Zierikzeese ondernemers wijzen permanent loopstratengebied af Bazar voor restauratie bracht achttienduizend gulden op Kandidaten bekend voor raad Westerschouwen MAATSCHAPPELIJKE DIENSTVERLENING VERHUISDE NAAR GROTER KANTOOR Resultaat van enquête: Als u morgen een diepvrieskast gaat kopen, stop er dan meteen een paar kippetjes in. STREEKNIEUWS makelaarskantoor tamboer b.v. Aan Havenplein 24 4 t ZIERIKZEE, 15-3. Bij <le Zierikzeese ondernemers ontbreekt volkomen het vertrouwen in de gunstige ef- fektén van de instelling van een permanent loopstra tengebied. Men verwacht dat een dergelijke maatregel slechts zal leiden tot vergroting van de problemen, zo als die zich nu reeds voordoen bij het tijdelijke loop stratengebied. Vooral de bereikbaarheid voor de konsument en de parkeerruimte voorb ezoekers worden negatief be oordeeld, terwijl de toelevering van voorraden en het „meenemen" door de konsument en de „uitbreng" door de ondernemer knelpunten vormen. Deze konklusies komen naar vo ren uit een onderzoek ingesteld dooi de Zierikzeese Ondernemers Cen trale naar aanleiding van plannen van de zijde van de gemeente Zie- rikzee voor het instellen van een permanent loopstratengebied in de binnenstad, zoals aangegeven in de „Struktuurschets Binnenstad 1976". Empiête Door middel van een enquête formulier werden 389 bedrijven, be horende tot alle sektoren van het bedrijfsleven, benaderd. Deze be drijven omvatten 68 ondernemingen, die binnen het betreffende loopstra tengebied liggen en 321, die elders in Zierikzee gevestigd zijn. De resulta ten van dit onderzoek zijn, tezamen met de konklusies en de daarop ge baseerde aanbevelingen samengevat in een nota. De samenstellers van deze nota zijn mr. R. de Blij en de heer G. Roovers van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Mid den- en Noord-Zeeland en de heer G. de Jong van het Economisch In stituut voor het Midden- en Klein bedrijf. Hoewel de nota reeds twee maan den geleden aan de Zierikzeese on dernemers werd toegezonden, werd pas woensdagavond tijdens een pers- konferentie in hotel „Mondragon" ruimere bekendheid aan dit onder zoek en daaruit voortgevloeide kon klusies gegeven. De heer De Blij, die als woord voerder optrad, noemde de beweeg redenen van het gemeentebestuur tot instelling van een permanent loopstratengebied niet geheel duide lijk. In de nota wordt er ook op ge wezen dat in de struktuurschets niet wordt ingegaan op de economische belangen, die gediend zouden zijn bij het permanent afsluiten van een deel van de binnenstad voor bepaal de verkeerskategorieën. Van de zijde van de gemeente gaan de gedachten uit naar een voetgangersdomein om vattende: Appelmarkt, Dam, Mol, Schuithaven, Melkmarkt, Korte St. Janstraat, Poststraat (gedeeltelijk) en Meelstraat (gedeeltelijk). „Wordt slechter" „Afgaande op de (subjektieve) uit spraken over de invloed van het per manent maken van de afsluiting voor het rijdend verkeer kan de op vatting van de ondernemer hierom trent bepaald niet met zonnig om schreven worden. Voor alle onder zochte vestigingsfaktoren geldt de mening „wordt slechter", aldus staat in de nota vermeld. Uit de enquête kwam wel naar voren dat de onder nemers zich, ondanks grote proble men, kunnen verenigen met de huidige situatie van een tijdelijk loopstratengebied in het toeristen seizoen. Konklusies en aanbevelingen Aan het eind van de nota komt men naar aanleiding van de ant woorden van de Zierikzeese onder nemers tot een aantal konklusies eri aanbevelingen: Het aantal bedrijven om een voet gangersdomein te rechtvaardigen wordt voldoende groot geacht De aard van het winkelapparaat is geschikt voor het instellen van een loopstratengebied: Aan de inrichting van het domein ontbreekt in het gemeentelijke plan vrijwel alles. Aangepaste bestrating