Reaktie premier op debat over aftreden defensie-minister Woningbouw en leefbaarheid kernen Steve Biko werd vermoord Beeld ekonomie niet opwekkend G.S. van Zeeland schrijven minister over de dijken KATRIJN THEATERPRODUKTIES MET „VERWARRINGEN" IN CONCERTZAAL De zaak-Kruisinga Z.V.U. Om civiele dienstplicht Zenderkleuring eerst in 1979 Enschede heeft zonnehuis Bekentenis in moordzaak Leerling dood na stoeipartij STREEKNIEUWS BRUCE LEE EN IK AGENDA (Vervolg van nag. 1) DEN HAAG, 7-3. Minister-president Van Agi heeft, in antwoord aan de Tweede Kamer, in liet debat over het aftreden van minister van defensie Kruisinga, ge zegd dat er inhoudelijk geen verschil was tussen liet standpunt van het kabinet en dat van de heer Krui singa aangaande de neutronenbom. De verschillen zalen hem, aldus Van Agt, in hel produrecMactische vlak. Het kabinet vond het, aldus de premier, geen opperste wijsheid nu al vier kant nee tegen dit wapen te zeggen. Kruisinga deed dat wel. Ook het kabinet heeft laten blijken, een en andermaal, niet voor het wapen te zyn geporteerd. Over de persoon Kruisinga zei de minister-president nog dat hij ver antwoordelijk is voor diens benoe ming. Van Agt benadrukte dat hij zijn verklaring over Kruisinga's af treden sober had willen houden, liet kabinet respekteerd de beslissing van Kruisinga, aldus Van Agt. De regering, aldus Van Agt, mikt erop de invoering van de neutronen bom tegen te houden. WASHINGTON, 8-3. Een van de twee internationale waarnemers bij het onderzoek naar de dood van de Zuidafrikaanse zwarte leiders Steve Biko heeft woensdag beweerd dat Biko werd gedood door de Zuidafri kaanse veiligheidspolitie. Het is Louis Pollak, deken van de juridi sche faculteit aan de universiteit van Pennsylvania. In een 32 pagi na's tellend rapport zegt Pollak dat Biko stierf als gevolg van hersen letsel, hem toegebracht door een of meer leden van de veiligheidspolitie. DEN HAAG, 8-3. Minister Van Aardenne heeft de Tweede Kamer een weinig opwekkend beeld van on ze ekonomie voorgeschoteld. Tijdens het beleidsdebat over de begroting van ekonomische zaken zei de minister dat onze export het afgelopen jaar met enkele procenten is gedaald en in 1978 nauwelijks zal toenemen. Ons aandeel in de inter nationale handel liep terug, het overschot op lopende rekening daal de van ca. 7 miljard naar 1 miljard gulden. Uiterste terughoudendheid ten aanzien van kosten- en lasten stijgingen is dan ook geboden. naast een herstel van een redelijk rendementsniveau van het bedrijfs leven. De regering is van plan aktief ondersteunend op te treden, ook op het gebied van de kapitaalsvoorzie ning. Echter, gezien de fase waarin de konsultaties over dit wapen binnen de NAVO-Ianden verkeren, geeft het kabinet thans geen ja of nee op de vraag of het al dan niet moet wor den ingevoerd. Invoering van het wapen hangt tevens af van de geprekken over wapenvermindèring met de Sovjet- Unie. Mochten er geen concessies van de Sovjet Unie komen op het voorstel de neutronenbom niet in te voeren, dan ontstaat volgens Van Agt een nieuwe situatie. In dat ge val komt de regering terug bij de kamer voor overleg en dat zal zijn zoncjer dat de kamer voor voldongen feiten wordt geplaatst, zo verzeker de de premier. Mening Den Uy I Hij bestreed de stelling vai.x oppo sitie-leider Den Uyl dat de NAVO welhaast zeker vast zit aan intro- duktie van de neutronenbom, als er geen concessies van het Warschau