ffirils mm Gemeente Duiveland gaat het open bejaardenwerk uitbreiden filPli lllsfe 5 VltflGI*? Woningbouw is geen voor leefbaar houden oplossing kernen IBBHttl Garantiekrediet voor K.S.H. Rumoer rond drs. Lubbers DE ZIERIKZEESCHE COURANT Beginnen met behoeftepeiling Krat IV f NU Gedeputeerde A. L. van Geesbergen: i( S'W WBUOTHèè^ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 9 maart 1978 134ste jaargang Nr. 22266 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1W9) REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek ..Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakertman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee, Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 23,90, per jaar 91,-. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 35 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,40. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Bomen planten in A quadelta-gebied NIEUWERKERK, 9-3. De gemeente Duiveland gaat onderzoeken wat de mogelijkheden zijn 0111 liet open bejaardenwerk uit te breiden. De raad besloot vorige week 0111 f 60.000 beschikbaar Ie stellen voor de bouw van zorgwoningen in Bruinisse. Van die zorgwoningen kunnen ook bewoners van Duiveland gebruik maken. Omdat het dan toch alt\jd nog om een klein aantal bejaarden gaat, besloot de gemeente om onder de groep van ruim vijfhonderd vijf tig bejaarden in de eigen gemeente een onderzoek in te gaan stellen. Daartoe is een werkgroep samen gesteld onder leiding van burge meester J. D. de Kam waarin onder meer zuster A. Renkema van het Zeeuwse Kruis, de heer W. Blinden- bach, voorzitter van het overkoepe lend orgaan voor het bejaardenwerk en de konsulent voor het bejaar denwerk in Zeeland, de heer Wil- lemse, zitting hebben. Brief met vragen „We huldigen het principe dat we de bejaardenzorg hier bij de bejaar den moeten brengen", zegt burge- Advertentie 12 flesjes 0,3 liter, NU familiezak, paprika of potato meester De Kam. „Daarom gaan we eerst bekijken hoe we het open be jaardenwerk uit kunnen gaan brei den. De bejaarden krijgen een brief thuis, waarin hen een aantal vragen wordt gesteld. Het antwoord op die vragen zal in de werkgroep behan deld worden en het kollege zal daar na met een voorstel in de raad ko men''. „We moeten natuurlijk afwachten wat er uitkomt. Het is een soort be hoeftepeiling. Wat we dan kunnen doen hangt ook van de financiën af. Maatschappelijk werk houdt de kraan dicht, maar we zullen alle mo gelijkheden in de gaten houden. Ook die van het kleine kernenexperi ment". Eigen bedoening De gemeente Duiveland heeft in het verleden al het een en ander ge daan. Zo zijn alle bejaarden wonin gen aangesloten op een alarminstal latie en verder wordt er vanuit „In 't Opper" in Bruinisse gezorgd voor een „Tafeltje Dekje". Die maaltijdver strekking vanuit het huis in Bruinis se "p-loopt erg goed. „We willen zo veel* mogelijk maatregelen nemer- om de bejaarden zolang mogelijk in hun eigep bedoening te laten", zegt de burgemeester. Daarbij wordt ge dacht aan bijv. uitbreiding van de medische kontrole, een boodschap pendienst, lektuurvoorziening, een pedikuur en een opticien, hulp bij de was en bezoek van een kapper. Op korte termijn De enquête, zal, zo deelt zuster Renkema mee, in drie hoofdonder werpen zjjn verdeeld. Er zullen vra gen worden gesteld over de woning en alles wat daarbij hoort, de ge zondheid en de kontakten naar bui ten. „Dat zal dan allemaal in een rap port worden verwerkt en dan willen we echt op korte termijn iets gaan doen", besluit de eerste burger van Duiveland. DEN HAAG, 8-3. Aan KSH is on der volstrekte staatsgarantie een boedelkrediet van 34 miljoen gulden verstrekt. Minister Van der Stee van landbouw heeft dit meegedeeld aan de vaste commissies voor landbouw en voor economische zaken uit de Tweede Kamer. Het 'boedelkrediet van 34 miljoen is bestemd - om fn" de eerstkomende*" twee weken de onderneming draai ende te