De Vieux met de Franse Brandy i s DeVieux van klasse DE ONTVOERDE DIREKTEURSDOCHTER DE NEUTRONENBOM ZIT DE HELE NATO NIET LEKKER Duurder leven in Rusland BLIK DOOR HET WERELD De A.B.V.A. en de regerings maatregelen Om een stakingswet Z1EMKZEESC1IE NIEUWSBODE Vrijdag. 3 maart 1978 Nr. 22263 9 De neutronenbom zorgt in ver- cheidene NATO* landen voor een verhitte politieke diskussie. Het zijn allemaal landen die deze bom niet zelf willen maken - de meeste zou den het ook niet kunnen. En de uit eindelijke beslissinng ligt by presi- dat Carter, voor wie het overigens wel terzake doet hoe de Europese bondgenoten erover denken. Ten slotte is de neutronenbom bedoeld om juist gebruikt te worden in de voorste frontlijnen en die tullen door Europa lopen als het War schaupakt en het NATO-verbond militair botsen. Carter heeft er dus niet veel aan als hij de neutronen bom wel maakt maar die nergens in Europa geduld wordt op het grondgebied van de partners. De bom zelf is aanvankelijk ge presenteerd als een humdnere versie van de kernbbm. Een beetje vreem de presentaite want waarom is het nu zoveel menselijker als de bom wel mensen doodt maar gebouwen intakt laat? Een beetje kromme re denering lijkt het. Maar degenen die de neutronenbom humaner durfden noemen deden dit omdat het hier om een versie van het kernwapen ging dat makkelijker op kleine schaal toegepast zou kunnen wor den, waaruit men dan de hoop putte dat een kernoorlog dan niet onher roepelijk moest uitlopen op een konflikt waarin wederzijds bijna alle leven en bijna alle steden ver nietigd zouden worden. Zoiets kan men logisch vinden, maar het is geen redenering die te bewijzen is. Er zijn andere veronderstellingen mogelijk die niet minder logisch klinken en die een aanzienlijk min der rooskleurige toekomst- schetsen. Doordat men er gauwer toe geniegd zou kunnen zijn om een neutronen bom te gebruiken dan een gewone kernbom is juist de kans groter dat daarna ook de grote kernwapens in gebruik worden genomen. Zodra men maar een beetje nucleair oorlog gaat voeren strijdt men al snel vol op een kernoorlog. Ook dit is een veronderstelling zonder bewijs, maar onredelijk klinkt ze aller minst. Het onderwerp neutronenbom is in korte tijd emotioneel en moreel bijzonder geladen geraaktAls men zich al niet moreel verontwaardigd wil voelen dat een wapen wordt ge maakt dat mensen doodt en gebou wen spaart, dan kan men op rede lijke gronden goed argumenteren dat het absurd is van enig vernie tigingswapen heil voor de mensheid te verwachten. Een ander aspekt van de zaak is dat de kennis om een neittronenbom te maken geen ex- klusief Amerikaanse aangelegenheid is. Als dat zo was lag de oplossing nogal voor de hand: niet maken en maar blijven hopen dat-de weder zijdse angst voor totale vernietiging beide supermachten hun kernarse naal in de kast laat houden of mis schien zelfs hen tot afschaffen brengt. Riskante zaak Maar president Brezjnev van de Sovjet-Unie heeft enige tijd geleden alle N AT O-regeringen een brief ge schreven waarin hij er de aandacht op vestigde dat de Sovjet-Unie uiteraard niet rustig blijft zitten nietsdoen als en potentiële tegen stander neutronenbommen gaat ma ken. Met andere woorden - het is later trouwens nog duidelijker ge zegd: wat de NATO aan wapens in huis haalt, zal het Warschaupakt ook hebben. Waarmee dan al met een één droom vervliegt