Onderwijszaken weer oorzaak diskussies in raad Zierikzee V.V.V. Renesse krijgt kantoor in voormalig politiebureau Oude boeken gooi je niet zomaar weg. W.S.V. Brouwershaven krijgt deel van Tonnenmagazijn als klubgebouw Gezamenlijke verenigingen Zonnemaire presenteerden zich 3 Gesprek over verkaveling scholen STREEKNIEUWS AmroPrivérekening Verbouwing en inrichting ZIERTKZEESCIÏE NIEUWSBODE Dinsdag 21 maart 1978 Nr. 22273 ZIERIKZEE, 20-3. Onderwijszaken vormden tijdens de vergadering van de raad van Zierikzee - maandag - weer volop gespreksstof. Oorzaak voor een uitgebreide diskussie was de brief van b. en w. aan de raad, in ant woord op een schrijven van de Vereniging voor Open baar Onderwijs. Advertentie U wilt de bibliotheek van uw grootvader opruimen, of wat ruimte creëren in uw eigen boekenkast. Of't nu gaat om Statenbijbels of reisverhalen, boeken over dieren of occultisme, als een boek nog in goede staat verkeert is het de moeite waard om even bij de Slegte langs te gaan (bellen kan natuurlijk ook). Misschien krijgt u er nog meer geld voor dan u denkt. De Slegte is een goeie voor uw oude boeken. Boekhandel J. de Slegte B.V., Coolsingel 83, Rotterdam, Tel.: 010 - 13 83 05 Zoals bekend verwet deze vereni ging het kollege niet onpartijdig in onderwijszaken te handelen. Het bij zonder onderwijs zou worden bevoor deeld. De heer J. Groen. ïraktievoorzitter van de PvdA vond het antwoord van b. en w. teleurstellend. Het kollege geeft geen antwoord op de konklu- sie van de vereniging na de verge lijking die werd gemaakt tussen de tot standkoming van de derde open bare basisschool (in de binnenstad) en en de bouwplannen voor een der de christelijke school in I'oortam- bacht. Hij zette daarom zelf de feiten nog eens naast elkaar. Bij de Vereniging voor Openbaar Onderwijs was, zo bleek uit zijn betoog, vooral een brief van het kollege aan de ouder kommissie in juli 1976 geschreven, erg hard aangekomen. Daarin zei het kollege niet mee te willen Wer ken aan een derde openbare basis school in de gemeente. Er zouden geen nieuwe leerlingen mogen wor den toegelaten op de school ,'t Kofschip en het kollege zou verder met een voorstel komen om de schoolgrens te verleggen. Een maand later kwam het kollege wel met een voorstel voor een tiende lo kaal in een dependance in de bin nenstad. Konklusie van de heer Groen was, dat, gezien de moeilijke gang van zaken rond deze derde openbare school, er pas een oplos sing gezocht wordt, wanneer het probleem er is. „Er wordt achter de zaken aangelopen". Hij zei er be hoefte aan te hebben te laten we ten dat de Vereniging voor Open baar Onderwijs op een aantal pun ten gelijk heeft. Machteloos Wethouder W. den Boer van on derwijs distantieerde zich uitdruk kelijk van het door zijn voorgangers gevoerde beleid. „Ik ben er van overtuigd, dat ik al het mogelijke heb gedaan om zo snel mogelijk*tot resultaten te komen". Hij wees er op, dat pas vorig jaar de onderwijs- inspektie overtuigd was van de noodzaak van een derde school. „Wanneer er geen medewerking is van de hogere instanties, zijn wij machteloos". De schetsplannen voor mogelijk heden van een definitieve school Een perfekte uitvoering- Na een welkomstwoord door de voorzitter de heer J. M. Goemans trad de boerenkapel „De Gruttepik- kers" voor het voetlicht met een vlot en vrolijk programma, dat door de aanwezigen in de zaal zeer gewaardeerd werd. Er volgde een korte pauze, waar na de toneelgroep het blijspel in twee bedrijven „De Trekpleister" op sublieme wijze voor het voetlicht bracht. Tussen het le en 2e bedrijf volgde de verloting om de onkosten