houden. Over de bedragen die daarna nodig zijn zal verder worden doorgepraat. Het krediet wordt verstrekt door de banken, on der garantie van de overheid. ft» -.V*> - DEN HAAG, 8-3. Het CDA zal ex- minister drs. R. F. M. Lubbers de hand boven het hoofd blijven hou den, na een politieke storm die deze week rond zijn figuur ontstond. "ROME. De 51 dagen oude politieke crisis in Italië is woensdagavond ge ëindigd met een overeenkomst tus sen vijf partijen, onder welke de communisten, over een programma voor een nieuw minderheidskabinet van de christendemocraten. Het weekblad cle Haagse Post ont hulde, dat Lubbers en zijn beide broers door beleggingen in de fami liezaak Hollandia BV, bepaalde be lastingvoordelen zouden gaan ge nieten. Lubbers besloot hierna on middellijk van de aftrekmogelijkhe den af te zien. CDA-fraktielêider Aantjes liet woensdag weten niet in de kwader- trouw van Lubbers te geloven. Vol gens hem wa9 er geen opzet in het spel. DREISCHOR. Een subliem voor beeld van restauratie is te vinden aan de Ring te Dreischor, waar dit fraaie pand al enige tijd te pronk staat. Een aanwinst voor het toch al fraaie dorp. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) HAAMSTEDE, 7-3. „Woningbouw geeft niet de op lossing tol het leefbaar houden van de kleine kernen". Dat zei dinsdagavond de Zeeuwse gedeputeerde A. L. van Geesbergen tijdens de in het Dorpshuis gehouden verkiezingsbijeenkomst van het CDA-Westerscliou wen. De nota bevvoningspatroon, waar over bijna geen enkele gemeente een goed woord heeft, zag hjj in de ko mende vier jaar als een heet hang ijzer. Zelf kwam hij tot de overtui ging dat hieruit een veel grotere groei voorkomt dan mogelijk is. De groeimogelijkheden noemde hij gering, mede gezien het feit, dat er nu al kernen zijn met een sterfte- overschot. De natuurlijke groei neemt af. De enige groeimogelijk- heid zag hij in migratie van jonge gezinnen. Het instandhouden van de school, een winkel en het vereni gingsleven zijn hierbij onmisbare faktoren. Dat nieuwbouw niet de oplossing geeft, die men er van ver wacht, werd onlangs nog op een plaats in Zuid-Beveland bewezen, waar onder de.bewonerp van tien nieuwbouwwoningen maar één schoolgaand kind was. In het aan trekken van mensen die elders hun werk moeten verrichten zag hij ook bezwaren. Pendelaars gaan 's mor gens vroeg van huis, komen later thuis, gaan vroeger naar bed en ne men niet deel aan het verenigings leven in de gemeenschap waarin zij leven. Knel pun len Schouwen-Duiveland is aangewe zen als experimenteel gebied voor het onderzoek naar de knelpunten van de leefbaarheid in de kleine kernen en hoe die kunnen worden opgelost. De minister van c.r.m. heeft hiervoor een miljoen gulden beschikbaar gesteld. Bij dit onder zoek onder meer door het regionaal opbouworgaan, zullen de burgers nauw worden betrokken. De heer Van Geesbergen sprak de hoop uit dat de minister hier zijn beleid op zal kunnen afstemmen. Werk Voor wat de werkgelegenheid be treft, steekt Zeeland nog gunstig af bij de meeste andere provincies, al levert de afvloeiing bij Hoechst wel wal pijn op. Bij Pechiney zijn de vooruitzich ten voor de komende jaren nog gun stig. Het C.D.A. in Zeeland staat positief tegenover eventuele verde re uitbreiding van' de industrie; ei genlijk de enige mogelijkheid voor het uitbreiden van het aantal ar beidsplaatsen in dc provincie. Wel zal er nauwlettend op moeten worden toegezien dat dit geen milieuvervuilende industrieën zijn. In dit verband wees de gedeputeer de op de veranderde omstandighe den in het provinciale beleid vanaf 1970. Hiervoor zag men, vooral door het teruglopen van de arbeidsplaat sen in de landbouw, een groot ver trek van jonge gezinnen in Zee land. Er kwamen toen twee grote BRUINISSE. In het centrum van het Aquadelta-gebied te Bruinisse, werd dinsdag een achttiental meer jarige bomen de grond in gebracht, ter stoffering van het terrein. De foto toont een dieplader, die