M. M. de Raat al veertig jaar op het kantongerecht te Zierikzee De SGP staat op de bres voor het behoud van levenskrachtige provincies. I Jaarlijkse kijkavond kleuterschool „De Blokkendoos" Brouwershaven Per 1 april aanstaande Staatkundig .Gereformeerde Partij STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ViUOub 17 mailt! 1978 Nr. 22271 3 Advertentie Laat Uw stem doorklinken voor het behoud van het Christelijk volkskarakter in Uw provincie. „Eigenlijk wilde ik piloot worden", vertelt de 61-jarige oorspronkelijk uit Tholen afkomstige heer De Raat, die op zaterdag 1 april op het Kan tengerecht in Zierikzee zijn 40-jarig jubileum in Rijksdienst gaat vieren. „Dat piloot worden ging niet door, daar het aanbod in die tijd nogal groot was en de keuringen uiteraard zeer streng'*. Er klinkt beslist geen spijt in zijn stem als hij dit zegt en onderstreept daarmee zijn arbeids vreugde op het kantongerecht. Op 1 april 1938 werd de heer De Raat aangenomen als gesalariëerd - hij was al een jaar werkzaam als volon tair - schrijver. Hij kreeg deze kans door het toenemen van de werk zaamheden van het kantongerecht door de uitbreiding van de pacht wet. Verdere studie Zijn H.B.S.-B opleiding rondde hij af met het behalen van het Rijks- klerk-diploma in Den Haag en een drie-jarige kursus voor het sekreta- riaat in Utrecht. Via administratief ambtenaar in diverse rangen, werd hij Rijksklerk eerste klas en sinds 1956 werd hij aangesteld als ge- rechtssekretaris. Na de oorlog was de heer De Raat ook twee jaar sek- retaris van het tribunaal bijzondere rechtspleging. „In eerste instantie kan ik me nauwelijks voorstellen, dat ik hier nu al weer veertig jaar zit, maar als je dan bedenkt wat er in die tijd allemaal gebeurd is en vervol gens vertelt hy over het kantonge recht tydens de oorlog en na de ramp. In februari 1944 evakueerde het kantongerecht naar Tholen. Daar werden de zaken afgehandeld met plaatsvervangers, want de kanton rechter zat boven de rivieren en kontakt was niet mogelijk. Na te rugkeer bleek het historische pand aan het Havenpark niet ernstig be schadigd, maar vele waardevolle za ken waren verdwenen. Na de ramp behoefde het kantongerecht niet te cvakueren, het dramatische gebeu ren was zelfs min of meer oorzaak van het feit dat de heer De Raat niet uit Zierikzee is verdwenen. „Ik had net gesolliciteerd naar het kantongerecht in Den Uriel, toen kwam de watersnoodramp en een gevolg was dat de administratie overhoop kwam te liggen en andere zaken opnieuw op poten gezet moes ten worden. Het zou voor een opvolger ondoen lijk geweest zijn in zo n situatie te beginnen en ik heb toen maar beslo ten mijn sollicitatie in te trekken". Prettig wonen De jubilaris van straks zegt ver der nooit meer ambities gehad te hebben naar een groter kantonge recht met meer promotiekansen te vertrekken. Het bijzonder prettig wonen in Zierikzee heeft hier in niet geringe mate too bijgedragen. „Bo vendien was het hier altijd fijn wer ken zowel met de superieuren als met de mensen op de griffie". „Vroeger" en nu Iemand die al veertig jaar met het wettelijke bijltje hakt, zij het zuiver administratief, moet in staat zijn vergelijkingen te trekken tussen de rechtszaken van „vroeger" en nu. Wat de strafzaken betreft zegt de heer De Raat de zittingen niet meer zo interessant te vinden als vroeger, nu 't voor 95%> gaat om verkeers overtredingen. Vroger was het weieens span- uend bij de vele