van deze avond te bestrijden. In zijn slotwoord bracht de heer Goemans dank aan de Boerenkapel voor de verleende medewerking, hetgeen hij onderstreepte met een bloemetje voor de leider de heer St. liggen intussen klaar. „We hebben het als een uitdaging opgevat dat de inspektrice heeft gezegd dat nieuwbouw nog wel twee jaar zou kunnen duren", zei de heer Den Boer. Voorzitter burgemeester Th. H. de Meester wilde nog wel kwijt dat de voorgangers van wethouder Den Boer allerminst tegenstandets waren van het openbaar onderwijs. Het blijkt in de praktijk echter va ker moeilijker om een openbare, dan om een bijzondere school te stichten. Bovendien ligt planologisch gezien de nieuwbouw in Poortam bacht gemakkelijker dan de bouw van een school in de binnenstad. „Jammer als de zaken te tendentieus worden voorgesteld", vond hij. Herverkaveling De heer J. W. Roskam (VVD) wees erop dat in de diskussie vergeten was dat het gemeentebestuur hoopte dat er snel ruimte zou komen voor een school in de binnenstad, wan neer de LTS en de rijksscholenge meenschap zouden gaan verhuizen. Overigens is het kollege nog steeds bezig met het bezien van de moge- ZIERIKZEE N.C.V.B.-vergadering Vorige week kwam de N.C.V.B., afdeling Zierikzee, in vergadering bijeen in het Hervormd Verenigings gebouw. De presidente mevrouw Van Opijnen-Brouwer opende deze avond op gebruikelijke wijze. Het thema van de medidatie luidde: „De anonieme Christus". Deze bijeen komst werd verder verzorgd door mevrouw N. Klootwijk-Hoogland uit Goes, die een inleiding hield over het werk van Amnesty Internatio nal. Zij begon met een uitleg over de doelstellingen van Amnesty In ternational. Deze organisatie houdt zich bezig met gevangenen, die door hun geweténswii in de gevangenis terecht komen en gemarteld wor den. Amnesty tekent ook protest aan tegen schending van de men senrechten. De organisatie tracht druk uit te oefenen door het schrij- Duinhouwer. Ook de toneelgroep werd door de voorzitter hartelijk bedankt onder aanbieding van een ruiker voor de medewerking aan deze avond, hetgeen de zaal met een gul applaus beloonde. Een speciaal woord van dank werd gericht tot de heer M. van 't Veer voor zijn pri ma begeleiding van de toneelgroep en tot de familie Van Doorn voor het beschikbaar stellen van de zaal. De avond werd met een gezellig bal besloten dat tot in de kleine uurtjes voortduurde. Op zaterdag I april wordt de uit voering in zijn geheel herhaald voor de bejaarden van Zonnemaire, Noordgouwe, Brouwershaven, Drei- schor en Kerkwerve (14.30). lijkheden. voor herverkaveling van de schoolgebouwen in Zierikzee. De voorzitter maakte aan het be gin van de vergadering bekend, dat het agendapunt, dat het beschik baar stellen van een krediet voor een zevende lokaal bij de christe lijke lagere school in de Raamstraat inhield, werd teruggenomen. De re den daarvoor was, dat een onder zoek naar de mogelijkheden tot ver kaveling nog niet mogelijk is ge weest door ziekte van de inspektrice. Daardoor was ook de bouwkundig inspekteur niet gekomen. Op 3 april zal nu het gesprek over de verkave ling plaats vinden. Konsek wen lies Bij de rondvraag kwam de heer H. Asma (PvdA) nog eens op die verkaveling terug. Hij wees erop dat hij beslist niet het gebouw aan de Nieuwe Boogerdstraat daarin mee wilde laten spelen. Wethouder Den Boer was dat niet met hem eens. Hij vond het oude schoolgebouw daar wel degelijk belangrijk. „We willen op een rij zetten wat de konsekwen- ties zijn van wel of niet verkavelen en daarbij zullen we dit gebouw, maar ook de semi-permanente ge bouwen mee moeten rekenen". De