„Juliana" al klaar Oran j e ver eniging heeft programma Kollekte stichting ,Het Hoogeland' Diploma's voor perslucht- maskerdragers bij brandweer VAN 'T HOF „GESCHENKENHUIS" AAN DE DORPSSTRAAT OPENT ZIJN DEUREN Drukbezochte informatieavond in vrouwencafé te Zierikzee 4 Voor Koninginnedag in Renesse STREEKNIEUWS Arbeid en vrije tijd Filiaal in Scharendijke KEN ESSE, 15-3. De oranjevereniging „Juliana" van Renesse heeft tijdens een vergadering woensdagavond in Het Wapen van Renesse het programma voor Ko ninginnedag op 1 mei samengesteld. Geen der leden woonde de verga dering b\j de voorzitter J. W. de Jonge zei dat, in z\jn openingstoe spraak, te betreuren. Binnen het be stuur heeft een wisseling plaats ge vonden. De heer N. J. Beye is als sekretaris opgevolgd door de heer L. W. v. d. Waal. Alle aanwezigen waren het er mee eens, dat het feest volgens traditie om half negen 's morgens wordt ge opend met koraalmuziek vanaf de kerktoren door leden van het fanfa rekorps Luctor et Emergo. Vanaf half tien zullen op het dorpsplein kinderspelen worden gehouden voor de leerlingen van kleuterschool „De Duinkonijntjes" en de openbare ba sisschool ,,'t Staepel'of". Om de ge zelligheid te verhogen wordt gepro beerd muziek te draaien. Er werd uitgebreid gediskussieerd over de vraag of deze kinderspelen ook open moeten worden gesteld voor de kin deren van toeristen. De bestuursle den kwamen echter tot de konklusie dat dit financieel en organisatorisch niet te verwezenlijken is. Optocht Om kwart voor twee begint vanaf het dorpshuis een optocht. Vanaf één uur kunnen de deelnemers zich daar presenteren aan een jury. De deel nemers worden in vij categorieën in gedeeld: versierde wagens partiku- (Vervolg van pag. 1) De heer De Leeuw prees hierna de inzet van de kursisten. Het examen was niet gemakkelijk en het gebeurt nogal eens, dat mensen daar voor zakken. De kursisten van Schouwen- Duiveland zwaaide hij echter alle lof toe. In het kort ook schetste hij de ontwikkeling van de korpsen in de regio. Die hebben zich aangepast aan de veranderingen die in de aard van de branden is opgetreden. Door het gebruik van allerlei andere materia len dan hout, komt de brandweer man veel problemen tegen. Hij dankte de gemeente Zierikzee voor het beschikbaar stellen van de ak- kommodatie voor de lessen. Waardering Hierna sprak burgemeester Bae- rends namens de gemeentebesturen woorden van waardering voor het feit dat zovelen zoveel avonden en vrije tijd voor de brandweer over hebben. „De brandweer wordt door het publiek vaak afgedaan als een hobby, maar het is een ernstige zaak om het aan te pakken zoals het hoort. We zijn blij dat u er zoveel studie voor over hebt". De heer Bae- rends zei zich te herinneren dat nog niet zo lang geleden in de korpsen nog niet aan opleidingen gedaan werd. Dat is nu veranderd. In alle korpsen bestaat een volledige oplei ding. Hij zei daar bewondering voor te hebben en wees op het grote be lang van de wetenschap hoe en met welk materiaal gewerkt dient te worden. Daarbij sprak hij ook waar derende woorden aan het adres van de dames van de brandweerlui, die er vaak evenveel voor over hebben als hun echtgenoten. Nadat hij de geslaagden had gefc- Uciteerd reikte de heer De Leeuw de diploma's voor het gebruik, bet be dienen en het onderhoud van het persluchtmasker uit aan M. Bczuijen en B. Post uit Middenschouwen, aan J. J. Bal, A. van Gilst, J. de Ronde en J. J. M. Stekctee uit Bruinissc en aan P. I. Geldof, S. L. de Fciter, J. J. Zomer, J. A. Blom