van de mi litairen die gehoopt hadden dat de neutronenbom het overbodig zou kunnen maken de NATO met con ventionele wapens net zo sterk'te maken als het Warschaupakt. De overmacht aan tankdivisies zou toch snel opgeheven zijn, redeneerden ze. Maar voor de Russen zou het dan nog makkelijker zijn de minder in aantal zijnde NATO-tankeenheden op dezelfde manier te bewerken. Resultaat: nul of nog minder. Intussen is het loei zo opgelopen dat de harde praktijk van de we reld het haast onvermijdelijk maakt dat de neutronenbom er komt. Kan het Westen zonder meer zéggen: we maken hem niet en geloven de Rus sen dat dan zodat ze hem ook niet maken? Het is een beetje riskante zaak om op zoiets te vertrouwen. Want als niet alleen alle NATO- regeringen in Europa feestelijk be danken voor het nieuwe wapen en zelfs president Carter de neutronen bom niet zegt te zullen laten ma ken, kan Moskou zich dan veilig voelenNee, om verscheidene rede nen. In de eerste plaats zijn de Amerikanen i?i Russische ogen mis schien niet eens tegoed om hun woord te breken. En het ding toch te maken. Maar zelfs zonder formeel de neutronenbom te maken zouden de VS toch wel het wapen kunnen perferktioneren tot op een kleinig heid na dat in zeer korte tijd is aan te brengen. Op die manier - zo wordt vermoed - liegt Israël niet als het bexveert geen kernbom te bezit ten - de spullen zouden echter wel klaar liggen om er binnen een paar uur tijd wel een aantal klaar te hebben. En het gaat hier om zaken waarbij geen regering kan zeggen: nou ja, het is jammer dat we teveel vertrouwen hebben gehad als ze dan nog in staat is om 'iets te zeg- MOSKOU, 2-3. In de Sowjet-Unie is de benzine woensdag in prijs ver dubbeld en moet voor de koffie vijf maal zoveel worden, betaald. Afhan kelijk van het oktaangehalte kost de benzine er nu 49 a 65 cent per liter en voor koffie (bonen) is de prijs verhoogd van ruim dertien grilden tot ruim 65 gulden per kilogram. Verder zijn alkoKolische dranken, autoonderdelen, ga ra ge werkzaamhe den, cacao en Chocolade alsmede sieraden van edele metalen duurder geworden. Daarentegen zijn de pa-ij zen v-x>4 7. wa r t - v/it -1 v -t eest ellen koelkasten, kleding, schoeisel en vloeibare zeep verlaagd. Flitsen uit het buitenland WASHINGTON. Premier Mena- chem Begin van Israël zal van 13 tot 16 maart een bezoek brengen, aan Washington voor besprekingen over de vredesonderhandelingen in het Midden-Oosten, zo 'heeft het Witte Huis bekendgemaakt. LAUSANNE. De Zwitserse ecoloog Franz Weber heeft paus Paulus ver zocht openlijk te verklaren dat zee honden een ziel hebben. Hij vindt dit de enige manier om het leven van de jonge zeehondjes te redden. HASBAYA. Linkse en rechtse strijdkrachten hebben elkaar uren lang in 'het zuidoosten van Libanon met tanks, artillerie en machinege weren 'bestookt, zo wordt uit linkse bron vernomen. Er zouden minstens twee doden en vier gewonden zijn. Advertentie C"mctk»I oo inrtni •WMT-4-UimM WWKU HOM 0 MS ■i~ ■cMianJOJK zt - ^nin i. J i - Z-'yT. (.4., Het Franse certificaat voor de echte Brandy «j BRUSSEL. De Belgische eerste minister L. Tindemans, heeft dinsdag in het Belgische parlement het de finitieve startschot gegeven voor de hervorming van de Belgische staat. Hij legde daarvoor een regerings verklaring af over het zogeheten „Gemeenschapspakt", waaraan we kenlang door de aan de regering deelnemende