Algemeen Vissersbelang hield goedbezochte jaarvergadering Raad Bruinisse moet uitspraak doen over bestemming gebouw oom en de TouEFtDRnn: Jaarrede voorzitter Bruinisse REDUKTIE Beatrix en Claus naar New York Vanavond op agenda NOG STEEDS!.. Ml ANIHdTQIffl MKAHfflMN VAM NAVARMK FERDinm Om een energiebesparings industrie Rijk, provincies en gemeenten Man dood na ruzie AGENDA 2 BRUINISSE, 23-3. De mosselvissers vormen in de Britse samenleving nog altijd één van de pijlers waar op deze samenleving stoelt. Dat bleek tijdens de jaar vergadering van de Mosselkwekersvereniging „Alge meen Vissersbelaug", in het Ned. Herv. verenigings gebouw in Bruinisse. De vergadering werd ouder meer bijgewoond door de heer. P. Itoels. lid van de tweede kamer en voor- Op de woensdag gehouden verkie zingsvergadering van de^ VVD te Zierikzee, werd - in het kader van de rondvraag - het bekende thema aangekaart van dé Zeelandbrug-ta- rieven. Uiteraard werd de (ook al weer bekende) vergelijking getrok ken met Zeeuws-Vlaanderen, dat heeft geprofiteerd en profeteert van bepaalde, redukties t.a.v. de veerta- rieven. Als eenmaal ginds de vaste oeververbinding een feit is, bestaat wellieht de kans dat dergelijke re- duktiebepalingcn als dan ook weer van kracht zijn, maar daarover is nu, natuurlijk nog niets bekend. Wel bekend is dat de bewoners van Schouwen-Duivelaji(l onvermin derd jaar in jaar uit hoge brugtarie- ven moeten betalen. De woordvoer der van het politieke forum, onder lijnde dat dit thema over de gren zen van politieke partijprogramma's en belangen heen gaat. Feitelijk alle partijen zijn er wel van overtuigd, dat een bepaalde reduktie voor de bewoners van deze streek billijk zou zijn. In konkreto ware die reduktie te realiseren door. de bewoners van onze regio te voorzien van een pasje, bij vertoning waarvan de geredu ceerde prijs mag betaald bij brug- p as sage. Een zinnige opmerking in dit ka der, was de herinnering aan de des tijds .gedane toezegging, dat de brug in 1^78 tolvrij zou zijn. Toen deze toezegging werd gedaan, bestond de overtuiging, dat de Oosterschelde op de oorspronkelijke manier gesloten zou worden. Door de als gevolg daar van ontstane damwegen, was er voor bruggebruik een alternatief gevon den en zou derhalve de brug tolvrij zyn gemaakt. Maar het is anders ge lopen en als er geen verandering komt, moet Schouwen-Duiveland dus blijven betalen voor de brug, tot minstens 1985. Het is te hopen dat dp nieuwe sta ten en het nieuwe kollege van G.S. die - met de verkiezingen - staan ge vormd te worden, zich eens zullen buigen over dit probleem. Op het onderhavige punt is Schou- wen-DuiveJand nooit op enigerlei wijze tegemoet gekomen en het zou fantastisch zijn, als daar nog eens verandering in kwam. zitter van de vasje kommissie van cle visserij, de heer Joh. van den Bos. lid van Gedeputeerde Staten en toe komstig voorzitter van Zevibel, T. Holstein van de Direktie Visserijen en enkele, medewerkers van zijn de partement, dr. H. A. Boelmans Kra nenburg van het Visserijschap, drs. A C. Drinkwaard vpn het Rivo e" leider van proefstation „Het Horn- tje", de heer C. A. Westbroek van het Rivo, vertegenwoordigers van het Landbouw Economisch Instituut, de heer Smit en anderen en de heer B. A- de Jonge, voorzitter van het Produktschap voor Vis en Vispro- d ukten. Verder waren er dc heren Rqm- meloo, voqrzitter van de mosselsek- tie van Zevibel, de heren Steketee en Abrahamse van de Inspektie Vis serijen in Zeeland en enkele van hun kollega's voor het. Waddéngebied. Tijdens de vergadering liqt dc penningmeester in zijn, jaarverslag een positief geluid horen. Bij de be stuursverkiezing werden aftredende bestuursleden W. van den Berg (Bru 40) en W. van den Berge (Bru 17) met