Eerste boten voeren nieuwe jachthaven Scharendijke in JAN EN BAS TERPSTRA WINNAARS ONDERLING SOLISTENCONCOURS De olieramp voor de kust van Bretagne f$i V DE ZIERIKZEESCHE COURANT GELD NODIG Weekeind-sport Schouwen-Duiveland Botenbier voor werknemers „Kunst en Eer" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 20 maart 1978 134ste jaargang Nr. 22272 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1PB9) Derde afdeling: Kora de Boer. fluit 50 pnt; Tweede afdeling: René Boot, Co v. Geesbergen en Kees van Geesbergen trom; 44 pnt; Marian Klink klarinet 50 pnt; Ad Hageslein cornet 56 pnt; René Boot, Co v. Geesbergen, trom 51 pt. Eerste afde ling: Joke Verspeek, fluit 57 pnt; Marian Klink en Marga v. Geesber gen, klarinet 48 pnt; Bas Terpstra trompet 58 pnt; Jaco Konijnenburg klarinet 53 pnt; Jan Terpstra trom pet 60 pt: Hans Terpstra klarinet 59 pntJan Terpstra en Bas Terpstra trompet 65 pnt.; Hans Terpstra en Marga v. Geesbergen klarinet 53 pnt; Hans Grootjans, Cor Struvk, Karei de Keizer en Kees v. Geesbergen trom 53 pnt.; Piet Duson, Kees Ko nijnenburg klarinet en Jan Loubert fagot 48 pnt. Afelding Uitmuntendheid: Cees v. d. Berge klarinet 52 pnt; Jaco en Kees Konijnenburg, klarinet 56 pnt; Piet Duson klarinet 61 pnt; Jaco Ko nijnenburg, klarinet 58 pnt. Ere-af- deling: Ko Broekhuizen 62 pnt. Advertentie 's Morgens gebeld 's Avonds geld Vraag vrijblijvend uw mogelijkheden Financieringskantoor M. Geense BRUINISSE Dr. De Kockstraat 28 Telefoon (01113) 1619 REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee, Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 23,90, per jaar 91,-. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 35 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,40. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. TN DIT NUMMER: Uitslagen Dankwoorden Namens alle deelnemers(sters) werden dankwoorden gesproken door Marga v. Geesbergen en Marian HEERLEN. Bij drie zogenaamde horst ruktureringsbedrij ven in de oostelijke mijnstreek staan circa vijf honderd arbeidsplaatsen op de tocht. De eerste twee, fraai versierde, bo ten voeren vrijdagmiddag de nieu we haven van Scharendijke in. Dat ging niet ongemerkt. Voor werkne mers en vertegenwoordigers van al lerlei instanties was er in de bouw keet „botenbier". (Fpto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's SCHARENDIJKE, 17-3. In de aanleg van de nieuwe jachthaven van Scharendijke is vrijdagmiddag een mijlpaal bereikt. En voor die gelegenheid werd dan ook het - door burgemeester E. Baerends van Midden- schouwen zo genoemde - „botenbier" geschonken. Onder luid getoeter en met Ben gaals vuur aan het dek, voeren vrij dag de eerste jachten de haven in. In een gezelschap, dat bestond uit vertegenwoordigers van de water sportvereniging, aannemer Troost BV, de stuurgroep die zich met de ont wikkeling van de haven heeft bezig gehouden, werknemers, ir. Klooster boer van het waterschap en vele anderen vertelde burgemeester Bae rends in de bouwkeer aan de haven een en ander over de ontwikkelingen die in Scharendijke gaande zijn. „We willen graag de werkers aan onze haven in ,'t zonnetje zetten", zei 'hij. „Uit respekt en waardering voor al datgene wat gepresteerd is in de afgelopen 6 moeilijke maanden. Voor „het ploeteren in de prut van Scha rendijke". In een soms vlijmscherpe koude wind". Omdat de weersomstandigheden in de afgelopen wintermaanden niet meezaten, is de aanleg van de haven op het schema achtergebleven. Toch is het nu mogelijk al met de Paasda gen jachten te ontvangen. De aanleg steigers zijn klaar op een enkele na en die worden deze week nog in orde gemaakt. De burgemeester van Midden- schouwen zei het te betreuren, dat de heer A. v. d. Mast als gevolg van een ongeluk niet bij deze bijeenkomst aanwezig kon zijn. Hem is echter in het ziekenhuis een attentie gestuurd. 