Raad Brouwershaven eens met motie tegen de neutronenbom Boekbespreking tijdens N.C.V.B.-bijeenkomst afdeling Bruinisse VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD! bezorger te NOORDWELLE Noodkreet van de schoolraad en ouderkommissie Huldiging van leden tijdens propaganda-avond N.V.V. LEERLINGEN OPENBARE BASISSCHOOL PRESENTEERDEN VROLIJK PROGRAMMA P.C.-fraktie heeft andere mening- Amro Privérekening' STREEKNIEUWS ZIERÏKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 23 maait 1078 Nr. 22274 9 BROUWERSHAVEN, 21-3. De raad van Brouwersha ven heeft maandagavond met meerderheid van stem men adhaesie betuigd aan de motie welke door de raad van de gemeente Hoensbroek, betreffende de invoering van de neutronenbom, werd aangeomen en aan alle ra den is toegezonden. Advertentie Gehoord bi) de Amro Barik. (3) Nu krijg ik binnenkort pensioen. Is hei nu ook mogelijk om deze Kan ik dat nu ook via mijn Amro acceptgiro van mijn bekeuring via Privérekening ontvangen? Vanzelfsprekend. Uw rekening is er voor alle soorten ontvangsten enuitgaven. m 'n Amro Privérekening te betalen? Geeft u maar. Dat maken wij vlug voor u in orde. (bij de Amro Bank staan ze altijd voor u klaar). De Prot. Chr. fraktie wenste de aantekening te hebben tegengestemd niet voor wat betreft het inhoudelij ke, aldus woordvoerder de heer J. A. v. d. Bijl: „Wij vinden het ook niet verantwoord dat dit verschrik kelijke wapen zal worden ingevoerd, maar daar deze materie reeds speeit tussen de Staten-Generaal en rege ring achten wü het niet nodig om als raad van Brouwershaven in Den Haag een open deur in te trappen. Duidelijk staat er in. 'het regeer akkoord;, aldus de heer v. d. Bijl, dat het ethisch niet verantwoord is deze wapens te gebruiken of uit te brei den. Deze zaak wordt thans behan deld in de Tweede Kamer zodat o.i. adhesiebetuiging aan deze motie overbodig is. Mening PvdA Mevr. Lcschacoff-de Kanter (PvdA) als plaatsvervangend frak- tievoorzitter sprekend (de heer De Murmik was wegens ziekte afwezig) zou juist wel adhaesie willen betui gen. „Het is nu eenmaal een onmense lijk en pervers wapen, dat momen teel nog op de tekentafel ligt. Ho- penlijk zal deze uitvinding van de menselijke geest niet geproduceerd worden. Dcor vele regeringen wor den pogingen gedaan om de wedloop binnen de perken te houden. Met dit wapen wordt alle streven teniet ge daan", aldus mevr. Loschacoff, die er op wees dat het wel degelijk op de weg van een 'gemeenteraad ligt om te protesteren als vertegenwoor digers van een kleine groep in de samenleving. Zij gaf de raad dan ook sterk in overweging om het met de motie van Hoensbroek eens te zijn en niet te komen met het verhaal dat ze dit probleem wel in Washington of Den Haag op zullen lossen. Tot de heer v. d. Bijl: „Inderdaad is de Tweede Kamer wel duidelijk geweest met haar standpunt in deze maar juist de regering heeft zich van de domme gehouden". Namens de VVD stelde de heer J. K. Goemans dat gepraat werd over dingen waar men weinig of niets van af weet. „Niettemin staat onze fraktie achter de motie van Hoens broek". Burgemeester Slabbekoorn lichtte nog toe dat deze motie geen veran dering in het standpunt zou ge- Dat is nodig om het voortbestaan van deze scholen, een onmisbaar element voor de leefbaarheid van de kleine 'kemen, te waarborgen. De schoolraad en de ouderkom missies 'besloten daartoe tijdens een gezamenlijke vergadering iri Zonne- maire. Daar 'kwam de problematiek van de kleine kernen ter sprake. Eineg jaren geleden was de ge dachte dat de integratie van het