Drs. H. Eversdijk en minister volkshuisvesting in de Concertzaal Statenverkiezingen C.D.A.-verkiezingsbijeenkomst Iraakse steun voor Palestijnen Operatie bij Tel Aviv vergissing? ACHTSTE DEEL VAN NEDERLANDSE OORLOGSHISTORIE GEREED GEKOMEN Twee doden in het verkeer „Gang in de diepte" De Mavo-III is vrijwel dood Overval op wapenhandel AGENDA Op 29 maart gaat Nederland weer naar de stembus. Om te zeggen dat de politieke hartstochten al hoog oplaaien en een onrustige verkie zingsperiode is ingegaan, zou teveel zyn. Men merkt het wel, maar daar stopt het mee. Statenverkiezingen zijn doorgaans ook niet de meest opwindende. Toch nemen juist deze verkiezingen een interessante mid denpositie in. Aan de ene kant de Kamerverkiezingen en aan de andere zijde, de gemeenteraadsverkiezingen. By de eerste is het grote politieke spel altyd in volle gang en by de laatste komen plaatselijke faktoren tot gelding, die een apart karakter kunnen geven aan het optreden van het elektoraat. Statenverkiezingen echter zyn „middenverkiezingen". Ze zouden in feite wat dichter bij het publick moeten staan, dan Kamerverkiezin gen, maar dat is doorgaans niet het geval. Juist die middenpositie maakt het publiek iets minder ge-ehga- gcerd en enthousiast, als daar in dit land feitelijk al ooit sprake van is. Toch kunnen juist die Statenvérki'e- zingen een interessante indruk ge ven van het politieke voelen en dehken van het volk. Tèii aanzien van Statenverkiezingen worden - veel minder dan bij gemeenteraads verkiezingen - echt regionale fakto ren betrokken. Dat is feitelijk vreemd, maar men gaat meer af op algemene partijprogramma's eb juist by deze verkiezingen is men door gaans sterk politiek honkvast. Of dit ook ditmaal hèt geval zal zyn, dient afgewacht, want - het is al een oud gezegde - de stembus brengt altijd verrassingen ter eenre of ter andere zijde. Een fikse vertegenwoordiging van Schouwen-Duiveland in de frrovin- ciale staten zou een welkome zaak zyn, maar dat heeft in het verleden nooit zo opvallend hard gelopen en gezien de kandidaturen zal ook dit maal wel sprake zyn van een mini- vertegenwoordiging. In situaties waarbij regionale zaken aan de or de komen kan dit voor de be-in- vloeding en stemvorming beslist een nadeel zijn, maar de vertegenwoor digers van hier hebben in het ver leden echt altijd wel op de bres ge staan voor onze streekbelangen, die zo nu en dan in geprofileerd er vorm in de Staten aan de orde komen. Toch gaat het doorgaans om het wij dere Zeeuwse concept en dat vereist een bredere en algemenere betrok kenheid. Wat betreft de politieke betekenis van de Statenverkiezingen, viel deze week, hog een interessante uitspraak op een verkiezingsbijeenkomst: „men moet die Statenverkiezingen niet nationaliseren". Het wil zeggen, dat voor het nationaal, politiek bestel uit die Statenverkiezingen niet al te vergaande konklusies mogen wor den getrokken, hoewel de uitslag uiteraard toch altyd enig idee geeft van het politieke denken op een ge geven moment. Cijfers over de wereldbevolking NEW YORK, 18-3. Tussen 1975 en 1976 is de bevolking in de wereld met 77 miljoen ge stegen tot 4,044 miljard. Dit blijkt uit het jongste demogra fische jaarboek van de Vere nigde Naties dat vrijdag in New York werd gepresenteerd. De tellingen beslaan het tijd- vak tussen juni 1975 en juni 1976. De groei met 77 miljoen komt neer op een percentage i van 1,9. Als dit zo blijft zal de i wereldbevolking over 37 jaar meer dan acht miljard bedra gen. 57 procent van de mensen in de wereld woont in Azië 2,304 