algemene stemmen herkozen. De voorzitter, de heer W. Okkei'se gaf in zijn jaarrqde een overzicht van het jaar 1977. Hij konstateerde, dat de vloot van Brqinisse vqor ern stige rampen gespaard is gebleven. Alleen de Bru 2van de familie De Koning werd op het IJsselmeer door een harde wind overvallen. Het schip zonk maar kon later worden geborgen en de verzekering dekteen groot deel van de schade. Redelijke prijzen Een onverwacht harde slag was het overlijden van de heer C. de Koning, eerder in het jaar. De voor zitter memoreerde ook het heen gaan van Zevibel-voorzitter A. L. S. Lockefeer, opziener Bos van de Waddenzee en van oud-mosselkwe kers Jacob de Waal (Bru 50), A. Ju- melet (Bru 18) en Math. Jumelet (Bru 23). De overledenen werden met een minuut stilte herdacht. Het wat kwaliteit betreft niet zo gnnstige seizoen 1976-1977 had tot resultaat, dat 225.000 tonnen mosse len in het Mosselfonds terecht kwa men. Ze werden aan het eind van het eerste kwartaal 1977 tegen rede lijke prijzen verkocht. goede kwaliteit. De eerste maanden hield de export gelijke tred met de aanvoer, zodat toen weinig mosse len in het opvangfonds terecht kwa men. De hoge fondsheffing, die op f 7,was gesteld, omdat de ver wachtingen niet optimaal waren, kon hierdoor worden teruggebracht naar f 5,en later naar i' 4,per ton van honderd kilo. De bodemprijs van f 18,noemde spreker echter beslist te laag. Deze f 18,verlaagd met de ïondshetfing van f 7,met de reklamelieffing en nog wat andere kortingen, resulteert voor de kweker - die niet van de hogere prijzen kan profiteren - in een prijs van iets meer dan f 10, per ton en dat is beslist te weinig. De bodemprijs zal moeten worden verhoogd. Schadelijk voor de export, zoals wel eens wordt beweerd, is dat zeker niet, meende de voorzitter van Algemeen Vissersbelang. Diepvries-mossel Het meest verheugende in het nu nog lopende seizoen, vond de heer Okkerse de toegenomen konsumptie van mosselen in het binnenland, naast een zich herstellende export naar België en Frankrijk. Hij zag ook perspektieven in de diepgevro ren mossel, die naast de op andere manieren gekonsèrveepde mossel voor de toekomst zeker wel moge lijkheden biedt. Het bouwen van steeds grotere schepen, om een betere en ekono- mische aantrekkelijkere bedrijfsvoe ring te waarborgen heeft, zo ver volgde hij, ook een keerzijde. O ver- investering kan leiden tot een gro tere kwetsbaarheid wanneer men een onverwacht slecht jaar heeft. Het kan een verstorende werking hebben bij de aanvoer en bij de mosselzaadvisserij. Waarschuwend wees spreker op de ervaringen van kollega Noordzee-vissers. Dat sche pen vergroot en vernieuwd worden, vond hij beslist geen ovei'bodige luxe. De ijzeren of stalen schepen, die na de oorlog werden aangeschaft of verbouwd, waren meestal beurt- of andere binnenschepen, die in 1946 al een indrukwekkende staat van dienst hadden. van de betrokken overheidsinstellin gen. Dal de grootst mogelijke doorlaat- opening in de Oosterschelde niet is geaccepteerd, zou wel eens tot ge volg kunnen hebben dat de kosten van aanpassingswerken de meerkos ten van de dam met de maximale opening zullen overtreffen. Spreker dacht dat deze werken nodig zijn om het beoogde doel: de blijvende mo gelijkheid van schelpdierenkultures, visserij en mosselexport in Zeeland, te bereiken. De oplossing van de mosselschepen met een systeem van waterdruk, be tekent een revolutionaire omwente ling in de bedrijfsuitvoering. Hij dankte het Rivo, die na diverse proefnemingen tot een goed resul taat hiervoor kwam. De voorzitter deetl tenslotte een beroep op het gemeentebestuur van Bruinisse om voor de havenverbete ring geen halve maatregelen te ne men. DEN HAAG, 22-3. Prinses Beatrix en prins Claus