TROMP De Italiaanse stellen harde rode brigades vrijlatingseisen Europees parlement verhoogt landbouwprijzen met (slechts) twee procent TWEE PROCENT Na Moro's ontvoering Woonwagen schap vergaderde Barbaarse sloop" Om een regionaal sociaal ekonomiseh beleid Rabin twijfelt Akkoord te Straatsburg EDOXS OELFIN AGENDA JAAR Het Europese parlement heeft ge sproken en is helaas niet tot een besluit gekomen, dat de Nederlandse boeren hadden gewenst en waarop zy - gezien de prijsontwikkeling in de landbouw - ook recht hebben. Met ingang van het komend seizoen (1 mei) worden de landbouwprijzen slechts met 2 procent verhoogd, ter wijl aller wens was 5 procent. De Nederlandse afgevaardigde Dankert heeft zich nogal ingespan nen in de dreigende - te minimale - prijsstelling in te grijpen,, maar dai is mislukt. De opmerkingen van de heer Dankert zijn - om welke reden dan ook - wat ongelukkig in de pu bliciteit gekomen. Navraag inStraats- burg, via het A.N.P. heeft zulks be vestigd. Zo stond er b.v. dat betrok kene „verwachtte dat de meerder heid van het parlement zou aan dringen op 5 procent". Dat ver wachtte hij o.i. juist niet:, hij vrees de - zo zou er moeten staan - dat het parlement zou besluiten tot de omstreden 2 procent en dat is dan ook gebeurd. Hoe dit ook zij, iets extra's voor o.a. de Nederlandse boeren is er niet uitgekomen. Winst - als men het als winst wil beschouwen - is in ieder geval de ook in het parlement gegroeide over tuiging, dat de inkomens in de land bouw dikwijls lager zyn dan in an dere bedrijfstakken en dat zij boven dien buitengewoon onstabiel zijn". Te denken valt dan, dat het parle ment er zijn konklusies uit zou trek ken en besluiten tot 5 procent of tot een kompromis-percentage, maar - als gezegd - het besluit is gevallen: 2 procent. Het wordt, hoe het ook uit gaat pakken met de oogst 1978, dus op nieuw een vrij moeilijk boeren jaar. De landen met een ander - en mis schien minder - gestruktureerde landbouw, drukken op het Europese parlement, maar de vraag rijst wel hoe vaak en hoe lang de Nederland se boeren daarvan de dupe moeten worden. Het is geen goede hulp aan bepaalde landbouwtypen elders in de gemeenschap, als deze ten koste gaat van goed ge-oliede (familie) - bedrijven ten onzent, die nog altijd tot de beste van de wereld behoren. (Vervolg van pag. 1) TUKTJN. 16-3. De rode brigades die de Italiaanse poli ticus Aldo Moro hebben ontvoerd, eisen in ruil voor zijn vrijlating de vrijlating van alle leden van de rode brigades die in Turijn gevangen zitten en wier proces dezer dagen is begonnen. Als de eis niet wordt ingewilligd, zal er nog een belangrijk figuur ivordeu ontvoerd. De eis is binnengekomen bjj het persbureau Ansa in Turijn. In Turijn is een telefonische boodschap ontvangen van iemand die zei namens de Rode Brigades te spreken. zwaargewond. Moro werd in een van de voertuigen van de terroristen ge duwd en afgevoerd. De aanvallers waren gekleed in het uniform van de luchtmacht. Hij zei dat niet alleen de vrijla ting van de 15 in Turijn gevangen zittende leden van de Rode Brigades wordt geëist, maar ook de vrijlating van vijf gedetineerden die tot de „Revolutionaire actie" behoren en van alle leden van de „gewapende proletarische kernen" die in de ge vangenis zitten. De eisen zouden binnen 48 uur ingewilligd moeten worden. Anders zou MoYo worden gedood. De ontvoering ROME. De christen-democratische leider Aldo Moro (61) werd donder dagochtend dicht bij zijn woning in Rome ontvoerd. Het gebeurde om 9.15 uur, toen Moro op weg was naar het parlement. Een uur later heeft de terreurorganisatie „Rode Briga des" waarvan in Turijn 49 leden te rechtstaan, het daderschap