Ex-minister Max van der Stoel belicht de landelijke politiek Toekomstig Statenlid L. Becu over Zeeland als waterland „P.v.d.A. wil een afspiegelings kollege met beleidsprogram" „GEEN KAMPEERTERREIN IN WESTENSCHOUWEN" 3 Belangengemeenschap P.v.d.A.-verkiezingsbijeenkomst STREEKNIEUWS Verkiezingsbijeenkomst V.V.D. Fraktievoorzitter W. Don: ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Donderdag 23 maart 1978 Nr. 22274 WESTENSCHOUWEN, 23-3. De Vereniging Belangengemeenschap Westensehouwen heeft in een brief aan het kollege van Gedeputeerde Staten van Zeeland er op aangedron gen, dat geen toestemming wordt verleend voor de inrichting van een kampeerterrein op een perceel grond tussen de Kampweg en de Westerse- wcg in Westensehouwen. Dit naar aanleiding van een ver zoek van de eigenaren van dit per ceel om door een bestemmingswijzi ging dit kampeerterrein mogelijk te maken. „Onze verwondering geldt het feit. dat de verzoekers kennelijk van mening zijn, dat zij met voorbij zien van de reeds duidelijk kenbaar gemaakte afwijzende standpunten, zowel van de bewoners van Westen- schouwen - toch nog hun plannen willen doorzetten", zo schrijft het be stuur van de belangengemeenschap onder voorzitterschap van de heer A. J. de Beijer. in de voormalige openbare - school aan het Duinwegje. In de zondag ochtenddienst in dc Nederlandse Hervormde kerk (Winterkerk) is het koor te beluisteren om 10.00 uur, evenals des avonds in de dienst van 19.00 uur. Dirigent is de heer Vel- ders. Voorganger in beide diensten is ds. Smit. Gezien dc belangstelling in bin nen- en buitenland voor dit koor, Een wijziging van het bestem mingsplan, zo meent de belangenge meenschap, zou ten koste gaan van een verdere belasting van de West hoek op velerlei gebied. Juist nu men vastgesteld heeft dat de Westhoek voor wat de rekreatie betreft, de grens van het toelaatbare heeft be reikt. (nog onlangs zong het koor in En geland en deze zomer volgt een 4- daagse toernee door Denemarken) mag het een voorrecht genoemd worden dat deze groep naar Haam stede komt. BRUINISSE Verkeersexamen op basisschool Leerlingen van de openbare basis school hebben maandag onder toe zicht van de Rijkspolitie een ver keersexamen afgelegd, waarvoor alle kandidaten zijn geslaagd. De geslaagden zijn: Marcella v. d. Lugt, Corina Duinhouwer, Gert Kik, Li a van Galen, Leonard van Slrien, Anja de Ronde, Ans Plug, Diana Roukema, Marcel de Keyzer, Ma- nuela den Braber, Tonnie Jumelel, Stefanie Sjouken, Carlos Neto, Leo nora van Beveren, Arjan Hoek en André Kik, die als enige het maxi male aantal punten van veertig wist te behalen. ZIERIKZEE, 22-3. De frak tic voorzit ter van de PvtlA- statenfraktie, «Ie heer W. Don, heeft tijdens een ver- kiezingsbijeenkomst van de PvdA, woensdagavond in Zierikzee, fel geprotesteerd tegen uitspraken van hel CDA over de vorming van het kollege van g.s. Dc heer Don ontkende absoluut, dat de PvdA een zo smal mogelijke basis wil en liefst een kollege, dat enkel samengesteld is uit progressie ve partyen. „Wij hebben van de aanvang af gesteld, dat wij in Zee land een afspiegeiingskollege wen sen, gebaseerd op de verkiezingsuit slag, maar wel met een vast be- 1 e tds programma' In zijn inleiding, die hij voor een volle zaal dn 'het Huis van Nassau hield, wees de heer Don op de storm achtige ontwikkelingen, die Zeeland 'Heeft doorgemaakt. „Het besturen van de provincie, is een belangrijke zaak". Hij höémcÉè punten als werk gelegenheid'. energiepolitdek, indu strialisatie, wegenaanleg en rekrea tie. Met name de ontwikkeling van de rekreatie heeft een aanslag ge daan op de mooie en open ruimten van het Zeeuwse landschap. In dat verhand vond hij die „horizontale flatbouw" in Den Osse verdrietig. Tijdens de diskussie later bekende hij dat provinciale staten destijds dcor het Wilma-plan zijn. „overru led". Stilstand „Daarom hebben wij gesteld, dat, totdat de uitwerking van de in de be stemmingsplannen opgenomen