zullen op donderdag 20 april de viering van 'het 75-jarig bestaan van „The Netherl and Club of New York Inc." in New York bij wonen. Prinses Beatrix zal op vrijdag 21 april 'het n'ieuwe KLM-kantoor in New York openen. Een en ander heeft de rijksvoorlichtingsdienst meegedeeld. Advertentie Goed seizoen De zaadvisserij op de Grevelingen liep bevredigend. De voorzitter vond het wel onjuist, dat er naast de schadevergoedeing aan de paling vissers ook een heffing ten gunste van de sportvisserij moest worden betaald. De mosselzaadvisserij op het Frie se Wad gaf bevredigende resultaten; die op het Groninger Wad was veel minder bevredigend. Het in juni 1977 begonnen nieuwe mosselsei zoen had een goed verloop. Er werd met tamelijk goede prijzen gestart voor mosselen van een verrassend Pleidooi Het herzien van de huurvoorwaar den (pachtvoorwaarden) vond hij een winstpunt. De oude voqrwaar- den waren volkomen uit\de tijd ge raakt en herinnerden aan het feo dale stelsel. Een verliespunt vond hij de op handen zijnde sluiting van het Horntje op Texel, het proefsta tion voor de mosselverwatering en ander biologisch onderzoek. „Weet men in Den Haag al genoeg over de mossel? De kweker zelf staat jaar op jaar voor nog niet opgeloste proble men". De heer Okkerse hield daar om een pleidooi voor het behoud van deze bedrijfsinstelling en het nuttige werk, dat drs. A. C. Drink waard en zijn staf daar verricht. Nieuwe slag De door de aanleg van de Philips- dam waardeloos geworden Volke- rakpercelen, zijn voor Bruinisse weer een nieuwe slag, die opnieuw om kompensatie vraagt. Dat de oude Deltaschade nog steeds niet volledig is afgerekend, vond hij geen voor beeld van een slagvaardig beleid BRUINISSE, 23-3. De raad vaii Brüiiiissè zal iii de ver gadering van lieden-donderdagavond o.m. de verorde ning ex artikel 18 van de drank- en horecawet gaan behandelen.' Daarmee wordt vrije vestiging van ho- recabedrijven binnen de bebouwde kom tegengegaan. Op de agenda staat verder een grondtransaktie ten behoeve van de nieuw te stichten Rabobank op de hoek Lange Ring-Nieuwstraat. Hier door wordt de mogelijkheid gescha pen een vijftiental parkeerplaatsen bU de bank te krccren. De bouw van het nieuwe gemeen tehuis en het scholenkompleks vor deren zo hard, dat verwacht mag worden dat de huidige gebouwen eind augustus leeg zullen komen. Bestemming gebouwen De raad wordt gevraagd donder dagavond een principe uitspraak te doen over de vraag wat er met de oude gebouwen moet gaan gebeuren. Voorgesteld wordt het reeds ingeno men standpunt om het huidige ge meentehuis te verkopen te handha ven. Verder om het hoofdgebouw van de kleuterschool te bestemmen voor de huisvesting van de biblio theek met leeszaal, het te stichten oorlogsmuseum en het visserijmu seum. B. en w. vragen verder om de kontainerschool te verkopen en de eenklassige noodschool, waarin nu de peuterklas gevestigd is later een bestemming te geven. Om de een klassige noodschool aan de- Dr. dc Koqkstraat beschikbaar te stellen aan de peuterzalen, de openbare la gere school in de Pr. Wilhelmina- laan af te breken omdat deze kon- struktief slecht is. De vrijkomende grond kan worden bestemd voor wo ningbouw. Het schoolgebouw aan de Burg. Hagelaan wil het kollege een voorlopige bestemming geven voor het opslaan van huisraad in verband met de renovatieplannen in dc oude nieuwbouw. De eenklassige noodschool bij de christelijke school zou dopr de jeugd verplaatst kunnen worden onder begeleiding van do gemeente voor huisvesting van de jeugdsociëteit „De Pul". RègHinjj Verder staat op de agenda het ha venbeheer en nadere regeling daar van in de toekomst, in verband met de pensioengerechtigde leeftijd van de heer A. Kik. Er is ook een voor stel