opgeëist. Op een kruispunt werd de auto van Moro klemgereden door een witte stationcar met diplomatiek kenteken. De auto bleek gestolen te zijn van de Venezolaanse ambassade. Moro's wagen moest zo abrupt stop pen, dat de wagen met drie agenten die hem escorteerde, hem van ach teren aanreed. De twee lijfwachten in Moro's au to, die uitstapten, werden onmiddel lijk doodgeschoten door drie met automatische pistolen gewapende terroristen, wier tweede salvo de be geleidende auto gold. Twee van de drie agenten in die wagen werden- onmiddellijk gedood. de derde MOSKOU. De twee Russische kos monauten Juri Romanenko en Geor- gy Gretscliko zjjn donderdag op aar de teruggekeerd na een recordver- blijf in de ruimte van 96 dagen, al dus het Russische persbureau Tass. V LISSABON, 16-3. De Portugese justitie zal een strafvervolging in stellen tegen rooms-katholieke paro chianen die een 900 jaar oude, in Ro maanse stijl gebouwde dorpskerk af braken om plaats te maken voor een nieuwe kerkruimte. De autoriteiten hebben het vanda lisme in Joane in het noorden van het land bestempeld als „barbaarse sloop". WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 18 en zondag 19 maart 1978 Dokter A. VV. van Geer, Zierikzee tel. (01110) 2080, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Visser en doktor Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringende gevallen zaterdag morgen 11.00 uur. Dokter L. A. M. Bruel, Brouwers haven, tel. (01119) 280, neemt waai* voor dokter Flach en dokter Stenger. De weekenddienst gaat in op vrijdagmiddag 18.00 uur en duurt tot maandagmorgen 8.00 uur. Tijdens de weekend dienst is er bij de dienstdoen de arts spreekuur voor spoed gevallen op zaterdag en zon dag van 11.30 lot 12.00 uur en van 16.30 tol 17.00 uur. Dokter II. Speelman, Oosterland telefoon (01114) 1280, reemt waar voor dokter Richard en dokter Buitendijk. Tandarts P. A. J. Bruynzeel, Karnc- melkvaart 2, Zierikzee, tel. 01110-2693. Spoedgevallen uitsluitend op spreekuur, zaterdag- en zon dagmiddag van 17.00-17.30 uur. Zuster A. C. M. Padmos, Molenweg 18, Bruinisse, tel. (01113) 1203, heeft dienst- voor Duiveland ën Bruinisse. Zuster v. d. Schelde, Noorddijk- straat 63, Brouwershaven, tel. (01119) 682. Heeft diehst voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee tel. (01110) 2180, heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. len, dat de prijs per staanplaats in overige delen van Nederland f 55.000 is. Op deze prijs baseert CRM de vergoeding. Voor Zeeland is dat ech ter niet haalbaar. Het woonwagen kamp in Goes kost f 65.000, per staanplaats. Vlissingen is waar schijnlijk en Bruinisse is zeker duurder. Het kamp De Val bjj Zierikzee zal niet als blijvend kamp erkend wor den. Zierikzee zal daarom een an der kamp moeten inrichten, dat waarschijnlijk aan de Klerxweg komt. Het is niet op korte termijn realiseerbaar. Het kamp in Bruinis se daarentegen zal waarschijnlijk eind 1978 of begin 1979 van de grond komen. Het vervult het bestuur van het Woonwagenschap met grote zorg, dat nu onder de rijdende Nederlan ders waarvoor moet worden gezorgd, ook een aantal Belgen komt. Het aantal Belgen steeg in enkele jaren opmerkelijk. Aan het slot van de vergadering werd een rokertje en een bloemetje aangeboden aan oud- sekretaris Danielse, die gedurende vier jaar het sekreariaat vervulde. Hij trad vorig jaar af. GENEVE. De VS. de SU en het VK hebben donderdag bekendgemaakt in de afgelopen acht maanden goed te zijn opgeschoten in de richting van een overeenkomst die een volle dig verbod op alle kernwapenproe ven behelst. DEN HAAG, 16-3. De Tweede Ka mer heeft donderdagmiddag grote eenstemmigheid getoond