partijen onderhandeld MADRID. Indien de Spaanse po litieke partijen het eens zijn over toetreding van Spanje tot de NAVO, zal Nederland er binnen de Noord- atlantisdhe verdrugsorganisatie voor pleiten dat dit land wordt gevraagd toe te treden. SALISBURY. De Rhodesische pre mier Ian Smith cn drie gematigde zwarte leider^ zjjn in Salisbury overeengekomen dat een totale over gang van de macht in Rhodesic van blank naar zwart op 31 december van dit jaar moet plaatsvinden. OSLO. Ei* 'bestaat een kleine kans dat de marine luchtvaartdiensten van Nederland en Noorwegen op het gebied van het onderhoud in de toe komst gaan samenwerken. Voor waarde is dat Nederland als opvol ger van het verouderde maritieme lange afstand patrouillevliegtuig (Neptune) de Orion kiest. JOHANNESBURG. Bij het onge luk in de goudmijn 'in het Zuidafri- kaanse Doornfontein vrijdag zijn 12 egers omgekomen. Bij de instorting op ongeveer duizend meter diepte waren veertien arbeiders bedolven, van wie er twee zich konden red den. LISSABON. In de afgelopen twee weken zijn 200 Britse, Franse en Belgische huursoldaten terugge keerd in Angola, om er met pro- westerse guerrillastrijders t.e vechten tegen 'het ddor de Sowjet-Unie en Cuba gesteunde MPLA-bewind, zo is vernomen uit guerrillakringen in Lissabon. BONjN. De Westduitse regering heeft bekendgemaakt het groene licht te ihebben gegeven voor de bouw van zes 1.400 ton metende on derzeeërs ten behoeve van Iran. Eert 'kontrakt ter waarde van. vol gens ingelichte kringen 'ruim een miljard gulden. WASHINGTON. President Carter heeft de vorming gelast van een speciaal komrnando voor de bestrij ding van kapingen en andere ter- reurakties buiten de Verenigde Sta ten, zo is uit regeringskringen in Washington vernomen. HAMBURG. De Westduitse politie heeft het sterke vex-moeden dat neo- nazistisdhe groeperingen in de bondsrepubliek zich de laatste tijd bedienen van dezelfde methoden om aan geld te komen als de linkse stadsguerrilleros, namelijk het be roven van' banken. Dit verklaarde de Hamburgse minister van binnen landse zaJken, Werner Stark. VATICAANSTAD. Het Vaticaan- heeft de Romeinse opera' gekapit teld wegens "het opvoei-en van de uit 1922 daterende cpera van de Duitse komponist Paul Hixidemith „Sancta Susanna" over de erotische fanta sieën die een non heeft bij het zien van een kruisbeeld. KANAZAWA. De Japanse rege ring en drie farmaceutische onder nemingen zijn in Kanazawa veroor deeld .tot betaling van schadevergoe- di'gen van in' totaal, omgerekend, f 2,25 min. aan slachtoffers of hun nabestaanden van een middel tegen diaribee. CAIRO. Egypte heeft de Ameri kaanse afgezant Alfred At herion een ontwerp-principeverklaring voor een regeling in het Midden-Oosten gegeven, tegenover een Israëlisch voorstel. Regeringskringen zeiden dat de standpunten Van 'beide partij en ten aanzien van de voornaamste kwesties nog steeds ver uiteen, lig gen. DEN HAAG, 2-3. „In het rege ringskamp laat men zich nog weinig gelegen liggen aan de waarschuwin gen van de ambtenarenbonden voor een harde konfrontatie", zo schrijft de Algemene Bond van Ambtenaren (ABVA) deze weck in zijn orgaan „DC Ambtenaar". „In koortsachtig tempo worden daar voorbereidingen getx-offen voor vergaande bezuinigingen op salaris sen en pensioenen van het gehele overheidspersoneel". „Het kabinet-Vaxx Agt heeft zijn veikenners - in de vorm van de zo geheten kommissie-Lamers - opge trommeld en vooruitgestuurd om openingen te zoeken voor de aanval. Dat blijkt uit de taakomschrijving die het kabinet na lange tijd ten slotte aan deze kommissie heeft meegegeven". LEIDEN. 