raad besloot verder maandag avond om de „taakverlichtsterS" van de openbare Theo Thijssensehool, 't Kofschip en Binnen de Veste, me vrouw M. E. de Looff-Passenier en mevrouw T. Zwartsenburg-Veld- kamp vast aan te stellen, evenals mevrouw H. de Groot-Mulder als onderwijzeres aan de Beatrixschool. ven van kaarten en brieven aan ge vangenen en hun regering, door werkgroepen die gevangenen adop teren en door schrijfavonden te or ganiseren. Hoewel met veel vrijwil ligers wordt gewerkt, heeft Amnesty International veel geld nodig om uit te zoeken hoeveel gevangenen er zijn en waar martelingen plaats vin den. Na deze inleiding werd een dis- kussiegróepje gevormd voor het be antwoorden van vragen. Deze leer zame avond werd besloten met dankgebed door de vice-president mevrouw J. Quant. Rel. Politieke Federatie Op donderdag 30 maart wordt in de zaal van de Qhr. Ger. Kerk een vergadering gehouden van de Re formatorische Politieke Federatie. Sprekers zijn de heer Rietkerk en ds. Blokhuis. Uitvoering Kamerkoor liet Zierikzees Kamerkoor wil de jaarlijkse uitvoering in de R.K. Kerk dit jaar geven op zaterdag 29 april. Met medewerking van het Kameror kest Intertexta en solisten zullen on der meer werken van Handel en Charpentiez* ten gehore worden ge bracht. HAAMSTEDE Uitvoering kerkoor De winterkerk was vrijdagavond geheel gevuld met liefhebbers van zang en toneel, voor de uitvoering van het Hervormd Kerkkoor te Haamstede. De voorzitter, de heer W. J. v. d. Maas was blij met deze be langstelling en heette een ieder van harte welkom, in het bijzonder bur gemeester H. P. Everwijn, ds. Smit en ds. Eikelenboom, de vertegen woordigster van de eilandelijke ko ren, de kommissie mevrouw Hanse- Blom en afgevaardigden van zuster verenigingen. Het koor zong vervolgens een aan tal liederen o.l.v. mej. M. Bliek. Het koor miste door ziekte negen krach ten, maar de overige zesendertig be wezen dat het koor momenteel uit stekend zingt. Het toneélspel „Het leven gaat door", opgevoerd door leden van het Kerkkoor Renesse was van grote klasse en speelsters en spelers wer den met een langdurig applaus be loond. Zij mochten uit handen van de voorzitter bloemen in ontvangst nemen. Voor haar prestatie als diri- gente, kreeg mej. Bliek een bloem stuk aangeboden. Ds. Smit besloot het eerste deel van het programma met dankgebed. De verloting werd een daverend succes, want er waren niet minder dan 260 prijzen. RENESSE Revue-avond van openbare basisschool Donderdagavond 23 maart organi seert de openbare basisschool ,,'t Staepel'of" een revue-avond in het Dorpshuis. Deze avond wordt ver zorgd door de klassen 3 en 4. Het programma bestaat uit sketches, liedjes, dansjes en toneelstukjes. Dc avond is voor iedereen toegankelijk. SCHARENDI.IKE CDA Middenschouwen Op 1 januari 1978 is in de ge meente Middenschouwen een C.D.A. verband opgericht, dat een federa tief karakter draagt waaraan mee werken: de ARP Kiesvereniging en 18 rechtstreekse leden aangesloten bij het CDA (Iaastgenoemde zijn le den die voortkomen uit CHU en KVP kringen). Door deze samenwer king is het mogelijk geworden om bij de gemeenteraadsverkiezingen met één lijst uit te komen van hot Christen Democratisch Appél. In middels heelt de kandidaatstelling plaatsgevonden die er als volgt uit ziet: 1. I. C. Padmos, Brijdorpe ARP; 2. A. B. Koster, Kerkwerve CDA; 3. C. W. Boot, Scharendijke ARP; 4. L. den Boer, Kerkwerve ARP; 5. H- Knol, Brijdorpe ARP; 6. J. Landman Kerkwerve CDA; 7. J. A. v. d. Bijl, Brijdorpe ARP; 8. St. Boot, Kerk werve ARP; 9. P. Berrevoets-Ringel- berg, Kerkwerve CDA; 10. Jac*. Lemsom, Scharendijke ARP; 11. J. Francke, Kerkwerve ARP 12. J. Rentmeester, Kerkwerve CDA. De heer J. Boot die bijna 12 jaar deel uitmaakt van de raad (waar van 8 jaar als wethouder) stelde zich in verband met zijn leeftijd en om gezondheidsredenen niet meer be schikbaar. KERKWERVE N.C.V.B.