kleuter- en basisonderwijs het voort bestaan van de scholen in de kleine dorpen zou waarborgen. Ernstige bedreiging Maar daar er nu, tot verontrusting van velen, over normen van kinder aantallen per school in het ontwerp van wet op het basisonderwijs wordt gesproken van 70 tot 75 leerlingen, zal deze integratie zonder meer lei den tot een ernstige bedreiging van het voortbestaan van enkele scholen in de gemeente Brouwershaven, die bestaat uit de kernen Brouwersha- bracht hebben. Wat bij het kollege sterk heeft meegespeeld is het feit dat de gehele raad van Hoensbroek er achter stond. Deze neuronenbom spreekt van verontrusting en derge lijke vernietigingswapens zouden niet mogen voorkomen, aldus de voorzitter. Hels wapen De atoombommen vallen nog on der de controlemogelijkheden maar bij d'it hels wapen is controle onmo gelijk. Onder geen beding kan men tegen dit wapen ja zeggen en men moet wel van een misdadig allooi zijn om zijn medemens hiermede te vernietigen. Het is volledig gericht tegen de vernietiging van één van de hoogste schepsels wat, aldus le heer Slabbekoorn ook uit christelijk oogpunt onaanvaardbaar is. De motie werd gesteund dooi* de frakties van de PvdA en WD. De PCG-fraktie wenste aantekening te gen te zijn voor wat betreft de h.i. onnodige betuiging. Men is niet te gen het inhoudelijke. Struktuurvorm PZEM N.a.v. het rapport van de door G.S. ingestelde werkgroep voor het instellen van een onderzoek naar dé struktuurvorm van' de PZEM imerkte mevr. Loschacoff cp dat er te weinig overleg is geweest door de PZEM en de vakbonden. Ook de inspraak van de gemeen/ten is te klein geweest. Een publiekrechtelijke bedrijfsvorm In Dorpshuis Bruinisse BRUINISSE, 23-3. De afdeling Bruinisse van het NW hield een propaganda-avond in het dorpshuis, waarvoor van de zijde van de leden een goede belangstelling was. in zijn openingswoord zei de voorzitter, de heer A. J. Bal dat het „avondje van de bond", zoals men dat in Bru zegt, ven, Dreischor, Noordgouwe en Zonnemaire, met in totaal 3415 in»- woners. De vergadering is van mening dat voor scholen in kleine kernen een verlaging van de minimum genoem de aantallen leerlingen zal moeten plaatsvinden, mede omdat, wat ie dereen bekend is, behalve schijnbaar In „Den Haag", de school In het dorp een centrale plaats inneemt voor de leefbaarheid. Indien er geen school is komen er minder nieuwe inwoners, daardoor minder verenigingsleven, vermin derde omzet van de middenstand enz. Het wordt als een zeer ernstige zaak beschouwd wanneer aan deze nood kreet, die voor vele scholen van toe passing is, geen gehoor c.q. gevolg wordt gegeven. Om de hogere overheid op de hoogte te stellen van de problemen heeft dé vergadering besloten aan de minister van onderwijs een tele gram te zenden. zou de beste oplossing zijn, aldus spreekster. Ook de raadsvoorzitter toonde zich niet gelukkig met de gevolgde procedure. Het ks geen zinvol ver zoek om een uitspraak te vragen van burgemeester en wethouders. Men had eerst het rapport moeten be spreken met provinciaal bestuur, PZEM en de grootste aandeelhouders de gemeenten. De raad werd verder gevraagd een kredietverlening voor de restauratie en verbouw van het pand Koren markt 1 te Brouwershaven. Het pand ligt in het ^anerirugsgebied tussen het stadhuis en de Sint Niikolaaskerk en staat op de lijst van onroerende monumenten. Het pand, dat in. ver vallen staat verkeert is opgenomen in 'het 'bouwvolume van het scho- lenkomplex omdat het in wezen hiervan onderdeel uitmaakt. Sloop uitgesloten Gelet op 'het beschermde