stroperszaken. Er ontstond zelfs een soort sportivi teit tussen de stropers en de politie, dan won de ene partij dan weer de andere". Het aantal civiele zaken, waarvoor tweemaal per maand een zitting wordt gehouden, is de laatste tijd wat uitgebreid. Hy vertelt dat dlt te verklaren is uit het feit dat sinds 1 januari 1978 de kompetenticgrens van f 1.500,— naar f 3.000,— is ver hoogd. „Kopen op afbetaling" is vaak on derwerp van een civiele zaak. „Als je voor de oorlog iets op afbetaling kocht, wist de hele bevolking dat. De begrippen zijn nu veel ruimer geworden en daardoor komen meer procedures tot stand". Pachtkamer Vofderingen betreffende pacht overeenkomsten, pachtontbinding, pachtverlenging enz. worden behan deld door de pachtkamer. Bij dc be sluitvorming in de pachtkamer wordt de kantonrechter ter zijde ge staan door twee deskundige leden: één lid vertegertwoordigt de pach ters, het andere de verpachters. „Na de herverkaveling kwam er een te rugloop van het aantal pachtzaken". Dc heer De Raat verklaart dat voor die herverkaveling vele pachten ge regeld waren volgens mondelinge overeenkomsten, hetgeen vaak aan leiding gaf tot geschillen. De Pacht wet schrijft echter schriftelijke over eenkomsten voor en dat werd na dc herverkaveling dan ook geregeld. Met duidelijk genoegen iflïrtclt h(j verder over dc vele werkzaamheden van de extra judiclële zaken, zoals de benoeming van schatters bjj boe delscheidingen, voorzieningen in de voogdy en verder een berg van werkzaamheden, die te hooi en te gras in de wet worden genoemd. De ze taken hebben veel kontakt met allerlei mensen tot gevolg. In zijn veertigjarige loopbaan maakte de heer De Raat heel wat' kantonrechters mee en hij noemt de namen van mr. S. R. Bakker, jhr. mr. H. A. G. Verspijck, mr. H. v. d. Belt en mr. W. E. v. Vloten. Hierna werd voor Zierikzee geen aparte kantonrechter meer aangewezen en werden de Zierikzeese zaken opge dragen aan de kantonrechter in Mid delburg. De eerste was mr. J. Molen berg, gevolgd door mr. A. Veenho- ven, die per 1 juli aanstaande de dienst gaat verlaten. Persoonlijke omstandigheden De vraag of de ene kantonrechter duidelijk strenger was dan de ande re, beantwoordt de griffier met de opmerking dat meestal wordt vast gehouden aan de normen, maar dat vrijwel elke kantonrechter rekening houdt met de persoonlijke omstan digheden van de beklaagden. Overi gens is ook in de jurisprudentie wel veranderingen opgetreden. „We wor den tegenwoordig gekonfronteerd met verschrikkelijk veel wetswijzi gingen en dal leidt dan weer tol an dere uitspraken. De opvattingen worden nu eenmaal vrijer. Wat vroeger niet normaal was, is dat nu soms wel". Als de heer De Raat niet bezig is met de wet brengt hij zijn vrije tijd door met het verzamelen van post zegels. Hij is penningmeester van de afdeling Schouwen-Duiveland van de vereniging „Philatelica". Verder zegt hij een verwoed visser te zijn: „Er gaat praktisch geen zaterdag voorbijof ik zit met enkele vrienden op de Grevelingen". Zijn veertig jarig jubileum in rijksdienst betekent geen eindpunt van zijn loopbaan als gerechtssck- retaris. „Ik hoop in elk geval door te gaan tot myn 65ste. Dat zal wel luk ken denk ik', want ik doe het werk by zonder graag en het is geen slij tend beroep". Hervormde Vrouwengroep De Hervormde Vrouwengroep „Wees een zegen" vergadert op don derdag 23 maart in het hervormd verenigingsgebouw. Gewijzigde aanvangstijd raadsvergadering