Iets minder bezoekers aan gemeentemusea vorig jaar COEN HONIG OPTIEK De meester móet in de schoolbank weer zelf De vissers en de VISSERS ONGERUST OVER LIGPLAATSEN IN HAVEN Overgangs regering in Rhodesië Neutronenbom- V.S. en Rusland TOCH WEER LICHTPUNT JE IN VADERLANDSE EKÖNÖMIE Door restauratiewerken Het treinongeluk Problemen in zomer Werken tot 65 jaar „Moeilijkheden genoeg, maar AGENDA 2 ZIERIKZEE, 3-3. Het bezoekersaantal van het geineenteninsenin in Zierikzee is in 1977 iets terug gelopen. Er werden 12.324 betalende bezoekers ge teld, tegenover vorig jaar 13.695. In de maanden juli en augustus bezochten 7760 mensen het museum. met de lage temperatuur. Ook zal het museum, in verband met de inscha keling van het beveiligingssysteem niet meer op zaterdagen geopend kunnen zjjn. „Gigantische operatie" j< i DEN HAAG, 2-3. Op 1 augustus u.s. gaat een grootscheepse applika- tiekursus voor kleuterleidsters-B en onderwijzers van start ter voorberei ding op de invoering van de nieuwe basisschool. Volgens conservator W. H. Keikes in het jaarverslag over 1977, moet deze terugloop voor een deel worden toegeschreven aan de verbouwings werkzaamheden en de aanleg van het beveiligingssysteem, waardoor de ruimten vaak nauwelijks toeganke lijk waren. (Vervolg van pag. 1) konkludeerde de heer Schot. Het was in tegenstelling 'tot het jaar daarvoor, een jaar met grote hoe veelheden van goede kwaliteit. Voor al van de Waddenzee werden grote partijen, grote, kwalitatief goede mosselen gehaald. Dat had echter wel tot gevolg, dat de gemiddelde prijs lager werd: f 25,20 per mossel- tón tegenover f 47,70 —in het jaar daarvoor. Hij zei wel te verwachten, dat de uiteindelijke jaaromzet zal meevallen. In de periode vanaf 24 febnïari tot half april wordt waar schijnlijk nog heel wat aangevoerd. De aanvoer van de Wadden be droeg van begin juli tot 24 februari 904.000 mosselton tegen over 534.000 in dezelfde periode het jaar daar voor. Dé aanvoer vanuit Zeeland bleef bijna gelijk met 306.000 mos- sèltön tegenover 317:000. Aan de handel werd 9&L00Ü tón verkocht ten opZiéhte van 625.000 ton in hét voorgaande seizoen. „En deze wéék" deelde de heer Schot mee, „werd de miljoenste ton in Yerseke aan de handel geleverd", in net mos selfonds kwam dit seizoen 216.000 tón, tégenover 226.000 ton vorig sei zoen. Meevaller De export nana ook flink toe. Naar België' werdén 237.000 ton verzonden, tégenover 190.000 ton, naar Frank rijk 180.000 mosselton tegenover 144.000 ton vorig seizoen en naar overige landen werd de export ver dubbeld van 3.500 ton naar 7.000 ton. Nederland nam zelf 87.000 ton af te genover 42.000 ton in het voorgaande jaar en naar de inleggerij ging 168.900 ton tegenover 165.000 ton het jaar daarvoor. „Het is duidelijk dat de optelsom mee zal vallen aldus de heer Schot, „als hét zich zo blijft ontwikkelen tot april, komen we op dezelfde prijs uit als vorig jaar". UTRECHT, 2-3. In drie Arnhemse ziekenhuizen liggen nu nog achttien mensen die dinsdag gewond raakten bij het treinongeluk even buiten Arnhem, waar net over de ÏJsselbrug en TTE*tréin op een dieseltrein bot ste. Van de 25 gewonden die aanvan kelijk in ziekenhuizen waren opge nomen, mochten er vijf al vrij snel naar huis. Ih de loop van woensdag en donderdag zijn er nog twee ont slagen, Een woordvoerder van N.S. zei donderdag, dat hij verwacht dat er voor het weekeinde nog enkele gewonden het ziekenhuis kunnen