2-3. Een stakingswei meet niet voorschrijven of een werk staking al dan niet is toegestaan, maar moet voorzien in een bruik bare regeling voor geschillen tussen werknemers en werkgevers. Dit schrijft mr. M. G. (Max) Rood (51) in zijn proefschrift „Naar een sinkings vet?" Hij promoveerde woensdagmiddag op deze dissex*tatie in Leiden tot doctor in de ï'echtswe- tenschappen. Mr. Rood is advokaat te Amsterdam cn landelijk deken van de orde van advokatcn. Hij pro beert met dit proefschrift onder meer do diskussie ever het stakings recht weer op gang te brengen. 1Vat biedt de BEELDBUIS ZATERDAG 4 MAART NED. I: De middaguitzending wordt begonnen met een uvoniïiur- tje van Bolke de beer, waurna Nel- leke en Bob vanaf hun Zolder de volgende programma-onderdelen presenteren Toverpotlood Bolek en Loleic een sprookje en een natuur film. In de serie Sally krijgt Clan cy een zeer akseptabel bedrag voor zijn jachthaven aangeboden. 's Avonds brengt de TROS de tioeede aflevering van, de Zeewolf, waarin Humphrey van der Weyden de poorloos geraakte stuurman gaat vervangen. Vervolgens André van Duins pretmachine waaraan de vol gende artiesten medewerking ver leenden: Carrie van Corp, Frans van Dusschoteyi en Donald Jones. Na het nieuwsbulletin volgt een af levering van Wordt u al geholpen? De dames en heren van de konfektie en lingerie afdeling leggen hun ru zies weer bij. Alleen mr. Grainger houdt zijn poot stijf. In de politiese rie Bareita moet de potige hoofdrol speler als bemiddelaar fungeren tus sen de politie en een aantal ont snapte gevangenen die een vrouw gegijzeld hebben. Tot besluit nog twee sportprogramma's te weten Tros Sport en Studio Sport. Het laatste programma geeft beelden van het Europees kampioenschap miljarten 47-2 én van het puissance- springen in Brabant. NED. II: In de bereboot tonen Tante Oen en. tante On enige kaart trucs aan konnig Laemeslaepé. Ver volgens presenteert Avro's toppop de Nationale hitparade. Daarna speelt Jos Brink met 2 kandidaten die zich vooralsyiog In het publiek bevinden het eventueel lucratieve spel Telecross. lil de allerlaatste af levering van Hollands Glorie neemt Jan Wandelaar het niet allee-n op te gen de nare konkurrentiemethoden van Kwel, hij hioet tevens in hel strijdperk treden tegen dé woeste elementen van wind en water, wan neer hij het dertigduizend ton zware dek gaat verslepen. Desalniettemin zegeviert Jan Wandelaar. Een hap py-end. dus. Voorts de aktualiteiten- 1 rubriek Televizier Magazine en Svro's Sportpanorama. ZATERDAG 4 MAART NED. I: 10.00 Schooltelevisie 15.30 Nieuws; 15.32 Bolke de beer; 15.40 Zolder; 17.05 Salty; 18.15 Te- leac; 18.45 De fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.05 De zeewolf; 20.30 An dré van Duins pretmachine; 21.35 Journaal; 21.50 Wordt u al gehol pen?; 22.20 Bareita; 23.10 Sport; 23.30 Journaal; 23.35 Studio Sport. NED. II: 18.40 Paspoort; 18.55 Nieuws; 19.05 Bereboot; 19.10 Top pop; 20.00 Journaal; ,20.25 Telêctoss; 20.55 Hollands glorie; 21.55 Televi zier; 22.45 Sportpanorama; 23.10 Journaal. ZONDAG 5 MAART NED. I: De avonduitzending start met een aflevering uit de tekenfilm serie