karakter is sloop uitgesloten. Het pand zal bestaan' uit een woonkamer met keu ken en berging, 'terras en patio, 2 slaapkamers en douche. De totale sbichtingskosten zijn, geraamd op f 172.011,Het is nog niet' bekend hoeveel subsidie van c.r.m. wordt ■tenigontvangen. Na aftrek van de voorbereid! ngskosten waarvoor reeds een krediet werd verstrekt resteert een kredietverlening van f 152.011,hetwelk door de raad werd ingewilligd. Mevrouw Loschacoff merkte op dat het een dure éénpersoonswoning gaat worden, wat de voorzitter be aamde. Er is geen andere keus en het is inderdaad een duur geval. Er stroomt echter jaarlijks een. be langrijk bedrag in de gemeentekas terug voor de instandhouding van monumentale gebouwen, aldus de voorzitter, maar het blijft een dure zaak, ondanks dat men het van estetische waarde acht. zachtjes aan een traditie gaat wor den, maar dat het voor het besuur financieel gezien seeds moeilijker wordt dit te organiseren. Vervolgens sprak de heer T. Ja cobs, bestuurslid van de Algemene Bond van Ambtenaren (ABVA) van het da strikt Middelburg over de ak- tiviteiten van de vakbeweging. De heer Jacobs zei dat de vakbeweging in het' verleden iheel wat heeft be reikt en dat het st reven er verder op gericht is, vooral de grootste aan dacht te schenken aan de minst weerbare. Verder zei de heer Jacobs dat de vakbeweging de arbeidsplaat sen veilig wiii stellen en de koop kracht van de 'gemiddelde werkne mer handhaven. Hij meend'e verder, dat men met het huidige kabinet juist nu een sterke vakbeweging nodig heeft. Huldiging 'Drie leden weiden gehuldigd we gens 'hun langdurig lidmaatschap van de vakbeweging. De heer Ja cobs speldde de heer J. Klink-Knop het zilveren insigne op wegens 25 jaar lidmaatschap. De heren M. Bal van Herk en J. v. d. Have-de Latei- kregen beiden het gouden insigne wegens hun veertigjarig lidmaat schap. Voor de dames van de jubi larissen was er een boeket rozen, De toneelgroep „De komedianten" uit Bruinisse bracht hierna het blij spel in drie bedrijven „De voordeur stond open", ten tonele. Aan dit to neelstuk werkten mee: de heren J. Van Putten, L. Ottens, C. v. d. Maas uit Oosterland, A. Deurloo, J. Kem- pe en de dames C. Lems-Bal, H. van Gilst-Waasdorp, C. Priemis-v. d. Berge, J. v. d. Berge-Mol en M. KMnk-Knop. De heer D. Priem is kon wegens ziekte niet mee doen en deze rol werd waargenomen door de heer v. d. Maas ui.t Oosterland. De regie was in ha nden van mevr. v. d. Lin de en couffleur was E. Klink. Het was een komisch spel, dat voor vele lachsalvo's zorgde. _De avond werd besloten met een gezellig samenzijn waar muzikaal het duo „The Lejos" uit Bruinisse aan meewerkte. Schouwen-Duiveland De onlangs gehoudeh kledingaktie voor de stichting „Mensen in Nood" heeft op Schouwen-Duiveland ook dit jaar weer een bijzonder sukscs- vol verloop gehad. In totaal werd ruim 10.000 »kg kleding bijeengeza meld, waarvoor de stichting haar bijzondere dank uitspreekt aan de gevers(sters) en helpers. Dcor de be woners van Burgh-Haamstede werd 1 .ton kleding bijeengebracht. Kadermiddag N.B.v.P. De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen hield vorige weck in Goes een kadermiddag. De Zeeuwse afdelingsbesturen waren goed ver tegenwoordigd. Er werd gediskus- sieerd over het onderwerp: „Wat be tekent de bond voor ons en voor an deren". De middag stond onder lei ding van mevrouw N. Koster-Con- stands, redaktrice van het landelijke blad „De Plattelandsvrouw". Uit de diskussie kwam naar voren, dat provinciaal gezien, de bond voorlichtend en stimulerend