verlaten. Flitsen uit het buitenland WIESBADEN. Het DuLtse verkeer kostte vorig jdar bijna 15.000 mensen het leven, 0,0 procent meet* dan in 1976, aldus het Westduitse CBS. BELFAST. Het hoofd vnn de po litie in. Noord-Ierland, sir Kenneth Newman, heeft een beroep op het publiek gedaaji om een morele kruistocht te beginnen tegen het ter rorisme. JAKARTA. De grootste universi teit van Indonesië, die van Jogjakar ta, is voor onbepaalde duur geslo ten na felle ongeregeldheden tussen studenten en militairen. Door het beveiligingssysteem zijn nu de museaio ruimten, evenals de stadhuisinterieurs beveiligd en ver der zal tijdens de bezoekuren een extra oog in het zeil gehouden wor den door middel van een gesloten te levisiecircuit, waarop alle museum ruimten zijn aangesloten. Alle schil derijen werden nog eens afzonderlijk beveiligd. i i Restauraties Door verbouwingswerkzaamheden waren de bezoekers van het museum dit jaar niet in staat een blik te wer pen in de Schouwse tegelkamer. De restauratie was hard nodig. Het pla fond werd lucht- en stof dicht ge maakt en voor de altijd enigszins vochtige, gekalkte muur werd aan de binnenkant een spouwmuur gezet. De tegelwand werd bijgewerkt en het vertrek werd voorzien van cen trale verwarming. Ook het dak werd onderhanden genomen. Het zoge naamde luitenantskamertjé werd eveneens van eert nieuw dak voor zien, zodat de hier opgeslagen mu seale voorwerpen ook minder van vocht te lijden, hebben. Verder werd in de achterzaal vaste vloerbedek king gelegd, waardoor onder meer de geluidsoverlast voor de ondergele gen sekretarieruimten tot een mini mum is teruggebracht. Dit jaar zal het prentenkabinet een opknapper krijgen. Hier zullen, evenals in het eerste gedeeltë van de achterzaal, glazen schuifruiten ge monteerd worden, waardoor het prentenkabinet ook Voor 'andere din gen als prénten geschikt wordt ge- Het muséum zal' voortaan in de maand april geslóten zijn in verband Maritiem museum In 1977 resulteerde het maritiem museum voor het eerst onder de ge meente. Het was geopend van 15 juni tot 1 september. Deze korte pe riode was een gevolg van het feit, dat met scholieren moest worden gewerkt ih plaats van met een vaste kracht. Die krachten werkten dit jaar echter erg goed; zelden zag de Noord Havenpoort er zo verzorgd uit. In de onderste ruimten van het maritiem museum Werden enkele vi trines ingericht met opgezette krab ben en schelpdieren, terwijl van het aquarium een diarama werd ge maakt. Bovendien werd in de bene denverdieping het grootste deel van de collectie botten, afkomstig uit de Oosterschelde, opgesteld. Ook werden van het Zeeuws Mu seum te Middelburg nog in bruik leen ontvangen een scheepsmodel in een glazen kastje, voorstellende de Johan van Oldenbarneveld en een schilderij vervaardigd door de heer Koole. Bezoekers Door de kortere periode van open stelling liep het bezoekersaantal voor het'eerst terug tot onder de 10.000 nl. 9.418. Ook dit jaar weer werd door de konsérvator medewerking verleend bij rondleidingen, weliswaar in min dere mate dan voorgaande jaren doordat inmiddels een voorlichtings ambtenares bij 'de gemeente in .dienst kwam. In növetnber Werd een kleine ex positie ingericht' betreffende de Nieuwe Kerk te Zierikzee, ih ver band met dè overdracht van die kerk aan.de stichting „Oude Zeeuwse Kerken". In hét museum zëlf.w.erd dit jaar geen tentoonstelling gehou- dëri. ZIERIKZEE, 2-3. De Zierikzeese