om deel te nemen in de stich ting samenlevingsopbouw Schou wen-Duiveland, en voor verlenging van de ingebruikgeving van meer gelegenheid voor jachten aan de wa tersportvereniging „Bru". Voorts de benoeming hoofdleidster cn leidster openbare kleuterschool. Een krediet van f 21.763.35 wordt gevraagd voor de aankoop van een zogenaamde paternosterkast voor de opberging van het dynamisch archief en f 9.652,voor bodemonderzoek voor de uitbreiding van de begraafplaats. Verder zal de raad zich moeten bui gen over de behandeling van de aanvrage ontheffing in verband met afgifte kohier hondenbelasting aan de anti-trek- en kettinghondenbond. Grotidvcrkoop De raad wordt verder gevraagd de nieuwe winkelsluitingswet verorde ning vast te stellen en om grond aan de christelijke woningbouw vereni ging Schouwen-Duiveland te verko pen langs dc Dr. de Kockstraat voor de bouw van de zorgwoningen. Voor de aanleg van trottoirs in het be stemmingsplan west III wordt de raad gevraagd het benodigde krediet beschikbaar te stellen. Een meerder- heidsvoorstel van het kollege om de subsidie voor de plaatselijke vereni ging voor Vreemdelingen Verkeer te herzien zal de raad ook voorgelegd worden. Voor de aanschaf van een kopieermachine wordt tenslotte een krediet gevraagd van negen duizend vijf honderd gulden oxcl. b.t.w. BIOSCOOP OE CONCERTZAAL ZIERIKZEE A.s. zaterdag 25 maart, zondag (eerste Paasdag) en maandag (tweede Paasdag) DE GROOTSTE AVONTURENFILM ALLER TIJDEN!! COLUMBIA Aanvang 20.00 uur Toegang 12 jaar Toegangsprijs f 6,50 Matiné's A.s. zaterdag 25 maart en maandag (tweede Paasdag) EENJEUGOHLM ALS EEN FEEST I Regie Karst v.d.Meulen Aanvang 14.00 uur Toegangsprijs f 3.- (Zaal open alle voorstellingen half uur vóór aanvang) DEN HAAG, 22-3. In Nederland moet een civ rgie besparingsindustrie tot stand komen, die verscheidene tienduizenden mensen wcik zal ver schaffen in de komende twintig jaar. Als de vereiste industriële ca paciteit snel genoeg van de grond komt, zal het mogelijk zijn een ener giebesparing van dertig miljai'd ku bieke meter aaiclgas equivalent per jaar in het jaar 2000 te bereiken, waarvoor echter een totale Investe ring van wellicht 120 miljard gulden nodig zal zijn. DEN HAAG, 22-3. Het kabinet moet niet aarzelen om bepaalde rijkstaken over te dragen aan pro vincies en gemeenten. Het decentra lisatieproces kan niet wachten op oen onderzoek dat jaren kan duren. Er zijn nu al taken die provincies en gemeenten kunnen overnemen. Dat schrijven de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en de elf provincies in een brief die ze woens dag hebben overhandigd aan minis ter Wiegel (binnenlandse zaken). De provincies hebben zich verenigd in het Interprovinciaal Overleg (IPO). BEST, 22-3. De 20-jarige G. Bek kers uit Maastricht is in een zie kenhuis in Tilburg overleden aan de verwondingen die hij maandagavond had opgelopen tijdens een ruzie in café 't Karrewiel in Best. Het slachtoffer is. vermoedelijk, cp het hoofd geslagen. De rijkspolitie heeft neg geen dui delijk beeld van het gebeurde. Even min is de aanleiding let de vechtpar tij bekend. Zierikzee Iedere donderdag, van 11.45-12.45 uur, carillonconcert. Werkgroep „In 't zelfde schuitje", be reikbaar in het weekend, tel. 01110- 4997. Donderdag 23 maart Zierikzee Ha ven plein 24, rechtswinkel 19.00- 20.00 uur. Herv. Ver. gebouw. Hervormde Vrouwengroep. 