKZEE Bezoek ms. Prins Willem Alexander Het schip, ms. Prins Willem Alex ander, van de Nationale Stichting Varende Rekreatie voor zieken en verpleegden zal op woensdag 29 maart Zierikzee aan doen. Aan boord zijn vijftig dubbel gehandi- kapte bewoners uit het psychogeria trisch centrum van de Willem Arntz Hoeve uit Den Dolder. Op het pro gramma staat eerst om zes uur vro lijke muziek op de kade, van draai orgel Atlanli van familie M. A. Gies- kes, waarna namens het Rode Kruis en de gemeente Zierikzee een wel komstgroet wordt uitgesproken. Mevrouw C. Kort-van Meurs en de heer J. Blom uit Renesse zingen liedjes van vroeger en brengen sket ches, waarna in de pauze namens het Rode Kruis van Zierikzee een attentie wordt aangeboden. Me vrouwde. Kort-van Meurs en de heer J. H. Blom vervolgen hierna het programma. Muziekvereniging Con Amore uit Noordgouwe brengt ten slotte onder leiding van de heer D. Viergever een vrolijk concert,'dat na een pauze weer wordt voortgezet. Het programma werd samengesteld door het Rode Kruis Zierikzee, afde ling Jeugdzaken en Rekreatie. Vergadering Stichting Jeugd De stichting Jeugd Schouwen- Duiveland houdt op donderdag 6 april in restaurant Mondragon een openbare bestuursvergadering. Op de agenda staat onder meer de brief van de Zeeuwse Jeugdraad over het kleine kernen-experiment. Bij de bestuursverkiezing zijn aftredend en herkiesbaar ir. J. de Kreuk, Zierik zee, da. A. A. van Leeuwen, Burgh, J. Verburg, Zierikzee, de heer B. Schot, Zierikzee, mevrouw E. van der Stadt, Haamstede en de heer A. Jumelet. In de vakature van de PJZ Schouwen-Duiveland zal door de PJZ zelf een kandidaat worden ge steld. Hierna zal worden gepraat over de taakomschrijving, tijdsplan ning en samenstelling van een drie tal bestuurswerkgroepen. Het be treft de werkgroepen vakantie-akti- viteiten, werkplan en jeugdhulpver lening. Ook zullen de aktiviteiten van de jeugdwerklèider in maart en april 1978 onderwerp van een be spreking zijn. Kandidatenlijst Reformatorische Unie Voor de gemeenteraadsverkiezin gen komen de SGP en het RPF met een gezamenlijke lijst uit - met me dewerking van het GPV - onder de naam van Reformatorische Unie. Informatie over schoolplan ZIERIKZEE, 23-3. De openbare kleuterschool „De Woelwaters" hield de jaarlijkse ouderavond. In haar openingswoord heette de voorzitster de aan wezigen, waaronder mevrouw Schell van de Theo Thjjssenschool, van harte welkom. Volgens haar lieten er wel wat ouders verstek gaan op deze ouder avond. Zij memoreerde het krijgen van nieuw meubilair voor de school. Dit bevalt erg goed. Het oude meubilair is verkocht en de opbrengst kwam ten bate van het schoolfonds. Er zijn nog wat oude tafels en stoeltjes op school, die buiten gebruikt kunnen worden. Ouderkommissie Van de bestaande ouderkommissie trad mevrouw S. H. Eggink-du Burck af en was niet herkiesbaar. In haar plaats kwam mevrouw Van Zwieten- Bus in de Ouderkommissie. Mevrouw Hanse-Cashoek bedankte de aftredende presidente, mevrouw Eggink-du Burck voor het werk, ge daan in de kommissie en liet dit ver gezeld gaan van een boekenbon. „Speel- en werkplan" Hierna vertelde mevrouw Baris iets over het „Speel- en werkplan". Deze vorm van onderwijs in de klas richt zich op de lichamelijke, zin tuiglijke, taalkundige, muzikale, so ciale en verstandelijke ontwikkeling van het kind. Waarbij men rekening dient te houden met aanleg en milieu van het kind. De kinderen krijgen een zo groot mogelijke vrijheid bij het kie zen van „werkjes", het samenspelen met andere kinderen, het oplossen van ruzietjes enz. Sociale ontwikkeling Dit alles is van belang voor de so ciale ontwikkeling van het kind. Vaak overlappen de verschillende" ontwikkelingen elkaar, b.v. bij de muzikale vorming komt ook een stuk sociale ontwikkeling om de hoek kij ken. De kinderen moeten namelijk samen in de maat klappen, samen een liedje zingen e.d.; dus moeten ze leren rekening te houden met elkaar. Het is dan ook van groot belang dat het kind, zonder zijn persoonlijkheid kwijt te raken, zich voegt naar de ge stelde