en meubilering en een aangepast straatprofiel lijken - in verband met het histoi'ische stadsgezicht - voor alsnog uitgesloten te zijn; De verkeerscirculatie is, dankzij het bestaande systeem van afsluiting tijdens het toeristenseizoen, inge speeld op een eventuele permanente afsluiting van het onderhavige win kelgebied De bevoorrading van de bedrijven is momenteel een probleem van de eerste orde. Bij permanente afslui ting voor het rijdende verkeer lijken de problemen te verergeren, zonder dat op korte termijn een oplossing binnen de mogelijkheden ligt; Het aantal en de situering van de parkeervoorzieningen zijn niet zoda nig dat voor grote moeilijkheden ge vreesd behoeft te worden; Dè motivering van de onderne mers om een permanente afsluiting van het winkelgebied te aksepteren of liever nog te ondersteunen ont breekt geheel. In deze konklusies en adviezen wordt er verder opgewezen flat er geen uitdrukkelijke technische be zwaren bestaan tegen de instelling van een permanent loopstratenge bied, maar een behartiging van de kommerciële belangen wordt er be paald niet in gezien. Inmiddels zijn zowel de nota als de daaruit voortvloeiende konklusies besproken in de Kommissie voor Middenstandszaken. De vergadering heeft zich met de resultaten van het onderzoek kunnen verenigen en besloten aan het kollege van b. en w. te adviseren om na te gaan welke oplossingen gevonden kunnen wor den voor de huidige aan- en afvoer- problemen in de binnenstad alvorens een permanent loopstratengebied verder te ontwikkelen. Distributie-planologisch onderzoek Een andere, maar zeer nauw ver- Consistoriekamer Zierikzee ZIERIKZEE, 14-3. Tijdens een drukbezochte bijeenkomst in het Ned. Hervormd Verenigingsgebouw in Zierikzee heeft dinsdagavond de „Werkgroep Restauratic Gasthuis- kerk", een bedrag van f 18.000, overgedragen aan de preases van de Centrale Hervormde Kerkeraad, ds. K. Schaap. Ds. Schaap dankte namens de kerkvoogdij de werkgroep en alle medewerkers, die door middel van een mosselverkoop, verloting en ba zar, dit mooie bedrag bijeengebracht hebben. Als vervolg op deze aklie zal nu een kommissie gevormd wor den, die bestaat uit enkele leden van de kerkeraad, aangevuld met des kundigen uit de bouwwereld. Restauratie Deze kommissie zal er voor zor gen, dat het hoofddoel van de aktie, de restauratie van de consistorieka mer, ook bereikt wordt. De voorzit ter van de werkgroep, de heer D. Dool, vertoonde een door hem zelf gemaakte film over het werkvoor zieningsschap „De Zuidhoek". Hij benadrukte, dat de titel van deze film „Mensen onderweg" zeker ook geldt voor de kerkelijke gemeente. „De afgelopen maanden hebben we met elkaar gewerkt aan een geza menlijk doei. Het samen bezig zijn, is minstens zo belangrijk als het fi nanciële doel van de aktie. Advertentie band houdende kwestie, die naar aanleiding van dit onderzoek werd aangekaart, is die van distributie- planologisch onderzoek, wat inzicht moet geven in het winkelvoorzienin genpakket in deze regio. De Z.O.C. diende reeds een bezwaarschrift in naar aanleiding van het ontbreken van een dei'gelijke onderzoek in de Herziening Streekplan Schouwen- Duiveland, ondanks hel feit dat daartoe wettelijk de verplichting aanwezig is. De Z.O.C. is van mening dat de ontwikkelingen in de West hoek en Bruinisse en de toekomstige Dammenweg het winkelvoorzienin genniveau in Zierikzee bedreigen, dit terwijl aan Zierikzee als regio nale groeikern een belangrijke streekverzorgende funktie is toege kend. „De hieruit voortvloeiende onze kere perspektieven voor de instand houding van een gezond funktione- rend detailhandelsapparaat vragen om een distributie-planologisch on derzoek in deze regio", aldus de On dernemerscentrale. In de vergade ring van 10 februari jl. heeft de Kommissie voor Middenstands