pact zouden komen. Als dat niet zo zou zijn zou je als onderhandelaar ongeloofwaardig worden, zo stelde Den Uyl. Op de vraag van Brinkhorst (D'66) of dit standpunt van de regering ook bij de NAVO in Brussel is overge bracht, antwoordde de premier dat hij dit niet met stelligheid wist maar dat hij zich niet kon voorstellen dat dit standpunt niet over zou komen. Van Agt benadrukte dat dc rege ring zich, mocht het overleg over dit punt met dc Sow jet-Unie geen resul taat opleveren, niet direct zal ver binden het neutronenwapen te intro duceren. Dat zou volgens hem in strijd zjjn met dc belofte van dc re gering aan de kamer. Over consultaties van de Vere nigde Staten met de afzonderlijke NAVO-landen over de neutronen bom, zei Van Agt dat voor beslissin gen binnen'de NAVO dit soort con sultaties niet beslissend zijn. Be slissend is volgens hem de besluit vorming in de volledige NAVO-raad MIDDELBURG, 8-3. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben in een brief aan de minister van verkeer en waterstaaat hun ongerustheid uitge sproken over het opnieuw verschui ven van de uiterste termijn waarop de dijken op Deltahoogte moeten zijn gebracht. In de regeringsverklaring zegt het kabinet namelijk te verwachten dat de dijkverzwaringen zelfs in 1990 nog niet helemaal voltooid zullen zijn. Aanvankelijk zou Zeeland 25 jaar na de watersnoodramp volgens Deltanormen zijn beveiligd. Nadat de uitvoering van de Del tawerken vervolgens zodanig werd vertraagd dat zij pas enige jaren na 1980 zou worden voltooid, werd in 1973 het gereedkomen van de wer ken opnieuw naar een later tijdstip, ditmaal naar 1985 verschoven. Geen vertraging Wij zijn. van oordeel dat verdere vertraging dan tot 1985 om veilig heidsredenen onaanvaardbaar is, zeggen Gedeputeerde Staten in hun brief. Wij zijn wel overtuigd van de noodzaak tot bezuinigingen, maar we zijn desondanks toch van oor deel dat de veiligheid van de bewo ners van dit gewest niet door deze bezuinigingsmaatregelen mag woor den getroffen. In hun brief aan de minister pleiten g.s. dan ook met klem voor voltooiing van de totale Deltawerken uiterlijk in 1985. verleen. De P.P.D. zal over de ont stane situatie ten aanzien van de Kop van Schouwen een voorlopig advies uitbi'engen aan G.S. en de coörd jnalie-groep. Dit komt up een vergadering op 19 april aan de orde in dc planologische komissie. Hierna zullen g.s. hun standpunt voorleggen aan de provinciale sta ten waarna het advies van het pro vinciaal bestuur naar de minister zal worden doorgezonden. Na verkiezingen Voor wat de samenstelling van g.s. na de verkiezingen betreft, zei dc heer Van Geesbergen dat het C.D.A. kiest voor een kollege van gedeputeerde staten van een brede samenstelling, op basis van een pro gramma. Hij wilde dat een afspiege lingskollege noemen. Hij sprak hier bij de hoop uit, dat dc Zeeuwse P.v.d.A. niet de opstelling kiest van het partij-kongres, waarbij het par tijbelang moet prevaleren, maar voor een afspiegelingskollegc. Ruim lelijke ordeniijg Een belangrijk aspekt in de pro vincie is ook de ruimtelijke orde ning. Bij de vraag naar grondge bruik voor landbouw, rekreatie, wo ningbouw en natuurbehoud ziet de provincie zich Voor problemen ge steld. Het afwegen van al dezebe langen zal in het Streekplan gestal te moeten krijgen. Het ëen zal daarbij niet voor het ander moeten worden opgeofferd. De landbouw zal hierbij Tiaar eigen plaats dienen te