Is romantisch weer in? 'I Iolty* ii|pde DE ONTVOERDE DIREKTEURSDOCHTER RHODESISCHE ONBEGRIJPELIJKHEDEN De ontvoerde Belgische baron Gaullisten toch nummer één V.V.D.-voorzitter Korthals Altes boos op C.D.A.-ers BLIK DOOR HET WERELD VENSTER „Flitsen" ZIEKIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 14 maart 1978 Nr. 22269 Maandag 20 maart, 19.05 uur, Nederland I: Nacht van hel hart. In dit bijna twee uur durend programma treden ook deze drie lieftallige dames op, die samen de groep „LVV" vormen. Wat de Rhodesische premier Smith bezielt wordt steeds moeilij ker te begrijpen. Met veel getob be reikt hij een akkoord met drie zwarte leiders om samen het land geleidelijk naar zwartezelfstan digheid te voeren. Prompt daarop stuurt hij zijn troepen uit voor een inval in buurland Zambia, waarmee hij de toch al kleine kans op sukses voor het akkoord der vier tot nage noeg nul reduceert. Beter te begrij pen is de voornaamste der drie zwarte leiders, bisschop Muzorewa. Die is op wereldreis om ervoor te pleiten dat men hem, dominee Si- thole en stamhoofd Chirau helpt om van Rhodesië de onafhankelijke na tie Zimbabwe te maken. Zonder die hulp zal het niet gaan. Die van de westelijke landen draait vooral om de Britse houding. Formeel is Rho desië eeh kolonie der Britten die daarom verantwoordelijk zijn voor de overdracht van de soevereiniteit aan de totale bevolking die in meer derheid zwart is. Vooral de laatste maanden heeft dc Britse minister Owen, met steun van de VS, nijver diplomatieke akties gevoerd om Smith ertoe te krijgen de illegale onafhankelijkheid van Rhodesië in te ruilen voor legale zelfstandigheid waarin de zwarte burger dezelfde rechten heeft als de blanke. Het akkoord met Muzorewa, Si- thole en Chirau is daarvan echter niet de vrucht geweest. Dat kreeg Smith pas voor elkaar nadat enige malen was gebleken dat het niet lukte Smith tot overeenstemming te brengen met de zwarte leiders Nko mo en Mugabe, de aanvoerders van de guerrillastrijders. En bovendien de door de zwart-Afrikaanse landen erkende vertegenwoordigers van het Rhodesische volk. Om dit laatste is het voor de Afrikaanse landen dan ook niet mogelijk om in te stemmen met het akkoord van Smith met de drie andere leiders. Vervolgens kan Londen ook onmogelijk ja zeggen tegen dit akkoord - het kan op zijn best proberen alsnog Nkomo en Mu gabe ertoe te bewegen mee te doen. Verkiezingen mogen dan uitwijzen wie voor de meeste zwarte Rhode- siërs spreekt. Verschillen Owen en de Amerikaan Young hebben geen kans gezien Nkomo en Mugabe hiertoe te bewegen. Ze moeten erop hebben gehoopt dat Zambia en Mozambique die van het herbergen der guerrillastrijders wel degelijk zware lasten mogen dra gen, hun een handje zouden helpen. Desnoods doordat Zambia Nkomo en Mozambique Mugabe minder bijstaan met wapens en bases voor de guerrilla. Die hoop is dan wel grondig vernield door Smiths inva sie in Zambia. Niet alleen is zo'n inval een belediging voor het zelf bewustzijn van niet alleen Zambia maar heel zwart-Afrika, maar het UTRECHT, 11-3. „Berouw volgt niet meer op de zonde, maar op dc publiciteit". Met deze kwalifikatie bekritiseer de WD-voorzitter Korthals Alles in Utrecht op de jaarvergadering van zijn partij de betrokker/heid van een aantql CDA-politici bij de koop sompolissen-affaire en, nog recenter de publikatie van de belastingvoor delen die oud-minister en CDA- tweede kamerlid Lubbers heeft ge- maakt van Smith iemand met wie een zichzelf respekterende Afrikaan zich niet kan ophouden. Muzorewa, Sithole en. Chirau staan daarmee als een