zaken toegezegd het kollege van b. en w. overeenkomstig te adviseren. ZIERIKZEE De gemeenteraadsverkiezing Aan de 'komende gemeenteraads verkiezingen, nemen - voor wat be treft Zierikzee - een viertal politieke partijen deel, t.w. CDA, PvdA, VVD en de Reformatorische Unie. HAAMSTEDE Schrijfavond Amnesty International Maandag 20 maart wordt er in de rekreatiezaal van de Gereformeerde Kerk te Haamstede weer de maan delijkse schrijfavond gehouden van de werkgroep Westerschouwen van Amnesty International. Omdat is ge bleken, dat verschillende mensen liever al voor acht uur willen begin nen met schrijven, is daarvoor nu de mogelijkheid geopend. Vanaf half acht tot ongeveer half tien kan men nu terecht voor het schrijven van brieven. Zoals gebruikelijk zijn briefpapier en voorbeeldbrieven aan wezig. i De mensen voor wie deze maand wordt geschreven zijn: 1. Jamil Sa- dal in Syrië; 2. Gilbert Naccache in Tunesië; 3. Dr. Nikola Novakovic in Joegoslavië; 4. Pablo Morales Cruz en Jose Damaso Al'tamirano in Nica ragua. Tevens kan een handtekening ge zet worden onder een verzoek tot vrijlating, of in elk geval tot een be tere geneeskundige behandeling van Razmik Markosyan, U.S.S.R. Dit laatste is op speciaal verzoek van de adoptiegroep uit Breda, die deze ge vangenen heeft geadopteerd. NCVB-afdeling Op dinsdag 21 maart vergadert de NCVB-afdeling in de rekreatiezaal van de Ger. Kerk. Mevr. L. Tuk uit Mijnsherenland, verzorgt een paas avond met deklamatie. SCHARENDIJKE Boomplantdag Woensdagmorgen werd op een plantstrook aan de Boutlaan nabij de Elkerzeeseweg te Scharendijke uit voering gegeven aan de Boomplant dag 1978 door de leerlingen van de klassen 5 en 6 van de chr. nat. school te Scharendijke en de klassen 4 t/m 6 openb. basisschool te Elle- meet. Door burgemeester E. Bac- rends en gemeentesecretaris L. F. van Wijck werd de eerste boom ge plant. Daarna kwamen de leerlingen in aktie en plantten onder toeziend oog van de medewerkers van ge meentewerken plm. 30 bomen. Bur gemeester Baerends hield na afloop nog een korte speech en wees op het belang van de boomplantaktie. De leerlingen ontvingen na afloop allen een sinaasappel. Opening van jaehihaven Vrijdag 17 maart zal om drie uur de nieuwe jachthaven te Scharen dijke in gebruik worden genomen. Burgemeester E. Baerends, van de gemeente Middenschouwen zal de opening verrichten. BROUWERSHAVEN Plattelandsvrouwen De afdeling Brouwershaven van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen houdt op dinsdag 28 maart een bijeenkomst in het Ton- nenmagazijn. Deze avond zal de heer P. G. Rotte iets vertellen over do bakvormen, 'broodmodellcn enz. die zijn ontstaan naar aanleiding van folkloristische gebeurtenissen. De leden van de afdeling Brou wershaven kunnen zich opgeven voor de bijeenkomst van de agrari sche kommissie op 28 maart over „De organisatie binnen de ZLM". Verder zal deze kommissie op 6 april voor de leden in de zaal van het landbouwcentrum in Goes een stu diemiddag houden over het onder werp „Boeren of alternatief boeren". Op 11 april kunnen de leden op uit nodiging van de kulturele kommis sie mee naar Museum Bovmans waar een tentoonstelling te zien is over alles wat met thee, porselein en zilverwerk te maken heeft. De pro vinciale bloemschikwedstrijd wordt op dinsdag 18 april in de Prins van Oranje in Goes gehouden. Vergadering gemeenteraad De raad van de gemeente Brou wershaven vergadert op maandag 20 maart 's avonds half acht in het stadhuis te Brouwershaven. De agenda vermeldt onder meer; beantwoording vragen behandeling gemeente begroting 1978; herziening bedrag vergoeding godsdienstonder wijs op de openbare basisscholen; voorlopige vaststelling van het be drag der uitgaven voor het open baar gewoon lager onderwijs over 1974; idem over 1975 