mosselvissers maken zich ernstig zorgeh over de ligplaatsen in de ha ven in Zierikzee. Met de zomer voor de deur zijn er weer allerlei proble men te verwachten. Dat bleek tijdens he vergadering van vissersvereniging „Helpt Elkan der" in Zierikzee, donderdagavond in hotel Van Oppen. „De vissersvereni ging heeft", zo deelde voorzitter B. W. Schot mee, „om vijf lengtes ge vraagd in de haven". KOPENHAGEN. In de Oostzee verblijven op het moment 70 Russi sche onderzeeërs, waaronder zes die zijn uitgerust met nucleair geladen raketten. Dit is donderdag in Ko penhagen bekendgemaakt door een woordvoerder van het Deense minis terie van defensie. LISSABON. Storm en regen heb ben de afgelopen dagen in Portugal veel schade aangericht. De Douro is buiten de oevers getreden, waardoor in het noorden van 'het land duizend mensen geëvakueerd moesten wor den. Ziekte-immune iep MOSKOU, 2-3. Sowjetrussische on derzoekers hebben een iepensoort gekweekt die immuun is tegen de ge vreesde iepziekte. Het persbureau Tass meldde doriderdag dat de on derzoekers uit miljoenen iepen exem plaren hadden geselecteerd die zich niets van deze ziekte aantrokken en deze Waardevolle eigeAschap aa'i hun nakomelingschap konden door geven. Tientallen jaren geleden, na de eerste uitbraak van de ziekte in de Sowjet-Unie, warden deze immu ne bomen geplant, üank zij verdere onderzoekingen in de laatste paar jaren produceren de eerste iepen- kwekerijen nu zaad en jonge bomen die immuun z>jn tegen de ziekte. MIDDELBURG, 2-3. Het dagelijks bestuur van de Zeeuwse Raad voor de Arbeidsmarkt heeft minister Tuinman van verkeer en waterstaat iaten weten de aanleg van de vaste oeververbinding Westerschelde (de (VOW) noodzakelijk te vinden. De Raad vindt de aanleg van de VOIV van wezenlijk belang voor de werk gelegenheid. SALISBURY, 2-3. Ian Smith, de premier vamhet blanke minderheids bewind in Rhodesië, en drie gema tigde zwarte nationalistische leiders hebben donderdag in Salisbury over eenstemming bereikt over de samen- Stelling van een- overgangsregering, die het land ihoet leiden naar een zwart meerderheidsregime perx 31 december a.s.' Vrijdagochtend Zullert Smith en de zwarte leiders bisschop Abel Muzo- rèwa, ds Ndabanlngi Sithole en het stamhoofd Jeremiah Chirau het nu voltooide akkoord inzake de „inter ne'' regeling van het constitutionele vraagstuk ondertekenen. „Een gigantische operatie", zei mi nister Pais donderdag tijdens het be leidsdebat over de onderwijsbegro ting in de Tweede Kamer. Aanvan kelijk was een voorbereiding van 90 uren gepland, maar deze kursus zal zich uitstrekken over een periode van twee jaar, meestal in teamver band worden gevolgd en grotendeels verplicht zijn. Deze herscholing van onderwijs krachten is, volgens de minister, een van de voorwaarden voor het wel slagen van het nieuwe basisonderwijs dat niet zo maar een optelling van kleüter- en lager onderwijs is. Het gaat om 16.000 scholen, om vele tien duizenden onderwijskrachten en honderdduizenden leerlingen. Tijdens een vergadering met onder meer vertegenwoordigers uit water sportkringen heeft burgemeester Th. H. de Meester van Zierikzee toege zegd, dat in de toekomst in plaats van drie, vijf lengtes voor de mos selschepen beschikbaar komen. Tot de verbouwing van de haven gereed is zal, wanneer dat mogelijk is, ruimte over vijf lengtes worden gegeven. Problemen Vanuit de vergaderingen wérden darover nogal wat ongeruste gelui