behouden, waarbij het niet zo ver mag gaan, dat die voor 'andere be langen wordt opgeofferd. Een taak hierbij zal het waken voor overdrij ving zijn. In dit verband wees de heer Van Geesbergen op de ontsta ne ongewenste,situatie rond de dijk verzwaring rond Colijnsplaat. Door dat het coördinatie-orgaan hierte gen vanwege een stukje natuur, be zwaar heeft gémaakt, is de kans groot, dat dit weer een jaar vertra ging gaat opleveren. „Mag de bur ger nu 25 jaar na de ramp, eindelijk eens achter een veilige dijk zitten," zei 'hij. Bij de keuze-bepaling zal. de veiligheid van de burger toch wel voorrang mogen hebben. Bezoek Op 20 maart zal een delegatie van de C.D.A.-statenfraktie een bezoek aan Sohouwen-Duiveland brengen. Een groep zal een bezoek brengen aan Middenschouwen (jachthaven te Scharendijke) en de Cornelia stich ting te Zierikzee. De tweede groep zal een bezoek brengen aan de L.T.S. te Zierikzee en Bruinisse. 's Avonds zal in de concertzaal te Zierikzee een verkiezingsbijeenkomst worden ge houden. ZIERIKZEE, 8-3. Onder auspiciën van de Z.V.U. zal op vrijdag 10 maart in de Concertzaal een voorstelling plaatsvinden van het blijspel „Verwarringen" van Alan Ayckbourn, door Katrijn Theaterprodukties. UTRECHT, 8-3. Verplichte maat schappelijke dienstverlening gedu rende een jaar voor 19-jarigen is een mogelijkheid om de bestaande hoe veelheid werk eerlijker te verdelen en een bijdrage te leveren aan de be strijding van de jeugdwerkloosheid. CNV in een dinsdag verschenen dis- kussie-nota over de instelling van de maatschappelijke, sociale dienst plicht. Daaronder wordt in de nota begrepen „het gedurende een be paalde tijd verplicht verrichten van werkzaamheden, die als onaange naam worden ervaren en/of tot nu toe niet worden verplicht ofschoon er maatschappelijke behoeften aan bestaan". HILVERSUM, 8-3. Het ziet er naar uit dat de zenderkleuring, waarbij de naam van de huidige radiozen ders gewijzigd zou moeten worden in radio 1. 2, 3 en 4 met elks een eigen vastomlijnd programmapakket, niet eerder dan op 1 oktober 1979 een feit zal kunnen zijn. Want ter wijl in de nota „Zenderkleuring en zendergebruik", waartegen overi gens door diverse organisaties al is geprotesteerd, als ingangsdatum 1 oktober van dit jaar is genoemd, heeft dc raad van beheer (het dage lijks bestuur) van dc NOS thans aan het algemeen bestuur verzocht het experiment niet eerder dan 1 okto ber 1979 te deen ingaan. ENSCHEDE, 8-3. Voor de verwar ming en warmwatervoorziening van het nieuwe gebouw van dc keurings dienst van waren in Enschede wordt zonne-energie toegepast en is daar mee voor het eerst op grote schaal buiten dc wcöhuissfeer gebruikt. De drie ton kostende installatie is als zodanig het grootste zonne-cncrgic- projekt van West-Europa. Het me dio 1977 in gebruik genomen ge bouw (totale kosten f 7 min.) werd dinsdag officieel geopend door mi nister dr. L. Ginjaar va» volksge zondheid en milieuhygiëne. In de rolbezetting vindt men dc namen van Kitty Janssen, André v. d. Heuvel, Pieter Lutz, Hetty Ver hoogt en Jaap Stobbe. De regie is in handen van Guus Oster, terwijl Jo sephine Socr voor de vertaling te kende. „Verwarringen" bestaat uit een vijftal eenakters, waarin de schrij ver mensen laat zien in hun eigen huis-, tuin- en keukensamenleving. Hij maakt ze daarin graag belache lijk, al moet je wel één of twee on gelukkige liefdes achter de rug heb ben om er om te kunnen lachen. Maar, wie