DE ONTVOERDE DIREKTEURSDOCHTER MET MAO ALS VOORBEELD GAAT CHINA ONMAOISTISCH VERDER BLIK DOOR HET WERELD VENSTER ZIERIKZÊ ESCfIE NIEUWSBODE vmuag n maan im N. 22271 9 Heel China heeft massaal feestge vierd omclat het vijfde volkskongres het sporadisch bijeenkomende parlement - met zoveel sukses de agenda heeft afgewerkt, wat zoveel wil zeggen alsingèstemd met de voorstellen van partijbaas Hwa Kwo-feng. Ook de verrassing dat deze zelf premier wenste te blijven - en bleef - werd geaksepteerd. Dat hij de machtigste man is in het Chi- na-na-Mao staat hiermee buiten twijfel. Mcüar ook dat zijn mensen, zoals eerste vice-premier Teng Hsiao-ping, hun positie aanzienlijk hebben versterkt. Het zijn de lange tijd in diskrediet geraakte leden van de groep om de vroegere premier Tsjou En-lui die diens lijn voortzet ten. Een lijn, die in de laatste tien tallen jaren van Mao's bewind, met diens steun ijverig werd doo-rkruist. Niettemin tooien deze gezaghebbers Zich nu met de mantel van Mao - ook voor die maatregelen die Mao nooit van hen zou hebben geduld, ledereen die er anders over denkt wordt gerekend tot de „bende van vier" waarvan Mao's weduwe het voornaamste lid was. Voor de Chi nees die een beetje nadenkt zou het er heel goed op kunnen lijken dat Mao ook tot de bende van vier zou zijn gerekend als hij nu herrees, want inderdaad is het hem kenmer kende radikatisme dat in de bende van vier veroordeeld wordt. Voorzitter Hwa maakt er geen ge heim van wat hij met zijn land wil. Het is in menig opzicht al de grote mogendheid die terecht aanspraak kan maken op die betiteling in de Verenigde Naties. Maar tussen Chi na en bijvoorbeeld de VS en de Sovjet-Unie gaapt nog een enorme kloof als men kijkt naar de indu striële kracht en de militaire macht die het land op de been kan bren gen. Wat politieke invloed betreft behoort China met Rusland en Amerika tot de supermachten, voor het overige is het een grote mo gendheid die meer in de klasse van Frankrijk past, als dat al het geval is. Die tweeslachtigheid wil Hwa te lijf gaan, net zoals Tsjou dit wil de maar door Mao niet altijd kon omdat die met middelen als de Cul turele Revolutie en dergelijke er tussen kwam omdat de leer en de solidariteit voor hem zwaarder wo gen dan de industriële ontwikkeling. Bij die Culturele Revolutie is gelei delijk aan ook in de rechtspraak het een en ander veranderd en kregen vooral speciale kom'ité's grote in vloed die het gedrag van de indivi duele burger nauwlettend konden toetsen aan hun idealen, iets wat vaak leidde tot ernstige aantasting van de individuele vrijheden. Mao niet afvallen Het verbieden van huwelijken en zulke dingen meer was zeker niet ongekend. Ten dele werkt dit trou wens nog door en het is opvallend dat in Chinese kranten de laatste tijd veel ruimte wordt besteed aan het laken vah de restanten van deze betutteling her burgers. Hwa heeft hiervoor goede redenen. Hij moet het voor de verbetering van de in dustriële kapaciteit en van het on derwijs vooral hebben van de 'in- tellektuelen die door de chaotische omstandigheden van de laatste ja ren schuw zijn geworden. Het gaat niet om het uitroepen van grotere vrijheden maar vooral om rust en orde waarin de burger weet waar aan hij toe is, inklusief de plicht om niet te ver af te wijken van wat men allemaal solidair als goed be schouwt. En het afwijken moet dan netjes gecamoufleerd worden, bij- ZONNEMAIRE. Paauwe Woning inrichting B.V. besloot tot het ruim telijk uitslaan van de vleugels. Een nieuw bedrijfspand is in aanbouw en de foto geeft een beeld van de „tussenstand" van deze opmerkelijke bouw. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) voorbeeld zoals Hwa dingen in de stijl van Mao verklaart die het eigenlijk niet zijn. Curieus is het om te zien hoe Chi na 011-Mao's verder gaat zonder Mao af te vallen, terwijl de Russen het na Stalin precies andersom de den. Na de dood van Stalin heeft vooral Chroesjtsjew zich beijverd om de kwade kanten van alles en nog wat toe te schrijven aan Stalin en diens discipelen. Dat ts in zekere zin nog altijd zo, hoewel intussen hele generaties Russen de Stalinpe- riode nooit zelf bewust meegemaakt hebben. Voor hen is de naam Stalin iets uit de geschiedenisboekjes, waaruit hij nooit helemaal is ver dwenen - dat was de stijl niet meer zo in de jaren na zijn dood. En in die geschiedenisboekjes leert men hem wel kennen als de man die het land groot maakte en die Hitiers invasie afstrafte - een groot man dus. E11 als men kijkt wat zijn op volgers ervan gemaakt hebben dan hoeft Stalin zich ook niet in zijn graf om te draaien al is dat wat minder verheven uitgevoerd dan hij geloenst zou hebben. Meer vrijheid intern is er niet, de vervolgingsme thoden zijn alleen wat moderner en subtieler geworden. En de ontwik keling van de militaire, politieke en ekonomische macht is gestaag ver der gegaan m de richting die hij ge wezen heeft, ook al is zijn naam niet meer aangeroepen bij de reali satie van zijn ideeën. Het enige wat men voorshands niet kan zien is dat de opvolgers van Mao en Stalin langs deze verschillende wegen weer tot de nauwe banden komen die tussen hun voormannen eens hebben bestaan. Flitsen uit het buitenland WASHINGTON. President Carter is a'kkoord gegaan met een belang rijk amendement op het verdrag in zake het Panamakanaal. Dót houdt een toevoeging aan het besluit tot bekrachtiging van het verdrag in, die een Amerikaanse militaire dn'te»-- venrtie in de kanaalzone mogelijk maakt ingeval van binnenlandse woelingen in Panama. TEL AVIV. Een Israëlische leger- woordvoer.der heeft donderdagoch tend meegedeeld dat bij de strijd in het zuiden van Libanon 11 Israëli sche militairen zijn gesneuveld en 57 gewond. PARAMARIBO. Suriname zal bij zijn ontwikkeling in belangrijke ma te afhankelijk blijven van het 'bui tenland. Dit staat in de regerings verklaring, die premier Arron van Suriname woensdag heeft uitgespro ken in het parlement in Paramaribo. PARIJS. Libië heeft officieel ver zocht om een spoedbijeenkomst van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties ter bespreking van de „zio nistische agressie in Zuid-Libanon", zo meldde het Libische persbureau in een in Parijs ontvangen bericht. BUENOS AIRES. Bij een gevan genisopstand in Buenos Aires zijn, volgens onofficiële gegevens, onge veer 50 gevangenen om het leVen ge komen, terwijl circa 100 mensen ver wondingen 'hebben opgelopen. MOGADISCIO. Somalië heeft zijn geregelde strijdkrachten volledig uit de Ogaden-woestijn teruggetrokken. Het heeft op de grote mogendheden een beroep gedaan een blijvende vi ede te vestigen in de hoorn van Afrika. Dit is in Mogadiscio bekend gemaakt door het Somalische minis terie van voorlichting. ROME. De schatrijke, Romeinse aannemer Angelo Apolloni, die vier maanden geleden ternauwernood voor een ontvoering werd behoed, is in de nabijheid van zijn huis gekid napt. WASHINGTON. Israël heeft de Verenigde Slaton via de Israëlische ambassadeur in Washington ge vraagd te helpen een overeenkomst tot stand te brengen die ervoor zorgt dat de Palestijnse commandos niet