den geuit. „Ook tijdens de verbou wingswerkzaamheden zelf, kunnen we nog problemen verwachten", waarschuwde de voorzitter, die er aan toevoegde, dat de haven van Zie rikzee nü eenmaal een moeilijke ha ven is. Hij deelde voorts nog mee, dat de plannen zijn, dat tot vakantie schepen omgebouwde grote vracht schepen in de toekomst uit gaan wij ken naar De Val. Jubileum Vissersvereniging „Helpt Elkander" gaat over twee jaar het zestigjarig bestaan vieren. Tot die tijd zullen geen feestelijkheden worden georga niseerd. Vanuit de-vergadering werd de suggestie gedaan voor een feest- avond of een x-eisje, maar uiteindelijk werd toch besloten het voordelige saldo van de vereniging te reserve ren voor het jubileum. OTEREN, 2-3. „De kwestie van de neutronenbom heeft een nieuw ele ment gekregen, dat ook de Neder landse minister Kruisinga van de- fèhsie dezer dagen ter kennis is ge komen. De mógelijkheid bestaat dat de Amerikanen in hun besprekingen met de Russen over de nucleaire wa pens de mogelijke produktie van hun neutronenbom züllen inbrengen. Ik verwacht dat de Amerikanen eerst dé NAVO-bondgehotén over dit plan zullen konsulteren en daarna buiten het MBFR- en Salt-overleg om - met de Russen hierover in kontakt zullen treden". Dit heeft de in een dik leger jack gestoken sekretaris-generaal van de NAVO, mr. J. H. A. M. Luns, don derdag in Oteren in Noord-Nöordwe- gen tegenover Nederlandse journalis ten verklaard tijdens een bezoek aan de NAVO-oefening Artic-express. Presentje diepvries-mammoet MOSKOU, 2-3. De Amerikaanse akadenite van wetenschappen krijgt volgende week een stukje diepge vroren mammoet uit de SoWjet- Unie. Het is een schenking van de Russische akademie van weten schappen. Deze beschikt over een gaaf exemplaar dat vorig jaar in Siberië werd opgegraven. Het gaat om een baby-mammoet, die 44.000 jaar geleden slechts ne-* gen maanden oud werd. De mam moet, door de Russen Diana ge doopt werd. bij werkzaamheden op een gouddel f plaats in Siberië uit het ijs gegraven. Het was hel eerste exemplaar dat geheel ongeschonden werd gevonden. UTRECHT, 2-3. Al staan wc er ekonomisch nog niet best voor, toch zjjn er weer enkele.kleine lichtpuntjes: er is wat minder inflatie en met name bij de kleinere bedrijven lijkt de rendementspositie wat beter te worden. Advertentie Cro GEDIPLOMEERD OOGMEETKUNDIGE Visstraal 16 Zierikzee Telefoon (01110) 4211 Zie onze advertentie elders in dit blad Er wordt landelijk in het bed rij fs» leven weer wat meer geïnvesteerd, hoewel daar een belangrijk stuk in haalvraag zit na de stilstand in de jaren '74 tot en met '76. Daardoor zijn de investeringen rrtecr van ver vangende aard en minder gericht op uitbreiding. Dat zei Jaarbeursdirekteur mr. C. J. do Vriese donderdag cp een pers dag ter gelegenheid van dc voor- jaarsbeurs die binnenkort in het hallencomplex van de Utrechtse Jaarbeurs van start gaat. De regeringswisseling Dit jaar zal móeten blijken of de regeringswisseling van stimulerende invloed is pp het bedrijfsleven, aldus mr. De Vi-iese. In de praktijk zal het ekonomisch en sociaal wel niet om meer gaan dan cm geringe bijstel ling van het beleid van het vorige kabinet. Maar naast die bijstellin gen zouden de psychologische gevol gen van de regeringswisseling wel eens van grcot belang kunnen zijn. „Ondernemers zjjn dc laatste ja ren ontmoedigd geraakt omdat er van hogerhand nogal eens en zonder overtuigende redeuen tegen-hen