Plaatselijke problemen voorgelegd aan Statenfraktie van het C.D.A. Mosselkwekersvereniging stelt zich achter motie Visserijnota veel geholpen Israël bereid tot wapenstilstand De zomertijd Autogordel: niet PARTIJ VAN DE ARBEID LIJST 1 <§g|g! DE ZIERIKZEESCHE COURANT Schouwen-Duiveland-trip WAT rnr bilt „Algemeen Vissersbelang" CfïH C Woensdag 22 maarl, 20.00 uur Zeeuwse lijsttrekker W. Don statenfraktie ex-minister M. v. d. STOEL in Huis van Nassau ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 21 maart 1978 134ste jaargang Nr. 22273 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1*89) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee, Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 23,90, per jaar 91,—. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 35 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,40. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Onderwijszaken in Zierikzee-raad vreemde en onbevredigende zaak gevonden, 1 ZIERIKZEE. Een Zeeuwse C.D.A.- Statendelegatie bracht maandag in het kader van een regio-trip, een bezoek aan de Cornelia stichting. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. de vrouwelijke kandidaat en de dames mevrouw H. M. L. Remijn de Badts en mevrouw J. Punt van Os- nabrugge. Onder de aanwezigen verder gedeputeerde A. L. van Geesbergen en burgemeester E. Baerends van Middenschouwen. Men zie ook elders in dit nummer. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit. 10 pagina's Advertentie Verwachting tot woensdagavond: Wisselvallig Eerst opklaringen maar ook plaatse lijk een bui, later op de dag meer bewolking gevolgd door regen; ma tige tot krachtige, aan de kust later harde wind draaiend van noordwest naar zuidwest; minimumtemperatu ren rond één graad, maximumtem peraturen circa 7 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 6. Min.-temperatuur: omstreeks 4 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 8 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 20 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 22 maart. Zon op 6.40, onder 18.56 Maan op 16.40, onder 5.34 23 maart. Zon op 6.37, onder 18.57 Maan op 17.49, onder 6.00 Volle maan: 24 maart (17.20) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 22 maart 1.52 14.22 7.46 20.01 23 maart 2.33 15.03 8.20 20.31 Doodtij: 26 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 21-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Tussen een lagedrukgebied na bij IJsland en een hogedrukgebied boven het zuidelijk deel van de At lantische Oceaan, handhaaft zich op onze breedte een krachtige weststro ming, die koude en onstabiele lucht aanvoert, waarin maartse buien voor komen. Een golfvormige storing trok het afgelopen etmaal van de ingang van Het Kanaal ten zuiden van ons langs naar het Alpengebied, terwijl een kleine depressiekern dinsdag morgen pal over ons land naar het oosten trok en aanleiding gaf tot regen en natte sneeuw. Het aantel dodelijke auto-onge vallen is de Laatste twèe jaar, na een daling in 1975, weer aan het toene men. Volgens dr. R. Vos, hoofd van de afdeling verkeersveiligheid, zou de verplichting tot 'het dragen van de veiligheidsgordel hebben moeten lei den tot een forse daling van ver wón-dingen aan het hoofd. De ver schuiving in de cijfers is echter ge ring. „Voordat de gordel verplicht was, werden er riet zoveel mensen met hoofdletsel in het ziekenhuis opgenomen als nu", aldus dr. Vos. Hij vindt dit daarom zo verontrus tend omdat volgens hem hoofdletsel de belangrijkste doodsoorzaak van verkeersslachtoffers is. De voorlo pige conclusie die in het rapport wordt getrokken is, dat de gordels niet juist helemaal niet worden gedragen. WASHINGTON, 21-3. De Israëli sche ambassade in Washington heeft maandagnacht laten weten dat Is raël bereid is een onmiddellijk wa penbestand in acht .te nemen en in woners in Zuid-Dibanon de gele genheid te bieden terug te keren naar hun dorpen. In de verklaring wordt gezegd1 dat de Israëlische minister van defensie Weizman. in zijn besprekingen met UNO-ccmmandant