normen, aldus mevrouw Baris. Aan dc slag Na de koffie met cake gingen de aanwezigen aan de slag met verf, klei, lapjes en ander materiaal. Ie dereen was kreatief bezig en aan het eind van de avond waren diverse paashazen, paddestoelen, tuinkabou ters, wonderbloem en nog meer din getjes te bekijken. Mevrouw Eggink-du Burck dankte namens alle ouders de leidsters, die advies gaven bij dit kreatief gebeu ren en bood hun een doos bonbons aan. Al met al een leerzame en gezellige ouderavond. Advertentie STERK EN DEGELIJK DAM 9 iFNGKffiK wfOERWAREM ZfFRIKZEE RENESSE, 27-3. De vroege Pasen, gepaard gaande met zeer slechte weers omstandigheden, maakten dat de paasdrukte dit jaar in Renesse nogal tegen viel. Dat was ondermeer de konklusie van de plaatselijke VVV, waar wel veel toeloop was, maar waar men toch moest konkluderen, dat de verblijfs- akkommodaties zeer matig bezet waren. Overigens viel het op dat de toe risten die er waren hoofdzakelijk uit Duitsland kwamen. Natuurlijk kon men tijdens het paasweekend in' het dorpscentrum wel een. toegenomen drukte konsta- terera, maar deze 'kon de vergelijking met vorige jaren zeker niet door staan. Dat het uitermate slechte weer De kandidaten zijn als volgt: 1. W. F. Sprengelmeijer SGP; 2. K. T. de Jonge RPF; 3. J. v. d. Berge SGP; 4. M. v. d. Houten RPF; 5. J. Kik SGP; 6. Ch. L. Schouls RPF; 7. C. M. Schot SGP. spelbreker was mag gekonkludeerd worden uit het feit, dat van degenen die nog naar Renesse gekomen waren velen weer voortijdig huiswaarts to gen. Opvallend was 'het grote aantal sportvissers dat het paasweekend gebruikte om hun sport in de Zeeuw se wateren te 'beoefenen hetgeen dooi de fikse golfslag ook al tegen viel. Misschien ook daarom werden op het WV-kantoor dit weekend opval lend veel visvergunningen voor het Grevel'ingenmeer afgegeven. Ook voor de politie was het. naar men ons mededeelde op Renesse een zeer rustige Pasen geweest. NIEUWERKERK, 24-3. De raatl van de gemeente Dui veland heeft in zijn jongste vergadering besloten een bedrag van f 124.935 uit te trekken voor de aanleg van de rioolleiding ten behoeve van (1e campings aan de Zandweg en bet nieuwe bestemmingsplan aan de Bredcweg. Uiteindelijk zal een bedrag van f 33.500 ten laste van de gemeente komen. Op een vraag van de heer C. Hillebrand (P.v.d.A.) of de drie cam pings, die van de riolering gaan pro fiteren, nu ook voor deze voorziening gaan betalen, antwoordde wethouder Overbeeke (CDA) dat. een tweetal campings al schriftelijk hiermede hebben ingestemd, maar dit bij de derde campinghouder moeilijk gaat. Voldoen aan eisen Dit is juist de grootste van de drie. Er valt wel mot de eigenaar te pra ten, aldus de wethouder, maar a-ls écn en ander beschreven moet wor den is hij traag. De heer Van der Maas vond dat deze eigenaar maar eens flink dc pin op de nous gezet chent te worden. Dc meeste raadsle den vonden dat de man voor 1 april a.s. aan dc gestelde eisen moet heb ben voldaan omdat er anders nadere stappen ondernomen zullen worden. Besloten werd de gevraagde som te verstrekken. Een voorlopige vaststelling vond plaats van het bedrag der uitgaven van het openbaar lager onderwijs, waartoe het kollege de bedragen over 1974 en 1975 ter voorlopige vaststelling aanbood aan de raad. Dc werkelijke kosten van bet gewoon lageronderwijs zijn inklusief onder houd gebouwen f 105.076,83, en de weikelijke kosten exklusief onder houd gebouwen bedragen f 86.903.73. Do korten van hrt onderhoud be dragen f 18.173.10. Besloten werd vdéze voorlopige cijfers, aldus vast te stellen. Door het bestuur van de vereniging „School met dc Bijbel" te Nieu wer kerk was een verzoek in gediend om medewerking volgens alt. 72 van de L.O.