soort vazallen van een on- akseptabele heerser tevens in de kou als ze om steun kómen pleiten. Het is onverklaarbaar hoe Smith, als hij sukses verlangt van zijn ak koord, het zo grondig de vernieling in kon sturen door een militair a.vontxiur. Het zou overigens verkeerd zijn Muzorewa en zijn kollega's minder goede patriotten te achten. Het principiële verschil tussen hen en het duo Nkomo en Mugabe is dat ze liever iets langzamer maar vreedzaam de onafhankelijkheid verwerven van een Rhodesië dat dan echter niet vernield zal zijn door een jarenlange strijd. Een strijd, daar kan men zo langzaam aan in Afrika wel op rekenen, waarbij het zeker zou komen tot Cubaanse inmenging - een idee waarover men zich in Afrikaanse hoofdsteden niet al te zeer verheugt. Daarom ook was er wellicht een mogelijkheid om de Afrikaanse pre sidenten die nu Nkomo en Mugabe zo steunen te, overreden dit tweetal tc pressen toch maar meer te doen met Muzorewa en de zijnen. WASHINGTON. De So-wjet-Unie heeft de Verenigde Staten laten we ten dat de Cubaanse aanwezigheid in Ethiopië aanzienlijk zal worden verminderd als de Somalische strijd krachten zich terugtrekken en de strijd in de Oga den-woestijn wordt gestaakt. Dit is vrijdagavond door een hoge Amerikaanse funktionaris meegedeeld. BRUSSEL, 13-3. De 63-jarige Bel gische baron Charles Victor Bracht, die vorige week in Antwerpen werd ontvoerd is in handen van „gewone misdadigers" en zijn ontvoering heeft geen politieke achtergrond. Dat is de mening van degenen die met het onderzoek in deze taak be last zijn. Officieel is nu ook beves tigd dat er kontakten zijn met de ontvoeders en dat er voor de vrij lating van de baron een losgeld ge- eist wordt van „tientallen miljoenen francs'.' De ontvoerders hebben een bewijs geleverd dat de baron nog in leven is. Waaruit dat bewijs precies bestaat is niét bekend. Vrijwel ze ker is het geen recente foto. noten via investeringsaftrek op be leggingen van -zijn kant. „Het moet maar eens gezegd Wor den," aldus de WD-voorzitter, „dat hot wel uiterst bedroevend is wan neer bij herhaling blijkt dat voor aanstaande politici uit kringen die zich in- het verleden niet ontzagen zich af te zetten tegen het door hen gesignaleerde materialisme van de VVD, zich zelf minder hebben gema tigd dan va-n het Nederlandse volk werd verwacht." uil het buitenland WARSCHAU. De 40-jarige Poolse scheepsbouwkundig ingenieur me vrouw Krystyna Chojnowska-Lis- kiewicz die hoopt de eerste vrouw ter wereld te worden die zonder enige hulp rond de wereld zeilt, is zaterdag op de laatste etappe van haar reis als vermist opgegeven. WASHINGTON, New York. Pre sident Carter heeft premier Begin van Israël zaterdag gecondoleerd met de aanslag door Palestijnse kommando's op een autobus ten noorden van Tel Aviv. MADRID. Onbekenden hebben donderdag in Madrid vanuit een auto een politieman doodgeschoten en een andere ernstig verwond. De slachtof fers waren lid van de para-militaire plattelandspolitie van de Guardia Civil. SALISBURY. Dc leider van de blanke rmnderhei dsr ege ïng in Rho desië, Ian Smith, heeft de vorige nacht het voorstel van de Ameri kaanse president Jimmy Carter om met alle partij-en aan de tafel te gaan zitten, verworpen. JAKARTA. De Indonesische pre sident Soeharto heeft 'bij de opening van het volkscongres gevraagd om de formele inlijving van Ocst-Timor bij Indonesië. Volgens Soéharto heeft het volk van Oost-Timor na een lange strijd gevraagd om geïn tegreerd te worden in de republiek van Indonesië. BANGKOK. De Verenigde Staten zijn bereid zich in te spannen voor