werd aangeschopt", aldus dc Jaarbeurs direkteur. ..Als het vertrouwen in dc over heid bij de ondernemers terugkeert, kan de overheid meer effeki ver wachten bij het stimulei-en van hel bedrijfsleven. Wat meer welwillend heid van overheidswege geeft het bedrijfsleven nieuwe moed". DEN HAAG, 2-3. Slaatssecretax'is De Gi-aaf (sociale zaken) heeft don- dei'dagmorgen in de Tweede Kamer meegedeeld, dat hij een algehele verr laging van de pensioen-leeftijd „niet ziet zitten". In het kaniei*debat. over de begroting" sociale zaken 1978 zei de staatssecretaids een dergelijke verlaging moeilijk realiseerbaar te vinden, juist gezien de daaraan ver bonden kosten. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 4 en zondag 5 maart 1978 Dokter Lodiers, Noordgouwe, tel. (01112)-480, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Van Geer en dokter Visser. Spreekuur uitsluitend voor dringende gévallen zaterdag morgen 11.00 uur. Dokter J. L. Flach, Hogezoom 186, Renesse. Tel. (01116) 1280. neemt waar dokter Bruel en dokter Stenger. Dé weekenddienst gaat in op vrijdagmiddag 18.00 uur en duurt tot maandagmorgen 8.00 uur. Tijdens de weekend dienst is er bij de dienstdoen de arts spreekuur voor spoed gevallen op zaterdag en zon dag van 11.30 tot 12.00 uur en van 16.30 tot 17.00 uur. Dokter H. Speelman, Oosterland telefoon (01114) 1280, r.eemt waar voor dokter Richard en dokter Buitendijk. Tandarts G. M. Poldermans, Post- straat 35, Zierikzee, Tel. 01110- 2380, neemt waar voor Schou- wen-Duiveland. Spoedgevallen uiisxuitend op spreekuur, zaterdag- en zon dagmiddag van 17.00-17.30 uur. Zuster A. C. v. d. Velde, Oosterland, Weelstraat 16, tel. (01114) 2050, neemt waar voor Bruinisse en Duiv eland. Zuster C. P. v. d. Berg, Bergstraat 1, Bruihisse. Telefoon (01113) 1828, heeft dfenst voor Duive lend en Bruinisse. OuwerkePk Doipshuis, 19.00 uur, extra uitvoe ring muziekvereniging „Nieuw Le- ven". Nieuwerkerk Vergaderzaal Gereformeerde Ge meente, Ledenvergadering Gerefor meerde Studie vereniging 19.30 uur. Bruinisse Restaurant Storm, 19.30 uur, film avond over duivensport. Dorpshuis 19,30 uur jaarvergadering Vereniging tot bevordering van het Christelijk Onderwijs. Herv. Ver. gebouw, film „De rode baretten". 20.00 uur. Middelburg Pi'ovinciehuis vergadering kommis sie van advies en bijstand voor de streekplannen 14.00 uur. Zaterdag 4 maart Goes „Prins van Oranje", 19.30 uur: „Die lustige Witwe". Zierikzee Hotel van Oppen 15.00 uur Koffie- uurtje Bond voor alleenstaanden. Bioscoop „De Conceitzaal" 20.00 uur Film „What's up, Doc?" De lichtboei 20.00 uur koffiebar „Youth for Chi-ist". Westenschouwen Café-restaurant „Zeelust", 20.00 uur Belangenvereniging. Durps'Uus, jeugdsoos De Pull, pop formatie „Vitesse". 20.00 uur. Zondag 5 maart Zierikzee Bioscoop „De Concertzaal" 20.00 uur Film „What's up, Doc?" Maandag 6 maart Haamstede 19.30 uur. gemeentehuis, raadsver- gadering. Bruinisse Kleuterschool „De Bruse Rakkers" 20.00 uur jaax-vei-gadering. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 2227 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 Voorbij DIERENARTS Dierenarts S. Bcrgsma, Zierikzee tel. (01110) 2180, heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondagen van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmccntrura Noord- en Midden-Zeeland tel. (01100) 14444. Zierikzee Iedere donderdag, van 11.45-12.45 uur, carillonconcert. Werkgroep „In 't zelfde schuitje" be reikbaar in het weekend, tel. 01110- 4997. Tweede en vierde donderdag van de maand, Nieuwe Bogerdsti'aat 56, rechtswinkel 19.00-20.00 uur. Vrijdag 3 maart Zierikzee Hervoi*md Vei-enigingsgcbouw. CJV- jaarfeest (sen). 