miljard. Europa neemt 11,8 procent voor zijn rekening ofwel 476 miljoen. Afrika telde in het genoemde tijdvak 412 miljoen mensen, ofwel 10,2 procent. Op dit laatste continent neemt is de bevolkingsgroei het grootst. Van de 43 landen heb ben er 37 een groeipercentage van twee of meer. Negen daar van komen uit op drie procent of meer. Wat betreft de levensver wachting voor mannen en vrouwen komt Nederland voor in het rijtje waar deze het hoogste is. Noorwegen staat bovenaan waar het de vróu wen aangaat met een gemid delde levensduur van 77,83 jaar. Vóór Nederland ligt liet aantal jaren gemiddeld getal op 75 of iets hoger. De gemid delde man leeft in Zweden hel langst: 72,07 jaar. Wat Neder land aangaat is dit 70 jaar of iets meer. tiek bouwen, /.onder le denken dat het allemaal rozegeur en maneschijn zal zijn''. ZIERIKZEE, 20-3. Op een maandag in de Concertzaal gehouden verkiezingsbijeenkomst van hel CDA, heeft drs. H. Eversdijk de vraag beantwoord hoe het CDA zich opstelt ten aanzien van de kollegevorming van Gedeputeerde Staten na de verkiezingen van 29 maart Volgens hem dient sprake te zyn van een atspiegclingskollege van brede samenstelling, gebaseerd op een program. Dit prograrh dient voor de vor ming van het kollege door de deelnemende partyen te'worden vastgesteld, wkarby geen enkele party bij voorbaat mag worden uitgesloten. Deze opvatting staat tegenover die van de PvdA, die de voorkeur geeft aan een kollege op zo smal moge lijke basis en liefst samengesteld uit progressieve partijen. De PvdA staat in Zeeland samenwerking toe. wegens het ontbreken van een meerderheid. Daarom komt er weel een kollege van bredere samenstel ling. Wat de kollege-vorming betreft zit het CDA qua vsiie op één lyn mét de VVD, maar beide partyén zullen ze ker de PvdA accepteren. BEIROET, 20-3. Volgens ooggetui gen is maandag Iraakse steun voor Palestijnse commando's in Zuid-Li- banon aangekomen. Westelijke cor respondenten telden 31 grote mili taire bevoorradingstrucks die bege leid werden door 15 kleinere Syrische voertuigen. Zij waren op weg naar het zwaar aangevallen Palestijnse steunpunt Nabatijeh ten zuiden van Sidon. Plaatselijke bewoners zeiden dat de trucks vol wapens en munitie zaten, maar dit kon niet worden bevestigd. „Alleen grote stapels dekens waren zichtbaar. Maar alle voertuigen wa ren zorgvuldig afgedekt". TEL AVIV, 20-3. Een overlevend lid van de terroristische groep die op 11 maart bij Tel Aviv een bus over viel waarbij 32 doden vielen, heeft verklaard dat de operatie een vergis sing was. De 18-jarige Hoessein Ibrahim Mo hammed Fayad zei dat het doel van de aanval was in een groot gebouw in Tel Aviv gijzelaars te nemen en te onderhandelen over de vrijlating van vijf gevangen leden van de comman do-organisatie El Fatach. Via tolken deelde de commando, die door de Israëlische autoriteiten aan de pers getoond werd, mee: „Als aan onze eis niet zou worden vol daan, zouden wij alle gijzelaars en onszelf opblazen". Er komt straks een kompromis- programma, omdat geen der par tijen een meerderheid zal behalen, waarbij het echter niet aangaat de ander de eigen wil op te leggen. Wei wil het CDA zich in zo'n programma kunnen herkennen, Kompromissen zijn trouwens vaak in het algemeen belang. De aantekening dient ge maakt, dat de PvdA vaak het partij belang stelt boven het kollege-be lang. Verkiezingsuitslag De verkiezingsuitslag zal bepa lend zijn voor het aantal GS-zetels. Het gaat echter niet alleen om het aantal portefeuilles, maar ook om de politieke zwaarte ervan. Open overleg