werkt op de afdelingen. Ook het landelijk bestuur is noodzakelijk, zeker als overkoepelend en ideeën brengend orgaan voor binnen- en buitenland se vrouwenorganisaties. Het plaatse lij kbestuurs werk is blik verruimend, neutraal en staat open voor iedereen. Daarin speelt deg ezelligheid onder ling een belangrijke rol en de di verse kursussen zijn leerzaam en geven een goede onderlinge ver standhouding was de konklusie van de groepen vrouwen. ZIERIKZEE Rheumakollekte De jaarlijkse Rheumakollekte heeft dit jaar in Zierikzee een bedrag van f 3.023,19 opgebracht. Namens het bestuur van het Nationaal Rheuma- fonds 'heel hartelijk dank aan alle gevers en aan allen, die hebben mee gewerkt om dit bedrag bijeen te brengen. Bioscoop Het komende Paas weekeinde biedt volop j gelegenheid tot het be kijken van twee films. Zaterdagmid dag 25 maart en maandagmiddag (le Paasdag) draait een kindervoorstel ling in bioscoop „De Concertzaal". De film „Oom Ferdinand' en de to verdrank" is een zeer vermakelijke film over oom Ferdinant en vier kinderen, die een zeer schone, adel lijke dame uit vroeger eeuwen, wil len behouden vcor het heden. Daar bij spelen een toverdrank, die iemand, onzichtbaar maakt en twee aartsnietsnutten, die alleen maar taarten 'kunnen stelen, belangrijke rollen. Lex Goudsmit en Willeke Al- berti spelen de "hoofdrollen. Zaterdag 25 maart, zondag (le Paasdag) 26 maant en maandag (2e Paaesdag) 27 maart draait voor de iets ouderen de film „De 'kanonnen van Navarone". De gigantische ka nonnen van Naarone verdedigen een vitale zeeëngte die in handen is van de Duitsers. 'Door de enorme slag kracht van de kanonnen is 'het voor geen enkel schip mogelijk door te breken. Dan wordt besloten dat er een speciaal commando gevormd zal worden, dat de 'kanonnen over land zal (trachten in, te nemen. Eenmaal op het eiland aangekomen lopen ze al vlug 'bij' de Duitsers in de gaten. Autobus over voet Dinsdagmorgen, omstreeks 8.30 uur stond een groepje jongelui op het busstation R.T.M. te Zierikzee juist toen een autobus, bestuurd door P. M. uit Haamstede arriveer de. Deze gaf signalen doch door het gedrang werd een jongen M. C. F. uit Zierikzee tegen de bus geduwd waardoor hij over zijn linkervoet werd gereden. Het slachtoffer werd naar het Zweeds Rode Kruis ver voerd, nadat dokter W. Bontkes eer ste hulp had verleend. Aanrijding Dinsdagmiddag te 14.35 uur vond te Zierikzee op de kruising Mogge- straat-Huybertstraat een aanrijding plaats tussen een personenauto be stuurd door M. M. R. -N. uit Haam stede en een vrachtwagen bestuurd door C. v. F. te Zierikzee. M. M. R.- N. nam de bocht te ruim en ver leende geen voorrang aan de vracht auto. Om een frontale botsing te voorkomen reed de bestuurder recht uit, raakte de vrachtauto en belandde vervolgens in de tuin van A. V. De personenauto werd zwaar beschadigd, de vrachtauto liep lich te schade op. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Schoolkrant De laatste uitgegeven schoolkrant van de Christelijke kleuterschool „De Maltarakkers" is voor een groot deel in de sfeer van Pasen gehouden. Fraaie paastekeningen vrolijken het geheel op en voor de kleuters is er een tekenplaat die ze zelf kunnen kleuren. Een moeder geeft in een verslag haar indrukken van de ou deravond van 10 maart weer. Twee kleuters vertellen zelf hun ervarin gen van een gymles en een sneeuw pop maken. Een leerlinge uit de Hel was dan ook een voortreffe lijke avond, waarvan ook achteraf bleek dat iedereen er zeer van ge noten had. De belangstelling van de ouders was ook