voor wat betreft het te voeren regionaal so ciaal-economisch beleid in de jaren tot 1980'. Allerlei wensen, geuit tijdens een enkele weken geleden gehouden openbare commissievergadering ter behandeling van de desbetreffende regeringsnota en neergelegd in mo ties, verkregen instemming van de kamer, nadat minister Van Aarden- ne van economische zaken gezegd had er welwillend tegenover te staan. Slechts een motie verwierp de ka mer, het was een motie van de PvdA met de uitnodiging aan de re gering reeds thans voorbereidingen te treffen voor overheidsinitiatieven voor het terugdringen van de regio nale werkloosheid, als mocht blij ken dat ondernemers te kort schie ten. Voor deze motie stemde een minderheid, bestaande uit PvdA, D'66, PPR. CPN en PSP. STRAATSBURG, 16-3. Het Europees parlement is donderdag in Straatsburg akkoord gegaan met het voorstel van de Europese Commissie, de landbouwprij zen voor het seizoen dat 1 mei begint met slechts ge middeld twee proeent te verhogen. Een voorstel, bij het „dagelijks be stuur" van de gemeenschap aan te dringen op een prijsverhoging met gemiddeld vijf procent, werd ver worpen. Op voorstel van het socialistische Tweede Kamerlid Piet Dankert Advertentie vroeg het parlement de commissie ook, de Beneiuxlanden toe te staan bijzondere maatregelen te nemen zo als belastingverlaging of recht streekse inkomenssubsidie, om uit zonderlijke kostenstijgingen die niet op een andere manier kunnen wor den gecompenseerd, goed te maken. Maar dergelijke maatregelen moeten een sociaal of structureel karakter dragen, en mogen voor ten hoogste twaalf maanden gelden. 5 jaar garantie op waterdichtheid Nu ook in Quartz analoog 450.- Havenplein 1 - naast 's Gravensteen Telefoon (01110) 2443 - Zierikzee Groene lobby'" Omdat de „groene lobby" sterk vertegenwoordigd is in het Europees parlement, werd aanvankelijk ver wacht dat een meerderheid zou aan dringen op een prijsverhoging met 5 procent, zoals ook was gevraagd door COPA, de overkoepelende or ganisatie van Europese boeren. Over het algemeen was het parle- ment van oordeel dat de inkomens in de landbouw dikwijls lager zijn dan in andere bedrijfstakken, en dat zij bovendien buitengewoon onsta biel zijn. Het gemeenschapcplijk landbouwbeleid van de Europese Gemeenschap is er niet in geslaagd de familiebedrijt*en een passend in komen te garanderen. „Het proces waarbij de rijken en begunstigden rijker zijn geworden en meer begun stigd. en de armen nog verder zijn benadeeld, is versterkt". „Zuivcloverschot" Voorstellen om de zgn medever- ant woordelijkheidsheffing af te Zierikzee Iedere donderdag, van 11.45-12.45 uur, carillonconcert. Werkgroep „In 't zelfde schuitje" be reikbaar in het weekend, tel. 01110- 4997. Vrijdag 17 maart Zierikzee Concertzaal 20.00 uur Z.V.U. caba retgroep Funhouse met .After Eight'. Haamstede Winterkerk, 19.30 uur Uitvoering kerkkopr Haamstede. Zonnemaire Café Bommenede, 19.30 uur, uitvoe ring gezamenlijke verenigingen. Nieuwerkerk Feestavond SKNWK, 20.00 uur. Bruinisse Dorpshuis, 19.30 uur, afd. N.V.V. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, jaar vergadering vissersvereniging Zaterdag 18 maart Zierikzee De Zuidhoek, 14.00 uur, jaarverga dering Anib. Hotel Van Oppen 15.00 uur Koffie- uurtje Bond van op zichzelfstaanden Bjoscoop ,De Concertzaal', 14.00 uur Film: „ABBA-The Movie". Bioscoop ,De Concertzaal', 20.00 uur Film: „ABBA-The Movie". YVestenschouwen Hoofdingang Boswachterjj 14.30 uur Pannekoekenloop 7,5 en 15 km. s.v. Delta Sport. Serooskerke 14.00 tot 17.00 uur, verkoop Welfare artikelen Dorpshuis, 19.30 uur, gekombineerde ledenvergadering CNV. Zaterdag 1 april Zonnemaire Café Bommenede, 14.30 uur uitvoe ring gezamenlijke verenigingen. Donderdag 6 april Goes Landbouwcentrum 13.30 uur, Stu diemiddag agrarische kommissie NBvP. Zaterdag 8 april Zierikzee Concertzaal, Grote Balletuitvoering balletschool mevr. Kramer, 16.00 uur Dinsdag 11 april Zierikzee Bussstation. 