met de partners zal noodzakelijk zyn, waarbij - als ge zegd - iedereen in principe in aan merking komt, ook dus de SGP. De SGP heeft in het verleden ech ter samenwerking geweigerd met le den, die de eed niet aflegden. Letter- zei drs. Eversdijk hierover: „als de SGP dit standpunt ook nu hand haaft, zou het kunnen gebeuren dat partijen, die mensen in het kollege willen brengen, die niet de eed af leggen (en daar ziet het naar uit) hetzelfde doen met de SGP. De SGP moet derhalve dit jaar sterk rnet zichzelf te rade gaan, temeer daar landelijk door deze partij, het af leggen van de eed geen absolute voorwaarde is voor samenwerking". De bezelting Wat de - personeelsbezetting van het, kollege betreft, staat het CDA voor een s.oepelebenadering. De. verantwoordelijkheid ligt bij de af-«> zonderlijke partijen en „hèt gaat niet aari de ander de maat te ne men"". In zeer zeldzame gevallen zal wel eens „neen" gezegd moeten wor den tegen een kandidaat, enige in spraak is tolerabel, maar van ballo tage mag geen sprake zijn. Rede minister Het was opmerkelijk hoe verrukt de nieuwe minister van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening, jhr. drs. P. A. C. Beelaerts van Blok land was over Zierikzee. Hij herin nerde er aan dat 500 jaar geleden Maximiliaan van Oostenrijk deze stad bezocht en zo'n gegeven geeft inhoud aan de historische authenti citeit. s „Veel is al gebeurd met de monu menten, maar er moet ook nog veel gebeuren op dit terrein en er is al tijd geld tèkort en dat zal wel zo blijven. „Ook in dit opzicht betekent poli- Meer „gezicht" Jhr. Van Blokland vond dut hel provinciaal bestuur steeds meer „ge zicht" krijgt. Het neemt een heel aparte plaats in tussen Rijk en ge meenten, waarbij de opmerking dient gemaakt, dat de provincie ook steeds meer optreedt als stimulator. Het dient een meer koördinerende taak te hebben, waarbij het CDA in het algemeen een bestuurlijke de centralisatie voorstaal. Het gaat er om het bestuur dich ter by de mensen te brengen en om spreiding van macht, om te voorko men dat teveel van die macht in Den Haag berust. Relevant in dit opzicht is een CDA-studie op het terrein van de machtsverdeling bij Volkshuisves ting en Welzijnszorg. Wat de figuur van de Statenverkiezingen betreft, vond hij landelijke interpretaties nogal eens falen. „Men moet die verkiezingen niet nationaliseren; ze hebben een eigen karakter." Het kabinet Wat betreft het kabinet zij herin nerd dat ook in het verleden een vergelijkbare kombinatie tot resul- taten is gekomen. De veronderstel ling dat het nu niet kan of niet goed zou gaan is ongerechtvaardigd. Gro te problemen echter vragen om op lossingen, als de (jeugd) - werkloos heid. Er zijn indikaties dat de toë- stand erg is. Zo kwamen er voor een baantje als brandweerman talrijke sollicitaties binnen, waarvan 10 mensen het diploma HTS bleken te bezitten. Het CDA wil - binnen het raam van de mogelijkheden - staan voor vele zaken, als een aktieve va- katurebank, hulp aan 3e wereld, koppeling minimumloon. Zeeland Wat Zeeland betreft is er sprake van een groot migratie overschot in de laatste vijf jaar. De provincie worstelt met het probleem van de kleine kernen. Bestuurlijk is de vrij heid belangrijk af te stemmen op dc eigen behoefte. Jhr. Van Blokland besprak hierna de bekende Nota Hofstra, die het CDA met „uiterste voorzichtigheid" wil benaderen, zo dat de mensen niet klem komen te zitten, die voor de koop van een ei gen huis hun beurs hebben leegge schud. Tenslotte attendeerde hij op de noodzaak van evangelische