zeer groot, de zaal van het dorpshuis was tot de laatste plaats bezet. Tijdens de pauze werd een verloting gehouden waarvan de opbrengst bestemd is voor aanschaf materialen voor in de nieuwe school. Na de pauze werd het huishoudelijk gedeelte voortgezet met het voorle zen van de jaarstukken, die zonder opmerkingen werden goedgekeurd. Jaarverslag De heer M. A. van Wil zenburg. hoofd van de school liet het afgelo pen school jaar de revue passeren waarbij de hoogtepunten onderan- dere waren de schoolreisjes, avond vierdaagse, afscheidsfeest zesde BRUINISSE, 23-3. De N.C.V.B. af deling Bruinisse kwam weer in ver gadering bgeen in het Nederlands Hervormd Verenigingsgebouw. De presidente mevrouw Van der Spek- De Waal opende de avond op ge bruikelijke wijze. Nadat de presidente een hartelijk woord van welkom had gesproken tot de aanwezige gaf zij het woord aan de spreekster van deze avond, mevr. Witkamp-Schalkwijk uit Hoo- gerheide, die een boekbespreking hield over het boek „Danseres zon der benen". Dit boek met de wat vreemde titel is een autobiografie van de schrijfster Clara Ascher- Pinkhof. Deze werd geboren uit Joodse ouders, en bracht een groot deel van haar leven door in Neder land. Naast haar werk als onderwij zeres, schrijfster en later moeder van zes kinderen deed ze na de dood van haar echtgenoot, Abraham As- examenklas van de Christelijke Pe dagogische Academie in Middelburg beschrijft in een verslag hoe zij een hele week zelfstandig les heeft ge geven in de kleuterschool „De Mal tarakkers". BURGH Zangconcours De zangvereniging „Nu met Hope" uit Burgh heeft na een aantal jaren van afwezigheid, zaterdag 18 maart jl. deelgenomen aan het concours „Zeeuws Zangersmanifest" te Mid delburg. Het koor behaalde met 183 punten een derde prijs, alsmede de aanbeveling om de volgende keer in de A-afdeling uit te komen. HAAMSTEDE Jeugdsoos Big S Jeugdsoos Big S houdt op paasza terdag een sportdag in de sportzaal in Haamstede, 's Avonds treedt de groep Beautiful Garden op in Cam ping Duinrand. OUVVERKERK Sparta-rit Op tweede Paasdag wordt weel een Sparta Gezelligheidsrit gehou den. De start vindt plaats bij de sponsor het Garagebedrijf P. A. Re- meeus aan de Kon. Julianastraat. Voor deze rit werden door dit be drijf fraaie prijzen ter beschikking gesteld. Na afloop van de rit zal er Bingo worden gespeeld. Voor tijd zie agenda. klassers en personeelswisseling, enz. De heer Van Witzenburg zei dat er dit jaar weer een personeelswisse ling zal plaats vinden in verband met het vertrek, van de heer M. Meulpoldej-, die benoemd is als hoofdonderwijzer aan de openbare basisschool te Nieuwdorp. Verder zei de lieer Van Witzen burg dat de ouders van de zesde klassers zich niet ongerust moeten maken en op laten jutten door ad vertenties wat betreft het opgeven van leerlingen aan de scholen voor voortgezet onderwijs, want dat h(j al vvn voorlopige opgave heeft gedaan by de diverse scholen en dat hg sa men met de ounders dit verder re gelt. De ideeënbus die bij de ingang le verde geen enkele vraag of suggestie scher die betrekkelijk jong is over leden, voor en tijdens de tweede we reldoorlog veel werk onder de Jo den. Totdat ze als zoveel van haar landgenoten werd weggevoerd naar het concentratiekamp Bergen-Bel- zen, vanwaar ze toch op wonderlijke wijze terug mocht keren naar haar geboorteland Israël. Boekbespreking De schrijfster noemde dit in haar boek „Mijn terug geschonken leven". Het boek werd op boeiende wijze door mevr. Witkamp uiteen gezet. Verder droeg spreekster ook nog en kele gedichten