Enzio Silasvuo de bereidheid van Israël heeft uit gedrukt om zich te houden aan een onmiddelijke wapenstilstand in Zuid-Libanon, mats deze wederzijds gerespekteerd zou worden. BRUSSEL, 20-3. Op zondag 2 april om 2 uur in de ochtend moeten alle Nederlanders hun klok een uur vooruit zetten om b(j de t(jd te blij ven. Dan gaat in ons land de zomer- tyd weer in, een kunstmatige ver lenging van de dag, die vorig jaar voor het eerst sinds de oorlogsjaren opnieuw werd ingevoerd en die, blij kens opiniepeilingen, over het alge meen zeer positief werd beoordeeld. Niet alleen in ons land, ook in Bel gië, Luxemburg, Frankryk. Spanje, Andorra, Griekenland, Turkic en Polen zet men op dat tjjdstip de klok een uur vooruit. Maar in het Vere nigd Koninkryk en Ierland is dal af gelopen zondag al gebeurd. K ZIERIKZEE, 20-3. Een delegatie van de Zeeuwse CDA- statenfraktie, onder leiding van drs. H. Eversdijk, maakte maandag een studietrip naar Schouwen-Duive-. land, mede met het oog op de komende statenverkie zingen op 29 maart a.s. Te Zierikzee gold het bezoek in eerste instantie de Lagere Technische School. „We zijn erg geschrokken van de toestand waarin deze school ver keert. De situatie ligt dicht aan tegen de onbruikbaarheid", aldus drs. Evers- dijk tijdens een 's avonds in „Mondragon" gehouden perskonferentie. „Voor al ook de dependance aan het Kerkplein, waarin de bakkerij-opleiding is ge huisvest baart zorgen". Veel van de hier opgeleide bak kersleerlingen verdwijnen in de ho reca, maar voor een gerichte horeca- opleiding zou hier ruimte moeten zijn. Wat betreft de totaalsituatie van de LTS verschijnt een rapport, dat in de Vaste Kamerkommissie aan de orde zal worden gesteld door het CDA. Opvallend is - zo werd verder ver klaard - de inzet waarin niettemin aan deze school gewerkt, waarbij het gebouw goed onderhouden wordt, zodat het er beter uitziet, dan het in werkelijkheid is. Voor de nieuw te bouwen school is de urgentie verleend en is een schetsplan ingediend, maar de Rijksgebouwendienst heeft nog geen uitstel gegeven. Sprake is van een „soort krepeergeval": voor vernieu wing is grond gekocht, maar wel licht moet tot 1980 gewacht tot „groen licht". In bedoelde nota wordt gesproken van een z.g.n. „witte vlekkenplan", maar Scharendijke kan daar maar moeiljjk kontent over zijn. 1 Scharendijke Scharendijke heeft een enorm winstpunt geboekt met de inge bruikneming van de nieuwe jacht haven. Ter plaatse heeft men de be kende leegstand van tweede wonin gen in het dorp zelf voorkomen, door de concentratie in het 2e-wo- ningen - nieubouwgedeelte. De Nota Bewoningspatroon spreekt voor Scharendijke van on geveer 80 woningen in een tijd van tien jaar, met de aantekening erbij dat de bewoners een ekonomische binding hebben met het dorp. Zelfs degenen, die een „dorpje verder werken zouden niet in die wonin gen mogen wonen en dit wordt een Gunstige zaak daar is het stfeven naar een typisch soort vakantie-on derkomens, die het midden houden tussen een huisje en een caravan, waardoor de mogelijkheid wordt ge schapen voor mensen, met een be scheiden beurs, ook van de voorde len ter plekke te profiteren. Op een bepaalde manier houdt de gemeente het verhuur van de ligplaatsen in de jachthaven in eigen hand, waarbij het prioriteitenschema er als volgt uitziet: gemeentenaren, Zeeuwen, tweede huis-bewoners en buiten landers. Conieliastichtiiig Een slotbezoek god de Cornelia stichting. Met waardering voor de geweldige arbeid in het huis oude stijl, organiek verricht, verheugt het CDA zich over de herstruktuering, waarbij het geheel een bredere oecumenische basis krijgt. Gestreefd wordt in de toekomst naar een soort evenwicht in de bezetting tussen so matische patiënten en geestelijk ge stoorden, waarbij gemikt wordt op een uitbreiding tot minimaal 100 bedden (thans 67). De opleiding van leerlingen zal voortaan aan de Goese opleidingsschool geschieden. Brminisse Een tweede schrik gold Bruinisse, waaraan 100 mensen werk verschaf fende industrieën en een scheeps werf bedreigd worden door te hoog stijgend water bij springvloeden, een stuwing die nog erger zal worden na voltooiing van de Philipsdam. De narigheid is - zo stelde de CDA- delegatie vast - dat onder de gege ven omstandigheden van een perso neelsuitbreiding geen sprake kan zijn, want tot nu toe heeft men zich moeten behelpen met noodvoorzie ningen tegen het stijgende water. Daartoe zou in een andere situatie wel de mogelijkheid bestaan. Door deze (water) - moeilijkheden gaat ook veel tijd verloren. Er verschijnt ter zake een E.T.I.