Buurtwinkel keerde na dertien jaar terug in Zevenhuisstraat B. en w. van Zierikzee willen subsidie bibliotheek verhogen Christelijk schoolonderwijs floreert goed in Oosterland STREEKNIEUWS Oosterlandse bejaarden verlost van de kou OPTREDEN MALTARAKKERS EN J. L. DE J0NGESCH00L Koffieconcert Zierikzee Radio A. D. van den Berge Fijne ouderavond Plan definitieve vestiging z.v.u. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 14 maart 1978 Nr. 22269 3 ZIERIKZEE, 14-3. Na precies dertien jaar keerde de buurtwinkel Radio A. D. van den Berge op zijn oude stek in de Zevenhuisstraat terug. Zaterdag 11 maart vond de officiële opening plaats. In die dertien jaar tussen vertrek en terugkomst naar de Zevenhuis- straat was de winkel in verlichting en elektrische apparaten gevestigd in het grote pand op de Melkmarkt, dat inmiddels aan een beleggings maatschappij is verkocht. „Ik wilde mijn zaak wel voortzet ten, maar op kleinere schaal en te gen minder onkosten", vertelt de heer A. D. v. d. Berge, hiermede zijn terugkeer naar de vroegere buurt winkel verklarend. Het pand in de Zevenhuisstraat, dat inmiddels als woonhuis was om gebouwd, behoefde niet veel veran deringen te ondergaan om weer ais winkel dienst te gaan doen. De om schakeling nam ongeveer drie we ken in beslag. Groot assortiment Vrijwel het gehele assortiment kon worden ondergebracht in deze aan zienlijk kleinere winkel met een op pervlakte van ongeveer 36 m'-\ Dat assortiment omvat zeer veel kleine artikelen op elektrisch gebied, ver lichting in zeer veel soorten en ma ten en huishoudelijke elektrische apparaten, zoals koffiezetapparaten, droogkappen, scheerapparaten, föhns enz. enz. Eventuele reparaties aan deze artikelen worden door de heer Van den Berge zelf verricht. Het aanzien van deze nieuwe win kel vertoont nog enige overeenkomst met de buurtwinkel uit de jaren 1953/1965, hoewei de destjjds zo ken merkende caroussel met grote elek trische apparaten is verdwenen. On danks het zo omvangrijke assorti ment bleef nog plaats over voor een gezellig zitje en een houten toon bank achterin de zaak. De stenen schoorsteenwand in de winkel bleef gehandhaafd en, dient als entourage voor de fraaie buiten- lantaarns. Uit een oogpunt van ruim telijke ordening veranderde de heer Van den Berge een achterliggend schuurtje in een toonzaal van 3x4 m. Hier worden de moderne sche merlampen tentoongesteld. De bovenverdieping werd als woongedeelte ingericht en zodoende werd de situatie weer teruggebracht naar die van voor 1965. In een tijd OOSTERLAND. 10-3. Mevrouw M. K. Bejje hoofdieidster van ac chris telijke kleuterschool heeft vrjjdag- tjjdens de ouderavond van de chris telijke kleuter, en basisschool in Oosterland. een jaaroverzicht gege ven van het wel en wee van de school. Daarvoor had de vice-voor- zitter van de vereniging, de heer Matth. Stouten Cz. de vergadering heropend en de spreker van deze avond verwelkomd, de heer Langcn- djjk van het Vormingsinstituut op Reformatorische grondslag te Anna Jacobapoldcr. Uit het jaaroverzicht van mevr. Beije bleek, dat op 1 januari 1977 de school was begonnen met 52 kleu ters, verdeeld over twee klassen. Er was een goede samenwerking met de leerkrachten onderling, ook met die van de basisschool. In mei kwam de schoolfotograaf en in juni werd af scheid genomen van 21 kleuters, waarvan er een naar de openbare kleuterschool overging, een naar de basisschool in Sirjansland en negen tien verhuisden in dezelfde school. Ze bleven onder de hoede van mees ter Morks, het schoolhoofd van de Ds. J. Bogermunschool. Er bleven 34 kleuters over. Het afscheidsfeestje in „Neffen d'Eule" was weer een be levenis voor de kinderen. Door pla ten mooi te kleuren werd een prijs gewonnen van de fa. Cotmar, be staande uit een telraam, een houten trein, een sorteerdoos en een grote inlegpuz/.el. Geschenken werden ont vangen van de Rabobank en van Es- so-Nederland. De schoolarts onder zocht in december twintig kinderen