één der bomen naar de plantplaats vervoert. De bomen zijn afkomstig uit Poortugaal. Men zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 14 pagina's kansen voor het verwerven van ar beidsplaatsen: de industrie en de rekreatie. De verwachtingen waren hoog gespannen; het begrip milieu was nog niet aan de orde en op de natuurgebieden werden nog niet zulke aanslagen gedaan. Er kwam een stormachtige ontwikkeling met diverse neveneffekten die weer tot bezinning dwongen. Rekrealie Voor wat de rekreatie betreft zag de heer Van Geesbergen nog wel mogelijkheden aan het Grevelingen- en Oosterscheldebekken. Voor wat de zuidwestkust van Walcheren be treft kan het bordje „vol" worden geplaatst en dat geldt in zekere ma te ook voor de Westhoek van Schouwen. De mogelijkheid voor ge weldig grote ontwikkelingen beho ren daar echter tot het verleden. Wel zag hij deze, met zorgvuldige afweging, nog in beperkte mate. In de oude staten komt nog een re- kreatie-nota aan de orde van waar uit met de gemeenten zal moeten worden bepaald welke ontwikke lingskansen er nog aanwezig zijn. Jachthaven De heer Van Geesbergen vestigde verder op de grote behoeftè aan jachthavens met als de grootste ur gentie Zierikzee. In de zomermaan den is in de haven van Zierikzee een situatie ontstaan welke eigenlijk niet langer verantwoord is. Fries land en de plassengebieden zitten alle vol en elke jachthaven in de provincie heeft reeds een wachtlijst. Hierdoor is de situatie ontstaan, dat er al rond de 800 boten op de slik ken en schorren worden achter ge laten; een situatie die natuurlijk ongewenst is. Provincie cn gemeen ten staan voor de zware opgave om nieuwe ligplaatsen te kreëren. Grote moeilijkheden voorzag hij dan ook nog in de toekomst, omdat er geen antwoord is te geven op de geweldi ge druk van de zijde van de water sporters. „Kop van Schouwen" De gevolgde procedure rond het aanwijzen van de „Kop van Schou wen" als beschermd natuurmonu ment. vond de heer Van Geesbergen een kwalijke zaak. Het provinciaal- en het gemeentebestuur hebben de beslissing van de minister in de krant moeten lezen. Voor een mi nister, die de inspraak zo hoog in zijn vaandel draagt lijkt dit nergens naar, vond de gedeputeerde. Het stemde hem wel tot voldoening dat inmiddels vijftien ontheffingen zijn (Vervolg pag. 2) WAT lEQT Dl &ILT, Verwachting tot vrijdagavond: Koude nacht Vannacht hier en daar mist, weinig wind en minimumtemperaturen om het vriespunt; overdag op de meeste plaatsen droog weer met wolkenvel den; zwakke tot matige zuidelijke wind; maximumtemperaturen onge veer 11 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0-6. Min.-temperatuuf: omstreeks 5 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 9 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra- rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 10 maart. Zon op 7.07. onder 18.35 Maan op 7.37, onder 20.31 Nieuwe maan: 9 maart (3.36) HOOG- EN LAAGWATER 10 maart 4.06 16.39 9.42 21.52 Springtij: 11 maart HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 9-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Achter het regengebied, dat woensdag over ons land naar het oosten trok is een gebied met hoge barometerstanden ontstaan, dat hel weer bij ons bepaald. Het centrum van het hogedrukgebied bevond zich donderdagmorgen boven Frank rijk. Met een zwakke overwegend westelijke stroming wordt nu enigs zins koude lucht over het eveneens koude Noordzeewater aangevoerd. In de nacht van donderdag op vrij dag zal de temperatuur bij weinig wind en een heldere hemel plaatse lijk dan ook tot onder het vriespunt kunnen dalen. Door de aanwezig heid van het hogedrukgebied blij ven oceaandepressies ver van ons verwijderd en vrijdag op de dag zal het droog zijn. Mogelijk zal de zon later op de dag iets minder schijnen door de aanwezigheid van wolken sluiers in de hogere luchtlagen. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1