re- kreatieprojekten bekend is, de re- kieatieve ontwikkeling tot stilstand dient te worden gebracht". Daar naast verdedigde hij de mening, dat het sociale toerisme voorrang dient te hebben. Ook indien plannen door een projektmaatschappij worden ontwikkeld. „Eigenlijk verdient het aanbeveling, dat deze objekten wor den verwezenlijkt door niet-winstbe- ogende instellingen." Oostersclielde De Oosterschelde, zo was zijn me ning, dient planologisch zodanig te worden 'beschermd, dat prioriteit "wordt gegeven aan de .natuurweten schappelijke waarden en de belan gen va.rr visserij en kullures -van schelpdieren. „Een goede beheers vorm voor het Oosterscheldegebied dient tot stand- te komen, waarbij deelbeslissingen (voor jachthavens enz.) die niet getoetst zijn aan de vi sie op 'het gehele gebied, .nadrukke lijk worden afgewezen." „Ook in Zeeland", zo vervolgde hij, „dient in de verouderde dorps kommen en stadsgedeelten een ver dere aktivening plaats te vinden van de vernieuwbouw, restauratie en sanering. Daarbij dient echter de ontwikkeling van de tweede wonin gen. die een bedreiging zijn gaan vormen voor het woonklimaat in tal van dorpen, irt de hand te worden gehouden. Woningen in dorpskernen De voorzitter van de P.v.d.A.-staten- fraktie, de heer W. Don, sprak woensdagavond voor een groot gezel schap in het Huis van Nassau. Aan- wezig was verder de heer M. v. d. Stoel, in het vorige kabinet minister van buitenlandse zaken. Ook zeven statenkandidaten evenals een groot aantal raadsleden, woonden de ver kiezingsavond bij.' (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) dienen 'behouden te blijven voor per manente bewoning". Openbaar vervoer Ten aanzien van het openbaar ver voer merkte hij op, dat in Zeeland het beleid gericht dient te zijn op een systeem dat minimum frequen ties garandeert. „Zodat ook de ker nen in minder dicht bevolkte gebie den 'bereikbaar blijven. De ZWN is hierover met een i onderzoek beziig. Jammer, dat juist de hierover door de PPR ingediende motie geen steun ondervond van 'het CDA en de VVD". In deze motie werd aan de minister gevraagd geen verlaging van de be zettingsgraad van het openbaar ver voer in Zeeland toe te passen, voor dat het onderzoek klaar was. Wegenaanleg De heer Don herinnerde eraan dat zijn fraktie destijds heeft moeten knokken tegen de toen 'bestaande ideeën over de wegenstrukitiuur. Nu wordt door praktisch alle partijen de stelling onderschreven, dat de verbetering van de bestaande wegen voorrang dient te krijgen boven de aanleg van nieuwe wegen. „Wel zul- ZIERIKZEE, 22-3. „Dc formatie van een tweede ka binet Den Uyl zat er vanaf den beginne niet in, omdat bel CDA eenvoudigweg niet kon verkroppen dat 11a een halve eeuw een bres werd geslagen in baar machts positie". Aan het woord ex-minister van buitenlandse zaken, dc heer Max van der Stoel tijdens de P.v.d.A.- vcrkiczingsbijccnkomst woensdag avond in het „Huis van Nassau". Door de voorzitter van dc P.v.d.A.- statenfraktio de heer Wim Don werd de heer Van der Stoel welkom ge heten en de omschrijving meege geven van de man, die zijn pendel- aktiviteitcn naar Brazilië zo snel en grondig dc grond zag ingeboord na het eerste optreden van het kabinet Van Agt/Wiegel. Wat betreft die in de grond bo ring ging de heer Van der Stoel zelf ook uitgebreid in op de dubieuze beslissing tot levering van uranium aan Brazilië, die elf dagen na de totstandkoming van het kabinet Van Agt/Wiegel' reeds werd genomen. Waterdichte afspraken „Terwijl de P.v.d.A. altijd water dichte afspraken omtrent de pluto nium opslag had nagestreefd, gaf het kabinet plotseling alle troef kaarten uit handen en werd beslo ten tot levering zonder die water dichte afspraken". Het Tweede Ka merlid wees erop dat een opwek- kingsfabrick in Brazilië, waar plu tonium kan vrijkomen slechts één stap van de atoombom staat en der halve de eisen van de P.v.d.A. des tijds niet onredelijk genoemd kon den worden. Pratend over