Dankzij de mammoetwet is een betere begeleiding mogelijk am beer NUT EN UITSPANNING" ZONNEMAIRE ZET RESULTATEN OP EEN RIJ Het treinongeluk NEGEN JUBILARISSEN ONDERSCHEIDEN BIJ DE A.B.V.A. SCHOUWEN-DUIVELAND 4 Jubilerende rektor drs. P. Vis: Accountantskantoor administraties en belastingzaken, economisch advies en begeleiding Opgewekte vergadering STREEKNIEUWS Snelstgroeiende bond Advertentie LINDENLAAN 3 01870-3477 MICDELHARNIS 99 ZONNEMAIRE, 27-2. Onder voorzitterschap van de lieer J. Stoel hield de harmonievereniging „Nut en Uit- spanning" de jaarvergadering. In zijn openingswoord verwelkomde hij in het bijzonder de heren De Looff en Rievers, respektievelijk dirigent en instrukteur van de drumband. Hij liet de akliviteiten van hel afgelopen jaar de revue passeren, waaron der een uitvoering met de gezamenlijke verenigingen en een uitvoering die door de harmonie werd georganiseerd, terwijl er bovendien twee uitvoerin gen voor de bejaarden werden verzorgd. Verder gaf hg een korte terugblik op de bazar, rommelmarkt en loterij die dank zij aller medewerking zo suc cesvol z\jn verlopen. De vereniging bestaat momenteel uit 50 werkende leden en 7 leerlingen. ZIERIKZEE, 2-3. De docht ning gemaakt. Speciaal vo bloemstukken op tafel en i ling de inspekteur van he heer C. H. J. Rijks uit Ber scholengemeenschap Profe Voor drs. P. Vis, middelpunt van deze belangstelling, kwam de vie ring van zijn zilveren jubileum als een verrassing. Vandaar dat alles toch in het besloten gezelschap van het docentenkorps en in de familie kring wat sober werd herdacht. 's Avonds, in de huiselijke kring, duikt de rektor van de Rijksscholen gemeenschap nog even in het verle den. Op 1 januari 1949 begon hij als leraar aardrijkskunde aan het Rijn landslyceum in Wassenaar. Tijdelijk, als vervanger van een kollega, die in verband met de politionele akties in dienst moest. In 1946 was de heer Vis al afgestudeerd in sociale geografie, na een wat hij noemt „in gewikkelde" studietijd, die ten dele in de oorlogsjaren viel. Tijdens die oorlogsjaren had hij de direkteur van de Stichting Landverhuizing Nederland in Den Haag (de tegen woordige emigratiedienst) leren ken nen en die bood hem een baan aan. De heer Vis zei „ja" omdat hij zich zelf als drie- en - twintigjarige wel wat jong vond voor het onderwijs. Emigratie Als voorlichtingsambtenaar hield hij zich voornamelijk bezig met de organisatie van de emigratie naar Canada. Andere landen zaten in die tijd nog potdicht en zo verzorgde hij onder meer in 1947 twee emigratie schepen naar Canada. Op het twee de schip ging hij als begeleider mee, waarna hij in Canada emigranten bezocht. „Ik heb toen veel mensen leren kennen en leuke kontakten ge legd". Later werd het werk gereor ganiseerd en de taak, die hij bij de afdeling documentatie kreeg, vond hij toch wat saai. Onderwijs „Bovendien", zo zegt hij, „wilde ik altijd al bij het onderwijs". Eind 1948 vond hij het tijd worden om uit te kijken naar een baan in die richting en via de onderwijsinspekteur in Den Haag kwam hij in Wassenaar ARNHEM, 1-3. Woensdag verble ven na de treinbotsing van dins dagmiddag in Arnhem nog twintig gewonden met min of meer ernstige verwondingen in de drie Arnhemse ziekenhuizen. Het ongeluk eiste één dode, vijfentwintig personen wer den ernstig gewond in ziekenhuizen opgenomen. Enkele tientallen men sen raakten licht gewond, maar konden na behandeling weer naar huis. Sinds dinsdagavond zijn in middels vijf gewonden uit het zie kenhuis ontslagen, aldus de politie in Arnhem. er van acht beeft een teke- or liet jubileum. Er staan liiisdagmorgcn was plotse- voortgezet onderwijs, de gen op Zoom, in de Rijks- ssor Zeeman te Zierikzee. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) terecht. Daar bleef hij tot september 1950 en vervolgens werd hij aange steld aan de Rijks HBS in Breda waar hij tot 1963 bleef. Uit die tijd ook stammen zijn politieke aktivitei- ten. Aanvankelijk volgde hij de raadsvergaderingen achter de pers tafel als korrespondent van het Vrije Volk en toen later leraren wel in de aktieve politiek mochten, werd hij raadslid voor de PvdA. Dat bleef hij negen jaar. Vijf jaar was hij lid van provinciale staten. Van 1963 tot 1967 bovendien lid van de Tweede Kamer voor de PvdA. Uit de politiek Bij de verkiezingen van 1967 ver loor de PvdA zes zetels en zo kwam de heer Vis op een reserveplaats. De wetenschap, dat hij binnen enkele maanden weer in de Kamer terecht zou kunnen komen, deed hem echter toch niet besluiten in de „politiek te blijven. Het onderwijs trok en er kwam in Zierikzee een baan vrij. „De streek trok me aan, ik kende Schouwen-Duiveland en daarom koos ik voor het rektoraat aan het Professor Zeeman-lyceum, dat in 1968 de Rijksscholengemeenschap werd". Respekt „M'n politieke belangstelling is echter gebleven. Maar op school heb ik altijd bewust gestreefd naar een sfeer, waarin iedereen zich thuis kan voelen. Waar respekt is voor ieders mening. Het lerarenkorps is dan ook bijzonder gemêleerd. Op de lijsten voor de komende gemeenteraadsver kiezingen komen bij alle drie de partijen, leraren van mijn school voor. We gaan er dan ook uitdruk kelijk van uit, dat op een school als de onze, mensen met elkaar om moe ten kunnen gaan en elkaar moeten kunnen respekteren". Mammoetwet In zijn loopbaan als rektor maakte de heer Vis van heel dichtbij de ge volgen van de mammoetwet mee. „Het systeem heeft een aantal be zwaren", geeft hij toe. „Het grootste bezwaar is, dat er vroeg gekozen moet worden door de leerling. Daar staat echter een intensieve begelei ding van de schooldekaan tegen over". De schooldekaan neemt een sleutelpositie in bij het voortgezet onderwijs. Hij begeleidt en adviseert, 'helpt bij de keuze van de vakken en de keuze van de vervolg-opleiding. „Ik heb de indruk dat dat goed funktioneert. Zo'n schooldekaan heeft een andere relatie met de leer lingen, dan de leraren. Hij is een vertrouwensfiguur. Het voordeel van de mammoetwet is, dat die is toegesneden op de leerlingen. Ze kunnen kiezen voor de vakken, waar ze voor voelen en waar zc de kapacitciten voor hebben. Zo kun je die kapaciteiten beter benutten. Op onze school wordt, ook zoveel moge lijk de vrije keuze van het vakken pakket nagestreefd". Een tweede voordeel is, dat. er een betere door stromingsmogelijkheid bestaat bin nen het huidige systeem. De over stap van mavo naar havo en van havo naar atheneum is in het sy steem opgenomen. „Wanneer ik aan de ellende denk van vroeger! Toen er toelatingsexamens gedaan moes ten worden, zonder dat de kandida ten wisten, waarover die zouden gaan. Het was onvermijdelijk, dat er leerlingen zakten, die best zouden hebben meegekund. Van de huidige doorstromingsmogelijkheden wordt veel gebruik gemaakt; het is een grote verbetering". Meer begeleiding Ook het karakter van het onder wijs veranderde in de laatste jaren. „De begeleiding van de leerling is groter", aldus de heer Vis. „De stu dielessen bijvoorbeeld, spelen een grote rol. Er is meer aandacht voor de persoon van de leerling geko men". Hij zegt dit laatste met bijzonder veel voldoening. Al vijfentwintig jaar geleden had juist het probleem van de persoonlijke begeleiding van die leerling al zijn belangstelling en als rektor ziet hij dan ook zeker mogelijkheden om hierin een beleid te voeren. „Ik zoek bijvoorbeeld erg zorgvuldig de studieleiders uit. Dat moet iemand zijn die juist voor die begeleiding belangstelling heeft". Ook het sociale element, zo vindt hij, neemt een grotere plaats in, in het schoolgebeuren. Het groepswerk is een onderdeel van