Mogelijkheden samenwerking in kombinatie met loonwerker voor kleiner akkerbouwbedrijf K.L.M. vliegt op Los Angeles Een enorme Links haalt één-en-vijftig procent bij Franse verkiezingen bankroof Kunst en Eer kampt met tekort te Amsterdam kontributie voor 1978 omhoog DE ZIERIKZEESCHE COURANT A. Remijn voor C.B.T.B. Jongen verdronken Koninklijke harmonie in Zierikzee STAAT DER NEDERLANDEN LENING 107B PER 13S4/19BB GELD NODIG ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 13 maart 1978 134ste jaargang Nr. 22268 WAARIN OPGENOMEN (1797- 1P39) REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder dë rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 23,90, per jaar 91,-. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 35 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,40. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. ZIERIKZEE, 9-3. Er zitten mogelijkheden in een sa menwerking van boeren, die daarnaast gebruik maken van loonbedrijven. Tot die konklusie kwam donder dagavond de beer A. Remijn uit Axel, aan hel eind van zijn inleiding voor de CBTB kring Scliouwen-Duive- land, over het onderwerp: beer of loonwerker". Mechanisatie in eigen be- „We zjjn in een ontwikkeling te recht gekomen van geweldige land bouwwerktuigen, die enorme bedra gen kosten. De vraag is: zijn er straks voor ons nog rendabele, be taalbare werktuigen te koop?", zo leidde de heer Remijn zijn praatje in. Hij schetste de moeilijkheden. Het grote probleem is de bedrijf s- gvootte. Dat probleem zou minder groot zijn, wanneer de bedrijven meegroeiden met de mechanisatie. Prijzen De prijsontwikkeling van de werktuigen is vooral de laatste ja ren geweldig hoog. De heer Remijn vond die prijsontwikkeling een beet je raar aandoen. De catalogusprijs, konkludeerde hij, wordt zo hoog op gedreven, dat er heel wat af kan. Vaak wordt voor een ingeruild SCHIPHOL, 11-3. De KLM heeft landingsrechten gekregen voor gere gelde vluchten vanaf Schiphol naar de Amerikaanse bestemming Los Angeles aan de oostkust. Deze toe stemming 'is het resultaat van Ne derlands-Amerikaanse luchtvaartbe sprekingen, die de afgelopen nadht in Washington zijn beëindigd. Een woordvoerder van het Neder landse ministerie van verkeer en waterstaat heeft dit zaterdagmiddag bevestigd. Naast Les Angeles mag de KLM diensten gaan uitvoeren op een nog nader te bepalen Ameri kaanse 'bestemming. werktuig meer terug betaald dan de nieuwwaarde was. En dat betekent dat er met gekamoefleerde prijzen wordt gewerkt. Daar komt dan nog bij dat de machines snel verouderen en dat het aantal arbeidskrachten ten opzichte van zo'n jaar of vijftien, twintig geleden sterk is ingekrom pen. „We zijn in 't minimum te recht gekomen". Loonwerker De vraag, waai*voor de heden daagse boer zich gesteld ziet, is dan ook of hij zelf moet gaan mechani seren. De oppervlakte per machine is daarbij erg belangrijk, de machi nes zijn te duur en het gebeurt ook wel dat een machine de arbeid niet rendabel kan maken. Een antwoord op deze problemen lijkt het overhe velen van werk naar de loonwerker. Maar dat heeft ook als consequentie, dat dan arbeid wordt afgeschoven en dat het moeilijker wordt de uren goed rendabel te maken. Daar komt verder nog bij, dat men dan ook de faktor tijd niet in de hand heeft. En dat kan belangrijk zijn, omdat be paalde werkzaamheden op een be paalde tijd moeten worden uitge voerd. „Toch valt dat in het alge meen wel