met bevredigende uitslag. Basisschool Vervolgens kwam het jaarverslag van de heer D. Morks, het school hoofd van de Chr. basisschool, aan de orde. Hieruit bleek dat er voor de grote vakantie in 1977 vier leerkrach ten op de school waren en dat er na deze vakantie met vijf begonnen kon worden. Een evenement was het hu welijk van de onderwijzer de heer J. W. de Jonge te Nicuwerkerk, waar bij niet minder dan 115 leerlingen te genwoordig waren. Dit had in de herfstvakantie piaats. Na de zomer vakantie werd gestart met 156 leer lingen. Door verhuizing vielen er drie af, zodat er na augustus van dit jaar nog geen zesde leerkracht zal kunnen worden aangetrokken. Dit zal echter niet lang meer op zich laten wachten. Verschillende leerlingen van elders blijven 's middags over in de school, onder de hoede van één van de leer krachten. Het vijlde lokaal is inmid dels gereedgekomen en door mees ter De Jonge met zijn tweede klas betrokken. Ook werden bij deze bouw voorzieningen getroffen voor de bouw van een zesde leslokaal. Voor het werk van de zending werd door de leerlingen een bedrag van f 938,64 bijeengebracht. Verder werd met be hulp van ouders de uitleenbibliothéek klaar gemaakt. De schoolbibliotheek staat onder strenge kontrole, opdat hier uitsluiend verantwoorde lektuur wordt uitgegeven. De voorzitter dankte mevr. Beije en de heer Morks voor hun uiteenzet tingen en zei verheugd te zijn dat hel Reformatorisch onderwijs in Ooster land zo goed floreert. Facet ten Hierna gaf de voorzitter het woord aan de spreker van deze avond, de heer Lagendijk, die in een gedegen referaat wees op de verschillende fa cetten van het vormingsonderwijs op Reformatorische grondslag voor jeug digen van b.v. 14 tot 17 jaar, etc. Aan dc hand van verschillende voorbeel den toonde spreker de noodzaak aan van dit werk. Hij spoorde de ouders en de opvoeders aan veel met hun kinderen te spreken en ze de bezwa ren van de tijdgeest onder ogen te brengen. De kontouren- en participa tienota van de vorige minister van onderwijs, Van Kemenade, passeer den de revue. Verder noemde spre ker het Reformatorisch onderwijs aan de kinderen een onzegbaar rijk bezit. De voorzitter dankte spreker voor zijn leerzaam en boeiend betoog en dankte tenslotte de familie Bouwman voor het keurig schoonhouden van dc schoolgebouwen en verder allen die op welke wijze dan ook meewerken aan het christelijk onderwijs hier ter plaatse, in al zijn geledingen. Hierna kwam een einde aan deze geslaagde ouderavond mot het zin gen van Ps. 139 13 en 14 en ccn dankgebed door de heer Lagendijk. Ky/cje in de herrezen buurtwinkel van A. D. v. d. Berge. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) van grootschaligheid mag de terug keer van een buurtwinkel toch wel als een opmerkelijke gebeurtenis wor den ervaren. Bezoek CDA-slatenfrakfie Een deputatie van de CDA-staten- fraktie zal maandag 20 maart een bezoek brengen aan Schouwen-Dui- veland. 's Avonds zal een grote ver kiezingsbijeenkomst in de Concert zaal worden gehouden. Dan zal jonkheer drs. P. A. C. Beelaerts van Blokland, minister van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening een inleiding houden. Drs. H. Eversdijk, voorzitter van de CDA-statenfraktie zal spreken over >het onderwerp „Regionaal a'k- tueel". De CDA-frafctie zal tijdens dit bezoek aanvankelijk in twee groepen worden gesplitst. Een groep bezoekt de Lagere Technische School in Zierikzee en de gemeente Brui- nisse, waarbij de scheepswerf en de machinefabrieken bekeken zullen worden. De andere groep gaat naar MiddensChouwen voor onder meer een bezoek aan de jachthaven en gaat daarna naar de Corneliastich- ting in Zierikzee. Voor de bijeen komst in de Concertzaal is nog gele genheid voor een persoonlijk kon- takt met de fraktieleden. Dierenbescherming De werkgroep Schouwen-Duive- land van de Nederlandse Vereniging tot bescherming van Dieren gaat weer proberen om de komende pe riode met standjes op markten te gaan staan. Daarvoor zijn weer, zo als voorheen allei'lei spullen wel kom. Wie boeken, speelgoed, spel letjes enz. beschikbaar wil stellen kan die inleveren bij: H. J. Dorre- man, Varremarkt 4, Zierikzee, tel. 3433, M. Snijders, Pieterseliestraat 31 Zierikzee, tel. 4826; J. Struijk, Hoge Molenstraat 47, Zierikzee of bij mevr. I. Lukas, Weth. de Boerstraat 11, Brouwershaven. Een telefoontje naar genoemde adressen is ook al voldoende. De werkgroep zorgt er dan voor dat de spullen worden op gehaald. ZIERIKZEE V.V.D.