Storm in een glas water door splitsing van kleuterschool Hoogste tijd om waardevolle natuur nu te gaan beschermen Gedwongen verhuizing in Zuid-Afrika ORGANISATIES WILLEN GEEN BEVRIJDINGSGEWELD c AUTOSHOW AUTOBEDRIJF AKKERDAAS BV DE ZIERIKZEESCHE COURANT Aangifte leerlingen Bruinisse Plan voor werkloosheids bestrijding De gijzeling Vogelwacht over „Kop van Sehouwen" Prinsje aangereden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 14 maart 1978 134ste jaargang Nr. 2220!) WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1P89) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee, Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 23,90, per jaar 91,-. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 35 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,40. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Minder leden Afd. Schouwen Pl.-vrouwen BRUIMISSE, 14-3. Het splitsen van de kleuterschool te Bruinisse in een school van openbare en van christe lijke signatuur, heeft deze week even voor een „storm in een glas water'" gezorgd. Wanneer Bruinisse straks het nieuwe scliolenkomplex krijgt, zul len bjj de christelijke en de openbare lagere school beide een kleuterschool komen. Geen „zieltjeswinnerij" Dat betekende dat de ouders van JOHANNESBURG. 13-3. De anti- apartheidsbeweging „Black Sash" heeft maandag in Johannesburg be kendgemaakt, dat naar schatting sinds 1943 2,1 miljoen met-blanke Zuid-Afrikanen in het kader van de politiek van rassenscheiding in de republiek moesten verhuizen. Nog eens 1.725 miljoen hoofdzakelijk zwarte Zuidafrikanen zullen volgens de beweging in de komende jaren hetzelfde lot ondergaan. DEN HAAG, 13-3. De gewestelijke arbeidsbureaus moeten beter funk- tioneren, de her-, bij- en omscho lingsprogramma's moeten daadwer kelijke aanpak en financiële over heidssteun krijgen. Met die voorstel len wil het Koninklijk Nederlands Ondernemersverbond in het Midden- en Kleinbedrijf een bijdrage leveren aan 'het terugdringen van de werk loosheid. Voorzitter W. Perquin van dit verbond heeft het plan maan dagavond gelanceerd op een bijeen komst in motel Hoornwijck in Rijs wijk. ZIERIKZEE. Zaterdagmiddag brak brand uit in een onbewoonbaar ver klaarde woning in de Venkelstraal. Kinderen in de buurt stuken het vuur in een achter het huis liggende stapel kerstbomen. De foto toont de brandweerlieden in aktie. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) I de honderdzes kleuters, die nu de kleuterschool in Bruinisse bezoeken, een keus moeten gaan maken. En om die reden gingen gemeentebestuur en vertegenwoordigers van beide scho len al in de herfst van het vorig jaar om de tafel zitten. Er werden afspraken gemaakt. In Bruinisse zou niet worden gedaan aan „zieltjeswinnerij". De ouders zouden zo neutraal mogelyk worden benaderd in het voorjaar. Tijdens een bijeenkomst op 22 fe bruari tussen de heren T. C. Hekman en F. C. Dieleman namens het ge meentebestuur en de heren A. de Bruijn en H. Schot respektievelijk namens de Ouderkommissie van de openbare basisschool en de Vei-eni- ging tot bevordeiüng van het chris telijk schoolondei-wijs, werd afge- spi'oken, dat het gemeentebestuur daarom fonrvulieren voor de aangifte van leerlingen voor de kleutei-scholen zou doen uitgaan. Twee formulieren Wat lindens deze bijeenkomst niet bektfno'was. was dat de vier hoofden van de scholen, die samen in het nieuwe komplex gehuisvest zullen gaan wolfden, intussen al een formu lier hadden klaar gemaakt, dat zij alle vier hadden ondertekend. Dat formulier moest in de kast blijven liggen. De formulieren van het gemeentebestuur gingen de deur uit en dat x*esulteei'de ei-in dat de heer Schot tijdens de jaarvei'gade- ring van het christelijk schoolonder wijs vorige week zijn teleurstelling over de gang van zaken liet horen. H(j