mee", meende spreker. Part-time boer In de praktijk gaan steeds meer bedrijven met weinig oppervlakte werk afstoten naar de loonwerker. De boer gaat er dan ander werk bij zoeken en zo is de figuur van de part-time-boer ontstaan. Een derde mogelijkheid is de samenwerkings vorm. Door samenwerking kan de oppervlakte per machine worden vergroot en bovendien kan men el kaar arbeidskrachten leveren. In principe zijn alle werktuigen ge schikt voor samenwerking, maar de moeilijkheden ontstaan, wanneer het samenwerkingsverband uit el kaar valt. „Voor samenwerking is moed en wil nodig". „Er is geen pasklaar antwoord te geven", aldus spreker. „Dat ver schilt per boer. De boer moet zelf weten of hij kiest voor wel of niet samenwerken". Cijfermateriaal Om zijn betoog te illustreren kwam hij met wat cijfermateriaal over de kostenontwikkeling in de akkerbouw in Zeeland. In 1960 was de nieuwwaarde van Werktuigen per hectare f 1216,—; in 1976 al f 3943,— Het aantal arbeidskrachten daalde van 3,4 naar 2,0 en de oppervlakte per man steeg van 11,6 hectaren naar 26 hectaren. In 1960 was hel arbeidsloon per hectare per jaar f 559,—; in 1976 f 1191— en de werktuigen kostten per hectare in 1960 nog maar f 203,tegenover f 750,in 1976. Aan loonwerk werd per hectare uitbesteed voor 1' 174, in 1960 tegenover f 414,in 1976 en de totale bewerkingskosten waren f 936,— in 1960 en in 1976 f 2355,— per hectare. Op de kosten voor loonwerkers kan niet bezuinigd worden, omdat zij al met minimumtarieven werken en er is ook weinig te doen aan de ar beidskosten. „Misschien wel iets aan werktuigkosten". Onkosten Er zijn boeren, die kleine bedrij ven hebben, maar die vooral op dit laatste punt wonderen verrichten. Zij bouwen oud materiaal om en kunnen dan met weinig geld toch hun mechanisatie voor elkaar krij gen. Niet iedereen krijgt dat echter voor elkaar. Normaal gesproken zijn de totale jaarlasten van werktuigen echter ministens 22 procent van de nieuwwaai'de. Een akkerbouwbe drijf van dertig hectaren, dat voor f 116.000 aan machines heeft (zon der oogstwerktuigen) zal daarom jaarlijks f 27.000 onkosten hebben en dat betekent aan jaarkosten f 911 per hectare. Daar komen dan nog de kosten voor de trekkers bij en dat houdt dan in, dat eigen mecha nisatie op een dergelijk bedrijf op f 28.716,50 per jaar komt te staan. (Vervolg op pag. 5) PARIJS, 12-3. Een record-deelne ming van bijna 85 procent van de 35 miljoen kiezers beeft de eerste ron de van de parlementsverkiezingen in Frankrijk van zondag gemar keerd. Deze rekord-deelneming verklaart volgens waarnemers de tweede ver rassing van deze eerste ronde: de ROTTERDAM, 11-3. De veertien jarige Ernst Portuin uit Nieuwer- kerk a/d IJssel is zaterdagmiddag verdronken in de Prinses Margriet- haven dn Rotterdam. De jongen was voor zijn plezier meegegaan met de sleepboot Mars 2, waarop zijn vader machinist is. Omstreeks vier uur in de middag werd hij vermist. Het was tenslotte de rivierpolitie die ,de jongen op- dregde van de bodem van de haven. Niet bekend is hoe de jongen in het water is gevallen. partijen van de unie van links (com munisten, socialisten en andere linkse groeperingen) bereikten niet het stemmenpercentage dat hen in staat zou 'hebben gesteld met zeker heid de meerderheid van de 4:91 ze tels van de nieuwe nationale verga dering na de tweede verkiezingsron de van 19 maart te behalen., Score van 51 De score van 51 procent voor de unie