de vorming van een „nieuwe inter nationale orde" om problemen van de ontwikkelingslanden op te lossen. Het Amerikaanse standpunt werd Vertolkt door Melissa Wells op de 34ste jaarvergadering van de econo mische €11) sociale commissie van de Verenigde Naties voor Azië en- het Stille-Zuidzeegebied (ESCAP). MADRID. In een voorstad van Madrid is een politieagent doodge schoten door drie mannen, die hem vanuit een gestolen wagen onder vuur namen. Een tweede agent werd gewond. Volgens de Madrileense po litie maakten de .twee agenten te voet de ronde dooi* hun wijk. FORT-DE-FRANCE, Martinique. Bij een rel tijdens een verkiezings bijeenkomst op het Franse Westin- disdhè eiland Martinique is een Gaullistische sympathisant doodge stoken met een scheermes. Drie mensen werden gewond. ORANJESTAD. Bij een gekombi- neerde aktie heeft de politie op ver schillende Antilliaanse eilanden in totaal 130 kilo marijuana achter haald. Daarbij werden vijf arresta ties verricht. STOCKHOLM. De Zweedse rijks dag heeft met grote meerderheid besloten homoseksueel verkeer strafrechtelijk gelijk te stellen met verkeer tussen mensen van verschil lend- geslacht. TURIJN, In een poging om het proces -tegen de „rode brigades" te stoppen hebben stadsguerrillero's een politieman gedood in de Ita liaanse stad Turijn. De agent stond bekend als een van de beste terro risten-bestrijders HANNOVER. De overval op het onderkomen van een Nederlandse militaire eenheid in Bergen in de Westduitse deelstaat Nedersaksen is volgens een mededeling van het openbaar ministerie van Nedersak sen mogelijk (het werk geweest van een ultra-rechtse kriminele groepe ring. TEL AVIV. De Israëlische premier MenaChem Begin heeft de Palestijn se terreuraktie nabij Tel Aviv „een gruweldaad genoemd die we nooit zullen vergeten". Begin zei dat de aktie van het Palestijnse commando het dodelijke gevaar aantoont van een toekomstige Palestijnse staat. MANILLA. De Chinese vice-pre mier Li Hsien-Nien is voor een vijf daags officieel bezoek op de Filip pijnen aangekomen. Op de luchtha ven van Manilla werd hij begroet door de Filippijnse president Marcos en diens vrouw lmeIda. MADRID. De Spaanse regering heeft de drie Spaanse gebieden Ara- gon, Valencia en de Canarische ei landen voorlopige autonomie toege kend, totdat deze kwestie onder de nieuwe grondwet wordt geregeld. CATAN-ZARO. In Italië is de tiende ontvoering van dit jaar ge pleegd. Slachtoffer was' ditmaal de 46-jarige grondbezitter Franoesco Pacileo, clie werd overvallen toen hij op weg was naar zijn woning in het doip Maida, ongeveer 50 kilometer van Catanzaro. LONDEN. Engeland cn Amerika willen proberen alle partijen in liet geschil over dc onafhankelijkheid van Rhodesië bijeen te brengen, ook de guerrillaleiders die de in Salis bury tot stand gekomen regeling verwerpen. PARIJS, 13-3. In tegenstelling tot wat tot nu toe algemeen was voor speld blijft dc Gaullistische partij van Frankrijk de grootste politieke groepering en komt dc socialistische partij op de tweede plaats. Dit blijkt uit een communiqué dat het minis terie van binnenlandse zaken maan dagmiddag in Parijs heeft gepubli ceerd. Het communiqué Is gebaseerd op de resultaten van 490 van de 491 kieskdistrikten. Niet naar Oslo SAINT-DENIS, 9-3. Twee vluch telingen uit Oost-Europa wilden met het Noorse schip „Oslofjord naar Oslo maar zij kwamen uit op het Franse eiland Reunion in de Indische Oceaan. De 27-jarige Joe goslavische journalist en de 20-ja rige Bulgaarse lasser waren in de Franse haven Marseille aan boord van het Noorse schip gegaan in de hoop