terugkeren naar het gebied waar Israël woensdag in Zuid-Libanon is binnengevallen. ROME. Uit kringen van Britrese opstandelingen an Rome is vernomen dat Ethiopische regeringstroepen, een groot offensief zijn begonnen om uit de omsingeling te breken van de be legerde Eritrese hoofdstad Asmara. STRAATSBURG. De Israëlische aanval cp de Libanon is voor het Europees parlement aanleiding ge worden, af te zien van een veroor deling' van de Palestijn>e aktie van het afgelopen weekeinde in Tel Aviv. KIEL. Op een internationaal sym posion over de Waddenzee, dat in Kiel (Sleeswijk-Holstein) is begon nen, 'heeft de visserij bioloog prof. Walter Nellen uiteengezet wat de Waddenzee betekent voor de talloze vissoorten en andere zeedieren. Hij wees op het absoluut unieke karak ter van deze zee. TEL AVIV. De vond'st van met kwik ingespoten Israëlische sinaas appels in Nederland. West-üuitsland Engeland en enkele andere Europese landen heeft Israël circa 30 miljoen dollar, (ongeveer f 65 min.) gekost aan gederfde zuidvruchtverkopen. 5 Genoeg voedsel 4 ROME, 13-3. Er wordt ge- 4 noeg voedsel geproduceerd op 1 4 de wereld om iedereen te eten 4 te geven, maar de gebrekkige J 4 distributie heeft tot gevolg dat 4 er steeds meer mensen honger 4 lijden. De voedsel- en land- 4 bouw-organisatie van de Vere- J 4 nigde Naties, F.A.O., heeft 4 maandag meegedeeld dat het J 4 aantal ondervoede mensen in J 4 de wereld in de periode van 4 1974 is toegenomen van 400 4 miljoen tot 455 miljoen. 4 Er is genoeg voedsel aanwe- J 4 zig om aan de vraag van de 4 wereldbevolking te kunnen 4 voldoen, als de distributie op- J 4 timaal zou functioneren, zo J 4 laat het F.A.O. weten. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Nederland is met vijf andere landen kandidaat om volgend jaar zitting te nemen in de Veiligheidsraad. Maar het is voor barig om te zeggen dat Nederland de kandidatuur op zal geven ten gunste van Noorwegen. MAASTRICHT. Conform de eis heeft de rechtbank in Maastricht de 44-jai-ige hoofdagent van de Kerkraadse gemeentepolitie Jan H. wegens mishandeling van een ar restant veroordeeld tot drie maan den voorwaardelijke gevangenis straf en een geldboete van 2.500 gul den. AMSTERDAM. De stichting Oecumenisch studie- en aktiecen- trum voor investeringen (OSACI) heeft een aantal Nederlandse ker ken, orden en congregaties opgeroe pen aktief gebruik te maken van hun aandelenbezit in Amerikaanse ondernemingen teneinde daar maat- schiappelijke veranderingen te be pleiten. PIEERLEN. De direktie van de meubelfabriek Fristho in Heerlen (130 man personeel) heeft surseance van betaling aangevraagd. AMSTERDAM. De 30-jarige Am sterdammer J. C. B. heeft bekend in ongeveer een jaar <tijd 250 inbraken te hebben gepleegd in Amsterdam, Diemen en Abcoude, waarbij hij voor minstens 300.000 gulden aan geld en goederen ontvreemdde. Hij werd aangehouden bij een inbraak in een woning in Diemen. MIDDELBURG. Het jaarlijks te kort van de provinciale Zeeuwse veerdiensten dat nu schommelt tussen de 21 en 22 miljoen zal mogelijk fc-rs toenemen tengevolge van 'het aantrekken van dertig man extra personeel en het aanbrengen van extra voorzieningen om het ver voersaanbod voor de bestaande veer boten te ontlasten. Wat biedt de BEELDBUIS? ZONDAG 19 MAART NED. I: In Cantate Domino, waarin geestelijke muziek uit de periode zestiende eeuw tot aan het heden aan bod komt, wordt door de volgende koren gezongen: Art Vo cals ensemble en het Amsterdams Kern Ensemble. Het rijk van de Kalash is de titel van een dokumen- taïre film