van links, die als „teleurstel lend" werd beoordeeld, werd door sommige van de linkse leiders be schouwd als 'het eerste gevolg van de ruzie sedert september j.l. die de communisten van Georges Mar- chais en de socialisten van Francois Mitterrand verdeelden. De percentages (niet-officieel) vastgesteld op basis van de eerste gedeeltelijke uitslagen, tonen dat links met ca. 51 procent de meerder heid heeft van de stemmen. De par tijen van de meerderheidscoalitie van centrum-rechts (Gaullisten van Jacques. Chirac en de aanhangers van president Valery Giscard d'Es- taing) zouden ongeveer 46 procent van de stemmen behalen. AMSTERDAM. 11-3. Een aan Lal AMSTERDAM, 11-3. Een aantal inbrekers heeft zondag kans gezien het bijkantoor van de Algemene Bank Nederland aan de Keizers gracht in Amsterdam binnen te drin gen en alle 90 kluizen in een speciale kluisruimte, leeg te roven. Uit de kluizen van de ABN zelf is naar schatting vierhonderdduizend gulden gestolen. Er bevonden zich in de ruimte ook nog kluizen van partiku- lieren. Wat daaruit verdwenen is kon de politie zondagmiddag bij be nadering nog niet zeggen, omdat men nog niet alle kluishouders had kunnen bereiken. ZIERIKZEE, 10-3. De koninklijke harmonie „Kunsl en Eer" te Zierikzee zal «Ie kontributie «lil jaar met f 50,— moeten gaan verhogen tot bijna f 125,— per jaar. De oorzaak daarvan is een tekort van f 2315,— op «Ie begroting voor 1978. Dat bleek vrijdagavond tijdens de jaarvergadering, die de harmonie in hotel Van Oppen hield onder voor- Advertenüe bedrag open bedrag koer» do koers wordt na de inschrijving op dinsdag 14 maart 197B vastgesteld aan de hand van de koersen en bedragen waartegen is Ingeschreven (tendersysteem) Inschrijving 14 maart a.s. van 9 tot 15 uur door tussenkomst van bank of commissionair In effocton zittcrschap van de heer J. W. F. Loubert. Penningmeester M. Fiere zette uiteen, dat de tekortpost hoofdzake lijk te wijten is aan het feit. dat bij de subsidieregeling door de gemeen te, niet de door de KNF geadviseer de Sonmoregeling wordt toegepast. Wanneer dat wel zo was, zou Kunst en Eer voor korps en drumband een subsidie van f 10.204,krijgen. Nu wordt van gemeentewege f 3500.— ontvangen plus het gebruik van de zaal wat op f 3000,geschat kan worden. Dat betekent in totaal f 6500,subsidie. Sleun nodig Een aantal leden vond het onbe grijpelijk, dat bijvoorbeeld de ge meente Brouwershaven met drie korpsen en een zielenaantal van 3200, een bedrag voteert van f 12.000,Daarbij komt nog dat Apollo in Brouwershaven nog in ruslc is. Anders zou Brouwershaven een bedrag van f 16.000,uitgeven, terwijl Zierikzee met 9.000 Inwoners een bedrag op tafel legt van f 6500,—. De leden spraken dan ook de hoop uit, dat Kunst en Eer - dat toch een stukje levend Zierikzee is en be hoort tot de oudste korpsen in Ne derland - bij 'de gemeente de nodige geldelijke steun zal krijgen. Dit, omdat het voor een lid bijna onmo gelijk is om f 125,kontributie per jaar te betalen. Vooral voor gezin nen, waarin vijf personen lid zijn is dat een probleem. Jubileum Ondanks de slechte prijs van het oud papier, zal Kunst en Eer toch blijven ophalen om uit de geldnood te komen. Dat is temeer nodig om dat er voor 198U voor de viering van het honderdvijftigjarig bestaan gro te plannen op tafel liggen. Het is de bedoeling om met de invoering van de zomertijd het oud papier weer vrijdagsavonds op te halen. Kunst en Eer zal dit