De vergadering van de Zierikzeese gemeenteraad op maandag 20 maart begint, in tegenstelling tot eerdere berichten, om 19.30 uur. SEROOSKERKE Verkoop Welfare-artikelen Zaterdag 18 maart zal door de af deling Schouwen (Westhoek) van het Nederlandse Rode Ki-uis tijdens het Straofeest en welfare-verkoping worden gehouden in het Dorpshuis te Serooskerke. Diverse, door patiënten vervaar digde. artikelen zullen hier tentoon gesteld worden, deze zijn zowel te bezichtigen als te koop. Bovendien zullen er diverse attrakties zijn, zo dat een bezoekje aan het Dorpshuis alleszins de moeite waard is. Voor tijd zie: agenda. RENESSE Kijkavond bij „De Duinkonijntjes" Woensdagavond werd in de open bare kleuterschool De Duinkonijntjes een kijkavond gehouden. In de school waren de werkstukken tentoonge steld die de kleuters hadden gemaakt rond 't projekt „De Bakker". Er was individueel werk in allerlei verschil lende technieken te zien. Maar ook hadden de kleuters in groepsverband een maquette gemaakt van de bak kerij en de bakkerswinkel, die ze als hoogtepunt van het projekt hadden bezocht. Er was voor deze kijkavond een grote belangstelling, want veel kleu ters kwamen niet alleen met hun ouders, maar ook broertjes, zusjes, oma en opa's en andere familieleden of bekendep kwamen kijken. Het werd dan ook een zeer geslaagde avond. Toneelmiddag voor bejaarden Dinsdagmiddag verzorgde een to neelgroep van het kerkkoor Renesse een toneelmiddag voor de bejaarden sociëteit van Renesse. Op uitnodiging van de Renesser soos werd de mid dag ook bijgewoond door de soos van Burgh, Serooskerke, Scharendijke en Ellemeet, Ds. L. de Wit verwelkomde alle aanwezigen en daarna brachten de spelers het toneelspel „Het leven gaat door" van Martin van Spaan donk. De bejaarden geno.ten van het stuk. Na afloop dankte ds. L. de Wit de spelers en bood namens de bejaar- densoos Renesse het kerkkoor een enveloppe met inhoud aan. Ter be strijding van de onkosten ontving de soos van Renesse op zijn beurt weer een enveloppe van de bezoekende be jaardensociëteiten. Bejaardenreis Deze week besloot het comité be jaardenreis te Renesse ook dit jaar weer een bejaardenreis te organise ren. Men beraadt zich nog ever de datum en het reisdoel. MIDDENSCHOUWEN Kandidatenlijst P.v.d.A. De kandidatenlijst van de P.v.d.A. voor de a.s. gemeenteraadsverkie zing ziet er als volgt uit. 1. C. J. van Burg, Ellemeet; 2. J. Kloet-Schellingerhout, Scharendijke; 3. W. G. Renden, Kerkwerve; 4. M. Nikerk-Goossens, Scharendijke; 5. G. Cobussen, Scharendijke; 6. J. J. Hartman-Zuidam, Kerkwerve; 7. J. Meganck, Eikerzee; 8. J. .Hendriks, Scharendijke. De heer M. L. Hoogenboom, die gedurende 26 jaar deel heeft uitge maakt van de 2-aad, waarvan bijna 24 jaar als wethouder, stelde zich in verband met zijn leeftijd niet meer herkiesbaar. groepen hun verschillende visies, en er bleek dat er inderdaad heel wat uiteenlopende punten uit de diver se groepen waren aangedragen. Een belangrijke gemeenschappelijke konklusie was dat de meeste per soonlijke gevoelens van onbehagen, die waren ge-inventariseerd naar aanleiding van één van de discus siestukken, hun wortels in het maatschappelijke vlak blijken te hebben. Dat wil zeggen dat er door politieke aktie iets aan te doen is. Een aantal vrouwen die aan het projekt deelnemen bezoeken zater dag 18 maart de regiodag in Rotter dam, waar de vrouwengroepen uit heel Zeeland en een deel van Zuid- Holland bijeenkomen