742 ligplaatsen Na een applaus voor de medewer kers, herinnerde de heer Baerends er aan dat in het najaar van 1976 voor Scharendijke het licht op groen werd gezet en dat vanaf die tijd een ak- tieve stuurgroep de mogelijkheden heeft onderzocht om te komen tot een goede haven, voor een redelijke prijs, die door de gemeente zelf zou kunnen worden aangelegd. „Daar zijn we door deze werkwijze in ge'slaagd", konstateerde spreker. Hij sprak daarom ook zijn waarde ring uit voor het werk van de stuur groep. Op 29 augustus vorig jaar werd de haven aanbesteed, waarna het werk werd gegund aan Aannemers bedrijf Troost BV te Pernis. In de nieuwe haven zal plaats zijn voor 514 boten in het water en voor 40 jollen op de wal. Daarbij komen OOSTERLAND. Het eerste elftal van de sportvereniging Duiveland kreeg zaterdagmiddag voor aan- vang van de voetbalwedstrijd tegen Heinkenszand nieuwe trainingspak ken aangeboden door de heer H. Ehinger, direkteur van de F.T.S.- Company. Zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) dan nog de 100 visboten in de oude haven, de 20 kleine boten en de 68 jollen. Dat betekent dat er in Scha rendijke 742 ligplaatsen zijn plus ruimte voor 50 passanten, de zeil- school, de rondvaartboot en een sport vissersboot. Jachtwerf Bij de haven zal voldoende akkom- modatie komen. Naast de toiletten en het kantoor voor de 'havenmeester, ontwikkelt Zaadnoordijk Heeren veen en Van Dongen in een BV een jachtwerf waarin jachtbouw wordt gepleegd, een reparatiewerkplaats komt, een showroom, een botenlift enz. Deze voorziening zal voor Scha-, rendijke weer een impuls op werk gelegenheid gaan betekenen. Achter in de haven komt een groot restau rant met uitzicht op meer en haven. De onderhandelingen daarvoor zijn echter nog niet afgerond. Verder komt op een parkeerterrein ruimte voor 350 auto's en zal ook op het ha venterrein zelf voldoende parkeer gelegenheid zijn. De belangstelling voor de haven van Schr-e.ndyke is erg groot. Al voor nieuwjaar 1978 waren alle plaat sen besproken. „Dat is te wyten aan het groot gebrek aan ligplaatsen, doch ook aan de goede besloten ligging van deze haven en de redelijke prijzen", meende de burgemeester. Verhuur Waarderende woorden had hij hierna ook voor de watersportvere niging Scharendijke die om heeft moeten schakelen van een kleine vereniging naar een uitbreiding met 540 boten. De watersportvereniging huurt de haven van de gemeente en regelt zelf de verhuur van de ligplaatsen. „Er is veel werk verzet en we stellen het op prijs dat ook veel nieuwe mensen meewerken aan de organisatie". „De haven dient een onderdeel te zijn van de totale rekreatieve ont wikkeling van Scharendijke", aldus spreker die voorrekende dat een der de van de ligplaatsen is verhuurd aan inwoners van de gemeente of aan tweede woningbezitters. Vijftig procent van de ligplaatsen is ver huurd aan mensen uit Zuid-Holland en Zeeland, 25 procent aan mensen uit de rest van Nederland en 25 pro cent aan Duitsers en Belgen. Er komen geen levensmiddelen winkels by de haven. „We hopen dat de middenstand van Scharendijke kans ziet goed in te spelen op de ont wikkelingen." Aktieve watersporters Voor dit konkours, waarvoor een redelijke belangstelling bestond, be gon, werd een welkomstwoord ge sproken door de voorzitter de heer J. W. F. Loubert, die tevens de -so listen aankondigde en op de num mers een toelichting gaf. Het was geen gemakkelijke taak voor het ju rylid, de heer Henk Blom, dirigent van Luctor et Emergo uit Renesse om de 20 optredens (drie kwamen er te vervallen wegens ziekte) geduren de vier uren te beluisteren en te be kritiseren. Niettemin kweet de heer Blom zich op bewonderenswaardige wijze van zijn taak door deskundig maar kritisch het geheel te beoorde len. Klink, waarbij bloemen en een kado werden aangeboden aan de vaste K. en E pianiste mevr. H. G. J. de Regt- De Rijke. Ook zij mocht voor haar inzet en fantatisch spel een gul ap plaus ontvangen en eveneens dank woorden van voorzitter Loubert, die zei er steeds verstomd van te staan hoe zij de solisten opvangt, bege leidt en meesleept door de moeilijke passages waarbij er tevens een kal merende invloed van haar uitstraalt op de solisten. De gebruikelijke en veloppe met inhoud onderstreepte nog eens de dank van de solisten. Ook de heer Blom werd hulde ge bracht voor zijn intensieve ai-beid aan dit konkours. Naast de gebruikelijke dankwoord den ontving de heer Blom een pla- tenbon en voor mevr. Blom een boe ket uit handen van Kora de Boer. De heer Loubert sprak nog eens zijn er kentelijkheid uit tot de heer Blom voor de 10 weken, die hy Kunst en Eer geleid heeft tydens de ziekte van dirigent E. A. de Looff. ZIERIKZEE, 20-3. Op het onderling solistenkonkours, dat werd georgani