-vvct '20 voor de aanschaf van: 1. benodigdheden voor de inrichting van een deku- mer.tatiecentrum; 2. voor enkele trapeziumtafels; 3. dertig kuipstoe- lcn; 4. een stalen papierbak en 5. een vijftal éénper-soonssets. Advies is ge vraagd aan de inspekteur van het kleuter- en lageronderwijs waaruit vast kwam te staan dat er voor de punten 2, 3 en 4 geen bezwaar be staat. Het kollege raadde aan mede werking te verlenen voor de aan schaffingen genoemd onder 1, 2, 3 en 4, evenwel voor de bij onderdeel 1 behorende boeken voor gedeelte cn medewerking te weigeren voor de aanschaf genoemd onder 5 (leerlin gensets, cn gedeelte van het ver zoek voor de aanschaf van' boeken behorende bij het dokumentatie-cen- trum. Schilderen verenigingsgebouw De raad besloot aldus. Van het be stuur van de stichting tct exploita tie van het verenigingsgebouw „Het Dorpshuis" was een verzoek ont vangen om beschikbaarstelling van een krediet groot f 6.500, ten behoeve van hei schilderen cq. opknnpr>en van dc grote zaal van dit vereni gingsgebouw. Het veizoek komt het kollege alleszins redelijk voor omdat de zaai door de jaren aan slijtage onderhevig is. De heer Op 't Hef (CDA) informeerde wat er geschil derd wordt in het gebouw. „Alleen de grote zaal", aldus de voorzitter. De 'heer Van der Maas suggereerde het gehele gebouw te laten verven doch de voorzitter antwoordde dal dit wat duur zou worden ineens, en verder dat de mogelijkheid ni< 1 uil gesloten is dat eerdaags „n kleine verbouwing aan hel gebouw nod'.; zal blijken te zijn. aan de voorkant, zodat dan hier schilderwerk onver antwoord zou zijn. Verder werd de raad een krediet gevraagd van f 5.000,voor beplan ting van het gehele plantsoen rond kerk cn toren te Nictnvcrkerk. Nu de door de gemeente aangekochte krotwoningen aan dc Kerkring zijn afgebroken, is dit mogelijk gewor den. Een der raadsleden merkte Jako- niek op dat dit een overbodige vraag cm krediet is. want de beplanting is al gerealiseerd, waarop dc raadsvoor zitter antwoordde dat dc natuur niet stilstaat cn dat het tijd werd dat deze planten dc grond ingingen. Daar dc dijkophoging tussen dc Zuidbout bij Ouwerkcrk cn het Stel letje bij Zierikzee deze zomer nog wel niet plaats zal hebben, is ook dc voorgenomen ophoging van '1 strand tc Ouwerkcrk wat op de achtergrond geschoven. Men meende nl. dal deze beide ophogingen samen voordeliger zouden uitkomen voor wat het strand te Ouwerkcrk betreft. Verder besloot de raad een krediet groot f 46.000.beschikbaar te stel len voor verbreding en verbetering van de Sportweg in Sirjansland. In 1969 werd deze weg gedeeltelijk ver breed. doch het toen niet verbrede gedeelte verkeert momenteel in een erbarmelijk slechte toestand. Verbe tering en verdere verbreding is dan nok hoogst noodzakelijk ZIERIKZEE, 28-3. Speelgocdliuis Verhage gaat met ingang van 1 april aanstaande over in handen van een nieuwe eigenaar. In de praktijk zal niet veel verande ren, want de nieuwe eigenaar is de heer H. Lindhout, die reeds vijf jaar bedrijfsleider van deze winkel is. Toen de heer P. Verhage, eigenaar van de firma Joh. de Vries aan het Havenplein, het Speelgoedhuis in maart 1973 van zijn tante mejuf frouw J. P. Verhage overnam, kreeg de heer Lindhout de leiding van deze zaak op zich. H\j was toen reeds vfjf jaar in dienst bij de heer Verhage. Bij de overname van het speel goedhuis door de heer Lindhout komt, naast uiteraard zakelijke oog merken, een flinke dosis idealisme om de hoek kijken. Hij is van mening dat kinderbegeleiding en voorlich ting aan ouders over goede speel- artikelen zeer belangrijk is. Om be wust adviezen te kunnen geven heeft hij zich verdiept in de vakliteratuur, die op dit gebied aanwezig is. Hij houd dan ook nogal wat inleidingen tijdens ouderavonden over 'het ge bruik en de resultaten van speelgoed. Hobby-techniek Hoewel de winkel voorlopig op de oude voet zal worden voortgezet zal in de toekomst een uitbreiding gaan plaatsvinden van de afdeling voor zcifbouw-'hobby-techniek. Er is op dit gebied al vrij veel verkrijgbaar in Verhage's Speelgoedhuis, maar de heer Lindhout is van mening dat het assortiment nog aanzienlijk uit gebreid kan worden. Ook ligt het in de bedoeling wederom informatie avonden 'te gaan houden over hobby- technieken. De naam Verhage's Speelgoedhuis zal gehandhaafd blijven. „Deze naam is op speelgoedgebied zo belangrijk geworden, dat ik daar niet aan wil tornen", vertelt