over de Kalsh-stam in Pakistan en Afghanistan. Hoewel de oorsprong van d)it volk onbekend is, wordt aangenomen dat het afstam melingen van achtergebleven solda ten van Alexander de Grote zijn le ger betreft. Daarna de zevende edi tie van Ja, natuurlijk de quiz die zijn vragen ontleent aan weder waardigheden in de natuur. Ten slotte de rubriek van ander nieuws, waarin verbanden worden gezocht tusen de feiten dat Nederland hon derdtien kerkgenootschappen telt, vier miljoen Christenen telt en dat er uiteindelijk maar één Christelijk geloof te beleven valt. NED. II: In de serie Het paradijs der dieren wordt aandacht besteedt aan de speelsheid van jonge dieren, die aldus de jacht op prooi, die later levensnoordzaal zal worden, leren. In Waar hoor ik thuisreist de kijker met de veertienjarige Ja mei mee naar Marokko, om een kijkje bij een nomadenstam te ne men. Daarna Sesamstraat gevolgd door het populair-wetenschappelijk programma Horizon, waarin aan dacht wordt besteed aan de redding DEN HAAG. Het bedrag dat dit jaar via de aangekondigde tijdelijke maatregelen 'ter beschikking van het bedrijfsleven komt vormt de voorlo per van een in de komende jaren kontinue stroom van middelen die mede tot doel 'hebben het draagvlak van onze ekonomie te verbeteren en te verbreden. DEN HAAG. In de toekomst zullen voor steeds meer prodiukten mini mumprijzen gaan gelden waaronder niet verkocht mag worden. Dit <kon- kludeert Konsumenten Kontakt uit het wetsontwerp tot herziening van de wet ekonomische mededinging. AMSTERDAM. De Amsterdam- Rotterdam Bank is van plan over te gaan tot de uitgifte van f 200 min. 8 pet. 20-jarige kapitaalobligaties 1978, waarvan de uitgdftekoer® op 28 maart voor de beurs zal worden be kendgemaakt. door G. FRANSSEN Opnieuw is de jongeman enigs zins geschrokken, maar hij weet zich voor de tweede maal te be heersen. En zijn stem klinkt enigs zins spottend, als hij antwoordt: „En ik zou Claire ontvoerd hebben? Ziet u mij voor zo gek aan?" „Persoonlijk kende ik u nog niet. Maar in aanmerking nemende, wat u is overkomen, zou een dergelijke wraakneming niet eens zo verwon derlijk zijn, nietwaar?" De man met de hond kijkt de an der enige tijd aan. „Neem nu eens aan, meneer, dat ik het inderdaad gedaan heb. Dan zou Claire bij te rugkeer in huis het toch zeker ver teld hebben? Dan liep ik hier niet als vrij man rond, maar zat al lang achter slot en grendel. Of niet soms?" „U of een ander, waarmee u sa menwerkte, want alleen kunt u het niet gedaan hebben, kan Claire heb ben bedreigd: denk er om, dat je je mond houdt, anders puntje, puntje, puntje, vult u het zelf maar in." „Op dergelijke onzinnige veron derstellingen lust het me niet te antwoorden. Trouwens, ik ben al en:ge tijd hier in Laren. Dat schijnt u trouwens te weten, te oordelen naar uw uitlatingen. Hoe kan ik dan iemand vanuit Boshagen ontvoe ren?" „Op de middag, enkele uren vóór de ontvoering, was u in Boshagen. Dinsdags dus." Hij knikt, „Ja. Om thuis nog wat kleren te halen en geld van de bank. Want ik kan bij m'n tante niet pro deo logeren." „Mag ik u vragen hoe laat u weer uit de stad bent vertrokken?" De ander slaakt een depe zucht en kijkt de vrager enige tijd naden kend aan, voor hij antwoordt: „Is dit een verhoor? Bent u er soms van Venetië en aan een uitvirvding waarmee stookkosten tot van de normale grootte beperkt kunnen worden. Voorts opnieuw Studio Sport waarna de VPRO de uitzen ding overneemt met een aflevering Het is weer zo laat. In Waldolala, heerst grote opwinding over de be kladding van