20.00 uur. Renesse Dorpshuis, i9.30 uur, Revue-avond openbare basisschool .,'t Staepel'of Nieuwerkerk Gemeentehuis, raadsvergadering 19.00 uur. Bruinisse Gemeentehuis, 19.30 uur, raadsver gadering. Vrijdag 24 maart Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel, 19.00- 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede 20.00 uur Praten en dansen, Bond van op zichzelf- staanden. Ouwerkerk Clubhuis Vijverberg, algemene le denvergadering s.v. „Ouwerkerk", 20.30 uur. Dorpshuis 20.00 uur vergadering Watersporters. Zaterdag 25 maart Zierikzee Bioscoop „De Concertzaal" 14.00 uur Film: Oom Ferdinand en de tover drank. Bioscoop „De Concertzaal" 20.00 uur Film: „De kanonnen van Navarone" Haamstede Sportzaal, vanaf 9.00 uur, sportdag Big S. Camping Duinrand, 20.00 uur, optre den Beautiful Garden voor Big S. Zonnemaire De Gruttepikkers, drive-in-disco- theek Neptune, 20.00 uur. Nieuwerkerk „De Fijnproever", 20.00 uur, Dansen. Diskoteam Peter on Henk. Bruinisse Dorpshuis, film Pipi Langkous 15.00 uur. Dorpshuis, film „Twee door het dol le heen", 17.45 uur. Dorpshuis film, „Een brug te ver", 20.30 uur. Zondag (te Paasdag) 26 maart Zierikzee Bioscoop „Dc Concertzaal" 20.00 uur Film: „De kanonnen van Navarone" Maandag |2e Paasdag) 27 maart Zierikzee Bioscoop „De Concertzaal" 14.00 uur Film: Oom Ferdinand en de tover drank. Bioscoop „De Concertzaal" 20.00 uur Film: „De kanonnen van Navarone" Zonnemaire Café Bommenede 17.00 uur Feeste lijke maaltijd Bond voor opzichzelf- staanden. Ouwerkerk Garagebedrijf P. A. Romeeus 14.00 uur start Spnrta-gozellighcldsHt. In schrijving vanaf 13.30 uur. Dinsdag 28 maart Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw 19.45 uur vergadering C.P.B., afdeling Schouwen-Duiveland. Restaurant-calé De Witte Raaf, 20.00 tot 24.00 uur, Vrouwencafé. Brouwershaven Tonnenmagazijn, bijeenkomst Plat telandsvrouwen, 20.00 uur. Donderdag 30 maart Zierikzee Zaal Chr. Geref. Kerk, 20.00 uur, Ref. Politieke Federatie. Haamstede Gemeentehuis, 19.30 uur-21.30 uur Voorlichtingsavond. Scharendijke Gemeentehuis, 19.30 uur, raadsver gadering. Zonnemaire Café Bommenede, 20.00 uur, klaver- jaswed strijden. Nieuwerkerk Geref. verenigingsgebouw. 19.30 uur, gemeeniteavond. Vrijdag 31 maart Zierikzee Chr. Ger. Kerk 19.30-21.00 uur zang- dienst en uitreiking plaat „Zingen in Zierikzee" aan kommissaris C. Boer- tien. Bruinisse Dorpshuis, 19.30 uur, gekombineerde ledenvergadering CNV. Zaterdag 1 april Zonnemaire Café Bommenede, 14.30 uur uitvoe ring gezamenlijke verenigingen. Hotel Van Oppen 15.00 uur koffie- uurtje Bond voor op zichzelfstaan- den. Dinsdag 4 april Renesse Bowlingcentrum 20.00-22.00 uur bowling Bond voor opzichzelfslaan- den. Donderdag 6 april Goes Landbouwcentrum 13.30 uur, Stu diemiddag agrarische kommissie N'BvP. Nieuwerkerk Gereformeerde kerk, 19.30 uur, zang uitvoering Chr. Gem. Zangvereniging en Kinder- en Jeugdkoor uit Middel- harnis. Vrijdag 7 april Renesse Bowlingcentrum 20.00-22.00 uur bowling Bond voor opzichzelfstaan- den Zaterdag 8 april Zierikzee Concertzaal, Grote Balletuitvoering balletschool mevr. Kramer, 16.00 uur Zonnemaire Café Bommenede 20.00 uur Dansen en praten Bond voor opzichzelf- staanden. Dinsdag 11 april Zierikzee Bussstation., 13.00 uur, vertrek Plat telandsvrouwen naar museum Boy- Woensdag 12 april Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw 14.30 uur Bejaardenmiddag NCVB Donderdag 13 april Zierikzee Havenplein 24. rechtswinkel 19.00- 20.00 uur. Vrijdag 14 april Zonnemaire Café Bommenede 20.00 uur Dansen en praten Bond voor opzichzelf- staanden. Zaterdag IS april Zierikzee Hotel Van Oppen 15.00 uur Koffie- uurtje Bond voor opzichzelfstaan- den. Dinsdag 18 april Goes Prins van Oranje, Provinciale bloemsohikwedstrijd Plattelands vrouwen. Donderdag 27 april Zierikzee Havenplcin 24 Rechtswinkel 19.00- 20.00 uur. Zaterdag 29 april Zierikzee R.K. Kerk. 20.30 uur, uitvoering Zierikzees Kamerkoor. (OHIO) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half tes Redaktie (01110) 4669, (01110) 2227 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 2