en 1976; vast stelling gemeentelijk plan voor de openbare bibliotheekvoorziening voor de jaren 1980, 1981 en 1982; kredietverlening restauratie en ver bouw Korenmarkt 1 te Brouwersha ven verkoop van grond in het be stemmingsplan Dreischor Kom voor de bouw van 15 woningwetwonin gen aan de woningbouwvereniging „Beter Wonen" te Zierikzee; intrek king raadsbesluit van 17 november 1975 betreffende verkoop grond in het bestemmingsplan Delingsdijk aan Bouwbank Stok B.V.; herzie ning IV/1978 uitgifteprijs van gron den in het bestemmingsplan De lingsdijk; verkoop van grond in het bestemmingsplan Delingsdijk aan Bouwbank Stok B.V. te Breda; me- derwerking ex. artikel 72 der L.O. wet betreffende stichting bijzondere basisschool, opgenomen in het ge meenschappelijk scholenkomplex te Brouwershaven; vaststelling 4e wij ziging en 5e wijziging van de ge- meentebegi-oting 1978. ZONNEMAIRE Uitvoering Gezamenlijke verenigingen Vrijdag, 17 maart geven de geza menlijke verenigingen van Zonne- maire een uitvoering in Café Bom- menede. De boerenkapel „De Grut- tepikkers" onder leiding van de heer St. Duinhouwer zal hieraan mede werking verlenen. Vervolgens wordt het blijspel genaamd „De Trekplei ster" opgevoerd, onder leiding van de heer M. van 't Veer. Tijdens de pauze zal een verloting plaatsvinden ter bestrijding van de onkosten. Na sluiting van het officiële gedeelte volgt een groot bal. Zaterdag 1 april zal deze uitvoering herhaald worden voor de bejaarden van Zonnemaire, Noordgouwe, Brouwershaven, Drei schor en Kerkwerve. a OOSTERLAND Brand in werkplaats Woensdagmiddag omstreeks vijf uur werd de Duivelandse brandweer gealarmeerd wegens brand in de grote werkplaats van Bouwbedrijf L. W. Boogert aan de Lange Achterweg. Door onbekende oorzaak was in het mothok, waar afvalstoffen van de zaag, schaaf- en andere machines in gezogen worden, vuur ontstaan, dat snel om zich heen greep. Doordat de zogenaamde stofzak explodeerde zagen de werklieden het vuur naar buiten vliegen. In eerste instantie kon met een brandhaspel, in het bedrijf aanwezig, het vuur te lijf worden gegaan. De brandweer werd echter onmiddellijk gealar meerd. De brandweerlieden maakten een gat in het mothok, waarna het bluswater naar binnen kon worden gespoten. In het hok was 30 a 40 m:1 Advertentie I. tamboer jr. makelaar onroerende goederen kantoor lindenlaan 3 middelharnis tel. 01870- 3477' privé: 0 1870-3816 bemiddeling bij aan- en verkoop taxaties beheer assurantiën hypotheken LidNBM WESTERSCHOUWEN, 13-3. Hier onder volgen de namen van de kan didatenlijsten voor de komende ge- meent eraadsverkiezingen. P.v.d.A. 1, J. Lustig; 2.. S. Roos; 3. P. H. Canters; 4. mevr. A. C. v. d. Kloos- ter-Sonsbeek; 5. mevr. M. A. B. Boel-Goosson; 6. F. van Oeveren; 7. Jöh. van Sluijiters; 8. J. P. van N.ieu- wen'huize; 9. mevr. C. M. P. de Groot-Vergouwe; 10. mevr. J. v. d. Maas-v. d. Klooster; 11. J. van Nieuwenhuize; 12. mevr. Apon-Snel; 13. J. Deurloo; 14. H. Fooy. V.V.D. 1. M. J. Krijnse-Lokker; 2. J. Jan- se; 3. J. C. de Feiter; 4. dr. H. J. v. Zuylen; 5. J. Steur; 6. L. D. Kik; 7. mevr. C. v. d. Haven-Eikelenboom; 8. J. Deïst; 9. mevr. E. A. de Kup- Bos; 10. N. A. Dambruin; 11. mevr. A. G. J. Hcgen'boom-Landegent; 12. F. Th. Lamen Trip; 13. A. R. Verse- put; 14. mevr. II. Streng-Hagen; 15. A. J. Linden; 16. A. J. Hanse. C.D.A, 1. L. C. Hoogerhuis; 2. L. TieLeman 3. P. M. van den Aarsen; 4. J. W. Ge- leijnse; 5. P. L. van Waveren; 6. J. C. Brabcr; 7. P. J. M. van der Aart; 8. L. M. Braber; 9. W. D. Scheele; 10. mevr. T. C. Gaalteer; 11. C. J. Sim mers; 12. J. van der Sluijs; 13. M. den Boer; 14. J. D. Priemis; 15. A. M. Th. Vex-seput, gebr. Sitters; 16. A. Leeuyve. Reformatorische Unie 1. J. v. d. Berge, Haamstede, SGP; 2. J. v. Dijke, Haamstede, RPF; 3. J. de Boer, Haamstede, GPV;! 