de WC deur. Onder de titel Grand Gala van het geweld, volgt daarna een programma over terreur, rechtsorde en veiligheid. Onder leiding van Hofland wordt gediskussieerd door polemoloog liyl- ke Tromp, kamerlid Van den Broek, jurist Jack. van der Meulen en VVD- voorzitter Korthals Altes. ZONDAG 19 MAART NED. I: 11.00 Goede morgen: 15.30 Teleac; 17.00 Kleine avonddienst; 18.50 Paspoort; 19.00 Nieuws; 19.05 Cantate domino; 19.40 Het rijk van de Kalash; 20.30 Ja, natuurlijk; 22.00 Ander nieuws; 22.35 Journaal. NED. II: 16.00 Nieuws; 16.02 Pa radijs der dieren; 16,30 Waar hoor ik thuis?; 16.55 Sprekershoek; 17.10 Studio Sport17.55 Van gewest tot gewest; 18.10 Kijken naar kinde ren; 18.25 Sesamstraat; 18.50 Hori zon; 19.20 Studio Sport; 20.30 Nieuws; 20.35 Het is weer zo laat; 21.05 Grand Gala van het geweld; 23.30 Journaal. MAANDAG 20 MAART NED. I: Deze avond staat o-nge- twijfeld in het teken van de Nacht van het Hart. Vanuit het Sportpaleis Ahoy presenteren Henk van Mont- foort en Ati Dijckmeester dit gebeu- UTRECHT. Het Humanistisch Ver bond heeft het CBS verzocht via een representatieve steekproef tc onder-- zoekeii hoe de Nederlandse bevol king naar godsdienst en 'levensover tuiging is verdeeld. De thans beken de gegevens zijn, volgens voorzitter Rob Tielman deze week in „Huma nist", hopeloos verouderd. UTRECHT. De Nederlandse zoet- warenindustrie maakt zich zorgen over de export in de toekomst, maar ziet die .niet pessimistisch in. De Ne derlandse suikerwerk- en chocolade- verwerkende industrie heeft in 1977 weliswaar voor ruim 939 miljoen gulden bijna 255.000 ton zoetwaren geëxporteerd. Het suikerwerkaan- deel daarvan is vorig jaar echter te ruggelopen van 43.500 ton tegen in 1976 nog 'bijna 46.000 ton. door Van Halverdingen op uit ge stuurd om de ontvoerders van Clai re op te sporenDan bent u bij mij aan het verkeerde adres. Ik Claire ontvoeren het is te zot om er ook maar serieus over te praten." „Hield u van Claire of houdt u nog van haar?" „Daar laat ik me niet over uit, meneer, en uw manier van uithoren staat me helemaal niet aan. Sorry, als u de ontvoerders zoekt, doet u dan maar uw best. Ik wil alleen vaststellen, dat u op het moment ze op de verkeerde plaats zoekt." „Als u dit dan zo goed weet, me neer Olderman, waarom geeft u me dan niet een goede tip?" „Dus u geeft toe in opdracht van Van Halverdingen aan het werk te zijn?" „Ik geef niets toe. Hebt u mij dat horen zeggen?" „Als u niet van de polit'ie of voor mijn part de justitie bent, wat hebt u er dan mee te maken?" „U bedoelt: waar bemoei ik me mee?" „Ja, precies. Dus daarom bent u hier. U zat daar in uw auto - hij wijst naar het begin van de weg - op mij te wachten. Als de justitie mij verdenkt, wil ik best antwoor den op gestelde vragen, want ik heb niets op mijn geweten, wat wettelijk strafbaar is. Met u heb ik niets te maken. Ik weet niet eens uw naam." „Beckers. Ik noemde hem al. Ik woon in Boshagen. Kent u ene me neer Bronsa? Wouter Bronsa?" De man draait zich om en maakt aanstalten door te lopen met zijn hond. „Het spijt me voor u, meneer Beckers, maar voor het overige geen kommentaar: we zijn hier niet in Rusland, maar in Nederland. Wat u doet - Joost mag weten voor wie en waarom - is in mijn ogen laakbaar. Goede middag." Donderdag 23 maart, 20.25 uur, Ne derland II: Dorpsidylle. Mar greet Blanken en Ton van Duinhoven als de vrouw en de schrijver in dit tv- spel. ren, dat tweehonderdduizend gulden moet op gaan brengen ten behoeve van de Nederlandse Hartstichting. Het aantal gasten is ie groot