Hom en Jerry gevolgd door All you need waarin vanavond hel langharig tuig centraal staat. In de ze aflevering zijn de groten van de zestiger jaren te zien: The Who, The Stonés, Jani's Joplin en Jimy Hén- drix. Daarna een litéraire love- story oftewel Prettig, weekend, een film van Jef Rademakers. Het film pje gaat over een leuk meisje dal verliefd is op haar chef, een boek handelaar. Omdat hij geen enkele aandacht aan haar schendt verzint het naar liefde smachtende schepsel een list. Êllery Queen zoekt van avond zijn verdachten in de rekla- mewereld, nadat de onverdraag zaam autoritaire direkteur van een reklameburo James Long vermoord door zijn sekretaresse wordt aange troffen. Vervolgens 25 jaar Amster dams Phüharmonisch Orkest een Vrijdag 10 maart, 22.35 uur, Nederland I: Thérèse zingt liedjes uit twee landen. Een programma rond de zangeres Thérèse Steinmelz. uitzending van het galaconcert dal dit orkest ter ere van zijn jubileum ten gehore gaf. In Heel de mens praat een zekere Peter de Klerk over zijn ervaringen in luchthuizen én gevangenissen. In zingenderwijs tenslotte Drie liedjes die te dénken geven. NED. II: In het Paradijs der die ren wordt getoond hoe de dieren zich gedragen onder de tweemaal per jaar neerstortende hoeveelheden hemelwater. Daarna Waar hoor ik thuis? waarin Ana de kijkers eèn blik gunt in de achterbuurten van Lissabon. Na Sprekershoek komt de eerste helft van Studio Sport met beelden hardrijden op de schaats, ijs speedway, 47-2 biljarten, hockey en paardensport. Voorts van Gewest tot gewest, Kijken naar kinderen, Sesamstraat, Artsenij en weer Stu dio Sport. Dan de VPRO met Het is wéér zo laat. Waldo van Dungen heeft zich ziek gemeld - en beraad slaagt met echtgenote Gé over het feit dat Waldo gaarne zijn gezin zou uitbreiden met een kind. Hierna volgt het slot van de Weimar, op komst en ondergang van een re pu bliek waarin de jaren van vertwij feling, 1930-1933, aan de orde ko men. Tot slot Mary Hartmanwaar in de twee dames Haggers elkaar ontmoeten, sergeant Foley wanho pig probeert Mary te benaderen en waarin Charlie herinneringen op haalt niet Muriel. ZONDAG 5 MAART NED.-1: 11.00 Eucharistieviering; 15.15 Tele ac; 17.00 Orgelvésper; 18.15'Tèleac; 18.50 Paspoort; 19.00 Nieuws; 19.05 Tom J.erry; 19.15 All you need; 20.05'Prettbg-weekend; 20.3.0 Ellery Queen; 21.20 25 jaar Amsterdams Philharmonisch or kest; 22.30 Heel de mens; 23.05 Zin genderwijs; 23,15 Journaal. NED. II: 16.00 Nieuws; 16.02 Pa radijs der dierén16,30 Waar hoor ik thuis?;' 16.55 Sprekershoek; 17.10 Studio Sport; 17.55 Van gewest lot gewest; 18.10 Kijken naar kinde ren; 18.25 Sesamstraat; 18.50 Artse nij; 19.20 Studio Sport; 20.30 Nieuws; 20.35 Het is weer zo laat; 21.05 Weimaropkomst en onder gang van een republiek; 22.05 Mary Hartman; 22.35 Journaal. MAANDAG 6 MAART NED. I: Bruno Vailati opent de uitzending met de laatste editie uit de serie Ontdekkingsreizen onder water. De filmploeg is dit keer af gereisd naar Hawaï om meer plaat jes te schieten van de zeldzame kloosterrobben. Vervolgens de der de aflevering van de Zeewolf, waar in kapitein Larsen een drie maan den durende reis naar de Beringzee gaat maken. Enkele bemanningsle den zijn niet opgewassen tegen Larsens onverbiddelijke ongedurig heid en proberen te vluchten. Na een ruzie met Humphrey om een schipbreukelinge, krijgt Larsen een inzinking. Steenbok