voor uit het boek „Sterrenkinderen" dat geschreven werd door dezelfde schrijfster. Voor haar interessante uiteenzetting werd mevr. Witkamp hartelijk bedankt door de presidente namens leden en bestuur. De bijeenkomst werd door mevr. Witkamp beëindigd met dank gebed. NIEUWERKERK Samenkomst bejaardensozen Vorige week woensdag kwamen in de grote zaal van „Ons Dorpshuis" in Nieuwerkerk alle leden van de bejaardensozen in Duiveland bij el kaar. De plaatsen Nieuwerkerk, Oosterland, Bruinisse, Sirjansland en Ouwerkerk waren vertegenwoordigd op deze gezellige middag. De bezoe kers werden met bussen en auto's gebracht en gehaald en waren na afloop erg enthousiast over deze bij eenkomst. Vakantie bakkers De bakkers van Nieuwerkerk zul len de komende weken voorjaars vakantie houden en om die reden gesleten zijn. De bakkerij van de gebrs. CLarisse sluit van 27 maart tot en met 1 april; bakkerij Ten Ho ven van 10 tot en met 15 april. Oud papier Zaterdag 25 maart wordt weer oud papier opgehaald. De opbrengst is bestemd voor het zendingswerk van de Gereformeerde Gemeente. Het gebundeld gereedzetten bevordert een vlotte afvier. BRUINISSE Opbrengst verjaardagsbus In de Nederlands Hervormde Kerk heeft de verjaardagsbus over de laatste drie maanden het totale be drag opgebracht van f 1392,31. In december was dat f 534,75, ón janua ri f 433,81 en over februari f 423,75. op. Aan de ouders werd een enquê te-formulier uitgereikt waarin zij hun wensen kenbaar kunnen maken met betrekking tot het schoolzwem men, hoe zij in de toekomst het ver voer geregeld willen zien en of zij bereid zijn hiervoor wat te betalen wanneer dit met een bus geregeld wordt. De uitslag van deze enquête zal te zijner tijd bekend gemaakt worden. Bewondering De rondvraag leverde geen enkele vraag op zodat deze sfeervolle en gemoedelijke vergadering een zeer vlot verloop had. Burgemeester T. C. Hekman die op deze vergadering aanwezig was, sprak zijn bewonde ring uit over hetgeen de kinderen onder de leiding van het personeel hadden gepresteerd déze avond en zei dat de toekomst verder gericht was op de bouw van het nieuw scholenkomplcks, waar in een zeer goede harmonie tussen gemeente en de beide scholen naar toe geleefd wordt. Vooral de laatste woorden van de burgemeester werden door de voorzitter onderstreept die daar na de vergadering onder dankzeg ging sloot. Advertentie Wij zoeken een stevige knaap van een jaar of zeventien, in bezit van fiets of bromfiets, als Sollicitatiesschriftelijk, mondeling of telefonsch aan het kantoor van de Zerikzeesche Nieuwsbode (t.a.v. de heer J. v. Loon, Jannewekken 11, Zierikzee. Telef. (01110) 2255. na kantoortijd (01119) 660. Onderwijs in Brouwershaven BROUWERSHAVEN, De schoolraad en ouderkommissie van de kleuter en lagere scholen in de gemeente Brouwershaven hebben aan de minister van onderwgs een telegram gestuurd waarin wordt gevraagd het minimum aantal leerlingen voor het instand houden van de scholen op het platteland te verlagen. BRUINISSE, 23-3. De leerlingen van de openbare basisschool hebben in het Dorpshuis hun ouders een leuk programma van spel, klank en kleur voorgeschoteld. Het programma waaraan alle leerlingen meewerkten was sa mengesteld uit toneelstukjes, musical en zang. Volgens de voorzitter van de oudercommissie, de heer A. de Bruin heeft deze avond voor het onderwgzend personeel veel voorbereiding gekost, maar gezien het enthousiasme van de kinderen waarop het geheel gepresenteerd werd, hebben zg wel succes ge boekt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 9