had liever het formulier van de schoolhoofden verstuurd zien worden omdat hy dat als hun taak ziet. Die opmerking schoot de wethou- dei*s van Bruinisse weer in het ver keerde keelgat, omdat wat er is ge beurd geheel volgens afspraak was. Ze zijn duidelijk niet gelukkig met de uitspi'aak van de heer Schot. De hoofden van scholen hebben het gemeentebestuur in een brief laten weten dat ze het ook niet met de gang van zaken eens konden zijn. Het geiTieentebestuur hield zich ech ter aan de afspraken. „Duidelijk en kommunikatieötoor- nis'\ zegt de voorzitter van de chris telijke. schoolvereniging, de heer Schot. Een en ander is intussen op het gemeentehuis al uitgepi-aat en daar was inmiddels ook de uitslag bekend van de door de ouders gedane aangif tes. DEN IIAAG, 13-3. Zes organisa ties hebben minister De Ruiter van (Vervolg pag. 2) justitie maandagmiddag telegrafisch HAAMSTEDE, 10-3. De voorlopige aanwijzing van de „Kop van Schouwen" als natuurmonument, heeft twee dingen duidelijk gemaakt. Ten eerste dat de natuur in die Kop van Schouwen waardevol blijkt te zijn en ten tweede dal het de hoogste tijd was oin deze waarde volle natuur te beschermen. Dat zei vrijdagavond de sekretaris van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland, de heer P. M. van Daisen in zijn jaarverslag over 1977 tydens de jaarvergadering in de rckrcatiezaal van de Gcrcf. kerk in Haamstede. „Als naluurbeschermingsvexeni- ging, kunnen we alleen maar blij zijn met deze maatregel en hopen, dat de minister aan het eind van 1978 zal ovei-gaan tol een definitieve aanwijziging tot natuurmonument". Dit standpunt, dat volgens de statu ten van de vereniging volkomen juist is, heeft de Natuur- en Vogel wacht wel enkele leden gekost. Onder applaus van de aanwezigen kon de seki*etaris evenwel medede len, dat desondanks het ledental is gestegen van 825 naar 910. De voor zitter de heer F. Jansen, zei in zijn openingswoord, dat men nooit had verwacht dat deze vooxdopige aan wijzing zoveel stof zou doen op waaien. Stofwolk De grootste stofwolk noemde hij de bewering dat niemand vooraf iets van deze affaii'e zou hebben afgewe ten en dat die als een dondex-slag bij heldere hemel kwam. „Niets is min der waar". Zowel de provincie, de gemeente Westerschouwen, het wa terschap Schouwen als de geweste lijke raad voor Zeeland van het landbouwschap waren van de aan vraag en de pi*ocedure op de hoog te". In de speciale „Sterna" van vorig jaar „Tussen Duin en Polder" treft men een motivering van de aan- vraag aan en ook het standpunt van de vereniging ten aanzien van de landbouw; „Natuurbescherming niet over de rug van de boer". De voorzitter wilde wel kwijt, dat hij dit al vele jaren in alle toonaar den naar voren heeft gebracht. „De drukte en de woonomstandigheden in onze gi-ote steden kweekte de be hoefte aan rust en ontspanning in de vrije natuur. Die vlucht in de onge- repte natuur bxengt noodzakelijker wijs de opheffing van de ongerept- heid met zich mee. Juist om zoveel mogelijk rekreanten in deze streek te kunnen laten genieten, zal paal en perk stellen aan de uitbreiding van de rekreatie noodzakelijk zijn. ook tei-willen van die rekreanten en de rekreatie op zich", was het oordeel van de heer Jansen. Waakzaam „Men zal verder ook waakzaam moeten blijven. Zowel aan de noord als aan de zuidkant van SchouWen- Duiveland dreigen nog onaanvaard bare aantastingen. Het plasje in de inlaag achter Kloosternol te Scha- rendijke heeft plaats moeten maken voor uitbreiding van de jachthaven waarmee een winterrustplaats voor de Grote Stern verloren is gegaan. Nergens elders in West-Europa werd de Grote Stern nog gezien. Een klinkerweg, die nodig hersteld moet worden, kan soms voor het zelfde geld of misschien nog wel goedkoper van een asfaldaag wor den voorzien, maar het gaat dan