-verkiezingsbijeenkomst In het kader van de komende pro vinciale statenverkiezingen, oigani- seert de Ondexeentiale Zierikzee van de V.V.D. ccn bijeenkomst in „Mon- dragon" op woensdag 22 maart. Sprekers zijn de fraktievoorzitter van de V.V D,, enkele Zeeuwse kan- d'duat-statenleden o.w. de Schcuw- se kandidaat, de heer L. Becu. Opening „De Croone" Op viijdag 17 maart a.s. wordt - na een restauratieperiode - het an tieke pand „De Crcone" aan het Ha venplein (4), in gebruik genomen. 'Voorheen was in dit pand Manu- fakturen Poldermans gevert.gd. „De Cixone" brengt een kcllektie dames- heren- en kinder vrije-tijdskleding en heeft een z.g.n. Jeans shop. De zaak woidt ge-exploiteerd door het echtpaar B. en M. Wilkcns. Vrouwenkontakt P.v.d.A. Op woensdag 15 maart vindt in het Huis van Nassau de maandelijkse vergadering plaats van het Vixxu- wenkontakt van de P.v.d.A. Als spreker treedt cp 'het raadslid, de heer J. Green. Veer tijd: zie agenda. Aanrijding Waai'schijnlijk door verblinding door het zonnetje liet de automobi list M. C. H. uit Zierikzee op de hoek Huybertstraat-Caustraat, te weinig ruimte over voor de fietser C. J. uit Zierikzee. De fiets liep na een bot sing schade op, doch J. bleef onge- deei'd. Aanrijding Op de hoek Ravenstx-aat - Regen boogstraat - Wevershoek verleende de autobestuui'der S. B. uit Zierikzee geen voorrang aan de van rechts ko mende auto, bestuurd door F. A. S. eveneens uit. Zierikzee. Lichte scha de aan beide voertuigen was het ge volg. HAAMSTEDE Eerste perebloesem Nog een weekje en het is lentetijd. Hier en daar komt aarzelend wat groen uit de grond in de vorm van de eerste spruitsels van planten die de winterrust achter zich hebben en diverse heesters staan volop in de knop. De achter ons liggende week met hoge temperatui*en en een vriendelijk zonnetje hebben daar het hunne tot bijgedragen. De fruitbo men botten hard uit en zelfs lieten zich de eerste bloemen bewonderen op het fi-uitbedrijf van de heer H. Dalebout aan Groenoordsweg. Nog niet spontaan, maar toch heel duide lijk enkele prachtige witte bloesems aan bomen van het ras Seigneur d'Esperen. Dit lenteteken is zeer vroeg voor de tijd van het jaar. SCHARENDIJKE Jaarlijkse kledingaktie „Mensen in nood" Het aktiekomité van de Stichting Mensen in Nood te Scharendijke houdt op woensdag 15 maart, de jaar lijkse kledingaktie. Gebruikte kle ding, schoeisel, dekens, gordijnstof fen kunnen op die dag tussen 18.30 en 19.30 uur afgegeven worden in de OOSTERLAND, 13-3. Dooi het aannemingsbedrijf Hommel NV uil Oud-Vossemcer wordt de laatste hand gelegd aan twee en veertig aardgasaansluitingen aan de bejaar denwoningen op het Hofplein, van Van den Abcclestraat, en de Slecn- grachtstraat. Het houdt in dat deze bewoners nu allemaal een eigen centrale verwar ming krijgen en niet meer centrale zoals tot op heden 't geval was. Ook kunnen zij nu, wanneer gewenst, op aardgas gaan koken. Voor wat de centrale verwarming betreft zal het voor verschillende bejaax-denwonin gen wel een verbetering betekenen omdat er voorheen nogals eens wat haperde aan de verwarming. Hel kwam zelfs voor dat men in de kou zitten moest, wat voor bejaarden uiteraard zeer ongewenst is. Het scheen wel dat dit euvel niet ge makkelijk op te lossen was. Geluk kig is nu hier een einde aan geko men. Putmeet te Scharendijke. Het ver dient aanbeveling om de kleding aan te bieden in een kartonnen doos of plastic zak. Inlichtingen over de