en J. VV. Jansc uit Westerschouwcn. Van het korps Dui- veland slaagden J. de Jong, L. P. Stouten, H. L. v. d. Maas en J. v. d. Have. De heer De Leeuw deelde mee dat bij de Nederlandse Brandweer in- spektie intussen vijfduizend gediplo meerde persluchtmaskerdragers be kend zijn. Dank Namens de kursisten sprak hierna de heer Steketee uit Bruinisse, wel ke plaats deze avond ook vertegen woordigd was door de beide wet houders. Hij dankte de instrukteur en prees zijn manier van les geven. Hij dankte de heer Quant en het gemeentebestuur van Zierikzee voor het beschikbaar stellen van de ruimte en verder de brandweer van Zierikzee voor de medewerking. „Het was een prettige kursus", be sloot de heer Steketee. Het gezel schap bleef hierna nog geruime tijd gezellig bijeen in de kantine van de brandweergarage. lieren (voor elke deelnemende wa gen in deze kategorie is een geld prijs beschikbar), reklamewagens van bedrijven, die meerijden buiten mededinging, groepen, verklede per sonen en versierde fietsen. Alle deelnemende kinderen krijgen bij start en finish een versnapering aan geboden. Verder zal er een aantal prijzen beschikbaar zijn. De gebrui kelijke route zal worden ingekort. Uiteindelijk werd het volgende tra- jekt samengesteld: vertrek dorps huis, Zeeannemoonweg, Zeedistel- weg, Hoge Zoom, Lange Reke, Kromme Reke, Emmaweg, Maurits- weg, Loane, sportterrein. Op het sportterrein zal de optocht worden ontbonden en zuilen direkt de prij zen worden uitgereikt. Ringsteken Het ringsteken zal rond drie uur beginnen. Het zal weer gaan om de wisselbeker van de oranjeverenging. Dit evenement wordt dit jaar anders georganiseerd dan andere jaren. In plaats van de Dorpsring, zal worden gereden op het parkeerterrein en dan onder auspiciën van en volgens het reglement van de Zeeuwse ringrijdersvereniging. Dat betekent, dat wordt gereden op een officiële wedstrijdbaan van 36 meter. Er gaan steeds drie ruiters achter elkaar van start. Aan het eind van de baan moeten ze keren en zowel heen als terug zal een ring gestoken moeten worden. De ring hangt op 2.20 meter hoogte en zal worden gestoken met een officiële lans met eeng ewicht van 2,5 kilo. Omdat het voor het welslagen van het evenement een vereiste is, dat er gereden wordt door goede ruiters en omdat het deelnemersveld, gezien de beschikbare tijd aan een maximum aantal is gebonden, zal worden gere den met geslekteerde rijders, die zullen worden aangezocht. Omdat de ring op 2.20 meter hoogte hangt zijn ponies van deelname uitgesloten. De oranjevereniging hoopt op deze ma nier het ringsteken tot een zeer aan trekkelijk evenement te maken voor de deelnemende ruiters en voor het publiek. Voetbalwedstrijd Na afloop van het ringsteken zal De kern Scharendijke in de ge meente Middenschouwen beleeft de afgelopen jaren een stormachtige ontwikkeling op het rekrealieye vlak. Met de bouw van een aant&I zomerwoningen heeft het dorp een belangrijke uitbreiding ondergaan, terwijl binnen afzienbare tijd de nieuwe jachthaven aan het Greve- lingenmeer in gebruik zal worden genomen. Deze ontwikkeling biedt de middenstand mogelijkheden in de hierdoor ontstane behoefte te voor zien. Zo is de heer Van 't Hof van plan lectuur, dagbladen, tijdschrif ten enz. in het assortiment op te ne men. om ongeveer half vijf op hel sport veld een voetbalwedstrijd plaats vinden tussen een team van perso neelsleden van de firma Braber groenvoorzieningen en het personeel van de firma Krijnse Locker, beide te Renesse. De koninginnedag zal