is de titel van een muzikaal portret van Jan Ak kerman. Voorts werken mee Kaz Lux, Paco de Lucia en het Paddy Stone Ballet. NED. II: Na een van de vele ru zies tussen Tom en Jerry openen Peppi en Kokki steevast op zoek naar werk een terrasje. In de Mup- pet shoio is Connie Stevens te gast. Ze zingt onder meer Close to you. Naat deze Connie zijn nog twee kreaties van Jim Henderson uit Se- samtraat te gast: Bert en ErnieNa het journaal moet de kijker voor de tweede keer afscheid nemen van een oorspronkelijke Nederlandse se rie te weten Dagboek van een her der shorvd. In deze laatste aflevering zorgt de ontsnapte René Bongaerts voor de nodige konsternatie. Eerst steekt hij Bontkes boerderij in brand, dan vlucht hij en wordt later dood gevonden. Mevrouw Bon gaerts, René's moeder, kan dit ver driet niet verwerken en sterft dan in de armen van haar man. Erik Odekerke tenslotte mag vader Bon gaerts troosten. In Sanford en zoon wordt ernstig getwijfeld of Fred La- mont biologische vader wel is. Fred besluit uit het rijk der geesten zijn vrouiv Ester te hulp te roepen. Tol besluit de aktualiteitenrubriek Brandpunt. MAANDAG 6 MAART NED. I: 10.00 Schooltelevisie; 18.15 Teleac; 18.45 De fabeltjes krant; 18.55 Nieuws; 19.05 Ontdek kingsreizen onder water; 19.55 De zeewolf; 21.35 Journaal; 21.50 Steen bok; 22.35 Symbiose; 22.40 Jour naal. NED. 11: 18.45 Paspoort; IS.55 Nieuws; 19.05 Tom Jerry; 19.15 Peppi en Kokki; 19.30 De mupet show; 20.00 Journaal; 20.25 Dagboek van een herdershond; 21.30 Sanford en zoon; 21.55 Brandpunt; 22.35 't Zand 33; 23.00 Vastenoverweging; 23.05 Journaal. door G. FRANSSEN „Ja. Sinds die ontvoering vinden we het beter, dat ze voorlopig niet alleen buitenshuis komt. Ik bel even om te horen of het gelegen komt." Een goed Kalf uur later zit Bart Beckers in een klein kamertje dicht bij de voordeur. Waar hij ongestoord kan praten met het slachtoffer, in casu Claii-e van Hal verdingen, ne gentien jaar oud. Knap, ravenzwart haar, met alles er op en er aan, wat een jonge vrouw nodig heeft om op te vallen. Beckers vei-telt van de opdracht, die hij van haar vader heeft gekregen en voegt er tenslotte de wens aan toe, dat hij er op hoopt van haar alle mogelijke medewer king te zullen krijgen. „Het is, dacht ik, ook in uw belang, dat de ont voerders vvordexi gevonden." „De jonge dame knikt begrijpend en antwoordt op zachte toon: „Vraagt u maar." Het gesprek duurt een uur. Bart Beckers stelt vragen cn luistert dan naar haar antwoox-den. Hij heeft een kleine blocnote voor zich on maakt af en toe een kleine aan tekening. Maar dit is camouflage, want de ondervraagde weet niet, dat hij een apparaatje in zijn bin nenzak heeft met een bijzonder ge voelig microfoontje, dot de voxrn van een bloem heeft. Gestoken in de revers van zijn colbert. Elk woord, dat in deze ruimle gesproken wordt, komt zodoende op een band je. Beckers stelt soms dezelfde vraag nog eens; soms krijgt hij antwooi*d. maar een enkele keer zegt het meis je, wenkbrauwfronsend: „Dat hebt u al gevraagd." Waarop Beckers zijn verontschuldiging uit. Tegen de middag is hij thuis, sluit zich dan op in zijn kantoortje en gaat de band afdraaien. En luistert. Soms zet hij het apparaat stil. draait de spoel een eind terug en begint dan weer. Maakt af cn toe ren paar aantekeningen. Zo zit hij, luistert', schrijft, zo nu en dan wat op, tot zijn