in- zameiingsaktie worden verstrekt door de plaatselijke vertegenwoordi ger van de Stichting, I. van Iwaar- den, Elkerzeeseweg 56 te Scharen dijke. ZONNEMAIRE Uitvoering bejaardenverenigingen Zaterdag 1 april zal in café Bom- mencde een' uitvoering plaats vinden van de gezamenlijke bejaardenvere nigingen uit Zonnemaii'e, Noordgou- we, Dreischor, Brouwershaven en Keikwerve. Voor tijd: zie agenda. BRU1NISSE „Mensen in Nood" Voor de aktie „Mensen in nood" kunnen woensdag 15 maart'a.s. weer kleren en andere goederen worden neei'gezet in de garage van de Ne- derlands hervormde pastorie, ingang Deestraat. Verzocht wordt de goe deren te verpakken in dozen of zak ken. ZIERIKZEE, 11-3. „De Maltarakkers wensen u alle maal een fijne en prettige avond". Dat was de slogan van de leerlingen van de kleuterschool aan het begin van hun optreden, vrijdagavond in het Herv. vereni gingsgebouw. De kleuterschool „Maltarakkers" en de basisschool „Johan Louis de Jongeschool" hielden een gezamenlijke ouderavond. De voorzitter van de vereniging tot bevordering van het Christelijk Schoolonderwijs te Zierikzee, de heer C. A. van Oord opende dc avond. Hierna volgde het gezamen lijk zingen van psalm 98 1 en 2 en gebed. In zijn opening zei de voor zitter dat de kinderen moeten wor den gevormd voor deze maatschap pij. De school moet niet alleen een leefgemeenschap zijn, maar ook een leefgemeenschap. Het optreden van beide scholen begon met koorzang van de De Jon geschool. De in wit met blauwe (jeans) kleding gestoken leerlingen namen niet alleen het zanggedeelte voor hun rekening, ook bespeelden zij muziekinstrumenten. Kleuteroptreden Tijdens de hele voordracht van de kleuters van de „Maltai-akkers" heeft de zaal geboeid gekeken. Erg leuk en helder gezongen was het liedje van een boerinnetje dat om melk kwam vragen. Zeer vermake lijk waren de vijf boertjes met hun klompen. De twintig kleuters deden allemaal enorm hun best. Het publiek kon genieten van een kleuter die een mooi verhaal vertel de over een jongetje dat z\jn huisje van lekkernijën opat, van vijf boe- renpaartjes, die boerendansjes lieten zien en van zes bloemenmeisjes die in witte jurkjes, versierd met bloe men vancrêpepapier, dansjes uit voerden. Bij spreekwoorden raden werd de hulp van het publiek ingeroepen. Vijf dames en vijf heren moesten de spreekwoorden raden, die door de kleuters uitgebeeld werden. Tot slot van het optreden van de kleuters een gi'oot bloemenfestijn. Negentien kleutèrs veranderden door een to verkol allemaal in een mooie bloem. Musical „Meester Pennelik" Na de pauze de kindermusical „Meester Pennelik", opgevoerd door de basisschool. Aan deze musical, die al meer is opgevoerd in Zierikzee namen vijfendertig kinderen deel. Meester Pennelik had een uitvinding gedaan. Wanneer de kinderen een glas gekookt zeewater zouden drin ken, gemengd met een soort wortel, worden ze blij, gelukkig en verstan dig. Een zeer grappige musical met een verrassend eind. Het diankje kon je niet blij en gelukkig maken, maar je moest zelf denken: „ik wil blij en gelukkig zijn". ..Als je wilt kun je altijd vrolijk zijn", zo zei meester Pennelik. ,Veel plezier' ZIERIKZEE, 14-3. Burgemeester eu wethouders van Zierikzee losseu in de vergadering van aanstaande maandag 20 maart een eerder gedane belofte in. Het kollege komt met een voorstel b(j dc raad om voor dc gemeenschappe lijke bibliotheekvoorziening, in plaats van f 5,85 per inwoner, f 6,27 be schikbaar tc stellen. Aanvankelijk werd in dc bcgrd- ting voor 1978 ccn subsidie van f 5,85 vastgesteld omdat dit overeen stemt met de toegestane yerhoging van 5 procent. Op verzoek van de raad heeft het kollege dc zaak ech ter nog eens doorgepraat met dc vereniging B„ VV. en S. en omdat ook van de andere gemeentes op Schou- wcn-Duivcland f 6,27 per inwoner verwacht kan worden, komt hel kol lege nu met dit voorstel. Het kollege hoopt wel dat het Stichtingsbestuur zich er van be wust is, dat terdege rekening