worden besloten met een wedstrijd touwtrekken. De organisatie van dit evenement is in handen van de sv Renesse, die ook voor de prijzen zorgt. Om de onkosten te bestrijden vraagt de sportvereniging van iedere deelnemer een inschrijfgeld van één gulden. Jongeren onder de vijftien jaar betalen twee kwartjes. Er zal worden gestreden in teamverband, de grootte van de teams is afhanke lijk van het aantal deelnemers. Ver enigingen en bedrijven, maar ook partikulieren kunnen meedoen. Ze kunnen een deelnameformulier aan vragen bij de heer P. Verweel te Noordwelle of 'savonds na zeven uur in de kantine van de sportver eniging (tel. 1978). Na afloop van de ze wedstrijd zullen meteen de prij zen worden uitgereikt. Tijdens deze vergadering werd onder meer ook het financieel verslag voorgelezen door de penningmeesteresse. Het ba- lig saldo bedraagt f 326,96. De ver gadering werd met een rondvraag besloten. ZIERIKZEE UW reikt spelden uit Tijdens de bijeenkomst van de UW dinsdagavond in het r.k. paro chiecentrum in Zierikzee, zullen spelden worden uitgereikt aan elf nieuwe medewerkers. Onder hen zal ook de eerste mannelijke UVV-er zijn. BRUINISSE Burgerlijke stand over februari Geboren 14. Kim, d.v. M. F. de Oude en J. I. van der Werf; 15. Lena Hendrika, d.v. J. van Dommele en C.- A. Noort- hoek; 23. Wendy (Duiveland) d.v. J. J. Hoogland en W- Cremer; 25. Ma- rinus Daniël, z.v. H. L. D. Jumelet en A. J. Okerse; 25. Marinus Corne lls (Dirksland), z.v. C. J. Giljam en C. Noorthoek; 27. Lisette (Dirks land), d.v. A. in 't Veld en W. A. de Moor. Groot assortiment In het ,Geschenkenhuis' treft men verder een grote serie artikelen, zo als tuinmeubels, regenkleding, boot- schoeisel, hengelsportartikelen, foto materiaal, glaswerk, porselein enz. Het geheel heeft een vloeropper vlakte van 135 m- en ziet er sfeervol uit, waarbij de artikelen overzichte lijk zijn uitgestald. Het „Geschen kenhuis" is beslist niet geheel afge stemd op de rekreatie, maar is ook gericht op de eigen bevolking. In jiet pand was voorheen de bak kerij van de heer Rotte gevestigd. Deze zaak werd vorig jaar opgchc- BRUINISSE, 17-3. In de week van 20-26 maart a.s. zal er in Bru een kollekte worden gehouden ten bate van de stichting „Het Hoogeland" te Beekbergen. In deze week kunnen de inwoners van Bru dan ook iemand met een intekenlijst aan de deur verwachten. Hot doel van deze stidhting is: het verzorgen, verplegen, behandelen en revalideren van hen, die zich als ge volg van een geestelijk en/of licha melijk defect, niet in de'maatschap pij kunnen handhaven. In 1892 strekte de zorg zich uit over ongeveer 50 mannen, in 1976 over 500 eenzamen, geestelijk- en li- Géhuwd 6. Kos, Hendrik Govert (Breder- wiede) en Smit, Carla Lucia (Bre- derwiede); 24. van den Berge, Ja cob (Bruinisse) en Giljam, Sara Ja- coba (Bruinisse); 24. Reurich, Hans ('s-Gravenhage) en Hooftman, Mar- garetha Veronika. Overleden 1. Knijper, Dana Anthonia (Zie rikzee), 81 jr. w.v. A. Lengkeek; 6. Schuit, Jan 53 jr. e.v. J. C. Rijk hals; 24. Jumelet, Matheus Stoffel, (Zierikzee) 72 jr. e.v. J. van Gilst; 26. Bal, Pieter, (Goes) 84 jr. wdn.v. D. J. Steenpoorte. ven. Het interieur heeft met de om schakeling van de branche een in grijpende verandering ondergaan. Vanaf november is in eigen beheer door de heer H. F. van 't Hof de verbouwing ter hand genomen. De winkel werd geheel elektro- tronisch beveiligd. De inventaris werd geleverd door Lundia uit Var seveld. Medewerking aan de ver bouwing werd verleend door de fir ma v. d. Hoek te Brouwershaven (elektriciteit) en de firma Deurloo te Schuddebeurs (gas). Tijdens de openings-receptie don derdagavond jl. ontving de familie Van 't Hof vele bloemstukken en sukseswensen waaronder die van het gemeentebestuur van Midden schouwen. Het nieuwe Geschenkenhuisbe tekent een aanwinst voor Scharen dijke. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) chamelijk minder' validen, die het in deze samenleving niet alleen kun nen redden, en jongens die geen te huis hebben. Sinds die tijd is er veel veranderd verbeterd, maar er -is één ding het zelfde gebleven, centraal blijven staan: de zorg voor de medemens, die hulp nodig heeft. In de verple- gïngs- en verzorgingstarieve.n zijn mogelijkheden om in de rekreatieve sekten* wat te doen. Deze mogelijk heden zijn beperkt. En daar gaat het juist om. Eventuele inlichtingen bij: S. Mcet-Boekema, Noorddijk 5, Brui nisse, telefoon (01113) 1888. Regels voor ophalen oud-papier Voor het oud papier wordt mo menteel een zo lage prijs betaald, dat degenen die het ophalen een wat ekonomische regeling moet gaan treffen om 't nog een beetje renda bel te maken. Er is tussen de mu- ziekvér. „Nu met Hope" en de or ganisatoren van de Mbuma zending Overeengekomen dat met ingang van ópril riog slechts eenmaal per maand het oud papier opgehaald wordt. Dit zal de eerste zaterdag van iedere maand worden, dus 8 april, voor het eerst en de beurt is dan aan de Mbu ma zending. De volgende maand komt dan de muziek weer. Verder is van zeer groot belang dat papier en karton, dus dozen e.d. zoveel moge lijk apart gehouden worden hetgeen ook nog scheelt in de opbrengst. Wanneer karton en papier door el kaar zit dan is de prijs aanmerkelijk minder. Molenhuis gesloopt Het uit 1866 daterende molenhuis in Bruinisse kwam deze week te recht onder de slopershamer van de heer J. Giljam. Wegens de bouw van het scholenkomplex en de aan leg van een wèg om per auto via de Molenstraat het nieuwe postkan toor te bereiken, kwam het molen huis in de weg te staan en moest worden afgebroken. In 1866, toen men in Bruinisse aanstalten ging maken, tot dorps uitbreiding door de bebouwing van een westelijk van de dorpskom ge legen stuk grond, bekend als Steins weide, werd voor rekening van de heer Jan van Rhee sr. zuidelijk daarvan een molen gebouwd, die de naam „De Zwaluw" kreeg. De mo len werd in de oorlog verwoest, maar bet molenhuis bleef staan en diende tot voor kort gedurende 62 ZIERIKZEE, 14-3. Dinsdagavond verzorgde Elly Brink uit Amster dam voor een talrijk publick in het Zierikzcese vrouwencafé een infor matieve avond over het onderwerp „Menstruatie; wat vinden vrouwen ervan?" Zij is met een uitgebreid on derzoek bezig naar de konsekwcntics in het persoonlijke en maatschappe lijke vlak die de menstruatie en alle overige veranderingen tijdens de maandelijkse cyclus voor een vrouw meebrengen. Te zijner tijd zal hierover een boek het licht zien. Haar gegevens ont leent zij voornamelijk aan een enor me hoeveelheid brieven, die zij naar aanleiding van oproepen in diverse damesbladen heeft ontvangen. Een belangrijk punt dat daaruit naar vo ren kwam is het feit dat circa 35 pro cent van de vrouwen te kampen heeft met het verschijnsel premen- struele spanning. In een periode van 2 tol 10 dagen voorafgaand aan de menstruatie kan een vrouw zich op geblazen en doodmoe voelen, last van rug-, hoofd- en buikpijn hebben, neerslachtig en prikkelbaar gestemd zijn tot bij het aggressicve af. Dit hangt samen met vochtophoping in het lichaam