dat dit vaartuig naar Oslo zou varen. Zij hebben op het Franse eiland geen politiek asiel aange vraagd. MAARHEEZE. De 58-jarige A. Swinkels en zijn 54-jarige vrouw H. M. C. Swinkels-van Deursen uil Maaiheezen zijn door een verkeers ongeluk in hun wooplaats om het leven gekomen. Hu auto raakte van de weg en botste tegen een boom. Wal biedt de BEELDBUIS WOENSDAG 15 MAART NED. I: Het middagiirogramma telt drie onderdelen: Namib, woe stijn vol leven, een Engelse doku- mentaire over de in Zuidwest-Afri ka gelegen woestijn. Ren je rot een scholier enk wis voor hardlopers en de zesde aflevering van de Mickey Mouse Club, waarin een tekenfilm is te zien met Donald Duck als bij enhouder. 's Avonds Van gewest tot gewest. Politieke Partijen, met een uitzending van de P.P.R. Daarna de Franse speelfilm van Jean Rouch, getiteld Cocorico, monsieur Poulet. De film, die duidelijk is gemaakt ter kennismaking met zwart Afrika neemt de kijker mee met drie man nen die in een eend het voormalige Franse Soedan doorreizen. Na deze film, Den Haag Vandaag, Panora- miek, en Studio Sport, waarin beel den van de wedstrijden die gespeeld loerden voor de Europa Cup 1 en II en voor de UEFA Cup. NED. II: Na de Poolse kinderen zijn bij het IKON de Thaise kinde ren aan de beurt in de tweedelige serie Kinderen uit Thailand. Vero nica neemt de uitzending over met Overzicht keuze top vijf en met de laatste aflevering van Robin's nest, waarin Robin en Vicky eindelijk trouwen. Na Lex Hardins Popjour naal volgt een Info-special met een clokumentaire over het Korps Com mandotroepen. Dan is het tijd voor muziek met Saskia en Serge in Nashville. Het suksesvolle duo zingt onder meer Jambalaya, The battle of Sally An en so sad. Van Nash ville naar een duo in Los Angeles, Starsky and Hutch. De twee vlotte rechercheurs verdenken hun kom- missaris van het aannemen van steekpenningen. Allengs blijkt ech ter dat hij volkomen onschuldig is. Na de kulturele rubriek Aan de grenzen.,volgt de editie uit. de serie Onze wereld op eigen kracht. Er werd gefilmd in Santa Cruz, al waar de Badjaos wonen, vriende lijke rustige en vooral vreedzame mensen. De uitzending wordt beslo ten met de Agenda. WOENSDAG 15 MAART NED. I: 10.00 Schooltelevisie; 15.00 Teleac; 15.30 Namib woestijn vol le ven; 16.20 Ren je rot; 16.55 De Mic- >key Mouse club; 18.25 Sesamstraat; 18.55 Nieuws; 19.05 Van gewest tot gewest; 19.50 Politieke partijen; 20.00 Cocorico! Monsieur Poulet; 21.35 Journaal; 21.50 Den Haag van daag; 22.05 Panoramiek; 22.35 Stu dio Sport; 23.15 Journaal. NED. II: 18.30 Teleac; 18.45 Staatsloterij; 18.55 Nieuws; 19.05 Kinderen iii Thailand; 19.30 Ken merk; 20.00 Journaal; 20.25 Socute- ra; 20.30 Overzicht keuze top vijf; 20.33 Robin's nest; 20.57 Popjour- door G. FRANSSEN „Luister eens, meneer, ik ken u niet en eigenlijk vind ik het niet nodig, dat u hem lastig gaat vallen over die nare histore. Hij is zijn baan kwijt, wat op zichzelf nu niet zó erg is, want hij vindt heus wel wat anders. Peter is een vakman en zelfs in deze tijd is er voor een be hoorlijke monteur, die liever werkt dan steun trekt, altijd wat te vin den. Hij knapt hier zienderogen op, want het is hier rustig. Hij vergeet zodoende, wat ze hem hebben aan gedaan en daarom wil ik niet, dat het opnieuw opgerakeld wordt. Dan kan ik weer van voren af aan be ginnen. Gaat u rustig terug naar Boshagen, meneer. Overigens, waarover wilt u Peler eigenlijk spreken? Wie bent u? Van de poli tie soms?" Beckers lacht. „Welnee, ik ben enkel geïnteresseerd in deze en dergelijke ontslagzaken. Bovendien weet ik