om op een feestelijke en enigszins ludieke ma nier verder ie werken met „In de roos". NIEUWERKERK Kandidaten C.D.A. Het C.D.A. „Duiveland" heeft voor de komende gemeenteraadsverkie zingen de volgende lijst 'samenge steld: 1. J. op 't Hof, Sirjansland; 2. J. v. d. Maas, Pzn, Oosterland; 3. J. A. Schiettekatte Pzn; 4. A. R. I. v. d. Hoek; 5. mevrouw A. Flikweert- Stols, allen te Nieuwerkerk; 6. J. v. d. Houten, Oosterland; 7. J. E. Hen- driksen, Nieuwerkerk; 8r C. Fraanje, Oosterland; 9. A. J. Rotte, Ooster land; 10. G. J. la Grand, Nieuwer kerk; 11. drs. J. Erbrink, Nieuwer kerk; 12. A. Bal, Oosterland; 13. W. v. d. Maale, Nieuwerkerk; 14. W. Wandel, Nieuwerkerk. Wethouder S. Overbeeke, jarenlang raadslid en wethouder, zal gezien zijn leeftijd, niet meer in de nieuwe gemeenteraad terugkeren. Kleuters over beroepen Auto de sloot in In de nacht van donderdag op vrijdag om twee uur reed de heer De B. uit Nieuwerkerk cp de Rijks weg 18 tussen Kapelle en Nieuwer kerk. Waarschijnlijk door te hoge snelheid vloog hij de bocht uit en de sloot in. Zijn auto werd geheel vernield en afgevoerd dcor takel- bedrijf De Jonge uit Zierikzee. De bestuurder bleef ongedeerd. Ledenvergadering Vereniging „Schooi met de Bijbel" Woensdag 22 maart zal in de grote zaal van „Ons Dorpshuis" de jaar lijkse ledenvergadering worden ge houden van de Vereniging „School met de Bijbel". Op het uitgebreide programma komt onder meer voor bestuursverkiezing en uitbreiding van hel bestuur. BRUINISSE Vertrek postkommandant De heer Ch. Tol, 'postkommandant te Bnainisse 'is met: ingang van 1 april aanstaande benoemd tot plaatsvervangend groepskomman- dant in Hardinxvéld.-Giessendam. In de vakature, die ontstaat door zijn vertrek, is nog niet voorzien. Aantal honden Het aantal geregistreerde en niet- geregistreerde honden bedraagt in Bruinisse ongeveer 190 a 200. Dat komt overeen met één hond op zes gezinnen. ZIERIKZEE, 15-3. De heer M. M. de Raat, gerechts- sekretaris, raakte destijds zo in «ie ban van de bekoring van „Vrouwe Justitia", dat hij op 1 april 1938 een verhouding met haar aanknoopte en de liefde gedu rende veertig jaar levendig wist te houden. Griffier M. M. de Raat. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Terugkomend op zij n° werk als gc- rechtssékretaris verduidelijkt de ge- rechtssekrelaris dat vier afdelingen zyn te onderscheiden: Civiele zaken, strafzaken, pachtzaken en extra ju- diciële zaken. Het werk van de sek- retaris is 't voorbereiden van de zit ting, dienst doen als griffier tijdens de zitting en de afwerking van de zaken na de zitting. „Ik heb in. de loop der jaren bij zonder veel kontakt gehad met al lerlei mensen. Je komt soms nare dingen tegen, maar de humor ont breekt ook beslist niet. Het is echterl wel belangrijk dat je beseft dat hst vertrouwenswerk is wat je doet. Je, kunt in het openbaar niet praten over de zaken waar je mee bezig bent en dat was ook één van de eer ste dingen, die mij werden bijge bracht". i"' Schoofartsendienst" Door de Schoolartsendienst Schou wen-Duiveland, Tholen, St. Philips- land en Oosterlijk Zuid-Beveland is tot schoolarts benoemd de heer C. van Meer, tijdelijk verblijvende in Valouse (Frankrijk). Dokter van Meer (53) was tot 1976 gedurende 20 jaar huisarts in Roo sendaal en Nispen, waar hij thans nog werkt als keurend geneesheer en medisch adviseur «van de LOM scho lengemeenschap. Hij krijgt als schoolarts per 15 april of 1 mei