atoomzaken was dc aansnijding van het neutronenbom vraagstuk een logisch gevolg. „Dc P.v.d.A. is tegen dc invoering van dit afschuwelijke wapen, niet omdat dc Russen het zeggen, zoals in V.V.D. kringen wordt beweerd, maar om een aantal keiharde argumen ten". aldus de heer Van der Stoel. „Omdat niet is aangetoond dat dc invoering van dc neutronenbom mi litair noodzakelijk is, omdat wij een verlaging van de atoomdrempel vrezen en een schadelijk effekt op de wapenbeheersing een gevolg kan zijn". De opmerking van pre mier Van Agt dat de P.v.d.A. zich over dit onderwerp wat duidelijker had moeten uitspreken, deed de heer Van der Stoel van dc hand met de mededeling dat hij destijds bij zijn bezoek aan de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken dit standpunt duidelijk naar voren had gebracht. Werkgelegenheid Een wonderlijke maatregel van het huidige kabinet noemde de ex- minister hot besluit f l.miljard beschikbaar te stellen aan het be drijfsleven zonder duidelijke voor beelden hoe dit zal geschieden. „Wordt steun verleend aan noodlij dende bedrijven of worden fiscale voordelen gegeven, waarvan ook gezonde bedrijven px-ofitei-en?". De heer Van der Stoel vond het opvallend dat de woorden „puin ï'uimen" door de heer Wiegel de laatste tijd niet meer worden ge bruikt. „In een interview heeft de heer Wiegel onlangs gezegd dat het begrotingstekort en het inflatiepro bleem meevallen. Ik veronderstel dat dit toch wel iets te maken heeft met het vorige kabinet". Wat betreft dc opmerking van dc heer Aantjes, dat men in het huidi ge kabinet op tal van punten het be leid van het kabinet Den Uyl wil voortzetten, merkte de heer Van der Stoel op dat een P.v.d.A.-standpunt in een V.V.D, kabinet moeilijk valt door te voeren. „Het C.D.A. staat voor de keus: onder het juk van de V.V.D. door gaan of zich kanten tegen liberale ombuigingen, waardoor voortdurend krisissiluaties zullen ontslaan. Het tweede kamerlid gaf toe, dat een tweede kabinet Den Uyl ook moeilijkheden zou hebben gekend, maar altijd een vast, uitgangspunt voor ogen zou hebben gehouden: Het veiligstellen van sociaal zwak keren. Hij besloot met dc opmerking dat in 1978 regeren meer dan ooit voor uitzien is en dat hele moeilijke keu zen gemaakt moeten worden. Hij wees op hot belang van dc komende statenverkiezingen: „Een goede uit slag voor dc P.v.d.A. geeft ons meer kansen voor een betere oppositie en een betere bescherming van sociaal zwakkeren". ZIERIKZEE Taveerne „Zierick" Heden (dondei'dag)avond vindt de officiële opening plaats van „Taveei-- ne Zieiick" van familie De Vos. Deze taveerne is gevestigd in het vooi-ste gedeelte van het voox*malige hotel- restaux-ant „Concordia". HAAMSTEDE Rotterdams Jongenskoor Het internationaal bekende Rot- tei'dams Jongens Koor komt met Pasen weer naar de Westhoek. Vrij dag arriveren de jongelui en logeren ZIERIKZEE, 22-3. „Soms lijkt het in allerlei kom- mentaren wel of er Tweede-Kamerverkiezingen op handen zijn, in plaats van statenverkiezingen. Vaak worden de komende verkiezingen aangegrepen voor het doen van wederzijdse aanvallen door de partijen, maar als VVD willen we persé aan deze hetze niet mee doen". Aan het woord de V.V.D.-fraktie- voorzitter in de Staten, de heer J. Hoekstra op een woensdag gehou den verkiezingsvergadering in de Mondragon-foyer. De V.V.D. heeft acht zetels in de Staten. Van die acht keren vijf te rug en nieuwe kandidaten treden aan, o.w. de Schouwse vertegen woordiger, de heer L. Becu. De heer Hoekstra vertelde over de door de staten-delegatie gemaakte oriënta tietrip naar Schouwen-Duiveland, waai-bij met name Midden-Schou wen werd bezocht., Problemen Hier als elders werd aangetoond, dat er heel wat pi-oblemen spelen, die mede in provinciaal verband om een oplossing vragen. Bij die oplossing gaat het wat de V.V.D. betreft om liberale beginse len, met als uitgangspunt de over weging, dat de te respekteren per soonlijke viijheid van de een, niet mag