4. J. Boot, Haamstede; 5. S. C. Coomans, Haamstede; 6. W. J. Goudzwaard, Haamstede; W. A. Muilwijk, Haam stede; 8. C. v. d. Wekken, Haamste de; 9. M. Oosse, Haamstede; 10. Joh. den Boer, Rënesse; 11. A. v. d. Vel de, Renesse; 12. B. den Boer, Haam stede. mot aanwezig. De rookontwikkeling in de weideplaats was enorm. Enkele mensen van loonbedrijven in de om geving hebben.geholpen het mot uit elkaar te trekken. Door de grote ra vage zal het bedrijf enkele dagen stilliggen. De totale omvang van de schade is nog niet bekend. De eige naar van het bouwbedi'ijf had zeer veel waardering voor het snelle en uitstekende werk van de Duiveland se brandweer. BRUINISSE Ouderavond openbare basisschool De openbare basisschool houdt don derdag (heden)avond een ouderavond in het Dorpshuis aan de Gx-evelin- genstraat. Het eerste gedeelte van de avond1 zal door de leerlingen van alle klassen verzoi"gd worden. Daarna zal er een pauze gehouden worden met verloting, met vervolgens het huis houdelijk gedeelte. Vergadering Vissersvereniging De vissersvereniging „Algemeen Vissersbelang" in Bruinisse zal vrij dagavond in het Verenigingsgebouw aan de Deestraat de jaarvergadering houden. Deze vergadering zal wor den bijgewoond door een aantal pro minente figuren uit de visserij we reld, gedeputeerde v. d. Bos en en kele kamei-leden. Voor tijd: zie agenda. UTRECHT. De vakbonden hebben uit een eerste oriënterend gesprek met de direktie van Hoogovens de indruk gekregen dat Hoogovens voor het eerst, bereid is serieus te px-aten over arbeidstijdverkortende maatregelen die het bedrijf voor heen onbespreekbaar achtte. MIDDELBURG. Arbeidsmarkt- technisch gezien zou het mogelijk zijn om eerder dan 1981 met de aan leg van de vaste oeververbinding Westersohelde te beginnen. Dit zei drs. J. Jansen Hid, van de arbeids voorziening in Zeeland, dinsdag middag tijdens de maandelijkse perskonferentie in Middelburg. ZIERIKZEE, 16-3. De Federatie voor Maatschappe lijke Dienstverlening Noord-Zeeland heeft de verhui zing erop zitten. Het is nog wat rommelig hier en daar, maar de hoel is over. Dinsdag stond de verhuiswagen voor het kantoor aan de Nieuwe Boogerdstraat 56 en woensdag was de kantoorruimte aan het Haven plein 24 al voor een deel ingericht. Spreekkamers De fedei*atie huisde aan de Nieu we Boogerdstraat in een veel te kleine ruimte. Toen nieuwbouw te kostbaar bleek, werd omgezien naar een grotere nximte en die werd aan het Havenplein gevonden. „We heb ben drie keer zoveel ruimte nu", aldus direkteur J. H. Stoutjesdijk. Een van de voordelen van het nieu we gebouw is dat er nu twee spreek kamers zijn voor rustige gesprekken en een royale vergaderruimte. Ver der heeft elk van de medewerkers voldoende kantoorruimte. ,Open flag" Verhuizing van de Federatie Maatschappelijke Dienstverlening Noord-Zee land: de receptioniste in het nieuwe pand aan het Havenplein 24. Een baken in de rommelige toestand van dinsdag. (Foto: Zierikzcesche Nieuwsbode) Het publiek kan op dinsdag 4 april tijdens een „Open dag" met het nieuwe kantoor van de Federatie Maatschappelijke Dienstverlening Noord-Zeeland kennis komen ma ken. Het telefoonnummer van de dienst blijft ongewijzigd: 01110-3351. UTRECHT. Menige kerk werd 's nachts door de Velpse zwagers Ge rard B. (36) en Lambertus M. (42) bezocht. Het was echter niet de be hoefte aan geestelijk voedsel die het tweetal ter kerke dreef. De zwagers hadden alleen belangstelling voor de inhoud van de offerblokken. Ze zijn aangehouden. APELDOORN. Het Centraal Bu reau Motorrijtuigenbelasting in Apeldoorn is onti-uimd nadat er bij de gemeentepolitie rond drie uur een anonieme melding was binnen gekomen dat er binnen een half uur een Zuidmolukse aktie zou plaats vinden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 4