in spiratie en koersbepaling, waarbij het er vooral om gaat, dat niet lou ter het kollektief maar ook de indi viduele mens in de bestuurlijke be langstelling blijft staan. De bijeenkomst, die afgerond werd met een diskussie, stond onder lei ding van Burgemeester E. Baerends van Middenschouwen. BARNEVELD, 20-3. Maandagmor gen ds in Barneveld een motorfiets uit de bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. Daarbij kwamen de bestuurder en zijn passagier om het leven. De slachtoffers zijn de acht tienjarige G. Uitdebcsch en de ne gentienjarige J. Kareisen. Beiden zijn afkomstig uit Barneveld. DEN HAAG, 20-3. „Er is geen duidelijke maatstaf waaraan uien menselijk lijden kan afmeten. De mens, ook de mens in nood, vergelijkt de situatie waarin hij zich bevindt, met die welke er onmiddellijk aan voor afgaat". Aldus prof. dr. L. dc Jong, direktcur van het Rijksinstituut voor oorlogs documentatie, in zyn dinsdag gepubliceerde achtste deel van zyn geschied- schi'ijving van'„Het Koninkrijk der Nederlanden in dc Tweede Wereldoor log". Dat achtste deel gaat over gevangenen en gedeporteerden. MOSKOU. China heeft negatief gereageerd op het aanbod van dc Sowjct-Unie de wederzijdse betrek kingen te normaliseren. Het aanbod was vervat in een boodschap dié het presidtim van dc Opperste Sowjct. het parlement, op 24 februari stuur de naar dc Chinese nationale verga dering. „Niemand kan voorzien wat er door zal werden losgewoeld" en: „het is gebeurd, dus moet het wor den vastgesteld", zo zei hij bij dc presentatie van dit achtste deel, uit drukking gevend aan zijn bezorgd heid over mogelijke gevolgen bij le zers. Een gang in de diepte, heeft hij dit deel genoemd, een bijzonder ha chelijk onderdeel - wat het omoge- chelijk onderdeel - wat het moge- ve om dit deel te schrijven. Die gang in dc diepte, in dc scha duwen van gisteren, steunt op ver klaringen van getuigen in binncn- cn buitenland, op Nederlandse en buitenlandse dokumenten, verslagen onderzoekingen, zoals in dc vermel ding van dc bronnen en vindplaat sen wordt aangegeven. Prof. De Jong zet kanttekeningen bij passages in tl ie bronnen - zoals dat ook in zijn tct dusverre versche nen geschiedschrijving is gebeurd - waar de werkelijkheid, op grond van recentere dokumenten anders moed werden vastgelegd- Sohihor Zo heeft hij in dit achtste deel, bij het weergeven van hetgeen is ge schied in het vernietigingskamp So- bidcr nog gebruik kunnen maken van feiten die aan het licht zijn ge komen in processen in de bondsre publiek Duitsland tegen diegenen die in dat kamp zijn opgetreden. Die feiten zijn in december j.l. in de bondsrepubliek gepubliceerd aan dc hand van processen tegen verdach ten uit dc kampen Belzec, Sobidor, Treblinka en Chelmno. In dal bock over riationaal-socia- listische vernietigingskampen wordt opgemerkt dat met ingang van 1 ja nuari 1979 in de bondsrepubliek geen nieuwe rechtszaken meer aanhangig kunnen worden gemaakt tegen ver dachten die zich in dc tweede we reldoorlog aan oorlogsmisdaden zou den hebben schuldig gemaakt. t'roccs sinds '75 Er weidt aan herinnerd dal in Düsseldorp een proces aan de gang is tegen vijftien oud-personeelslc- len (waai bij zes vrouwen) van het kamp LubKn-Majdanek. De voorbe reiding van dat proces nam meer dan vijftien jaar in beslag voordat het in de herfst van 1.975 kon- begin nen. Het kan neg jaren duren voor dat het afgelopen is. Zo zijn de schaduwen van gis teren, waarin prof. De Jong moest doordringen ook vandaag nog waar neembaar en niet alleen in de bonds republiek. Ment