-vergadering De N.C.V.B. afdeling Kerkwerve vergaderde op 15 maart in 't Vereni gingsgebouw. De presidente, me vrouw M. Boot-Brand opende de vergadering met het laten zingen van Gezang 121 de verzen 1 en 2 en ging voor in gebed. De vice-presldente, mevrouw A. Krislalijn-Hagesteijn las hierna Mattheus 5 13-16 en hield over het gelezene een meditatie met als thema „Christus roept". In aansluiting hierop werd gezon gen: Gez. 49 1 en 2. Er volgden nog enkele huishoudelijke medede lingen. Daarna werd het woord ge geven aan de spreker van de avond, ds. J. Delhaas, hervormd predikant in Middenschouwen. Deze sprak over „Christen, heet je zo of ben je dat". De gast. begon met het lezen van Zondag 12. Na de pauze behandelde ds. Del- haas Matlh. 18 „over de vergiffenis". In dit referaat kwam sterk naar vo ren, dat wanneer je Christen bent, je moet kunnen vergeven. Na hét zin gen van Gezang 138 1 en 2 en na dankgebed werd de vergadering ge sloten. 71 jaar getrouwd Vorige week werd in Kerkwerve het 71-jarig huwelijk van het echt paar M. Hart-Fonteine in huiselijke kring gevierd. Dit is iets unieks voor Schouwen-Duiveland, en zeker voor een dorp als Kerkwerve. Kollekte Rheumafonds In de afgelopen week werd in Kerkwerve door de dames Van der Have, Hendrikse, Kouwenberg, Landman en Van den Ouden gekol- lekteerd voor het Rheumafonds. Voor dit goede doel werd f 192, bijeengebracht. Hartelijk dank aan allen die hiertoe bijdroegen. OUWERKERK Ledenvergadering sv Ouwerkerk Sp o r t veren i ging O uw erker k" hcudit op vrijdag 24 maart een al gemene ledenvergadering. Op de agenda staat, naast de normale huishoudelijke punten, onder meer de bestuursverkiezing. Daarbij tre den af de Dieren E. Tot té, C. Brou wer en P. v. d. Werf. De heer Totté is niet herkiesbaar; beide andere heren wel. Er zal verder onder meer gepraat worden over de zomer ac tiviteiten zoais wandelen, bazar enz. en over de vraag of er wel of geen voetbaltraining moet komen. Omdat de huidige ruimte te krap is zoekt het VVV-bestuur al gerui me tyd naar een nieuw onderkomen. Het bestuur denkt nu aan het hui dige politiebureau, dat leeg komt, wanneer het in aanbouw zijnde nieuwe bureau in gebruik komt. Dat zal ongeveer in juli zijn, zodat dc verhuizing in ieder geval pas na hel seizoen plaats kan vinden. Het bestuur neemt aan, dat de ge meente bereid zal zijn de vrijgeko men ruimte tegen redelijke voor waarden aan de VVV te verhuren. De vereniging zal zelf de kosten moeten dragen van een kleine ver bouwing (geraamd op f 7000) en de inrichting. Deze kosten moeten in 5 jaar worden afgeschreven en in het huurkontrakt met de gemeente zal een clausule worden opgenomen waarin geregeld wordt, dal de ge meente een tegemoetkoming in de gemaakte kosten zal geven, wan neer het huurkontrakt binnen vijf jaar wordt opgezegd. Ook deze oplossing is echter niet permanent cn daarom kwam uit de vergadering de vraag naar voren, of er niet beter gestreefd kan worden naar een kantoor in eigen bezit. Hoe wel ieder er over eens was. dat dit een ideale oplossing is. kwam men toch tot de konklusie daf dit finan cieel niet haalbaar is. To|> van seizoen Voorzitter Joh. Janse had aan het begin van de vergadering de aanwe zigen verwelkomd cn in het bijzon der de vertegenwoordiger van het gemeentebestuur, wethouder