jaar een con cert verzorgen op het parkeerterrein in Poortambacht. Dat werd besloten naar aanleiding van vragen over de notulen. Het is vanwege de vakan ties en het vakantiewerk wel moei lijk om 's zomers met een komplele bezetting te concerteren. De notulen, die door sekretaris C. van Geesber- gen werden voorgelezen, werden goedgekeurd. Aklivitcitcii Bij de bestuursverkiezing werd de heer C. van Geesbergen herko zen. In de vakature E. A. de Looff moet nog worden voorzien, omdat de te benoemen persoon ook mate riaalcommissaris moet worden. De jeugdafdeling zal zelf met een kan didaat komen in de vakature van mej. Lokker. Als akti vilei ten staan voor 1978 onder meer op het programma: het onderling solistenconcours op 16 maart en op 31 maart een optreden in de Gereformeerde kerk waar de eerste grammofoonplaat „Zo zingt Zierikzee" wordt uitgereikt. Op 14 april is er een concert in de Con certzaal samen met de Oratorium vereniging. Op 1 mei de viering van Koninginnedag, op 13 mei muziek festival te Oosterland en verder een concert in Poortambacht en het in halen der Avondvierdaagse. Op 22 juli wordt een grote .rommelmarkt gehouden waarvoor men nu al de spullen kan afgeven bij de heer C. van Geesbergen, De Cranesti-aat 23 en bij mevrouw Priemis-v. d. Welle, (Vervolg pag. 2) Advertentie 'a Morgens gebeld 's Avonds geld Vraag vrijblijvend uw mogelijkheden Financieringskantoor M. Geeiise BRUINISSE Dr. De Kockstraat 28 Telefoon (01113) 1619 ZIERIKZEE. Het echtpaar A. D. Versteeg en M. Versteeg-van Burgh vierde zondag het 65-jarig huwe lijksfeest. Burgemeester Th. H. de Meester kwam zondagmorgen naar de Corneliastichting om namens hel gemeentebestuur zijn felicitaties aan het echtpaar over te brengen. De heen- en mevrouw Versteeg heb ben één dochter, zes kleinkinderen en elf achterkleinkinderen. De heer Versteeg was ruim twintig jaar werkzaam bij de P.T.T. Verder werkte hij ook als meubelmaker en als restaurateur van antieke meu belen. Beide echtelieden genieten nog een redelijk goede gezondheid. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Iedere onthulling van een geheim, is de schuld van het hem, die het iemand heeft toevertrouwd. La Bruyère Verwachting tot dinsdagavond: Regen en veel wind Zwaar bewolkt en perioden met re gen, maar later op de dag ook enkele opklaringen: krachtige tot storm achtige wind uit zuid tot zuidwest; minimumtemperaturen ongeveer 4 graden; maximumtemperaturen circa 9 graden. Voor woensdag Aantal uren zon 0 lot 6 Mint.-temperaturenomstreeks 5 gr Max.-temperaturen: omstreeks 9 gr Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 14 maart. Zon op 6.57. onder 18.42 Maan op 9.34, onder Eerste kwartier: 16 maart (19.21) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 14 maart 6.31 18.53 12.20 Doodtij: 19 maart. Voor woensdag: HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 13-3. Het K.N.M.I. deelt mee: Zondag is een frontale regen zone over ons land getrokken. Op vallend waren daarbij de uiteenlo pende regenhocveelheden die wer den gemeten. 13 mm op hel vlieg veld bij Leeuwarden en mm op Zestienhoven bij Rotterdam. Ach ter- deze regensloring stroomt nu koele re lucht over onze omgeving. De maximumtemperaturen zullen dan ook lager liggen dan de afgelopen dagen. Inmiddels is boven hel mid den van de Atlantische oceaan een actieve stormdepressie tot ontwikke ling gekomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1