Sinas P.Z.E.M.-prijs voor isolatie- projekt van L.T.S. Zierikzee Toiletpapier Ó\G\é „Beter Wonen" opent perspektief voor vier-en-twintig bejaardenwoningen 6 Russische griep MOGELIJK STREEKARCHIEF OP SCHOUWEN-DUIVELAND DE ZIERIKZEESCHE COURANT Zuinig- zijn met energie looo vei nu Gedeputeerde Staten; Vergadering te Bruinisse ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 2 maart 197ft 134ste jaargang Nr. 222G2 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na-half zes: zie pagina 2 onder de rubriek ..Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee, Poslbus 1. 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 23,90, per jaar 91,—. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 35 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,40. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Drs. P. Vis over onderwijs ZIERIKZEE, 1-3. De derde klas van de LTS in Zierik zee heeft de eerste prijs gewonnen in de PZEM-wed- strijd, die was uitgeschreven ter gelegenheid van de honderdduizendste aardgasaansluiting. Dat was reden voor een feestelijke prijsuitreiking woensdagmorgen in de school. Voor die gelegenheid waren behal ve de leerlingen en leraren ook de direktie van de PZEM, het voltallige kollege van b. en w. van Zierikzee, het dagelijks bestuur van de ouder kommissie en het bestuur van de Vereniging Lagere Technische School Schouwen-Duiveland, in het bouw technieklokaal bijeen. Daar werd het gezelschap verwel komd door de voorzitter van de ver eniging LTS meester G. E. K. A. Roskott. ,,Het is iets bijzonders, dat deze schoolklas het heeft bestaan een prijs te winnen", meende hij. Hij vond het wel erg jammer, dat het projekt, dat onder meer bestaat uit een maquette, niet op de school te bekijken is, maar nog steeds in het PZEM hoofdkantoor in Middel burg staat. Tentoonstelling Later zou PZEM-adjunktdirekteur L. S. Sisouw-de Silwa hem beloven, dat geprobeerd wordt om de ten toonstelling naar Zierikzee te krij gen. Aan de wedstrijd hebben elf LTS- en MTS-klassen meegedaan. Van de inzendingen vielen er zes in de prijzen in de kategorieënbouw kunde en installatietechniek. Zierik zee won de eerste prijs voor bouw kunde; in de kategorie installatie techniek werd geen eerste prijs uit gereikt. omdat daarin geen inzen ding de kwaliteitsnorm haalde. Nadat de heer Roskotte de leerlin gen had gelukgewenst wees de heer Sisouw-de Silwa op de achtergrond van deze wedstrijd. De bedoeling om de aandacht te vestigen op de al sinds 1973 voortdurende engergie- krisis. De elektriciteitscentrales wer ken voor 85 procent met aardgas. Vijf procent van de nodige energie wordt door kerncentrales geleverd en 10 procent door het gebruik van olie. Kernenergie „De toekomst", zo meende hij, „ziet er niet zo best uit. Het gas raakt op, olie is politiek onbetrouw baar en het gebruik van kernenergie wordt ons moeilijk gemaakt. Wan neer we in de toekomst gebruik van kolen willen maken, moeten we re kenen op een geweldige vervuiling van de atmosfeer. De oplossing is daarom, dat ons wordt toegestaan ons wat meer te richten op kern energie. De heer Sisouw-de Silwa zei daar om niet te kunnen begrijpen dat een vakbondslid heeft kunnen zeggen, dat by van, de PZEM had verwacht, dat er stelling zou worden genomen tegen het gebruik van kernenergie. „Als direkteur van een energiebe drijf, dat als enige in' Nederland een kerncentrale exploiteert, kun je on mogelijk zeggen dat je er tegen bent" Advertentie literfles nu 79 79 blauw, 4 rollen, Energiebronnen Andere energiebronnen zijn zon, wind en water, die echter allemaal slechts op een te kleine schaal ge bruikt kunnen worden. „Je hebt in Zeeland vijfduizend windmolens no dig om twintig procent van de no dige elektriciteit op te kunnen wek ken. We moeten blijven zoeken naar andere wegen, maar zij zijn nog geen oplossing. Ook de elektriciteit die uit de getijdebeweging van de Ooster- schelde opgewekt zou kunnen wor den, is nog niet voldoende voor Wal cheren". Zuinig zijn De heer Sisouw-de Silwa zag dan ook maar één antwoord op het pro bleem: Zuinig zijn met energie en de energie goed gebruiken. Dat was de reden waarom de PZEM besloot bij gelegenheid van de honderdduizend ste gas-aansluiting deze prijsvraag uit te schrijven, die tot doel had de opgroeiende generatie bewust te ma ker-, <*at in de woning de kostbare warmte zo goed mogelijk benut moet worden. De opdracht voor de wedstrijd was dan ook om een ont werp te maken van een huis, waarin zo zuinig mogelijk met aardgas kan worden omgesprongen. Subsidie De jury