L. BROUWERSHAVEN, 18-3. Zater dagmiddag hield de Watersportvere niging Brouwershaven haar 12e al gemene ledenvergadering in het Tonnenmagazijn, waarvoor een goe de belangstelling bestond. In zijn openingswoord deelde de voorzitter, de heer W. II. Kesleloo mee dat de besprekingen met de gemeente zover zijn gevorderd dat in principe gezegd kan worden dat de vereniging per 1 mei a.s. een gedeelte van het Ton nenmagazijn kan huren cn inrichten tot klubgebouw. Van de leden zullen suggesties worden ingewacht m.b.t. deze inrich ting. De agenda werd hierna' afge werkt waarbij enige verslagen van de sekretaris moesten blijven liggen, daar deze momenteel in Frankrijk OOSTERLAND Aktiviteiten op openbare basisschool In de afgelopen weken vond aan de openbare Basisschool een aantal aktiviteiten plaats. Zo vonden op maandag 6 en dinsdag 7 maart zoge naamde „open dagen plaats, waarbij de ouders der leerlingen in de gele genheid werden gesteld de lessen op school bij te wonen. Heel wat ouders maakte van deze mogelijkheid-, ge- bx-uik om zich een be^ld, te vormen hoe het op de school reilt'en zeilt.' Vei'der werden op- woensdag-8, don derdag 9 en vrijdag 10 maar^ voor lichtingsavonden gehouden, -\vaar7 voor ook grote belangstelling be stond. Tenslotte werden op maan dag 13 en dinsdag 14 maart de jaar lijkse kontakt-avonden gehouden, waai'bij de bezoekende ouders tien minuten spreektijd kregen en infor maties konden inwinnen betreffende de vorderingen en prestaties van hun kinderen. HoogeiTiuis, ei'eleden mevr. Boi-g- meijei'-Mater en de heer D. v. d. Hoeven, de heer J. de Regt, van de provinciale VVV, de heer J. Holm van de streek VVV en vertegen- wooirtigers van de zustervereniging Burgh-Haamstede. De VVV-voor- zitter voorspelde, dat de top van het komend seizoen zal vallen in de pe riode van 15 juli tot 5 augustus. Voor juni zijn de aanvragen tot nu toe slecht. De eerste week van mei, met daarin koninginnedag en he melvaartsdag, zou daarentegen wel eens goed bezet kunnen zijn. Tot op heden is vakantiespreiding in EEG- verband niet mogelijk gebleken. De voorzitter zei te hopen, dat de ge sprekken van de ANWB-ANVV met de buurlanden, een positief re sultaat zullen hebben. Bijgewerkte lijst De heer Janse deelde voorts mee. dat informatrice mevrouw M. Dale- bout-v. d. Sloot, deze zomer geassi steerd zal worden door mej. M. Vos De VVV heefl op het ogenblik de beschikking over een kopieermachi ne, waardoor het mogelijk wordt as- pirant-huuders altijd een volledig bijgewerkte lijst te geven. Namens de informatrice drong hij er op aan, dat de verhuurders ver anderingen in de akkommodatie zo snel mogelijk doorgeven. Aan het slot van zijn openingswoord deelde hij mee. dat het bestuur de gevoe lens over de ..Kop van Schouwen aan GS heeft kenbaar gemaakt. Hij sprak de hoop uit, dat de gemeen te Westerschouwen nog in het over leg zal worden betrokken. „Dit eer- vertoeft. Mej.A. Boom las namens de jeugdafdeling (welke thans 175 leden telt) het jaarverslag voor, waarbij als hoogtepunt werd aange tekend het am gebruik stellen van 3 F.J.'s en een motorvlet. Tevens was een groot sukses de afsluiting van het seizoen met een eigen kracht- avond. Het financieel verslag werd gele zen door de heer J. C. A. Koster. Goedgekeurd werden verder de jaar verslagen, balans en begroting. Na mens de 'kaskontrolekommissie ad viseerde de heer Van Dam tot goed keuring der bescheiden. „De Reede" De redaldiekommissie van hel blad De Reede klaagde over het feit dat het blad te slecht wordt gelezen hoewel het vol staat met waarde volle gegevens en informatie. Ook dx*ong de heer