seerd door de koninklijke harmonie „Kunst en Eer" in het repetitielokaal aan de Nieuwe Boogerdstraat werd het hoogst aantal punten behaald door de ge broeders Jan en Bas Terpstra op trompet, die een perfecte uitvoering gaven van de Fanfare Festival van J. Andriessen, wat hun met een puntentotaal van 65 tevens de wisselbeker opleverde. Deze werd overgenomen van broer Hans Terpstra, die hem vorig jaar veroverde. Namens de watersportvereniging Scharendijke sprak hierna voorzitter J. Rutgert. „We zijn er trots op dat we een steentje hebben mogen bij dragen aan de ontwikkeling van de watersport", zei hij waarna ook hij zijn respekt uitsprak voor de werkers aan het projekt. „We willen graag aktieve water sporters bij onze vereniging", aldus de heer Rutgert, „We willen niet al leen ligplaatsen verhuren". Hij deel de mee dat op het ogenblik zestig mensen in allerlei kommissies aktief bezig zijn. „We hopen op een goede band met de bevolking en dat veel inwoners zich aktief met de watersport bezig zullen gaan houden. We zijn bezig om een jeugdafdeling van de grond te krijgen, omdat je aan de basis moet beginnen". De w.s.v. Scharendijke hoopt dat de stimuleren met enkele lesboten en goede instrukteurs. Hierna ging het gezelschap naar de haven waar de vlag van de wa tersportvereniging in top ging en de eerste boten binnenvoeren. In de bouwkeet werd vervolgens het „bo tenbier" uitbundig genoten. Deze zo mer zal de jachthaven officieel wor den geopend. Het is de bedoeling, dat dan cok het Koninklijk Huis daarby vertegenwoordigd zal zijn. BREST, 18-3. Duikers hebben zondagochtend een eind gemaakt aan de oliestroom uit de supertan ker Amoco Cadiz, die donderdag avond tydens een storm voor de kust van Bretagne op de rotsen sloeg en in tweeën brak. DEN HAAG. Vandaag (maandag) en eventueel ook dinsdag, behandelt de hoge raad in Den Haag het cassa tieberoep van de 78-jarige Pieter Men ten tegen het vonnis van de by- zondere strafkamer van de recht bank te Amsterdam. Deze veroor deelde Menten op 14 december tot vyftien jaar gevangenisstraf wegens oorlogsmisd aden. De naar schatting 80.000 ton olie die al uit het schip is gestroomd, vormt een reusachtige vlek van on geveer 60 ibij 18 'km die al een groot stuk van de Bretonse kust heeft be smeurd. Zaterdagavond besloot de Franse marine met tegenzin, chemi sche middelen te gebruiken om de oltie te bestrijden. Men is er name lijk niet zeker van of de bestrij dingsmiddelen niet even funest voor het milieu zijn als voor de uitge stroomde olie. De vlek wordt nu be spoten met polystyreen schuim dat de olie aan elkaar doet klonteren tot ballen die dan later kunnen wor den opgeruimd. BERGAMO. By een lawine in het dal van Bondione, in de omgeving van de Italiaanse plaats Bergamo zijn zondagmiddag vier mensen om het leven gekomen. Wij hebben al veel verdriet gehad om ongelukken, die nooit gebeurd zijn. Guido Gezelle Verwachting tot dinsdagavond: Buien Half tot zwaar bewolkt met enkele regen-, hagel- of nattesneeuwbuien; krachtige tot harde, nu en dan storm achtige wind uit zuidwest tot west; minimumtemperaturen ongeveer 3, maximumtemperaturen circa 7 gra den. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 6 Min. temperaturen omstreeks 2 gr. Max. temperaturen omstreeks 9 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 21 maart. Zon op 6.42, onder 18.54 Maan op 15.34, onder 5.07 Volle maan: 24 maart (17.20) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 21 maart 1.02 13.32 7.05 19.25 Doodtij: 26 maart. HET WEEKOVERZICHT De BILT. 20-3. Het K.N.M.I. deelt mee: Een depressie nabij IJsland houdt boven het oostelijk deel van de Atlantischse oceaan een krachti ge westelijke stroming in stand. Na dat een regenfront van de IJslandse depressie ons in de nacht van zon dag op maandag passeerde, kwamen wij onder invloed van deze stroming, die koele oceaanlucht naar onze om geving voert. Golfvormige storingen, die in deze weststroming boven de oceaan tot ontwikkeling komen kun nen van tijd tot tijd voor meer wind en perioden met regen zorgen. Een dergelijke storing bevond zich maandag morgen zuidelijk van Ier land en zal vermoedelijk in de nacht van maandag op dinsdag ons passe ren. Het blijft de komende dagen wisselvallig weer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1