in de meeste gevallen wel ten koste van het landschap en het natuurlijk le ven. (Vervolg pag. 2) gevraagd aan de bezetting van het Provinciehuis in Assen, niet door ge welddadig ingrypen een einde te ma ken. Zij dringen er op aan dat hij een proces van de-polai-isatie op gang brengt en eventuele vrijwillige gij zelaars de plaats van de onvrijwillige laat inemen. Het vrezoek is uitgegaan van Pax Christi, de Doopsgezinde Vredes groep, het International Fellowship of Reconciliation, de Stichting Ac tieve Geweldloosheid, het Centruirx voor Geweldloze Weerbaarheid en de Quakers Werkgroep Vrede. Ongrijpbare minderheid HILVERSUM. Mede-voox-zitler L. Ch. Mantouw van de Gemengde Commissie Kobben - Mantouw heeft maandagavond verklaard dat de Zuidmolukkers die het provinciehuis in Assen bezet houden binnen de gemeenschap een ongrijpbai'e min derheid vormen. Hij zei dit xrxaandagavond in het NOS-journaal. Hij voegd eraan toe dat het zijn inziens in de lijn ligt dat er verband is tussen de groepering die eind vorig jaar met akties heeft gedreigd en de groep die nu de be- zettingsaktie ten uitvoer heeft ge bracht. Mantouw zei aan te nemen dat de handelwijze van het huidige kabi net in deze aktie niet zal afwijken van die van het kabinet Den Uyl. (Men zie ook elders in dit nummer.) DEN HAAG, 14-3. De achtjarige prins Bernhard, tweede zoon van prinses Margx-iet en mr. Pieter van Vollenhoven, is maandagmiddag in Apeldoorn door een auto aangere den. Hij bleek na ondexv.oek in het Juliana ziekenhuis in Apeldoorn geen noemenswaardig letsel te heb ben opgelopen en kon even later weer naar huis, aldus een medede ling van de rijksvoorlichtingsdienst. Wegens is onze werkplaats vrijdag 17 maart aanstaande GESLOTEN Kloosterweg 2 Noordgouwe Telefoon (01112) 347 ZIERIKZEE. Op de ouderavond van de „J. L. de Jongeschool" en „De Maltarakkers" werd de kindermusi cal „Meester Pennelik" opgevoerd. Hier een deel van spelers en speel sters. Men zie ook elders in dit nummer. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Er is een wetenschappelijke naam voor bureaukralie ra- bies complicatoria" (razende zucht om alles ingewikkeld te maken). Eduard Engel Verwachting tot woensdagavond: Enkele buien Wisselend bewolkt met enkele buien; harde tot stormachtige westelijke wind, later afnemend; minimumtem- pex-atuur omstreeks 5 graden, maxi mumtemperatuur ongeveer 8 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 6. Min.t-emperatuur: omstrèeks 4 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 7 gr. Kans op een di-oge periode van minstens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een xriarge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 15 maart. Zon op 6.55. onder 18.44 Maan op 10.10, onder 0.54 16 maart. Zon op 6.53, onder 18.45 Maan op 10.52, onder 1.49 Eerste kwartier: 16 maart (19.21) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laag water 15 maart 7.05 19.27 0.37 13.04 16 maart 7.42 20.11 1.25 13.50 Doodtij: 19 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 14-3. Het K.N.M.I. deelt mee: Het weer blijft de ko mende dagen onbestending. Na een lange tijd met over het algemeen rustig weer, wakkerde dinsdag de wind aan tot stormachtig. De de pressie, die deze toeneming veroor zaakte, kwam dinsdagochtend bij Ierland aan en zal ook woensdag nog het weer bij ons bepalen. Dan zal de depressie zich over de Noord zee naar Denemarken en zuid-Zwe den verplaatsen. Tegelijkertijd ruimt de wind bij ons naar west tot noord-west en wordt iets koudere en ontsabiele lucht aangevoerd. Woens dag zullen dan ook buien voorko men. Over de oceaan verplaatst zich een volgende depressie naar hel oos ten deze zal er voor zorgen dat ook na woensdag het weer door buien cn wind zal worden gekenmerkt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1