13.00 uur, vertrek Plat telandsvrouwen naar museum Boy mans. Donderdag 13 april Zierikzee Havenplein 24, rechtswinkel 19.00- 20.00 uur. Dinsdag 18 april Goes Prins van Oranje, Provinciale bloemschik wedstrijd Plattelands vrouwen. APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondagen van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcentrum Noord- en Midden-Zeeland tel. (01100) 14444. schaffen - bedoeld om het zuivel- overschot terug te dringen - kregen geen meerderheid. Het Tweede Kamerlid Teun Tol man (C.D.A.) merkte in dit verband op dat de melkproducenten „niet twee maal mogen worden gestraft": door handhaving van de melkheffing - die op zichzelf past in het streven naar beter evenwicht tussen vraag en aanbod - en door een „te voorzichtig" pjrijsheleid, d.w.z. een prijsverhoging met twee procent. Volgens Tolman bestaan er nauwe lijks overschotten: als iedereen elk kwartaal een pakje boter extra zou eten, zou de voorraad binnen een jaar zijn opgeruimd. (De huidige botervoorraad wordt geraamd op 250.000 ton, 14 pet. van de jaarlijkse produktie en 16 procent van het jaarlijkse verbruik. LAATSTE NIEUWS TEL AVIV, 17-3. De Israëlische oud-premier en oppositieleider Ra bin heeft vrijdag gezegd eraan te twijfelen of er landen te vinden zijn die militairen willen leveren voor een strijdmacht in een bufferzone tussen Israël en Libanon. „Ik vind het idee van een VN- strijdmacht voor een bufferzone in de veiligbeidsgordei die nu door Is raël in Libanon is bezet, goed. Maar ik twijfel eraan of het gemakkelijk zal zijn landen te vinden die solda ten willen leveren voor zo'n strijd macht die gemakkelijk betrokken kan raken bij gevechten mot guer rilla-strijders", aldus Rabin die voor een bezoek van twee weken naar Amerika vertrok. Dorpshuis 19.30 uur Uitvoering Mu ziekvereniging „Cresendo". Bruinisse Manege „De Korenzolder", 13.00 uur, indoordressuur en springwedstrij- den. Zondag 19 maart Zierikzee Bioscoop ,De Concertzaal', 20.00 uur Film: „ABBA-Thet Movie"". Maandag 20 maart Zierikzee Huis van Nassau 20.00 uur Ver. „Philatelica". Huis van Nassau 20.00 uur jaarver gadering Ver. „Philatelica". Stadhuis, 29.30 uur vergadering ge meenteraad. Huis van Nassau, 20.00 uur, jaarver gadering Philatelica Schouwen-Dui- veland. Haamstede Rekreatiezaal G.eref. kerk, schrijf - avond Amnesty International, 19.30 uur. Brouwershaven Stadhuis, 19.30 uur, vergadering ge meenteraad. Zonnemaire Dorpshuis. 20.00 uur, voorjaarsver gadering en quiz Bond van Platte landsvrouwen. Dinsdag 21 maart Zierikzee Openbare kleuterschool „De Woel waters", ouderavond, 20.00 uur. Haamstede Zaal Ger. Kerk. NCVB-afdeling 19.45 uur. Woensdag 22 maart Zierikzee Huis van Nassau, PvdA-verkiezings- bijeenkomst 20.00 uur. Sprekers M. van der Stoel en W. Don. Mondragon, 20.00 uur, verkiezings bijeenkomst V.V.D. Bruinisse Hotel Storm, S.V. „Kwiek". Donderdag 23 maart Zierikzee Havenplein 24, rechtswinkel 19.00- 20.00 uur. Herv. Ver. gebouw. Hei-vormde Vrouwengroep. 20.00 uur. Vrijdag 24 maart Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel, 19.00- 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede 20.00 uur Praten en dansen. Bond van op zichzelf staanden. Maandag 27 maart Zonnemaire Café Bommenede 17.00 uur Feeste lijke maaltijd Bond voor opzichzelf- staanden. Dinsdag 28 maart Brouwershaven Tonnenmagazijn, bijeenkomst Plat telandsvrouwen, 20.00 uur. Donderdag 30 maart Haamstede Gemeentehuis, 19.30 uur-21.30 uur Voorlichtingsavond. Scharendijke Gemeentehuis, 19.30 uur. raadsver gadering. Vrijdag 31 maart Zierikzee Chr. Ger. Kerk 19.30-21.00 uur zang- dienst en uitreiking plaat „Zingen in Zierikzee" aan kommissaris C. Boer- tien. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zet Redaktie (01110) 4669, (01110) 2227 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 Even wegvluchten van gijzelingen en het geconcentreerd gepaf in het Midden-Oosten en fluks zien hoe het allemaal was in 1938. Misschien - maar de herinnering verflauwt - was 1938 nog wel een vrij „normaal" jaar, als zo'n jaar er ooit is geweest. In ieder geval was de krisis toen enigermate aan het terug lopen en de mobilisatie was er nog niet. 1938 dus! Kennelijk waren de mensen toch al een beetje (veel) onder de indruk, want het toenmalig hotel „Juliana", in de Lange Nobelstraat, had heel pompeus een bal masqué aangekon digd, maar een week later kwam er een advertentie in de krant, dat het allemaal niet doorging, „wegens te iveinig ontvangen opgaven". Zo zie je maar. Het in slaap sussen was en is nog altijd een methode om wat zorgen te vergeten. De Engelse minister van buitenlandse zaken lord Halifax, was er sterk in. Hij zei: „dat wel niemand geloofde dat de status quo van Europa eeuwig is, maar dat een gewelddadige verandering van de bestaande toestand, sterk moest worden betwijfeld c.q. betreurd". Herr Hitier dacht er toen al heel an ders over. De Gruyter - toen nog te Zierikzee - had een zoethoudertje in petto voor de mensen. Wie f 1,50 (f 1,50 was toen nog wat) besteedde, kreeg een bus appelstroop ten geschenke. Zierikzee had nog een groot „neutraal gemengd koor- Amici- tia" - dat „met medewerking van het Zierikzees strijkorkest (ja, ja)" een uitvoering gaf in de Concertzaal. Met de werkloosheid ivas het toch nog niet zo best gesteld. Zierikzee had maar liefst 301 mensen zonder werk. In de predikbeurtenlijst enkele namen van predikanten, die velen zich tot op heden herinneren: ds. Saraber, ds. Siccama, ds. Van Griet huizen, ds. Wecda, ds. Hogendoorn, ds. Van Lonkhuijsen, ds. Pijnacker Hordijk, ledereen kende deze gees telijke leidslieden. Ze bleven door gaans ook heel veel jaren in stad en regio en dat scheelt natuurlijk. Te Haamstedé"A)egon een kommis sie te sjouwen aan een in de zomer te houden zangconcours. De be- schuitprijs is sinds 1938 ook aanmer kelijk omhoog gegaan, want in dat vooroorlogse jaar kocht men 4 pak ken, grote ronde beschuiten voor een kwartje en een grote schoonmaakbus „Friso' vorderde 5 cent. Zierikzee was (een beetje) onder steboven van het plan hei bekende watertje, hel „Halve Maantje" dicht te gooien met bagger. De raad sprak zich er ook al over uit: de put bij de Nobelpoort gaal dicht, maar de Var- reput Weststraatmag blijven. hikonsekwentriepen de ingezon den stukken schrijvers. In de Concertzaal ging de film „Trader Hom", met machtige oer woudtaferelen en verdere fraaie tropentoestanden. De film had zo'n algemeen karakter", dat hij ook voor allerlei groejyen werd ver toond, buiten het bioscoopprogram ma om. Dc woudreuzen en de jungletaferelen waren neutraal, maar er hupte ook een allerliefst blond meisje over het doek, ge kleed in voor toen toch al een soort bikini. Een voorloper van het gilde maatschappelijk werkers, die ook filmoperateur was in het vereni gingsgebouw, hield de hand voor de lens als het bloot van dat kind op het doek kwam. Dit staal van voor oorlogse huichelachtigheid werd ge lukkig in 1938 al beloond, mei fors „boegeroep". SCIIIERFALANDMAN I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 2