mogelijk nieuw werk voor hem. Dus „Dat werk heeft nog geen haast. Ik zal hem adviseren hier in de buurt een nieuwe baan te zoeken, want als hij teruggaat naar Bosha gen, bestaat de kans, dat hij vroeg of laat tegen die griet oploopt cn dan begint de misère misschien op nieuw. Mijn zuster is het hierin met mij eens. dus u laat hem met rust. Trouwens, hij is op 't moment niet thuis." „Maar mevrouw, ik heb er expres de lange rit van Boshagen hierheen voor gemaakt! U wilt me toch niet onverricht terzake terugsturen?" De vrouw kijkt hem grimmig aan. „Heb ik u geroepen? Had eerst ge beld, dan zou u zich deze reis heb ben kunnen besparen. Ik heb me fot taak gcsfeld. dat ik hem waf vertroetel cn help vergelen, wat men heeft aan gedaan. En isoleer hem togen iedereen, die wat met naai; 21.05 Info-speciaal; 21.30 Sas kia en Serge in Nashville: 21.50 Starsky and Hutch; 22.40 Aan de grenzen; 23.05 Onze wereld op eigen kracht; 23.25 Agenda; 23.30 Jour naal. DONDERDAG 16 MAART NED. 1: Pierre van Ostade pre senteert zijn programma Bij ons in vanavond vanuit Ammerzoden. De muzikale gasten zijn onder meer Lenny Kuhr, Cocktail Trio, Thérèse Steinmetz, Helen Shepard en Frank en Mirella. Vervolgens de zesde edi tie van Wat heet beter, vanavond komen genezingsmethoden die met behulp van licht, lucht en water ge schieden, aan de orde. Aad van den Heuvel presenteert daarna zijn Al les is anders show, waarin de be trekkelijkheid van nieuws, zoals het door de media wordt gebracht, aan de tand wordt gevoeld. Daarna neemt de NOS de uitzending over van de KRO met de parlementaire rubriek Den Haag Vandaag, gevolgd door Uitgelicht een programma van Jack van Belle, waarin thema vormt Leven met de dood. Met verpleeg kundigen die ervaring hebben met stervensbegeleiding wordt gespro ken over lijden en dood, angst, op standigheid en over aanvaarding, trouw en geloof. Advertentie VOORNAAM EN STIJLVOL Ciippertassen Attachékoffers ''dAM 9 LÉNGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE Boshagen te maken heeft." Ze wijst de weg op in de richting, vanwaar hij gekomen is. „Daar is een prima restaurant, waar u kunt koffiedrin ken en ook eten. Ik kan het u be slist aan bevelen. En verder wens ik u een goede reis terug naar Bos hagen. Goede morgen." Bom. Dicht is de deur. Beckers kan niet anders doen dan teruglopen naar zijn wagen en wegrijden. Jee tje, wat een feeks Geen wonder, dat deze kenau ongetrouwd geble ven is. Geen man zal het indertijd aangedurfd hebben met zo iemand naar het stadhuis te gaan. Die vrouw is geen tante voor Peter Ol- derman, maar een cipier. Peter is op 't ogenblik beter bewaakt dan jongstleden dinsdagavond Claire van Halverdingen. Hoofdstuk 9 Bart Beckers gaat in arren moede eerst maar koffiedrinken in het aangewezen restaurant. En denkt na. Hier heeft hij in eerste instantie bot gevangen, maar hij is er de man niet naar zich dan meteen gewon nen te geven. Hij drinkt zijn koffie, rookt en bekijkt zijn aantekeningen. Peinst opnieuw, waarna hij een be sluit neemt. Iïijdt terug naar dc laan, waar het villaatje staat, waar tante Bertha woont, rijdt wat rond cn vindt even verder een zijwegje, waar hij zijn wagen kan neerzetten en oog heeft op het huis. waar Pe ter Ólderman momenteel woont. Jammer, dat hij niet weet, wat voor wagen Peter heeft, want hij zal uiteraard zeil ook een auto bezitten. Wie appelen vaart, eet ze ook. Wat was het voor een garage van die Van Domen? O ja. onder andere Vauxhall. Maar hij zal ook wel an dere merken kunnen leveren, want Van Halverdingen rijdt in een grote Chevrolet. Ze ruilen