de studielessen in tegenstelling tot vroeger, toen iedere leerling slechts voor zichzelf verant woordelijk was. Keuze mogelijkheden Een probleem waar de school ook mee gekonfronteerd wordt, is dat van de toegepaste selektie voor he* wetenschappelijk onderwijs: de nu merus clausus en de na de studie volgende mogelijke werkloosheid. „Het kan gebeuren, dat. een meis je of jongen van school gaat met een ideaal, waarvan soms helemaal niets terecht kan komen. We hebben bij voorbeeld met kandidaten voor de medicijnenstudie hele nare ervarin gen gehad. De moeilijkheid is dan, dat sommige leerlingen daardoor minder gemotiveerd zijn. Erg be langrijk is daarom, dat ze ook een tweede en een derde keuze maken. Toch heb ik het gevoel, dat de mees te leerlingen in de afgelopen jaren redelijk goed terecht zijn gekomen. We proberen elk jaar gegevens te verzamelen en daaruit blijkt dat er veel een behoorlijke opleiding kun nen kiezen, ook al was het dan niet de eerste keuze". Baan Daarachter komt dan weer de moeilijkheid om met behaalde stu dieresultaten een passende baan te vinden. De heer Vis: „Ik heb de overtuiging, dat. degenen die zich in zetten en een stapje tei*ug willen doen wanneer dat nodig is, er bijna altijd komen. Het hangt voor een deel toch van de leerling zelf af of hij de problemen de baas kan wor den. Het zijn de actieven en de door zetters, die op een goede plek weten te komen". Nieuwbouw Al tien jaar is de jubilerende rek tor bezig met de nieuwbouwplanen voor de Rijksscholengemeenschap, die nu over drie gebouwen in de binnenstad is verspreid. In decem ber 1967 schreef hij al een brief aan de staatssekretaris van onderwijs en wetenschap waarin hij wees op de noodzaak van een verbouwing van het gebouw aan de Manhuisstraat. Daarbij tekende hij aan, dat dat wel eens. niet genoeg zou zijn en dat er eigenlijk nieuwbouw nodig was. Het werk aan serieuze plannen neemt al zo'n jaar of vijf, zes in beslag. Nu wordt er aan het definitieve schets- plan gewerkt, „Ik hoop dat eind 1978 begin 1979 met de bouw begonnen kan worden. Ik ben steeds weer bang, dat er een klink in de kabel komt. Het was tot nu toe een moei zame weg. Er zijn dan ook heel wat instanties bij zo'n nieuwbouw be- trokken. Zoals het nu is, is het eigenlijk een onhoudbare toestand. Het is voor het onderwijs een bezwaarlijke en moei lijke situatie, die echter gelukkig door de leraren erg goed wordt op gevangen". RENESSE Kleuters naar bakkerij Maandagmiddag brachten de oud ste leerlingctjes van de openbare kleuterschool „De Duinkonijntjes" een zeer geslaagd bezoek aan bakke rij Evcraers eveneens te Renesse. Onder leiding van hun juf en enkele dames van de ouderkommissie ver trokken de kleintjes vanaf school met zelfgemaakte bakkersmutsen op. Toen het gezelschap in de bakkerij was aangekomen werd het voor de ze gelegenheid speciaal -geleerde bakkerslied gezongen, waarna de kleintjes de bakker een kollage aanboden, die de klas gezamenlijk op school gemaakt had. Vol belangstelling werd toegeke ken hoe het in de bakkerij in zijn werk gaat. Ieder kind kreeg vervol gens twee bolletjes deeg om daarvan Aan het concours in Loon op Zand kon helaas niet worden ceelgenomen in verband met ziekte van de diri gent. Gelukkig is 1 uj weer geheel hersteld en heeft hij de leiding van zelf brood te maken. Toen dit werk eenmaal gebeurd was, werden de bolletjes in de rijskast geplaatst. Hierna konden ze kijken hoe kren tenbollen gemaakt worden. Ook zelf mochten ze weer een keer in aktie komen. Een lap deeg werd uitge rold, waar ze zelf koekjes uit moch ten steken. Terwijl het baksel van de kinderen in de even gezet werd, werden ze getrakteerd op limonade en koekjes. De bakkers gaven nog een demonstratie van het maken van roomsoezen. Toen deze "klaar waren mochten de