besloot, dat het ontwerp van Zierikzee zowel wat prestatie en afwerking als praktische toepasbaar heid betreft, voldoet aan de normen. Wat vindingrijkheid betreft was het wat minder, maar dat was ook erg moeilijk, omdat met bestaande mate rialen en bestaande konstrukties moest worden gewerkt. Voornaamste kenmerk van de inzending is een aantal bouwkundige voorzieningen zoals een dubbele spouwmuur en dakisolatie. Daarnaast is het ont werp ook ekonomisch aantrekkelijk, ook al is een fout gemaakt bij de subsidieberekening. De heer Sisouw-de Sihva merkte op dat het jammer is, dat de subsi dies voor woningisolatie lager wor den in plaats van hoger. „Wanneet het de overheid ernst is met de energiebesparing moet er een ruime re subsidieregeling worden toege past" Hij reikte hierna symbolisch, door het overhandigen van een thermo meter, aan de leider van het projekt de heer A. M. Kieboom, de prijzen uit. De leeiTingen mochten een keu ze maken uit een aantal geschenken. Een thermometer, als symbool van het streven naar energie besparing, had hij hierna ook voor burgemees ter Th. H. de Meester van Zierikzee, de voorzitter van het schoolbestuur en voor LTS-direkteur P. G. Scher- jon. Trots De heer De Meester feliciteerde namens het gemeentebestuur de klas. „We zijn er geweldig trots op". Ook hij vond het jammer, dat de maquette niet te zien is maar uit de foto's had hij opgemaakt dat het bij zonder goed uitgewerkt staaltje van technisch kunnen is. Hij zei verder te hopen, dat dit projekt daadwerke lijk zal bijdragen aan de energiebe sparing. De PZEM komplimenteerde hij met dit initiatief en de originele aanpak. (Vervolg pag. 3) MOSKOU, 1-3. Medisch onderzoe ker dr. Anatoly Smorodintsey, viro- loog, meent dat de wereld kan ver wachten dat de Russische griep acht tot tien jaar blijft rondhangen. Het feit dat deze griepsoort na twintig jaar is teruggekeerd vindt hij goed nieuws, zo heeft hij in het jeugdblad Moskovsky Komsomolets van woens dag geschreven. De terugkeer van het type A-l wijst er volgens hem op dat de we reld in de toekomst geen gevaarlijke influenzaverrassingen meer heeft te verwachten. Na een tiental jaren zaï de Rus sische griep weer vervangen worden door één of andere oudere favoriet zoals de Hongkonggriep, de Texas- griep of de Singaporegriep. SCHOUWEN-DUIVELAND, 2-3. Op het ogenblik bestaan al vergevor derde plannen met de gemeenten, en'het waterschap in de regio Schouwen- Duiveland St. Philipsland, om tot oprichting van een streekarchivariaat, met een rondreizende archivaris, te komen, op grond van de Wet Gemeen schappelijke Regelingen. De meeste gemeenten en water schappen in Zeeland beschikken binnenkort over een archiefbewaar plaats, die aan de eisen voldoet. Dat schrijven gedeputeerde staten van Zeeland aan provinciale staten. Voor de middelgrote en kleine ge meenten en waterschappen, is het vrijwel onmogelijk, het beheer van het archief goed te laten uitoefenen, of fe '.beschikken over een archivaris. Op Schouwen-Duiveland, <St. Phi lipsland en op de Bevelanden lijkt de mogelijkheid aanwezig om met financiële steun van de provincie tot een gemeenschappelijke rege ling van 'het archiefbeheer te komen. De bestaande ardhiefdiensten in BRUINISSE, 28-2. Dinsdag werd in liet Ned. Herv. verenigingsgebouw te Bruinisse door de woningbouw vereniging „Beter Wonen" een vergadering gehouden met de bewoners van 24 bejaardenwoningen in de Pr. Marijkestraat, over eventuele renovatie van hun wo- Aan deze vergadering is in het voorjaar 1977 voor dezelfde bewo ners een hoorzitting voorafgegaan waarin vertegenwoordigers voor de bewonerskommissie werden gekozen. Daarna is een enquête gehouden onder de bewoners over de wensen voor woningverbetering en heeft „Beter Wonen" een plan voorbereid in overleg met de bewonerskom missie en de direktie van de volks huisvesting. Op de vergadering van 28 februa ri die goed 'bezocht werd, werd het resultaat van dit overleg toegelicht. Aan de bewoners werd de keus voorgelegd tussen uitvoering van uitsluitend groot-onderhoud. be perkte weinigverbetering in be woonde staat, uitgebreide woning verbetering in ontruimde woning en volledige renovatie in ontruimde woning. By volledige renovatie wordt sub sidie verstrekt door de rijksoverheid aan zowel „Beter Wonen" als aan de bewoners, zoals huurgewen- ningsbjjdrage en verhuis, en herin - richtingskcstenbijdrage. Door een antwoordformulier konden de bewo ners hun voorkeur aangeven. Een voorlopige indruk is dat: ca. 70% van de bewoners voorstander is van renovatie. Voordat definitief