heeft dat niet? Vijf situaties De karakters van Ayckbourn ko men in verschillende situaties te recht en die situaties heeft hij een eigen titel meegegeven: „Moederfi guur", „De dronken man", „Tussen twee happen in", „Feest en „Een gesprek in het park". Al deze scènes hebben, als u dat wilt een verbin ding met elkaar, maar dat hoeft niet. Het heeft meer met de vinding rijkheid van de schrijver te maken dan met een bepaalde bedoeling. Ayckbourn zegt zelf gelukkig te zijn als hij 't publick hoort lachen om dc herkenbaarheid van de situatie, waarin zjjn karakters verzeild raken. „Als u er nu nog niets van be grijpt, zijn we precies waar we we zen willen, want de titel van deze komedie is „Verwarringen", aldus hoofdrolspeler André v. d. Heuvel. Kitty Janssen en André v. d. Heu vel in Verwarringen KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Het Tweede-Kamer lid Pronk (PvdA), oud-minister voor ontwikkelingssamenwerking, gaat op dondeidag G april zijn opvolger mi nister De Koning (CDA) interpelle ren over diens beslissing inzake het jaarlijkse pakket subsidieverlenin gen, voorgtdi agen door de Nationale Commissie Ontwikkelingsstrategie (NCO). VOORBURG. In steden met meer dan 200.000 inwoners i.-> 70 proeent van de voetgangersdoden 00 jaar of ouder en 13 procent is jonger dan 20. Maar in dorpskernen met minder dan 10.000 inwoners is bijna de helft (48 procent) van de gedode voetgan gers jonger dan 20 jaar. Daar is 30 procent van de omgekomen voet gangers 60 jaar en ouder. LEEUWARDEN, 8-3. De 23-jarige R. B. T. uit Leeuwarden heeft in de nacht van dinsdag op woensdag be kend dat hij ai'gelcpen vrijdag do 25-jarige S'handersein Lalbiharie, eveneens uit do Friese hoofdstad, met messteken cm het leven heeft gebracht, Aanvankelijk waren na deze steekpartij vijf verdachten aange houden, van wie er drie maandag werden vrijgelaten. De vierde werd, na de bekentenis van T. op vrije voeten gesteld. T. is woensdag aan de officier van justitie voorgeleid. HOOGEVEEN, 8-2. In de christe lijke scholengemeenschap voor eco nomisch en administratief onderwijs in Hoogeveen is woensdagmiddag bij een schermutseling in de klas een leexTing' om het leven gekomen. De 16-jarige Roelof Jonkman stierf en kele minuten na de stoeipartij. Over de toedracht is neg weinig bekend. De politie is bezig met een ondex*zoek. Werkbezoek D'66 Het tweede kamerlid voor D'66, mevrouw M. Engwirda, D'66 provin ciale lij sttr ekster mevrouw Jopie Boogerd-Quaak en enkele andere leden van D'66 zullen morgen, vrij dag, een werkbezoek brengen aan Schouwen-Duivelanö. In de ochtenduren gaan ze naai de Delta-dienst van Rijkswaterstaat in Ziex-ikzee, waar een uiteenzetting wordt gegeven over dei,werkzaam heden in de Oosterschelde, de ge volgen voor de arbeidsmarkt en de planologische en technische proble men van dit werk. 's Middags gaal de gx-oep naar camping „Oase" in Renesse waar wordt gesproken over de problematiek van de vei'blijfsre- kreatie in deze streek. ZIERIKZEE Popavond Jeugdsoos Broguxrx organiseert voor vi-ijdag een popavond in het soosgebouw te Zierikzee. De beken de formatie ,Cake", die jarenlang in het voorpx-ogx-aiTxma van de „Golden Eax-ring" speelde treedt dan op in Brogum. Gezien de musici, die deel uitmaken van deze foiTnatie, is de avond gewaai-boi-gd voor sukses. Overname Verhage's Speelgoedhuis Met ingang van 1 april gaat Vex-- hage's Speelgoedhuis in de St. Do- musstraat