wel eens auto's NED. II: Allereerst een aflevering van Paddington die tot zijn grote vreugde, een recept voor hel maken van toffees heeft ontdekt. Enthou siast gaat hij aan de slag, totdat de keuken een grote toffee is gewor den. Ook zijn pels is niet aan de ramp ontkomen. Daarna een afleve ring van De verschoppeling waarin Paul een huisje en een baan voor vader Florentin heeft gevonden. Als dayik belooft Florentin dat hij alles zal proberen om Paul's moeder te vinden. Na de televisieserie van de Dik Voormekaar Show tonen Jan Fillekers en Henk van der Horst in het programma Showroom aan, hoezeer het leven doordrenkt is van diverse showelementen. Dan een aflevering van De familie Bellamy, die geheel in het teken staat van de oorlog. Edward trouwt met Daisy en vertrekt naar het front. Georgina besluit eveneens die kant op le gaan als verpleegster. Ruby neemt tot ieders verbazing ontslag teneinde zich nuttig te maken in een muni tiefabriek. Na de aktualiteitenru- briek Hier en Nu presenteert Sipke van der Land de tweede editie van Groeten van Johannes. De camera lens is dit keer het eiland Patmos afgegaan, waar Johnanes zijn vi- sioenen verwerkte in de Openbarin gen. DONDERDAG 16 MAART NED. 1: 10.30 Schooltelevisie; 18.45 De fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 Bij ons in Ammerzoden; 19.50 Wat heet beter: 20.25 De alles is an ders show: 21.35 Journaal; 21.50 Den Haag vandaag: 22.05 Uitgelicht; 23.05 Journaal. NED. 11: IS.45 Paspoort; IS.55 Nieuws; 19.05 Paddington; 19.10 De verschoppeling; 19.35 De Dik Voor mekaar Show; 20.00 Journaal; 20.25 Showroom; 21.30 De familie Bella my; 22.20 Hier en Nu; 23.00 Groeten van Johannes; 23.15 Journaal. 35 van een ander merk in voor een Vauxhall. Best mogelijk, dat Peter op deze wijze goedkoop aan een be hoorlijke gebruikte wagen is geko men. Maar wat voor merk? Hij staat de rest van de ochtend met zijn wagen in het overigens doodlopende zijweggetje, waaraan verderop nog enkele hulzen staan. Heel sporadisch komt er iemand langs, de man in dc auto nieuwsgie rig aankijkend. Iedereen heeft ove rigens het recht hier een auto te parkeren. Niemand heeft cr last van. De wijzers van zijn horloge draai en gestadig. Zijn geduld wordt zwaar op de proef gesteld, maar te gen één uur ziet hij een auto aanko men cn het erf van de tante oprij den. Het is een lichtblauwe Volks wagen, waarschijnlijk een 1300-typc. In een flits heeft hij gezien, dat er een lange jongeman achter het stuur zat. Komt waarschijnlijk thuis om te eten. Wat ga ik nu doen? Alle kans, dat hij het eerste uur niet weggaat. Do mogelijkheid bestaat ook, dat hij die dag helemaal niet meer wegrijdt. Maar ik ben er nu eenmaal cn ik wil toch proberen of ik wat meer over die Peter te weten kan komen. Enfin, eerst maar wat bunkeren. Zo mogelijk in no time. Hij treft het: een eindje verderop, meer in het centrum van het dorp. is een cafetaria cn daar koopt hij wat patat, een paar worstjes en een flesje cola. Dan kan ik wel weer vooruit, denkt hij, als hij terugrijdt naar zijn observatiepost. In de auto eet hij op zijn gemak, drink 1 dc cola cn rookt daarna een sigaret. Vrijwel onafgebroken kijkend naar de villa van Peters tante. Ook nu moet hij alle geduld, die hij bezit, proberen op te brengen. (wordt vervolgd) Advertentie Wat is die nieuwe mode plezierig. Die fleurige rokken en bloesjes. Zo heerlijk wijd en ruim. Zo hyper vrouwelijk. Met lintjes en strikjes. Met ruches en kant. Met hele kleine of grote bloem- dessins. Met Achkom even kijken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 7