de heer Lindhout. Iemand, die zeer blij is met dit be sluit is mejuffrouw J. P. Verhage, die vanaf 1940 tot aan de overname door haar neef de skepter in deze winkel heeft gezwaaid. Reeds als elf-jarig meisje werd ze nauw betrokken in het bedrijf van haar ouders, dat destijds in de eer ste plaats een galanteriewinkel was. Een historisch plaatje van de vroe gere galanteriewinkel Verhage, het tegenwoordige Speelgoedhuis, dat per 1 april aanstaande eigendom wordt van de heer H. Lindhout. Op dertigjarige leeftijd werd zijzelf eigenares van de winkel. Zij kon toen nog niet vermoeden dat Ver hage's Galanteriewinkel in de toe komst tweemaal met een volledige ondergang zou worden gekonfron- teerd. Weer opgebouwd Door een voltreffer in 1944 bleef vrijwel niets van de winkel over. Na haar terugkeer in 1945 besloot me juffrouw Verhage opnieuw te be ginnen. „We kregen daarbij veel steun en hulp van vrienden en be kenden", vertelt ze. De galanterie winkel verrees en ook werd een klein speelgoedassortiment gevoerd. „Vooral in de St. Nicolaastijd was het speelgoed natuurlijk belangrijk, dan werd een aparte kamer van het woonhuis ingericht cm alles ten toon te stellen". Ook in 1953 bleef dc winkel van Verhage niet gespaard. „Eigenlijk was alles weg en toen zag ik de si tuatie wel zeer hopeloos in", zegt mejuffrouw Verhage. Met een ver gunning om eerder terug te keren dan de andere evakué's toog zij'ech ter vanuit de Westhoek weer naar Zierikzee en begon aan de zeer ruwe opruimwerkzaainheden. Op 22 mei 1954 was de galanterie- winket weer in oude glorie hersteld. Een fraai berd met opschrift in haar woonhuis 'herinnert nog aan deze dag: ,.'t Mag waaien, stil zijn vloeien of ebben Die niet en waeght en zal niet hebben" In 1956 werd het besluit genomen de galanterieën af te stoten en zich volledig te gaan richten op het speel goed, waarvan een steeds grotere voorraad werd aangelegd, maar dat wegens ruimtegebrek nauwelijks kon worden uitgestald. Hele omschakeling „Het was wel een hele omschake ling, maar ik heb er nooit spijt van .gehad", vertelt mejuffrouw Verhage, die juist door de verkoop van speel goed bij vele kinderen en ouders be kend staat als „tante Jo". In maart 1973 werd de zaak over genomen door haar neef de heer P- Verhage en brak voor haar een pe riode van welverdiende rust aan. Ze voelt zich echter nog steeds bij het Speelgoedhuis betrokken en is derhalve zeer verheugd dat de heer Lindhout de winkel onder de oude naam gaat voortzetten. Haar vreug de hierover is begrijpelijk, want de naam Verhage heel't sinds jaar en dag een bekende klank in Zierikzee. Het begon al in de vorige eeuw met de vestiging van dc borstel- en zeefmakerü in de Lange Nobelstraat door de uit Goes afkomstige F. Ver hage, de grootvader van tante Jo. Haar vader, L. Verhage was jaren lang knecht in deze borstel- en zeef- makery, maar legde in 1902 de grondslag voor het huidige Speel- goedhuis Verhage. H.H. korrespondenten Wij verzoeken de H. H. korrespon denten, de uitslagen van de verkie zingen woensdagavond na 20.00 uur te willen doorbellen naar de redaktie Tel.: 01110-2255.Red. Ophokplicht voor postduiven Ter voorkoming van door postdui ven aan te richten schade aan land en tuinbouwgewassen heeft de Ge westelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap, na overleg met de voorzitters van de Distriktsraden, aan de gemeentebesturen in de pro vincie, alsmede aan de Belgische grensgemeenten, geadviseerd het op- hokgebod voor postduiven vast te stellen voor de periode van 10 april t'm 20 mei 1978. Tegen het doen uit vliegen na 18.00 uur bestaan geen bezwaren. Aid. Zeeland Plattelandsvrouwenbond De provinciale jaarvergadering van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen, afdeling Zeeland, wordt ge houden op woensdag 19 april in „De Prins van Oranje" te Goes. Op deze vergadering spreekt me vrouw F. E. Waalkens-Sijtema Poll te Tollebeek over het onderwerp: „Plattelandsvrouwen in Kenia". Na de middagpauze wordt het satyrisch

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 3