ge houden moet worden met de voor geschreven maximale tariefsverho ging. Het kollege vraagt verder aan dc raad om het bibliotheekplan 1980 tot en met 1982 vast te stellen. In het plan wordt rekening gehouden met een definitieve huisvesting van de openbare bibliotheek in de binnen stad van Zierikzee. Het kollege denkt daarbij aan nieuwbouw of aan het verbouwen van bestaande panden zoals tc zijner lijd leegko mende schoolgebouwen in de Nieu we Boogerdstraat, de Manhuisstraat cn 't Vrije. De konsekwentie van op neming van een voorziening op het landelijk plan bi-engt voor de ge meenten de verplichting tot uitvoe ring van deze objekten met zich mee. Voorts betekent het voor het rijk de verplichting tot he beschik baar stellen van een rijksbijdrage. Subsidie Ziejook" Op de agenda staat verder een voorstel om een voorbereidingsbe- sluit te nemen voor de bestemmings plannen Malta 1 en 2. Dat is nodig omdat het .vorig jaar, genomen voorbereidingsbesluit verlopen is cn de bestemmingsplannen nog niet rond zijn. Verder zal dc raad de tweede wijziging van de Algemene Politievei-ordening moeten vaststel len. Het kollege stelt de raad voor om afwijzend te beschikken over de subsidie aanvrage van de nieuwe filmkring „Ziejook". Er ligt een sub- sidievei*zoek van f 500,en aan an dere gemeentes op het eiland heeft de kring f 200,subsidie gevraagd. In de vergadering van B., W. en S. is gebleken, dat de kolleges van bur gemeester en wethouders van de overige gemeenten op Schouwen- Duiveland geen positief voorstel aan de gemeenteraden zullen doen, om dat dit eventueel precedenten zou kunnen scheppen tegenover andere klubs, verenigingen en partikulieren. Ook het kollege van B. en W. van Zierikzee is bang dat een subsidie verlening aan „Ziejook" preceden ten schept, zodat de raad geadvi seerd wordt op het verzoek afwij zend te beschikken. Wijzigingen Het kollege komt voorts met een voorstel om de beide „taakverlich- ters" aan de openbare lagere scho len in vaste dienst aan tc stellen en om de wijziging op dc veroidening voor de precariorechten goed te keu ren. Dat is nodig om de ïedaktie enigszins te kunnen wijzigen. Verder zal ook de verordening marklgelden en de legesverordening moeten wor den aangepast, evenals de verorde ning onrocrend-goedbelastingen. die een aanvulling nodig heeft met een vrijstellingsbepaling voor openbare land- en waterwegen. Ds. K. Schaap sloot de avond en zei dat iedereen trots mag zijn op wat in de school gedaan wordt. De leerlingen kunnen zich ook op een andere manier uiten dan met reke nen en taal. Duidelijk was in ieder geval wel dat de leerlingen deze avond met enorm veel plezier ge speeld hadden. Hulde ook aan dc kleuterleidsters, die veel werk heb ben gehad aan het goed geslaagde optreden van de kleuters. Harpist Edward Witsenburg liet zich zondag jl. niet uit hel veld slaan door de beschamend gei*inge opkomst. Aan de hand van zes harpen, uit dc periode vanaf omstreeks 1500 tot 1929, werden zowel de sociale als dc mu zikale aspekten van de harp belicht. De specifieke eigenschappen van elk instrument werden steeds geïllu streerd met werken uit de ontstaans periode van het bespeelde instrument. Getuige het enthousiasme van het - grotendeels zeer jeugdige - publiek, resulteerde deze opzet allerminst in ccn droog exposc. Een geraffineerd- geestig Iers-Keltische volksmelodie, uitgevoerd op een moderne Keltische harp, bracht de zaal geheel „op tem peratuur". Na de pauze werden dc enkelvou dige pcdaalharp (een fraai instru ment, gebouwd in 1802 door Erard cn de moderne dubbelpedaalharpf ge bouwd in 1929 door Wurlitzer en ja renlang bespeeld door Rosa Spier), aan de orde gesteld. Met name op deze laatste harp speelde Edward Witsenburg zijn hoogste troeven uit. Na het fascinerend gespee 1de Torre bermeja" van Albéniz, kon een toe gift niet uitblijven. Ook nu weer bleken de thuisblij vers ongelijk tc hebben. W H K.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 3