kleintjes tot hun grote vreugde proeven hoe ze smaakten. Inmiddels waren d& zelf gemaakte produkten klaar en ieder kind mócht. d.eze, met bovendien nog een paar krentenbollen en wat re- klamemateriaal, meenemen naar school. Donderdag 2 maart>zullen de jong ste kleuters van de school een be zoek brengen aan de bakkerij. Vrijdagavond 10 maart wordt in de openbare kleuterschool „De Duinkonijntjes" een kijkavond ge houden. De werkstukken die de kin deren op het thema „Bakker" heb ben gemaakt zullen dan tentoonge steld worden. BROUWERSHAVEN Oud papier De sportvereniging Brouwersha ven zal zaterdag 4 maart ter verster king van de kas weer in de hele ge meente oud papier op gaan halen. De heer A. van der Werf spande de kroon met een ononderbroken lidmaatschap van de bond van 40 jaar. Hij ontving daarvoor de gouden NVV-spcld. Voor hun 25-jarig lid maatschap werden onderscheiden de heren Beye, De Bil, Jumelet, Meerman. De Roo, Stoel, Visser en Wandel. Zij ontvingen het zilver uit handen van bondssecretaris II. Pont, die namens het hoofdbestuur aanwe zig was. „In tijden van de nul-lijn is het gemakkelijk een paar abonnementen en de vakbond maar te laten schie ten. Of sommigen zijn het niet eens 'met onderdelen van het beleid, en vergeten daarbij hoe belangrijk het is dat dc vakbond in stand wordt gehouden. Maar juist, jubilarissen als deze houden de bond groot", zo zei de heer Pont. Hij memoreerde ove rigens dat de ABVA over het leden tal niet ongerust hoeft te zijn, om dat de bond met ruim tienduizend de repetities weer op zich genomen. Hierna volgde het financieel ver slag van de penningmeester, de heer C. van Nieuwenliuijze. De kascom- missie, bestaande uit de heren J. NIEUWERKERK/BRUINISSE Optreden in „In 't Opper" Het kinderkoortje van de Chr. Basisschool onder leiding van de heer Zwart bracht dinsdagavond een optreden, in 'het bejaardentehuis „In ',t Opper" te Bruinisse. De leerlin gen brachten, een aantal liederen ten gehore, waaronder „Beveel gerust Uw wegen" en „Blijf met mij Heer" Gezamenlijk met de bejaarden werd gezongen Ps. 138, Ps. 68 en Ps. 150. Door enkele kinderen werd fluitspel ten gehore gebracht, terwijl anderen een aantal gedichtjes voordroegen. Het groepje bestaande uit ongeveer twintig kinderen heeft samen met de "heer Zwart en mevrouw De Reus-Hannewijk de bejaarden een fijne avond bezorgd. Namens de be woners van „In 't Opper" sprak de heer Boogert een dankwoord en bood allen een attentie aan. Tenslot te werd gezamenlijk hert Wilhelmus gezongen. BRUINISSE Pvd A-kandidatenlijst Afdeling Bruinisse van de P.v.d.A. heeft tijdens een algemene leden vergadering de kandidatenlijst sa mengesteld voor de aanstaande ge meenteraadsverkiezingen. Lijsttrekker is de heer M. J. v. d. Velde. Nummer 2 is A. J. Bal, 3. M. H-oukamp, 4. Iz. Schults, 5. E. Plug, 6. J. Meertens, 7. Joh. Schults, 8. A. Th. Lock, 9. J. W. Bal, 10. P. J. M. v. d. Kamp. nieuwe leden per jaar de snelst- groeiende is in Nederland. Boelen „De regering, welke regering dan ook, heeft de afgelopen jaren te kampen met de inflatie. Lonen en prijzen vinden elkaar in een op waarts stuwende spiraal. Taak van de overheid is deze inflatoire bewe ging te stuiten en bezuinigingen door te voeren. Geen enkele rege ring heeft de afgelopen janen van ekonomische teruggang dc neiging om het eigen (overheids)personeel extra te laten boeten, kunnen on derdrukken", aldus de ABVA-bonds- sekretaris. Dwars liggen „Voortdurend is er sprake van een taak verwarring van de regering als werkgever en als politieke macht" zo vervolgde hij. De ABVA heeft ten aanzien van plannen van de huidige Fonteine en J. van Almkerk had al les gekontroleerd en in orde bevon den. Het jaarverslag van de secreta ris de heer S. M. Stoel, volgde hierna. Bij de bestuursverkiezing werden