onder invloed van be paalde hormonen. BURGH. De Cantecleer, de bekende winkel in de Burghse Ring, eigen dom van de familie Lagendijk heeft een uitbreiding ondergaan. Naast de ruimte waarin een groot aantal ar tikelen uit het buitenland (vooral uit de Scandinavische landen en Polen) zijn uitgestald is door het uitbreken van een wand. de werk plaats bij de winkel getrokken. Het wordt een soort „papeterie" waarin voornamelijk papierartikelen ver kocht worden. Boeken, wenskaar ten, hobby spulletjes, luxe mappen en dozen schrijfpapier vormen de hoofdmoot van de voorraad. De ver bouw werd verricht door Bijkerk b.v. te Burgh en Soman Eleklro verzorgde de verlichting. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) jaar als woning voor de heer J. van Rhee jr. Van de eertijds fraaie molen res ten nu nog slechts drie molenste nen, twee in gemeentelijk en één in partikulier bezit. Vergadering CNV Voor de leden van het C.N.V., die in Oosterland, Sirjansland en Brui nisse wonen, zal op vrijdag 31 maart in het Dorpshuis aan de Grevelin- genstraat in Bruinisse een gekombi- neerde ledenvergadering worden gehouden. Tijdens deze avond zal distrikts- bestuurder J. van der Kamp praten over „aktuele zaken". Op de agenda staat verder de mededeling van het bestuur over de plannen voor de toekomst. Het is de bedoeling om de CNV-centrale in de regio Schouwen-Duiveland nieuw leven in te blazen. Gepro beerd wordt om nieuwe, jonge en aktieve leden te zoeken voor het werk van de bond. Wie vanuit Oosterland en Sir jansland problemen heeft kan kon- takt opnemen met de heer v. d. Bos, telefoon (01113) 1704. AMSTERDAM, 17-3. In een nog niet gepubliceerde nota van het mi nisterie van CRM zijn voorstellen gedaan om te komen tot een ingrij pende herverdeling van arbeid en vrije tijd. Volgens het rapport zou het beschikbare werk rechtvaardi ger kunnen worden verdeeld door een beleid te ontwikkelen voor een veel breder verlofsysteem dan het bekende „educatief verlof', waar over bij CAO-onderhandelingen al afspraken voor experimenten zijn gemaakt. Onzichtbaar In Nederland heeft de medische wereld tot nu toe weinig interesse getoond voor promenstruele span ning. het verschijnsel wordt meestal niet eens als zodanig herkend en veel vrouwen die er last van hebben we ten zelf ook niet precies wat hen mankeert. Meestal schuift men het op psychische oorzaken of denkt, men dat de klachten wel verdwijnen als de vrouw maar niet teveel aan haar maandelijkse cyclus denkt. In Engeland zijn er klinieken waar men klachten die samenhangen met menstruatie en menopauze met me dicamenten worden behandeld. Verder vestigde Elly Brink er de aandacht op. dat menstruatie „on zichtbaar" is in onze kuituur. In an dere kuituren zijn er alle mogelijke voorschriften - verboden en geboden - rond de menstruatie. Wij verbergen het verschijnsel echter volledig. Daardoor versterken we hel taboe dat erop rust. Na de inleiding van de spreekster vond er een geanimeerde uitwisseling van informatie en erva ringen plaats tussen de aanwezige vrouwen. SCHARENDIJKE, 17-3. Heden (vrijdag) opent Van 't Hof „Geschenkenhuis" aan de Dorpstraat haar deuren voor het publiek. De huidige eigenaar, de heer S. van 't Hof is de vierde generatie van de familie, die reeds sinds 1870 een gevestigde zaak in Brouwershaven bezit. De heer Van 't Hof hoopt met dit filiaal in te spelen op de door de ontwikkelingen in Scharendijke ontstane behoeften. Over cyclus van de vrouw

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 4