-rapport en de problematiek zal onder de aandacht gebracht worden van de betreffende Vaste Kamerkommissie. Gewezen werd nog op het feit, dat Bruinisse geen werklozen kent. WESTENSCHOUWEN. De Atletiek vereniging Delta Sport hield zater dag jl. de zesde Pannekoekenloop in de Domeinen. Deze Pannekoeken loop vormde de afsluiting van een reeks door Delta Sport georgani seerde crossen. De foto- toont de en thousiaste deelnemers in aktie. Zie ook elders in dit nummer. DEN HAAG, 20-3. De verplichting tot het dragen van de autogordel lijkt het beoogde doel voorbij te schieten. Volgens een rapport van de afdeling verkeersveiligheid van het ministerie van volksgezondheid is het percentage ernstige verwon dingen sinds de invoering op 1 juni 1975 ongewijzigd gebleven. BRUINISSE, 17-3. De Mosselkwekersvereniging „Al gemeen Vissersbelang" schaarde zich vrijdagavond tij dens de jaarvergadering in het Ned. Herv. Verenigings gebouw, achter de motie van provinciale staten, die naar aanleiding van de Visserijnota werd ingediend. De staten van Zeeland, in vergade ring bijeen op 17 maart jl., besloten tot de indiening van deze motie, we gens hun overtuiging van het grote belang van de schelpdierenkultuur voor de provincie Zeeland. In de motie wordt het kollege van g.s. verzocht: a) er bij de minister van landbouw en visserij op aan te dringen dat een herindeling van de potentiële vis gronden in de Oosterschelde voor de opzet van de oesterkuituur opnieuw ter hand wordt genomen; te beginnen bij de thans niet verhuurde percelen aan gegadigden die tot nu toe daar toe niet in de gelegenheid waren; b) er tevens bij de regering op aan te dringen de in uitvoering zijnde broedwinningsproef op semi-kunst- matige wijze, in het proefstation 't Horntje op het eiland Texel, te doen voortgaan, totdat de gedeelte lijke afsluiting van de Oosterschelde gerealiseerd zal zijn, om geen kost bare tijd en kennis verlorea te laten gaan voor de opbouw van deze kui tuur. Besluit deze motie ter kennis te brengen aan de vaste kommissie voor de visserij in de Tweede Kamer. Vele spanningen Het statenlid de heer H. Schot sprak tijdens de statenvergadering van vrij dag jl. zijn erkentelijkheid uit over de gepresenteerde nota over de Zeeuwse visserij. Hij meende overi gens ook uit de nota te lezen dat er vele spanningen zijn. Vooral met na me bij de mosselkwekers van Brui nisse, welke voor de tweede maal hun Zeeuwse visgronden achter een dam zien verdwijnen. Eerst in de Grevelingen en straks in het Volke rak achter de Philipsdam. De heer Schot wees erop dat zo toch niet alle mosselkwekers even redig zwaar getroffen worden door de Deltawerken. Yerseke en Zierik zee bleven grotendeels buiten gevaar en behielden hun autochtone vis gronden. „Visgronden zjjn voor de kweker onmisbaar in hun bedrijfs voering. Zoals bekend behgort deze grond toe aan de Staat en voor wat betreft de Oosterschelde aan de Dienst der Domeinen zuidwest-Nederland, wel ke op advies van de Direktie Visse rijen worden toegekend. Verder zei de heer Schot het over plaatsen van een gedeelte van het RIVO naar Zeeland bijzonder toe te juichen. Hij was van mening dat dit instituut tevens een positieve bij drage zal kunnen leveren bij de mogelijke semi-kunstmatige oester- broedwinning. „Wij zijn van mening dat spoedig met de voorbereiding van de herin deling van de Oosterschelde moet worden begonnen, voordat verdere verzanding van de braakliggende per celen en van deze bedrijfstak plaats vindt", aldus de heer Schot. 1 t t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1