en-zua Jt Dat blijkt o.a. uit het maandag j.l. in Den Höag begonnen onderzoek dcor de Hoge Raad der Nederlanden naar dc loop en de afdoening van het rechtsgeding tegen P. N. Men- ten. Het blijkt ook uit onderzoek dat de Raad Vftn State' instelt naar dc juistheid van aanvragen om uil ke ringen krachtens verzetsnkHviteilcn. ZWOLLE, 20-3. Mavo-3 ligt op sterven. Ciica 25 procent van de leerlingen moet de tweede en derde klas overdoen. Het aantal schoolver laters zonder diploma stijgt. Dit zei de heer A G. van Rossum, lid van de commissie Mavo van het Neder lands Genootschap van- Leraren, za terdag cp de jaarlijkse „Mavo-dag" in Zwolle. Van Rossum hield een inleiding over „differentiatie binnen het Mavo". Hij yergeleek Mavo-3 met het cude Mulo-3. „De laatste opleiding bood vee) meer mogelijk heden dan Mavo-3, die van begin af aan in de knel heeft gezeten, aldus Van Rossum. AMSTERDAM, 20-3. Twee gewa pende mannen hebben maandagoch tend een mislukte cverval gepleegd cp een wapen'handel aan de Midden weg in Amsterdam-Oost. De 56-jari- ge eigenatir, W. Kersten, werd daar bij dcor een schot aan het hoofd ge wond. Hij is in een ziekenhuis opge nomen. Een van de daders - volgens de politie vermoedelijk zuidelijke ty pes - vuurde op de wapenhandelaar, nadat deze hen een voorwerp naar het hoofd had gegooid. De mannen, die brcmfietshelmen droegen, na men hierna de vlucht, vermoedelijk cp de fiets. De politie vend hun hel men; later tijdens ben uitgebreide speura'ktie bij de Kruislaan in Am- sterdam-Oost. Zierikzee Iedere donderdag, van 11.45-12.45 uur. carillonconcert. Werkgroep ,,In 't zelfde schuitje" be reikbaar in het weekend, tel. 01110- 4997. Dinsdag 21 maart Zierikzee R.K. parochiecentrum, bijeenkomst UW, 19.30 uur. Openbare kleuterschool „De Woel waters", ouderavond, 20.00 uur. Haamstede Zaal Ger. Kerk. NCVB-afdeling 19.45 uur. Woensdag 22 maart Zierikzee LTS Open Dag 19.00-21.00 uur. Huis van Nassau, PvdA-vèrkiezings- bijeenkomst 20.00 uur. Sprekers M. van dei' Stoel en W. Don. MLondragon, 20.00 ubr, verkiezings bijeenkomst V.V.D. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis", 19.30 uur ledenver gadering Vereniging „School met de Bijbel". Bruinisse Hotel Storm, S.V. „Kwiek". Donderdag 23 maart Zierikzee Havenplein 24, rechtswinkel 19.00- 20.00 uur.. Herv. Ver. gebouw. Hervormde Vrouwengroep. 20.00 uur. Renesse Dorpshuis, 19.30 uur, Revue-avond openbare 'basisschool ,,"t Staepel'of". Nieuwerkerk Gemeentehuis, raadsvergadering 19.00 uur. Bruinisse Gemeentehuis, 19.30 uur, raadsver gadering. Vrijdag 24 maart Zierikzee Havenplein 24, Rechtswinkel. 19.00- 20.00 uur. Zonncmaire Cafc Bommenede 20.00 uur Pralen en dansen, Bond van op ziehzelf- staanden. Clubhuis Vijverberg, algemene le denvergadering s.v. j^Ouwerkerk", 20.30 uur. Zaterdag 25 maart Bruinisse Dorpshuis, film Pipi Langkous 15.00 uur. Dorpshuis, film „Twee door het dol le heen", 17.45 uur. Dorpshuis film, „Een brug te ver", 20.30 uur. Maandag 27 maart Zonnemairc Café Bommenede 17.00 uur Feeste lijke maaltijd Bond voor opzichzelf- staanden. Dinsdag 28 maart Zierikzee Hervond Verenigingsgebouw 19.45 uur vergadering C.P.B., afdeling Schouwen-Duiveland. Brouwershaven Tonnenmagazijn, bijeenkomst Plat telandsvrouwen, 20.00 uur. Donderdag 30 maart Zierikzee Zaal Chr. Geref. Kerk, 20.00 uur, Rcf. Politieke Federatie. Gemeentehuis, 19.30 uur-21.30 uur Voorlichlingsnvond. Seliarendijke j Gemeentehuis, 19:30 uur, raadsver gadering. Nieuwerkerk Geref. verenigingsgebouw, 19.30 uur, g em een-'t eavo n d Vrijdag 31 maart