om op te noemen, maar de beroemdsten zijn Jürgen Marcus, Vader Abra ham, The Darts, Freddy Breek, Ani ta Kerr en Barry Mason. Daarnaast telt de avond nog twee programma' de opinierubriek Vara-visie en Symbiose waarin aandacht voor de Aktiegroep Stoj) Dierenmoord. NED. II: Heel wat meer onderde len telt het programma op deze zender, dat aanvangt met de eeuwi ge strijd tussen kat en muis Tom en Jerry. Peppi en Kokki zetten zich vanavond voor aap, gevolgd door de vijftiende aflevering van de Muppet Show le gast is de kleine komponist Paul Williams die deel zal nemen aan enige sketches en uit zijn zelf vervaardigde 'repertoire zal vertol ken. In de tweede aflevering van de nieuwe serie Het verbond van de haat, heeft Jonathan de kans om naar Europa te reizen teneinde zijn medische studie ie, voltooien. Mar- jorie is er niet gelukkig mee. Ha- rald is ook verdwenen, dus zoekt ze troost bij Martin. Jon ondertussen, wordt verliefd op de mooie Mavis. In de eveneens nieuwe serie Hij en zij is onenigheid ontstaan omtrent de te besteden vrije tijd. Robert Bleeker en buurman Joop doen niets liever dan tv-kijken.ln Sanford en zoon ontstaan verwikkelingen wan neer Lamont met zijn toneellerares een scene uit Othello instudeert en' Fred net binnenkomt wanneer 't duo zich in een dubieuze pose bevindt. Na de aktualiteitenrubriek Brand punt volgen nog drie programma's Geloven op maandag, Vastenover- weging en Stichting Socutera. MAANDAG 20 MAART NED. I: 10.00 Schooltelevisie; 18.15 Teleac; 1S.45 De fabeltjes krant; 18.55 Nieuws; 19.05 Nacht van het hart; 20.45 Vara-visie; 21.35 Journaal; 21.50 Nacht van het hart: 23.00 Symbiose; 23.05 Journaal. NED. II: 18.45 Staatsloterij: 18.55 Nieuws19.05 Tom Jerry; 19.15 Peppi en Kokki; 19.30 De Muppet show: 20.00 Journaal; 20.25 Het verbond met de haat; 21.15 Hij en zij; 21.40 Sanford en zoon; 22.05 Brandpunt; 22.45 Geloven op maan dag; 23.15 Vastenoverweging; 23.20 Socutera; 23.30 Journaal. 37 Beckers loopt op enige afstand achter de man aan. „Waarom geeft u geen antwoord op mijn vraag? Als u die Bronsa kent, is het toch 't een voudigste dat dan te bevestigen?" De man met de hond geeft geen antwoord meer. Maar Beckers heeft een opdracht te vervullen en dan probeert hij iedere gelegenheid te benutten, dus voegt hi.i er aan toe „Als u niets op uw geweten hebt. waarom geeft u dan geen antwoord? Het feit, dat u mijn vragen ontwijkt of negeert, maakt u al verdacht." Nu is voor Peter Olderman de maat vol. Met een ruk draait hij zich om. Beckers ziet, dat de man rood aanloopt. „Ik heb grote zin de hond op u los te laten, meneer. Als ik dat doe, grijpt hij u, is dat dui delijk?" Beckers heeft in zijn politionele loopbaan al zo het een cn ander meegemaakt, dus is hij niet zo gauw bang. „Dat zegt u nu wel, maar dat doet u niet, meneer Olderman, want dan zou u helemaal in moeilijkhe den komen. U hebt uzelf met uw drift al verraden. U hoeft me niets meer te zeggen, meneer; ik weet al voldoende." Het komt er wel zo zeker uit, dat Peter Olderman opnieuw aarzelt. Ook Beckers staat nu stil. Misschien is de afstand nauwelijks drie meier De hond kijkt dreigend en gromt opnieuw, maar de begeleider geeft weer een ruk aan de riem cn >.egl: „Koest!" Waarna hij zich tot d«' man wendt en op kalme toon rea geert: „U probeert me te o verb Juf fen, he? Maar dat lukt u toch niet. Nogmaals: ik heb niets op mijn ge weten, wat volgens de beslaande wetten laakbaar is, begrepen.' En voor het overige gaat vi uw gang maar." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 9