vi-ouw hem roept voor de lunch. Ze vraagt: „Is het wat? Dat karweitje voor de Pharmoliii? Heeft het soms met bedrijfsspionage te maken? Daar lees je tegenwoor dig immers zo vaak over?" „Ik weet nog niets; ik ben net. be gonnen en heb gebabbeld met die dochter." Meer zegt hij er niet over. Tenslotte is het een discrete op dracht en als oud-politieman weet hij wanneer hij moet zwijgen. Die middag gaal hij naar het café van ome Jaap. waar hij bij het ge not van een glas bier een praatje maakt met de kastelein. Ongemerkt komt zo het gesprek op de arrestatie van Bronsa en zijn vrijlating. Heel voorzichting voert hij in de x-ichting, want van ouds kent hij het klappen van de zweep. Altijd oppassen dat. je de mensen met wie je px-aat niet achtex-dochtig maakt. Ook die avond is Beckers in het café. Zegt tegen de kastelein, dat hij wel zin heeft in een spelletje kaart. De kastelein knikt en anlwooi'dt dat 't wel mogelijk zal zijn. Sti-aks ko men er een paar lui, die gewoonlijk gaan kaarten. Misschien kun je meedoen. Beckers drinkt met teugjes van zijn bier en rookt. En kijkt rond. Het is nog vroeg in de avond, zodat er maar enkele mensen zich in het etablissement, ophouden. Maar een kwartier later maakt Beckers ken nis met drie mannen. Ze kijken el kaar wantrouwend aan. Beckers zégt, dat hij wel zin heeft in ccn spel, als het niet te grof gaat. Nee, gulden per spel en een rondje voor rekening van de verliezer, degene dus, die het minste aantal punten heeft vergaard. „Is-ic dubbel pech vogel." kan Beckers niet nalaten op te merken. Terwijl ze spelen, observeert Bec kers ongemerkt het drietal. Hij weet nu, wie Wouter Bronsa is: een der beide anderen wordt aangesproken als Job. Het is een jonge vent, hel gebi-uikelijke lange haar en gekleed in een niet bepaald schoon spijker pak met een vale trui er onder. De mouwen van zijn jasje zijn los; hij draait na elke ronde van tien, twaalf minuten ccn shagje en rookt. De derde man wordt „Zager" ge noemd. Of dat zijn naam is of een aanduiding voor wat zijn werk be treft, is Beckers nog niet duidelijk. Waarschijnlijk is die jonge vent de gene, die het hoi-loge meenam naar het Venna ningseind en het daar in de buurt verloor. Als dat verhaaltje waar is; tot nog toe twijfelt hij er aan. Hoewel, Bronsa heeft vast werk en is zelfs chef bij Vrieze en Co, een klein chemisch bedrijfje aan de Ha- vcnsingel. Daar woi-den onder meer diergeneesmiddelen en ook prepara ten gemaakt, die je door het voer kunt mengen. Terwijl de Pharmolin in hoofdzaak putenlgeneesmiddelcn voor de mensheid maakt. Maar op de een of andex-e wijze hebben deze twee bedrijven een binding met el kaar, want Vriczc heeft ook een uil- nodiging ontvangen voor de receptie bij Pharmolin: Goliath en David; de olifant en de muis. Het is een fak- tor, die otxlhouden moet worden. Veel wordt hij die avond niet wij zer. Als zo na het kaarten nog een hartig hapje eten. voor rekening van Bcckcrs, omdat hij zo gezellig heeft gekaart en bovendien gewonnen, kijkt, hij naar de jongeman, die daarna aanstalten maakt om te ver trekken. „Ik weet niet. waar jc woont, maar als het dezelfde rich ting is, kun je met mij meerijden. Mijn wagen staat buiten." De aangesprokene kijkt de man aan. „Waar woon jij?" „Halverwege Tcfeh'tigen." liegt Beckers zonder te vcx'blikkcn of te blozen. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 9