kan worden besloten moeten echter alle antwoordformulieren door „Be ter Wonen" ontvangen zijn. Op de vergadering werd door de heer Ph. H. van Dcorne, direkteur van „Beter Wonen" medegedeeld dat gezorgd wordt voor goede bege leiding van de bewoners bij renova tie. Extra personeel In december vorig jaar al heeft het bestuur van „Beter Wonen" me de daartoe besloten om het perso neel uit te breiden met een sociaal stafmedewerker, die binnenkort in dienst treedt. De gemeente Bruinis se heeft eveneens in december de heer J. Quist ambtenaar algemene zaken/gemeentel ij ke ontwikkelin gen aangewezen als gemeentelijk kontaktamibtenaar woningverbete ring/dorpsvernieuwing belast met de voorlichtig en begeleiding van de bewoners voor zover het de gemeen te aangaat. Daarnaast is besloten om voor de begeleiding van de bewoners bij al lerlei individuele problemen een zgn. kontaktpersoon stadsvernieuwing in te schakelen. Deze staat in dienst van de Nationa le Woningraad een landelijke orga nisatie en kan daarom zonodig een bemiddelende rol vervullen tussen de bewoners en „Beter Wonen" of de gemeente. In de vergadering werd door „Be ter Wonen" ook toegezegd dat in overleg met de bewoners een zgn. berhinsvestingsplan zal worden op gesteld voordat de renovatie aan vangt. Daarbij wordt al naar gelang de eigen voorkeur de tijdelijke of per manente huisvesting elders in Brui nisse geregeld. PZEM-adjunkt-direkteur L. G. Si- souw de Silwa overhandigt leraar A. M. Kieboom symbolisch de prij zen voor de hele winnende klas. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 14 pagina's In de liefde kent men omdat men lief heeft, in de vriend schap heeft men. lief,, omdat men kent. Schulz Zierikzee en Goes kunnen als uit gangspunten dienen. Kosten Het is van groot belang, dat de archieven van. de waterschappen in Zeeland in een streekarchief warden opgenomen, aangezien deze archie ven zeer oud en omvangrijk zijn. Voor een streekarchivariaat op Schouwen-Duiveland en St. Philips land zullen de kosten in 1978 op f 5,per inwoner komen. Op dit moment hebben acht ge meenten en één waterschap in Zee land een archivaris aangesteld: Mid delburg, Vlissingen/Veere, Goes, Axel/Hulst, Tholen, Zierikzee en het waterschap Walcheren. betering werden in deze vergade ring die namens het bestuur van „Beter Wonen" werd bijgewoond door de heren L. Becu en C. Kloet, uitvoerig beantwoord. Op de vraag wanneer de renovatie begint kon echter geen definitief antwoord worden gegeven, omdat dit volgens de heer Van Doorne afhangt van ten eerste de beslissing van de bewoners over het al of niet reno veren, ten tweede de voorkeur van de bewoners met betrekking tot de tijdelijke huisvesting, ten derde de tijd die nodig is voor het verkrijgen van de gemeentelijke goedkeuringen en de medewerking van de direktie van de volkshuisvesting te Middel burg. Zeker is dat na bijna een jaar van overleg met de bewoners nu het beslissingsstadium is bereikt. Advertentie Wilt u betere X kaassoorten kopen X dan naar VAN LOON X toelopen! Iedere vrijdagmorgen op het Kerkplein te BRUINISSE. t Deze weck bij aankoop van kaas: een pakje rooinboler anneer: TOor f i 90 Alle vragen over de woningver- Wa Verwachting tot vrijdagavond: Zonnige perioden Vanavond en vannacht plaatselijk regen; morgen overdag zonnige pe rioden en op de meeste plaatsen droog; matige tot vrij krachtige wind uit zuid tot zuidwest; minimumtem peraturen ongeveer 5 graden, maxi mumtemperaturen omstreeks 12 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min.-temperaturen: omstreeks 5 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 11 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 3 maart. Zon op 7.23, onder 18.22 Maan op 3.03, onder 12.03 Laatste kwartier: 2 maart (9.34) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 3 maart 8.50 21.27 2.27 14.55 Doodtij: 4 maart HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Een langgerekt lagedrukge bied boven het oostelijk deel van de Atlantische Oceaan handhaaft zich. Hierdoor blijft de aanvoer van zachte lucht met zuidelijke wind voortduren. Een kleine depressie, die donder dagmorgen voor de Golf van Biskaje lag, trekt naar oost-Engeland. Het bijbehorend front zal in de loop van donderdagavond Nederland bereiken en plaatselijk regen brengen. Ook vrijdag zullen er weer opkla ringen komen, maar omdat de aan gevoerde lucht geleidelijk wat onsta bieler wordt, neemt de kans op een enkele bui toe. De temperaturen blij ven boven normaal.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1