Zierikzee Chr. Ger. Kerk 19.30-21.00 uur zang- dienst en uitreiking plaat „Zingen in Zierikzee" aan kommissaris C. Boer- tien. Bruinisse Dorpshuis, 19.30 uur, gekombineerde ledenvergadering CNV. Zaterdag 1 april Zonnemaire Café Bommenede, 14.30 uur uitvoe ring gezamenlijke verenigingen. Donderdag 6 april Goes Landbouwcentrum 13.30 uur, Stu diemiddag agrarische kommissie NBvP. Nieuwerkerk Gereformeerde kerk,, 19.30 uur, zang uitvoering Chr. Gem. Zangvereniging en Kinder- en Jeugdkoor uit Middel- harnis. Zaterdag 8 april Zierikzee Concertzaal, Grote Balletuitvoering balletschool mevr. Kramer, 16.00 uur Dinsdag 11 april Zierikzee Bussstation, 13.00 uur, vertrek Plat telandsvrouwen naar museum Boy- mans. Donderdag 13 april Zierikzee Havenplein 24, rechtswinkel 19.00- 20.00 uur. Dinsdag 18 april Goes Prins van Oranje. Provinciale bloemschikwedstrijd Plattelands vrouwen. (OHIO) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 2227 Advertenties (0111.9) 660 Bezorging (01119) 660 KETCHUP Het kind speelde zoel boven, toen de visite beneden zich aanmerkelijk vermaakte bij een glaasje, dat ge zellige kout ten gevolge had. Je hoor de het kind zo nu en dan wel eens, maar dat klonk best lief en gezellig. Op een gegeven moment mocht deze jofele spruit van de familie ook even in de kamer komen en dit had funk- tipneel gezien twee redenen. In de eerste plaats kregen de aanwezigen de gelegenheid op ongedwongen wij ze kennis te maken, met dit hupse meiske en ze kreeg ook een taak toe bedeeld rondgaan met de toastjes. Nu waren deze toastjes voorzien van de obligate smaakvolle versie ringsattributen, die hun voltooiing vonden in een stevige prol tomaten- ketch-up. Ik weet niet waarom hier en daar en ginds altijd met deze bloedrode substantie wordt gewerkt, maar het gebeurt. Er dansten pretlichtjes in de ogen van het lieve wicht, toen zij vrij on stuimig zich van het schaaltje vol toastjes meester makte en haar rond gang begon. Het eerste- en enige - slachtoffer was een heer in een piekfijn pak. Tijdens de presentatie stootte het kind met het schaaltje tegen diens arm of daaromtrent, met het tumul- teuze gevolg dat voornoemde heer alle toastjes (met ketchup) over zijn kostuum kreeg. Hel spul zat overal op de revers, op de jas. op de broek, op verborgen en meer in het oog springende plaatsen. Op dat moment maakte zich een wilde, ongebreidelde vreugde van mij meester, want er is in feite in deze geordende maatschappij niets mooiers dan dat een niets vermoe dend mens met ketchup wordt over stort. Weliswaar ligt de handeling op zich op het niveau van de slapstick, maar het ongewilde, het niet ver moede en niet. bedoelde geeft er een apart karakter aan, dat tot blijdschap en vreugde lijdt. Toen enigermate dc verbazing over het incident was geluwd en met blote handkracht al wat rode emulsie was verwijderd, verdween de feestganger naar de keuken, waar iedereen hem - onder leiding van de huisvrouw - hoorde soppen cm schuren. Teruggekeerd in dc huiskamer, waar het gezelschap zich inmiddels tegoed zat te doen aan nieuwe toast jes, bleek hel kostuum van de ge troffen heer. grote vormloze vocht- plekken le vertonen en dat gaf op nieuw een apart accent aan de bij eenkomst. Bang me te verslikken in zo'n met emotie geladen toastje, heb ik er geen gegeten, waardoor een marge ontstond tot verblijdend lachen, het geen een ander dc vraag ingaf: „vind je dat nu zo leuk?". Ik kon alleen maar het veel misbruikte woord ge bruiken: „ontzettend!" SCHIER El LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 2