de beide bestuursledan de heren M. van Leersum en W. Hanse herkozen. De heer W. Duinhouwer was niet herkiesbaar. In zijn plaats werd de heerSt. Duinhouwer benoemd. De voorzitter bracht dank aan de heer W. Duinhouwer voor zijn akliviteiten in het bestuur en aap mevrouw Duin houwer voor de goede verzorging tijdens de bestuursvergaderingen. De heer St. Duinhouwer heette hij har telijk welkom in het bestuur. Aan de orde kwam het organiseren van een onderling solisten-concours. De voorzitter zei, dat gezien de ak- tiviteiten in het afgelopen jaar, hier voor geen gelegeitheid was, maar ge tracht zal worden om in de loop van dit jaar of uiterlijk begin volgend jaar een onderling solisten-concours te organiseren. Hierna volgde de huldiging van de heer S. M. Stoel in verband met zijn 40-jarig lidmaatschap van de vereni ging. Uit handen van de voorzitter ontving hg de oorkonde van de K.N.F. en het bijbehorende insigne. Namens de vereniging werd hem een pennenset met inskriptie aange boden, terwijl mevrouw Stoel een bloemetje in ontvangst mocht ne men. Gezamenlijke uitvoering Op 17 maart zal een gezamenlijke uitvoering worden gehouden met de vier deelnemende verenigingen. Er zal weer een toneelstuk worden op gevoerd, waarvan de regie in de ver trouwde handen is van de heer M. van 't Veer. De boerenkapel „De Gruttepikkers" onder leiding van de heer St. Duinhouwer zal hieraan me dewerking verlenen. Na de rondvraag bracht de voor zitter dank aan allen die hadden meegewerkt om 1977 tót een goed jaar voor „Nut en Uitspanning" te maken. Hij hoopte dat dit ook in 1978 zo zal blijven. Een speciaal woord van dank sprak hij tot de he ren De Looff en Rievers voor het leiden van de harmonie en de drum band en tot de heer St. Duinhouwer voor het leiden van de Boerenkapel, tot de leden de heren C. J. de Mun- nik, H. de Vlieger, M. van Leersum en A. van Nieuwenhuijze voor het opleiden van de leerlingen. Ook werd dank gebracht aan de heer J. Fonteine en de heer R. van Almkerk die als bode van de vereniging een zeer druk jaar achter de rug heeft. De heer en mevrouw Geelhoed wer den dank gebracht voor de prima verzorging van deze avond, waarna sluiting van de vergadering volgde. regering om fors te bezuinigen, een duidelijk standpunt ingenomen. „Als minister Wiegel doorgaat met het bedreigen van de rechtspositie van het overheidspersoneel, dan zal de ABVA met zijn 188.000 leden be hoorlijk dwars gaan liggen". Eerder deze maand verklaarde de bond bij monde van voorzitter Dut- man, dat ongeacht het nog steeds niet verleende stakingsrecht, harde akties het gevolg zullen zijn van het „dubbel pakken" yan het overheids personeel. Vooral het aantasten van het principe van het trendbeleid wordt fel gehekeld. Bestuur Voorts merkte de heer Pont op dat steeds meer piïblikatles de ambte naren oen bevoorrechte positie toe dichten. Hij vroeg zich af waarom in tijden van hoogkonjunktuur de media hebben gezwegen over de zwarte lonen in het bedrijfsleven en de dertiende maand. „Toen heb ik niemand kunnen vinden, die met een aVnbtenoür zou willen ruilen", zo zei hij. Tijdens het huishoudelijk gedeelte van de vergadering vond onder meer dc bestuursverkiezing plaats. De scheidende voorzitter L. M. J. Stuik werd opgevolgd door dhr C. Heyboer. De bestuursleden L. Juffermans en L. v. d. BUI werden herkozen. Als tweede sekretaris deed de heer J. C. Sinke zün intrede In het ABVA-be- stuur. ZIERIKZEE, 28-2. Tijdens de dinsdag in hotel Van Oppen te Zierikzee gehouden afdelingsvergadering van de ABVA (Algemene Bond van Ambtenaren en van per soneel in de gezondheidszorg, het welzijnswerk en de sociale werkvoorziening) werd een negental hondsle den onderscheiden met het gouden of zilveren NVV- insigne.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 4