19.30 uur. Jaarvergadering van vogelvereniging „Zang en Kleur", 20.00 uur in het „Huis van Nassau". Hotel Van Oppen. Ver. Stad en Lan de. 20.00 uur. Lutherse Kerk Wereldgebedsdag 20.00 uur. Huis van Nassau. 20.00 uur, duiven- film P.V. „Zierick". Burgh 19.30 uur, rekreatiezaal camping Duini-and, uitvoering sportvereni ging DFS. Brouwershaven Tonnenmagazijn, 19.30 uur: Uitvoe ring „Smalstads koor". 20.00 uur. Kantine sportpark „Onder de Molen", vergadering voetbalver enigingen op Schouwen-Duiveland. Zonnemaire Café Bommenede. 20.00 uur. Dans en Spellenavond (met kinderen). Bond van Opzichzelfstaanden Het voorbije heeft de sfeer van nostalgie, maar dikwijls zit daar een randje van verdriet, spijt, teleurstel ling en ontmoediging omheen. Dat gevoel kreeg ik verschrikkelijk sterk, dwalend door de lege bedrijfshallen van Smit Bolnes. Het hele kom- plex ligt stil en verlaten en - net als vroeger - hebben feitelijk de kok meeuwen er het eerste en laatste woord. Scherend over het water van de Nieuwe Haven, schreeuwen ze hun rauwe kreten tegen de al milder wordende voorjaarslucht. De grote hal - om daar mee te be ginnen - is een immense holle ruim te. Een menselijke stem krijgt er een echo. Alle machines zijn xveg en ook de kranen, die ooit de giganten van machines van hun plaats tilden. Er hangt nog een oude, vergeten kalen der aan de muur. Roerloze stilte in een ambiance, die toen een kakofonie van geluiden produceerde: het snor ren iittti motoren, het ratelen van kettingen, het snerpen van zagen en de donkere dreun van een scheepr- gigant, die op de proefbank door ryn eindeloze uren dradide. Als gezegd overal stilte. De kantine ontdaan van stoelen en de bar zonder het gerinkel van koppen cn schotels <>n zonder flesjes fris of choco. Een tweede hal loont hetzelfde beeld van t>erlatcnheid, maar de an dere hal is nog triester. Men zou het hel mausoleum kunnen noemen. Twee reusachtige, geheel kant en klare, scheepsmotoren staan hier op gesteld: een kleinere en een hele grote. Ze zullen geen kopers cn dus geen bestemming meer vinden. Ooit iverden ze in driftige uren door hon derden mensen gefabriceerd en het is al weer lang geleden, dat tot vreugde van de makers, na voltooi ing ineens leidde tot de intense vol doening: „ze doen het". Het meest wordt de eenzaamheid ondergaan door de wachtsliedcn, die dag en nacht een oogje in het zeil houden. Ze doen het akkuraat, maar de hoofden vol herinnering aan de tijd, toen honderden mensen hun in breng hadden in het produktieproces. Vaak kijken ze maar een uurtje naar de tv: maken hun rondgang door en rond hel gebouw, schenken zich een kop koffie in en draaien een shagje. „Het is allemaal voorbij en zo iets kan hier nooit meer", zegt één van hen. „Wat moet je nou met dat spul beginnen: het is ie groot voor bijna alles. Het staat hier zomaar en het is verrekt jammer, dat het zo gelopen is". Bi) het wegrijden houden we ons nog netjes aan de verkeersborden. Waarom eigenlijk, want één van de wachtsmannen zei het zo treffend: „ach man, er komt hier toch geen kip meer. Laat staan een mens." Het is allemaal „fini". SCHIER El LA NDMAN 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 2