gaan ten kosten van die van de ander. „Vrijheid in gebondenheid" is derhalve het advies. Vanuit „water-optiek" De heer Becu sprak over de Zeeuwse problematiek vanuit de „water-optiek", er aan herinnerend, dat Zeeland bestaat uit 100.000 ha water en 125.000 ha kultuurgi-ond: dan is er nog 2400 ha bos. Hij be sprak in het kort de Oosterschelde- wei'ken, waaiwan opmerkelijke fase woi'dt de bouw van een werkbrug vanaf de duinen naar de bouwput (tweede eiland). De Oosterscheldcwerken zullen in het nieuws blijven en belangrijk punt op het terrein van de voorlich ting, wordt het stationeren door Rijkswaterstaat van een voorlich tingscentrum, waarvoor het oog is gevallen op Zierikzee. Intussen heeft Rijkswater-staat Slot Moeimond gehuurd, als cen trum voor behuizing en studie(?). De juiste bestemming is nog niet hele maal duidelijk. De „diclitzettiug" Punt wordt ook de vestiging van een extra weerstation en wat de toekomstige sluiting van de Schelde betreft, is een bredere inspraak noodzakelijk o.m. van vissei-s. want het is belangrijk op welke water hoogte de Schelde wordt gesloten. Sommigen willen bij laag - anderen bij hoog water. De z.g.n. „dichtzet- ting" van de Schelde wordt derhal ve een belangrijk punt. Plannen be staan voor de inbouw van een sluis in de Scheldedam. Deze zou 16 me ter worden, maar de heer Becu wil veel liever een bredere sluis, met het oog op mogelijke ontwikkelin gen in het achterland in de toe komst. Hij denkt aan 40 meter. „De sluis wordt de enige deur voor het achterliggend gebied". Philipsdam Een ander belangrijk werk is de Philipsdam. Er wordt een bouwput gemaakt voor een enorme sluis. De dichting vindt - evenals voor de Scheldedam - plaats dicht bij of even na 1985. Een ovei-wegingspunt is vex-der de Grevelingen zoet of zout Op dit punt is veel research nodig. Gedacht moet vei'der aan de juiste aansluiting van de Oesterdam (B.oZ.), in het kader van de Schel- de-kompartimentering. Gegeven al'dcze' 'probïeiti en zal het ook in dc provincifc moeten gaan om een goed bestuur, waarbij niet alles dient gemaakt tó't een politiek spel!'" „Praten met anderen moet niet onmogelijk zijn. We zijn er niet om de partijbelangen van anderen te bestrijden, maar om een zakelijk en juist bestuur in de provincie te voe ren, want de problemen zijn ovei-- talrijk. Bij de genoemde voegen zich de vaste Westei-schelde-vei'binding en het Baalhoekplan". W erkgelegenhei tl Enige beduchtheid kan er bestaan voor de wei-kgelegenheid, in ver band met het feit dat alle belang- rijke waterstaatkundige werken vrijwel alle hun top bereiken in de zelfde jaren: '81, '82, '83. Genoemd moet ook worden de mogelijk ver dere fusering van de waterschappen. Aan al deze zaken moet gewerkt, met als markant uitgangspunt de ovei-weging: „bouwen is gemeen- schaps zaak". Na de heer Becu spraken nog dc heren L. A. M. Elcnbaas en ir. C. W. C. van Bcekom, statenleden. Op hun toespraken komen w\j nog nader te rug. ZIERIKZEE. Een groot deel van de Zeeuwse V.V.D.-statenfraktie was present op de verkiezingsbijeen komst, die onder leiding stond van de voorzitter der Ondercentrale, dc heer H. J. v. d. Zande. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) len. natuui-lij'k een aantal gevaarlijke situaties moeten worden opgelost". In antwoord op vragen van de heer C. J. van Bui-g zegde hij toe, dat, voor er over 'het gedeelte van de rekreatieverdeelweg naar de Stoof- weg in Middenschouwen een beslis sing wordt genomen, eerst met de raadsleden gepraat zal worden. Scholen Spreker zei verdei- liet toe te jui- cen dat er een provinciale onder wijsraad wordt gevormd, waardoor de provincie kan stimuleren en co ördineren. „Wij zien de betekenis van de kleine school in de kleine woonkernen als sociaal, kul'tureel en maatschappelijk centrum", vervolg de hij, „en daarom d'ient de ophef- fingsvorm voor de kleine school dan ook soepel worden toegepast".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 3