over in handen van de nieuwe eigenaar de heer H. Lind- hout. Het spedgoedhuis was bijna tachtig jaar in handen van de fami lie VeiTiage. Gedurende ruim tien jaar was de heer Lindhout in dienst bij de firma VeiTxage, waaxwan vijf jaar als bedrijfsleider van het Speel goedhuis. „Kunst en Eer"-leden op Middelburg-concours Zaterdag was de laatste dag van het door de K.N.F. georganiseerde solistenconcours, dat gehouden werd in dc stads- en gehoorzaal te Mid delburg en waaraan door een aan tal muzikanten van de Koninklijke harmonie „Kunst en Eer" is deelge nomen. In de 3e afdeling behaalde Marian Klink een le prijs met 48Vs punt op klarinet. Max-cia Eekman behaalde op alt-saxofoon in dezelfde afdeling een 2c prijs met 46 punten. Bij do tamboex-s behaalden in deze afdeling René Boot. Co van Geesber gen en Kees van Geesbergen resp. 2x kleine trom en pauketx-om eveneens een 2e prijs met 45 punten. In de 2e afdeling behaalde liet kwartet Hans Gx-ootjans, Cor Struik, Kax-el de Keizer en Kees van Gces- bex-gen resp. kleine-, doffe-, pauken- cn gx-ote li-om een 2c prijs met 45 punten. In de eerste afdeling behaalde Joke Verspeek op fluit een fraaie lc prijs met 48 punten. Dirigent E. A. dc Looff speelde eveneens op fluit. Hij wist in de hoogste afdeling, de Vaandelafdeling een dikke eex-stc prijs in de wacht te slepen met 52 punten. De jurering was in handen van de bekende dirigent-componist Henk van Lijnschoten. De pianobegeleiding was als altijd weer in dc vertrouwde handen van dr vaste K. en E.-piani- Lc mevr. Dc Kegl-dc Rijke. Samen met. ..haar" muzikanten mag zo te rugzien op fraai behaalde sukscs.'en. Advertentie BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE vertoont a.s. zaterdag 11 en zondag 12 maart: DE GIGANT VAN KARATE EN KUNG-FU HERLEEFT! Toegang 16 jaar Aanvang 8.00 uur; zaal open half 8. Ingaande 11 maart: Zaal en balkon eenheidsprijs van f 6,50. Zierikzee Iedere donderdag, van 11.45-12.45 uur, carillonconcert. Werkgroep „In 't zelfde schuitje" be reikbaar in het weekend, tel. 01110- 4997. Tweede en viex-de donderdag van de maand, Nieuwe Bogerdstraat 56, i-echtswinkel 19.00-20.00 uur. Donderdag 9 maart Zierikzee Hervormd Vei-enigingsgebouw 20.00 uur Hervormde Vrouwenvex-eniging „Wees een zegen". Nieuwe Bogex-dstx-aat 56, rechtswin kel 19.00-20.00 uur. Huis van Nassau, 19.30 uur, Jaarver gadering C.B.T.B. Dreischor Dorpshuis 19.30 uur Bejaax-denavond „Cresendo". Vrijdag 10 maart Zierikzee Hervox-md Verenigingsgebouw 19.30 uur Ouderavond „De Maltai-akkers" en J. L. De Jongeschool. Concertzaal 20.00 uur Z.V.U. „Ver warringen". Jeugdsoos Brogum. Popavond 20.00 Haamstede Rekreatiezaal Geref. kerk, 19.45 uur: Jaai-vergadei'ing Natuur- en Vogel wacht Schouwen-Duivcland. Zonncmairc Café Bommenede, 20.00 uui\ Dans avond Bond van Opzichzelfstaanden. Ouwerkerk Café Vijverberg, 20.00 uur: Algemene ledenvergadering P.J.Z. Oostcrland Ds. J. Bogerdmanshool 19.30 uur Jaarvei'gadei'ing Vei-eniging voor Chr. Onderwijs en Ouderavond. Zaterdag 11 maart Zierikzee Bioscoop „De Concertzaal", 20.00 uur ..Bruce Lee and I". Renesse Dorpshuis, 19.30 uur: Uilvoering Her vormd kerkkoor. Dreischor Dorpshuis, 19.30 uui\ Donateursuit voering „Cresendo". Zondag 12 maart Zierikzee Bioscoop „De Concertzaal", 20.00 uur „Bxnxce Lee and I". (OHIO) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669. (01110) 2227 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 2