v. d. Kooren aan bij de leden op het leveren van- copy, daar het steeds moeilijker wordt het blad te vullen. Namens de wedstrijd'kommissie merkte de heer v. d. Hoven op dat het deel van wedstrijden en evene menten is de leden dichter bij elkaar te bremgen. In het belang der leden moet men de vereniging niet be schouwen als een instituut waar men een ligplaats \roor een boot kan hu ren maar we moeten het zien als een club van vrienden. In dit verband drong de voorzitter er bij de leden op aan toch vooral deel te nemen in 1978 aan wedstrij den, welke er weer veel zijn ge pland. Voor de vereniging als wel voor de leden betekent deelname zeer*, v^elr..(j t, tl Bij de bestuursverkiezing werd de voorzitter de hëer Kesteloo herko zen. Na uitloting van een 15-tal' aan delen volgde de gebruikelijke rond vraag waarin diverse zaken m.b.t. wedstrijden, wisselbekers en lig plaatsen werden behandeld. Het avondprogramma werd verder ge vuld met een gezamenlijke erwten- soepmaaltijd, film en een dansje. ste jaar zullen de gevolgen van de wet in de meeste gevallen niet mei-kbaar zijn, zolang er maar voor gezoi-gd wordt, dat het wezenlijk gebruik van het gebied niet wordt aangetast". Hij sprak de hoop en vei-wachting uit, dat alles redelijk zal worden geregeld. Bes tuil rs verkiezing Bij monde van mevrouw De Roo- Meerhof adviseerde de kaskommis- sie de rekening en verantwoording van 1977 goed te keuren. In de plaats van de heer S. v. d..Hoek. die aftredend was, werd de heer P. Du- son benoemd. Tot reserve-lid de heer C. Veerhoek jr. Bij de be stuursverkiezing waren de heren N. Dalebout en L. C. Hoogerhuis aftre dend. Beiden werden herkozen. De heer Dalebout tekende bij zijn ver kiezing aan, dat hij er, gezien zijn leeftijd, tegen opziet, zich weer voor vier jaar te binden. Daarom werd besloten tijdens de najaarsvergade ring een adviserend bestuurslid te kiezen, dat te zijner tijd, de heer Da lebout als penningmeester kan ver vangen. Bezetting De evcnementenkommissie legde rekening en verantwooi-ding af over de evenementen in 1977. Tevens gaf mevrouw Dalebout-van der Sloot een overzicht van de evenementen die voor dit jaar op het programma staan. Aan het eind van de vergade ring zei wethouder L. Hoogerhuis. dat het gemeentebestuur op de hoogte is van het feit, dal het VVV- bestuur veel doet. „Het gemeentebe stuur stelt het zeer op prijs, dat de vereniging zo aktief is". Hij zei ver der dat er alles aan gedaan moet worden om le proberen ook in het voor- en naseizoen tot een behoor lijke bezetting te komen. Tenslotte wenste hij VVV alle VVV-ledon een zeer goed seizoen toe. Advertentie Gehoord bij de Amro Bank. (2) Kan ik nu via m 'n Amro Prh'é- rekening ook het geld voor m 'n schilderlessen ervermaken? Vanzelfsprekend meneer. AJs u een bankgirootje invult dan maken wij dat voor u in orde. Nu krijgen zvijbinnoikort kinder bijslag. Kan ik die ook via onze Amro Prh'érekcning ontvangen? Natuurlijk. En... eh, kan ik u al feliciteren met een zoon of dochter? (bij de Amro Bank staan zc altijd voor u klaar). ZONNEMAIRE, 17-3. De uitvoering van de gezamenlijke verenigingen, de voetbalvereniging Zonnemaire, de vereniging voor Volksonderwijs, de kultu- rele vereniging en de Harmonievereniging „Nut en Uitspanning", in Café Bommenede, is een groot sukses geworden. RENESSE, 16-3. De leden van de VVV „Renesse Voor uil" hebben tijdens de jaarvergadering, donderdag in „Het Wapen van Zeeland", besloten om f 10.000,— van de reserve aan te spreken voor verbouwing en in richting van een nieuwe kantoorruimte.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 3