het jrayon Tholen, waar hij zich ook met terwoon zal vestigen. Hij is de op- Ivolger van dokter E. J. van Haaften faan wie op 1 oktober 1977 eervol ont- slag is verleend, wegens zijn benoe ming bij de G.G.D. te Enschede. ZIERIKZEE BROUWERSHAVEN Rooie vrouwen In het Tonnenmagazijn te Brou wershaven vergaderde woensdag avond de eilandelijke Rooie Vrou wengroep. De bijeenkomst was ge wijd aan het diskussieprojekt „In de roos", waar op het ogenblik Rooie Vrouwengroepen in heel Ne derland mee bezig zijn. Op Schou wen-Duiveland werken er in totaal vijf diskussiegroepen in de afdelin gen Zierikzee, Westerschouwen en Brouwershaven aan. Uit de konklu- sles, die er uit alle groepen binnen komen, zullen de Rooie Vrouwen hun politieke programma voor de komende jaren gaan distelleren. Aan de hand van verslagen verge leken de Schouwen-Duivelandse ZIERIKZEE. Donderdagavond orga niseerde de Koninklijke Harmonie Kunst en Eereen onderling solis tenconcours in de school in de Nieu we Boogerdstraat. Winnaars van het concours werd het trompetduo Jan en Bas Terpstra. De gebroeders wis ten 65 punten in de wacht te slepen. Dc heer H. Blomdirigent van het Fanfarekorps „Luctor ei Emergo", trad op als jurylid. Op de foto één van de deelneemsters - fluitiste Joke Verspeek - in aktie. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BROUWERSHAVEN, 14-3. Dins dagavond werd weer de jaarlijkse kijkavond op de kleuterschool „De Blokkendoos" te Brouwershaven ge houden, waar als vanouds weer veel belangstelling voor bestond. Het is ieder jaar weer opmerkelijk hoe de hoofdleidster, mej. E Quant en leidster mevr. v. d. Werf-Rassel de kinderen weten te inspireren om met materiaal, zoals closetrollen, busjes enz. een belangrijk objekt uit te beelden. Naast de vele tekenin gen, die de wanden der school sier den was er ook weer een grote ma quette, waarop de dienstverlenende beroepen zoals de brandweerwagen, vuilniswagèn, een kraan om auto's weg tö'slepen enz. waren uitgebeeld. Deze maquette werd vervaardigd door de jongste kleuters. De oudere kleuters hadden de beroepen bin nenhuis voor hun rekening geno men. Een aantal personen en instan ties hebben enkele weken geleden daadwerkelijk de school bezocht, zodat de kinderen van nabij deze beroepen konden meemaken en vra gen stellen. Zo kwam mevr. De Jon- ge-v. d. Linde (kraamverzorgster) met een levensgrote pop op school, waarbij ze over haar werk vertelde. De heren P. Smalheer, A. Geelhoed en F. Koster kwamen met de brand weerwagen, waarbij de kinderen mochten spuiten. Ze lieten sirene en draailicht werken en zagen een de monstratie met een persluchtmasker. De heer en mevr. Gieskens brachten een bezoek met het draaiorgel, ter wijl dokter L. A. M. Bruel de kinde ren in de Stadswaag ontving en een uitleg gaf over het huisartsenwerk. Hier kregen de kinderen koek en li monade en een „pil" in een doosje mee naar huis. De wijkverpleegster mevr. v. d. Schelde-Bos vertelde over de-hulp die zij verleent aan babies maar ook aan oude en zieke mensen. De heren C. v. d. Velde en A. v. Elselingen tenslotte, kwamen op een dag met de surveillancewa gen van de rijkspolitie. Ook hier mee werd gedemonstreerd. Er mocht gepraat worden met het groepburo via de mobilofoon. Deze bezoeken leverden voor de kleuters de nodige inspiratie op om iets voor de kijkavond uit te beelden. Dat was aan de werkstukken duidelijk te zien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 3